DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ned. Kabelfabriek beeft plan voor staalfabriek op Maasvlakte Prinses en prins openden „Keukenhof" V.N.-resolutie over Rliodesië Melkveehouders krijgen geld weer terug uit Zuivelfonds In Pakistan is het rustig Dordtsc bezwaren tegen Moerdijkplan CEEN AKKOORD OVER EUROPESE LANDBOUWPRIJZEN ZIERIKZEESCHE NI EUWSBODE Donderdag 27 maart 1969 125ste jaargang Nr. 20172 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. 1. Bij de Vaate, let. (01110 2938). Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. in dit nummer: Evenementenprogramma 1969 Renesse DELFT, 26-3. De N.V. Netlcrland- sclie Kabelfabrieken te Delft heeft het volgende communiqué verstrekt: „Naar aanleiding van in de pers ver schenen berichten deelt de N.V. Ne- derlandsche Kabelfabrieken mede, dat z(j in het kader van de verstevi ging van de belangen van haar eigen staalfabriek te Alblasserdam, in sa menwerking met de S.H.V., aan Koppers (een Amerikaans bedrijf) reeds geruime tyd geleden de uit werking varfccn slaat project op de Maasvlakte heeft opgedragen. De belangstelling van de S.H.V. richt zich hierbij uiteraard hoofdza kelijk op overslag van grondstoffen en op transport, terwijl de N.K.F. wil voorzien in haar stijgende behoefte aan staal. Zolang Koppers de plannen nog niet geheel heeft afgerond, kan N.K. F. hierover geen nadere mededelin gen doen". De directie van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens, die op 21 maart haar plannen bekendmaakte voor een staalbedrijf op de Maas vlakte samen met het Duitse Hoechst concern, gaf woensdagavond een kort commentaar op de mededelingen van de Ncderlandsche Kabelfabrieken. „Het was Hoogovens bekend dat de N.K.F. cn de S.H.V. contact had den met Koppers, maar het was niet aan ons om dit bekend te maken. De toelichting, die wij op onze plannen hebben gegeven, geldt onvermin derd". Op een persconferentie dinsdag middag zei Hoogoven-directeur ir. R. Justman Jacob, onder meer dat men de kans dat Koppers met een „vol dragen plan" zou komen vrij gering achtte. Streekplan Law werszeegebied vastgesteld LEEUWARDEN, 26-3. Provinciale staten van Friesland hebben het streekplan voor 'het Lauwerszeege- bied vastgesteld. Daarbij werd kritiek geleverd op het feit dat defensie een groot deel van dit gebied als militair oefenter rein heeft geclaimd. Een der staten leden wile e zover gaan het woord „militair" uit het streekplan te s-chrappcn, maar zijn voorstel werd met 33 tegen 17 stemmen verworpen. Overigens waren de statenleden van mening dat de landbouw en de re creatie nu niet geheel aan hun trek ken komen. Met de militaire oefen terreinen in de nabijheid zal de re creant weinig rust worden gegund, zo werd gesteld. Vooral op Schier monnikoog zal men daar de nodige hinder van ondervinden. Overleden vrouw lag drie weken in de keuken VENLO, 26-3. In de keuken van haar woning in Venlo is woensdag de 87-jarige mevrouw van M.-T. dood aangetroffen. De vrouw moet reeds ruim drie weken dood in haar woning hebben gelegen. Uit het on derzoek is gebleken dat de dood om streeks 3 maart moet zijn ingetre den. De vrouw had geen familie in haar woonplaats en nauwelijks con tact met de omgeving. Een meter- opnemer die de deur gesloten vond, informeerde bij de buren, waarna de politie werd ingelicht. Betuwe zit met mollenplaag VEENENDAAL, 26-3. De landbou- wers in de Betuwe ondervinden mo menteel veel last van de mollen die er in deze tijd in grote getale voor komen en die hun veel extra werk bezorgen. Een landbouwer in het Betuwse Echteld ving op een dag 167 van deze diertjes in een weiland. De boeren zien zich genoodzaakt het grasland aan te stampen, omdat an ders de koeien die straks van stal gehaald worden de weilanden kapot trappen vanwege de duizenden gan gen die de mollen erin gemaakt heb ben. Elk voorjaar kent de Betuwe een soort mollenplaag die dit keer even wel een bijzonder grote vorm heeft aangenomen. ROTTERDAM, 26-3. De N.V. Ne- derlandsche Kabelfabrieken, geves- tingd in Alblasserdam, produceert o. m. staaldraad en staalband, sterk stroom- en telecommunicatiekabels. Het bedrijf telt omstreeks 11.000 werknemers en had in 1967 een om zet van 686 miljoen (Ter vergelijking: Hoogovens heeft een omzet die ruim tweemaal zo groot is). Het aantal werknemers was volgens de laatste opgaven 18.500). In december 1968 deelde de kabelfabrieken mee dat de eerste negen maanden van 1968 een gunstige ontwikkeling te zien gaven. Men sprak over „aanmerkelijke ver betering van de resultaten" en een grotere orderportefeuille. Burgemeester Thomassen van Rot terdam zei woensdagavond, in ant woord op vragen: de Nederlandse Kabelfabrieken heeft tot dusver geen aanvraag bjj ons ingediend. De be langstelling van de kabelfabrieken van staal is ons uiteraard bekend, maar bij mp weten is er niemand van ons die deze zaak kent. Voor ons is deze zaak nieuw, maar we we ten uiteraard niet wat er morgen bij ons of bij het havenbedrijf in de brievenbus zai vallen. LISSE, 26-3. Prinses Beatrix en prins Claus hebben woensdagmiddag de „Keukenhof" in Lisse officieel ge opend. De weersomstandigheden waren daarbij niet ideaal: lichte sneeuw vlokken dwarrelden neer terwijl een koude noord-oostenwind het verblijf op het tentoonstellingsterrein min der aangenaam maakte. Niettemin maakte het prinselijk paar een rond wandeling over het terrein waarbij het de speciaal behandelde tulpen en blauwe druifjes bewonderde, even als de moderne kunstuitingen van Nederlandse en Westduitse beeld houwers. In de kassen waar de bloe men en planten voor 40 pet. in bloei staan, toonden de hoge gasten zich zeer geïnteresseerd' in de laatste ont wikkelingen op het gebied van het kweken van nieuwe tulpen. Koningin openl kernenergiecentrale te Dode waard DODEVVAARD, 26-3. Koningin Juliana heeft woensdagmorgen in Dodewaard de eerste Nederlandse kernenergiecentrale officieel in be drijf gesteld door de reactor op vol vermogen te brengen. Sinds oktober van het vorig jaar levert deze 54 megawatt-centrale reeds elektriciteit aan het landelijk net. Tijdens een korte bijeenkomst in de ontvangstzaal, waar mr. H. W. Bloemers, commissaris van de konin gin in de provincie Gelderland, de bezoekers verwelkomde, zei de mi nister van economische zaken, mr. L. de Block, daarna dat de Neder landse industrie zich met dit project in staat heeft getoond thans een vrij wel complete centrale te bouwen. Deze ervaring heeft haar positie als toeleveringsindustrie op de buiten landse markt, waarvoor zij reeds eerder belangrijke componenten le verde, versterkt. Dodelijk ongeval le St. Aniialaud ST. ANNALAND, 26-3, De 58-ja- rige A. de Jonge uit St. Annaland die per bromfiets plotseling de weg overstak en daarbij door een auto bus werd gegrepen is in het zieken huis te Bergen op Zoom als gevolg van schedelletsel overleden. Aan de ingang van de „Keuken hof" ontving de prinses uit handen van de 4 V2-jarige Rutger van Os een specimen van een nieuwe narcissen- soort, „Peep of Spring" geheten, be horende tot een groep halskraagnar cissen. Na veel experimenteren is deze soort gevonden door de heer J. Gerritsen in Voorschoten. ÏNewyorkse ziekenhuizen in moeilijkheden NEW YORK. 26-3. De 20 stedelij- ke ziekenhuizen in New York wor den door een ernstige financiële cri sis bedreigd. Burgemeester Lindsay wil nogen ziekenhuizen sluiten en in andere de dienstverlening „drastisch beperken" indien de staat New York zijn aangekondigde begrotingsbeper kingen ten uitvoer legt. In het zie kenhuis van de negerwijk Harlem heeft de financiële crisis reeds tot aanzienlijke beperkingen van de dienstverlening geleid. VER. NATIES, 26-3. De V.N.- commissie voor kolonialisme heeft in een resolutie Engeland opgeroepen maatregelen te nemen voor de be vrijding van alle politieke gevange nen in Rhodesië en ter voorkoming van de aanneming van een nieuwe grondwet in het land, die tot verdere beperking van de rechten van het Afrikaanse volksdeel zou leiden. Grafscheiuler overgeleverd aan Nederlandse politie HEERLEN. 26-3. - De 45-jarige Maastrichtenaar P. S., bekend als de „grafschender", die vorig jaar in België werd gearresteerd als ver dacht van een groot, aantal graf schendingen en diefstallen in België, Nederland en Duitsland, is woens dagmiddag door het parket van Has selt bij de grenspost Veld-Wezelt aan de Nederlandse politie overgeleverd. Hij is naar Maastricht overgebracht. Sinds 2 oktober vorig jaar verbleef de grafschender in de gevangenis in Hasselt. Hij bekende daar aan de Belgische opsporingsbrigade een se rie graf- en kerkschendingen, als mede een aantal inbraken in Bel gische scholen. DEN HAAG, 26-3. Dc Neder landse melkveehouders krijgen de twintig cent per honderd kilo melk, die zij sinds 8 december vorig jaar meer moesten betalen aan heffing voor het Zuivelfonds, terug. Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft daartoe woensdag besloten. In december besloot het be stuur, de heffing van tien tot dertig cent te verhogen, omdat men grote verliezen vreesde op de resterende voorraden ingeleverde kaas uit de produktie 1967-'68. Die verliezen zijn meegevallen, bovendien hoefde min der geld van de industriemelk- naai de consumptiemelkseclor te worden overgeheveld dan was verwacht. Daardoor zou het fonds per 31 maart a.s. naar raming een overschot kun nen hebben van 15,9 miljoen gulden. Door het teruggeven van de hef fingsverhoging gaat daar 3,5 miljoen van af. Verder besloot men anderhalf mil joen te besteden aan een tegemoet koming aan de consumptiemelksector door voor de maanden februari en maart van dit jaar het plafond voor de zogenaamde zuivehvaardetoesla- gen af te schaffen. Dit nummer bestaal uit 16 pagina's f f t f In de liefde is het beter: een t l kus le veel en 10 brieven le f f weinig. tf KARATSJI, 26-3. In Pakistan heerst rust, nadat dinsdag president Ajoeb Chan de macht heeft overge dragen aan de legercommandant ge neraal Jahja Chan. Deze heeft op grond van de afge kondigde staat van beleg de bevol king opgeroepen binnen24 -uur alle wapens en munitie bij de politie in te leveren. In de grote steden xvoiJdén de .stra tegische punten door militairen be waakt, zoals de radio- en televisie installaties in Karatsji en het nabij gelegen vliegveld. Israëlische luchtaanval TEL AVIV, 26-3. Israëlische vlieg tuigen hebben woensdag een aanval gedaan op een kamp van Palestijnse commando's in Jordanië. Volgens een woordvoerder in Tel Aviv zijn alle toestellen behouden terugge keerd. Van Jordaanse zijde wordt gemeld dat vier Israëlische straaljagers het dorp Ein Hezine, twintig kilometer ten noordwesten van Amman, heb ben aangevallen. Volgens een woord voerder in Amman wonen in het dorp alleen burgers en gebruikten de Israëliërs bij hun aanval raketten en napalmbommen. Advertentie Het spoorwegongeluk in België BRUSSEL. 25-3. Menselijk falen heeft dinsdagochtend in België liet zwaarste spoorwegongeluk in 20 jaar tot gevolg gehad: 21 mensen zijn om het leven gekomen en 70 gewond, van wie verscheidene zeer zwaar, bjj de frontale botsing van twee perso nentreinen te La Louvicrfe, tussen Charleroi en Bergen. De botsing deed zich om kwart over zes voor op 300 meter buiten het station van La Louviere. De be stuurder van een trein naar Brussel reed (volgens mededelingen van de Belgische spoorwegeh) door een on veilig signaal en kwam op het spoor van een tegenligger uit Charleroi. Door lichte mist en een bocht ter plaatse moeten de beide machinisten elkaar pas op het laatste ogenblik hebben gezien. Zekerheid zal men hierover nooit krijgen: beide man nen zijn in hun stuurcabines om het leven gekomen. V aticaan verbrandt postzegels VATICAANSTAD, 26-3. In Vali- caanstad zijn 2,7 miljoen postzegels verbrand die onder het pontificaat van paus Joannes XXIII waren uitgegeven, waaronder de series over de pauskroning,radio-Vaticöna, Kerstmis 1959 en de eerste synode in Rome. Reeds eerder zijn 18 series zegels vernietigd die onder paus Paulus VI zijn uitgegeven, onder andere V.N., concilie en Polenzegels. Binnenkort zullen alle series post zegels van voor het pontificaat van paus Joannes XXIIII worden vernie tigd. Amerikaanse mariniers vinden wapen- en voedscl- depots in Vietnam SAIGON, 26-3. Bij zuiveringsac ties ten zuiden van Khe Sanh in het noorden van Zuid-Vietnam hebben Amerikaanse mariniers een van de grootste wapen- en voedselopslag plaatsen uit de oorlog ontdekt. Een militaire woordvoerder in Saigon zei dat 600 ton rijst, 44 complete 122 mm raketten, 7083 granaten, 520 kilo tnt. 209 vuurwapens, munitie, zout, melk, |suiker en drie vrachtwagens zijn ge vonden. Tegenslag in Brussel o DORDRECHT, 26-3. De gemeente Dordrecht heeft bij de gemeentera den van Klundert en Zevenbergen bezwaren ingediend tegen het Moer dijkplan. Zij acht het niet in vol doende mate zeker dat afdoende waarborgen tegen luchtverontreini ging zullen worden geschapen. De thans in werking gestelde waarborg- procedure kan nauwelijks een be vredigend verloop hebben omdat het eindresultaat daarvan reeds bij voorbaat is vastgesteld. De wet op de ruimtelijke ordening bevat ele menten die een dergelijke gang van zaken wel rechtvaardigt maar beter zou een procedure zijn geweest waarbij de centrale overheid het be stemmingsplan „Industrieterrein Moerdijk" vaststelde en de waar- borgprocedure uitsluitend ten over staan van de Kroon zou zijn gevolgd. Dordrecht vindt het bedenkelijk dat in het vooroverleg, kennelijk op ver zoek van de Shell Chemie N.V.. de aanvankelijk op 60 meter vastgestel de maximale bebouwingshoogte is verhoogd tot 120 meter. In Zuid-Hol land, waar toch meer petrochemi sche bedrijven zijn gevestigd, heeft zich de ibehoefte aan een bouwhoog te van 120 a 150 meter nimmer doen gevoelen. BRUSSEL, 26-3. Dc ministers van landbouw van de E.E.G. zijn cr, on danks een vergadering die tot na middernacht duurde, niet in geslaagd nieuwe Europese prijzen vast te stel len voor landbouwprodukten. Zij hebben als noodmaatregel de Europese prijzen voor zuivelproduk- ten en rundvlees, die op 1 april a.s. zouden aflopen, met drie maanden verlengd door het z.g. „campagne jaar" tot 30 juni a.s. te verlengen. Dit geeft hen drie maanden de tijd voor verdere onderhandelingen. Over de vaststelling van nieuwe prijzen voor andere landbouwpro dukten (zoals granen, suiker, rijst, oliehoudende zaden) die later in hel jaar aflopen, zullen zij op 21 april a.s. op een vergadering in Luxem burg verder onderhandelen. Minister Lardinois heeft zijn af keuring over deze gang van zaken gedemonstreerd door zich van stem ming te onthouden bij de beslissing over de verlenging van de zuivel- en rundvleescampagne. Ik wilde niet positief meewerken aan dit besluit, zo zei hij na afloop van de vergade ring. Dr. Mansholt, de Nederlandse vice- voorzitter van de Europese commis sie, sprak van een „betreurenswaar dig immobilisme" van de minister raad. Hij voorzag grote moeilijkhe den in de loop van dit jaar. Mansholt heeft tot op het laatste ogenblik geweigerd de politieke ver antwoordelijkheid van de ministers over te nemen en uit eigen beweging voorstellen te doen voor een zijns in ziens onjuiste verlenging van de prij zen. Hij heeft aanhoudend gepleit voor een forse verlaging van de bo- terprijs om de overschotproduklie af te remmen. DEN HAAG. Minister Beernink (binnenlandse zaken) heeft in de Tweede Kamer, aan de hand van een kaart, zijn ideeën over de gemeentelijke her indeling van Zeeuws-Vlaander en verduidelijkt. Noordelijke wind Verwachting tot vrijdagavond: Droog en zonnig weer jnaar tijdelijk ook wolkenvelden; zwakke tot ma tige noordelijke wind; vannacht lichte vorst, morgen overdag de zelfde temperaturen als vandaag. Voor zaterdag: Aantal uren zon; 2 of meer. Min.-temperaluren: I tol 7 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 2 tot 7 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 proeent. 28 maart. Zon op 6.25, onder 19.07. Maan op 11.22, onder 4.29. Volle maan: 2 april te 19.45. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 28 maart 11.06 v.m. 23.51 n.m. BROUWERSHAVEN 28 maart 11.02 v.m. 23.52 n.m. Doodtij: 28 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 27-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een gordel van hogedrukge- bieden strekt zich uit van zuidwest- Ierland via Schotland naar Finland. Aan de zuidflank van dit gebied transporteert een oostelijke wind koude ludht naar grote delen van west-Europa. Deze oostelijke wind wordt nog versterkt door een uitge strekt lagedrukgebied boven de Mid dellandse zee. In deze stroming daalden de temperaturen in Duits land op sommige plaatsen tot min 7 graden en in Frankrijk tot om het vriespunt, in Delen en Twente werd een laagste temperatuur van min 4 graden afgelezen. Over oost-Duits- land ligt thans een sneeuwgebied, maar verwacht wordt dat dit ons land niet zal bereiken. Tussen Groenland en IJsland is een depres sie ontstaan, die drukdalingen boven het noordelijk deel van de Atlanti sche oceaan en Skandinavië veroor zaakt. De wind zal bij ons nog ver der in kracht afnemen. De komende nacht kan het opnieuw op vele plaatsen licht vriezen. Bont(e) verzameling NEW YORK, 27-3. Het vrou welijk publiek in New York kan weer met gerust hart in de ondergrondse stappen nu de politie er woensdag na een jacht van vier maanden in is geslaagd het „bontspook" aan te houden. Het „spook", de 25- jarige Joseph Lee, had een grote voorliefde voor bonten dameshoeden, waarvan hij er meer dan 100 wist te bemach tigen. Als een trein een sta tion van de ondergrondse bin nenreed hield Lee vrouwen in het oog die vlak bij de idtgang zaten. Was er een met een bonthoed bij dan wachtte Lee tot de trein ging vertrekken om vlak voordat de deuren zich sloten de hoed weg te grissen en de trein uit te springen, zijn slachtoffer machteloos achterlatend. On danks versterkte politie-sur- veillance, waarbij vrouwelijke agenten in burger met bont- hoeden, gelukte het Lee zijn „praktijk" vie rmaanden uit ie oefenen. DEN HAAG. De ministerraad, die woensdagavond gedurende twee en een half uur bijeen is geweest, heeft ook nog gesproken over de bouw- C.A.O., waarover echter geen beslis sing is genomen. De bespreking over dit onderwerp wordt vrijdag a.s. tij dens de wekelijkse ministerraadver gadering voortgezel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1