0LGA Uw matros <A, DE ZIERIKZEESCHE COURANT Politieke toestand in Tsjeclio-Slowakije spitst zich verder toe Hoe het ging in Tsjecho-Slowakije Langere brugperiode voor scholieren Vliegtuigongeluk eist 51 slachtoffers Ontploffing in Japanse mijn A.N.W.B. en politie voorbereid op Pasen Prijsstijging 5,2 Israël stemt gedeeltelijk in met V.N.-resolutie Peking viert negende partijcongres President Nixon ontving staatslieden Grote brand in schuimplasticfabriek Bijeenroepen Tweede Kamer gevraagd i.v.m. de prijsstijgingen BILT <-2> ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag: 3 april 1969 125ste jaargang Nr. 2017U WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 7,80; per maand 2,60. Losse na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Mewdne(ïi M \.Bii de Vaate, teL (011102938) Uitgave: Advertentieprijs 19 cent per losse mm; Succesje" (max. 4 regels) /175 In dit nummer: BomeilkiVeStieUI 1(1(10 DlliveldlKl N.V. Drukkerij v/n Lakenman 6 Ocntman, Zierikzee. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Invoering van strenge vooreeusuur Nieuwe anti-Hiissisehe rellen zullen zonodig met gebruik van militairen worden verhinderd PRAAG, 2-4. Dl- politieke toe- stand in Tsjecho-Slowakye heeft zich woensdag dramatisch toege spitst, De regering gaf te verstaan dat z(j nieuwe anti-Russische rellen zonodig met gebruik van militairen zal verhinderen. Het partij presidium heeft tegelij kertijd ongewoon scherpe kritiek op dc leidende hervormingspoliticus Jo sef Smrkovsky geuit. Het door het centrale partijcomité uitgegeven tijdschrift „Politica" mag voorlopig niet verschijnen. De an dere massamedia zullen aan een strenge voorcensuur worden onder worpen. Met deze besluiten, dat het land naar de mening van waarnemers in de ergste politieke crisis sinds 21 augustus hebben gestort, reageerden de Praagse leiders kennelijk op harde eisen van de Sowjet-Unie. Deze eisen zijn vermoedelijk over gebracht door de Russische minister van defensie, maarschalk Gretsjko, en de plaatsvervangende Russische minister van buitenlandse zaken, Semjonov, die sinds maandag in Praag zijn. Niet-blanke artsen in Durban nemen ontslag DURBAN. 2-4. Ruim ISO nict-blan- kc artsen, verbonden aan twee zie kenhuizen in dc Zuidafrikaansc stad Durban, hebben hun ontslag inge diend als protest tegen het feit. dat zy aanzienlijk minder salaris ont vangen dan hun blanke collega's. Ondanks een recente salarisverho ging die voor de niet-blanke artsen procentsgewijze hoger was dan voor dc blanke doktoren, verdienen de niet-blanken slechts ongeveer twee derden van het salaris van de blan ken. Het merendeel van de ontslagaan vragen zal op 31 mei ingaan. Waar schijnlijk zullen ook de niet-blanke artsen van een ziekenhuis te Pieter- martizburg ontslag nemen, waardoor de ziekenhuisverpleging voor niet- blanken in de provincie Natal vrij wel geheel zal worden gestaakt. PRAAG, 2-4. Het Tsjechoslowaak- se persbureau „Ceteka" meldde dat dc politie de wapenstok en traangas heeft moeten gebruiken om vorige week vrjjdag bij dc demonstraties in Praag te verhinderen dat 8000 tot 10.000 betogers het hoofdkwartier van het Russische leger in Bratisla va aanvielen. Een week eerder was het hoofd kwartier ook al bedreigd. Hierover gaf het persbureau geen bijzonder heden. De betogers die vorige week het hoofdkwartier bedreigden hadden deel uitgemaakt van een groep van 20.000 mensen die de Tsjechoslo- waakse overwinning op de Russische hockeyploeg in Stockholm vierden. Er waren negentien arrestaties ver richt. De heftige anti-Russische beto gingen in Praag en verscheidene an dere steden braken uit na de beide overwinningen van de Tsjechoslo- waakse ijshockey ploeg op de Russen, tijdens de wereldkampioenschappen in Stockholm. Het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka heeft een verklaring van rle regering bekendgemaakt, waarin het heet dat het kabinet ter verze- ring van orde en rust tot enige „on vermijdelijke maatregelen" heeft be sloten. Daartoe behoren de uitrus ting van de politie „met de nodige technische middelen", het gebruik van legereenheden en een voorcen suur bij die massamedia „waar niet de zekerheid bestaat dat zy in de toekomst zullen handelen in over eenstemming met de gewichtige be langen van de binnen- en buiten landse politiek van de staat". Bovendien heeft de regering „alle organen van het staatsgezag opge dragen systematisch de anti-socia listische krachten op te sporen en te vervolgen die het vreedzame leven van de burgers in gevaar brengen". Praag heeft de Sowjet-Unie toe gezegd dat alle bij de demonstraties ontstane schade zal worden vergoed. De Tsjechoslowaakse regering heeft Moskou haar verontschuldigingen voor de betogingen aangeboden. De minister van binnenlandse zaken heeft opdracht de namen vast te stellen van degenen die voor de wandaden verantwoordelijk zijn, op dat zij spoedig kunnen worden be recht. Beslissing niel einde van basisschool HILVERSUM, 3-4. Het l(jkt ge wenst ons systeem zodanig aan te passen, dat dc beslissing over de ver dere schoolloopbaan van de leerling niet aan het einde van de basis school, maar in de loop van een lan gere brugperiode wordt genomen en wel op grond van meer positieve ge gevens. Dit hield heden (donderdag)mor- gen de heer P. J. Geelkerken, voor zitter van de Vereniging voor MU- LO-MAVO-sectie van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (A.B.O.P.) in hotel Gooiland in Hil versum de algemene vergadering van de vereniging voor. Naar zijn mening is het een open vraag of het moment, waarop wordt beslist naar welke vorm van onder wijs de leerling na het verlaten van de basisschool zal gaan, voor elke leerling wel het juiste moment is om dit te beoordelen. De huidige selec tiemethode kent onvolkomenheden meende hij, waarbij hij wees op wat WARSCHAU, 2-4. Een vliegtuig ongeluk in de buurt van Krakow heeft woensdagmiddag 51 mensen het leven gekost. Het was een vliegtuig van de Pool se luchtvaartmaatschappij „Lot", dat met 46 passagiers en vijf beman ningsleden op weg van Warschau naar Krakow verongelukte. Het toe stel, van het Russische type „An-24", moest om 16.15 uur op het vliegveld van Krakow aankomen. Over de toe dracht van het ongeluk zijn nog geen bijzonderheden bekend. SAPPORO, 2-4. In een steenkool mijn in Oebetse, in het noorden van Japan, heeft zich een gasontploffing voorgedaan. 25 mijnwerkers zijn van de buitenwereld afgesloten. Nader is gericht, dat drie lijken zijn geborgen en zestien gewonde mijnwerkers zijn gered. De politie zegt, dat 10 mijnwerkers vermoede lijk nog opgesloten zitten. DEN HAAG, 2-4. Mochten zich tijdens dc Paasdagen op de wegen filevorming cn daarmee samenhan gende vertragingen voordoen, dan zullen A.N.W.B. cn rijkspolitic de weggebruikers via de Hilversumsc zenders op dc hoogte houden van de toestand op de doorgaande wegen. Het verstrekken evenwel van alle individuele telefonische informaties zal uitsluitend via de verkeersinfor matiedienst van de A.N.W.B. (070- 814381) plaatsvinden. De rijkspolitie heeft een maximum aantal surveillancevoertuigen be schikbaar om aan eventuele ver- keerscongesties het hoofd te kunnen bieden. Voor de autosnelwegen wordt een aantal surveillancevoer tuigen en solomotoren ingezet. Deze laatste kunnen door hun geringe om vang en grote wendbaarheid bedreig de punten op de wegen snel berei ken. In ieder geval zullen, op Tweede Paasdag, twee vliegtuigen van de dienst luchtvaart van het korps rijkspolitie beschikbaar zijn voor verkeerstoezicht uit de lucht. Bij de A.N.W.B. staat gedurende hel paasweekend reservepersoneel klaar om bij drukte de Wegenwacht te versterken, terwijl ook bij de cen trale informatie extra personeel ge reed wordt gehouden voor de ver keersinformaties. de werkgroep scholengemeenschap pen constateerde en op het rapport „Nieuws onderwijsvormen" van de Nederlandse Onderwijzers Vereni ging (N.O.V.). DEN HAAG, 2-4. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek (C.B.S.) deelt mede dat het prysindexcyfer van de gezinsconsumptie, dat maandelijks wordt samengesteld op basis 1964 100, van medio februari tot medio maart toenam van 125,3 tot 126,3. Dit komt neer op een stijging van 0,7 Ten opzichte van december 1968 be draagt de styging 5,2 °/o. JERUZALEM, 2-4. De Israëlische regering heeft woensdag de reizende V.N.-afgezant voor het Midden-Oos ten, Gunnar Jarring, meegedeeld dat zij akkoord gaat met de resolutie van de Veiligheidsraad van november 1967, door onderhandelingen met de Arabische landen zelf op te lossen, aldus gezaghebbende zegslieden in Jeruzalem. Advertentie PEKING, 2-4. Heel Peking ver keerde woensdag in feeststemming ter gelegenheid van het negende congres van de Chinese communis tische partij, dat dinsdag geopend is. Overal in de stad weiden sympa thiebetogingen gehouden, er werd gevlagd, op de openbare gebouwen was feestverlichting ontstoken en een speciale editie met rode opdruk van het „Volksdagblad" over de eer ste zittingsdag, werd op straat ver spreid. Het plein van de hemelse vrede en de regeringswijk in het westen van de stad, waar de congresgan gers vermoedelijk logeren, zijn afge sloten. Naar mededeling van het persbu reau „Nieuw China" werd het par tijcongres - dat omstreeks 17.00 uur WASHINGTON, 2-4. President Ni xon heeft dinsdag verscheidene staatslieden ontvangen, die naar Washington waren gekomen ter ge legenheid van de begrafenis van oud-president Eisenhower. Onder hen bevonden zich bonds kanselier Kiesinger, president Cae- tano van Portugal, de Italiaanse pre mier Rumor, de Australische pre mier Gorton, de Zuidvietnamese vi ce-president Ky, president Bourgui- ba van Tunesië, president Marcos van de Philippijnen, premier Demi ral van Turkije en de sjah van Per- zië. Gisteren sprak hij met president De Gaulle'en koning Boudewijn. Ook onze minister van buitenlandse za ken, mr. Luns, bracht het Ameri kaanse staatshoofd een bezoek. Daarbij kwamen kwesties betreffen de de NAVO en Europa ter sprake. Nixon uitte zijn voldoening over de steun van Nederland aan het Bond genootschap. plaatselijke tijd begonnen moet zijn - geopend met een „zeer belangrijke verklaring" van voorzitter Mao Tse- Toeng, die „langdurig en stormachtig werd toegejuicht" door de 1512 af gevaardigden. Tramoverval in Cairo CAIRO, 2-4. Een gewapende ben de heeft dinsdagavond de bestuurder' en de conducteur van een volle tram in Cairo met een mes in bedwang gehouden terwijl de passagiers waar devolle bezittingen moesten over handigen, aldus heeft de politie in Cairo bekend gemaakt. Maar een van de passagiers ontglipte de ben de en waarschuwde de politie. De overvallers werden kort na de over val gearresteerd. De politie arresteerde bovendien vijf mannen, die gepoogd hadden de buspassagiers te beroven in de buurt van het centraal spoorwegstation in Cairo. 's-HERTOGENBOSCH. In de stads schouwburg te 's-Hertogenbosch is een exDeriment ondernomen door het publiek tot aan de pauze gratis toegang tot een voorstelling te ver lenen en aan het einde van de pauze te laten beslissen of men wil blijven en betalen. AMSTERDAM, 2-4. Een felle uit slaande brand, waarby dc vlammen huizenhoog uit het dak sloegen, heeft woensdag een groot deel van het be- dryf van de N.V. Nederlandse Schuimplastic Industrie aan de Dui- vendrechtsekadc in Amsterdam ver woest. „Toen we hier kwamen stond alles DEN HAAG, 2-4. De Party van dc Arbeid, dc Pacifistisch-Sociaiis- tischc Party cn de Groep Aarden (politieke party Radicalen) menen dat de Tweede Kamer niet op 22 april, maar niet later dan 9 april van het paasreces moet terugkeren, om de recente prysstygingen te be spreken. Eén en twintig leden - 19 van de P.v.d.A., onder wie fractieleider drs. J M den Uyl, drs. P. J. Jansen van de groep Aarden en de fractieleider van de P.S.P., H. J. Lankhorst, heb ben in een brief aan de voorzitter, mr. F. J. F. M. van Thiel, om bij eenroeping van de Kamer verzocht. Op de uiterlijk 9 april te houden vergadering dient de regering mede dolingen te doen over het jongste verloop van de prijsontwikkeling en in dat verband te nemen maatrege len. Is de regering hiertoe niet be reid, dan wil de fractievoorzitter van de P.v.d.A., drs. J. M. den Uyl, de Kamer vragen hem toestemming te geven de regering onmiddellijk te interpelleren over het onmiddellijk uitvaardigen van een algemene prijs maatregel. Volgens de ondertekenaars van het verzoek dient ook de brief van pre mier De Jong, waarin wordt gezegd dat de regering besloten heeft de loon- en prijsspiraal te doorbreken, in de beraadslagingen te worden be trokken, evenals de in het bijzonder ten behoeve van sociaal kwetsbare groepen te treffen maatregelen, en een verzoek aan de regering voor de rest van het jaar af te zien van elke overheidsmaatregel die tot verdere prijsstijging leidt. De Kamerleden achten het niet juist dc beraadslagingen van de Ka mer over door de voortgaande prys- stijging ontstane situatie te doen wachten tot 22 april; op de kortst mogelyke ter my n moeten maatrege len worden genomen. Volgens het reglement van orde van de Tweede Kamer kan een ver zoek tot het bijeenroepen van de Ka mer door ten minste vijftien leden worden gedaan. Naar aanleiding van het verzoek van dc 21 kamerleden om de Twee de Kamer nog tydens het paasreces bijeen te roepen heeft waarnemend kamervoorzitter drs. G. M. Ncdcr- horst besloten voor 9 april een ex tra vergadering uit te schryvcn. BARROTERAN (Mexico). Reddings ploegen wachten hier bij de ingang van de mijn, waar - na een explosie - 17S mijnwerkers raakten ingeslo ten. De hoop nog overlevenden u>t de mijn te halen heeft men opge geven. Dit nummer bestaat uil 18 pagina's Zodra een belediging de liefde kan doden, is dit een teken, dat de eigenliefde sterker aan de liefde was. WAT UQT Pt in lichterlaaie zodat we^ons moesten beperken tot het beschermen van de belendende fabrieken", zo zei de Amsterdamse brandweercomman dant Króese, die met groot materieel de Duivendrechtse brandweer was komen assisteren. Die opzet slaagde want ook een vrijstaand deel van de N.V. zelf, waarin de van elders aan gevoerde blokken schuimplastic in stukken worden gesneden, bleef ge spaard voor het vuur. Maar het ma gazijn, waar de brand moet zijn ont staan, en een daaraan vastgebouwd deel van de fabriek gingen geheel verloren. De schade kon de 43-jarige direc teur E. F. Nadort woensdagmiddag nog niet schatten. „Het moet echter in de tonnen lopen", zo zei hij. De heer Nadort uitte kritiek op de Dui vendrechtse brandweer, die volgens hem niet alleen te laat was gekomen maar toen niet snel genoeg en ook niet in voldoende hoeveelheid water kon spuiten. Kind bij brand om liet leven gekomen HENGELO (O.), 2-4, Bij een brand in een woonhuis aan de Wernink Hofstraat in Hengelo (O.) is het drie jarige meisje Mary Ratgers om hel leven gekomen. Naar de oorzaak van de brand wordt momenteel nog een onderzoek ingesteld. Droog weer Verwachting tot vrijdagavond: Droog weer met zonnige perioden, maar ook enkele wolkenvelden; zwakke tot matige wind draaiend naar richtingen tussen oost en zuid; plaatselijk nachtvorst, morgen over dag in het algemeen iets hogere tem peraturen dan vandaag. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 6 of meer. Min.-temperaturen: 0 tot 5 graden onder normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. 4 april. Zon op 6.09. onder 19.19. Maan op 22.09, onder 6.27. Laatste kwartier: 9 april te 14.58. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 4 april 4.21 v.m. 16.44 n.m. BROUWERSHAVEN 4 april 4.05 v.m. 16.20 n.m. Springtij: 4 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Een omvangrijk hogedrukge- bied strekt zich uit van Cuba over de Azoren en de Britse eilanden naar west Rusland. Een van de ver schillende kernen lag vanmorgen met een luchtdrukwaarde van 1032 m.bar in de omgeving van Londen. Hierdoor bleef in ons land de wind uit noordelijke richtingen waaien en duurde de aanvoer van koude lucht voort. In de afgelopen nacht daalde in ons land de temperatuur op de meeste plaatsen tot om het vriespunt en op de Veluwe vroor het twee gra den. In het komende etmaal zal de hogedrukkern zich van Engeland naar noord Duitsland verplaatsen. Als gevolg van deze ontwikkeling zal de wind later gaan draaien naar richtingen tussen oost en zuid en komt aan de aanvoer van lucht uit het noorden een einde. Er zullen flinke opklaringen voorkomen waar bij ook in dc komende nacht met plaatselijk nachtvorst rekening ge houden zal moeten worden. Morgen kunnen van Duitsland uit enkele wolkenvelden ons land binnendrij ven, maar het blijft droog weer. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1