DE ZIERIKZEESCHE COURANT STIJCINC PRIJSINDEXCIJFER 1969 NAAR 6 a 7 PROCENT TUINMAN Minister Rogers over buitenlands beleid regering-Nixon TUINMAN Het hulpplan-Luns voor Biafra Nota inzake bouw-C.A.O. 1969-1970 TUINMAN Rede van Dubcek Meer aanvallen op Saigon? Bestrijding van inflatie in Amerika WAT w DE WIT Ml 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE B Vrijdag 21! maart 1060 125ste jaargang Nr. 20173 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus t( tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. In dit nummer: Zomerkorfbal oj> Schouwen-Duiveland Mededeling Centraal Planbureau UTRECHT, 27-3. De drie vak centrales hebben direct commentaar geleverd op een mededeling van het Centraal Planbureau, als zou zijn oorspronkelijke raming van een stij ging van het prijsindexcijfer over 1969 van 5'g n/« moeten worden her zien en opgetrokken tot 6 V-s a 7 U indien de huidige prijsontwikkeling voortduurt. De eensluidende conclu sie van de drie vakcentrales is dat hiermee hun eigen berekeningen en vermoedens alsnog zijn bevestigd. Volgens het C.N.V. bevestigt dit zijn al meermalen geuite vrees dat het de grote vraag is of de prijsstij ging tot het toch al hoge percentage van 5Vfc 0 j> kan worden beperkt. De nu genoemde cijfers van 6^ a 7 zijn verontrustend hoog. Ze wijzen erop, aldus het C.N.V. dat de prijzen snel uit de hand lopen. De vakcen trale doet nogmaals met klem een beroep op de regering een straffer prijsbeleid te voeren dan totnutoe het geval is, want kennelijk zijn de totnutoe genomen maatregelen niet in staat geweest de snelle stijging tegen te houden. Naar het oordeel van het C.N.V. zal het gevolg zijn dat er zelfs van forse loonsverhogingen in de prak tijk weinig of niets zou overblijven en daar komen dan nog allerlei kos tenverhogende maatregelen (zoals de huurverhoging op 1 april) bij. Woningbureau Ie Amsterdam bezet AMSTERDAM, 27-3. „Amster- dammers die het eindelijk zat zyn" hebben vanmorgen op vreedzame wyze de afdeling woonruimte van de gemeentelijke dienst huisvesting, be ter bekend als het C.B.H., aan de Passeerdersgracht bezet. Initiatiefnemers waren leden van de politieke actiegroep Nieuw Neder land. de rode jeugd en de actiegroep Vietnam. Er werden biljetten opge plakt met daarop de leuzen „Wonen is geen gunst maar een recht", „C.B. H. bezet", „Betere verdeling van de woningen" en „Betaalbare huren". In de hele stad reikte men pamfletten uit waarin de burgerij werd opgeroe pen in grote getale naar het C.B.H. te komen en de actie te steunen. Aan de loketten ging het werk gewoon verder. Gordijnstoffen vanaf 3,75 per meter Grote keus in elke prijsklasse Zierikzee Telefoon 2887 „De nieuwe eijfers" „De nieuwe cijfers", aldus de vak centrale, „onderstrepen dan ook onze dringende wens dat de regering zal afzien van haar plan om met nieuwe accijnsverhogingen op 1 juli a.s. het kostenpeil nog verder te verhogen". De gevolgen van een prijsstijging van zo grote omvang voor de lonen zijn nu nog niet te voorspellen. Do vakbeweging, zo meent het C.N.V., zal er niet in kunnen berusten, wan neer de prijsstijgingen de gemiddelde loonsverhogingen in feite te niet zou den doen, want dan rijst immers on middellijk de vraag wat er eventueel aan de lonen kan worden gedaan om door middel van duurtetoeslagen te voorkomen dat aan de werknemers in feite een gedwongen bestedings beperking wordt opgelegd. DEN HAAG. Z.K.H. Prins Bernhard heeft op paleis Huis ten Bosch een delegatie ontvangen van piloten, die deelnemen aan het congres van de IFALPA. De prins, die beschermheer is van deze conferentie, ontving een plaquette met een waarderend op schrift voor zijn persoon. WASHINGTON, 27-3. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, William Rogers, heeft donder dag by zyn eerste verschijnen voor de senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen, een brede uit eenzetting gegeven van het buiten lands beleid van de nieuwe regering. Over Vietnam zei de minister dat de Verenigde Staten niet streven naar een militaire overwinning, even min als naar verheviging van het conflict. Het streven van de V.S. is juist gericht op het vinden v'an over eenstemming met Noord-Vietnam ever wederzijdse, gelijktijdige ver mindering van hun troepen in Zuid- Vietnam. Mocht het tot vrede komen in Zuid-Vietnam, dan moet volgens hem de bevolking alle gelegenheid krijgen om zonder inmenging van buitenaf over haar eigen toekomst te beslissen. Rogers onthulde dat geheim over leg met de tegenstanders in „veraf gelegen plaatsen" geleid had tot enige vooruitgang in het vredesover leg, en dat Amerika bereid is derge lijke contacten voert le zetten, maar dat het geheim karakter ervan on misbaar is voor een kans op succes. EUROPA De minister was verheugd over de verbetering van het klimaat in de betrekkingen met Frankrijk, waar door het gemakkelijker moet wor den een oplossing te vinden voor de belangrijkste geschilpunten tussen beide landen. De reis van president Nixcn naar west-Europa was vol gens hem een groot succes geworden, waarop een „nieuwe sfeer van ver trouwen" was geschapen. Lauwerszee of Lauwersmeer LEEUWARDEN, 27-3. Anders dan de Groninger Staten die onlangs besloten het meer in de straks afge sloten en ingepolderd Lauwerszeege- bied „Lauwerszee" te noemen, willen de Friese Staten het liever „Lau wersmeer" noemen. Het voorstel van de Friese gede puteerden om het water ook Lau werszee te noemen werd verworpen. Met 22 tegen 20 stemmen besloot men namelijk er de naam Lauwers meer aan te geven. Men zal zich nu opnieuw moeten beraden hoe de uit eindelijke naam van het meer zal worden. De nieuwe vaarweg bij Staveren kreeg volgens het voorstel van G.S. de naam Johan-Friso-kanaal. Een amendement, inhoudende de toevoe ging „Prins", werd verworpen met 24 tegen 18 stemmen. Amerika is weliswaar voorstander van een onafhankelijk en verenigd Europa, maar zal op geen enkele wijze trachten de vorm van een Europese Unie te bepalen. De regering wil ook graag de be trekkingen met cost-Europa verbe teren en is van plan deze landen te benaderen op basis van wederzijdse soevereiniteit. Advertentie Gardisette vitrages Wij leveren zowel per meter als kant en klaar genaaid! £3- Zierikzee Telefoon 2887 DEN HAAG, 27-3. Binnen enkele ring in Lagos tegen de aanleg van De dood van Jan Palach PRAAG, 28-3, Uit. het onderzoek naar de dood van Jan Palach, de jonge Tsjechoslo waakse student die op 16 januari in Praag zichzelf met benzine overgoot en in brand stak, is tot dusver niet gebleken, dat an deren hem tot zijn zelfmoord heb ben aangezet. Dit heeft de minister van binnenlandse zaken, Jan Pelnar, donderdagavond voor radio-Praag verklaard. Hij doelde op bei-ichten van conservatieve zijde, waarvan ook de Russische pers melding heeft gemaakt, als zou een ondergrondse organisatie de student tot zijn daad hebben aangezet en hem hebben be loofd voor een speciale vloeistof te zorgen, die wel kon branden maar geen brandwonden zou veroorzaken. weken zal het zgn. plan-Luns, dat beoogt westelijke hulp aan de slacht offers van de burgeroorlog in Nigeria te coördineren, in grote lyncn gereed moeten zijn, aldus heeft de minister van buitenlandse zaken in de Twee de Kamer meegedeeld. De minister zegde toe te zullen proberen dat Herculesvrachtvliegtui gen beschikbaar komen voor voed- seltransporten naar Biafra. Neder land beschikt niet over dergelijke toestellen. Het vliegveld van Oeli wordt thans 's nachts vrijwel tot het uiterste be nut. De meest doeltreffende oplossing zou niet het aanleggen van een twee de vliegveld zijn, maar het organise ren van dagvluchten naar Oeli. De Biafraanse autoriteiten willen hier echter geen toestemming voor ge ven. Gezien het verzet van de rege- Bonn trekt subsidie in aan studentenfederatie BONN, 28-3. De Westduitse rege ring heeft besloten het verlenen van subsidie aan de federatie van Duitse studenten (V.D.S.) te staken, omdat deze organisatie op haar jongste bij eenkomst het gebruik van geweld iheeft goedgekeurd en zich er voor heeft uitgesproken om de federatie tot een beweging voor revolutionai re strijd te maken. Vorig jaar ver strekte de bondsregering in totaal 800.000 mark (circa 720.000 gulden) aan de V.D.S. DEN HAAG, 27-3. Er is de laat ste jaren een duidelijke stijging van de produktiviteit in de bouwnijver heid gerealiseerd van ruim acht pro cent en er zyn geen aanwyzingen om te veronderstellen, dat deze trend matige styging zich in de naaste toe komst niet zal voortzetten. Eerder kan worden x'erwacht, dad door de inspanningen op velerlei ge bied om de produktiviteitsstijging nog meer te vergroten zich een ver dere stijging zal voordoen. Dit zegt de „nota inzake de bouw- C.A.O. 1969/1970", die de raad van bestuur bouwbedrijf en de centrale commissie bouwnijverheid aan mi nister Roolvink van sociale zaken en volksgezondheid hebben verstrekt. Zoals bekend stellen de beide instan ties, resp. het toporgaan van de on dernemers in de bouw en het samen werkingsorgaan van de werknemers in de bouw, zich op het standpunt, dat de loonstijging in de bouw voor 1970 niet prijsverhogend zal werken. Vloerbedekking en tapijttegels van Dcsso Hatema Parade en Van Heughten wordt uit voorraad geleverd en gelegd door: Zierikzee Telefoon 2887 een tweede vliegx'eld in Biafra kan de regering onmogelijk bijdragen aan het tot stand komen van een luchtbrug naar een tweede vliegveld. Misstanden in Britse kliniek LONDEN, 28-3. De Britse regering heeft maatregelen aangekondigd ter verbetering van de toestanden in de psychiatrische inrichtingen. De mi nister van sociale zaken, Crossman, deed dit donderdag in het Lagerhuis naar aanleiding van een officieel rapport over ernstige misstanden in een kliniek te Cardiff in Wales. Bij -een onderzoek was gebleken dat daar herhaaldelijk patiënten door het personeel werden mishandeld. Voorts bleek het tehuis veel te vol te zijn, terwijl mede daardoor de hygiënisdhe toestand veel te wensen overliet. PRAAG, 28-3. De Tsjechoslowaak- se partijleider Alexander Dubcek heeft donderdag als zijn mening te kennen gegeven, dat een stelsel van collectieve veiligheid in Europa west-Duitsland nader tot de socia- listsiche landen zal brengen, waar van Tsjecho-Slowakije veel voor deel zal hebben. Hij sprak over het recente Oosteuropese voorstel tot het houden van een conferentie over de Europese veiligheid. Dit voorstel was z.i. niet in strijd met het be sluit van de landen van het ver rag van Warschau om hun gecombineer de strijdkrachten te versterken. WASHINGTON, 27-3. De Ameri kaanse minister van defensie. Mei vin Laird, heeft donderdag de be richten tegengesproken, als zouden de Amerikaanse bevelhebbers in Vietnam toestemming hebben ge vraagd om Noordvietnamese strijd krachten op Cambodjaans gebied aan te vallen, teneinde een groot scheepse aanval op Saigon te voor komen. De minister zei tot de jour nalisten in Washington dat de op perbevelhebber van de Amerikaan se strijdkrachten in Vietnam, gene raal Abrams, een toeneming van de aanvallen op de Zuidvietnamese hoofdstad verwacht, maar dat hij Washington heeft verzekerd, dat hij de situatie meester za] blijven. WASHINGTON, 28-3. President Nixon heeft de Amerikaanse volks vertegenwoordiging een boodschap gestuurd over zijn plannen voor de bestrijding van de inflatie. Daarin vraagt hij het congres de toeslag van tien procent op de inkomstenbelas ting met een jaar te verlengen, om dat de inkomsten uit die toeslag dringend noodzakelijk zijn om te gen de dreiging van inflatie op te treden. Naar verwachting zal de toe slag in het begrotingsjaar dat op 30 juni 1970 eindigt, 9500 miljoen dol lar opbrengen voor de schatkist van dc Verenigde Staten. AMSTERDAM. Een groep jonge Amsterdammers heeft hel Centraal Bureau voor de Huisvesting bezet. Op de foto de ingang van het ge bouw, volgeplakt met leuzen. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Wie de gebreken van de ge liefde niet voor deugden houdt heeft niet lief. Stijging van temperatuur Verwachting tot zaterdagavond: Half tot zvvaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer; aanvan kelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind uit westelijke richtin gen; vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst, morgen overdag in het algemeen iets hogere temperaturen dan vandaag. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 7. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 5 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 6 graden ondef normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 29 maart. Zon op 6.23, onder 19.08. Maan op 13.54, onder 5.16. 30 maart. Zon op 6.20, onder 19.10. Maan op 15.13, onder 5.31. 31 maart. Zon op 6.18, onder 19.12. Maan op 16.32, onder 5.43. Volle maan: 2 april te 19.45. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 29 maart 12.29 n.m. n.m. 30 maart 0.58 v.m. 13.30 n.m. 31 maart 1.50 v.m. 14.20 n.m. BROUWERSHAVEN 29 maart 12.20 v.m. n.m. 30 maart 0.56 v.m. 13.16 n.m. 31 maart 1.45 v.m. 14.01 n.m. Doodtij: 28 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Ook de afgelopen nacht kwa men op bijna alle waarnemingssta tions de temperaturen onder het vriespunt. In Leeuwarden en Rotter dam, waar in het algemeen weinig bewolking voorkwam, werden mini mum temperaturen van min 4 gra den gemeten. In het zuiden en oos ten van het land was er meer be wolking en plaatselijk viel er hier wat lichte sneeuw. Een gebied met hoge barometerstanden dat zich uit strekt van Rusland over Schotland naar het midden van de Atlantische oceaan, neemt boven Rusland in be tekenis af. onder invloed van een de pressie welke tussen Groenland en Noqrwegen ligt. Het bijbehorende front dat zich thans ten noordwesten van Schotland bevindt, trekt naar het zuiden. Dit front wordt vooraf gegaan door een rug van hoge lucht druk. de as van deze rug zal ons land in de komende nacht passeren zodat morgen een westelijke wind verwacht wordt. Op de nadering van het front zal de bewolking toenemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1