Onderafdeling Haamstede e.o. van veiling Z.H.E. opgeheven Groene Kruis heeft plan voor bejaarden-consultatiebureau Wat biedt de BEELDBUIS? De 18e eeuwse schoolmeester was knechtje van de predikant Mosselexport is nog steeds bevredigend ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 april 1969 Nr. 20176 Jaarvergadering te Zierikzee HAAMSTEDE. 2-4. De onderaf deling Haamstede en Omstreken van de C'oüp. Veiling „De Zuid-Holland se Eilanden" bestaat niet meer. Maandagavond werd de vereniging in een ledenvergadering, gehouden in hotel Bom, opgeheven. Besloten werd om het kassaldo, rond 300,- over te* dragen aan de Stichting „Geestelijk Gehandicapte Kind op Schouwen-Duiveland" Een historisch overzicht gaf de se cretaris de heer A. D. Dalebout. Daaruit bleek dat de vereniging op 24 april 1929 werd opgericht, zodat het 40-jarig bestaan net niet werd gehaald. Het eerste bestuur bestond uit de volgende heren: H. van Tole do, voorzitter, H. Brandenburg, se- cretaris-penningm., J. J. Kloet Over- beeke, M. A. Beije, J. Dalebout, A. Capelle en D. Braai. Van deze zijn de heren Van Toledo en Beije nog in leven. De heer Van Toledo werd na 30 jaar voorzitter te zijn geweest, in 1959 tot ere-voorzitter benoemd. In 1929 werd getracht het ophalen van de tomaten voor vervoer naar de tram aan te besteden. Wel een be wijs dat de tomatenteelt toen nog groot was. Het ophalen werd gegund aan de heer Noordhoek voor f 11,- terwiji de heer C. Dijkman voor f 12,50 per dag inschreef. In 1930 werd de loods gebouwd op het R.T. M.-terrein door de heer L. C. Bom die inschreef voor f 1200,-. In dat jaar kon men eenmaal per week le dig fust afhalen. Het vervoer van snijbloemen per K.L.M. bleef steken in de plannen. 1936 toonde een to taal aantal kisten van 39.000, en niet te vergeten 2500 kisten eieren. In 1943 kwam de heer W. van Slijs in vaste dienst. In de sorteerloods werd dat jaar 330.000 kg fruit gesorteerd. Een poging om in 1950 een koelhuis te bouwen voor gezamenlijke reke ning ging niet door, omdat slechts voor 74.000 kg werd ingeschreven. Ondanks het huidige pessimisme was de heer Dalebout niet te neergesla gen omdat 1930 al even slecht was. Dc toekomst De voorzitter, de heer L. Leeuwe sprak een welkomstwoord, gevolgd door een uitgebreid relaas over de totstandkoming van het rayon Schouwen-Duiveland, waardoor de beide eilandelijke verenigingen ge noodzaakt waren om op te houden te bestaan. Spreker bepaalde zich in zijn rede tot de toekomst. De fusie zorgde de kleur-omslag. Redactie met Barendrecht, Fijnaard en Oud- Beijerland blijft nog uit. Nog steeds zijn er „hogere machten" in Den Haag die wachten om een bedrijfs economisch rapport af te maken en in te dienen. Wel is zeker dat de Z. H.E., indien de fusie doorgaat, bij de veiling Barendrecht ondergebracht zal worden. Dus niet nieuwbouwen op een terrein vlak achter de Oude Maas tunnel. De Z.H.E. had in 1968 een omzet van 17 miljoen gulden, Barendrecht van 28 miljoen. De Z. H.E. hoofdzakelijk groenten, Baren drecht fruit. Bij een dergelijke schaalvergroting door deze fusie zou de provisie omlaag kunnen. De heer Leeuwe gaf zijn zienswijze over de huidige E.E.G. en de handelspoli tiek van president de Gaulle. Toch is de fruitteelt momenteel in Frank rijk geen botertje aan de boom. De rooipremie heeft hier ook goede perspectieven en de regering besloot er mee door te gaan. Over interven tieregelingen is voor dit jaar nog niets bekend. De voorzitter zag lie ver een permanente bodem in de markt, waardoor en teler en rijk er beter van worden. Het L.E.I. heeft pas uitgerekend dat de kostprijs per kilo appelen nu 37 cent bedx-aagt. „We zullen dus door blijven werken ondanks het feit dat de fruitteler minder inkomen heeft dan een ge middelde werkman. Toch moeten we in ons vak blijven geloven, harder en langer werken om in de kring loop van goed en slecht hopenlijk ook het goede weer eens te ontmoe ten". Aldus de vooi-zitter. Financieel verslag Uit het financieel verslag van de heer Dalebout bleek dat er een net to overschot was van f 394,13 doch daar moeten nog enkele kosten af. De kascommissie adviseerde bij mon de van de heer Jac. Steur tot goed keuring der xekening. Bij de x-ondvraag vroeg de heer De Feiter naar de veiling vex-gadex-ing in Rotterdam. De datum is nog niet be kend. Met de meest prettige herin neringen aan de „veiling" sloot de heer Leeuwe de vergadex-ing. De heer C. J. Boot dankte namens alle leden het huidig bestuur voor hun werkzaamheden in het belang der telers en betrok in dat dank- wooid al die bestuursleden in het bijzonder de heer H. van Toledo, die hun beste kx-achten gaven vanaf de dag der oplichting. Advertentie. Exclusieve lederen geschenken en bureaugarnituren lengkeek lederwaren DAM 9 ZIERIKZEE VRIJDAG 4 APRIL. NED. I. De AVRO brengt op de Goede Vrijdag een integrale uitvoe ring van de Mattheus Passion. Het is de uitvoering in de Grote Kerk in Naarden onder leiding van Charles de Wolff. Uitvoerenden zijn leden van het Residentie-orkest, het koor van de Nederlandse Bachvereniging, Elly AmeUng, sopraan, Bemadette Greevy, alt, Naan Pöld, tenor, Jo hannes Hoeflin, evangelist. Peter van der Bilt, bas, Max van Egmond, bas, Christiaan Norde viola da gamba) en Albert de Klerk en Wim van Beek (orgel). In de avond eerst een afle vering van „Julia". Een vrachtwagen chauffeur is plotseling heel erg lief voor haar. in de serie „Onze vrien den de dierende bekende Frederic Rossif over vogels, waarna een kort filmpje over de Italiaanse vulkaan de Stromboli. Na het journaal „Trumpets of the Lord", een musi cal gebaseerd op de gedichten van James Weldon Johnson. Deze show is eigenlijk een soort kerkdienst. Er spelen drie predikanten en een handjevol gelovigen in mee. Zo'n gospeldienst is een belevenis. Wil lem Duys presenteert tot slot zijn Voar de vuist weg". NED. II. Na „Scala", met o.a. tips voor het weekeinde, voor de tweede maal „Tweekamp", de studentenquiz van de NCRV, waarin ditmaal ds Technische Hogeschool in Eindhoven tegenover die van Twente staat. „Sterren van de Toekomst" is een gefilmde impressie van een concert. Snufje Schouwse historie ELLEMEET, april. We kregen in handen de x-eglementen van de voor zanger en schoolmeester van Renes- se, samengesteld in het jaar 1742. Al lezende verdachten we de predi kant van Renesse er van een grote hand te hebben gehad in de opstel ling van deze verordeningen. Ze zijn in elk geval zo geformuleerd dat de meester er het knechtje van de do minee in wordt. Hij moest immers: driemaal vóór elke godsdienstoefe ning, de klok luiden; een uur, een half uur en bij het begin van de kerkdienst; voor de catechisaties éénmaal lui den. 's Winters waren er avond diensten en dan moest hij, behalve luiden, ook de kaarsen aansteken. De eindjes, die niet lang genoeg waren om de hele dienst te branden, mocht hij houden! vóór het laatste luiden de dominee aan zijn huis gaan vragen of hij het laatste sein mocht geven of nog moest wachten tot zijn eer waarde zich helemaal bereid en in staat voelde om de dienst te gaan leiden; ,s zaterdags vragen waar de domi nee het eerst zou preken: te Re- nesse of te Noordwelle; vragen of er catechisatie zou worden geven na het laatste luiden voor de kerk dienst (nog hijgende van het klok- ketouw trekken) een kapittel uit Gods woord lezen en een psalm met de gemeente zingen. Mocht de predikant .ondanks de informatie bij hem thuis dan toch nog niet op de preekstoel gearriveerd zijn, nog meer psalmen Davids inzetten, bij verhindering van de geestelijke, aan -j:ens huis, orders gaan ont vangen „aangaande het waarne men van de dienst en zal hij ge houden zijn in zulk een voorval een naburig predikant te verzoe ker.. of zo hem gelast zal worden", op bevel van de predikant de ker- keraadsleden convoceren. Op de kelkeraadsvergaderingen aan wezig zijn om de bevelen van de kerkeraad uit te voeren; voor het kerkelijk avondmaal bij de ds. orders in ontvangst nemen „aangaande het bezorgen van 'brood en wijn", het tafelgereedschap, bekers, scho tels en lijnwaad vóór ieder avond maal reinigen, de tafel „in order schikken", het brood snijden en na de dienst alles weer opbergen; minstens éénmaal per maand de kerk „reinigen en vegen, de pre dikstoel, het gestoelte van de am bachtsheren en de magistraat en de kerkeraad". (Het gestoelte van de overige ge meenteleden behoefde klaarblij kelijk geen enkel onderhoud!) voor Pinksteren het koperwerk (de kronen) poetsen; het doopbekken telkens •reinigen; Dan had de voorzanger bovendien nog de verplichting: „op den dox-pe te wonen"; en geen ander baantje te vervullen. Wanneer hij dit alles naar tevre denheid des keikeraads vervult, wachtte hem op het einde des jaai-s een traktement van 13 schellingen en 6 groten of te wel vier gulden en vijf centen! Men droeg echter ook bij aan zijn salaris als onderwijzer, waarover straks. Als schoolmeester moest hij; tot zeven uur. van 1 oktober tot de laatste maart schoolhouden van half negen tot half twaalf en van één uur tot half vier. 's Zaterdags geen school, 's woensdagsmiddags catechisatie. De meester mag geen „huiselijk werk' 'tijdens de schooluren ver richten, (geen erwtensoep koken dus of kachelhout hakken), „het geen tot zijn schoolambt niet en hoort". de school 's morgens beginnen met ochtendgebed, eerst zelf dan één voor één de leerlingen, die dit ge bed kennen; bij het einde van de ochtendschooltijd een psalm zin gen en het gebed-voor-het-eten opzeggen; de middagschooltijd wederom met gebed beginnen en eindigen met het zingen van een psalmvers, ge volgd door het avondgebed; des zomers school houden als er ten minste 15 leerlingen zijn; in de winter avondschool houden van vijf tot zeven uur; ,'s zondags om 5 uur in dè school aanwezig zijn bij de door de ds. te geven catechisatie, nadat hij eerst bij zijn eerwaarde is gaan vragen of de les wel doorgang zal vinden; dan de klok luiden, het vuur aanleggen, een stoei voor de herder en leraar gereed zetten en alvast met de wachtende catechi santen een psalmpje aanheffen; de school zuiver en rein houden; de torenklok opwinden, gelijk zetten, zorgen dat ze niet van slag x-aakt, het uurwerk behoorlijk onderhou den en smouten; 's morgens acht, 's middags 12 en ,s avonds te 8 ure de klok luiden, niet vergeten de kerk gesloten te houden. De schoolmeester was verplicht: op het dorp te wonen; de scholieren „leren stilte en zedig heid in de school, beleefd daarbui ten, behorelijke eerbewijzing voor die hen ontmoeten, met het ont dekken des hoofds, neigen, inzon derheid de 'kerkenraad en magis traatspersonen", de predikant en een ouderling tot de school toelaten, als deze eens per maand de school komen „visite ren", wanneer de knechtjes het hoofd zullen ontdekken, de meis jes neigen, wanneer inspectie^ zal genomen worden, omtrent de leer en het vorderen der leerlingen". Daartegenover heeft de drukbe zette man recht op: jaai-lijks 4 ponden Vlaams, 3 schel lingen en 4 groten, dat is f 24 en f 0,90 en f 0,10 is f 25 met ingang van het jaar 1742 van het kerkbestuur nog eens de zelfde som, het voornoemde was van de „plaatse", van het plaat selijk bestuur dus. Van de schoolgaande kinderen mocht hij daarenboven elke maand van de spellers 4, van de lezers 6, van de schrijvers 8 en van de cijfer- aai's 12 stuiver eisen. Arme kin deren moest hij gratis onderwijzen. We durven niet beweren, dat meester Pompoene, die in die tijd meester en voorzanger te Renesse was, door bovenaangehaald regle ment met zijn vele verplichtingen en weinig rechten, aan de drank is ge raakt, maar begrijpelijk zoü het wel zijn. Ellemeet, april 1969. A. C. DE JONGE. ZIERIKZEE. 2-4. Het Groene Kruis, aid. Zierikzee, gaat haar dienstverlening uitbreiden. Er zyn plannen oin te beginnen met een consultatiebureau voor bejaarden. Dit houdt in dat aan bejaarden van af 65 jaar gelegenheid wordt gege ven zich in het Groene Kruis-ge- bouw regelmatig door hun eigen huisarts te laten onderzoeken. By een eerste contact met de huisartsen stonden deze niet afwijzend tegen over de plannen. Op korte texmijn zullen bespre- kingen worden gevoerd tussen het Groene Kruis, de wijkveipleegstex-s en de artsen. Het initiatief voor dit speciale consultatiebureau is uitge gaan van de wijkzusters Dekker en De Ruytei\ Bij realisering zal het Zierikzeese Groene Kruis het eexste in Zeeland zijn dat zich met deze nieuwe preventieve taak belast. Dit wex-d bekendgemaakt op de dinsdagavond in het Huis van Nas sau gehouden ledenvergadex-ing van het Groene Kx-uis. De voorzitter-, de heer J. j. van den Ende, kon nog niets naders mededelen over de „schaalvex-groting", reeds op de vo- i'ige leden vex-gadex-ing aan de orde geweest. Een samenbundeling van de Kruis-verenigingen op Schou wen-Duiveland zou een optimale dienstverlening ten goede komen. In het algemeen staat het bestuur niet negatief tegenover een dergelij ke samenvoeging doch wil eerst nog de bevindingen van een daartoe in gestelde commissie bestuderen. De Provinciale Zeeuwse Vex-eni- ging geeft identiteitskaax-tjes uit voor leden van het Gx-oene Ki-uis. De af deling Zierikzee gaat hiervan een groot aantal bestellen en aan de le- .den doox-geven. Het kaax-tje is in een handig formaat uitgevoerd en vexgt slechts een klein plaatsje, bijv. in de pox-temonnee. Het vermeldt de naam, familiebetrekkingen en de ax-ts. Vooral bejaarden zullen deze kaart jes ten dienste zijn. Een verhoging van de contributie van f 10,- tot f 12,- per 1 januari 1969 werd nodig door de kostenstij gingen. Vooral de provinciale omslag (van f 1,25 tot f 1,70 per lid ver hoogd) en de kosten zuigelingenbu reau gingen belangrijk omhoog. Advertentie „Hij houdt van muziek. Dus?" Een platenbon is altijd raak I dat ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van de Nederlandse Concertdirectie J. Beek werd gege ven door leerlingen van grote figu ren uit de muziekwereld. „Een ze kere Judas" is een televisiebewer king van het toneelstuk „Un nomme Judas'' van Claude André Puget en Pierre Bost. De schrijvers hebben zich afgevraagd hoe men de figuur van Judas moet begrijpen. Ook hier weer het evangelie van Matthezis, nu evenwel o-p een bepaalde manier ge presenteerd. Daarna de actualiteiten -rubriek „Hier en Nu". Een tweede Goede Vrijdagprogramma is „Dit is het laatste uur, het eerste uur der doden". Jan Pasveer stelde dit pro gramma van zang en muziek samen. ZATERDAG 5 APRIL. NED. I. De KRO verzorgt het pro gramma en begint met de serie Daktariover dr. Tracy en z'n die renvrienden en dan „Oebele". Des avonds de zesde aflevering van „De Sowjets". Ditmaal worden we ge confronteerd met een honderdjarige in een plaatsje in de Kaukasus. In de serie „Mijn broer en ik" onderne men de gebroeders Kalleman expe rimenten omdat de nood hoog stijgt wat hun financiële toestanden be treft. In het amusementsprogramma „Za ter dagavondakkoorden" treden als gasten op Jenny Arean en Will van Seist. „Brandpunt" snijdt aktü- ele onderwerpen aan alvorens een aflevering volgt van de serie „Hij en zij". Problemen rond een schilderij dat het echtpaar in bruikleen had gekregen. Voorafgaande aan 't laat ste nieuws brengen Wim lbo en Fred Rombouts hun „Cabaretaria", de maandelijkse kleinkunstkalender, waarin waarschijnlijk weer enkele verrassingen zijn opgenomen. Daar na gaan we nog kijken naar de vie ring van de paasnacht in de Sacra mentskerk in Breda. NED. II. In „Scala" wordt alweer een blik vooruit geworpen op de sport van het weekeinde. De TROS gaat verder met „Het spook en me vrouw Muir". Er dreigen weer strubbelingen tussen de beide hoofd personen, als er een oude rivaal op komt dagen, die de weduwe ten hu welijk vraagt. Na het journaal voor de tweede maal in dit seizoen een vakantieprogramma samengesteld uit (deels verouderde) programma's die eerder werden uitgezonden. Martin van Wamelen gaat deze keer naar Bulgarije en naar Noorwegen. „Gat in het Asphalt" is de titel van een korte film van Carlos Buiza en Luis Penefiel. Het is een beklemmend protest tegen de bureaucratie. Ter afwisseling zingt Milly Scott samen met het koor the Rivals onder lei ding van Louis van Dijk een aantal spirituals. Daarna de volgende bui tenlandse serie, nl. „De dief van Washington". De dief moet ditmaal een lijk stelen. Ergens in een Zuid- Amerikaans land is de zoon van een dictator gestorven en in Washington unl men graag weten of hij werd vermoord. VRIJDAG 4 APRIL. NED. I: 10.30 Mattheus Passion; 12.15 Einde eerste deel; 14.00 Twee de deel Mattheus Passion; 16.00 Einde 18.55 Fabeltjeskrant (kleur); 19.00 Nieuws; 19.03 Julia (kleur); 19.28 On ze vrienden de dieren (kleur); 19.50 Stromboli (kleur); 20.00 Journaal; 20.16 Trumpets of the Lord; 21.35 Voor de vuist weg; 22.50 Journaal. NED. II: 18.55 Fabeltjeskrant (in kleur); 19.00 Nieuws; 19.03 Scala; 19.30 Tweekamp; 20.00 Journaal; 20.16 Sterren van de toekomst; 20.40 Een zekere Jiidas; 21.55 Hier en nu; 22.00 Dit is het laatste uur, het eer ste uur der doden; 22.45 Journaal. ZATERDAG 5 APRIL. NED. I: 16.00 Nieuws; 16.02 Dak tari (kleur); 16.50 Oebele; 17.45 Einde 18.50 Fabeltjeskrant (kleur); 18.56 ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 De Sowjets (kleur); 19.32 Mijn broei en ik; 19.56 Ster; 20.00 Journaal 20.16 Ster; 20.20 Zaterdagavondak koorden (kleur); 21.15 Brandpunt; 21.40 Hij en zij (kleur); 22.05 Caba retaria; 22.50 Journaal; 22.55 Pauze; 23.00 Viering van de paasnacht; 0.30 Einde. NED, II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Scala; 19.30 Het spook en mevr. Muir (kleur); 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Programma-over zicht- 20.23 Vakantie! waarheen 21.05 Gat in 't asfalt; 21.40 The Ri vals; 22.00 De dief van Washington (kleur); 22.50 Journaal. Advertentie Hét cadeau per brief: Een platenbon is altijd raak! KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SCHIPHOL. Na een verblijf van een week in ons land, doorgebracht op paleis Soestdijk, is prinses Ii'ene van Schiphol naar Madx-id vertrok ken. Haar echtgenoot, prins Cax-el Hugo, was reeds per vliegtuig naar Munchen afgereisd 4 'DEN HAAG. Op de hoek van de President Kennedylaan-Generaa 1 Spooxiaan in Rijswijk (Z.H.) is de twin tig jax-ige dienstplichtig huzaar der eei-ste klasse G. F. Dol om het leven gekomen. Het militaire busje, waarin hij samen met de chauffeur zat, kwam op dit kruispunt in bot sing met een burger-auto. DEN HAAG. Prinses Margriet zal op donderdag 24 apx-il het St. Clara- ziekenhuis te Rotterdam officieel openen, 's Middags zal de prinses in de aula van het ziekenhuis een voor dracht bijwonen van prof. dr. H. Berkhof. SCHIPHOL. Op Schiphol is voor de eerste maal een verlengde BAC 1-11 aangekomen. Het was een toe stel van'de B.E.A., die van nu af aan op de lijn naar Manchester deze nieuwe super one eleven gaat ge- bx-uiken in plaats van de Trident. TILBURG. De Algemene Tilburg- se Studentenox-ganisatie gaat een stichting opi'ichten om een bijzon dere leerstoel politieke wetenschap pen aan de katholieke hogeschool te financieren. Toch kon het boekjaar 1968, vol gens het jaarverslag van de pen ningmeester-, de heer G. J. Dijkstia, met een batig saldo van f 872,61 wor den afgesloten. Dit was giotendeels te danken aan een toevallige ont vangst van een restitutie van de be lastingen. Deze post niet meegere- kend zou het batig saldo ongeveer f 100,- bedragen. Bij de begroting voor 1969 werd rekening gehouden met een batig saldo van f 325,-. Gunstig 1968 Uit het jaarverslag van de secxeta- ris, de heer L. Dey, bleek het afge lopen jaar gunstig verlopen. Een be langrijk feit was het 70-jax-ig bestaan op 21 november, hetgeen in verband met de financiën niet is-geviex-d. Ter gelegenheid van dit jubileum werd de actie „ovei-dekt zwembad" ge steund met f 0,10 per lid. De heer H. Uyl, trad na 20 jaar uit het, be st uui\ waarbij hij de zilveren me daille van het Gi-oene Kruis ontving. Van het wijkgebouw, in de rechter- vleugel waarvan een vei-bouwing werd uitgevoeid, werd een druk ge bruik gemaakt. De meest belangrijke taak van de zusters was weer de verpleging van zieken aan huis, waarvoor zij 5345 bezoeken aflegden, terwyl 1295 huis bezoeken stonden genoteerd voor an dere Groene Kruis-taken. Hel zuigelingenconsultatiebux-eau werd 47 maal gehouden, het kleuter bureau 44 maal en in totaal wai-en 580 kindei-en in behandeling. Hoog- tezonbehandelingen werden 356 maal gegeven en 308 personen bezochten de dagelijkse spreekuren van de zus ters; 564 keer wei-den verplegings- ai-tikelen uitgeleend; de zustex-s be steedden 533 uren aan magazijn- en administratiewex-k; 35 dames bezoch ten de moedercursus; 12 maal hield de entgemeenschap zitting. Een leer ling van de opleidingscux-sus voor wijkverpleegsters liep 4 maanden stage en de zusters gaven leex-lingen van de Landbouwhuishoudschool les in huiselijke ziekenvei'zorging. Ver der verzorgden zij nog de Emma- bloemkollekte. Voor hun voorti-effe- lijke wex-k werden de dames door het bestuur dank gebx-acht. Bejaardengymnastiek Aan de bejaax-dengymnastiek wordt door 20 dames en hex-en, in leeftijd variërend van 65 tot 80 jaar, elke week enthousiast deelgenomen. Het periodiek aftredend bestuurslid de heer J. J. van den Ende werd her- kozen. Tot slot bracht de materialen- commissie, bestaande uit de hex-en J. Duson en J. Flikweert, een gunstig verslag uit. Advertentie „Morgén is zij jarig. Wat moet ik geven?" Een platenbon is altijd raak! DELFT. Px-of. dr. ir. J. P. Mazui-e, vooi-zitter van de Eex-ste Kamer, ir. C. E. P. M. Raedts, lid van de Eerste Kamer en de leden van de vaste commissie voor ondex*wijs en weten schappen van de Tweede Kamer der Staten Genei-aal, hebben een bezoek gebracht aan de technische hoge school in Delft. Advertentie „Wat breng ik voor de gastvrouw mee?" Een platenbon is altijd raak! ZIERIKZEE-BRUINISSE, 2-4. De mosselexport is, gelet op de tijd van het jaar, nog steeds bevredigend, er komen nog steeds mosselen aan de markt die door de handel worden gekocht en verder levert de handel uit de vooi'raden die door de kwe kers zijn gekocht uit hét mossel fonds en die op de Zeeuwse percelen van de kwekers die ze gekocht heb ben, zijn opgeslagen. Over het algemeen hebben de kwekei-s die mosselen uit het fonds hebben gekocht, nogaj geluk gehad. Er wei'den tamelijk goede resultaten geboekt met het opvissen van de mosselen die uit het fonds gekocht zijn. Er was namelijk gerekend met een zeker zg. vex-watervex-lies, dat is het verschil tussen de op papier aan wezige tonnen op een bepaald per ceel en de hoeveelheid die men wer kelijk van het perceel binnen haalt. Dit verwatervex-lies is kleiner dan waai'op werd 'gei-ekend. De gehele Zeeuwse vloot is de laatste weken gi*otendeels in het noorden geconcentx^eex-d, waai- de percelen worden schoon gevist om over enkele weken weer met nieuw mosselzaad te worden bezaaid. Een feestelijke manifestatie op het Havenplein. Welke manifestatie is niet meer na te gaan. De foto da teert van vóór 1914 en geeft een uit nemend beeld van intimiteit in het toenmalig hart van de stad. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 13