AGENDA Causerie over „De werkende mens in samenleving en bedrijf" Nasser voorspelt uitbreken van oorlog Zwartkijkers! aangifte formulier STREEKNIEUWS Om de vestiging van een staalbedrijf op de Maasvlakte Dan kijkt u gerust! HENKES VERLAGING i Stateukrijig C.H.U. Zierikzee ZIERIKZEE, 27-3. „De samenleving binnen en buiten het bedrijf dient gericht te zyn op een gezonde gemeenschap, met verschillen alleen in de gezagsverhoudingen. Aangetekend dient hierbij dat gezag in de goede zin des wuords, alleen moet berusten op persoonlek gezag. Daarnaast geldt de opdracht begrip te kweken, inzicht te verschaffen en te doen participeren, d.w.z. te doen deel hebben aan". Aldus de heer G. van Weelden, ing., op de donderdag in het Hervormd verenigingsgebouw gehouden vergadering van de Statenkring van de C.H.U. Zierikzee, onder voorzitterschap van de heer H. IJssel. De heer Van Weelden hield een causerie over het onderwerp: „De werkende mens in samenleving en bedrijf". Hij ging terug naar de oeropdracht merkringbestuur als in de Staten- tot werken, gegeven in Gen. 2 13, maar onderlijnde dat werken niet als straf mag worden gekwalificeerd. Hij meende dat velen op dit punt foutief denken. Zij het dat werken niet al tijd vreugde schenkt, de oervorm - de aarde bewerken en bewaren - blijft bestaan. In grote lijnen ging de heer Van Weelden de historie van de arbeid na. Na de agrarische epoque kwam de industriële revolutie, rond 1850. In de bedrijven bestond aanvankelijk weinig belangstelling voor de inter menselijke verhoudingen. De winsten kwamen de onderne mers ten goede en er volgde een ont wikkeling die het egoisme van de ondernemers plaatste tegenover die der arbeiders, als gevolg waarvan de klassestrijd ontstond. De kerken (1880) waren in een onderlinge strijd gewikkeld en hadden (helaas) geen tijd. De Amerikaan Taylor vestigde in do tachtiger jaren de aandacht op de dringende noodzaak tot verbetering der int ei-menselijke verhoudingen, want - zo bleek - de effeciency in de bedrijven werd beter naarmate genoemde verhoudingen menselijker werden. Ook de noodzaak van leven en ge zond-zijn kwam aan de orde, even als de noodzaak van veiligheid, in de zin van geborgen zijn. De liefde voor het werk werd gestimuleerd, door meer aandacht aan do mens te besteden. Binnen het bedrijf moes ten ook promotiekansen worden ge schapen. Gemeengoed werd dat elk mens recht heeft op arbeid. Door de sociale ontwikkelingen zijn veel van deze desiderata gerealiseerd en een aktuele zaak is thans de - reeds ge noemde - participatie De heer Van Weelden geloofde niet dat de werkers in dit opzicht al te geprononceerde verlangens hebben. Zij willen echt hun eigen directeur niet kiezen, maar - en dat is op dracht ook in bijbelse zin - het is wel nodig samen bezig te zijn. „Zonder mededeelzaamheid en voorlichting gaat het niet". Zo uit gewerkt in de praktyk wordt de op dracht tot werken een middel om te komen tot geluk. In de geanimeerde diskussie na dien, werd ook de faktor vrije tijd in dit verband sterk geaccentueerd. kring, moeten nog vervuld. Gepoogd zal worden hiervoor jongeren aan te trekken. De beüjdslijn voor samenwerking met de andere christelijke partijen (K.V.P. en A.R.) gaat in de richting van een zo innig mogelijk op elkaar afgestemd zijn. De tijd is echter nog niet rijp voor het overal uitkomen met een gemeenschappelijke lijst. Hier en daar werd in de vergadering opgemerkt dat de tijd voor het uit komen met één lijst wel rijp is. Ge beurt het nu niet, dan gaan er weer jaren over heen. De voorzitter stipuleerde evenwel dat ter zake ook op de jongste Zeeuwse vergadering de beüjdslijn is uitgestippeld. „Het moet allemaal groeien en dan komt het zeker zo ver", meende hij. Volkspartij Het Midclen-Oosten Bij de afwerking van de agenda had de voorzitter tevoren opgemerkt dat de vernieuwingen in de C.H.U. vooral gericht zijn tot het scheppen van een volkspartij. Tot het indrin gender bedrijven van politiek zijn op de jongste Zeeuwse Unie-verga dering belangrijke stappen genomen. Enkele vakatures, zowel in het Ka- Jongetje verdronken UTRECHT, 27-3. De vierjarige Maurits de Rooij uit Utrecht is in het Amsterdam-Rijnkanaal verdron ken. Alle pogingen de levensgeesten van het kind nog op te wekken mis lukten. De Utrechtse politie werd om vijf uur gealarmeerd over het gebeurde. Twee surveillancewagens zochten enige tijd vergeefs bij het kanaal ter hoogte van de Marco Pololaan. Een kwartier later wees een vriendje van het slachtoffer - het jongetje had vergeten zijn moeder direct alles te vertellen - de plek aan waar zijn kameraadje onder water was ver dwenen. De jongetjes hadden aan de oever gespeeld. De 28-jarige hoofd agent L. Lid sprong direct te water, en haalde het kind eruit. Ondanks de snelle rit naar het academisch ziekenhuis kwam de hulp te laat. Advertentie Kijkgeld betalen moeten we allemaal. Dat staat in de wet. "Wees verstandig en vraag een aan. Dat doet u zo: Schrijf uw naam en adres achter op een lege envelop en stuur die - zonder postzegel - aan CAIRO, 27-3, President Nasser van Egypte heeft zich donderdag uit gesproken tegen een door de „grote vier" op te leggen regeling voor het Midden-Oosten, en felle kritiek ge leverd op Amerika. Bij de opening van een congres van de Arabische socialistische unie, de enig toegestane partij in zijn land, verklaarde hij: „Ik wil hier duidelijk stellen, dat over het lot van het Midden-Oosten in het Mid den-Oosten zelf zal worden beslist. Nasser noemde de militaire situa tie explosief. Hij waarschuwde Israël dat Egypte Israëlische burgerdoelen onder vuur zou kunnen nemen als de aanvallen op de Egyptische steden aan het Suezkanaal voortduurden. Legerleiders hadden hem daarvoor een jaar geleden al toestemming ge vraagd, maar hij had deze toen ge weigerd. De dag zou echter komen, dat met aanvallen op burgers wraak werd genomen voor acties tegen de Naar afschaffing dienstplicht in V.S.? WASHINGTON. 27-3. President Nixon heeft donderdag de instelling bekend gemaakt van een commissie, die de mogelijkheden moet nagaan van afschaffing van de militaire dienstplicht. Het plan om over te stappen op uitsluitend beroepsmili tairen bestaand leger was al eerder door Nixort aangekondigd. De com missie moet hem voor november verslag uitbrengen. C.H.U. Kamerkring Middelburg Te Goes werd een vergadering ge houden van de Kamerkring Middel burg, waar de CjH.U. Zeeland „nieu we stijl" zich heeft gepresenteerd. Deze vergadering werd op de ge bruikelijke wijze geopend door de heer C. F. van der Peyl. Hij heette de aanwezigen welkom en lichtte enkele agendapunten nader toe. Als vervolg op de novembervergadering zijn een viertal commissies ingesteld, te weten: een politieke commissie regionale Unieraad (voorzitter de heer A. J. Kaland); een aktiviteiten- commissie (voorzitter de heer J. R. den 'Boer, Goes); een pers- en pu- bliciteitscommissie (voorzitter de heer E. Ph. Nieuwkerk, Poortvliet); en een contactcommissie (voorzitter de heer Weiier). Deze vier commis sies gaan samenwerken met de co ördinatiecommissie onder leiding van de heer E. Ph. Nieuwkerk. Er zijn verder een drietal secretariaten ingesteld, te weten: secretariaat voor interne zaken (H. Harrewijn); secre tariaat voor externe zaken (P. G. van de Bosse) en een secretariaat voor financiële zaken (H. Schot, Bruïnisse). Ingeleid door de heer Nieuwkerk presenteerden voorzitters en secre tarissen zioh aan de vergadering. „Zeeland-nummer" „Orkava" In „Orkava", het orgaan van de gelijknamige organisatie van Kamp en Vakantiebestedingsbedrijven is ditmaal uitvoerig aandacht besteed aan de Zeeuwse recreatiegebieden. Het aantal toeristische overnachtin gen in Zeeland is gestegen van 1,6 miljoen in 1959 tot 3 miljoen in 1963 en tot bijna 6 miljoen in 1967. Een verdere groei tot ruim 12 miljoen overnachtingen in 1975 wordt mo gelijk geacht. Gewezen wordt op het feit dat de groei van het totaal aantal over nachtingen in de periode 1962-1967 heeft plaats gehad voor plm. 75 pet. in de sector campings en huisjester- reiren. Binnen deze verblijfscatego- rie ziet men een verschuiving van tenten naar caravans en huisjes. Het aantal overnachtingen in ten ten, caravans, kampeerhuisjes en overige niet in andere rubrieken ge noemde accomodate was sedert 1962 het grootst in Westerschouwen, en wel als volgt: 1962: 275.067; 1964: 503.617; 1966: 848.588; 1967: 1.159.869. Egyptische burgerbevolking. „De toe stand is nu volkomen andei's", zei de president. Onderstrepend dat het leger gevechtsklaar was, vroeg hij de bevolking geduld te hebben. „De strijd mag geen dag eerder dan het geschikte moment uitbreken. Ik be loof u dat dit ook geen later zal ge beuren". In hetzelfde nummer wordt uit voerig aandacht besteed aan de rede van de Commissaris der Koningin in Zeeland, mr. van Aartsen, uitgespro ken bij gelegenheid van de opening van de HISWA. Provinciale Zeeuwse Vereniging tot Bestrijding der t.b.c. In verband met zijn a.s. vertrek uit Zeeland, heeft dr. J. J. Okker te Middelburg ontslag genomen als voorzitter van de Prov. Zeeuwse Vereniging tot 'bestrijding der tuber culose. In zijn plaats is door het be stuur benoemd dr. P. B. Ornée te Vlissingen. In de vakature van penningmees ter, ontstaan door het vertrek van de heer R. O. M. Waeiput is voor zien door benoeming van de heer F. J. de Nijs, 'burgemeester van Graauw Ministerieel antwoord op vragen kamerleden inzake uraniumvondst Naar het ANP verneemt heeft mi nister De Block van economische za ken op vragen van de Tweede Ka merleden De Boo en v. d. Peijl (bei den CHU), medegedeeld dat uranium veelvuldig in de aardkorst voorkomt, maar slechts zelden in lonende con centraties. De minister meent dat het thans nog niet mogelijk is om een gefundeerd oordeel te geven over de mogelijkheden tot exploitatie van het uranium dat op 120 meter diepte gevonden is bij Haamstede. De win ning van de kostbare delfstof uit een zachte grondformatie op 120 meter diepte zal echter zeker grote pro blemen met zich brengen. Overigens zal de minister zo gauw dit eventu eel wel mogelijk is de kamer ter zake inlichten. ZIERIKZEE Eindexamens R.S.G. „Prof. Zeeman" De mondelinge eindexamens 1969 aan de R.S.G. „Professor Zeeman" worden gehouden op de volgende data: 5, 6 en 7 juni afd. H.B.S. B. Ge committeerden: C. Mars te Apel doorn, ir. J. C. Bronkhorst te Schie dam, mej. drs. K. G. van Overveldt te 's-Gravenhage. 9 en 10 juni: afd. Gymnasium. Ge committeerden: prof. dr. P. Hendrix te Dordrecht, prof. W. H. Beeken kamp te Delft, dr. J. A. Beun te Eindhoven, dr. H. G. van Eij'k te Amsterdam. 18, 19, 20 en 21 juni afd. H.B S. A. Gecommitteerden: J. de JongOzn. te Hilversum; mr. W. Spronk te Gorin- chem, drs. D. P. Leguit te Amster dam. De grote avond" zwembad De vrijdag jl. gehouden „grote avond" ten bate van het overdekt zwembad, heeft f 500,62 opgebracht. Het comité is dankbaar gestemd je gens de middenstand en alle ande ren ,die cp de een of andere manier hebben medegewerkt de avond tot een succes te maken. Met de f 500,62 er bij, is de eind stand' thans f 4.311,05. HAAMSTEDE C. A. M. Stenger kwart eeuw arts Op 1 april a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn dat dokter G. A. M. Sten ger te Haamstede zijn praktijk be gon. Teneinde die dag voor hem on vergetelijk te maken, zal hem dins dag 1 april a.s. in de recreatiezaal van de Ger. Kerk te Haamstede, een geschenk van de bevolking werden aangeboden. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 27-3. Dc plannen voor dc vestiging van een staalbe drijf op dc Maasvlakte zijn nog in genen dele uitgekristalliseerd. Dc zaak is nog lang niet rond. Aldus mrL. de Block, minister van eco nomische zaken, in de Tweede Ka mer, bü de interpellatie van drs. G. M. Nedcrhorst (PvdA) over dc voor genomen vestiging van een tweede staalbedrijf op dc Maasvlakte. Naar de mening van minister Dc Geslaagd Aan de Rijks Universiteit te Lei den slaagde voor het doctoraal II fiscaal juridische studierichting de heer J. P. Everwijn uit Haamstede. Liquidatievergadering onderafdeling veiling De onderafdeling Haamstede dei- veiling „Zuid-Hollandse Eilanden" vergadert maandagavond in hotel Bom te Haamstede. Op de agenda staat o.a. de opheffing der onderaf deling in verband met de oprichting van het Rayon Schouwen-Duive- land. Verder zullen bestuur en leden zich beraden over de bestemming van de geldmiddelen, zoals die mo menteel in kas zijn. RENESSE Vergadering Oranjevereniging Op 2 april wordt in hotel Broek hoven, een vergadering gehouden van de Oranje Vereniging „Juliana" te Renesse. Op deze vergadering wordt gesproken over het program ma op 30 april. BRUÏNISSE Vrouw maakte val Mevrouw T. Kik-van Vliet te Bruinisse had 't ongeluk bij schoon- maakwerkzaamheden die zij bij een familielid verrichtte, te vallen, waar door zij haar rechterarm brak. Na eerste hulp door dokter van Leeu wen moest zij in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis worden behandeld. Zij mocht echter weer naar huis te rug keren. Aanleg jachthaven vordert De jachthaven in de werkhaven van Rijkswaterstaat te Bruinisse nadert haar voltooiing. Donderdag arriveerden de vlotten of vlonders die de verbinding vormen tussen het drijvende betonnen skelet en de te meren schepen en waardoor het ge heel in boxen wordt verdeeld. Het is de bedoeling dat de haven op 2 april wordt opgeleverd. Bij het ge meentebestuur komer. nog regelma tig aanvragen voor een ligplaats binnen, er is evenwel nog voldoende ruimte. De heer W. Kesteloo, bekend wa tersportenthousiast op Schouwen- Duiveland, was de eerste die nu als passant, reeds van een plaatsje in de haven in wording gebruik maakte. Sclieepvaartbericliten Attis, 27-3 40 m. Z Kreta naar Ham burg. Acmaea, 26-3 te Singapore. Ampenan, 26-3 130 m. NW Kaapstad naar Montreal. Esso Den Haag, 26-3 120 m. NNO Durban naar Perzische Golf. Ganymedes, 26-3 280 m. NO Christo- bal naar Europa. Kenia, 27-3 ten anker Nhatrang. Koratia, 26-3 Aden naar Singapore. Skadi, 26-3 100 m. N Str. Yucatan naar New Orleans. MADRID. Hertogin Isabel van Me dina Sidonia, bijgenaamd „de rode hertogin" is donderdag opgesloten in de Madrileense vrouwengevange nis „Las Ventas" om er een straf van een jaar uit te zitten. BILBAO. In zeven steden in Span- je's noordelijke Baskische provincies zijn volgens welingelichte kringen woensdagavond bomaanslagen ge pleegd, voornamelijk op overheids gebouwen. WASHINGTON. De handel van de Verenigde Staten heeft in de afge lopen maand een tekort van 361,7 miljoen dollar opgeleverd, het groot- ste dat ooit in een maand is voorge komen, zo heeft het Amerikaanse ministerie van economische zaken bekend gemaakt. De handelsbalans over januari sloot met een overschot van 115,6 miljoen dollar. ATHENE. Griekse kikvorsmannen hebben uit de romp van het gekap seisde Turkse schip „Aigaz" een overlevende en het stoffelijk over schot van vier bemanningsleden ge borgen. SAIGON. In de buurt van de Zuidvietnamese stad Hoeé heeft men een massagraf gevonden van 68 mensen, onder wie vrouwen en oude mannen, die bij het nieuwjaarsof fensief van vorig jaar door de Viet- cong zouden zijn doodgeschoten. Van de meeste slachtoffers waren de handen op de rug gebonden. Advertentie He"¥fn p>y% DRY GIN A'QtSX.fO.tf, Weer fabriek voor Periiis DEN HAAG. 27-3. De oliemaat schappij Chevron, ontstaan na split sing van Caltex Europe in Chevron en Texaco, die in Pernis een raffina derij heeft, heeft besloten naast de bestaande installaties een nieuwe ontzwavelingsinstallatie te bouwen, waarmee een bedrag van f 25 mil joen is gemoeid en de totale inves tering voor de nieuwbouw en tank park van deze maatschappij te Per nis in de orde van grootte van een kwart miljard gulden komt te liggen. Twee man omgekomen in tank met gas LE HAVRE, 27-3. Aan boord van de Noorse tahker Fridtjof Nansen zijn twee personen omgekomen in een tank met giftig isobutyleengas. De 2850 ton metende tanker was van Londen op weg naar Le Havre. Beide slachtoffers hadden de Noor se nationaliteit. Voetpad Westenschouwen-Haamstede 'iti de schelpen' BURGH, 27-3. Het voetpad aan de zuidzijde van de duinbegrenzing tussen Westenschouwen en Haam stede was dringend toe aan een op knapper. Dit werk kon deze winter worden gerealiseerd dankzij een In- coretsubsidic waarover de gemeente Westerschouwen de beschikking kreeg. Het voetpad was te smal, hier en daar hingen struiken en doorn hagen over het pad en bovendien waren er tal van stuifgatcn. Vooral gelet op 't feit dat een wan deltocht over het fietspad van de Hogeweg Haamstede-Westenschou wen langzamerhand een levensge vaarlijke onderneming is geworden werd haast gemaakt met het werk dat door de Kon. Ned. Heide Mij werd uitgevoerd. Het. pad is een stuk breder geworden, keurig uitgestoken en op de meeste plaatsen rijkelijk voorzien van schelpen die door een grote zuiger voor de Schouwse kust uit het water zijn gehaald. Een wals zal binnenkort het lopen wat gemakkelijker maken. Aan het einde van de Zandstraat is het tracé wat opgeschoven in noordelijke rich ting en loopt nu achter het sport veld je om. Een prachtig stuk werk, dat na de voltooiing een groot aantal mensen tol een heerlijke wandeling zal noden. Het werk had als opzich ter de heer H. J. Bodbijl uit Haam slede. Block is, wat hij noemde het schaak spel nog gaartde, en bieden de zet ten nog veel mogelijkheden. Wel sprak de bewindsman er zijn ver trouwen over uit dat er op de Maas vlakte een Nederlands bedrijf zal ko men, er aan toevoegend dat de Hoog ovens daarbij hopelijk een grote rol zullen spelen. Minister De Block zei ervan over tuigd te zijn dat op den duur de ves tiging zal uitgroeien tot een volledi ge staalfabriek. De staatsdeelneming in een vestiging zal eventueel be perkt blijven tot een garantieverle ning. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Vrijdag 28 maart Zierikzee Mondragon, 8 uur, Delta-Foto. Idem, foyer, 8 uur, „Stad en Lande". Huis van Nassau, 8 uur, metaalbe- drijfsbond N.V.V. Idem, 8 uur, jubileumviering Vrou wenbond PvdA. Caustraat 53, 7 uur, bestuursverga dering K.V. „All-Ready". Zaterdag 29 maart Zierikzee Graanbeurs, 8 uur, „Blues-Festival". Haamstede Vliegveld, 2.30 uur, opening Clubhuis V.Z.A.C. Barakkenkamp, 7.30 uur, dansavond met medewerking van Group „Fire". Maandag 31 maart Zierikzee Theo Thijssenschool, 7-9 uur, „kijk"- avond. Huis van Nassau, 8 uur, Zierikzeese Oranje Vereniging. Ned. Herv. verenigingsgebouw, 7.30 uur, U.V.V.-ontspanningsavond voor de Zierikzeese bejaarden. „Duyvelants Koffyhuys", 8 uur, sup portersvereniging „Wim Evertse". Hotel Bom, liquidatievergadering on derafdeling veiling Z.H.E. Dinsdag 1 april Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur, vergadering afdeling „Het Groene Kruis". Haamstede Geref. Kerk (recreatiezaal), 7.30 uur, bijeenkomst i.v.m. jubileum arts. Woensdag 2 april Zierikzee Lagere Land- en Tuinbouwschool „De Kluut", 8 uur, discussie-avond P.J.G. Ned. Herv. verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardensociëteil N.C.V.B. Hotel Broekhoven, 8.15 uur, Oranje vereniging Renesse Donderdag 3 april Dreischor „De Drie Schorren", demonstralie- avond P.Z.E.M. CANBERRA. Premier John Gorton heeft donderdag in het parlement verklaard dat d.e Australische rege ring in het begrotingsjaar 1969- '70 aan Indonesië hulp ter waarde van 60 miljoen gulden zal geven, ter on dersteuning van de betalingsbalans, in de vorm van voedsel en voor spe ciale .projecten. Het is echt niet zo, dat de stijgen de prijzen mij niet droevig stemmen, al vind ik na de 35 voor ee?i bal klef brood en f 60 voor een kaal stukje scheerzeep in de hongerwin ter, nooit meer iets echt duur. Maar er zijn altijd verwijters en bestraf- fers in de buurt, die zeggen dat je zo iets nooit als maatstaf meer mag nemen en ze hebben schoon gelijk, die verwijters en bestraffers. Maar het is intussen zaak voor zichtig te zijn, want ergens leeft nog in mij het stil verlangen naar een gelijke beloning voor iedereen. Alle maal de kiboetz in vrienden en alle maal even rijk (of arm) zijn. Dan is de angel van de jaloezie bij iedereen dood tenminste. Het kan echter niet. Het is - zo gezegd - een utopie. Maar goed, men stelt zich maar in op de nieuwe situatie: „centjes vergaan, kopen gedaan". Er zit niets anders op. Reeds bevangen door een soort berusting evenwel, komt daar plot seling niemand minder dan de mi nister van economische zaken, met een stunt, waarvoor hfj de prijs van het jaar verdient. De zorgen zijn met één klap de wereld uit, want - zo besliste de bewindsman - de prijzen van reinigingsmiddelen voor kunst gebitten worden verlaagd. Drastisch? Weet ik niet, maar ze worden ver laagd. Is er toch nog een malle twijfelaar in de Tweede Kamer, die letterlijk de volgende vraag aan de minister stelde: „Met welk percentage de kos ten van levensonderhoud zullen da len door de verlaging van de prijs van reinigingsmiddelen voor kunst gebitten". Flauw van die man natuurlijk. Het gaat toch om het gebaar? Met dat dalingspercentage zal het dus wel loslopen. Maar - en dat is het begin - de pr\js van reinigingsmiddelen voor kunstgebitten gaat omlaag. Dat is de ster, die schittert aan het fir mament van deze lage tijd. Hoe het nu moet mei de mensen die hun eigen bijtertjes nog hebben? Voorraad inslaan mensen. Een hon derdtal dozen - met elk een dozij7i verpakte reinigingsmiddelen - neemt, goed gestapeld op de vliering, niet zoveel ruimte in beslag. Kan men vooruit als de tandarts de bloederige ivoorstukjes in de emmer heeft ge deponeerd en er straks kunsttanden moeten worden aangeschaft. Degenen, die reeds kunstgebitten hebben, zitten natuurlijk op fluweel. Ze kunnen - zeg maar - net zoveel reinigingsmiddelen gebruiken als hun verkwistende geest hen ingeeft. Poetsen en kliederen maar ,wani de prijs is toch verlaagd. Het is - na veel moeite en zorgen - toch nog een goede week geworden. De minister heeft dat even fijn voor elkaar gedokterd. Dank U excellen tie/ SCIIIEREIL ANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2