0LGA Uw matros DE ZIERIKZEESCHE COURANT Stoffelijk overschot Eisenhower overgebracht naar Abilene Mosje Dayan; „Streven naar coëxistentie in de bezette gebieden" Aardschokken in het Midden-Oosten Aardverschuiving in Zwitserland Premier De Jong over nieuwe bouw-C.A.O. De K.V.P. en de A.R.P. Ambonees gezin wordt uit woning gezet AVRO begeleidt verkeer 2e paasdag P.Z.E.M. bouwt kernenergiecentrale in Vlissingen-oost het weekoverzicht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 1 april 1969 125ste jaargang Nr. 20175 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken It, Zierikzee, poslbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. j. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W In dit nummer: Lichtmetaal-spits voor Monstert oren Nu uitvaartdienst te Washington WASHINGTON, 31-3. Het stoffe lijk overschot van oud-president Ei senhower is maandagavond overge bracht van het Kapitool, waar het sinds zondag opgebaard is geweest, overgebracht naar de nationale ka thedraal in Washington, waar in aanwezigheid van talrijke hoge gas ten uit het buitenland een uitvaart dienst plaatsvond. In de kerk waren meer dan twee duizend mensen aanwezig. Onder de vertegenwoordigers van 76 landen bevonden zich achttien staatshoofden en regeringsleiders. Een militaire ka pel speelde het „Hail to the chief" toen de stoet bij de kathedraal arri veerde. Onder de klanken van ko- raalmuziek droegen acht militairen van leger, luchtmacht en marine langs een erewacht de lijkkist de kerk binnen, waar inmiddels de fa milie van de overledene en president Nixon hadden plaatsgenomen. De dienst in de Episcopaalse kerk werd geleid door de deken van de kathedraal, ds. Sayne, de Presbyte riaanse geestelijke Elson en de Epis copaalse bisschop Creighton. De fa milie Eisenhower belydt de Presby teriaanse godsdienst. Het stoffelijk overschot van oud president Eisenhower is maandag avond per speciale trein uit Was hington vertrokken naar Abilene in Kansas, waar het woensdag ter aar de zal worden besteld. Een 50-tal personen reisde mee: familieleden, vrienden, een militaire erewacht en rechercheurs. Het is een reis van meer dan tweeduizend kilometer. Toen de trein het station verliet, werden 21 kanonschoten afgevuurd. De korte plechtigheid op het sta tion werd bijgewoond door president Nixon en zijn gezin en de stafchefs. Een militaire kapel speelde „Armv Blue". TEL AVIV, 31-3. „Ik geloof niet dat wij zouden kunnen leven en ons land ontwikkelen wanneer wy als door een muur van de Arabische we reld gescheiden zyn", heeft de Israë lische minister van defensie, gene raal Mosje Dayan, maandagavond in Tel Aviv gezegd. Het conflict met de Arabieren ligt volgens hem op poli tiek en niet op menselyk vlak. „Wy moeten als buren leren leven, zelfs in volle oorlog. Onze leuze moet zijn coëxistentie tydens het conflict". De betrekkingen met de Arabische bevolking in de bezette gebieden moeten gebaseerd zijn op het hand haven van de orde tot elke prijs. Dayan zei tegen de doodstraf voor Het stoffelijk overschot, hier opgebaard in het Kapitool. TEL AVIV. 31-3. Een reeks aard schokken is waargenomen in de hoofdsteden van Israël, van Egypte en in nog andere plaatsen in het midden-oosten. Ook in Sicilië zijn maandagmorgen mensen uit huizen gerend in dorpen op de oostelijke hellingen van de vulkaan de Etna. In Cairo zijn schokken waargeno men, die 15 seconden aanhielden. In Tel Aviv vluchtten mensen naar schuilkelders. Zaterdag zijn in de Ethiopische plaats Serdo door een aai*dbeving 23 mensen omgekomen en 160 gewond. Yah ja Chan president van Pakistan? KARATSJI. 31-3. De Pakistaanse legerbevelhebber generaal Yahja Chan zou gisteren (maandag) het presidentschap op zich nemen, zo hebben betrouwbare kringen in Ka- ratsji gezegd. Vorige week kreeg hij de macht overgedragen van Ajoeb Chan. Hij vormde toen een militair bestuur. Een dag eerder, op vrijdag, kwa men door een aardbeving in het westen van Turkije 53 mensen om het leven en. werden 350 gewond. Ook in Perzië zijn zaterdag door een aardbeving 20 huizen verwoest. SIEBNEN, 31-3. Een aardverschui ving dicht bij de stad Siebnen in het Oostzwïtserse kanton Schwyz heeft zondagavond naar mededeling van de politie zeker zes dodelijke slacht offers geëist. Een verkeersweg werd over een lengte van 180 meter onder aarde en brokken steen bedolven, waardoor drie auto's werden verpletterd. De zes inzittenden - een 25-jarige man, een echtpaar met kind en een lera ren echtpaar - 'kwamen om het leven. De politie vreest dat nog meer personen bij het ongeluk zijn betrok ken. DEN HAAG, 31-3. De loon- en prijsontwikkeling die de afgelopen jaren tamelyk rustig was, is thans in een fase van versnelde styging ge komen. Dit geeft het kabinet reden tot zorg. Aldus minister president P. J. S. de Jong, in een brief aan de Tweede Kamer over de collectieve arbeids overeenkomst voor het bouwbedrijf 1969-'70. In de brief van premier De Jong wordt de nieuwe C.A.O. voor het bouwbedrijf, die zal gelden van 1 maart 1969 tot 1 januari 1971 als volgt omschreven: Met ingang van 1 maart 1969 een loonsverhoging van globaal 6,5 pro cent en de verbetering van enkele secondaire arbeidsvoorwaarden; het kosteneffect van deze verbeteringen wordt op 6,5 a 7 procent geraamd. Met ingang van 1 januari 1970 een loonsverhoging van globaal 5,5 pro cent en een arbeidstijdverkorting van 43% uur per week tot 42,5 uur per week; kosten ca. 8 procent. Met ingang van 1 juni 1970 een loonsverhoging van drie cent per uur; kosten bijna een procent. Met ingang van 1 juli 1970 een verhoging van de pensioenpremie, die voor rekening van de werkge vers komt. plegers van aanslagen te zijn, „ten minste voor het ogenblik", maar „wij zullen als het moet doorgaan met het opblazen van huizen en het uitwij zen van ophitsers". De Israëlische autoriteiten hebben tevens de plicht de Arabische bevol king een dragelijk levenspeil te ver schaffen. Om zich in de bezette ge bieden te handhaven, moet Israël een goed leger hebben en de plaatselijke bevolking een minimum levenspeil garanderen. Hij stelde voor nog 15.000 arbeiders uit de strook van Gaza in Israël te laten werken, waardoor het aantal Palestijnen dat in de Israë lische economie is opgenomen zou komen op 30.000. Dayan herhaalde dat hij het nodig vindt Joodse nederzettingen in de bezette gebieden te vestigen op die plaatsen „waar wij onder alle om standigheden willen blijven". Advertentie AMSTERDAM, 31-3. De radica len in de Anti-Revolutionaire Party staan kritisch tegenover de KVP als regeringspartner en tegenover toe komstige samenwerking zoals deze in de groep van achttien wordt be sproken. Op een forum dat maandagavond door de A.R.-kamerkring Amster dam werd georganiseerd en waar ook de voorzitter van de KVP, rar. Van der Stee, aanwezig was stelde mr. P. J. Boukema, een AR-radH caal en lid van het centraal comité voor, dat de werkzaamheden van de groep van achttien worden gestaakt nadat de laatste twee van de zes rapporten zijn uitgebracht en dat men tegen het eind van 1970 de zaak uitspraken te doen over „Samen uit opnieuw gaat bekijken. Reeds nu en thuis" is volstrekt voorbarig, zo meende hij. Mr. J. N. Scholten, even eens lid van het centraal comité, sloot zich bij de suggestie van uit stel aan. Diefstal van tegeltableau LEEUWARDEN, 31-3. De gemeen tepolitie te Sneek heeft twee man nen gearresteerd die uit een eeuwen oude boerderij te Oudehaske kost bare tegeltableaus ter waarde van naar schatting 14.000 gulden hadden gestolen. De opsporing van de beide mannen, de 40-jarige chauffeur K. B. en de 30-jarige betonwerker M. A. E. beiden uit Sneek, geschiedde in nauwe samenwerking met de dis trictsrecherche van Heerenveen, de rijkspolitie van Joure en de gemeen terecherches van Sneek en Amster dam. UTRECHT, 31-3. Het Ambonese gezin Latuperissa (man, vrouw en tien a twaalf kinderen) wordt mor gen uit zyn woning aan de Roer dompstraat in Foxhol op straat ge zet. De deurwaarder heeft dit aange kondigd. De politie is om assistentie gevraagd. Oorzaak van de huisuit zetting: het arrest van het Leeuwar der Gerechtshof waarin de staat dei- Nederlanden in een tegen de heer Latuperissa en drie andere Ambo nese gezinnen uit Foxhol aangespan nen procedure, in het gelijk werd gesteld. Het gaat om het betalen van huurpenningen die de Ambonezen weigeren te betalen. Acht Ambonese gezinnen voeren al jarenlang strijdbij de rechtban ken in Arnhem en Groningen en daarna bij de gerechtshoven in Arn hem en Leeuwarden over de vraag of zij verplicht zijn huur te betalen voor woningen, die de staat hun achttien jaar geleden heeft toegewe zen. De Ambonezen beroepen zich op de achttien jaar geleden na hun komst in Nederland door de toenma lige regering gedane belofte van HILVERSUM, 31-3. Onder het motto „Radio aan, veilig uit" zal de Avro de tweede Paasdag haar gehele radiozendtijd ten dienste stellen van de weggebruikers. Van 15.15 tot 19.30 uur zal zij in samenwerking met de rijks verkeers politie, het Verbond voor Veilig Ver keer en de A.N.W.B. via Hilversum 1 een verkeersbegeleidend program ma uitzenden, dat enerzijds van ver strooiend karakter zal zijn, maar an derzijds voor een belangrijk deel zal bestaan uit berichten en aanwijzin gen en wel in die mate dat de ver keersdeelnemer voortdurend via au toradio of transistor op de hoogte kan blijven van het totale verkeers- gebeuren. De uitzending zal in de Avro-stu- dio worden geredigeerd en de be richtgeving zal worden verkregen vanuit bemande posten op belang rijke punten in het wegennet. Ook zal een bemande radiopost worden ingericht bij de verkeerscentrale van de sectie bijzondere verkeerstaken van de rijkspolitie te Driebergen. vrije huisvesting en verzorging tot terugkeer naar hun vaderland mo gelijk zou zijn. Een verkeersenquête DEN HAAG, 31-3. In aansluiting op de verkeersenquête, die in het najaar van 1968 op een aantal in valswegen van Me Haagse agglome ratie is gehouden, zullen ter afron ding hiervan in de eerste helft van april op twee invalswegen van deze agglomeratie enquêtes worden uitge voerd door de Rijkswaterstaat. Een deel van de weggebruikers zal worden aangehouden om een aantal vragen te stellen over de herkomst en de bestemming en over de reden van de reis. Bij de enquêteposten zullen de no dige verkeersmaatregelen worden getroffen, terwijl ter geleiding van het verkeer wegbebakening zal wor den aangebracht. De regeling van het verkeer zal worden verzorgd door de politie. Koningin Juliana naar Canada DEN HAAG, 31-3. Koningin Juli ana zal begin volgende week haar dochter, prinses Christina, in Cana da bezoeken, die daar studeert aan het instituut Vincent d' Indy te Montrel. De koningin zal 7 april ver trekken en ongeveer 10 dagen in Ca nada verblijven, zo heeft de R.V.D. medegedeeld. Broer van wijlen oud-pres. Eisenhower zakte in elkaar WASHINGTON, 31-3. Dr. Milton Eisenhower, de jongste broer van wijlen oud-president Eisenhower, is maandag met spoed naar het Walter Reed-hospitaal in Washington over gebracht. De 68-jarige Milton zakte in een hotel in elkaar, kort voordat hij zich naar de uitvaartdienst voor zijn vrijdag overleden broer zou be geven. Dr. Eisenhower was tot voor twee jaar president van de John Hopkins universiteit te Baltimore (Maryland). Vorig jaar -werd hij voorzitter van een presidentiële commissie die een onderzoek instelt naar de oorzaken van het toenemende geweld \n Ame rika. BAARN. Koningin Juliana heeft het nieuwe schoolgebouwencomplex van het Baarnsch lyceum officieel ge opend. Prinses Beatrix en prinses Margriet, beiden oud-leerlinge van de school, vergezelden haar. Na de opening maakte het gezelschap een rondgang door het gebouw. Óp de foto: het hoge geselschap in het ta- lenlaboratorium. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Meent men dat het de moeite niet ionen zou, aan kinderen te vragen., wat er aan 't onder- wijs ontbreekt? Plaatselijk nachtvorst Verwachting tot woensdagavond: Opklaringen maar ook plaatselijk een regen- of hagelbui; matige tot vrij krachtige noordwestelijke wind; vannacht plaatselijk nachtvorst, morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 7 Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal Max.-temperaturen: 2- tot 7 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 2 april. Zon op 6.13, onder 19.15. Maan op 19.14, onder 6.03. 3 april. Zon op 6.11. onder 19.17. Maan op 20.39, onder 6.14. Volle maan: 2 april te 19.45. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 2 april 3.08 v.m. 3 april 3.45 v.m. BROUWERSHAVEN 2 april 2.56 v.m. 3 april 3.30 v.m. Springtij: 4 april. 15.36 n.m. 16.11 n.m. 15.12 n.m. 15.46 n.m. Nieuwe centrale komt in 1973 in bedrijf MIDDELBURG, 31-3. De Provin ciale Zeeuwse Elektriciteits Maat schappij gaat in Vlissingen-oost een kernenergiecentrale bouwen met een vermogen van 400 megawatt. Er is nog geen definitieve keuze gemaakt van een leverancier. Vast staat ech ter, dat de centrale in 1973 in be drijf zal zyn en dat tenminste 70 van de leveranties voor de bouw door Nederlandse bedrijven zullen worden gedaan. Er is wel overwogen geweest een conventionele centrale te bouwen. Gestookt door goedkope aardolie of aardgas, maar de eindconclusie is uitgevallen in het voordeel van kernenergie. De directie van de P.Z. E.M. heeft over een en ander het volgende communiqué verstrekt. „Na uitvoerige studies heeft de Provinciale Zeeuwse Elektriciteits Maatschappij besloten om over te gaan tot de bouw van een kernener giecentrale van 400 megawatt nomi naal. Deze eenheid zal de tweede zijn, die op het nieuwe centrale ter rein Borssele, grenzend aan het in dustrieterrein Vlissingen-oost, gereed komt. Conventionele eenheid Teneinde tijdig te kunnen voorzien in de behoefte aan elektrische ener gie ter plaatse is tevens besloten tot de bouw van een 185 MW conven tionele eenheid. Voor de conventio nele eenheid zal de ketel met toe behoren worden geleverd door de N.V. Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen volgens ont werp van Combustion Engeneering te New York. De werkdruk is 145 atm. en de capaciteit 950 ton stoom per uür. De turbine-eenheid met toebeho ren wordt geleverd door Geveke- Groenpol te Amsterdam en is van het fabrikaat Stal-Laval-Asea. Be langrijke onderdelen van de turbine eenheid zullen in Nederland worden vervaardigd, het secundaire gedeelte voor bediening en controle van de installatie wordt geheel door Groen- pol uitgevoerd. Het bouwkundig gedeelte wordt in eigen beheer door de P.Z.E.M. uitge voerd. Met de werkzaamheden wordt zeer binnenkort begonnen. Er is met leveranciers een korte bouwtijd overeengekomen zodat de 185 MW-eenheid in commercieel be drijf kan zijn in mei 1971. De kosten van het projekt gaan f 350 miljoen bedragen. DE BILT. 1-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie boven het zui delijk deel van de Oostzee verplaatst zich langzaam naar het zuidoosten. Een krachtig hogedrukgebied be vindt zich op de oceaan ten noorden van de Azoren. Tussen beide syste men staat een luchtstroming uit noor-dwest tot noord. Deze stroming verplaatste een bij bovengenoemde depressie behorend koufront over ons land naar het zuidoosten. Dit ging gepaard met veel wind en re gen, waarbij plaatselijk in Noord- Brabant meer dan 20 millimeter viel. Achter het front stroomt mei noordwestelijke winden koude, on stabiele lucht via de Britse eilanden en de Noordzee geleidelijk verder West-Europa binnen, waarin naast opklaringen ook enkele hagel- of sneeuwbuien voorkomen. De komende nacht kan vooral in het binnenland de temperatuur plaatselijk tot onder het vriespunt dalen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1