DE ZIERIKZEESCHE COURANT Tijd nog niet rijp voor Europese conferentie? Britse para's en politie bezetten Caribisch eiland Anguilla Om de C.A.0. voor het bouwbedrijf Luchtvaarterelidmaatschap voor minister Luns Noordvietnamezen koloniseren Laos Dreigende busstaking in Z.-Vlaanderen? Aanvaring op Westerschelde Vliegtuig van V.A.L. verongelukt Amsterdamse raadscommissies studeren op Progil Geheim overleg tussen Ver. Staten en Noord-Vietnam? GEWEEKTE hit44"* 1 2 1f i k z e e abonn. Leelstraat 8 2isrikse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 20 maart 1969 125ste jaargang Nr. 20l4i8 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110)2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand J 2,60. Losse na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Redakleu,: M Bij de Vaate lek (01110 2938). Uitgave: Advertentieprijs 19 ceel per losse mm; „Succesje" (max. 4 -egels) 1,75. di, nummer; L it VO('l i<*e l)<JUir<>t III eSt><'11(111(1 <>1111Zl('lltiZt'<' N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. O O O O PARIJS, 19-3. Franse functiona rissen zijn van mening dat ce 'her nieuwde oproep van de Warschau- pactlanden om via een conferentie van de Europese landen een einde te maken aan de verdeling van Europa in militaire Wokken er dui delijk op wijst dat de Russen zich steeds meer zorgen maken over de gevechten aan de grens met China. De Russen, aldus deze functionaris sen, willen zich kennelijk in de rug dekken om zich te kunnen concen treren op het. „gele gevaar". Toch meent men in Parijs dat een derge lijke Europese conferentie weinig kans op succes biedt, omdat bekend is dat Moskou op deze confei'entie ook wil praten over de Duitse kwes tie. Maar de standpunten van de mogendheden die betrokken zijn bij de toekomst van Duitsland. lopen nog te ver uiteen voor een vrucht bare discussie over dit onderwerp. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Blazen is geen fluiten; ge moet f f uw vingers bewegen. t JERUZALEM, 19-3. Premier Golda Meir van Israël is bereid naar Am man te gaan voor vredesbesprekin gen met koning Hoessein. Dat antwoordde zy op een vraag die haar woensdag in Jeruzalem ge steld werd by haar eerste ontmoe ting als premier met de buitenland se pers. Ook met de andere Arabi sche staats- of regeringshoofden wil Israël in onderhandeling treden. Preeisie-uctie uitgevoerd SNEEK. Te Sneek vond een verga dering plaats van de buschauffeurs van twee van Friesland's grootste busondernemingen. Op de foto: sta kingsleider Leen Jentson roept de chauffeurs op tot een staking voor onbepaalde tijd. Opklaringen Verwachting tot vrijdagavond: Opklaringen en kans op nachtvorst; zwakke wind uit oostelijke richting', huidig weertype houdt aan. Voor zaterdag: Aantal uren zon; 5 of meer. Min.-temperaturen: ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. 21 maart. Zon op 6.41, onder 18.55. Maan op 7.30, onder 23.24. Eerste kwartier: 26 maart te 1.48. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 21 maart 5.14 v.m. 17.40 n.m. BROUWERSHAVEN 21 maart 5.01 v.m. 17.17 n.m. Springtij: 20 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied breidt zich uit van de oceaan over Spanje naar het noorden uit. waarbij boven west-Europa een verbinding tot stand kwam met het hogedrukgebied dat nog altijd boven Skandinavië aanwezig is. In onze omgeving hand haafde zich een oostelijke wind. die echter in kracht afnam. De invloed van de hogedrukgebieden veroorza ken voorts opklaringen, waarin het in de afgelopen nacht plaatselijk nog twee graden heeft gevroren. Het ko mende etmaal blijft de luchtdruk boven west-Europa hoog. /.odat het huidige weertype aanhoudt. LONDEN. 19-3. Op het Caribi sche eiland Anguilla heeft een Brit se invasie van para's en politieman nen plaats gevonden, die zonder bloedvergieten is verlopen. Op An guilla had zich een uit verdachte ele menten bestaande bestuursgroep ge vormd, die het eiland praktisch be zet hield. Voordat de bevolking van zesduizend zielen er erg in had, wa ren Britse parachutisten, mariniers en politic-agenten er heer en mees ter. Engeland heeft er de nadruk op gelegd dat het de eilandbevolking niet wil dwingen, tegen haar zin lid te blijven van de federatie die be stond uit Anguilla, St. Kitts en Ne vis. Twee jaar geleden maakte An guilla zich daarvan los. Een Britse regeringscommissaris is met de troepen meegekomen om het bestuur over te nemen en verkiezin gen voor te bereiden. Vlugschriften Helikopters strooiden vlugschrif ten boven het eiland uit, waarin werd uiteengezet dat de actie was bedoeld „om een eind te maken aan de intimidatie, zodat u in vrede kunt leven en zonder vrees uw mening kunt uiten en dat het niet de taak van de bezettingsmacht is „u de te rugkeer van een bewind dat u niet wenst op te dringen". „De regering van hare majesteit heeft daarom de nodige maatregelen getroffen om de heer (Anthony) Lee te benoemen tot hare majesteits com missaris, opdat er vrede, stabiliteit en vooruitgang op het eiland kan zijn. Hij komt hier als uw vriend". De heer Lee heeft met bepaalde bestuursbevoegdheden sinds eind UTRECHT, 19-3. Een positieve beoordeling van de nieuwe collectie ve arbeidsovereenkomst voor het bouwbedrijf zou kunnen voorkomen, dat in de bouwnijverheid opnieuw - en wellicht in nog grotere mate dan dat in het afgelopen jaar het geval was - onrust zal ontstaan. Dit heeft het overlegorgaan van de drie vak centrales telegrafisch laten weten aan de voorzitter van de minister raad. Afschriften van het telegram zijn gezonden aan de ministers van sociale zaken en volksgezondheid, van economische zaken en volkshuis vesting en ruimtelijke ordening. 1967 meer dan een jaar op Anguilla gewoond. In het vlugschrift werd er by de bevolking op aangedrongen met hem de politie en de strijdkrachten samen te werken. „Hoe sneller orde en recht worden hersteld, des te sneller kunt u uw normale en vreedzame levenswijze hervatten". Voorts wordt gesteld dut de voor stellen die de Britse onderminister William Whitlock vorige week mee bracht naar het eiland, voordat hij verjaagd werd door de aanhang van Webster, de bevolking „vreedzame vooruitgang onder een ordelijk be wind van betrouwbare mensen" zouden brengen. De verdrijving van onderminister Whitlock wordt in de schoenen ge schoven van „een kleine groep men sen", die hem met bedreiging van wapens zouden hebben verjaagd „om te voorkomen dat hij zijn voorstellen met u zou bespreken". SCHIPHOL, 19-3. Minister Luns zal op zaterdag 29 maart a.s. in het Hilton hotel te Amsterdam met zijn aanwezigheid het luchtvaartlentcbal opluisteren van de Interline Club Holland. ,,Wij gaan hem het ere-lidmaat- schap met de daarbij behorende ver sierselen aanbieden, omdat wij hem beschouwen als een miljonair in vliegmijlen", aldus het bestuur van de vereniging. „De laatste jaren heeft minister Luns zich de grootste pro motor in Nederland getoond voor het verkeer in de lucht, zonder dat hem hiervoor tot nu toe uit de wereld van de luchtvaart enige erkentelijkheid ten deel is gevallen". Op hetzelfde feest wordt voor de tweede maal de Nederlandse Miss Interline gekozen door een jury waarin zitting hebben mevrouw So- nia Gaskel, mej. Marianne Bieren broodspot (journaliste), de heer W. Brouwer (zakenman) en de heer H. F. van Loon (journalist), de heer Hans Dukkers (mode fotograaf) en de couturier Ferry Offerman. De deelnemende meisjes, die in sport- en avondkleding alsmede in badpak voor de jury moeten ver- Geen censuur meer op films in Denemarken KOPENHAGEN, 19-3. Denemarken heeft de censuur op films voor vol wassenen opgeheven. Voor kinderen tot 17 jaar blijft de censuur bestaan. Slechts één parlementslid stemde te gen het wetsontwerp, negen onthiel den zich. Van de 180 parlementsle den waren bij de stemming 35 leden afwezig. SAIGON, 19-3. Noordvietnamcse militairen hebben 40.000 bewoners van Lacs uit hun huizen verdreven* zo heeft een hoge Amerikaanse func tionaris in Saigon verklaard. Zy zyn wat hy noemde met de kolonisatie van Laos begonnen. Leden van de stammen That Meo en Thai Dan, die de heuvels in de noordoostelijke provincie Sam Neua bewoonden, waren verjaagd en ver vangen door Noordvietnamese heu velbewoners. Tijdens het Franse bewind in Indo- China. tot de tweede wereldoorlog, DODEWAARD. Op 26 maart zal de kernenergiecentrale in Dodewaard officieel in gebruik worden gesteld. Hier een blik in de regelkamer. is de provincie Sam Neua, die toen Houa Phan heette, van Hanoi uit be stuurd. De Amerikaanse functiona ris zei te geloven dat de Noordviet- namezqn trachten de toestand van de jaren dertig te herstellen, hoewel acht jaar geleden de grenzen van Laos in de Geneefse akkoorden zijn vastgelegd. Ook komen er volgens de Ameri kaan meer Chinezen Laos binnen dan vorige jaren. Chinese soldaten hadden een weg aangelegd door de len van Laos naar Dien Bien Phoe in Noord-Vietnam. Grote gebieden in het noorden van Laos worden door China en de Pathet Lao beheerst. Van de drie miljoen inwoners van Laos staan er slechts twee miljoen onder het gezag van de officiële re gering. schijnen zullen bovendien op char me en intelligentie worden onder vraagd door een ere-comité, waarin o.a. zitting hebben Max Tailleur en luitenant kolonel A. M. Bosshardt van het Leger des Heils. Drama in Ethiopische ambassade in Mexico MEXICO, 19-3. Een employé van de Ethiopische ambassade in Mexico heeft in een vlaag van verstandsver bijstering de vrouw van de Ethio pische ambassadeur in Mexico dood geschoten en ook twee vrouwelijke leden van het personeel van de am bassade. Vier kinderen en een En gelse onderwijzeres raakten gewond. De moordenaar is verdwenen. T.v.-mast (in Engeland) bezweek door ijzel LONDEN, 19-3. Een 400 meter hoge metalen televisietoren in het Britse dorp Emley Moor bij Huddersfield (Yorkshire) is woensdagavond be zweken onder het gewicht van ijzel. Het gevaarte kwam op drie huizen en een kabel terecht. Er was nie mand in de omgeving. Jongen overvalt oncle invalide vrouw GRONINGEN, 19-3. In Groningen heeft woensdagavond omstreeks ne gen uur een overval plaatsgevonden op de alleenwonende invalide mevr. A. Visser-Blauw (72). De vrouw werd door een indringer op het gezicht ge slagen. Met verwondingen is zij dooi de G.G.D. naar het academisch zie kenhuis overgebracht. Zij .kon reeds door de politie worden gehoord. Als de dader wees zij een klein zoon van een van haar buren aan. Deze. een 15-jarige jongen, kon wor den aangehouden. De jongen zou bij mevrouw Visser 'hebben aangebeld met de vraag of hij daar even naar het toilet mocht. De politie vermoedt dat hij geld heeft meegenomen. Toen de overvaller verdwenen was, is het slachtoffer naar de buren gestrom peld, die de politie waarschuwden. MIDDELBURG, 19-3. In een po ging om een dreigende staking van het Zeeuws-Vlaamse autobusperso- neel te voorkomen, hebben Gedepu teerde Staten van Zeeland op de partyen by het geschil tussen de N. V. Zeeuws-VIaamse Tram Maat schappij en de drie werknemersor ganisaties een dringend beroep ge daan om te trachten door een be spreking het gerezen geschil alsnog tot een goede oplossing te brengen. In brieven aan de N.V. Zeeuws- VIaamse Tram Maatschappij, te Ter- neuzen en aan de drie bonden van vervoerspersoneel in Utrecht hebben Gedeputeerde Staten uiting gegeven aan hun grote bezorgdheid. Het zal, zo zeggen zij, bijzonder nadelig zijn voor de functionering van het open baar vervoer in de provincie en met name voor het bedi-ijfsleven indien het gerezen geschil zou uitlopen op een conflict in die zin, dat stopzet ting van de autobusdiensten daar van het gevolg zou zijn. Zij spreken het vertrouwen uit dat alsnog door onderhandeling een aanvaardbare oplossing gevonden zou worden. DEN HAAG, 19-3. Voor de kust van Zeeland, op ongeveer 50 mijl ten westen van Vlissingen, heeft zich woensdag omstreeks het middaguur een aanvaring voorgedaan tussen het Poolse schip ((Zaglebie Dabrowskie" van 10.500 ton en de Liberiaanse „Garden City" van 6.933 ton. De bemanning van het Liberiaan se schip ging in de reddingboten en werd opgepikt door het Poolse vaar tuig, dat geen assistentie nodig had. Uit Vlissingen, Duinkerken en Brest zijn sleepboten uitgevaren om hulp te verlenen. Zeven en tachtig doden CAIRO, 20-3. Een Iljoesjin-18 van de „Verenigde Arabische Luchtvaart maatschappij" is vandaag op het vliegveld van Assoean, 640 km. ten zuiden van Cairo, neergestort. 87 mensen zijn om het leven gekomen en 14 gewond, zo meldt het Egypti sche persbureau voor het midden oosten. AMSTERDAM, 20-3. In Amster dam zijn de raadscommissies voor de openbare gezondheid en voor eco nomische zaken/havens en handels inrichtingen met deskundigen en het college van b. en w. byeen geweest om de problemen te bespreken, die rond de bouw van een zwavelkool- stoffabrick van het Franse concern Progil zijn gerezen. De deskundigen werkten mee aan een deze week over deze kwestie uitgekomen rapport. In deze vergadering is naar bur gemeester dr. I. Samkalden na af loop mededeelde besloten tot hel houden van drie openbare vergade ringen, namelijk op 26 maart, 2 april en 9 april, teneinde nog andere des kundigen, adressanten en andere be trokkenen te horen. Bovendien zul len in de eerste van deze drie open bare vergaderingen de rapporteurs aan het woord komen voor een na dere toelichting van'het uitgebrach te rapport. De bedoeling is dat zoveel moge lijk informatie wordt verworven om tot een verantwoorde beslissing te komen, die mede rekening houdt met wat er onder de bevolking ten aan zien van Progil leeft. Het verongelukte toestel is twee weken geleden van de Sowjet-Unie gekocht. Het vervoerde 94 moham medaanse pelgrims, die in Djeddah waren ingestapt. De bemanning van het toestel bestond uit zeven man. Mistlampen achter DEN HAAG, 19-3. Twee liberale Tweede Kamerleden hebben de mi nister van verkeer en waterstaat schriftelijk verzocht te willen bevor deren dat op korte termijn toege staan wordt op motorvoertuigen mistachterlampen te voeren. De he ren Koning en Vonhoff (beiden WD) zouden voorts keuringseisen voor deze soort lampen vastgesteld zien. WASHINGTON, 19-3. De Ver. Sta ten en Noord-Vietnam voeren ge heime diplomatieke besprekingen die tot een onmiddellijk staken van het vuren zouden kunnen leiden, als de Verenigde Staten bereid zyn direct tot 100.000 man terug te trekken, zo heeft de Amerikaanse democratische senator Stephen Young in Washing ton gezegd, Hy zei dat al verscheidene maan den elders dan in Parijs - waar het openbaar overleg gaande is - contact wordt onderhouden. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1