verstandi' Voortaan twee ouderavonden openbare lagere school Bruinisse Storm over Rio Een „huishoudelijke" en een ontspanningsavond BRUINISSE, 28-3. Donderdag avond bestond een goede belangstel ling voor de in het Ned. Herv. vere nigingsgebouw gehouden ouderavond van de openbare lagere schooL De voorzitter van de oudercommissie, de heer VV. Kik opende de avond met een welkomstwoord en daarna gaf de penningmeester de heer Jac. Meertens een financieel overzicht1. Het hoofd der school, de heer B. de Haan somde de verschillende ak- tiviteiten op in het afgelopen school jaar. De verkeerslum kwam weer naar Bruinisse en door de leerlingen was daar intensief geoefend in de verkeersregels. De toneelvoorstelling te Zierikzee van de Z.V.U. was be zocht, de beroepententoonstelling was zeer interessant. De met de ge hele school gehouden Sinterklaas middag was buitengewoon goed ge slaagd. Het onderwijs onderging en kele vernieuwingen. De school be schikt thans over de modernste me thode voor het geven van aardrijks kunde. Afscheid werd genomen van de meer dan een halve eeuw oude leesmethode Ligthart en van Scheep stra en het bekende aap, noot, mies. Hiervoor kwam een moderner me thode, waardoor de kinderen thans nog vlugger leren lezen dan voor heen. De belangstelling voor de twee kij ka vonden was zeer goed, zelfs bij na 100 De hoer De Haan stelde dit meeleven van de ouders met de. school op hoge prijs. Het aanvankelijk met zeer veel enthousiasme begonnen zwemonder wijs te Middelharnis (cursus diplo- mazwemmen) verliep na een jaar toen de leerlingen teleurgesteld wer den, wat betreft de mogelijkheid voor het halen van een diploma (zwembad niet geschikt). De leerlin gen waren volleerd na een jaar en de animo verslapte om wekelijks te gaan. Slechts een negental bleef over, te weinig om nog een groep te vormen. Een nieuwe groep vormen stuitte eveneens op moeilijkheden. Het muziekonderwijs Een dergelijk verschijnsel deed zich voor met de Muziekschool, maar hier waren de oorzaak van het ver slappen van de animo zeker niet bij de leerlingen gelegen. Met veel goodwill van de zijde van de Muziekschool werd in januari '69 getracht om de zaak weer op de been te brengen en de heer Luike naar üit Zierikzee wilde en wil per soonlijk hier les komen geven. De heer De Haan sprak een warm aan bevelingswoord voor de lessen van de Muziekschool, daar niet veel on derwijzers goed muziekonderwijs kunnen geven. Tot dusver hebben zich echter nog maar 10 leerlingen opgegeven, 5 van de openbare en 5 van de Chr. School. Spreker hoopte dat de minimum groep van 20 toch nog zal worden bereikt. Spreker deelde verder mee, dat het in de bedoeling ligt in het vervolg twee keer per jaar een ouderavond te organiseren. Eén avond voor het gewone huishoudelijke gedeelte, waar de gang van zaken op school zal worden behandeld en een avond waarop de leerlingen op het toneel komen en hun medewerking geven. Een propaganda-avond met een feestelijk tintje, waarbij gedacht is aan toneel voor ouderen na de pauze. Een toneelstuk van onderwijzend personeel samen met ouders van leerlingen of anderen die het open baar onderwijs een goed hart toe dragen. Bestuursverkiezing De voorzitter van de oudercom missie de heer W. Kik moest aftre den omdat hij geen kinderen meer op de school heeft. Mevrouw M. Ju- melet-Kik had de wens te kennen gegeven af te treden wegens drukke werkzaamheden in gezin en zaak. Het bestuur had voor twee nieuwe bestuursleden een dubbeltal opge steld bestaande uit twee dames: me vrouw Krepel-Onderdijk en me vrouw Hack-de Kuiper en twee he ren: H. Bal en Joh. van de Velde. Hiervan kregen mevrouw Krepel- Onderdijk 22 stemmen, mevr. Haeck- de Kuiper 13 stemmen, en de heer H. Bal 20 stemmen, de heer J. P. van de Velde 17 stemmen. Gekozen werd mevrouw Krepel en de heer H. Bal. Aan de heer W. Kik werd bij zijn aftreden een boekenbon, aan me vrouw Jumelet-Kik een bloem, aan geboden. De Mammoetwet Na de pauze, waarin koffie werd geserveerd, hield de heer J. van Renswoude, directeur van de open bare school voor MAVO-ulo te Oude Tonge een causerie over de Mam moetwet. De heer Van Renswoude zette de mogelijkheden van de Mam moetwet en hoe men die in Oude Tonge had benut en de moeilijkhe den en hoe men die aan zijn school had opgelost, op zeer duidelijke wijze uiteen. Zoals bekend is het brugjaar in het gehele Mammoetsysteem een zeer belangrijk jaar, daar van de brugklasse uit de mogelijkheid voor de leerlingen reëel wordt om een be paalde kant op te gaan. Dat kan zijn atheneum (6 jaar), HAVO (5 jaar), MAVO»(4 jaar), MAVO (3 jaar) en LAVO (2 jaar), of wanneer men de technische kant op wil LTS of Huis houdschool. De vrije studie-uren in de brugklasse stimuleren de studie over een hobby, of een bepaald on derwerp daar de leerlingen hierbij de gelegenheid krijgen zelf een on derwerp te behandelen voor de klas. Er bleken hierop geen vragen te vol gen. De heer Van Renswoude kon echter wel een weg aanwijzen, waar door de kinderen alsnog een zwem diploma konden behalen. De heer De Haan deed nog enkele mededelingen over de mogelijkheid, dat te Brui nisse samen met de Chr. School een nieuw schoolgebouw zal kunnen worden gebouwd. School kr(jgt uitbreiding Ledenvergadering chr. nationale kleuterschoolvereniging te Scharendijke SCHARENDIJKE, 27-3. Een de zer dagen werd de ledenvergadering gehouden van dc chr. nationale kleu terschoolvereniging te Scharendijke. De presidente mej. C. A. G. van Nes deelde in haar openingswoord mede dat volgens bericht van de inspecteur de kleuterschool op de urgentielijst zal worden geplaatst voor een twee de lokaal. Gehoopt wordt, dat het volgend jaar met een nieuwe klas kan worden begonnen. Alle aanwezi gen toonden zich hierover bijzonder verheugd. Het jaarverslag over het afgelopen jaar werd voorgelezen door de hoofd leidster mej. Capelle. De heer Goede- gebure van het Bureau C.V.O. uit Middelburg gaf een overzicht van het financieel beheer over 1968. Het jaar 1968 gaf gelukkig een gunstiger beeld dan het jaar daarvoor. Over 1968 was er slechts een exploitatiete kort van f 211,97. Aan de orde kwam vervolgens de verkiezing van twee nieuwe bestuursleden wegens aftre den van mej. Van Nes en mevr. De Nijs-Weltevreden, welke laatste al enkele maanden uit de gemeente Hoofdprijs tekenwedstrijd voor scholier te Renesse RENESSE, 27-3. Donderdagmid dag arriveerde voor de o.l.-school een versierde appelwagen die zich door middel van een luidspreker al van verre had aangekondigd. Oorzaak van deze verschijning was de 2e klas leerling Rijni Dorreman, die enkele weken geleden in een tekenwedstrijd, uitgeschreven door „Het Ivoren Kruis" en het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen in Nederland de hoofdprijs afd. 2e klas had gewon nen. Deze prijs, een fiets werd hem door mej. A. Verheul als vertegenwoordig ster van het Centr. Bureau van Ned. Tuinbouwveilingen en de heer A. Sweere, administrateur van de Stich ting Schooltandverzorging op Schou wen en Duiveland, officieel uitge reikt. De heer Sweere sprak daarna de verzamelde schooljeugd toe. Hij drukte hen op het hart wat minder te gaan snoepen, maar inplaats daar van goed fruit te eten, daar dit on ontbeerlijk is voor het behoud van een goed gebit. Na deze wijze woor den feliciteerde burgemeester H. P. Everwijn Rijni met het behaalde succes waarna deze op zijn splinter nieuwe fiets een ereronde reed. Tot slot ontvingen alle leerlingen van de school een zakje appels. Als bijzonderheid dient vermeld dat on geveer 159960 kinderen aan deze wedstrijd hebben deelgenomen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). vertrokken is. Gekozen worden mevr. M. L. Put- Hovenstadt en mevr. J. G. de Vries- Gunning. Beide dames namen hun benoeming gelukkig aan. De functies in het bestuur zouden in de eerst volgende bestuursvergadering wor den verdeeld. Wat dit betreft hebben wij nader vernomen, dat mevr. Put presidente zal zijn en mevr. De Vries secretaresse. Het bestuurslid de heer De Graaf bracht mej. Nes dank voor haar werk in het belang van de kleuter school. Als blijk van waardering werd mej. Van Nes een boekenbon en een bloemenattentie aangeboden. Werk aan de kleuters In de pauze werd de aanwezigen een kopje koffie aangeboden. Er be stond gelegenheid tot het bekijken van het werk van de kleuters. Door de kleuters was een verkeersboekje vervaardigd met stoplichten en ze brapaden. Het bleek ook, dat de kleuters van waardeloos materiaal als karton van closetrollén, lucifers doosjes, lege dozen, capsules enz. leuke dingen kunnen maken. Mej. Wisse, docente aan de Chr. Oplei dingscursus voor Kleuterleidsters te' Middelburg hield een interessante causerie over ,;Spel en Beweging" op de kleuterschool". Hieruit bleek, dat de kleuters een goede lichaamsbe weging hard nodig hebben. Mej. Wis se werd hartelijk dank gebracht voor haar causerie en een attentie over handigd. Tijdens de ronvraag deed het be stuurslid de heer M. van der Linde een beroep op vrijwilligers om be hulpzaam te willen zijn bij het ver nissen van het schoolgebouw. Opgaaf kan geschieden bij de hoofdleidster mej. Capelle. Ook werd nog gespro ken over het te houden schoolreisje. Mej. Wisse sloot de vergadering met dankgebed. Advertentie GEMEENTE ZIERIKZEE Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend, dat de tij delijke verkeersmaatregelen, welke met ingang van 5 november 1968 hebben gegolden voor de Zuidhavenpoort en de Noordliavenpoort met ingang van donderdag 3 april a.s. komen te vervallen. De bewegwijzering naar en van het centrum van Zieiükzee zal in de oor spronkelijke toestand worden terug gebracht. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in verband met herbestratings- werkzaamheden van de Scheepstim- merdijk het verkeer tijdelijk wordt omgelegd via de Caustraat. Zierikzee, 25 maart 1969. Burgemeester en wethouders voornoemd D. W. KASTELEIN, burgemeester. R. VAN OMMEREN, secretaris. KAAP KENNEDY. Het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart, de NASA, heeft donderdag de kunstmaan Mariner-7 gelanceerd, die op 5 augustus foto's moet maken van de planeet Mars op een afstand van ongeveer 3200 km. AMSTERDAM. De op vrijdag 21 maart geopende tentoonstelling van inzendingen voor de internationale stadhuisprijsvraag in de RAI in Aim- serdam, trekt zeer veel belangstel ling. Tot en met woensdagavond werden 4000 bezoekers geteld. HONGKONG. „The Star", een in Hongkong verschijnend blad, meldt dat Chinese troepen en vlooteenhe- den op weg zijn naar het noorden van China, om het hoofd te bieden aan een eventuele actie van het Sowjetrussische vlooteskader dat op weg zou zijn naar het Verre Oosten. „Prix de joke ZANDVOORT. 28-3. Aan Jaap Molenaar en Leo Moen, beiden verbonden aan de N.C.R.V.- T.V. is door het 1 april genoot schap de Prix de Joke (prap- prjjs) toegekend voor het op 1 april 1968 vertoonde program ma „ztjne excellentie is hoepe len". Dit programma had een kwasi wetenschappelijk karak ter waarin een speeltuin voor volwassenen werd vertoond. In deze speeltuin kon men lieden volgen die tegen de z.g. mana gersziekte werden behandeld. Met de toekenning van de bronzen Loeres aan dit twee tal is voor de eerste maal in zeven jaar een 1 aprilgrap met de eerste prijs gaan strijken. rechtszaken Zaak mensensmokkelaars voor Amsterdamse rechtbank AMSTERDAM, 27-3. In de vei'- dachtenbank van de Amsterdamse rechtbank zat donderdag de 37-jari- ge Amsterdamse kelner Jan G. H., die met zijn 48-jarige stadgenoot de koopman Gerrit H. K. terecht moest staan voor medewerking aan vlueh- telingensmokkel over de grenzen van communistische landen naar het westen met behulp van Nederland se paspoorten. De officier van justi tie had drie gevallen ten laste gelegd o.a. dat van de pas uit een Oost-Ber- lijnse gevangenis losgelaten Ruud Sternau en zijn daar nog verblijven de vriend Lood van Bennekom en het fotomodel uit Santpoort Marion Blom. De eigenaren der paspoorten stonden deze voor geld af en er wer den dan de foto's van de over de grens te brengen vluchtelingen inge plakt. Er is grote belangstelling van de zijde van de pers voor deze zaak en de zitting wordt ook bijgewoond door de ouders van Lood van Ben nekom. Op uitnodiging van de Stichting Oog en Bril'' heeft een commissie van deskundigen de meest markante brildrager van het jaar aangewezen. Hierbij viel de keuze op minister president P. J. S. de Jong.., In zijn motivering prees de commissie naast de smaak welke de heer de Jong bij het kiezen van zijn brillen aan de dag legt o.a. de wijze waarop hij zijn bril pleegt te gebruiken en xoaardoor deze als het ware tot een integrerend deel van zijn totale per soonlijkheid is geworden. RIO DE JANEIRO, 27-3. Als ge volg van een zware storm hebben zich in de Braziliaanse stad Rio de Janeiro overstromingen voorgedaan. Ook kwam de vier miljoen inwoners tellende stad in het donker te zitten. Het enige slachtoffer waarvan tot dusver melding is gemaakt, was een achtjarig meisje uit een krottenwijk aan de rand van de stad, die door het overstromingswater werd mee gesleurd. Bedreiging van biosfeer DEN HAAG, 27-3. Bouwwerk zaamheden, verkeer, militair geweld, scheikundige stoffen, jacht en ont ginning voor de landbouw vernieti gen regelrecht het leven van veel or ganismen. Het grootscheeps wijzigen van voedselbronnen, levensvoor waarden en concurrentieverhoudin gen bewerkstelligt, langs een meer indirecte weg, het zelfde. De mensen z(jn de veroorzakers van deze ver schuivingen, maar ondergaan er ook de gevolgen van: ongerief, gezond heidsstoringen, onvolwaardigheden van zjjn bestaan en in de verte zelfs bestaansverlies. Dit merkte prof. dr. G. J. Vervelde op, toen hjj als leider van de Neder landse delegatie naar de intergouver nementele conferentie over de we tenschappelijke basis voor rationeel gebruik en bescherming van de hulpbronnen der Biosfeer, vorig jaar september in Parijs gehouden, het verslag van de delegatie toelichtte. De biosfeer omvat alles wat leeft en wat voor dat leven dienstig is en de ze biosfeer mag niet in verval raken. Over de biosfeer heerst ernstige be zorgdheid. Ze wordt vooral veroor zaakt door de activiteiten van de mens, die zich in het verleden al op heel wat plaatsen een slecht beheer der van dc biosfeer heeft getoond. Een situatie die niet verbetert, maar zelfs snel verergert. De Europazegels zullen dit jaar van 28 april t.e.m. 31'mei a.s. - en zo i>eel langer als de voorraad strekt - op alle Nederlandse post inricht in gen ver krijgbaar zijn. - De voorstelling op de postzegels is een gebouw waarvan het voornaamste element een colonnade is. gevormd door de moorden „Europa Cept". symboliserende de kracht en de samenwerking van een toe komstig Verenigd Europa, waartoe de CEPT wil bijdragen. SPORT KORFBAL S.D.K.B.-senioren spelen in drie klassen In de zomerkorfbaleompetitie van de SDKB zal er in het komende sei zoen bij de senioren in drie klassen worden gespeeld. De competitie voor de adspiranten zal uit twee afdelin gen bestaan, terwijl de pupillen in één afdeling zijn ondergebracht. In de le klas heeft WIK, dat het vorige seizoen op de onderste plaats eindigde, in de le klas zijn plaats moeten afstaan aan NOAD. Na een onderbreking van enige jaren maakt DES uit Sirjansland zijn rentree in de 3e klas. Van de KBGO teams die reeds eerder aan de competitie van de SDKB deelnamen is nu alleen nog Good Luck overgebleven. In totaal zullen 39 teams aan de a.s. compe titie van de SDKB deelnemen, nl. 20 bij de senioren, 11 bij de adspi ranten en 8 bij de pupillen. De indeling ziet er als volgt uit: le klas: All Ready, Zierikzee; Brouwershaven; DPS, Burgh-Haam- stede; NOAD, Dreischor; SKNWK, Nieuwerkerk en ZSC, Seharendijke- El'lemeet. 2e klas: All Ready II; Brouwers haven II; DFS II; DOSKO, Noord- welle; Good Luck, Sommelsdijk; SV.OWK, Ouwerkerk en WIK, Kerk- werve. 3e klas: Brouwershaven III; DES, Sirjansland; SDO, Anna Jacobapol- der; SKNWK II; WIK II en ZSC II. Adspiranten, afdeling A: Brou wershaven; DFS; DOSKO; WIK en ZSC. INGEZONDEN STUKKEN Mijnheer de redakteur. Bij het nalezen van het verslag van uw correspondent en het redak- tioneel comment aar van de laatst gehouden vergadering van de Mid denstandsvereniging Burgh-Haam- stede, las ik dat ondergetekende de opmerking gemaakt had, wanneer eventuele akties in de zomer gehou den zouden worden^ de kans bestaat dat de gasten met de prijzen gaan strijken. Ik kan u verzekeren, dat laatstge noemde opmerking niet door mij is geplaatst en ook niet als zodanig door andere leden of bestuursleden. Zelf zpu ik het toejuichen dat der gelijke akties ook in de zomer ge houden zouden worden, wat niet al leen de koopkracht, maar tevens het verblijf voor de gasten nog aantrek kelijker zou maken. En of daardoor, nu de prijzen of hoofdprijs in Gro ningen of Maastricht valt, dit is voor <de organisatoren of deelnemers van geen belang. Helaas ontbreekt het aan tijd bij bestuur en leden om deze akties uit voerbaar te maken, wegens enorme drukke werkzaamheden die het sei zoen meebrengt, want ook de voor bereidingen zijn nodig. Overigens heeft u uit het verslag van uw correspondent kunnen lezen welk prijzernbedrag door onze leden gezamenlijk wordt opgebracht voor de prijzen, om van de verdere kos ten die daaraan verbonden zijn niet te praten, en wij eilandelijk gespro ken geen slecht figuur staan met ons ledental. Ook zie ik en de leden, de gasten niet alleen als menselijke geldbron nen van ons bestaan, maar zijn ons er terdege van bewust dat zij mede helpen om de Westhoek van Schou wen tot een van de grootste bad plaatsen te maken. Dit 'brengt met zich mede: aan-, passen van onze bedrijven, zomer huizen, campings, wat nu eenmaal de toeristenstroom meebrengt, maar ook het geven van goede service, evenementen en winkelakties, maar het moet wel uitvoerbaar zijn en de personen daarvoor ter beschikking. Alleen al het feit dat steeds meer gasten onze streek bezoeken en nog zullen blijven -bezoeken, bewijst toch wel dat de zakenmensen ze niet be schouwt als een citroen om uitge knepen te worden, maar wel dege lijk als gasten. Helaas zijn onze landelijke kusten en streken ten opzichte van sommige Europese landen financieel niet meer zo aantrekkelijk als 10 jaar geleden. Dit komt niet doordat de onderne mer meer verdient, maar door de van hogerhand opgelegde belasting plicht, wat u, als redakteur, zult moeten beamen. Met dit feit voor ogen zal het vele ondernemers nog meer stimuleren om het de gasten naar hun zin te maken, zodat hun verblijf in de Westhoek niet alleen door een ge wonnen prijs in herinnering blijft, maar als een prettige en hopenlijk zonnige vakantie als gast van ons aller Westhoek. Met dank voor de plaatsing. D. DE JONGE, Voorzitter Middenstandsver. Burgh-Haamstede. (Wij hebben alle begrip voor de moeilijkheden en onderschrijven uw betoog, maar de opmerking over „prijzen", als vermeld in ons artikel in het donderdagnummer, is door u gemaakt. De aantekeningen van on ze vertegenwoordiger ter vergade ring, laten hierover geen twijfel be slaan. Wellicht is het u ongecontro leerd uit de mond gevloeid, maar het is gezegd. En dat blijft jammer! Red.). Afdeling B: All Ready Brouwers haven II; DES; NOAD; SKNWK en WIK II. Pupillen: All Ready; Brouwersha ven; Brouwershaven II; DOSKO, NOAD; SVOWK; WIK en ZSC. Het competitie-programma in de le klas vangt aan op 12 april a.s., voor de 2e klas is dit 18 april en voor de 3e klas 25 april. Voor de pupillen en adspiranten ligt het in de bedoeling de competitie's in de eerste week van mei te laten aan vangen. Paasveetentoonstelling in Den Boseli •s-HERTOGENBOSCH, 27-3. On- der zeer grote belangstelling, zowel wat het aantal ingezonden dieren als wat het aantal bezoekers betreft, heeft donderdag in Den Bosch de 34ste paasveetentoonstelling plaats gehad. De voorzitter van het produkt- schap voor Vee en Vlees, mr. F. van Dijk, noemde die belangstelling een verheugend teken. „De Nederlandse vleesproduktie slaat in west-Europa wel geen slecht figuur, maar de ide ale toestand is nog lang niet bereikt en tentoonstellingen als deze kunnen daartoe slechts een goede stimulans vormen", aldus de heer Van Dijk, die in dit verband wees op de discussie die momenteel in vakkringen gaande is over de rentabiliteit van melkvee of vetweiderlj •„Als de heer Mansholt zegt: min der melk, meer vlees, dan zal die vleesproduktie ook rendabel moeten worden gemaakt om het voor de boeren aantrekkelijk te maken". De heer Van Dijk vroeg zich echter te vens af of de consument bereid zal zijn om voor goed vlees een hogere prijs te betalen. LONDEN. Engelands minister van buitenlandse zaken, Michael Stewart heeftin het Lagerhuis meegedeeld', dat premier Wilson die nu in Lagos is, daar zal nagaan of er kans be staat op een internationale embargo -op de levering van wapens aan Ni geria en Biafra. Advertentie Manifestatie voor herbouw kasteel 's-HERTOGENBOSCH, 27-3. Ar- tiesten uit heel Nederland, zowel van de 'kunst met een grote ,,K'' als van de kleinkunst en het amusement' zullen a.s. dinsdagavond meewerken aan -een manifestatie in de Stads schouwburg te Den Bosch, die wordt georganiseerd ten bate van de her bouw van 'het in de nacht van 8 op 9 maart jL geheel uitgebrande kas teel Nemeriaer, te Haaren. Niet al leen was dit kasteel een historisch bouwwerk, maar bovendien waren er sinds enkele jaren verschillende instellingen in gevestigd, die het tot een cultureel centrum voor midden- Brabant hebben gemaakt. Een voor lopig onderzoek heeft uitgewezen dat met het herstel van het gebouw een bedrag van plm. 600.000 gulden ge moeid zal zijn. Probleem rond kale hoofden LEIDEN, 28-3. De meerderheid van de leden van het Leidse studen tencorps wil de groentijd voor eer stejaars bleven organiseren op voet van principiële ongelijkheid: met kaalseheren. Hel bestuur van het corps en dat van de sociëteit nemen zo'n ontgroe ning niet meer voor hun verant woording en zijn vannacht afgetre den. Het bestuur van het corps stelde de ledenvergadering voor de groen tijd in de oude vorm af te schaffen. Een motie om dit niet te doen kreeg 334 stemmen en 311 tegenstemmen. De besturen van het corps en de so ciëteit stelden hun functies beschik baar. Een aantal oud-bestuursleden zal de verkiezing voor een nieuw bestuur uitschrijven en de lopende zaken waarnemen. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4