DE ZIERIKZEESCHE COURANT OVERVAL OP BANK TE SUSTEREN TOENEMENDE SPANNING OVER LOT VAN B0UW-C.A.0. Twee-en-negentig Mekka gangers vonden de dood bij vliegramp in Egypte Het Russisch ontwerp-verdrag Kamerdebat over plan Mansholt niet mogelijk op korte termijn Ontploffing en brand bij Mechelen GEMEENTE Zierikzee.- Meelstrapt 8 bij abonn. Ziorlkse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIC EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110)2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling j 7,80; per maand 2,60. Losse na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 1376 77. nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave: Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Vrijdag 21 maart 1969 I25ste jaargang Nr. SOIM WAARIN OPGENOMEN In dil nummer: Zijpse pont verloor drie auto's UTRECHT, 20-3. De spanning over het lot van de bouw-C.A.O. neemt toe. De regering moet voor 24 maart een definitieve beslissing ne men over de lonen - en arbeiders - voorwaarden voor bjjna een kwart miljoen werknemers. De Algemene Nederlandse Bond voor de Bouwnijverheid, aangesloten bij 't N.V.V., heeft thans al geen mis verstand laten bestaan over een eventuele negatieve beslissing. Deze bond beschouwt de tot eind 1970 gel dende C.A.O. als een samenhangend geheel. Men kan er niet enkele ele menten uithalen zonder de verdere inhoud opnieuw ter discussie te stel len. Dit komt er volgens de N.V.V.- bond op neer, dat een ingreep in de bouw-C.A.O. voor wat betreft 1970 voor de vakbonden betekent, dat er dan ook voor 1969 een geheel nieuwe situatie ontstaat. De A.N.B. wil dan opnieuw met de werkgevers gaan onderhandelen over aanvullende verbeteringen van arbeidsvoorwaar den, boven hetgeen reeds in de C.A. O. is vastgesteld. „Deze regering is machteloos en heeft ook niet de politieke moed oin wezenlijk iets aan het verloop van bouwkosten en prijzen te doen. De werktijd, de lonen en pensioenen van de bouwvakkers lopen de kans daaraan te worden opgeofferd", al dus de A.N.B.die daaraan toevoegt dat de politieke druk op de bouw- C.A.O. verder is toegenomen bij ge brek aan meer effectieve en sociaal rechtvaardiger overheidsinstrumen- ten. Als de regering de bouw-C.A.O. niet goedkeurt veroorzaakt zij be wust een sociale chaos, zo oordeelt de N.V.V.-bond. Advertentie. A s. Zaterdag- en Zondagavond serveren wij in ons restaurant ter afsluiting van het winterseizoen, op vele verzoek, nogmaals de Hongaarse maaltijd a I 7,50 alles inclusief Restaurant „Mondragon" Oude Haven 13, Zierikzee, Telefoon (01110) 2670 Buit f 16.000 SUSTEREN, 20-3. Donderdagmor gen is een overval gepleegd op de AMRO-bank in Susteren. Twee man nen, vermoedelijk 30 jaar oud, heb ben de nacht tevoren waarschijnlijk al ingebroken in de bank. Ze hiel den zich schuil in de kelderruimte. Toen de bankhouder, de heer J. Penders, ongeveer een kwartier aan wezig was op het kantoor, kwamen zij plotseling te voorschijn met ny lonkousen over hun hoofd. Onder be dreiging van een vuurwapen, ver moedelijk een machinepistool met een houten kolf, eisten zij geld. Zij hebben zelf het geld uit de brandkast gegrist en zijn er toen vandoor ge gaan. De kantoorhouder was alleen op de bank aanwezig. De politie is door een cliënt van de bank telefonisch gealarmeerd. Zij was zo gauw ter plaatse dat ze de mannen nog kon zien lopen naar een TILBURG. Op de Baronielaan te Tilburg, een onderdeel van rijksiveg Breda-Eindhoven geraakte een tank wagen - geladen met 9000 liter stook olie - in de berm en kantelde. De tank scheurde bij het ongeluk los van de wagen en kwam aan de an dere kant van de weg terecht. De brandweer was enkele uren bezig de inhoud van de tank van de weg te spuiten. auto die op een paar honderd meter van het bankgebouw gestationeerd stond. De politie loste nog enkele schoten en zette onmiddellijk de achtervolging in. De ovei-vallers re den in de richting van de grens bij Roosteren-Maaseyk. Zij reden ver moedelijk door een douanepost heen. De buit bedraagt vermoedelijk 16.000 gulden. Jager schoot op helikopter MONTPELLIER, 20-3. Een jager in het Franse departement Herault heeft met zijn jachtgeweer een hef- schroefvliegtuig on'der schot geno men, waarover de man zich kenne lijk vreselijk ergerde. Het toestel is ingezet bij de muskietenbestrijding en placht zeer laag te vliegen over de broedplaatsen van muskieten in moerassige streken, waar ook de ja ger zich ophoudt. Het schot van de man trof de benzinetank van het hefschroef vliegtuig, dat een nood landing moest maken, waarbij de pi loot vrij ernstig gewond is geraakt. De politie speurt thans naar de nog onbekende „helikopterjager", Voor A.N.B. Geldt „Alles of niets" Dit nummer bestaat uit 12 pagina's f Een volk dot niet leest, is be- <f droevend sterk van geheugen. J 4 Overwegend zonnig Verwachting tot zaterdagavond: Droog" en overwegend zonnig weer matige, in het waddengebied krach tige oostelijke wind; vannacht plaat selijk lichte vorst; morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Voor zondag; Aantal uren zon: twee of meer. Min. temp.: omstreeks normaal Max. temp.: omstreeks normaal Kans op droge perioden van min stens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog etmaal 80 procent 22 maart Zon op 6.39, onder 18.56 Maan op 7.46, onder 23 maart Zon op 6.36. onder 18.58 Maan op 8.08, onder 0.42 24 maart Zon op 6.34, onder 19.00 Maan op 8.38, onder 1.55 HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 22 maart 5.46 v.m. 18.11 n.m. 23 maart 6.20 v.m. 18.42 n.m. 24 maart 6.50 v.m. 19.15 n.m. BROUWERSHAVEN 22 maart 5.34 v.m. 17.49 nm. 23 maart 6.08 v.m. 18.24 n.m. 24 maart 6.41 v.m. 19.02 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Skandinavië handhaaft zich een gebied met hoge barometer standen, Een uitloper ervan strekt zich naar Frankrijk en het westelijk deel van de Middellandse zee uit. In noord- en midden-Skandinavië komt 's nachts plaatselijk strenge tot zeer strenge vorst voor. In Polen en Duitsland daalt het 'kwik tot vijf graden onder nul, terwijl in ons land hier en daar een minimumtempera tuur van drie graden onder nul ge meten wordt. Het komende etmaal houdt de aanvoer van koude en dro ge lucht met een matige oostelijke wind aan, zodat er in het tempera - tuurverloop niet veel verandering komt. Straks een bejaarden- en arbeiderspartij BREDA, 20-3. Aan de eerstvolgen de verkiezingen voor de Tweede Ka mer zal ook deelnemen de Bejaar den- en Arbeiderspartij. De naam van deze nieuwe groepering is inge schreven bij de Kiesraad in Den Haag. De partij richt zich vooral op bejaarden, invaliden, alleenstaanden en arbeiders. Voorzitter is de 47-ja- rige Bredanaar W. Schouten. De meesten van de driehonderd leden wonen in Breda. Volgend jaar zal de B.A.P. als start deelnemen aan de gemeenteraadsverkiezingen in Breda. Amsterdammer Sternau door Oostduitsers vervroegd vrijgelaten SCHIPHOL, 20-3. Vergezeld van zjjn vader is donderdagavond om 22.45 uur na een gevangenschap van 11 maanden in Oost-Bcrl\jn de 21- jarige Amsterdamse grafische ont werper Ruud Sternau op Schiphol aangekomen. wen en twee kinderen. Twee perso nen bezweken aan hun verwondin gen in een ziekenhuis, waar nog 12 gewonden zijn opgenomen. Het verongelukte toestel, een Rus sische Ujoesjin IL-18, was slechts twee weken geleden in gebruik ge steld. Na het vernemen van de ramp weigerden honderderi perlgrims, die na hun reis naar Mekka twee dagen in Aswan in quarantaine moesten blijven, de 640 kilometer lange reis naar Cairo met een vliegtuig te ma ken. Zoals gemeld werd de Amsterdam mer vervroegd door de Oostduitse autoriteiten vrijgelaten. Hij en zijn vriend, de 22-jarige fotograaf Lood van Bennekom werden op 21 april vorig jaar in Oost-Berlijn aangehou den, nadat zij hun paspoort hadden afgestaan om vluchtelingen over de grens te helpen. De Amsterdammer toonde zich tevreden over de behan deling in de gevangenis. „Het was zeer goed, ik kan niets anders zeg gen. Hij had evenmin als Lood van Bennekom tijdens de gevangenschap behoeven te werken. CAIRO, 20-3. In de Zuidegypti- sche stad Aswan is donderdag een vliegtuig van de Verenigde Arabi sche Luchtvaartmaatschappij neer gestort, dat Moslim-pelgrims, die een reis naar Mekka hadden gemaakt, naar huis bracht. Hierbij zijn 92 mensen om het leven gekomen, waar onder de hele bemanning van zeven koppen. Het is de zwaarste vliegramp in de Egyptische geschiedenis. De dodelijke slachtoffers onder de pelgrims zijn 53 mannen, 30 vrou- Zoals bekend sprak het overleg orgaan van de drie vakcentrales reeds eerder in een telegram aan de minister president de vrees uit, dat een negatieve beoordeling van de bouw-C.A.O. sociale onrust in de bouwnijverheid zal veroorzaken. Vliegtuigongeluk C C C in Engeland: 3 doden MANCHESTER, 20-3. Drie van de vier bemanningsleden kwamen don derdag om toen in Manchester een viermotorige Viscount van „British Midland Airlines'' bij de start neer stortte. Het toestel was leeg op de terugtocht naar Castle Donington. De overlevende is een stewardess. GENEVE, 20-3. Het ontwerp-ver drag dat de Sowjet-Unie op de ont wapeningsconferentie in Genève in gediend heeft, wil het gebruik voor militaire doeleinden van de bodem van zeeën en oceanen verboden zien buiten een strook territoriaal water van 12 zeemijlen. Alle installaties die zich op en in die bodem bevinden, moeten door anderen gecontroleerd kunnen worden. Elk land dat wil kan het verdrag ondertekenen. Het wordt van kracht zodra vijl' landen het bekrachtigd hebben, waaronder twee die als ..be herende landen" zullen worden aan gewezen. Vrouw poogde echtgenoot te vergiftigen OLDEBROEK. 20-3. De rijkspo litie heeft de 27-jarige mevrouw J. S. B. te Oldebroek gearresteerd op verdenking van een poging tot moord op haar 28-jarige man Dries S. De vrouw die amoureuse contacten met een andere man onderhield, heeft een gedeeltelijke bekentenis af gelegd. Dries S., een stille, wat terugge trokken fabrieksarbeider, ligt al sinds november van het vorige jaar met een ernstige thalliumvergiftiging in het academisch ziekenhuis te Utrecht. Al direct rezen verdenkin gen tegen de vrouw, maar politie en justitie werden van haar verklarin gen niets wijzer. Allerlei geruchten deden de ronde. De laatste tijd wer den- de aanwijzingen zo sterk, dat besloten werd de vrouw aan te hou den. De officier van justitie te Zwol le, mr. P. J. Stigter, heeft verklaard dat de zaak nu in beginsel rond is. In het broodtrommeltje dat Dries al tijd mee naar zijn werk nam, zijn sporen van thallium gevonden. BRUSSEL, 20-3. In een opslag plaats van butaangas te Sint Kate- ]ijne bij Mechelen heeft zich donder dagavond een serie zware ontplof fingen voorgedaan. De brand die ontstond sloeg over naar een 'houtzagerij die geheel is uitgebrand. Politie en brandweer hebben omringende woningen, waar reeds veel ruiten waren gesneuveld, moeten laten ontruimen 'wegens ge vaar van ontploffing van enkele grote gastanks nabij de brand. Vol gens latere berichten zijn er 20 ge- fonden, van wie er tien in ziekenhui zen moesten worden overgebracht. Onder hen bevonden zich vier brand- weeidieden. De schade wordt ge raamd op ruim twee miljoen gulden. De brand zou ontstaan zijn bij het repareren van een tankwagen. Engeland' heeft donderdag 140 pa rachutisten naar Anguilüa gestuurd err de troepen te versterken die daar zijn geland. Premier Burnham van Guyana heeft de Britse invasie goed- •gekeurd. DEN HAAG. 20-3. De PvdA-af- gevaardigde S. van der Ploeg heeft in de Tweede Kamer een motie inge diend waarin de regering wordt ge vraagd voor 1 juni de kamer een no ta voor te leggen waarin haar op vattingen over het plan Mansholt zijn vervat. Volgens de motie, die mede door een afgevaardigde van D '66, drs. Dijkstra is ondertekend, is het ge wenst dat de regering op korte ter mijn haar mening geeft over de agra rische, sociale, economische en finan ciële onderdelen van het plan. De heer Van der Ploeg zei ernstig teleurgesteld te zijn over het ant woord van minister Lardinois op de opmerkingen der kamerleden die vrijwel allen voornamelijk over het plan Mansholt hebben gesproken. De minister voert een politiek van de ene dag op de andere, en trachtte de kamer woensdagavond, „op het late uur, de slaapmuts op te zetten hoe goed het allemaal in de landbouw gaat". De PvdA-afgevaardigde zei er niet van overtuigd te zijn dat er een man naar Brussel gaat om te onderhande len over miljarden en het lot van 200.000 mensen die met hart en ziel achter de belangen van deze mensen staat. De minister wekt de indruk dat het hem niet kan schelen met wat hij uit Brussel komt, als hij maar met iets thuiskomt. Minister Lardinois zei begrip te hebben voor de behoefte van de ka mer aan een fundamenteel debat over het memorandum over de struc tuur van de landbouw, dat goed diende te worden onderscheiden van de concrete voorstellen. Hij meende de kamer zo veel als mogelijk tegemoet te komen door toe te zeggen dat bij de memorie van toelichting op de begroting 1970 een aparte nota zal worden gevoegd, die tezelfdertijd als de begroting of eventueel eerder in de kamer kan worden besproken. Een debat over wat ir. Lardinois „het dicussiestuk over de structuur van de landbouw" noemde zou z.i. niet voor oktober of november mo gelijk zijn. De voorgestelde maatre gelen op middellange termfjn, zoals ten aanzien van heffingen, slachtpre- mies en prjjzen kunen echter wel voor de zomer worden besproken, in de kamercommissie voor landbouw. Het is uiteraard mogelijk om tegen juni een stuk te produceren, doch dit zal de kamer nauwelijks kunnen be vredigen, zo verklaarde hij. ST. JOHNS (Antiagua). Britse para's en mariniers zijn deze week, zonder tegenstand te ontmoeten, op het opstandige Caribische eiland Anguïlla ge land. Op de foto de aankomst van de Britse troepen op het vliegveld van St. Johns, vanwaar zij per helikopter naar Anguilla werden overgebracht. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1