AGENDA St. Lievensmonstertoren krijgt nieuwe spits van licht metaal Jaarverslag Vogelwacht „Sch.-Duiveland" STREEKNIEUWS De formule tot plezieriger studeren is King. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie" waardoor nèt iets sneller reageert. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter. VERWEN U ZELF fcfegant Israëlische actie tegen Jordanië LAATSTE NIEUWS ZEN Een tijdelijke oplossing Advertentie ZIERIKZEE, 1-4. Heden (dins dagmorgen) arriveerde aan de Balie een zware oplegger van de firma Versluis te Middelburg, geladen met een lichtgewicht spits, bestemd voor de St. Lievensmonstertoren, die - in het kader van de omvangrijke jaren- vergende restauratie - van zijn oor spronkelijke spits werd beroofd. Men meent thans met een lichtgewicht spits, uitgevoerd in muisgrijs, dof aluminium een voorlopige oplossing' te hebben gevonden, die een accep tabele afsluiting zal vormen van het torenlichaam. Gelijk bekend berichtte het minis terie van O. en W. reeds geruime tijd geleden, dat het aanbrengen van een architectonisch bij het geheel passende spits voorshands niet mo gelijk is, in verband met de hoge kosten. De restauratie heeft al heel veel geld gekost en voor een vol waardige spits zullen eerst in een verdere toekomst gelden kunnen worden vrijgemaakt. Takelapparatuur De thans gedachte - en naar wij hopen voorlopige - spits werd ver voerd via de Zeelandbrug en kon buiten Zierikzee om nipt zijn plaats van bestemming bereiken. De spits zal met een ingewikkelde - gelijktijdig gearriveerde - takelap paratuur op zijn plaats worden ge bracht. Vanmorgen werd reeds een begin gemaakt met het inhangen van het gevaarte, dat 6 bij tien me ter meet, met een hoogte van onge veer vier meter. Het totale gewicht bedraagt een halve ton. Minder wind Nog maandag bestond er - met het oog op de stormachtige wind - be duchtheid of de plaatsingswerkzaam heden meteen zouden kunnen wor den uitgevoerd, maar vandaag is de wind belangrijk afgezwakt, zodat - naar het zich thans laat aanzien - het werk kan worden geklaard. De St. Lievensmonstertoren staat - naar men weet - voor een vast bedrag op de rijksbegroting en de hulpspits, zal dan ook niet drukken op het ge meentelijk budget, dat trouwens ook niet veel extra's meer dragen kan. Behalve vertegenwoordigers van het ministerie en de Zeeuwse hoofdste delijke bouwfirma was - even na aankomst van het gevaarte - ook aanwezig het college van b. en w. Van de zijde van het publiek, met name van Balie en omgeving bestaat uiteraard een grote belangstelling voor dit niet alledaagse karwei. Naar ir. J. P. G. Trakkerweg, be last met de leiding, ons verzekerde, komt de spits vandaag zeker tot aan de torentrans, waarna de plaatsing verder een kwestie van uren is. Zierikzee kan blij zijn met deze oplossing, maar het moet geen blij vertje worden. Daarvoor is de te genstelling tussen het gebruikte materiaal en het fraaie torenlichaam toch te groot. Nieuwe spits voor oude toren. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE, 1-4. In het jaar 1968 greeide het ledental van de Vogel wacht „Schouwen-Duiveland" met 29 nieuwe leden, terwijl er 26 wer den afgeschreven. Intussen bedraagt het ledental thans 590, waarvan aan gesloten bij het I.V.N. 260. Aldus wordt medegedeeld in het deze week verschenen jaarverslag van de vogelwacht waarin o.a. op gemerkt wordt dat 1968 een jaar was van veel activiteiten. Bij de zomergasten waren de ge organiseerde natuurwandelingen in het Domeingebied, met bezoek aan de broëdplaats van de zilvermeeu wen, evenals trouwens de wandelin gen op het gebied van het Slot Haamstede, zeer gewild. De voor- jaarswandelingcn in het Schelphoek- bos en te Schuddebeurs waren zeer de moeite waard. Aan de bestaande groep van 28 natuurgidsen werden na een te Zierikzee gehouden speci ale cursus 18 nieuwe gidsen toege voegd. Speciaal voor deze gidsen vond - in kleiner verband - een aan tal instructieve excursies en lezin gen plaats. Het winterprogramma gaf een aantal interessante lezingen te zien. Tijdens de herfsttrek werden vogeltellingen gehouden. Andere ac tiviteiten: telling watervogels en ganzentelling. Verder werd een brcedvogelinventarisatie opgemaakt van het Zeepe. De Jeugdvogelwacht kwam met vele acitivteiten volop in het nieuws. Voorwedstrijd Rode Kruis Op zaterdag 26 april a.s. zullen de voor-(selectie)-wedstrijden plaats vinden van de Kring Zeeland van het Ned. Rode Kruis. Deze voorwed strijd zal voor de helpstersploeg Zierikzee gehouden worden in Krab- bendijke. De twee best geplaatste ploegen zullen uitkomen op de ge westelijke wedstrijden die op 10 mei gehouden worden te Goes. ZIERIKZEE Onze vroegere stadgenoot, de heer C. M. van Aken, thans wonende in Enkhuizen, slaagde voor het diplo ma brandwacht 2e klasse. Mosselfeest op 16 en 17 juli Naar wij vernemen zal het tradi tionele Zicrikzecsc Mosselfeest deze zomer plaatsvinden op 16 en 17 juli. Het doorgaan van deze zomerse mosseldagen was enige tijd onzeker. Dankzij echter de medewerking van de zijde van de plaatselijke midden stand zal ook dit jaar het Mossel- Eind 1968, begin 1969 werd een grote sterfte geconstateerd onder de - toch al schaarse - roofvogels en uilen. De Vogelwacht stelde zich in verband hiermee in verbinding met een aantal officiële instanties. Een onderzoek naar de ooi-zaak van de sterfte duurt nog voort. feest weer in volle luister worden gevierd. Een programma is in voor bereiding. Geslaagd Voor de gehouden examens gas- vcrwarmingsinstallateur, afgenomen onder auspiciën van de Algemene Vereniging voor Centrale Verwar ming Industrie en de Stichting Raad van Bestuur in het Loodgieters-, Sanitair- en Gasverwarmingsbedrijf, slaagde de heer E. Saman van de firma Samen-Deurloo te Zierikzee. 25 km wandeltocht op Schouwen-Duiveland Pe 25 km. wandeltocht op Schou wen-Duiveland is voor dit ^aar vast gesteld op zaterdag 3 mei a.s. Ge start wordt cm 2 uur 's middags van het Herv. Verenigingsgebouw in het Vrije. Deelname is mogelijk voor in- dividuelen en groepen. Brief in fles gevonden Tijdens een strandwandeling vond de heer J. Kouijzer (25) te Zierik zee een fles, waarin een briefje van het 11-jarige meisje Lynne Osborne, jeugdig bewoonster van Guernsey, één van de Kanaal-eilanden. Het contact was snel gelegd. Uit een schrijven bleek dat Lynne de fles op 12 januari in zee had gegooid. De heer Kouijzer, werkzaam bij de Del tadienst, had lol in zijn vondst en stuurde Lynne bij zijn brief een si tuatieschetsje van Schouwen-Duive land en een routebeschrijving van „de fles", zoals hij die zich dacht. Lynne holde met haar brief naar de krant van Guernsey en het verhaal kwam er in geuren en kleuren in. HAAMSTEDE Gift voor Stichting „Geestelijke gehandicapte kind" Tijdens de maandagavond (giste ren) gehouden liquidatievergadering van de veilingvereniging onderafde ling van de Z.H.E.. werd besloten om het aanwezige kasgeld ten be drage van f 300 te schenken aan de Stichting „Geestelijk Gehandicapte Kind op Schouwen-Duiveland". Koop eens een GOED costuum prijzen 139,- 156,- 179,- 198,- 229,- 257,- 279.- 298,- 349,- DEURLOO ZlERtKZEC, HAVENPtf IW 11. TEL 0111MD9P Jaarvergadering Vogelwacht Op vrijdag 25 april wordt in de filmzaal van hotel Bom de jaarver gadering gehouden van de Vogel wacht „Schouwen-Duiveland". Op deze vergadering komen de jaar stukken aan de orde en vindt een bestuursverkiezing plaats. Voorge steld wordt aan het bestuur toe te voegen mevr. E. S. van Leeuwen- Mennema (voor Jeugd vogel wacht) en de heer F. 'Schoonakker (voor Na tuurgidsen). Na de pauze houdt de bioloog J. J. C. Tanis te Doorn een lezing met dia's over het onderwerp „Flora en fauna van Terschelling". De heer Tanis, geboortig van Nieu- werkerk, is als ornitholoog verbon den aan het RIVON te Zeist. Hij was geruime tijd hoofd van het Biolo gisch Station op Terschelling, zodat hij over de planten- en dierenwe reld op dit Waddeneiland uitstekend geïnformeerd is. WESTERSCHOUWEN Schriftelijke verkeersproef schooljeugd Aan de schriftelijke verkeersproef 1969 voor de lagere scholen hebben 147 leerlingen van de tien betreffen de scholen in de gemeenten Midden- schouwen en Westerschouwen deel genomen. Nagenoeg alle leerlingen zijn voor die proef geslaagd en kun nen voor da't deel een diploma tege moet zien. De resultaten zijn dit jaar bijzonder goed. In totaal kon per leerling wanneer alle vragen correct werden beantwoord, 40 punten wor den. behaald. Naar de mening van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft een leerling voldoende als 30 of meer punten zijn toegekend. Het gemiddelde aantal punten, berekend over alle leerlingen der tien scholen, bedroeg ruim 35 pupten. Hulde aan de leerlingen en hulde aan het on derwijzend personeel van de scholen. Het ligt in het voornemen de leer lingen ook nog aan een praktische proef te laten deelnemen. Die proef zal dit jaar te Serooskerke worden gehouden. De bedoeling was dat dit nog vóór Pasen zou geschieden. De organisatoren zien daartoe echter geen kans, zodat deze proef zal moe ten wachten tot na de Paasvakantie. Er is dus nog een goede gelegenheid om te oefenen opdat ook die prakti sche proef een goed resultaat kan opleveren. Aldus meldt ons de heer Z. Rose- boom, de voorzitter van de afdeling Schouwen van het Verbond voor Veilig Verkeer. NIEUWERKERK Inbraak zonder buit In het afgelopen weekend heeft de openbare lagere School te Nieuwer- kerk ongewenst bezoek gehad. Zon dagmorgen werden de deuren van de hoofdingang aan het schoolplein open aangetroffen. Het slot bleek bij nader inzien geforceerd te zijn. De daarachter gelegen glazen klapdeu ren, tussenportaal en hall, vrijdag- middg met speciale 'knippen dicht gedaan, waren eveneens opengebro ken. Het paneel van de deur, toe gang tot het kantoortje gevende, was kapet getrapt, waardoor de visite zich toegang heeft verschaft tot de kantoorruimte. Hij dacht er een be drag aan geld te kunnen vinden, wat het tegendeel 'bleek te zijn. Verschil lende kasten waren opengewrikt, de inhoud, boeken en leermiddelen doorzocht, Onverrichterzake heeft men het schoolgebouw weer verla ten, zonder buit. Er werd tamelijk wat schade aangericht. De plaatse lijke politie heeft de zaak in onder zoek. OOSTERLAND Vergadering Coöp. Raiffeisenbank Op donderdagavond 3 april a.s. zal er een tweede algemene ledenver gadering worden gehouden van de Coöp. Raiffeisenbank alhier in het café „Even Buiten" van de heer Bouma. In hoofdzaak zal er een sta tutenwijziging en een wijziging van het huishoudelijk reglement worden besproken. Hierna rondvraag en sluiting. BRUINISSE IJzeren vlet tussen sluisdeuren Toen de heer J. Stouten uit Brui- nisse met zijn ijzeren vlet in de Gre- velingensluis voer, gingen juist de sluisdeuren dicht en de boot van de heer Stouten werd tussen de sluis deuren geklemd. Dit betekende ver nieling van het bootje, dat in elkaar werd gedrukt en een fikse lekkage bekwam. De vlet zal door de heer D. van Duivendijk Lz. worden gerepareerd, de heer Stouten kwam met de schrik vrij, hij slaagde er zelfs in de boot voor zinken te behoeden, toen na enige tijd de sluisdeuren weer van elkaar weken en het vaartuig vrij kwam. Ernstige autobotsing Zondagmiddag had op de Staphor ster wegkruising bij de Oude dijk te Bruinisse, een botsing plaats tussen twee auto's. De heer H. G. Freeriks uit Oosterland reed op rijksweg 18 in de richting Grevelingendam, toen van Zijpe af, de heer Schipper uit Bergen op Zoom de weg naar de richting Zierikzee indraaide c.q. overstak. Hij bemerkte de auto van de heer Freeriks, aan wie hij voor rang moest verlenen, niet en werd door deze in de flank aangereden. De inzittenden van de auto werden alle min of meer gewond. Eén inzit tende dame het ergst, maar allen konden toch, nadat dokter van Leeu wen eerste hulp had verleend, per taxi van de heer Elenbaas naar Ber gen op Zoom terugkeren. De auto van de heer Schipper werd onher stelbaar vernield, die van de heer Freeriks zwaar beschadigd. Demonstratie-avond P.Z.E.M. De te Bruinisse gehouden demon stratie van de P.Z.E.M. in het Ned. Herv. Ver.gebouw was, ondanks het slechte weer, uitstekend bezocht. De heer Walhout heette namens de P.Z. E.M. de talrijke dames hartelijk wel kom. Hij zei overtuigd te zijn ge weest, dat Bruinisse dat zeer elek- triciteits-minded is. een goede op komst te zien zou geven en hij was daarin niet teleurgesteld. Terwijl de -spreekster voor deze avond, mej. van Loo, de verschillen de artikelen pousseerde in een voor- IrQffelijke causerie, demonstreerde de kookster en bakster, mej. Varos- sieau, niet minder voortreffelijk, de verschillende bak- en kookmogelijk- heden. Zij bereidde onder meer een volledig menu voor een middagmaal, een pensee taart, gegarneerde cake en Janhagel als koekje. Tijdens do pauze werd koffie ge serveerd, en kregen de aanwezigen Dinsdag 1 april Zierikzee Huls van Nassau, 8 uur, vergadering afdeling „Het Groene Kruis". Gebouw o.l.-school Nieuwe Boogerd- straat, 7 uur, kijkavond. Haamstede Geref. Kerk (recreatiezaal), 7.30 uur, bijeenkomst i.v.m. jubileum arts. Hotel Bom, 8 uur, jaarvergadering „Proeftuin"-ver. Oosterland Ned. Herv. verenigingsgebouw, 8 uur afdeling Groene Kruis. Woensdag 2 april Zierikzee Lagere Land- en Tuinbouwschool „De Kluut", 8 uur, discussie-avond P.J.G. Ned. Herv. verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardensociëteit N.C.V.B. Renesse Hotel Broekhoven, 8.15 uur, Oranje vereniging Renesse Donderdag 3 april Dreischor „De Drie Schorren", demonstratie avond P.Z.E.M. Oosterland Café „Even Buiten", 8 uur, leden vergadering Coöp. Raiffeisenbank. een receptenboekje en diverse fol ders. Een filmpje over de mogelijk heden van elektriciteit in het huis houden lichtte de aanwezigen voor hoe het elektrisch 'allemaal kan. Ten slotte werden de gebakken taart, ca ke en koekjes onder de aanwezigen verloot. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt UTRECHT, 31-3. Op de paarden markt in Utrecht zijn in totaal 393 dieren aangevoerd. De prijzen waren als volgt: luxe paarden f 1200-1650; werkpaarden f 1200-1620; 3-jarige paarden f 925- 1175; 2-jarige paarden f 700-925; veulens f 300-650; hitten f 700-925; oude paarden f 850-1540. Slachtpaarden per kilogram ge slacht gewicht f 2,70-3,60; jonge slachtpaarden f 3,60-7,20 per kilo gram geslacht gewicht. De handel was kalm. Flitsen'" uit het buitenland "LAGOS. Premier Wilson heeft be kend gemaakt dat hij de Biafraanse leider, luitenant-kolonel Ojoekwoe, heeft uitgenodigd voor een gedach- tenwisseling buiten Biafra. LONDEN. De Britse luchtvaart maatschappij B.O.A.C. wordt be dreigd door een staking, die haar hele vloot voor de tweede maal in nog geen jaar aan de grond zou hou den. MADRID. Het Spaanse hoogge rechtshof heeft een R.K. geestelijke, Victor Manuel Arbeloa, te1" een half iaar gevangenisstraf veroordeeld; cmdat hij scnuldig wordt geacht aan het beledigen van de nationale be weging van generaal Franco. DJAKARTA. In midden-Java zijn in totaal 247 politiemannen, onder wie vier commissarissen, aangehou den omdat zij in contact zouden heb ben gestaan met de communistische ondergrondse beweging. PRAAG. Op het grondgebied van Polen, oost-Duitsland en Tsjecho- Slowakije zijn eind maart gezamen lijke oefeningen van militairen uit de Sowjet-Unie, Tsjecho-Slowakije, ocst-Duitsland en Polen begonnen. SAIGON. Ruim 15.000 Amerikaan se mariniers, infanteristen en para chutisten zijn op het ogenblik be trokken bij vijf grote operaties in het noor:len van Zuid-Vietnam ,die ten doel hebben te voorkomen dat Noórdvietnamese troepen de belang rijke steden Danang en Hoeé afsnij den. WASHINGTON. De Amerikaanse generaal Willard C. Wyman, die on der generaal Eisenhower in 1944 aan de invasie van Normandië deelnam, is cp 71-jarige leeftijd in het Walter Reed-hospitaai te Washington over leden, ongeveer 18 uur nadat Eisen hower daar was gestorven. MOSKOU. 25 Ethiopische studen ten hebben de ambassade van hun land in Moskou voor enkele uren bezet, telefoonverbindingen verbro ken en portretten van keizer Haile Selassie verscheurd. Zij zeiden hier mee te protesteren tegen de arresta tie van studenten in Ethiopië en werkelijke democratie van het volk in hun land te eisen. MOSKOU. Het orgaan van de Rus sische communistische partij, de Prawda, heeft de beschuldiging ge uit dat Josef Smrkovsky, een van de belangrijke Tsjechoslo waakse lei ders. deelgenomen heeft aan de be togingen van de afgelopen dagen in de Tsj echo-Slowaakse noofdstad, waarbij o.m. in het kantoor van de Russ isch e lüch t va ar t ma a tsch appi j vernielingen werden aangericht. TEL AVIV, 31-3. Toestellen van de Israëlische luchtmacht hebben vol gens een Israëlische militaire woord voerder zondagochtend „saboteurs en terroristen" op Jordaans gebied bestookt, die een Israëlische pa trouille in het Beisan-dal, in de sec tor Kfar Roeppin, onder bazooka- vuur hadden genomen. Vier Israëlische militairen werden daardoor gewond. Uit Amman is gemeld, dat twee Israëlische toestellen met napalm bommen op Jordaans gebied op 7 km. ten zuiden van de Sjeik Hoes- seinbrug over de Jordaan en 25 km. ten zuiden van het meer van Tibe- eiste geen slachtoffers. De aanval eiste ge enslachtoffers. De aanval Ernstige inijiionlploffing in Mexico MEXICO, 1-4. In het noorden van Mexico heeft zich gisteravond een ernstig mijnongeluk voorgedaan. Door een ontploffing zijn naar schat ting 205 mijnwerkers van de buiten wereld afgesloten. De betrokken mijn is de steenkoolmijn Guadelope bij Barroteran in de staat Coahuila. De ontploffing is, naar vermoed wordt, veroorzaakt door mijngas Vandaag (dinsdag) ontvangt pre sident Nixon op het Witte Huis een twaalftal buitenlandse politici die in Washington ztfn wegens het overlij den van generaal Eisenhower. Onder hen is mr. Luns, die van 10.30 tot 10.45 uur de Amerikaanse president zal bezoeken. Sinds zondag leef ik, in een gesta dige onrust, want we doen het hele maal fout vrienden, met onze aard appelen met „sju", met onze suiker en koffie en met veel drinken. Alle maal fout, fout, fout, als men afgaat op de mededelingen van een meisje, dat reeds maanden zich heeft uitge leverd aan het uit Japan stammende Zen-dieet. Zij geneest zichzelf en an deren (als het nodig is), van lichte kwaaltjes als sukkelen met de bloed druk en migraine .Allemaal de oor zaak van fout eten. Spek eten, fout, vlees eten, mis, roken helemaal waardeloos. Uitgangspunt van het Zen-dieet is de ongepelde rijstkorrel, waarvan men een kleine, licht ge kookte hoeveelheid tot zich nemen mag, met zeer povere randversierin gen overigens, een crackertje, een likje Franse kaas, een vruchtje. Daar moet men het dan mee stellen. Maar - wil Zen effekt hebben - men moet over dat malotige prutje eten wel verschrikkelijk lang doen. Iedere rijstkorrel moet gekauwd en ge kauwd en men moet er van alles bij denken. Hoe die korrel ontstond, wat er nadien mee gebeurde, hoe voed zaam zo'n korrel (inclusief het rode vliesje) wel is. Dan geeft deze geringe hoeveel heid eten een enorme voedings kracht. Zodoende moet dat vijf-mi- nuten-etentje wel anderhalf uur du ren. Anders iverkt het niet. Prettige bijkomstigheid van het Zen-dieet, is dat ieder normaal mens voortaan toe kan met zes uren slaap. Er schijnen geweldige veranderingen in het inte rieur van een mens zich voor te doen zodra Zen aan de maagwand klopt. Nog helemaal verstrikt in hel kwaad van de stevige Nederlandse pot, vroegen xvij het lieve kind of ze bleef eten. Ze keek ons aan of ivij een oneerbaar voorstel deden. Ze lo geerde te Zierikzee bij een vriendin, maar het meisje had al haar Zen- eetspulletjes in een tas wit Amster dam mee naar hier genomen. Reden dus voor gestage onrust vrienden. We ~ijn er nog niet uit. Bijkomstig mag opgemerkt dat hei Zen-dieet niet direct bedoeld is om het figuur te corrigeren. Het komt er overigens wel bij, dacht ik, want hoe men een Loren-, Vitti-, Halkola- of Lindfors- lijjje in stand moet houden, met zo'n kaUclikje, ij,- voorshands een raadsel, Het zat wel bij Twiggy eindigen en dan hoeft lief jiiet meer! SCHIEREILANDMAN. I i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2