0LGA Uw matros DE ZIERIKZEESCHE COURANT OPPOSITIE-MOTIES BIJ PRIJZENDEBAT VERWORPEN Doden bij onlusten en oproer in Zuiditaliaans stadje De ontwikkeling van het Sloe-gebied De spanning in het Midden-Oosten Hans van Z. verkeert in levensgevaar Veel verkeersdoden in Europa 1 ZIERIKZEESCHE NI EUWSBODE Donderdag 10 april 1969 125ste jaargang Nr. 20179 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE. Jannewekken tl, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de \/aate, tel. (01110 2938). Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6. Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn excluiiel 4 B.T.W. In dit nummer: Toren klooster Weldamme ge vodden DEN HAAG, 9-4. Tijdens het gis teren (woensdag) in de Tweede Ka mer gehouden prijzendebat werden door de oppositie vier moties inge diend. Al deze moties werden ver worpen; zy kregen de stemmen van 1'vdA, D'66, PSP, CPN en groep-Aar- dcn. Minister dr. H. J. Witteveon van financiën deelde tijdens het prijzen debat mee dat voor de dekking van de verlaging van de loon- en inkom stenbelasting aan de voet op 1 ja nuari a.s. een verhoging van de B.T. W.-tarieven nodig zal maken. Dit ondanks het streven van de regering om tot het uiterste te streven naar het ongemoeid laten van de B.T.W. Bij de debatten verklaarde de fractieleider van de PvdA, drs. Den Uyl, dat de regering „te laat en op te kort schietende wijze" heeft gere ageerd op een ontwikkeling die zij zelf in het leven heeft geroepen. Veertien a vijftien uur voor het begin van de kamervergadering komt Advertentie Vromv hield jongeman vijl maanden opgesloten CASERTO, 9-4. Een jongeman van 23 jaar is vijf maanden opgesloten gehouden door een 27-jarige vrouw, die gescheiden van haar man leeft en twee kinderen heeft. De jongen mocht haar woning in Casagiove bij Caserto, ten noorden van Napels, niet verlaten. De oulers van de jongeman had den hem in november bij de politie als vermist opgegeven. Nasporingen bleven vergeefs. Zij wisten niet dat hij de vrouw wel eens had opgezocht Dat vernamen zij vorige week. Twee politiemannen gingen op on derzoek uit en vonder, in de woning van de voruw de uitgeteerde jonge man half naakt op een bed liggen. Zijn gezicht was gewond. Hij ver klaarde dat ie vrouw hem had ver leid en daarna had opgesloten in een klein vertrek. Toen hij bij zijn ouders Pasen wilde -gaan vieren had zij hem geslagen. Tweede Kamer BARNEVELD. Dit bleef er over van het gebouw van de Aerosol-maat- schappy Holland N.V., nadat een ontploffing had plaats gevonden, gevolgd door een felle brand. De brandweer had zeer lange tijd nodig voor het nablussen. Op de foto: enkele leden van de personeelscommissie zochten naar hun geldkas. Protesten tegen sluiting staats tabaksfabriek BATTIPAGLIA, 9-4. Bij hevige botsingen tussen politic cn betogers in het Zuiditaliaansc stadje Batti- paglia, zyn woensdag zeker twee do den cn honderd gewonden gevallen. De demonstranten, protesterend tegen de dreigende sluiting van een staatstabaksfabriek, die werk ver schaft aan 600 mensen, staken het stadhuis, het hoofdbureau van po litie, het station en nog een gebouw in brand. Deze gebouwen werden gedeeltelijk verwoest. Laat op de avond was de toestand nog zeer ge spannen. Boven de stad hingen dikke rookwolken. De politie heeft meegedeeld dat omgekomen zijn een 26-jarige lera res, die een kogel in de borst kreeg toen zij vanaf een balkon een ver woed straatgevecht gadesloeg, en een jongen van 19. die in het hoofd werd getroffen. De politie ontkent dat zij geschoten heeft. Wel heeft zij traan gas gebruikt. Er gaan geruchten dat er nog twee doden zijn gevallen, on der wie een jongetje van 8 jaar. Een vrouw ligt in kritieke toestand in een ziekenhuis. Bloedige gevechten De betogingen waren begonnen met de versperring van wegen en spoor lijnen en liepen uit op een waar op roer toen de politie ingreep. In eer ste instantie namen circa tweedui zend mensen aan de demonstratie deel, die ook gericht was tegen de slechte economische' situatie in het algemeen in dit gebied. Ze blokkeer den de hoofdwegen in en om het in de buurt van Salerno gelegen stadje van 25.000 inwoners met omgewor pen autobussen en andere voertui gen en gingen op de spoorrails zit ten. waardoor het hele verkeer tot stilstand kwam. De spoorlijnen wer den ook met meubilair uit het sta tionsgebouw versperd. Toen politieversterkingen uit Sa lerno en Napels arriveerdden braken bloedige gevechten uit. De betogers bekogelden de politie met een regen van stenen en weerden zich ook mei schoffels en ander gereedschap. Ze gooiden honderden ruiten in en sta ken zeker vijf politiewagens in brand. Op een gegeven moment moesten po litiemannen het hoofdbureau binnen vluchten voor de ziedende menigte, die daarop een belegering begon. Het waren de ergste onlusten van deze aard in Italië sinds tien jaar. DE BILT, 10-4. Het K.N.M.I. deelt mede; Een gebied met hoge barome terstanden dat zich uitstrekt van de Azoren via Frankrijk naar Rusland, heeft heb afgelopen etmaal in een groot deei van het vasteland van west Europa voor rustig voorjaars weer gezorgd. De temperaturen ste gen hierbij in Frankrijk en Duits land tot omstreeks 24 graden. Ook ons land vormde hierop geen uitzon dering. Alleen in de kustgebieden waar de wind van zee binnenwaaide bleven de temperaturen aanzienlijk lager. Zo werd in Den Helder een max. waarde van 14 graden geme ten. Aan de noordflank van dit ho- gedrukgebied treffen we een zuid westelijke stroming aan. Hierin be vindt zich een frontensysteem dat zich vanmorgen van zuid Ierland over de Noordzee naar zuid Noorwe gen uitstrekte en dat naar hel noord oosten wegtrekt. In Engeland geeft dit plaatselijk wat regen. Voor bet komende etmaal wordt verwacht dal ons land ten zuiden van het front zal blijven. Wel zal er tamelijk veel be wolking zijn. maar er zal geen regen van betekenis vallen. VLISSINGEN, 9-4. Wanneer de Koninklijke Maatschappij „De Schel de" zich niet in het Sloe-gebied had gevestigd, dan waren ook de chemi sche industrie Hoechst en de Billi- tcnmaatschappij niet naar dit gebied gekomen en had de Prov. Zeeuwse Elektriciteitsmaatschappij geen kern energiecentrale in Duitsland besteld. De president-directeur van „De Schelde", ir. J. W. Hupkes, kwam tot deze overpeinzing tijdens een toespraak die hij woensdagmiddag in Vlissingen-oost hield te rgelegenheid van een bezoek dat een aantal jour nalisten op uitnodiging van het pro vinciaal bestuur, vier gemeenten en het havenschap Vlissingen aan Zee land bracht. Ir. Hupkes, die de werkzaamheden van de Rijn-Scheldegroep besprak, gewaagde bij een bespreking van de apparatenbouw voor de chemische industrie van het feit dat de eerste orders, overwegend op het gebied van kernenergie, reeds zijn geboekt; een activiteit waarvan niet alleen veel verwacht wordt, maar „dat ge grondvest is op Nederlandse herse nen". Deze hersenen, zo zette hij uit een, hebben zeer geavanceerde las- Advertentie. procedé's, met name voor het lassen van bijzondere metalen, ontwikkeld. Miljoenen guldens zijn daarin geïn vesteerd met als eindresultaat de bouw van een fabriek, die binnen kort in bedrijf komt. TEL AVTV, 9-4. Israël zal bij de veiligheidsraad protesteren tegen de beschieting van Ei lath, waarbij vol gens de laatste berichten dertien ge wonden zijn gevallen. Het stelt Jor danië verantwoordelijk voor de aan val, die gevolgd werd door een ver geldingsactie tegen de Jordaanse ha venstad Akaba welke acht doden en negen gewonden kostte. De Israëli sche stafchef, luitenant-generaal Chaim Bar-Lev ,die dinsdag samen met minister van defensie Dajan het gebied bezodht, zei dat Israël met zijn luchtaanval alleen maar wilde waarschuwen dat Akaba veel kwets baarder was dan Eilath. Koning Hoessein in Washington WASHINGTON, 10-4. Koning Hoessein van Jordanië heeft woens dag een onderhoud gehad met de Amerikaanse minister van defensie Meivin Laird. Waarnemers geloven dat de ikoning opnieuw gevraagd heeft om de leve ring van F-104 „Starfighter" straal jagers voor de Jordaanse luchtmacht Kleutertje verdronken GEERTRUIDENBERG. 9-4. Tegen zeven uur woensdagavond is in een gracht in Geertruidenberg het stof felijk overschot gevonden van de 21 maanden oude Jacoba Petronella Goossens uit Geertruidenberg. Het 'kleutertje was 's middags met een ouder zusje naar een speeltuin ge gaan. Tegen half vier ontdekte de moeder, dat het jongste kind zoek was. Zij zocht eerst zelf en waar schuwde daarna de rijkspolite. Die doorzocht met enkele mannen het dorp en de onmiddellijke omgeving. Omdat zij niets konden vinden ging men later over tot dreggen in ves tingwater dat dicht bij de speeltuin ligt. Met assistentie van de rijkspo litie te water werd in het begin van de avond het lijkje gevonden. het kabinet met een algemene prijs- stop en een brief volgens welke zij alle begrip heeft voor de ongerust heid over de prijsontwikkeling. Doch reeds vanaf mei vorig jaar, toen de Tweede Kamer de invoering van de B.T.W. behandelde, is het kabinet onophoudelijk voorgehouden dat het bezig was een loon- en prijsspiraal in werking te brengen, aldus drs. Den Uyl. lly verlangde een „rigoureuze handhaving" van de prijsmaatregel, geen verhoging van de B.T.W.-tarie- ven per 1 januari a.s. en geen verla ging van de tarieven voor de inkom stenbelasting. De KVP-afgevaardigde mr. R. J. Nelissen wilde weten waarom de re gering met geen woord rept over de eigen bestedingen en de prijsmaat regelen die door de overheid zijn ge troffen. Namens zijn fractie vroeg hij de regering dringend zich tot het ui terste in te spannen verdere over heidsmaatregelen die prijsverhogend werken in 1969 te voorkomen. De Chr. Historische drs. D. F. v. d. Mei toonde zich verbaasd, dat de rege ring pas nu met haar standpunt over de prijsontwikkeling komt. De enige verklaring die hij er voor kon geven was. dat het kabinet met een heel pakket van maatregelen wilde ko men. Groep-Aarden achter PvdA Drs. Janssen (groep - Aarden), plaatste zich nadrukkelijk achter de motie-Den Uyl waarin het vertrou wen in minister De Block wordt op gezegd, „aangezien de minister ons aanvankelijke vertrouwen op grootse wijze heeft beschaamd op het stuk van de algemene prijsmaatregel". ARP-afgevaardigde Goudzwaard zei dat zijn fractie zich niet achter de drie moties van de oppositie zou stellen. Hij verzocht de regering uit drukkelijk voor de beëindiging van de algemene prijsmaatregel eerst overleg te plegen met de vaste com missie van economische zaken. Hij wees op het gevaar van een te vroe ge opheffing. Na het vertrouwen van de consu menten te hebben verloren heeft de regering thans ook het vertrouwen van het bedrijfsleven verloren, aldus verklaarde de D'66-afgevaardigde A. de Goede. Door vast te houden aan de voorgenomen accijnsverhoging en de verhoging van de B.T.W.-tarieven per 1 januari tast de regering, die tenminste de helft van de prijsstij gingen heeft veroorzaakt, de geloof waardigheid van haar wil om de loon- en prijsspiraal te doorbreken aan. D'66 steunde de motie van wan trouwen tegen minister De Block „van harte". Ook drs. Wiebenga (PSP) sprak zich voor de motie, van wantrouwen uit. Hij meende evenals de heer De Goede dat de prijsmaat regel te laat is gekomen en niet ef fectief meer kan zijn. Minister De Block kon de kamer niet vertellen hoe lang de prysstop zal duren. Hy zei te hopen dat de nodige rust zal terugkeren en dat de maatregel niet te lang van kracht zal behoeven te blijven. Hy beloof de de redelijkheid bij de uitvoering van het beleid niet uit het oog tc zullen verliezen. Mr. F. Portheine (VVD), noemde het ontbreken van ontheffingsmoge lijkheden van de algemene prijs be schikking ongelukkig, maar ver klaarde de beschikking te zullen aanvaarden omdat op dit moment een alternatief ontbreekt. Overigens dient de beschikking, niet langer van kracht te blijven dan strikt noodza kelijk is. DEN HAAG. Voor de aanvang van het prijzendebat in de Tweede Ka mer, is een demonstratie op het Bin nenhof gehouden tegen het prijsbe leid van de regering. Op de foto bekijkt minister-president De Jong belangstellend een folder van één der demonstranten. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Wanneer twee twisten en één toornig wordt is de eerste, die zwijgt, wijs. Teveel slaapmiddelen gebruikt LONDEN, 9-4. Van Goede Vrijdag tot en met tweede Paasdag zijn bij verkeersongelukken in Engeland 67 mensen om het leven gekomen. Tijdens het Paasweekeinde in 1968 vonden 72 mensen de dood bij on gelukken op Engelands wegen. In Polen kwamen dit Paasweek- einde bij verkeersongelukken 23 mensen om en in Spanje minstens 49. Bij verkeersongelukken in Frank rijk in de loop van het Paasweek einde zijn 122 mensen om het leven gekomen en 1666 gewond geraakt, van wie 660 ernstig. Lagere middagtemperaturen Verwachting tot vrijdagavond: Veel bewolking met voornamelijk in het noorden van het land enige re gen; overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest en lagere middag- temperaturen. Voor zaterdag: Aantal uren zon; 3 tot 10. Min.-temperaturen: 1 tot 5 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 2 tot 7 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. 11 april. Zon op 5.53. onder 19.31. Maan op 4.24, onder 12.55. Nieuwe maan: 16 april te 19.16. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 11 april 10.24 v.m. 23.09 n.m. BROUWERSHAVEN 11 april 10.17 v.m. 23.13 n.m. Doodtij: 11 april. HET WEEROVERZICHT veroordeling in het Huis van Bewa ring 1 aan het Wolvenplein in Utrecht, waarheen hij werd gebracht na zijn langdurig verblijf in de psy chiatrische observatiekliniek aan de Gansstraat in Utrecht. Hij verbleef nog in het Huis van Bewaring in verband met zijn selectering. Zoals tijdens het proces tegen Hans van Z. reeds bekend werd levert de plaat sing van deze gedetineerde nogal moeilijkheden op. Jongetje verdronken UTRECHT, 9-4. De 5-jarige Jo- han van Tamelen uit Bunschoten is verdronken in de in aanbouw zijnde jachthaven aan de Westdijk in Spa kenburg (gemeente Bunschoten). Het lijkje van de jongen werd door de rijkspolitie uit het water gehaald. Omstreeks het middaguur was het kind in zijn zwembroek op de fiets gestapt en naar de jachthaven gere den. Het jongetje kon niet zwemmen. DEN HAAG, 9-4. De tot levens lange gevangenisstraf veroordeelde meervoudige Utrechtse moordenaar Hans van Z. heeft woensdag gepoogd door het innemen van een grote do sis slaapmiddelen, zichzelf van het leven te beroven. Dit heeft het hoofd van het arron dissementsparket in Utrecht, mr. W. H. Overbeek desgevraagd aan het A.N.P. bevestigd. Omtrent de toe stand van Hans van Z. kon hij geen nadere mededelingen doen. Naar verluidt zou zijn toestand zorgwek kend zijn. Hans van Z. verbleef sinds zijn

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1