DE ZIERIKZEESCHE COURANT PLAN VOOR COMPENSATIE VAN DE PRIJSSTIJCINCEN Vuurgevecht aan de Jordaan Verruimde uitstelregeling militaire dienst Partijleider Dubcek richt ernstige waarschuwing tot Tsjechische volk Nederlands Britse „Concorde" Viermogendhedenbesprekingen over liet Midden-Oosten Naar een Europese veiligheidsconferentie? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE II Vrijdag 4 april 1969 125ste jaargang Nr. 20177 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken It, Zierikzee, poslbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Schetsontwerp nieuwe o.l.-school Overlegorgaan vakcentrales: Prijsstijging zou tot 7 procent gaan DEN HAAG, 3-4. Het overlegor gaan van de drie vakcentrales heeft donderdagmiddag de werkgevers- en onder nemersvoorzitters deelgenoot gemaakt van zijn voorstel de prijs stijgingen te compenseren. Dat voor stel houdt in; laat de werkgevers sociale verzekeringspremies die de werknemers "betalen op korte ter mijn voor hun rekening nemen. Dit bleek, nadat de voorzitters van de drie vakcentrales op hun verzoek in het gebouw van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen in Den Haag, met de werkgevers hadden ge sproken. Aan dit gesprek namen o.a. deel de heren Kloos (N.V.V.), Van Eibergen (C.N.V.), Spit (N.K.V., de in Suriname vertoevende heer Mertens vervangende), Lanser (C.N.V., die binnenkort de heer Van Eibergen als voorzitter van het C.N.V. zal opvol gen), ir. Bosma (voorzitter Verbond van Nederlandse Ondernemingen), Bruynzeel (vice-voorzitter van dat verbond), Wemmers (voorzitter Fe deratie van Christelijke Werkgevers verbonden), Van der Weele (namens de middenstandsbonden) en drs. Zijl stra (namens de Centrale landbouw organisaties). Ir. J. Bosma verklaarde dat hij de uitnodiging had ontvangen om met zijn collegae en de voorzitters der drie vakcentrales te praten over de, naar de mening van het overlegor gaan van de drie vakcentrales, zeer ernstige situatie op het gebied van de prijzen. Na die mededeling gaf h(j het woord aan de heer A. H. Kloos, voor zitter van het overlegorgaan, die be gon met de opmerking dat hij geen attracties voor een toegangs|)riJS in deeftcllii» kaatsheuvel AMMAN, 3-4. Jordaanse en Isra ëlische strijdkrachten hebben don derdagavond gedurende zeventig mi nuten een vuurgevecht aan de Jor daan geleverd. Volgens een Jordaan se woordvoerder waren de Israëli ërs met schieten begonnen. Het in cident deed zich voor op 40 km ten zuiden van het meer van Galilea. Aan Jordaanse zijde waren geen slachtoffers gevallen. Eerder op de dag was ook al een vuurgevecht aan de Jordaan gele verd. Dit duurde slechts vijf minuten en vond plaats op acht km ten zui den van het, meer. DEN HAAG. Het nieuwe gebouw van de Rijkswaterstaat en de Delta dienst nadert zijn voltooing. Op de joto: een ongewone kijk op het ge bouw, dat aluminium binnen- en buitengevels heeft. akkoord kon melden, maar dat was ook niet de bedoeling geweest. Het gesprek van donderdag mo^t, z.i. worden gezien als een voorover leg voor het volgende week viijdag in het bestuur van de Stichting van de Arbeid tQ voeren overleg over de situatie. In dat vooroverleg hebben de vakcentrales de werkgevers en ondernemers op de hoogte gebracht van hun zienswijze over de prijzen- cntwikkeling, opdat het overleg van volgende week vrucht zou kunnen dragen. Produktiviteitsstijging De heer Kloos onthulde dat vol gens de nieuwste gegevens de pro- duktiviteitsstijging voor de totale be drijven niet 5 a 6 procent heeft be dragen, zoals was geraamd, maar 7,5 procent. Dat komt neer op een her verdeling van het nationale inko men van één miljard in 1968. De verwachte prijsstijging van 5,5 pi'ocent is nu becijferd op 7 procent en dat betekent een nieuwe herver deling van één miljard gulden. De produktiviteitsstijging zal ook in 1969 doorgaan en het is, volgens de heer Kloos, de vraag of zij bij de door het Centraal Planbureau ver wachte 3,5 procent zal blijven. Dit alles overziende, is het over legorgaan tot de conclusie gekomen dat het met een voorstel bij de werk gevers moest komen. Wij willen koersen in de richting van een compensatie van de prijs stijgingen voor de werknemer, dooi de werkgever een deel van de so ciale lasten die op de werknemer drukken op korte termijn van hem overneemt. Dat wegnemen van een deel van die last zou ongeveer twee procent moeten zijn. DEN HAAG, 3-4. De minister van defensie, W. den Toom, heeft blij kens een brief aan de Tweede Ka mer de leeftjjdsnormen voor het verkrijgen van uitstel van eerste oe fening ten behoeve van een hogere of middelbare beroepsopleiding ver ruimd. De minister had dit al toege zegd tjjdens de behandeling van de defensiebegroting 1969 in de Eerste Kamer. Deze verruiming houdt in, dat scholieren die „onvoordelig" jarig zijn, een jaar langer dan hun eerder in het jaar geboren leeftijdgenoten uitstel kunnen krijgen als ze aan sluitend op HAVO of MAVO een op leiding willen gaan volgen aan een dagschool. Voor degenen die zijn geboren in de maanden januari tot en met sep tember blijft de leeftijdsgrens ge handhaafd op negentien jaar, voor hen die zijn geboren in oktober, no vember of december is deze grens verschoven naar twintig jaar. Vol gens deze leeftijdsnorm moeten ze dus vóór of uiterlijk in het kalender jaar waarin ze negentien of twintig jaar worden met de studie beginnen om voor uitstel in aanmerking te komen. De minister is tot deze verruiming van de leeftijdsgrens overgegaan, om tegemoet te komen aan de enigszins nadelige positie, waarin degenen die in de laatste drie maanden van het jaar zijn gebóren, verkeren, doordat ze een jaar later op de lagere school werden toegelaten dan hun eerder geboren leeftijdgenoten. Om dezelfde reden werd in 1967 reeds deze ver ruiming ingevoerd voor akademische en M.O.-studies. DEN HELDER. Hel Navo-smaldeel is voor een bezoek de haven van Den Helder binnengelopen. Hier wordt van de Nederlandse jager Limburg een lijn overgegooid voor het afme ren. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Om van een huwelijk een sue- j ces te maken is een overeen- stemming der karakters veel jt meer noodzakelijk dan een jt overeenstemming der geesten. ,De Amerikaanse filmactrice La- na Turner (48) is dinsdag gescheiden van de 38-jarige zakenman Robert P. Eaton, haar zesde echtgenoot. Zij verklaarde voor de rechtbank dat Eaton haar zenuwachtig maakte, 's nachts wegbleef en dan zei dat hel haar niets aanging waar hij geweest was. VLAARDINGEN. Prins Claus heeft deze week in Vlaardingen een nieu we vleugel van het laboratorium complex van Unilever officieel geo pend. Hij trad op als vervanger van prins Bernhard die in verband met de begrafenis van oud-president Ei senhower in de Verenigde Staten is. PRAAG, 3-4. De Tsjechoslowaak- se communistische partijleider Alexander Dubcek heeft donderdag avond in een via de radio en tele visie uitgezonden toespraak het volk in ernstige bewoordingen gewaar schuwd tegen een herhaling van de anti-Russische ongeregeldheden van vorige week, die hij fel veroordeelde. Tsjechoslowakije zal hiervoor een hoge politieke prijs moeten betalep, zei hij, doelend op de golf van aan vallen op Russen en Russische instel lingen in het gehele land na een vreugde-uitbarstjng over de over winning die de Tsjechoslowaakse ijshockey ploeg bij de wereldkam pioenschappen op het team van de Sowje(-Unie behaalde. Boze Russen De partijleider, die in de afgelopen dagen onder zware druk van ver toornde Russische generaals en naar Praag geijlde Sowjet-diplomaten heeft gestaan, waarschuwde dat de tijd, die Tsjechoslowakije voor het herstellen van de normale socialis- tische toestand heeft gekregen, niet onbeperkt is. De gedachten van zijn luisteraars terugvoerend naar de augustusnacht, toen tanks van de Warschau-Pact- legers over de grens trokken, zei Dubcek: „We kunnen de orde onmid dellijk herstellen of we zullen ons met onze internationale betrekkin gen weer bevinden waar we eind au gustus vorig jaar waren". Wilson ontmoette Ojoekwoe niet ADDIS ABEBA. 3-4. De Britse premier, Wilson, -is woensdag na zijn bezoek aan Ethiopië naar Londen teruggekeerd zonder de Biafraanse leider Ojoekwoe te hebben ontmoet. Op de tweede uitnodiging van pre mier Wilson aan Oejoekwoe is geen antwoord ontvangen. Biafra heeft het eerste Britse aanbod voor een gesprek een „propagandaoefening" genoemd. KEULEN, 3-4. Het Nederlandse binnenvaart-tankschip „Chergas 10" is in de oliehaven van Keulen ont ploft en heeft een hevige brand ver oorzaakt. Twee van de zes met vloeibaar gas geladen tanks van het 1.240 ton metende schip ontploften bij het los sen. Een van de opvarenden van de „Chefgas 10", de machinist, wordt vermist, gevreesd wordt dat hij om het leven is gekomen. Ontploffing in ziekenhuis te Tokio TOKIO, 4-4. Twee vrouwelijke pa tiënten en twee artsen zijn vandaag (vrijdag) levend verbrand in een zie kenhuis 'in Tokio, dat door brand is geteisterd. Deze ontstond na een ont ploffing in een zaal voor zuurstof behandeling. LONDEN, 3-4. Volgende week woensdag zal het Britse prototype van het supersone verkeersvlieg tuig „Concorde" zijn eerste proef vlucht maken. Dit heeft de B.A.C., de maatschappij d'ie het toestel heeft gebouwd, bekendgemaakt. Het Fran se prototype heeft al enkele proef vluchten achter de rug. Frankrijk en Engeland werken gezamenlijk aan dit project. NEW YORK, 3-4. De Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Frankrijk en Engeland z(jn donderdag in Wash ington begonnen met de besprekin gen over mogelijklieden ter bevorde ring van een politieke regeling van het conflict in het Midden-Oosten. )j De bijeenkomst werd gehouden in de woning van de Franse V.N.-afge- vaardigde Armand Berard. De Sow- Doden bij transport van negergevangenen in Zuid-Afrika JOHANNESBURG, 3-4. Drie ne ger-gevangenen zijn volgens het in Johannesburg verschijnende blad „Rand Daily Mail" gestiikt in een propvolle Zuidafrikaanse politie- transportauto, die woensdag gevan genen vervoerde van de gevangenis van Modderfontein naar Johannes burg, een afstand van 25 km. In de wagen, die plaats biedt aan maxi maal 65 personen, waren 86 gevan genen „geperst". Zes andere neger gevangenen werden na aankomst in Johannesburg naar een ziekenhuis gebracht. De gevangenen werden overgebracht naar Johannesburg om berecht te worden, naar het Zuid- Afrikaanse blad meldt wegens ver grijpen van secundaire aard. Een ooggetuige had1 gezien, dat de ge- cangenen in bun zweet baadden en half bewusteloos waren. BOEDAPEST, 3-4. Op de een daagse conferentie van de leiding der socialistische internationale, die 30 maart in Wenen is gehouden, is ook gesproken over het jongste voor stel van de landen van het War- schau-Pact, een Europese veilig heidsconferentie te beleggen. Dit is door de voorzitter van de conferentie van Wenen, de Oosten rijker Bruno Pitterman, meegedeeld in een vraaggesprek met het Hon gaarse persbureau M.T.I. Volgens Pitterman verdient het voorstel tot een Europese veilig heidsconferentie, zoals het op 17 maart gedaan is op de conferentie van de Warschau-Pact-landen in Boedapest, grote aandacht, maar moeten in elk geval van tevoren ver scheidene vragen worden beant woord, onder andere van wie de op roep tot een dergelijke conferentie moet uitgaan. Op de volgende bij eenkomst van de socialistische inter nationale, op 21 april in Amsterdam, zal het voorstel opnieuw worden be sproken. jet-Unie en de Verenigde Staten heb ben werkdocumenten verschaft, die door de vier afgevaardigden, Berard, de Amerikaanse V.N.-ambassadeur Charles W. Yost, de Brit Lord Ca- radon en de Russische vice-minister van buitenlandse zaken, Jacob A. Malik, kunnen worden bestudeerd. Israëlische leiders hebben- al be kendgemaakt dat zij elke viermo- gendhedenovereenkomst, die door Is raël als nadelig voor zijn nationale belangen wordt beschouwd, zullen verwerpen. Amerikaanse verliezen in Vietnam dan in Korea al hoger SAIGON, 3-4. In de Vietnamese oorlog zijn meer Amerikanen ge sneuveld dan in de Koreaanse, zo blijkt uit cijfers die donderdag door het Amerikaanse opperbevel in Sai gon zyn gepubliceerd. Het dodental vorige week in Viet nam bedroeg 312 waardoor de totale Amerikaanse verliezen sedert 1 ja nuari 1961 op 33.641 kwamen, 12 meer dan in de gehele Koreaanse oorlog. De verliezen van vorige week zijn een weerspiegeling van de toegeno men militaire activiteit, vooral in de noordelijke provincies waar de Ame rikanen vorige maand vijf nieuwe operaties begonnen. Ook de verliezen aan Noordviet- namese en Viefcong-zijde nemen, volgens de Amerikaanse opgaven, toe. Zij verloren vorige week 4314 man aan doden waarmee het totaal steeg tot 474.472 sedert 1961. KOPENHAGEN. De Deense auto riteiten hebben een employé van het Europese bureau van de Wereldge zondheidsorganisatie in Kopenhagen uitgewezen wegens activiteit die te gen zijn verplichtingen als interna tionaal employé indruist. Volgens de Deense televisie is het een Russische journalist die is uitgewezen wegens spionage. Overwegend zonnig Verwachting tot zaterdagavond: Droog en overwegend zonnig weer; matige wind tussen noord en oost; plaatselijk nachtvorst; morgenmid dag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Voor zondag: Aantal uren zon: 5 of meer. Min.-temperaturen: 0 tot 5 graden onder normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min- minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. 5 april. Zon op 6.06, onder 19.20. Maan op 23.41, onder 6.45. 6 april. Zon op 6.04, onder 19.22. Maan op onder 7.10. 7 april. Zon op 6.02, onder 19.24. Maan op 1.10, onder 7.47. 8 april. Zon op 6.00, onder 19.25. Maan op 2.26, onder 8.43. Laatste kwartier: 9 april te 14.58. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 5 april 4.54 v.m. 17.18 n.m. •6 april 5.29 v.m. 17.51 n.m. 7 april 6.09 v.m. 18.28 n.m. 8 april 6.52 v.m. 19.13 n.m. BROUWERSHAVEN 5 april 4.38 v.m. 16.57 n.m. 6 april 5.13 v.m. 17.35 n.m. 7 april 5.56 v.m. 18.20 n.m. 8 april 6.41 v.m. 19.08 n.m. Springtij: 4 april.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1