Het dramatisch verhaal van de Renesse-meester Pompoene Meningsverschillen over het Nabije Oosten De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! 10 I 1 1 17 18 i 1 BOUW+VERWARMING 10 t/m 19 APRIL 1 T met show LEEFBAARHEID BINNEN DE SCHAALVERGROTING Snufje Schouwse historie Wat gaat de nieuwe censuur in Tsjecho-Slowakije inhouden? BLIK DOOR HET WERELD Nederlandse sterrenwacht ingeschakeld bij maanvluchten Advertentie UUIMDERDAG april VHIJDAG 11 APRII mJ ^A rERDAG^I ^^^L_APRIL mJ MAANDAG L april I f" dinsdag 15 aprii 1 f~VUENJDAG™^J f UUIVUERDAG^ APRii I VRIJDAG april J ierdag 19 aprii ZONDAG IITDCPU GESLOTEN U 1 riHUn 1 GEOPEND VAN 9-17 UUR VOORDELIGE TREIN/TOEGANGBIUETTEN OP DE STATIONS VERKRIJGBAAR Dat in het verre verleden de schoolmeesters niet altijd een voor beeld waren van goed gedrag bewij zen de notulen van de kerkeraud van Renesse. Op 19 augustus 1725 komt deze kerkeraad bijeen om „na gedane be de rede te geven van deze ex trat- ordinaire bijeenkomst, vermist mees ter Gerbrandt Jacobsz. Zanddijk op den 22-sten mei, vergetende eer, godvrucht en plicht, zich niet alleen in een aanhoudende dronkenschap had te buiten gegaan, met Pieter Rentier handgemeen was geweest en aan het huis van de weduwe Dinge- man Vijverberg had geklopt, zeggen de die te willen zoenen". Meester Zandijk, schoolmeester en voorzanger te Noord welle, wordt voor drie maanden geschorst. Zijn füncties zullen door Pieter Pompoe ne, die dezelfde ambten te Renesse bekleedt, worden waargenomen, „zullende (daarvoor) een wedde er langen" van 25 gulden. „Ten tijde van het Pinksterfeest" zal meester Zandijk „in dejeerk ko men en voor de gemeente zijn leed wezen betonen". Gepreekt zal wor den uit Efezen 5 vers 18: En bedrinkt u niet aan wijn, want daartoe ver valt gij tot losbandigheid Meester Pompoene lijkt zich aan vankelijk tot een eerzaam burger te ontwikkelen en verre te staan boven zijn collega Zandijk van Noordwelle, die in 1733 overlijdt en wordt opge volgd door zijn zoon Jacob Ger- brandtsz. Zandijk. Maar helaas, de ontwikkeling ten goede houdt niet aan. Reeds het volgend jaar moeten we gaan twijfelen aan de onkreuk baarheid van Pieter. In de kerke- raadsvergadering van 7 oktober 1734 beschuldigt „Cornelia Udemans den secretaris Pieter Pompoene van haar te hebben bezwangerd". Hij is dan geen diaken meer, wat ook te den ken geeft, maar bewezen is er nog niets, daar Cornelia het avondmaal wordt ontzegd, zodat men kan gelo ven dat zij de meester valselijk heeft beschuldigd. Edoch, diezelfde kerke raad laat het aan Pompoene zelf over te oordelen of hij zich goed ge noeg vindt om aan het avondmaal deel te nemen! Het duurt tot 7 januari 1741 eer we zekerheid krijgen dat de ondeugd van meester Zandijk ook collega Pompoene in haar macht heeft. Ook hij geeft zich aan dronkenschap over en niet zo'n beetje! Op de eerste januari 1741 heeft Pieter Pompoene het grootste deel van de nacht in de herberg van Jan Brootmans gezeten en zoveel gedron ken dat hij deerlijk beschonken bij het kerkelijk avondmaal verscheen. De dienstdoende predikant gelast hem naar huis te gaan en uit te sla pen. De meester is echter door het dolle heen en wil even later de kerk weer in, maar kan, nog volop bene veld, de deur niet vinden! Omstan ders roepen hem daarenboven terug, zodat hij inplaats van de kerk de herberg weer binnenstapt. Daar be drinkt hij zich zo, dat hij uit de her berg naar huis geleid moeste wor den". Hij is blijkbaar zo'n liefhebber van spiritualiën dat hij zelfs de avond- maalwijn aanspreekt. De verleiding was dan ook groot, want er moet nogal wat in voorraad zijn geweest. Het wijngebruik was n.l. terugge bracht tot 6 stoop, dat is 15 liter Spaanse wijn per avondmaal, zodat er toch wel minstens 50 liter in voor raad zal geweest zijn. Nu, het „ton netje" was haast geheel leeg bevon den. Er was nog maar nauwelijks genoeg voor één dienst. Pompoepe wordt als voorzanger geschorst en meester Zandijk van Noordwelle neemt nu \yaar te Re nesse. Op 23 april belooft Pieter P. beterschap en als hij de kwitantie overlegt ten bewijze dat hij zijn ver vanger heeft betaald, mag hij weer aan het vverk. Helaas, het gaat bergafwaarts met meester Pompoene. Op 25 juni 1741 wordt Pieter opnieuw geschorst we gens permanente dronkenschap en C. van Schuylenbyrg, de ambachts heer, laat beslag leggen op mees ters goederen „wegens malversatie en kwade administratie". Al enige tijd deed hij zijn plicht niet meer „latende alles varen en drijven". Hij is nu zwervende en men weet niet waar hij uithangt en of hij nog ooit terug zal komen. Toch keert hij terug van „zijn pelgrimagie en om zwerving door het land van Walche ren en Staats Vlaanderen en uit den dorpe Nieuwvliet" en op het eind van het jaar houdt hij weer school en zingt hij weer voor. Met hem mee gekomen is jfijn „ware of gewaande dienstmaagd Charlotte en als deze voor acht dagen naar-de stad trekt, kan Pieter. déze scheiding niet best verdragen. Hij drinkt zich een stevig stuk in de kraag en is geen dag nuchter. Op de zondag vóór de kerstdagen heeft hij bij het uitgaan van de „namiddagpredikatie reeds zijn der de puntje jenever op". Na de kerst dagen is hij steeds in de olie, „komt dan eens zonder schoenen, dan weer zonder muilen thuis, tot hij 's woens dags de herberg smoordronken ver laten hebbende „in de visbank het haar is afgesneden, op de rug ge sleept en op het blote gat deerlijk getijsterd en geslagen". Dit doen zijn eigen dorpsgenoten hem aan. De ker- deraad keurt dit eigen rechter spe len piet goed, maar kan het wel be grijpen. Zij meent dat het dorp en de kerk van zo'n vent, zo'n „uit- spouwsel van God en mensen" ge zuiverd moet worden. Zij verzoekt de ambachtsheren meester Pompoe ne tot het schoolmeesterschap „inha- biel" te verklaren en hem te depor teren, zodat Renesse „van dit kaf ge zuiverd en dit wichtig ambt van schoolmeester en voorzanger door een bekwamer en stichtiger subject, tot eer van God en tot roem van u hoog edele en stichting van plaats en kerk in het vervolg bekleed worde". Pompoene smeekt dit vonnis niet uit te voeren „zich dan verloren ach tende, maar als hij zich weer be drinkt en zelf verklaart „nooit te zullen beteren" wordt de censuur over hem uitgesproken. Zo eindigt zijn rol, die hij zo goed was begonnen, in een jammerlijke mislukking. Het laatste wat we van de beklagenswaardige man horen is zijn vertrek als soldaat naar Oost- Indië, Naar de diepere oorzaken van zijn levensdrama kan men slechts gissen. In de notulen van de kerkeraad van Renesse staan ze niet. Ellemeet, april 1969. A. C. DE JONGE. In de veiligheidsraad van de Ver. Naties is Israël veroordeeld wegens een luchtaanval op een plqatsje in Jordanië. Dat is dan de veertiende veroordeling, die voorbestemd lijkt om de weg te gaan van alle dertien voorafgaande: Israël zal er zich niets van aantrekken. Dit vooruitzicht maakt het een vrij zinloze bezigheid alsmaar aan het veroordelen te blijven. En men krijgt ook sterk de indruk dat de veroorde lingen minder een conclusie zijn over de voorgelegde feiten dan wel een demonstratie van de gezindheid der diverse leden van de raad. En dan weet men het al van tevoren: de sowjet-vnie en Frankrijk zijn de Joodse staat niet en de Arabische Advertentie Ërzïjn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht Eon aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. landen wel goed gezind, wat ze dan weer hebben doen blijken. Alsof men het al niet wist. Overleg Opmerkelijker is in deze dat deze veertiende veroordeling samenvalt met het begin van een viermogend- hedenberaad over een oplossing van de problemen rond Israël. Hoewel het al moeilijk is om in te zien welk heil een overeenstemming tussen de ze vier kan hebben voor de toestand - Israël en zijn buren maken even tuele moeilijkheden of ze leggen ze bij - nog somberder worden de voor uitzichten nu blijkt dat twee van de vier geheel andere uitgangspunten hebben dan de rest. Amerika en Engeland hadden er wet begrip voor dat de guerrilla- aanvallen van de zogenaamde feday- een toch ook beschouwd mogen wor den als een soort uitlokking. Raadsel Of om het anders te zeggen: het gelijk ligt niet helemaal aan de ene en het ongelijk aan de andere kant. En men kan niet laken dut de Israë li's officieel en goed georganiseerd vergelden wat van de andere kant onofficieel en minder goed georgani seerd gebeurt. Tenslotte kunnen de regeringen van Jordanië, maar ook Syrië en Egypte met name, wel degelijk ver antwoordelijk geacht worden voor het feit dat van hun grondgebied se- mi-militaire acties worden onderno men op een buurland. Hoe met een zo verschillend uit gangspunt het viermogendheden- overleg tot iets kan leiden, blijft voorshands een nieuw nabij-oostelijk raadsel. MARKTBERICHTEN Uienveiling Middelliamis Veiling van 4 april Nadat er enige veilingen geen aan voer van uien was, werd er vrijdag morgen weer aangeboden. Een kleine partij voor klasse I en 9% ton van klasse II. De laatste dagen was de prijs voor klasse I wat aangetrok ken, hetgeen ook thans weer het ge val was. Voor de middel I was de laatste veilingnotering f 17,vrij dag was dit f 22,47. De grove waren met f 24,92 het hoogst genoteerd. Middel II werd afgemijnd voor f 15,de laatste veiling was dit f 12,58. De prijsverbetering was hier dus niet zo groot. Drielingen bleken moeilijk te plaatsen; klasse I no teerde f 10,08 en klasse II f 6,De picklers 'vonden een koper voor f 13,30. De uitvoer loopt thans sterk terug. In de laatste verslagweek was deze 4200 ton, waarvan 1446 ton naar West-Duitsland. Frankrijk bleef met ruim 1.000 ton eveneens een grote afnemer. Verder kunnen nog ge noemd worden Afrika en Oost-Duits- land met respektievelijk 450 en 360 ton. Van geringe betekenis was de export naar Engeland, West-Indië en de Beneluxparfners, terwijl ook nog kleine hoeveelheden naar diver se landen werden verzonden. PRAAG, 5-4. Jaroslav Havelka, voorzitter van de staatscommissie voor de voorlichting en de pers, heeft in een vraaggesprek met een verslag gever van „Rude Pravo", het blad van de Tsjechoslowaakse communis tische partij, nader uiteengezet wat de na de jongste anti-Russische rel len weer in Tsjecho-Slowakije inge voerde perscensuur in feite inhoudt. Er zal voortaan op worden toege zien, aldus Havelka, dat er in de pers geen opvattingen en standpun ten worden weergegeven die gericht zijn tegen de Tsjechoslowaakse com munistische partij, haar vertegen woordigers en haar leidende rol in de samenleving. De pers mag ook geen aanvallen of „schimpscheuten" publiceren, ge richt tegen de Sow jet-Unie en de andere landen - leden van de ver dragsorganisatie van Warschau of tegen het bondgenootschap van Tsje- „Flitsen" uit het buitenland DAR-ES-SALAAM. Het front voor de bevrijding van Mozambique heeft laten weten dat het verraad van La- zaro Ka vandame van geen enkele in vloed is op de bevrijdingsstrijd, daar Kavandame nimmer een militaire functie in het front heeft vervuld. Bericht was dat Kavandame met 60.000 verzetsstrijders naar de Por tugezen was overgelopen. PRAAG. Volgens een communiqué van het Tsjechoslowaakse ministerie van binnenlandse zaken zijn twee buitenlandse monteurs, werkzaam bij een fabriek in Bohemen, uit Tsje cho-Slowakije uitgewezen. ADDIS ABEBA. In de Ethiopi sche hoofdstad is een 20-jarige stu dent om het leven gekomen, doordat hij uit een truck viel, waarmee de politie jongelui naar een kamp bui ten de stad bracht voor een verhoor. Enkele honderden studenten woon den zijn begrafenis bij. WASHINGTON. Dr. Meitin Eisen hower, die vorige week maandag in stortte tijdens een plechtigheid ter nagedachtenis van zijn broer oud president Dwight Eisenhower, heeft zaterdag het Walter Reed-ziekenhuis in Washington verlaten. OEMOEAHIA. In een officieel Bia- fraans communiqué wordt gezegd dat een Iljoesjin-28 van de Nigeriaanse luchtmacht, die op 2 april Oemoea- hia had gebombardeerd, door het Biafraanse luchtdoelgeschut is neer geschoten. Wrakstukken van het toe stel zijn op meer dan 40 km van Oemoeahia gevonden. GENUA. Door een bomontploffing is het kantoor van de gemeentelijke gas- en waterleiding van Genua ver woest, De bom was geplaatst in het raamkozijn. Vele ruiten in de om geving sneuvelden. In Italië zijn vo rige week verschillende bomaansla gen gepleegd op openbare gebouwen. MOSKOU. De Roemeense minis ter var; buitenlandse zaken, Manes- co, brengt van 7 tot 9 april een of ficieel bezoek aan de Sowj et-Unie. LISSABON. Premier Caetano van Portugal zal de tweede helft van deze maand de Portugese gebieden in Afrika bezoeken. De reis zal volgens een officiële bekendmaking twaalf dagen duren. Om veiligheidsredenen worden de precieze tijdstippen ge heim gehouden. Caetano gaat naar Guinee, Angola en Mozambique. CAIRO. De Egyptische minister van buitenlandse zaken, de heer Mah- moud Riad, zal in juni een bezoek brengen aan Nederland. Aldus meldt het Egyptische blad „Al Ahram". CANNES. In zijn woonplaats Can nes is op 73-jarige leeftijd Gabriël Chevallier, schrijver van „Cloche- merle", overleden, welk boek in 27 talen is vertaald en ook verfilmd is. Tot zijn andere werken behoren „Sainte Colline" en „La Ravageur". DJAKARTA. In Kiboeng Toen- doeng Joengoen, in zuid-Lampong (zuid-Sumatra) zijn tot nu toe 200 immigranten van honger omgeko men. Dit meldt het blad van het le ger „Berita Yoedha". Vier maanden geleden waren ongeveer 600 gezin nen naar dit gebied geïmmigreerd. Volgens het blad heeft gebrek 'aan planning tot de hongersnood geleid. cho-Slowakije met deze landen. Ook aanvallen en gescheld op mi litaire eenheden van de bondgenoten die in Tsjecho-Slowakije zijn gele gerd, op de president van de repu bliek en andere regeringsleiders en op de politiek van het nationale front zijn verboden, evenals het verstrek ken van inlichtingen die gevaarlijk kunnen zijn voor de binnenlandse veiligheid. BONN. Dc- met Kerstmis door een aantal Westduitse gevangenisdii*ec- teuren genomen proef om gevange nen met verlof te zenden als zij hun erewoord geven na afloop daarvan naar hun cel terug te keren, is met Pasen herhaald. In Hamburg konden daardoor 300 gedetineerden tijdelijk naar huis, in Beieren 66 en in West- Berlijn 87. DURGAN (noord-Ierland). In Lur- gan is het opnieuw tot gevechten ge komen tussen demonstranten voor, gelijke burgerrechten en militante protestanten. LONDEN. De 84-jarige lady Spen cer Churchill, de weduwe van de Britse staatsman sir Winston Chur chill, is in haar woning gevallen. Zij is naar een ziekenhuis vervoerd. TEL AVIV/CAIRO. Bij het artil- lerieduel aan het Suezkanaal zijn vrijdag Egyptische grensstellingen ernstig getroffen en in Suez werd een tanker in brand geschoten, zo is van Israëlische zijde gezegd. Auto in watergang; bestuurder verdronken BIERVLIET, 5-4. Op de provin ciale weg van Hoek naar Biervliet is vrijdagavond een dodelijk ongeluk gebeurd, waarvan de 69-jarige F. D. uit Biervliet het slachtoffer is ge worden. Hij wilde met zijn auto een andere auto inhalen en geraakte in een slip, waardoor hij in de berm van de weg terechtkwam. De wagen sloeg over de kop en kwam in een langs de weg lopende watergang te recht. De man is in de wagen ver dronken. Twents bedrijf zet prodüktie stop ENSCHEDÉ. 5-4. De N.V. Twent- sche Textielmaatschappij heeft be sloten het in haar bedrijf te Enschedé nog resterende gedeelte van de de- ker.produktie voor de Engelse en Italiaanse markt stop te zetten. Ter verbetering van de liquiditeitsposi tie wordt voors een saneringsproject ter hand genomen. Als gevolg van deze maatregelen zou aan 26 werk nemers ontslag worden aangezegd. Met de vakorganisaties is een rege ling getroffen ten aanzien van de af vloeiingsprocedure. KERKNIEUWS Hervormde gemeente Zierikzee Bevestiging eu intrede ds. J. van der Schee De bevestiging en intrede van ds. J. van der Schee uit Hoogeveen zal plaats hebben op zondag 20 april a.s. Bevestiger is ds. A. W. Kranenburg te Hoogeveen, die voorgaat in de morgendienst. In de middagdienst verbindt ds. Van der Schee zich aan de Zierikzeese Hervormde gemeente. Beide diensten vinden plaats in de Gasthuiskerk. Na afloop van de intreedienst vindt een ontvangst plaats voor genodig den in het Hervormd verenigingsge bouw. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Komerik: C. van den Bosch, Gorinchcm. Geref. Kerken Benoemd tot staffunctionaris bij het Gerei', maatschappelijk werk te Rotterdam: A. J. Janssens, em.-pred. te Rolterdam-Zuidwijk. Beroepen te Ermelo: drs. R. van dén Berg, Bodegraven. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Schiebrook-Hillegers- berg: D. Nooit, Tiel-Zaltbommel Chr. Geref. Kerken Beroepen te Hoogeveen: A. W. Drechsler, 's-Gravenhage-zuid. Free Chr. Ref. Church Bedankt voor Londen (Ontario): J. Overduin, Mitchell (Ontario), (Ca nada), voorheen pred. bij de Chr. Geref. kerk te Almelo. Geref. Gemeenten Beroepen te Lethbridge (Alberta), (Canada): A. W. Verhoef, Barneveld. Bedankt voor Benthuizen en voor Hendrik-Ido-Ambacht: J. C. West stra te, Meliskerke; voor Rijssen: P. Blok, Dirksland. Oud-Geref. Gemeenten in Nederland Beroepen te Kampen: J. W. Slager, Rijssen. Twee Zweedse jongelui verongelukt HARLINGEN, 5-4. Twee 19-jarige Zweedse jongelui zijn vrijdagavond in het ziekenhuis te Harlingen over leden, nadat zij 's middags op rijks weg 9 (Leeuwarden-Harlingen), ter hoogte van Zurich, betrokken waren geweest bij een aanrijding. De Bul gaarse bestuurder van een Mercedes kwam net voorbij een kruising uit een file en reed frontaal tegen de Citroën Deux Chevaux van de Zwe den. De slachtoffers zijn de heren Lars Gamiar Casserstedt en Greger Anders Malawski, heiden uit Stock holm. Een derde Zweedse inzittende van de aangereden auto werd niet ernstig gewond in het Harlinger zie kenhuis opgenomen. In de Sporthal te Oude Tonge speelde het SDKB-microachttal tegen een achttal van de Flakkeese Korfbalbond. De SDKB verloor deze ontmoeting met 4-3. De ruimtevaart DEN HAAG, 5-4. Dc volkssterrcn- wacht Simon Stevin te Oudenbosch zal haar medewerking verlenen bij de komende bemande Amerikaanse maanvluchten, in het kader van het Lunar International Observers Net work. De eerstvolgende bemande maanvlucht is gepland op 18 mei. De sterrenwacht is verzocht tijdens de Apollo-vluchten de maan te ob serveren met de grote Maksutov-kij- ker. Dit verzoek is ook gericht aan 30 andere professionele sterrenwach ten en 70 privé sterrenwachten over de gehele wereld. Het is de bedoeling dat elk ver anderlijk verschijnsel, dat op de maan wordt waargenomen tijdens de be mande maanvlucht direct wordt doorgegeven naar Amerika. In Amerika draagt men er dan zerg voor dat dit bericht direct naar dc astronauten in de Apollo-capsulc wordt doorgegeven, die dan het ver schijnsel ook trachten te observeren en te bevestigen. Dit soort waarnemingen is ook al verricht tijdens de Apollo-8-vlucht om de maan. Er werden tijdens deze vlucht in totaal 121 meldingen ont vangen. Alle meldingen kwamen binnen vanaf 21 december 21.00 G. M.T. lot en met 25 december 22.00 G.M.T. 1968. Van deze meldingen be troffen 81 een mogelijk maanver- schijnsel op 23 december 02.00 G.M. T. in de krater Aristarchus. In deze krater waren heldere blauwgroene flitsen te zien, elke 5 tot 7 seconden, aldus de verschillende waarnemers. Ook in do krater Grimaldi heeft men veranderlijke verschijnselen waar genomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4