Voor u tot f 10.000,- woningkrediet voor keuken of andere vernieuwingen in of aan uw huis de verdwenen atoomformule DE GAULLE OF DE CHAOS BLIK DOOR HET WERELD VENSTER de bank waar ook zich thuis voelt Het waterverbruik DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG HET GEHEIM VAN DE STALKNECHT ZIERIK7.EESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 14 maart 1SL9 N'r 2«lt5 praktijk veel heftiger en dat ver klaart waarom ondanks de betrekke lijk geringe percentages vakbondsle den de staking wel eert succes werd de grieven levert er meer dan h(t participatie-ideaal Toch devaluatie? Generaal De Gaulle heeft de Fran sen weer eens gewaarschuwd: ze moeien kiezen tussen de vooruitgang die hij belichaamt of de met minach ting beschreven krachten van de chaos die de gaullistische republiek willen laten vallen om iets te stich ten wat de Fransen vrijheid zou kos ten. Zwaarder kon hij het ook niet dramatiseren: het was een nieuw appel aan de angst van vele burgers van Frankrijk voor allerhande ob scure linkse ondernemingen. En er is alle reden om aan te ne men dat De Gaulle er succes mee heeft. Formeel kondigde hij nu zijn referendum aan dat gaat over her vorming van de senaat en enige re gionale zelfstandighedenmaar dat zijn onderwerpen die zeker nu maar matige belangstelling en ook maar matig belang hebben. Wat wel hef tig aan de orde is was de sociale vrede in het laud waar de vakbewe ging als waarschuwing van zijn kant een eendagsstaking had gerealiseerd. Niet over de referendumv ragen, maar over looneisen. En terwijl De Gaulle in zün toespraak wees op de verrukking van de participatie - de inspraak - zoals hij die ziet, blijft dat maar een vrij theoretisch punt. De prijsstijgingen van de laatste tijd voelt de Fransman echter in de Advertentie U hoeft de in- of uitwendige vernieuwing van uw huis niet langer uit te stellen. Die moderne keuken bijvoor beeld kan er nü komen. Met stalen aanrecht, praktische kastjes, solide vloer etc. etc. Dank zij het NMB-woning- krediet krijgt u daarvoor meteen contant geld in handen. Van 2.000,- tot 10.000,-, die u in maximaal 96 maan den op gunstige voorwaarden mag aflossen (60 maanden bij 2.000,- tot ƒ4.000,-). Voorbeeld: ƒ3.000,- in handen, betaling in 60x 61,91 Of: 10.000,- in handen, betaling in 96x 145,21. Voor u bovendien persoonlijke service. Stap maar binnen bij het dichtstbijzijnde NMB- kantoor. En ervaar hoe prettig en uitgebreid u geïnformeerd wordt. Persoonlijke service is meer dan een mooi woord bij de NMB. Mei. C. M. de Jonge kantoor Goes NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Zierikzee: Lange Nobelstraat 6. Het is ook een beetje absurd dat De Gaulle op een manier waarvan hij het patent schijnt te hebben ho nende minachting hoopte op die vak bonden als bedreigers van de repu bliek. Terwijl in feite juist de vak bonden zich angstvallig ver houden van de met zwarte vlaggen zwaai ende anarchistische studenten en zelfs wei met deze groepen op de vuist gingen. In zovere is er uieinif? gelijkenis met de toestand van mei en juni vorig jaar. Waar de situatie wel enige over eenkomst vertoont is in de kapitaals- vlucht. die de Franse frank opnieuw een bedreigde munt maakt. Komt hierbij een echte grote staking, of moeten de bedrijven zich schikken in grote loonsverhogingen, dan be staat inderdaad de kans dat De Gaul le gedwongen zal zijn toch nog over te gaan tot de devaluatie die hij vo rig jaar met groot élan weigerde uit te voeren. Een devaluatie overigens die de industrie minder erg zou vin den op economische gronden dan de generaal op overwegingen van pres tige. LONDEN. Bij een kunstdiefstal in de binnenstad van Londen zijn werken ter waarde van ongeveer 100.000 pond verdwenen. DEN HAAG. President Suharto van Indonesië zal dit jaar niet naar ons land komen. Minister Luns van buitenlandse zaken heeft dit in de Eerste Kamer meegedeeld. Kind verongelukt DRIEBRUGGEN, 13-3. In Drie- bruggen is gistermiddag ce 6-jarige Gerard van Mourik onder de aan hangwagen van een vrachtauto ge komen en gedood. Het kind was, toen de vrachtauto hem wilde inhalen, met zijn. fiets uitgeweken naar een inham op de weg, doch toen de vrachtauto gepasseerd was, weer op de rijweg gaan fietsen zonder op de aanhangwagen te letten. DEN HAAG, 13-3. De Nederlandse Waterleidingbedrijven leverden het vorige jaar ruim 776 miljoen kubie ke meter leidingwater aan ruim 99 procent van de bevolking, aan be drijven en industriën. Dit betekende dat er 4,7 procent meer leidingwa ter werd geleverd dan in 1967, aldus de Vereniging van Exploitanten van Waterleidingbedrijven in Nederland, die verder meedeelt, dat de produk- tie in de laatste vijftien jaar meer dan verdubbeld is. De industrie won zelf ook nog eens ongeveer 687 miljoen 'kubieke meter water, zodat vorig jaar de totale be hoefte aan watër in ons land bijna 1,5 miljard kubieke meter bedroeg. Materiaal volkstelling 1960 verhuisd AMSTERDAM, 13-3. Dezer dagen heeft de 'Steinmetz Stichting voor het opslaan en toegankelijk maken van bestaan'd materiaal van sociaal onderzoek de beschikking gekregen over de gegevens van de volkstelling 1960. Het betreft hier 11.500.000 pons kaarten, evenveel als er Nederlan ders waren in 1960. Het C.B.S. kon deze kaarten niet langer behouden aangezien ruimte moest worden vrij gemaakt voor de ponskaarten van de volkstelling 1970. De universiteit van Amsterdam heeft een van de kluizen van het ou de gebouw van de Nederlandse Bank voor deze kaarten, die ca. 3/4 km plankruimte in beslag nemen, ter beschikking gesteld. Gijs zweeg en Holm voelde, welk een geweldige teleurstelling deze desillusie voor de jongeman moest zijn. „Wat dacht je dan uitgevonden te hebben?" informeerde Holm op zachte toon. „Ik dachtstotterde Gijs „een atoombom". Holm wilde lachen, maar bedwong zich. Hij begreep nu, dat men op het ministerie van oorlog in de jonge man eerst een bedrieger had gezien, maar inderdaad, het was slechts na- ieviteit. Geruime tijd werd er niet gespro ken. Maar toen zei Holm: „Och, Gijs, misschien is het ook maar beter, dat het geen echte atoombom was. Wat hebben we aan al die moordwerk tuigen De hele wereld is ver deeld, doordat we allemaal bang voor el'kaar zijn. En we proberen al lemaal ons leger, onze lucht- en zee macht zo sterk mogelijk te maken. En dat kost kapitalen aan geld, wel ke kapitalen veel nuttiger besiteed hadden kunnen worden. Elk jaar zo veel miljoenen voor de bewapening, niet alleen in ons land, maar overal ter wereld. Stel je voor. dat je in derdaad een atoombom had uitge vonden. dan was er misschien nog meer narigheid in de wereld ge komen. want dan kwamen er weer landen, die bang zouden zijn voor Nederland en ging de bewapenings wedloop nog snellerNee, Gijs, wees achteraf blij, dat het een mis lukking is geweest. Je hebt een goe de kop, bent technisch, ondanks alles bekwaam genoeg om later misschien wel een belangrijke uitvinding te doen. Op een vreedzamer terrein.." Gijs zuchtte en diepte een sigaret op, die hij aanstak. „Ja, Eefje was er ook al nijdig om, toen ik vertelde van die atoombom...." „Eefje?" Holm keek hem kwasie- verbaasd aan. „Dat is waar ook. Hoe gaat het met haar? Waarom is 'ze niet met je meegegaan naar Den Haag?"' Gijs haalde zijn schouders op. „Ik ik heb haar al een poosje niet meer gezien. Weet je, juist doordat ik haar bijzonderheden vertelde vani die uitvinding, is ze een beetje gepi keerd geworden. Ik wist toen na tuurlijk nog niet, dat het niks was. En dan te bedenken, dat we jacht gemaakt hebben op die formule Holm lachte. „Nu ja, dat had ook weer z'n leuke kant. Nou, ik zou zeggen; zet alle teleurstellingen nu maar uit je hoofd en dan maken we er vanavond een leuke avond van". De eerste lichten van Rotterdam werden, zichtbaar en opeens greep Gijs hem bij de arm. Holm smoorde een verwensing, want de onver wachte greep deed hem gevaarlijk dicht naar de linkerkant van de weg zwenken. Gelukkig waren er op dit moment geen tegenliggers. „Zeg, aan welke kant komen we Amsterdam binnen?" riep hij ver wonderd uit. „Amsterdam?" Hohn deed kwasie- verwonderd. maar inwendig grin nikte hij. „We gaan niet naar Mo- kum, maar naar Rotterdam". Nog grotere verbazing bij Gijs. „Rotterdam? Wat moet ik daar doen. Ik moet naar huis". „Geen sprake van. Ben je verge ten, wat het vandaag is? Of heb je mijn uitnodiging niet ontvangen?" Gijs dacht na.... Goede genade, dat was waar ook. Holm was ver loofd met dat schoonzusje.cn hij had het in de consternatie helemaal door b. j. ten wesepe vergetenNiet eens een geluk wens gezonden. „'Neem me niet kwalijk, zeg, daar heb ik helemaal niet meer aan ge dacht. Nog wel gefeliciteerd hoor. Maar ik ga niet mee Holm keek hem van terzijde aan. Nu moest hij geen spaak in het wiel steken. (Slot volgt). Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 10 uur ds. H. Kwakkelstein, Goes (bidstond voor gewas en arbeid), 7 uur ds. Flink. Lutherse kerk: 9.30 en 19.00 uur ds. Assendorp. Kerkwerve: 11 uur ds. Assendorp (bidstond voor gewas en arbeid). Serooskerke: 11 uur ds. Ommering, 9.30 uur zondags school. Burgh: 10 uur ds. Flink (bid stond voor gewas en arbeid). Haam stede: 10 uur ds. L. Boer, Hazers- woude; 10.15 uur jeugdkerk; 7.00 uur ds. Huizing. Renesse: 11 uur ds. De Wit. Noordwelle; 9.30 uur ds. De Wit. Scharendyke: 10 uur ds. Huizing (bidstond voor gewas en arbeid). Brouwershaven: 11 uur ds. Feune- kes (bidstond voor gewas en arbeid). Zonnemaire: 9.30 uur ds. Feunekes (bidstond voor gewas en arbeid), 11 uur zondagsschool. Noordgouwe: 11 OVERDENKING Hier in ons regenachtig Nederland kennen we dagen met mieserige re gen, dat triestige wolken en nevels laag over de weilanden hangen. Wij kennen ook dagen, dat het domdert en bliksemt en het water naar bene den spoelt. Na zo'n regenachtige dag zien we vaak de regenboog in ai zijn kleuren idoor de mistige nevels heen dringen. De wolken trekken op, wij herademen weer. Over deze regen boog zegt Genesis: „Dit is het teken van het verbond, dat ik heb opge richt tussen Mij en al wat op de aar de leeft". Al wat leeft zal Hij niet meer verderven. In het verhaal van Noach zien wij het kwade en het goede uitgebeeld, de eeuwige strijd die zich in iéder mensenhart her haalt; maar tevens verbindt. God 'hieraan zijn beloften: Hij zal de we reld niet vernietigen, want Hij wil leven. „Echt leven" heeft iets te maken met omgaan met mensen en dingen. Het speelt zich af in de diepte, daar waar de mens zich losmaakt van zichzelf, daar waar de mens zich overgeeft. Voor sommige mensen lijkt deze tijd te voeren tot vernieti ging, tot afbraak van waarden als gezag, religieusiteit en onbaatzuch tigheid. In deze verwarrende tijd moge de regenboog een teken van hoop zijn. Wij mogen de hoop meedragen, on danks alles, dat de wereld niet meer voert tot vernietiging maar tot le ven. In deze tijd voor Pasen is dit de boodschap van Christus voor mensen, die wat bang, onzeker en angstig leven. Vertrouwen in de toekomst wil niet zeggen, blind zijn voor de rea liteit, met oogkleppen aan lopen, maar te durven leven in de spanning tussen positief en negatief, het avon tuur aandurven met de krachten die opbouwen of afbreken, niet de toe komst als zekerheid in je vestzak je willen 'hebben, maar iedere dag proberen er iets van te maken, de vol'genide week overlatend aan Gods belofte. Pasen maakt ons weer opnieuw duidelijk, dat ons vertrouwen geen menselijke projectie is, maar steunt op de zin van het leven, op Gods be doelingen met dit leven; al zal dat leven veel lijken op de graankorrel, die eerst mag sterven om honderd voudige vruchten te kunnen voort brengen. Zierikzee F.L. uur ds. Schonevled. Dreischor: 9.30 uur ds. Schoneveid. Omverkerk: 10 uur ds. Faber. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 9.30 en 6.00 uur ds. Ommering. Sirjansland: 10 en 6.30 uur ds. Maasland, Wilsum. Bruinisse: 10 uur ds. Leenmans; 5 uur ds. L. Boer, Hazerswoude. Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 uur ds. H. J. Koffrie, Spijkenisse; 5 uur kand. Hassefras, Lobith. Haamstede: 10 uur ds. v. d. Kooy, 5 uur ds. Put. Scharendyke: 10 en 2.30 uur ds. Put. Brouwersha ven: 10.30 uur ds. Keizer, 3 uur ds. Wentsel. Zonnemaire: 9.30 en 2.30 uur ds. Jansma. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 en 3 uur ds. K. J. Kapteijn, Reeuwijk. Bruinisse: 11 uur ds. Jansma, 5 uur ds. Keizer. Chr. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. Westerink. Haamstede: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Weste rink. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Op den Velde. Geref. Kerken (Vrygemaakt) Brouwershaven: 8.45 uur en 19.00 uur (H. A.), ds. v. d. Bijl, Hilversum. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdyk: 10 uur dr. J. van Goudoever, Hilversum. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur héiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur ver lossingssamenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen: za terdag 19 uur, zondag 10 uur. Haam stede: Eucharistieviering: zondag 10 AMSTERDAM. Tijdens het t.v.- programma „Stuif eens in" zal deze vlag van de „Vlindersekte" getoond worden. Hei is een blauwe vlag - in klein formaat - door de kinderen wordt nagemaakt en telkens uitge hangen, wanneer er sprake is van rampen, ioaarb\j dieren beirokken zijn, zoals zeehonden jacht, waterver giftiging etc. De vlag cal tevens wor den overgenomen door het Wereld- natuurfonds. Flitsen uit het buitenland LONDEN. Op een reparatie scheepswerf bij Newcastle in Enge land heeft zich een ontploffing voor gedaan waarbij een persoon is ge dood en verscheidene zijn gewond. PARIJS. De Franse politie heeft na een jacht van 10 dagen in Nantes de uiterst gevaarlijk geachte bende leider Brahim Lahoucine uit de han den van een woedehde menigte kun nen redden en hem ingesloten. VERENIGDE NATIES. Generaal Odd Bull, hoofd van de V.N.-waar- nemers in het Midden-Oosten, heeft secretaris-generaal Thant gerap porteerd dat het vuurgevecht langs het Suezkanaal van dinsdag door Egypte was begonnen, evenals de gevechten van de voorafgaande da gen. PARIJS. Aan de 24-uursstaking hebben volgens het persbureau A.F. P. ongeveer vier miljoen Franse werknemers deelgenomen. Voorts konden 3 'miljoen mensen niet aan de slag door de staking van werk nemers van de elektriciteitsbedrijven SAN FRANCISCO. De Franse zeezeiler Eric Tabarly is in zijn Pen Duick de grote favoriet voor de overwinning in de eerste zeilmara- thon over de Stille Oceaan voor een- mansboten, die zaterdag in San Francisco begint. De boten worden eind mei, eventueel begin juni, ver wacht in de haven van Tokio. MOSKOU. Ongeveer tweehonderd studenten hebben voor de ambassa de van Per/A'é in Moskou een beto ging gehouden uit protest tegen een weigering van de ambassade de pas poorten van de achtentwintig Perzi sche studenten te verlengen omdat zij een communistische gezindheid zouden hebben. MOSKOU. Mongolië heeft com munistisch China er van beschuldigd dat het een niet genoemd aantal Mongoolse spoorwegbeambten acht uur heeft vastgehouden en met de dood bedreigd. NEW YORK. James Earl Ray, de moordenaar van dr. Martin Luther King, is het slachtoffer geworden van een komplot met internationale vertakkingen, zo heeft Ray's eerste advocaat, Arthur Hanes, voor de Amerikaanse televisie beweerd. WEST-BERLIJN. Het Westber- lijnse stadsbestuur heeft de Oost- duitse bewering tegengesproken dat bedrijven in West-Berlijn militaire goederen vervaardigen voor Israël. CAIRO. De Arabische landen zullen „passende stappen op militair, politiek en economisch gebied nemen om de wapenleveranties aan Israël tegen te gaan". Dit staat in een ver klaring van de raad van de Arabi sche Liga. PRAAG. De leider van de Slo waakse communistische partij, Gu- stav Husak, heeft bekendgemaakt dat de ideoloog van zijn partij, Mi- roslav Kusyis ontslagen omdat hij er „rechtse" en „opportunistische" standpunten op na hield. WASHINGTON. De subcommis sie voor binnenlandse veiligheid uit de Amerikaanse senaat heeft beslo ten na te gaan of de vermoorde do minee Martin Luther King niet het slachtoffer is geweest van een kom plot. 57. Lorca, is door het dolle heen. Hij kan moeilijk het bevel van de hertog in de wind slaan, doch terwijl hij een woeste uitval naar Aram doet, flitst hem een dui velse gedachte door het hoofd. Aram weet de eerste stoot handig te pareren. Lorca heeft nauwelijks de tijd om zich te her stellen of reeds suist het wapen van Aram op hem toe. De raadsheren hebben een grote kring gevormd en ook de hertog en Presto zien ademloos toe hoe de twee te genstanders steeds driester op elkaar in hakken. Een tijdlang is het kletteren van staal op staal het enige geluid in de burcht zaal, tot Presto plotseling een luide kreet slaakt. Aram is uitgegleden, het zwaard Ontglipt zijn hand en met een wrede grijns maakt Lorca zich gereed hem de genade slag toe te bl'engen. Niets schijnt Aram meer te kunnen redden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 9