DE ZIERIKZEESCHE COURANT Na 20 jaar douane-unie verkeer over grenzen nog niet vrij Brief van Brandt aan P.v.d.A. Te Rotterdam verloor het leven bij ernstige ruzie MORRIS Nog geen bouw-CAO De dreigende busstaking in Zeeland Rood-China praat van A-vergelding Kardinaal Alfrink schorst priesters Toch contact buiten Parijs om? O ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 24 maart 1969 125ste jaargang Nr. 20170 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling j 7,80; per maand 2,60. Losse na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave. Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. m du nummer: Grote avondoverdekt zwembad Benelux in mineur BRUSSEL, 22-3. De raadgevende interparlementaire Beneluxraad (het Benelux parlement) heeft vrijdag en zaterdag in Brussel in een duidelijke mineurstemming zijn voorjaarsver gadering gehouden. Het misnoegen van de afgevaar digden over de stagnatie van Bene lux, werd zaterdag overigens gedeeld door de Belgische minister van bui tenlandse handel, Fayat, die namens de drie regeringen vragen van de af gevaardigden over de economische ontwikkeling beantwoordde. Fayat noemde het „bedroevend en beschamend" dat na 20 jaar douane-unie het verkeer over de Benelux-grenzen nog steeds niet vol ledig vrij is. En hij vreesde dat men ook nog wel 20 jaar zal blijven door modderen, als men zich bleef blind staren op de technische problemen van een volledig vrij verkeer. De Belgische minister hoopte daar om dat de topconferentie van de drie regeringen, die eind april in Den Haag wordt gehouden, een tijdelijke speciale commissie zou instellen om de bestaande Benelux-organen te stimuleren en de stagnatie te door breken. Men zou ook de moed moe ten opbrengen, meende hij, om een lijst te publiceren van al die tech nische problemen die de vrijlating van het handelsverkeer nog in de weg staan. Dan zou wellicht voor iedereen duidelijk worden hoe on wezenlijk vele van die problemen eigenlijk zijn. Fayat merkte voorts op, dat op heffing van de grcnsbelemmeringen op zichzelf niet voldoende is. De Be nelux is nu eenmaal geen supra-na- (icnale organisatie, doch zuiver in tergouvernementeel. Het publiek en de stakingen in Friesland DEN HAAG, 22-3. „Laat de pas- sagiers, als derde partij, niet het slachtoffer worden van het conflict dat in Friesland is gerezen tussen de busondernemers en hun chauffeurs". Dit beroep heeft de Nederlandse Consumentenbond gedaan op de mi nister van verkeer en waterstaat in verband met de staking bij de au tobusdiensten in Friesland. De Ne derlandse Consumentenbond wil zich niet uitspi-eken over gelijk of onge lijk van de twee partijen in het au tobusconflict De Consumentenbond meent ech ter dat er nog een derde partij is, met name de passagiers, die dooi de staking ernstig wordt getroffen. BONN, 22-3. De Westduitse minis ter van Buitenlandse zaken, Willy Brandt, heeft in zijn functie als voorzitter van de Sociaal Democra tische Party (SPD) in een brief aan de Party van de Arbeid het besluit betreurd om Oost-Duitsland volken- rechtelijk te erkennen. Hij ziet in deze daad een hindernis voor en een verzwaring van het stre ven van de Westduitse regering om tot ontspanning in heel Duitsland te komen, terwijl het bewind in Oost- Duitsland erdoor wordt aangemoe digd in zijn staf re houding te vol harden. De brief is vrijdag in Bonn gepubliceerd door de SPD; ten tijde van de publikatie was zij nog niet ontvangen op het bureau van de P.v.d.A. in Amsterdam. Automobilist verongelukt HOOGEVEEN, 23-3. In de nacht van zaterdag op zondag, omstreeks half clrie, is de 18-jarige A. Bork uit Stuifzand, gemeente Ruinen, met zijn auto tegen een vangrail gereden op een viaduct over de Hoogeveen- schevaart. Door de klap vloog de auto over de leuning van het viaduct heen en 'kwam in het kanaal terecht. De jongeman, die alleen in de auto zat, was op slag dood. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Men zou dus ook door nauwgezet vooroverleg moeten voorkomen, dat als gevolg van uiteenlopende nieuwe nationale regelingen op allerlei ge bied nieuwe obstakels voor eenmaal vrijgegeven sectoren zouden ont staan. „Overbieden" Hij wenste ook een consultatiepro cedure om een einde te maken aan het „hinderlijke en economisch on verantwoorde overbieden van elkaar (d.w.z. Nederland en België) bij po gingen om nieuwe industrieën aan te trekken. „We moeten ons toch eens ontdoen van de psychose, als of er voor elk van ons niet voldoende kansen op die gebied zouden zijn, zei hij. Volgens hem is een veel ge zonder en winstgevender beleid mo gelijk als men met meer vertrouwen in elkaar zijn kaarten eens op tafel legde. Van de invoering van de B.T.W. (dit jaar in Nederland en volgend jaar in België) verwachtte Fayat niet veel impulsen voor het vrije ver keer. ROTTERDAM, 23-3. Tientallen Rotterdamse rechercheurs, aange vuld met een team van tactische re chercheurs, van de speciale politie- assistentiegroep, zyn sinds zondag morgen een uur bezig met een om vangrijk onderzoek, dat licht moet brengen in het hoe en waarom van een enorme ruzie in het jeugdcafé „Studio Disque" welke in de vroege morgenuren van zondag in de Rot terdamse wyk Feücnoord plaatsvond Het groots opgezette onderzoek is nodig omdat als gevolg van de ruzie een 21-jarige, op Ambon geboren, elektriciën het leven verloor. De jon geman kwam om het leven bij een poging om hot slagveld te ontvluch ten. Toen hij zich, samen met nog vijf Ambonese vrienden, in een auto uit de voeten probeerde te maken, smeet een van de bij de vechtpartij betrokken jongelui een barkruk door de voorruit van de auto. De chauf feur verloor de macht over het stuur en reed met grote snelheid tegen een lichtmast. De elektriciën werd daar- Advertentie DUALITY FIRST - Dealer voor Schouwen-Dufveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 DEN HAAG, 22-3. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, B. Roolvink, die voor 24 maart een be slissing zou nemen over de nieuwe C.A.O. voor de bouw, waarover ge ruime tijd geleden door werkgevers en werknemers overeenstemming is bereikt, heeft de laatsten om uitstel verzocht. Deze hebben de minister telefonisch laten weten tegen enig respijt geen bezwaar te hebben, doch daaraan toegevoegd dat een uitstel van langer dan een week voor hen onaanvaardbaar zou zijn. Naar hun mening heeft de minister ruimschoots gelegenheid gehad een oordeel te vormen over de nieuwe C.A.O. DE HUISARTSEN TARIEVEN DEN HAAG, 22-3. De minister van economische zaken heeft heden, me de namens zijn ambtgenoot van soci ale zaken en volksgezondheid, aan het bestuur van de landelijke huis artsenvereniging een antwoord doen toekomen op hun brief van 18 maart jl. In dit antwoord wordt gesteld dat de ministers uit het besluit van de ledenvergadering van de L.H.V. en de daarop gegeven toelichting con cluderen, dat er geen verhoging van de tarieven van huisartsen voor par ticuliere patiënten gedurende de eer ste drie kwartalen van 1969 zal plaats vinden. Op grond hiervan menen zij dan ook te kunnen afzien van het nemen van een prijsmaatre gel. TERNEUZEN, 23-3. De directeur van de Z.V.T.M. in Terneuzen, ir. J. F. Denie, heeft gedurende het week einde een circulaire onder het per soneel laten verspreiden, om te pro beren de dreigende staking te voor komen. In deze circulaire wordt verwezen naar de brief die de commissie-Van der Dussen vrijdag aan de directie van de Z.V.T.M. heeft gezonden. Volgens ir. Denie heeft de commis sie in haar brief uitsluitend gesteld dat zij zich niet aan de indruk kan onttrekken dat er een zekere achter stand in de beloning voor de streek- vervoerchauffeur ten opzichte van de chauffeur bij de gemeentelijke vervoerbedrijven is. Of dit zo is en zo ja, hoe groot deze dan is, zal door de loonstruktuurkommissie dienen te worden onderzocht. De commissie meent derhalve dat de loonstruktuur kommissie tot taak zal moeten heb ben: 1. Een onderzoek in te stellen naar de zwaarte van de funkties en alle facetten in beide sektoren; 2. Zo er verschillen zijn. deze te kwantificeren. Ir. Denie meent dat „het nu zonne klaar is" dat de opvatting van de twaalf autobusbedrijven over de in houd van het rapport, de juiste was en dat zij terecht zich verzet hebben tegen de overeengekomen C.A.O., die trouwens door verscheidene leden onder protest is aanvaard. bij uit de auto geslingerd en was op slag dood. Twee andere passagiers raakten licht gewond. Een van hen moest in een ziekenhuis worden op genomen. Bij de vechtpartijen zelf kregen tien anderen lichte verwon dingen. De rechercheurs arresteerden in totaal vijftien jongelui. Zes van hen konden in de loop van zondag naar huis gaan. Prins Bernhard welkom in Indonesië DJAKARTA, 22-3. De Indonesi sche minister van buitenlandse za ken, Adam Malïk, heeft vrijdag ge zegd dat prins Bernhard te allen tij de welkom is in Indonesië. „De prins is door de sultan (Hamengko Boe- wono, de Indonesische minister van economische zaken) uitgenodigd voor een bezoek aan Indonesië en hij kan komen wanneer hij wil", aldus zei Malik tegenover journalisten, die hem om commentaar gevraagd had den op een recente verklaring van prins Bernhard, dat hij Indonesië en oost-Europa zou willen bezoeken als de Nederlandse regering ermee ak koord gaat. HONKONG, 22-3. Volgens het in Hongkong verschijnende dagblad „The Star" heeft Mao Tse-Toeng op een speciale bijeenkomst in Peking verklaart dat China een Russische kernaanval met kernwapens zal ver gelden. „Als de Russen kernprojec tielen durven te gebruiken, zullen wij dat ook doen", zo zou hij gezegd hebben op de bijeenkomst, die belegd werd tussen het eerste en tweede grensincident rond het eiland Da- manski (Tsjen Pao). „The Star" be weert de verklaring van niet nader omschreven zegslieden te hebben ge kregen. Vonnis in Israël: levenslang voor 17-jarige JERUZALEM, 23-3. De 17-jarige Arabier Ezzeddin Rasjed Abdoel Ja- ber uit Hebron is zondag door een Israëlische militaire rechtbank ver oordeeld tot levenslange gevange- nsstraf omdat hij op 9 oktober 1963 een handgranaat had gegooid in een menigte bij de heilige grot Mach- pleah in Hebron. Er werden daar door 45 mensen gewond. De politie kon hem arresteren op grond van in lichtingen van een Nederlandse toe rist, die ooggetuige was geweest. Griekse scheepskapitein veroordeeld ERMOUPOLIS (eiland Syros), 22-3. De 58-jarige Matheas Zarbis, kapi tein van de 20.648 ton metende Griekse plezierboot Lakonia die in 1963 is vergaan, is veroordeeld tot 14 maanden en 5 dagen gevangenis straf. Hij werd sohuldig bevonden aan nalatigheid bij de bestrijding van de brand die in december 1963 op 290 km. ten noorden van Madeira op zijn schip uitbrak en verantwoorde lijk geacht voor het verlies van 80 mensenlevens. Bij de ramp kwamen 121 mensen om. Het schip zonk toen het op sleeptouw was genomen. Doodshoofd paus Sylvester weer terug ROME, 22-3. Het doodshoofd van paus Sylvester is terug. Een gelovige had in de biecht bekend het gestolen te hebben, de priester die de biecht hoorde heeft het daarna terug ont vangen en weer op zijn oude plaats teruggezet. Het doodshoofd werd donderdag ochtend van het Sint-Jozefsaltaar gestolen uit de kerk van Sint Sylves ter, waar het ter gelegenheid van het feest van deze heilig verklaarde paus ten toon gesteld was. NANTES. De onderzeeboot „Maria van Riebeeck", de eerste van de drie door Zuid-Afrika bestelde schepen is in Nantes te water gelaten. UTRECHT, 23-3. Kardinaal Al frink heeft de drie Utrechtse studen tenpastores naar aanleiding van een zondagochtend gehouden auladienst voorlopig verboden verder priester- iyke functies uit te oefenen. In een communiqué van het aarts bisdom wordt hierover de volgende verklaring verstrekt: „Kardinaal Al frink heeft in de laatste weken meer malen geprobeerd de drie pastores van de studentenparochie te Utrecht te bewegen hun zogenaamde experi ment te beëindigen. Het'antwoord is negatief gebleven. Nu deze morgen het verbod van de bisschoppen op nieuw is overtreden meent de kardi naal verplicht en gerechtigd te zijn aan de drie pastores voorlopig te verbieden verder priesterlijke func ties uit te oefenen". Hoogovens-Hoechst wil naar Maasvlakte ROTTERDAM, 22-3. Rotterdams burgemeester Thomassen verklaarde vrüdagmiddag dat de aanvraag van Hoogovens-Hoechst voor vestiging van een staalproject op de Maasvlak te naar het gemeentelijke havenbe- dryf zal worden doorgezonden. Deze instantie zal de aanvrage be studeren en te zijner tijd advies uit brengen aan het college van burge meester en wethouders. „Ook deze aanvraag gaat de normale weg", al dus burgemeester Thomassen. De heer Thomassen zei nog wel dat het er nu naar uitziet dat er een beslissing komt over de vestiging van een hoogovenbedrijf op de Maas vlakte. „Dat is een verheugende zaak", aldus de burgemeester. Russische trainer kreeg hartaanval STOCKHOLM, 23-3. De trainer van de Russische ijshockeyploeg, Anatoli Tarasov, heeft zondagmiddag in Stockholm, waar de wedstrijden voor het wereldkampioenschap wor den gehouden, een hartaanval gehad. Na de wedstrijd Rusland-Finland (8-4) zakte hij tijdens een perscon ferentie in elkaar. Tarasov werd on middellijk naar een ziekenhuis over gebracht. Hij verkeert niet in levens gevaar. Zieke emigrant overleed vóór vertrek naar Nederland KAAPSTAD, 22-3. Een ernstig zie ke immigrant wiens laatste wens het was zgn familie in Nederland nog eens te zien is overleden, zeven uur voor het vertrek vau het vliegtuig, waarvoor de passage was betaald door lezers van een plaatsciykc krant in Zuidwest-Afrika. De man, wiens naam wordt opge geven als Adrianus de Zoute (62) emigreerde zestien jaar geleden uit Nederland. Hij lag in een ziekenhuis wegens een vaatziekte. Toen de krant berichtte dat hij naar Neder land verlangde maar het geld niet had voor de reis, brachtten de lezers zoveel bijeen dat passage voor hem en een medische verzorger kon wor den betaald. Het geld zal nu worden gebruikt om het stoffelijk overschot naar Nederland te zenden of om aan zijn erfgenamen uit te keren. Arrestatie roofoverval te Meerssen VAALS, 24-3. In Vaals heeft in het afgelopen weekeinde de 19-jarige fabrieksarbeider J. van W. bekend, vorige week maandag een overval te hebben gepleegd op het bijkantoor van de Gemeente-spaarbank van Maastricht te Meerssen. Van de buit gemaakte circa f 3.500 wa§ vrijwel niets meer over. De jongeman wei*d in de nacht van zaterdag op zondag van zijn bed ge licht, nadat huisgenoten in het pen sion waar hij woonde, de aandacht van de rijkspolitie hadden gevestigd op het feit, dat hij de laatste dagen veel geld had uitgegeven. Reorganisatie bepleit personenvervoer op tie weg DEN HAAG, 23-3. „Het gehele personenvervoer over de weg in Ne derland is dringend aan reorganisa tie toe. Wij kunnen niet doorgaan zoals nu. Dit wordt een miljoenen- verslindende affaire zonder garantie dat het efficient gebeurt. Ik heb goede hoop dat wij zowel in de so ciale als in de economische sector van onze bedrijfstak in samenwer king met de overheid tot een organi satie 'kunnen komen die èn efficient is èn het openbaar nu kan dienen", aldus fnr. D. van Steen, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transportonderne mingen (K.N.V.T.O.) in het blad De Nederlandse Onderneming, orgaan van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen. WASHINGTON, 22-3. De Ameri kaanse minister van defensie. Mei vin Laird, heeft in de senaatscom missie voor de ontwapening beves tigd dat er buiten het officiële Viet- nam-overleg in Parijs „ook particu lier" overleg plaats heeft om tot een regeling van de kwestie-Vietnam te komen. Nadere aanduidingen wilde hij niet geven. „Ik geloof niet dat dit de juiste tijd of plaats is dit soort discussies voort te zetten", zei hij. Sterrekundige ontdekking BOSTON, MASS., 22-3. Vier Ame rikaanse sterrenkundigen hebben vastgesteld dat zich in de melkweg wolken formaldehcyde bevinden, blijkt uit een artikel in „The Bos ton Globe". Het belang van deze ontdekking is dat het voorkomen van koolstofver bindingen in de kosmische ruimte er op kan wijzen dat zich ook molecu len van biologische elementen in de ruimte kunnen vormen en zich over de planeten kunnen verspreiden. En dat zou weer de theorieën over het ontstaan van leven drastisch wijzi gen. De vier geleerden die het voorko men van formaldehyde hebben aan getoond zijn Lewis Snyder en David Buhl van de sterrewacht te Green Bank in West-Virginia, prof. Benja min Zuckerman van de universiteit van Maryland en prof. Patrick Pal mer van de universiteit van Chica go. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's l Als de man de vrouw niet had f 4 liefgehadzou 't paradijsgebod t niet overtreden zijn. O - - wAr 1EQT Oi 8i u Aanhoudend koud Verwachting tot dinsdagavond: Veel bewolking met plaatselijk neer slag: overwegend matige wind in hoofdzaak tussen noord en noord oost; aanhoudend koud. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-tempera turen: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 1 tot 6 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. 25 maart. Zon op 6.32, onder 19.01. Maan op 9.20, onder 2.59. Eerste kwartier: 26 maart te 1.48. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 25 maart 7.26 v.m. 19.57 n.m. BROUWERSHAVEN 25 maart 7.19 v.m. 19.48 n.m. Doodtij: 28 maart. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 24-3, Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied, dat zich dagenlang boven Scandinavië op hield, en in het weekeinde ook in ons land zonnig weer veroorzaakte, is inmiddels naar zuid-Rusland wegge trokken. Ondertussen verplaatste een depressie van de oceaan over Spanje naar Italië en 'bereidde zich naar het Alpengebied en Duitsland uit. Een bij de depressie behorende neerslagzone bereikte in de nacht van zondag op maandag hei zuid oosten van Nederland. Op het vlieg veld Zuid-Limburg was tot vanmor gen zes uur twee cm. sneeuw geval len. Genoemde depressie blijft het komende etmaal het weer in ons land bepalen. Er wordt daarom veel bewolking verwacht met plaatselijk neerslag. Het blijft daarbij te koud voor de tijd van het jaar. Bij de vliegramp van donderdag jl. in Egypte zijn 107 mensen om het leven gekomen. Volgens de Egypti sche pers zijn nog elf lijken gevon den in de wrakstukken van de „II- joesjin-18" van de ..Verenigde Ara bische Luchtvaartmaatschappij", die donderdag jl. op het vliegveld As- wan. ruim 60 km. ten zuiden van Cairo, neerstortte.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1