AGENDA Toren van verdronken dorp Weldamme bij Zierikzee gevonden Ree werd slachtoffer van brand te Burgh STREEKNIEUWS Vijfduizend aanvragen voor rooipremie Nationaal monument koningin Wilhelmina VREEMD Filmploeg aan liet werk ZIERIKZEE, 9-4. Tijdens een proefperiode is het snelle zeegaande motorjacht „Seanews", speciaal ge bouwd en uitgerust voor het maken van t.v.- en filmopnamen, zowel on der als boven water, gebruikt voor het maken van een kleurenfilm van verdronken dorpjes in de Ooster- schelde bü Zierikzee. B\j deze op name ontdekte een filmploeg, onder meer de toren van het klooster „Wel damme", dat in 1421 bij de St. Elisa- bethsvloed verdronk. Het jacht „Seanews" werd woens dag door de eigenaar, cameraman Jacques de Gier, in de haven van Scheveningen officieel in gebruik genomen. Het motorschip, met een lengte van 14 meter, een breedte van 3,80 meter en een diepgang van 1,20 me ter, heeft dubbele schroeven en roe ren en heeft op drie kwart van hef vermogen een actieradius van 500 zeemijlen. Aan boord bevinden zich voor het onder water filmen perma nent een 16 mm filmcamera en twee 1000-Watt schijnwerpers, die ge schikt zijn om tot op een diepte van tweehonderd meter te filmen, als mede persiucht-duikapparatuur, een recorder met hydrofone voor ge luidsopnamen, echolood en een indi cator. In de bodem van het schip is een venster aangebracht voor obser vaties in ondiep en helder water. Vergadering muziek ver. „Nieuw Leven" - Ouwerkerk Advertentie STERK EN DEGELIJK Voor al uw Icoffars CA&W& BAM9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE O ingekomen brandweerman begraven HULST, 9-4. Onder grote belang stelling had de begrafenis plaats van de brandweerman P. van Overmee- ren die bij de grote brand in de paasnacht te Hulst om het leven kwam. Het stoffelijk overschot werd naar zijn laatste rustplaats gedragen door zes officieren van de Hulsterse brandweer. Vele kransen bedekten de baar. Zuid-Afrika en zijn „immoraliteitswfet" JOHANNESBURG, 9-4. Een recht- bank in Johannesburg heeft woens dag de 40-jarige blanke professor John Blacking en de 24-jarige In diase Zureena Desai tot vier maan den voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld wegens „samenzwering tot overtreding van de wet op de immoraliteit" die seksuele betrek kingen tussen blanken en niet-blan- ken verbiedt. Blacking, professor in de sociale anthropologie aan de Witwatersrand Universiteit en Desai, die in dienst is bij de Transvaalse overheid, be pleitten hun onschuld, rechter mr. A. H. de Wet aanvaardde echter de ge tuigenis van vier politiemannen die op 10 januari bij Blackings huis op wacht hadden gestaan en die zeiden te hebben gezien dat zij elkaar kus ten en zich ongekleed in de slaap kamer hadden teruggetrokken. Rech ter De Wet stelde voorts dat Blac kings echtgenote en hun kinderen in Natal op vakantie waren. Slachtoffer brand Hulst onder puin gevonden HULST, 9-4. Het lijk van een van de slachtoffers van de brand in Hulst, de 79-jarige heer ,T. van Es, is vanmiddag onder het puin van de afgebrande woning gevonden. De in valide man woonde bij zijn schoon zoon, de heer Hermans, wiens win kel door de brand van de nacht van zaterdag op zondag werd verwoest. OUWERKERK, 9-4. In café Vij verberg vergaderde de muziekvere niging „Nieuw Leven" onder voor zitterschap van de heer J. Boot. De ontvangsten bedroegen f 4.709,34 en de uitgaven f 2.997,38, saldo dus f 1.711,96. De bestuursleden, de heren L. Raamsdonk en J. C. v. d. Sande wer den in hun functie herkozen. Het jeugdbestuur werd aangevuld met Leo de Feyter. De plaats van de heer A. P. Lukus, die niet herkiesbaar was, zal worden ingenomen door de heer J. L. Manni. De voorzitter deel de mede, dat op 26 april a.s. de mu ziekvereniging uit Yerseke op bezoek komt. Eerstdaags zal met een ver tegenwoordiger uit dit gezelschap worden besproken, hoe e.e.a. zal worden georganiseerd. Ingekomen was een verzoek van de Oranjevereniging op Koningin nedag de festiviteiten te willen op luisteren. Er zal een reglement wor den opgesteld, hoe te handelen met de uniformen. Tenslotte deed de voorzitter een dringend beroep op de leden, de instrumenten toch goed te onderhouden, opdat ze in goede staat blijven. Kritiek op uitvoering De heer De Later had kritiek op de uitvoering. Hij vond 7 uur te vroeg om te beginnen en de verlo ting had veel te lang geduurd. Ver der was hij niet te spreken over het verschenen verslag, dat naar zijn mening veel te summier is. Verge leken met andere verenigingen, waar meer details vermeld worden, steekt dit korte berichtje wel zeer sobert jes af en doet geen goed aan de re clame, die toch zo dringend nodig is. De heer J. L. Manni had alle lof voor de toneelgroep, maar vond het sneu, dat de tonelisten maar één keer een consumptie hadden aangé- KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nijverdal (toez.): J. Folkersma, Apeldoorn; te Wormer- veer: J. Visbeek, Kats en Wilhel- minadorp; te Gouda en te Vlaard'in- gen: P. Vermaat, Ooltgensplaat; te Terwinselen-Kerkrade-West (toez.) mej. A. A. van Leeuwen, Gorssel en A. H. Sm'its, Noord wij kerhout. Bedankt voor Burum c.a.: J. ter Steege, Vrouwenpolder. Ger. Kerken Beroepen te Scheveningen: Th. Ferwerda, Diemen-Watergraafsmeer -Bijlmer. Aangenomen naar 's-Hertogen- bosch: B. G. Mees "ten Oever, Bus- sum, die bedankte voor Apeldoorn. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Delfzijl: P. Schelling, Wetsinge-Sauwerd. Ger. Gemeenten Beroepen te Melisant: A. W. Ver hoef, Barneveld, die bedankte voor Almelo, Boskoop en voor Veenen- daal. Bedankt voor Klaaswaal, Rotter dam-Zuid wijk en voor Slikkerveer: J .C. West'strate, Meliskerke. Ger. Gem. in Nederland Beroepen te Altolasserdam: J. Pan- nekoek, Terneuzen. BURGH, 9-4. Troosteloos ligt het zwartgeblakerde duingebied achter Burgh er bü. Na de brand wordt nog eens gezocht naar mogelyke slacht offertjes die de vuurzee niet meer konden ontwijken. Jachtopziener J. de Munnik vond al spoedig een dode ree die bijna gaaf in de zwarte as lag. Kennelijk is het dier de verkeerde kant opgelo pen en daarbij in de rook gestikt of het kan zijn dat het door de schrik een hartverlamming kreeg. Het dier, een reebok werd woensdagmorgen door de GEKRO opgehaald. Daar veel fruittelers last hebben van deze reeën die het voornamelijk op de knoppen der fruitbomen hebben gemund is aan de jager, de heer I. C. Boot van hogerhand vergunning verleend tot het afschieten van en kele dieren. Dinsdagavond viel het eerste dier dat zich ophield in de boomgaarden van de heer Boot aan de Vertonsweg. boden gekregen. Tenslotte klaagde de heer A. P. Lukus over het vaan del, dat in een slechte toestand ver keert. Vooral de achterkant is erg versleten. Ook werd nog medege deeld, dat de Schoonoorders op 17 en 18 mei naar hier hopen te komen als tegenbezoek van verleden jaar. SPORT KORFBAL Zaterdag 12 april a.s. zal weer een aanvang worden gemaakt met de zo mercompetitie van de S.D.K.B., met een drietal wedstrijden in de le klas. Het gepromoveerde NOAD start in de voor haar nieuwe omgeving met de bijzonder lastige uitwedstrijd te gen DFS. Te Zierikzee komt All- Ready, dat het voordeel heeft aan de wintercompetitie van de Z.K.B. te hebben deelgenomen, binnen de lij nen tegen Brouwershaven. SKNWK, de kampioen van het vorige seizoen, gaat te Nieuwerkerk van start tegen zsc. De officiële eindstanden van de eindstanden van de microkorfbal- competitie van de S.D.K.B. 1968-'69 ziet er als volgt uit: lste klas: DFS II Brouwershaven ZSC DOSKO 2e klas: DFS III SKNWK II Brouwershaven II All-Ready III 6 3 2 1 28-24 8 6 2 4 0 25-19 6 2 pnt. i. m. 6 2 2 2 25-21 6 6 10 5 27-41 2 6 6 0 0 43-15 12 6 3 0 3 23-37 6 6 10 5 22-34 2 6 2 0 4 24-26 6 4 pnt. i. m. Adspiranten: NOAD WIK Brouwershaven DFS All-Ready WIK III DOSKO WIK II Pupillen: NOAD Brouwershaven Velocitas DOSKO WIK All-Ready Brouwershaven II 7 5 2 0 29- 8 7 4 12 20-14 7 3 1 3 9-9 7 13 3 12-21 7 2 14 9-10 7 115 7-25 7 0 2 5 8-21 6 5 10 18-13 11 6 5 0 1 27- 8 10 6 4 0 2 19-15 8 6 3 0 3 11-10 6 6 0 3 3 1-9 3 6 114 5-17 1 2 pnt i. m. 6 0 15 0-19 0 2 pnt i. m. Scheepvaartberichten Aludra, 8-4 575 m. n.o. St. Maarten naar Doha. Ampenan, 8-4 800 m. o. Bermuda naar Montreal. Alchiba, 9-4 145 m. w. Lissabon naar Rotterdam. Camitia, 8-4 320 m. o. Porto Rico naar Curasao. Gulf Swede, 9-4 60 m. o. Sabang naar Perzische Golf. Aanvraag invaliditeitsuitkering nog mogelijk tot 1 juli UTRECHT, 9-4. Degenen, die vroe ger een rentekaart hebben gehad en ai vóór 1 juli 1967 minstens 45 pro eent arbeidsongeschikt waren, kun nen nog tot 1 juli 1969 een invalidi teitsuitkering aanvragen. Dit geldt eveneens voor degenen, die zieken gelduitkering hebben ontvangen, die vóór 1 juli 1967 is geëindigd terwijl zij nog niet (geheel) hersteld waren. In beide gevallen is onder meer vereist dat de (gedeeltelijke) arbeids ongeschiktheid al toestond' vóór 1 juli 1967 en dat de betrokkene sindsdien niet meer volledig in staat is ge weest tot normale arbeid. LAND- EN TUINBOUW Afbraakpremie bij beëindiging van glastuinbouwbedrijven DEN HAAG, 9-4. Het bestuur van het ontwikkelings- en sanerings fonds voor de landbouw heeft beslo ten, een bijdrage te verlenen voor afbraak van verouderde glasopstan den, voorkomende op beëindigende glastuinbouwbedrijven. De afbraakpremie voor de glasop stand bedraagt f 3,- per vierkante meter grondoppervlak. Glas, roeden, onderbouw en fundamenten moeten volledig worden verwijderd. Voorwaarde is, dat het bedrijf wordt beëindigd met gebruikmaking van de bedrijfsbeëindigingsregeling van het fonds. ZIERIKZEE Jeugddienst in Casthuiskerk Zondag 13 april a.s. organiseert de Hervormde Jeugdraad van Zierikzee een jeugddienst in de Gasthuiskerk. In deze dienst gaat voor ds. H, J. Hemstede, vlootpredikant te Vlierin gen. Het orgel wordt bespeeld door de jeugdige organist Hans Vorstheu- vel Labrand. Voor de aanvullende begeleiding zorgt de trompettist Kees Schoonakker. Thema van de dienst - waarin alle jonge mensen welkom zijn - is: „Mensen, die reageren". Historische week in Brugge De afdeling Schouwen-Duiveland van de Ned. Jeugdbond ter bestude ring van de Geschiedenis, vertoeft deze week te Brugge, waar de jon gelui - zoals te verwachten valt - zc-ker aan hun historische trekken zullen komen. De groep maakt de reis onder leiding van mr. Martens, leraar geschiedenis aan de R.S.G. „Professor Zeeman". Naar Soestdijk Ook te Zierikzee 'hebben alle per sonen, die gelijktijdig met koningin Juliana op 30 april a.s. 60 jaar wor den, een uitnodiging ontvangen deel te willen nemen aan het traditionele jaardagsdefilé op paleis Soestdijk. Uitreiking sportbekers Op een ten stadhuize te houden bijeenkomst op 16 april a.s. vindt de uitreiking plaats van de sportbe kers 1968. HAAMSTEDE N.C.V.B.-vergadering Op dinsdag 15 april a.s. wordt in de Geref. Kerk weer een vergadering gehouden van de N.C.V.B.-afdeling. Als spreker treedt op de heer v. d. Berge te Tholen over het onderwerp: „Omgang met amusement". RENESSE Geslaagd discobal Nadat -de heer P. Berrevoets zijn functie als 'beheerder van het dorps- P?rTl ?prü had neergelegd, nam de N.V. Vakan-tiecentrum deze func tie over. Op initiatief van de heer Hazebroek organiseerde men tweede paasdag een eerste avond, te weten een discobaL, compleet met disc, jockey, dat door ongeveer 70 jonge lui werd bezocht. Gezien het succes waren de organisatoren wel van me- mng dat een dergelijk discobal wel voor herhaling vatbaar is. BROUWERSHAVEN Afd. Plattelandsvrouwenbond 'QpJ15.?pJ'il a's- houdt d<? afdeling van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen, in het jeugdgebouw een bijeenkomst, waarop mej. Dekker te Zierikzee een praatje zal houden over het onderwerp „Creativiteit". DUIVELAND Bijeenkomst Plattelandsvrouwen 'De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Duiveland, houdt op dinsdag 15 april a.s. een bijeenkomst in „Onis Dorpshuis" te iïaT,lrkerk- Ml?j- A' W- Bos uit Middelburg zal spreken over het on derwerp „Eer. nieuwe tijd, een nieu we jeugd". Het jaarlijks reisje zal worden gemaakt op woensdag 21 mei a.s. naar een weverij in Bergeyk. In de middaguren wordt kasteel „Hee- se" met een bezoek vereerd. De vol gende bijeenkomst vindt plaats o» 7 imei a.s. te Oosterland. OUWERKERK Opbrengst collecten De collecte-opbrengst voor de ver eniging „Het gehandicapte kind", ge houden tijdens de oecumenische dienst op eerste Paasdag is f 133,20. De PaascoHecte heeft f 150 opge bracht. Oecumenische paasdienst Op eerste Paasdag heeft in de Ned. Herv. -kerk te Ouwerkerk een oecu menische dienst plaats gehad, waar in voorgingen ds.. Fatoer, herv. pre dikant te Ouwerkerk, ds. Jansma, geref. predikant te Zonnemaire en kapelaan Loonen te Zierikzee. SIRJANSLAND De collecte ten bate van de sa natoria „Sonnevanck" en „Zonne gloren" heeft alhier f 78 opgebracht. BRUINISSE Bloemschikcursus Aan de landbouwhuishoudschool te Bruinisse is een cursus bloemschik ken gestart met 21 deelneemsters. Curusleidster is mej. Gerry bij de Vaate, die onlangs werd aangesteld bij de stichting Landbouw Huishoud Voorlichtingsdienst ten Plattelande. Beroepen predikant bezocht Herv. gemeente Ds. en mevrouw Van der Hoek uit Nijmegen, beroepen predikant bij de Hervormde Gemeente Bruinisse brachten woensdagavond een bezoek aan de gemeente Bruinisse. De ge meenteavond die daarbij werd ge houden was slechts van korte duur, daar het echtpaar Van der Hoek de trein uit Roosendaal nog moest ha len, om tijdig in Nijmegen terug te kunnen zijn. De opkomst was goed. Ds. Omme- ring leidde als consulent de verga dering en las een gedeelte van 1 Jo hannes 3. Ds. Van der Hoek vertelde het een en ander uit zijn loopbaan als predikant. Geslaagd Voor het le Roosendaal gehouden examen voor het patroonsdiploma brood- en banketbakkerij slaagde o.a. onze dorpsgenoot de heer J. P. Boot. Wedsftijdprogramma H.S.V. „Het Zijpe" Het wedstrijdprogramma van de hengelsportvereniging „Het Zijpe" te Bruinisse vermeldt voor het seizoen 1969 acht wedstrijden, namelijk vijf competitiewed'strijden op 17 mei, 28 juni. 15 augustus, 27 september en 25 oktober. Verder een internationale wedstrijd op 31 juli en een wed strijd om het. kampioenschap van Schouwen-Duiveland op 13 septem ber. De competitiewedstrijd van 15 augustus is een nachtwedstrijd, die van een boot af wordt gehouden. Begeleidingscommissie „Mosselonderzoek Waddenzee" Tot leden van de begeleidingscom missie „Mosselonderzoek Wadden zee", zijn onlangs benoemd, voor Zierikzee de heer B. W. Schot Chrz. en voor Bruinisse de heer M. Ver spoor Cz. Diefstal van huisbrandolie In het barakkenkamp Stoof pol dei- kwam men tot de onaangename ont dekking dat dieven de tanks voor de verwarming als doelwit hadden uit gekozen. Van de beheerder van de recreatiezaal werd uit een aanwezige •tank 200 liter huisbrandolie afgetopt. Bij de textielfabriek van de firma J. K. Bout, daar eveneens gevestigd, werd 800 liter uit de tank meege nomen. Beide tanks waren namelijk geheel leeg. Priesterverzet in Columbiaanse parochie MEDELLIN, 9-4. Twee „opstandi ge" Columbiaanse priesters zijn van hun parochie in de stad Medellin overgeplaatst naar parochies buiten deze stad omdat zij tijdens de Goe de Week „revolutionaire" preken ge houden hebben. De overplaatsing geschiedde op last van de aartsbisschop van Me dellin, mgr. Tulio Botero Beide priesters zouden zich op goede vrij- dag 'heftig gekant hebben tegen de sociale onrechtvaardigheid in Co lumbia. BOEKEL. Op de Statenweg te Boekei (N.B.) is woensdag de 84-ja- rige Wilhelmus van den Heuvel uit Boekei verongelukt. De bejaarde man kwam, toen een vrachtwagen hem passeerde, met zijn fiets te val len en werd door de wagen overre den. Hij overleed ter plaatse. TEL AVIV. Een Israëlische pa trouille heeft woensdagmorgen bij het dorp Fik, ten zuiden van de heuvels van Golan, twee leden van een Arabisch commando gedood en één gevangengenomen. AMSTERDAM. De recherche van de rijkspolitie in het district Amster dam heeft de 63-jarige Amsterdam mer A. ter W. aangehouden wegens diefstal van geldbussen uit twee kerken in Blaricum. SKNWK—Duiveland 2-1 Na een spannende strijd is het de N'ieuwerkerkers gelukt op Duiveland •revanche 'te nemen voor de eerder te Oosterland geleden nederlaag. Beide teams, die zich volledig inzetten voor het bezit van de puntjes, ontliepen elkaar in het veld bijzonder weinig. Reeds 'in de 5e minuut slaagde Rinus Heijboer er in uit een voorzet van Jan Thiery in SKNWK de leiding te geven (1-0). In de 25e min. was het Piet Ro'ks 'die voor Duiveland 'de ba lans in evenwicht wist te brengen (1-1). Lang plezier hadden de Oos- terlanders niet van deze treffer daar nog in 'dezelfde min. Wim v. Putten SKNWK weer de leiding wist te ge ven (2-1). Beide voorhoedes hadden hiermee ai hun kruit verschoten en in de resterende tij:d slaagden de de fensies er in meester van hun ter rein te blijven. LAND- EN TUINBOUW DEN HAAG, 9-4. Tot 28 maart j.I. zün 5078 aanvragen ingediend voor de sinds 1 augustus vorig jaar bestaande rooipremieregeling van De heer De Munnik met de dode ree. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). DEN HAAG, 9-4. Ter verdere voorbereiding van het project „Na tionaal monument ter nagedachtenis aan koningin Wilhelmina" hebben de minister-president en de ministers van binnenlandse zakenen van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk een commissie ingesteld, die tot taak heeft de regering te adviseren over „de wijze van formulering van een meervoudige opdracht tot het maken van een schetsontwerp voor een nationaal monument ter nage dachtenis aan koningin Wilhelmina". De commissie is uitgenodigd namen te noemen van Nederlandse kunste naars die voor de opdracht in aan merking zouden kunnen komen. De commissie zal tevens de gemaakte ontwerpen beoordelen en de regering adviseren over het verlenen van een definitieve opdracht. Het ligt in het voornemen voor de kosten van het monument een bedrag van 250.000 gulden op te nemen op de rijksbe groting 1970. liet ontwikkelings- en sanerings fonds voor de landbouw. De regeling geeft aan betrokkenen de mogelijkheid, een bijdrage te krijgen in de kosten van het rooien van voor 1950 geplante appel- en pereboomgaarden. De aanvragen be troffen gemiddeld een hectare per geval. Tot nu toe zijn er 4.591 goed gekeurd en 327 afgewezen. De provinciale verdeling van de goedgekeurde aanvragen is als volgt: Groningen 32, Friesland 25, Drente 12, Overijssel 104, Gelderland 1465, Utrecht 544, Noord-Holland 200, Zuid-Holland 291, Zeeland 412, Noord-Brabant 471 en Limburg 1035. Bij een zware ontploffing in oen fabriek van explosieven in de Zwit serse plaats iDottikon, zijn zeventien mensen om het leven gekomen. Donderdag 10 april Zierikzee „De Lichtboei", 8 uur, volksdansen. Stadhuis, 8 uur, vergadering ge meenteraad. Vrijdag 11 april Brouwershaven Hotel Graaf Floris V, 8 uur, jaar vergadering S.D.K.B. Haamstede Hotel Bom, alg. ledenvergadering kolenver. E.M.M. Zaterdag 12 april Zonnemaire Ned. Herv. verenigingsgebouw, 7.30 uur, jaarfeest C.J.V. Brouwershaven Hotel Floris V, 2 uur, start Rode Kruis-wundeltoeht. ROTTERDAM. De 57-jarige mevr. Ph. Janssens-Schippers uit Rotter dam is woensdag bij een verkeers ongeluk in de Maasstad om het le ven gekomen. MIDDELBURG, 9-4. De vergade ring van aandeelhouders van de N.V. Provinciale Zeeuwse Elektriciteits maatschappij te Middelburg heeft met algemene stemmen machtiging verleend de geldleningen te sluiten, bestemd voor de bouw van de kern centrale van 400-450 mw en de con ventionele eenheid van 185 mw op het nieuwe centraletorrein te Bors- sele. Jongeman op racefiets verongelukt UTRECHT, 9-4. De 19-jarige J. Klarenbeek uit Maarsen is in een Utrechts ziekenhuis overleden aan de zware verwondingen die hij kort tevoren bij een ongeluk in Vleuten had opgelopen. De jongeman reed op een racefiets op de onverlichte Maarsenweg in Vleuten. Ter plaatse is geen rijwielpad. De fietser voerde een matige verlichting, namelijk een zaklantaarn aan het linkerbeen. Een tegemoetkomende automobilist zag de jongeman niet. Er ontstond een frontale botsing. Veiling Slietlandpony's 'DOETNCHEM, 9-4. Zaterdag a.s. wordt in Doetinchem een veiling van Slietlandpony's gehouden, de eerste in Nederland en op het Europese platteland. Engeland 'kent wel al zo'n veiling. Er zijn al 61 inzendin gen met ongeveer 117 pony's aange meld. Zij vertegenwoordigen naar schatting een bedrag van f 200.000. De veiling wordt georganiseerd door de stichting „Doetinchem '70". Kem van de gespreksiliemata (om het Latijnse meervoud dan maar te gebruiken) was (en is) wel„dat het zo niet blijven kan" en dat klopt, want de eerste wolkjes zijn er en er zal wel van alles komen nog. „Het" is natuurlijk het weer, dat ongelofe lijke dingen heeft laten zien, met contrasten, die tot de hoge uitzon deringen behoren. Voor ons op één zo'n bijna juli- of augustusdag dit- maal geen straiid of duinen, maar „zo maar" Schouwen, een Kievits- en Slikweg-excursie op de fiets. Het was vrienden „ontzettend heet, maar de wereld was kaal en grijs, alleen met hier en daar een streepje heel teer en pastellerig groen. Het was droog ook, want de eggende boeren op hun tractors gingen schuil in wol ken stof. Het gras langs de bermen was stro-achtig en zonder veel leven nog. Ging men er in zitten langs de boorden van kwijnende sloten, dan bleek hoe heet het wel was, ondanks een vleugje zeewind. Als de tractor motoren even zwegen, was er geen- geluid, met uitzondering van de leeuwerikken, die dronken van- vreugde kennelijk, schoksgewijze en kwinkelerend omhoog vlogen en zich dan plotseling als steentjes omlaag lieten vallen. En ver zich uitstrek kend naar alle einders, de grijze ak kers, netjes gewalst en of hel zaad er strakjes maar weer uit wil komen. Zo maar wat dwalend komt men in de buurt van Flaauwers. Haventje en Schelde zinderde in de zon en 'n door de warmte opgeroepen diezig- heid, belemmerde het uitzicht. Het gaf niet, er was volop sfeertjeiaat rondscharrelende vogels langs de waterkant en het verre hakkeploffen van een motorbootje. Kon men op het betonnen muurtje als een eitje bakken? Misschien wel, want in de luwte van- de kade was het om te stoven en dat allemaal in april vrienden. Zo vreemd eigenlijk want verder een zomerse wereld in een bijna nog winterse omlijsting van velden, sloten en weilanden en nog ivel andere lollige dingen; een. hard rennende haas over de grijze kluiten van een pas bewerkte akker, het ge schrokken opvliegen van een koppel eenden en een fazant, die erg geca moufleerd- wat zat te rommelen in het spoor van een trekkerband. Toch nog even in de corridorse bossen gekeken, of het daar ook nog zo vroeg was. Paradepaardjes daar van. een eerdere tijd: groen pijp kruid, hoefblad, speenkruid, paarse dovenetel en wat aanzwellende knoppen. Alleen de forsitia in de tuinen op weg naar huis, stond he lemaal model voor de (gele) uitbun digheid van het nieuwe seizoen, dat zich vreemd heeft aangediend. En wat het worden gaat? Zal het eerste voorzichtige strand.bruin weer ras verbleken of komt er nog een hele boel? We houden het voorlopig op 1947. Toen begon het - min of meer - ook zo en op 20 oktober was het nog zwemmen geblazen en in die tussentijd had het zonnetje zich doorgaans zuid-Europees gedragen- Maar niet eens was iedereen er blij mee. Niet waar, een „dropje op z'n tijd" hoort er ook bij! SCHIERE1LANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2