DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ruim half miljoen buitenlandse toeristen bezocht Nederland Koningin Juliana in Canada gearriveerd "irmr MORRIS Bos- en heidebrand in natuurreservaat Nixon spreekt voor NAVO De toestand in Tsjecho-Slowakije Rampmijn eist nog meer slachtoffers Groot deel van duingebied „Het Zeepe" in vlammen opgegaan Britse expeditie bereikt Noordpool ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 8 april 1969 125ste jaargang Nr. 20178 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, poslbus I, lel. (01110)2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118 Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110 2938). Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meandert bij vooruitbetaling J 7,80; per maand f 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Voorproefje roti zomerdrukte in Westhoek Tijden* zonnig paasweekeinde: Dit nummer bestaat uit 10 pagina's DEN HAAG. 7-4. Van Goede Vrij dag at tot en met Tweede Paasdag hebben rond 530.000 buitenlandse toeristen een bezoek gebracht aan ons land. Vorig jaar bedroeg het aantal 000.000. Het Nederlands Nationaal Bureau voor Toerisme heeft aan de hand van steekproeven aan de belangrijk ste twaalf grens-doorlaatposten een sehatting gedaan. B(j het Nationaal Bureau voor Toerisme bestaat de in druk, dat het verschil met het vorig jaar vooral te verklaren is uit het feit, dat toen (14 en 15 april) de bol len in volle bloei stonden en nu niet. Met Pasen 1968 trok Keukenhof na melijk 110.000 bezoekers; dit jaar 50.000. Bij dit aantal buitenlanders kan men rustig twee miljoen Nederlan ders tellen, die het prachtige paas- weer benut hebben om er op uit te trekken. Wat het weer betreft deed dit Paasweekeinde niet onder voor Pa sen vorig jaar, toen voor het eerste de sinds recordjaar 1962 (22 en 23 april) - 750.000 buitenlandse bezoe kers) bestaande slecht-weer-paas- traditie werd doorbroken; 160.000 bezoekers aan de bloeiende Keuken hof. Donderdagavond j.l. was het op de weg bij de grens doorlaatposten nog vrij rustig. Alleen bij de posten aan de invalswegen uit Scandinavië viel een aantal Zweden en Denen waar te nemen (voor de laatsten is ook de donderdag voor Pasen een vrije dag). Goede Vrijdag echter constateer den de meeste doorlaatposten aan de oostelijke grens een druk inkomend verkeer van Duitsers. Voor negen uur des ochtends had de post Bergh- autoweg al een 17.000 buitenlandse bezoekers te verwerken gekregen en om twee uur was dit aantal al op gelopen tot een 45.000. Bij de zuide lijke grens-doorlaatposten waren de Belgen in de meerderheid; inciden teel afgewisseld door de Britten. Ook via de jaarlijkse „Bollen- luchtbrug" van een aantal Engelse vliegvelden naar de luchthaven Zes tienhoven bij Rotterdam en met de maritieme lijndiensten kwamen via (jflmiTY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosferland Telefoon (01114)495 Hoek van Holland, Rotterdam en Amsterdam ook groepen Britten bin nen. In beide gevallen kon evenwel nog maar van een bescheiden be gin worden gesproken van de voor jaarsgroepsreizen van de Engelsen. Ondanks de voor hen geldende di- viezenrestrictie kwamen zaterdag vrij onverwacht toch nog vele Fran sen onze grens over. Gclyk opgaand met het iedere dag mooier wordende weer nam ook de drukte op de wegen in ons land toe. Het gevolg was wel een aantal ket tingbotsingen, gepaard gaande met blikschade, maar gelukkig waren er geen persoonlijke ongevallen te be treuren. Ook heeft er zich op verschillende punten tijdens de afgelopen dagen filevorming voorgedaan; vooral aan het einde van de middag op de Tweede Paasdag, toen de grote stroom loskwam en er weer een drukker verkeer in alle richtingen ontstond. In de ochtenduren was er reeds sprake van druk verkeer, maar in het begin van de middag stond het autoverkeer op een sudderpitje. Tegen zes uur deed zich een file vorming voor bij Houten, daar waar dc rjjksweg van Amersfoort overgaat in Rijksweg 12, verder bij Hoevela ken in de richting van Amsterdam, op de Sehiphohveg, van de Afsluit dijk naar Amsterdam hier en daar, op de Afsluitdijk bij Kornwerderzand op de weg Mcppel-Zwolle, en aan dc Duivelandse kant van het veer Zij- pe-Anna Jaeobapolder, waar wacht tijden van een uur werden geno teerd, ondanks het feit, dat met twee boten werd gevaren. WASHINGTON, 5-4. President Ni xon van de Verenigde Staten zal a.s. donderdag 10 april in Washington de vergadering van ministers van de Noordatlantische Verdragsorganisa- tie toespreken, op een ceremonie ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de organisatie. Volgens een woordvoerder van het „State Department" zal de Ameri kaanse president de voornaamste toespraak houden. Andere sprekers zijn minister van buitenlandse zaken Willy Brandt van des Westduitse Bondsrepubliek en de secretaris-ge neraal van de NAVO, Manlio Brosio. De Amerikaanse woordvoerder wilde geen commentaar geven op de bekendmaking van premier Trudeau van Canada, dat Canada zijn strijd macht van 10.000 man zou verminde ren, die order NAVO-bevel in Europa zijn gelegerd. IIERKENBOSCH, 6-4. In het na tuurreservaat Meinweg tussen Her kenbosch en Vlodrop heeft zaterdag middag een grote brand gewoed, die vele tientallen hectare bos, heide en struiken heeft verwoest. De schade was nog niet vast te stellen, doch deze is in ieder geval groot. Volgens de heer J. A. A. van Schendel van het Staatsbosbeheer uit Roermond, heeft de brand ge woed over een totaal van 120 hectare Duitse en Nederlandse grond. Hier van waren 40 a 50 hectare behorend tot het Staatsbosbeheer. In dit stuk is wellicht het merendeel der boom stammen nog behouden gebleven. Door Nederlandse, Duitse en En gelse brandweren, in totaal ongeveer Wladiwostok Chinees LONDEN, 5-4. China heeft een of ficiële kaart uitgegeven waarop de aan de Japanse zee gelegen Russi sche haven Wladiwostok staat aan gegeven als vallende binnen het Chi nese territorium. Een functionaris van de Chinese legatie in Londen, die dit bekend maakte, zei dat de kaart kortelings in Peking is uitgekomen en nu op zijn legatie beschikbaar was. Hij zei dat behalve Wladiwostok ook ander „betwist" gebied als Chinees staat aangegeven. Wladiwostok ligt in een gebied van de Sowjet-Unie dat grenst aan Man- sjoerije. Moeder en vier kinderen dood gevonden ROTTWEIL, 8-4. In een bos in het zuiden van Baden-Württemberg zijn maandagavond de stoffelijke resten gevonden van een moeder en haar vier kinderen, drie meisjes en een jongetje. De politie van Rottweil was geal armeerd door een zuster van de moeder, die meldde dat het gezin twee dagen spoorloos was. De moe der, mevr. Edeltraut Kraut'h. leefde geseheiden van haar man. Naar mededeling van de politie kwamen alle vijf om het leven door kogels uit een pistool van licht ka liber, dat men niet heeft kunnen vinden. Aardschok in Albanië BELGRADO, 6-4. Radio-Tirana heeft meegedeeld, dat bij een aard schok in zuidwest Albanië donder dagavond 1 kind is omgekomen. 65 mensen werden gewond. PRAAG, 5-4. Dc Russische mi nister van defensie, Andrei Gretsjko, cn plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken Vladimir Semjo- nov voerden in Bratislava besprekin gen met dc Slowaakse partijleider Hoesak en andere partijfunctionaris sen over „de wederzijdse betrekkin gen cn de huidige toestand in Tsje cho-Slowakije", zo meldt het persbu reau „Cetcka". Rude Pravo meldde vrijdag dat de Slowaakse schrijversbond zijn week blad Kulturni Zivot weer mag uit geven. Het blad heeft maandenlang op de zwarte lijst gestaan. Waarne mers brengen de intrekking van het verbod in verband met het op 12 april in Bratislava beginnende con gres van de Federale Tsjechoslo- waakse schrijversbond, waarop de kwestie aanleiding had kunnen ge ven tot aanvallen op de Slowaakse partijleider Husak. Pachman Dc Tsjechoslo waakse schaakgroot meester Ludek Pachman heeft de 100 brandweerlieden, met 15 brand weerauto's werd de brand bestreden. De blussingswerkzaamheden hebben geduurd van 13.00 tot 18.00 uur. De brand is ontstaan in Duitsland, ver moedelijk door vonken uit een schoorsteen. Door de felle oosten wind is de brand naar Nederland overgeslagen. MEXICO, 6-4. Bij het reddings werk in de mijn van Guadeloupe irt Mexico, waar vorige week 180 mijn werkers bij een explosie om het le ven kwamen, zijn zaterdag drie ar beiders dodelijk verongelukt toen zij door het breken van een kabel in de mijnschacht stortten. Men heeft tot dusver veertig lijken geborgen. MONTREAL, 8-4. Koningin Ju liana is maandagavond per vliegtuig in Montreal aangekomen. Zy zal tien dagen in Canada blijven voor een bezoek aan haar dochter Christina, die in Montreal een muziekstudie volgt. Naast prinses Christina was ook de Nederlandse consul-generaal in Montreal, de heer N. A. van den Pol, ter begroeting op het vliegveld aan wezig. Prinses Christina studeert sinds oktober vorig jaar aan het instituut Vincent d'Indy, en heeft voor de vol tooiing van haar studie nog zeker drie en een half jaar nodig. De heer W. P. van den Berge van de Rijksvoorlichtingsdienst verklaar de tegenover journalisten dat de prinses zich in Canada'buitengewoon gelukkig voelt en het heerlijk vindt door niemand herkend te worden en volledig vrij te kunnen zijn. Door haar klasgenoten wordt zij gewoon Christina genoemd. In het Hongerstaking voor doden van zeehonden PARIJS, 5-4. De Fransman Geor ges Krassovski heeft al 39 dagen niets gegeten uit protest tegen de „massamoord" op jonge zeehonden. Krassovski die in een ziekenhuis in een Parijse voorstad ligt en al 18 kilo lichter is geworden, is van plan zijn hongerstaking voort te zetten hoewel hij erg zwak is geworden. Donderdag heeft hij nog schriftelijk gereageerd op een protestactie van de inwoners van de Noorse stad Tromsoe, een belangrijke thuishaven voor zeehondenjagers, die veront waardigd zijn over de behandeling van de vogels door Franse mesters 'ganzelever leveren. De Noren hebben kortgeleden de Franse con sul een protestbrief overhandigd. Krassovski zegt in zijn brief dat hij het met de Noren eens is en dat men zich gezamenlijk moet verzet ten tegen elk wreed optreden tegen over dieren. instituut heeft Christina een kamer als alle andere leerlingen, en de mu ren van haar kamer heeft zij gede coreerd met reprodukties van Pi casso en Bernard Buffet. De maal tijden gebruikt zij in de mensa van het instituut en zij heeft geen moei te met het overschakelen van Frans op Engels in de conversatie, zoals in het tweetalige Canada kan voorko men. Veel doden bij ongeluk met liefschroefvliegtuig SAIGON, 5-4. Een Amerikaans hefschroefvliegtuig van het type C- 47 - een turbine-slraaltoestel - is op 16 km ten zuid-oosten van de Che Sanh in zuid-Vietnam neergestort. 24 mensen .kwamen om het leven en 53 werden gewond, aldus een mede deling van een Amerikaanse militai re woordvoerder. De doden en gewonden zijn Zuid- vietnamese en Amerikaanse militai ren. Het toestel raakte een boom bij de evacuatie van de militairen van een strijdtoneel. Verstekeling half bevroren Brandweer leverde titanenstrijd tegen brede vuurzee organisatoren van het internationale Churchill - herdenkingsschaaktour- nooi in het Engelse Bognor Regis schriftelijk meegedeeld dat hij niet aan de wedstrijden deel kan nemen. „Enkele dagen geleden werd ik door onze staatsveiligheidsdienst gedwon gen mijn paspoort in te leveren en werd mij verboden het land te ver laten, schreef Pachman, die tevens journalist is. „Zulke methoden kun nen mij niet in mijn huidige politie ke activiteit stuiten, maar verhin deren helaas wel voor minstens en kele maanden voortzetting van mijn schaakaktiviteit", aldus Pachman. Bczorghcid Het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen (I.V.V.V.) ver klaarde door de herinvoering van censuur in Tsjechoslowakije met de grootste zorg vervuld te zijn. De al gemeen secretaris, de Nederlander Harm Buiter, betitelde censuur als „het stempel van dictatuur". Het verbond betuigde de arbeiders in Tsjechoslowakije zijn „warmste so lidariteit". BURGH, 6-4. Bijna twee uren lang heeft een groot aantal brand weercorpsen een titanenstrijd gele verd tegen een vlammenzee zoals de Westhoek nog nimmer heeft meege maakt. Het was de brandweer van Haamstede die bijgestaan door per soneel en materiaal van het Buiten centrum Katendrechtse Ver. van Soc. Cult. Vormings Werk en niet te ver geten een aantal toeristen die de vuurzee een halt toeriep op het meest kritieke punt, n.l. aan de zuid oost punt van de dennenbosbegren zing van de Domaniale Duinen. Daar heeft het vuur verwoed gepoogd, ge holpen door een oude put vol met doorns en andere heesterachtigen om dit fraaie dennenbos te bereiken. De brandweer bleef hier echter heer en meester en toen deze aanval weerstaan was, kon gezegd worden dat het vuur ingesloten was. Tegen de verdere westkant liep de vlam menzee dood op de A. v. d. Weijde- weg, waar tevens mensen genoeg op de been waren om het vuur even tueel bij een verdere opmars te kun nen stuiten. Aan de westzijde van deze weg was overigens weinig brandbaars meer te vinden omdat dat gebied enige weken geleden door Domeinpersoneel met opzet was afgebrand. Omstreeks kwart voor vijf werd de laatste vlam gedoofd en kon de schade overzien worden. Globaal gemeten is ongeveer 85 ha duingebied volkomen in de as gelegd, terwijl tevens de beplanting der Ijs baan een prooi der vlammen werd. Veel afrasteringspalen gingen verlo ren. Dicht by de A. v. d. Weydeweg konden 3 pony's gered worden doch een fiets ging daar verloren. Omstreeks kwart voor drie kwam de brandmelding binnen. De brand was ontstaan vlak bij de ijsbaan waar zich op dat moment veel pu bliek in de duinen bevond omdat de afrastering door de aanleg van het nieuwe voetpad hier geheel ont breekt. De brandweer rukte direct uit doch kwam voor een hopeloze taak te staan omdat de krachtige wind het vuur met grote snelheid door kerkdroge duinbegroeiing joeg. Begonnen op een klein punt werd de breedte steeds groter en bedroeg weldra enige honderden meters. De vlammen hadden geen pardon voor duintoppen, putten en laagten en liet alleen verschroeide aarde achter zich. De eerste brandweerauto die uit Renesse op weg was naar de brand in op de Vroonweg uit de boch ge vlogen en over dc kop geslagen. De zeven inzittende brandweerlieden zetten hun tocht voort met een pas serend busje. Zierikzee, Brouwershaven en Scharendijke werden opgeroepen zo dat van alle zijden weldra het jan kende gehuil van snelle brandweer wagens werd gehoord. Inmiddels kroop een auto-slang van nieuwsgie rigen in de richting Hogeweg. Geluk kig namen velen met een geïmprovi seerde vuurzweep aan het blussings- werk deel. Enkele herten namen met grote sprongen de vlucht en fazan ten, eenden en andere vogels verlie ten hun pas gebouwd nest. Jonge konijntjes doken in hun nest doch er liepen na afloop van de brand enige kleintjes rond die bijna kaal waren omdat hun nesthaar was af geschroeid. Breed vuurfront Om kwart voor vier joeg de vuur zee in een zeer breed front op de A. v. d. Weijdeweg aan met een wigvor mige punt vooruit. Daar hier geen voedsel meer voor de vlammen aan wezig was doofde de vuurpoel uit zichzelf. De noordflank moest toen snel onder handen genomen worden omdat de kans bestond dat het grote dennenbos mede in vlammen zou opgaan met gevaar voor het Pomp station. Over een z.g. brandbaan werd toen blusbaan naar deze be dreigde plaats gedirigeerd, waar de bluseenheid van Haamstede met ■m-i «safe Om van een huwelijk een suc ces te maken is een overeen stemming der karakters veel meer noodzakelijk dan een overeenstemming der geesten. LA PAZ (Bolivia), 5-4. Een ver stekeling is met de bijbel in de hand uit het. landingsgestel van een vlieg tuig gestapt, na een vlucht van vijf uur van Bogota naar La Paz. Hij was halfbevroren maar overigens onge deerd. Hij werd gearresteerd wegens het illegaal binnenkomen van Bo livia. De man deelde de politie mee, dat hij een prediktocht door laüjns- Amerika wilde maken en „aan boord" van een DC-4 van de Ame rikaanse luchtmacht was gegaan, in de veronderstelling dat dit toestel naar Lima in Peru ging. Aanhoudend zonnig weer Verwachting tot woensdagavond: Droog en zonnig weer; zwakke tot matige zuidoostelijke wind; weinig verandering in temperatuur. Voor donderdag: Aantal uren zon; 7 tot 13. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: 4 of meer gra den boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur; 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. 9 april. Zon op 5.57, onder 19.27. Maan op 3.22, onder 9.58. 10 april. Zon op 5.55, onder 19.29. Maan op 3.59, onder 11.25. Laatste kwartier: 9 april te 14.58. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 9 april 7.44 v.m. 10 april 8.55 v.m. BROUWERSHAVEN: 9 april 7.34 v.m. 10 april 8.46 v.m. Doodtij: 11 april. 20.11 n.m. 21.32 n.m. 20.10 n.m. 21.34 n.m. commandant C. v. d. Maas snel in greep en enkele meters voor de be grenzing kreeg het vuur de genade slag. Aan de zuidzijde begonnen toe risten en andere brandweerlieden met het uitrollen van slangen en werd het aldaar over hoge toppen der duinen voortrollend vuurtapijt met water uit de waterleiding aan gevallen. Na dit blussingswerk op de westflank was de strijd gestreden en had de klok inmiddels half vijf ge slagen. Al het materieel werd inge pakt en de diverse bluseenheden keerden huiswaarts, een zwart ge blakerd Zeepe achterlatend. De oorzaak is bekend doch dc da ders niet. Enkele logeergasten die in Burgh vertoefden en van het zon netje bij de ijsbaan zaten te genieten, zagen twee jongelui van omstreeks 17 jaar naderen die eenvoudig het helmgras in brand staken en snel verdwenen. Ze konden aan de poli tie een vaag signalement verschaf fen. De brand trok enorm veel belang stelling. Van de dicht bij gelegen kampeerterreinen sloegen de vele honderden de vlammenzee gade en menigeen nam aan 't blussingswerk deel. Naar wij vernemen heeft zich bij de bestrijding van de brand een dui delijk tekort geopenbaard aan wal kie-talkies om de zo nodige verbin dingen tussen de verschillende ploe gen te onderhouden. (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode). HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 8-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende de paasdagen stond het weer in een groot deel van Europa onder invloed van een hoge- drukgebied, waarvan de kern nu bo ven de Oostzee ligt. Door de langdu rige zonneschijn werden in ons land voor de tijd van het jaar hoge ma ximumtemperaturen bereikt. In De Bilt steeg het kwik zondag tot 19 en op tweede paasdag tot 21 graden. Op de vliegvelden van Deelen en Soes- terberg werden maandag maxima van 22 graden beregistreerd. Het komende etmaal verplaatst de kern van het hogedrukgebied zich naar noord-Duitsland. De wind ruimt in ons land daardoor naar het zuid oosten, zodat het droge en zonnige weer aanhoudt en het warm blijft voor de tijd van het jaar. Dochter van ex-koning Umberto ernstig gewond GENÈVE, 5-4. Prinses Maria Bea trice van Savoye, dochter van ex-ko ning Umberto van Italië, heeft ern stige verwondingen opgelopen bij een val uit een raam op de tweede ver dieping van een huis in Genève. Zij ligt in een ziekenhuis. De prinses maakte haar val op 29 maart. Haar toestand werd ernstig genoemd, doelt niet levensgevaarlijk. Over de toe dracht van het gebeurde is niets be kend. Prinses Maria Beatrice (24 jaar) liep twee jaar geleden in Madrid een schotwond op onder omstandigheden die nimmer zijn opgehelderd. Sinds een half jaar vertoeft zij in Genève. LONDEN, 6-4. Een Britse Noord poolexpeditie van vier man heeft na een mars van 407 dagen, waarbij 3200 km. zijn afgelegd, zaterdag de Noordpool bereikt. De expeditie is vertrokken uit Point Barrow in Alaska en hoopt te gen het midden van de zomer in Spitsbergen, het einddoel van de reis aan te komen. De resterende afstand is ongeveer 1600 km. Op een markt in het Zuidvietna- mese dorp Doec Lap is een door de Vietcong ingegraven landmijn tot ontploffing gekomen. Twaalf bezoe kers van de markt, onder wie zes 'kinderen, kwamen daari)ij om het leven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1