dat pand daar komt een filiaal Op 120 meter diepte bleek opeens de straling zeer hoog »p Schouwen-Duiveland UI WENSEN VAN HET LANDBOUWSCHAP Voorjaarsverbouwing Verton's schoenenzaak „op tijd" voltooid STREEKNIEUWS PAARD Woortl „uranium" op ieders lip Actie ten bate van „Huis van gehandicapte kind" A G E K D A Nog geen uitslag over grootte van vonclst HAAMSTEDE, 13-3. Het woord „uranium" was donderdag in Haam stede op ieders lip. Niet alleen in de Westhoek doch alom in den lande zorgden radio en krant voor de ver spreiding van dit opzienbarende nieuws. Wat het echter in de toe komst gaat worden met deze laag is voorlopig nog niet te zeggen. Het is- toevallig dat het Grond- boorbedrijf H. Haitjema uit Dedems- vaart deze laag aanboorde. Deze fir ma verricht overal in het land grondboringen op het gebied van het hydro-geologische onderzoek waar door op deze wijze de ligging van watervoerende zandlagen en van af sluitende kleilagen bepaald kunnen worden. Op Schouwen-Duiveland staan op verschillende plaatsen de bekende witte buizen met het rode deksel langs de wegen en hier wor den, 2 maal per maand, nl. op de 14e en op de 28e de waterstanden opge meten. Deze gegevens worden bij het T.N.O. in Delft verwerkt. De Deltadienst afdeling waterhuis houding van Rijkswaterstaat laat dit werk in samenwerking met het T.N. O. door 'genoemde firma uitvoeren en deze had aan de noordzijde van het Vliegveld Haamstede al een 4-tal putten voltooid. De 5e put zou een hele ciiepe worden en tot 160 meter gaan. Het buorwerk geschiedt met water dat door een persleiding vertikaal de grond ingespoten wordt en door een buizenstelsel gevolgd wordt, dus in de geest van olieboringen, zij het dan dat daarbij een draaiende boor- beitel gebruikt wordt. De op deze manier losgespoten grond komt via een vlak er naast gelegen leiding weer naar de opper vlakte en daaruit valt op te maken welke lagen er liggen. Het werk al daar werd reeds in december 1968 begonnen. Naast twee vakmensen van de firma Haitjema staat het werk o.l.v. de heer J. v. d. Bos uit Den Haag die werkzaam is bij de Deltadienst. Stukjes steen Toen enige dagen geleden behalve water rammelende stukjes steen naar boven kwamen werden mon sters ihiervan meegenomen naar Den Haag en daar bleek dat dit soort erts uranium 'bevatte. Ook de gam mastraling in de boorput bleek gro ter dan normaal te zijn. Nu is het wei zo dat elke boring een straling teweeg brengt, doch hier. op onge veer 120 meter diepte bleek deze veel groter te zijn. Het nieuws bracht heel wat kran tenmensen op de been en er werd in grote mate gefotografeerd. Ook bur gemeester Everwijn, 'geheel onkun dig van de vondst, was verbaasd. Hij werd herhaaldelijk naar zijn/ mening gevraagd. Toelichting T.N.O. DEN HAAG, 13-3. Over de ura- niumvondst op Schouwen-Duiveland wordt door T.N.O. Den Haag het vol gende medegedeeld: De Deltadienst, afdeling water huishouding, van Rijkswaterstaat heeft in zijn routine hydrologische onderzoekingen in Westerschouwen, Advertentie in zeeland ligt een stad in die stad daar is een straat in die straat daar staat een pand en daar koopt u straks de mooiste uit elke prijsklasse 25% beneden de prijs Zeeland, boringen verricht. Een be langrijk hulpmiddel bij het onder zoek van de doorboorde aardlagen, is het meten van enige physische groot heden, zoals elektrische weerstand etc. Sinds 1966 wordt ook de natuur lijke gammastraling in boorgaten ge meten. Deze laatstgenoemde bepaling is van groot belang voor het hydro logisch onderzoek. Het gehalte aan radio-actief kalium is in kleilagen zeer veel groter dan in zandlagen. Hierdoor kan op exacte wijze de ligging van water voor de zandlagen en van afsluitende kleilagen bepaald worden. Het is normaal, dat naast het ka lium zeer geringe hoeveelheden ura nium aanwezig zijn. Bij het boorgat in Westerschouwen wex*d echter een gammastraling geconstateerd, die hoger is dan normaal wordt geme ten. Bij nader onderzoek van de boven gebrachte monsters van de betref fende aardlaag bleek, dat deze ver hoogde gammastraling toegeschreven moet worden aan de uraniumreeks. Over het gehalte en de hoeveelheid uranium ter plaatse is op dit moment niets te zeggen. Enkele stukjes uranium houdende grond. De boorinstallatie, waarmede m)en een diepte bereikte, waarop het uranium aanwezig bleek. (Foto's: 'Zierikzeesche Nieuwsbode). DEN HAAG, 13-3. Met het oog op de behandeling van de rijksbe groting voor landbouw en visserij heeft het Landbouwschap zich tot de Tweede Kamer gewend met een brief waarin het een aantal verlangens van de Nederlandse landbouw for muleert. Het memorandum van de Europese Commissie (plan-Mansholt) neemt uiteraard een belangrijke plaats in deze brief in. Het Landbouwschap vestigt er de aandacht op, dat bij het prijsbeleid zoals dat in het memorandum wordt omschreven, de inkomensdoelstelling niet wordt genoemd. Naast de kos tenontwikkeling en de marktomstan digheden dient echter ook terdege rekening gehouden te worden met de inkomens van de producenten die van een bepaald produkt afhankelijk zijn. Het Landbouwschap legt er de na druk op dat voorkomen moet worden dat het principe van de financiering van het gemeenschappelijk markt en prijsbeleid wordt doorbroken en dat contingentering van de produktie ongewenst is. Het Landbouwschap acht het voorts noodzakelijk dat op korte ter mijn besluiten worden genomen die toepassing waarborgen van een wei> kelijk gemeenschappelijk beleid voor groenten en fruit. Er dient een ein de te komen aan de concurrentiever valsing in deze sector. Ook zouden op E.E.G.-niveau rooipremies vast gesteld moeten worden. Wat de boteroverschotten betreft kan 't Landbouwschap ter bevorde ring van de afzet akkoord gaan met een daling van de boterprijs. Ook kan naar de mening van het Land bouwschap een mogelijkheid tot ver laging van de botorprijs gevonden worden in een door de overheid te verstrekken consumentensubsidie op boter. De voorgestelde slachtpremies zouden, zo meent het Landbouw schap, op korte termijn een afrem ming kunnen bewerkstelligen van de toeneming van de melkstroom en kunnen daarom gunstig worden be oordeeld. NOORDWELLE. 13-3. De platle- lansvrouwenvereniging afd. Noord- well, heeft besloten om onder het motto „Moeders helpen moeders" een aktie te organiseren ten bate van de gehandicapte kinderen op Schou wen-Duiveland. In het topseizoen wil men een an tiek- en rommelmarkt houden tij dens de weekmarkt die dit laar in Renesse start. Gedacht is aan een stand op deze markt van 9 en 16 juli. Het organisatieteam is nu al druk in de weer en roept een ieder, nu de schoonmaak weer nadert, op eens goed rond te kijken of er niets is dat hij of zij misschien anders zo maar zou weggooien maar wat na even tuele reparatie nog uiterst geschikt zou kunnen zijn voor het doel dat de vrouwenvereniging zich heeft ge steld, nl. het doen slagen van hun aktie. De Britse premier Harold Wilson zal spoedig een bezoek brengen aan Nigeria, zo is donderdag in Lagos officieel bekendgemaakt. Een datum werd niet genoemd. De afspraak voor het bezoek werd gemaakt tij dens tweedaagse besprekingen die de Britse topdiplomaat Sir Denis Greenhill met de Nigeriaanse rege ring heeft gevoerd. Flitsen uit het buitenland MOSKOU. Premier Cernik v ,n Tsjecho-Slowakije heeff. donderdag een bliksembezoek gebracht voor overleg over de verdere versterking van de economische bandten tussen Tsjecho-Slowakije en de Sowjet- Unie. SAIGON. Vijf inwoners van de stad Vi Thanh in de Mekongdelta zijn om het leven gekomen en zeven anderen hebben verwondingen opge lopen bij een beschieting door de Vietcong. ADDIS ABEBE. Twee Russische correspondenten en drie Tsjechoslo- waa'kse diplomaten moeten met in gang van donderdagavond binnen 24 uur Ethiopië verlaten, zo heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Addis Abeba bekend gemaakt. CORONADO (Californië). Een hof van onderzoek, bestaande uit vijf admiraals, heeft donderdag in Coro- nado, Californië, zijn verhoren in de zaak van het spionageschip „Pueblo" na bijna twee maanden afgesloten. Hel bof zal zijn bevindingen voor leggen aan hogere marine-functio narissen in Washington, die moeten uitmaken welke maatregelen even tueel zullen worden genomen. BRUSSEL. Politie en rijkswacht hebben tot diep in de nacht in Leu ven moet optreden tegen demonstre rende studenten, die op enkele pun ten in de stad barricades probeerden op te werpen en. brandjes te stich ten. LONDEN. De Britse onderminister van gemenebestzaken, Maurice Foley beeft in bet Lagerhuis verklaard, dat er duidelijke bewijzen zijn, dat de Nigeriaanse 'luchtmacht zonder on derscheid bombardementen uitvoert •in Biafra. 'BRUSSEL. 'De Brusselse politie beeft een tiental arrestaties verricht in verband met een handel in ver dovende middelen, die uit Kongo naar België werden gesmokkeld. CAIRO. President Nasser heeft generaal-majoor Ahmed Ismail Ali benoemd tot chef van de generale staf van de Egyptische strijdkrach ten, als opvolger van generaal Ab- d'oel Moneim Riad die in het afge lopen weekeinde bij een artillerie duel over het Suezkanaal is gesneu veld. TEL AVIV. Israëlische vliegtuigen hebber, vrijdagochtend stellingen van de Palestijnse verzetsorganisatie El Fatah op Jordaans grondgebied tegenover het zuiden van het dal van Beisan 'gebombardeerd en met mitrailleurvuur beschoten, zo is in Tel Aviv vernomen. KIEL. De 50-ton metende Neder landse kotter „TM 25" uit Termun- ten is donderdag binnen de drie- mijlszone bij het Noordzee-ei'land Sylt door 'de Westduitse waterpolitie aangehouden en naar de haven van Witduen op het, noordzee-eiland Amrum opgebracht. PORTSMOUTH. Een Russische treiier is donderdagmorgen, naar al le waarschijnlijkheid met man en muis voor de kust van 'Noord-Caro- lina vergaan 'na een aanvaring met de onder Panamese vlag varende tankboot „Esso Honduras". Stijlvolle vergroting van Zierikzeese zaak ZIERIKZEE, 14-3. Morgen (za terdag) wordt Verton's schoenenzaak alhier na een verbouwing die kon worden afgewerkt in de rustige t(jd geheel „in het nieuw" geopend. De zaak is overigens geen dag gesloten geweest want tijdens de verbou- wings-werkzaamheden ging de schoenenverkoop normaal door. De start van Verton's schoenen in het pand Havenplein 13 vond plaats nu bijna vijf jaar geleden. Gebrek aan ruimte werd vooral de laatste jaren meer en meer voelbaar, het geen vooral op de drukke dagen leidde tot ongemakken, zowel voor het publiek als voor de „bediening". Intussen behoort dc/.e periode thans definitief tot hel verleden. In dc nieuwe zaak is volop ruimte. De ei genlijke verkoopruimte kon zelfs worden verdubbeld. Met een moge lijke uitbreiding werd reeds vo rig jaar rekening gehouden toen de heer Verton besloot zijn oude maga zijn achter de winkel te laten ver dwijnen en een nieuw magazijn aan de achterzijde van het pand te laten aanbouwen. Op deze wijze kwam dus ruimte beschikbaar voor de uitbrei ding van de zaak, ruimte die onder leiding van de architect J. K. v. d. Weel uit Apeldoorn op bijzonder stijlvolle wijze werd benut, waarbij vooral gebracht werd om zoveel mo gelijk gemak en comfort voor het publiek te scheppen. Voorkeus In de nieuwe zaak is nu ook een zg. „voorkeus" mogelijk, waarvoor speciale wandrekken zijn aange bracht. Het „sehocnenpassen" vindt plaats in dc enkele traptreden lager aangebrachte overzichtelijke ver koopruimte, wóar drie grote pas- spiegels „ten voeten uit" aan de wand zijn aangebracht. Een mooi stukje moderne vormgeving is de open trap die het bovengelegen kin derschoenenmagazijn gemakkelijk bereikbaar maakt. Opvallend in de stijlvol ingerichte verkoopruimte is ook de met boomschors beklede ach terwand, die het door een indirecte verlichting in het interieur bijzon der goed doet. Het publiek kan kie zen uit een groot en overzichtelijk assortiment en daarvoor een prettig zitje nemen in een van de twee-en- Iwinlig passtoelen. De verbouwing werd voor de aan vang van het drukke voorjaarssei- zocn tijdig gerealiseerd door het aannemingsbedrijf Tieleman te Nicu- werkerk, die werd bijgestaan door schildersbedrijf Lievensc, eveneens te Nieuwerkerk, Saman-Dcurloo te Zierikzee (verwarming) en J. A. Kos ters, el. techn. bedrijf te Zierikzee. De fam. Elenbaas-Kik, Smidsweg 24 te Noordwelle heeft schuurruimte beschikbaar gesteld om alles op te slaan, terwijl dit o°k het adres is waar de „opruimende" huisvrouwen hun artikelen 'kunnen afgeven. Brandt kandidaat voor bondskanselierschap BONN, 13-3. Het bestuur van de Wes t d ui tse Socia al -Democra t isch e Partij heeft donderdag bekendge maakt dat het partijleider en minis ter van buitenlandse zaken Willy Brandt namens de partij kandidaat zal stellen voor het ambt van bonds kanselier bij de algemene verkiezin gen die in de herfst van dit jaar in de bondsrepubliek gehouden zullen worden. De Christen-Democraten hebben bekendgemaakt dat de hui dige bondskanselier Kurt Kiesinger hun kandidaat zal zijn. Brand in Leiderdorp LEIDERDORP, 14-3. Het verhuis- en transportbedrijf van de Gebroe ders Meyer N.V. te Leiderdorp is vannacht totaal uitgebrand. Het be drijfspand, een oud stenen gebouw, is onherstelbaar beschadigd. Tot de verloren gegane inventaris behoor den drie verhuiswagens en grote par tijen in bewaring gegeven goederen, voornamelijk meubelen. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De schade, die medewerkers van het 'bedrijf op meer dan eer. half miljoen gulden werd geschat, wordt 'door de verze kering gedekt. Vrijdag 14 maart Zierikzee Concertzaal, filmavond Z.V.U., („Une affaire de coeur"). St. Domusstraat 44, 7.30 uur, verga dering jeugdafdeling k.v. „All Rea dy" Vergaderzaal Chr. Ger. Kerk, 8 uur, A.R.-Kiesvereniging. Burgh Hotel „Het Wapen van Burgh", 7.30 uur, uitvoering kinderkoor. St. Joostdijk 26, 8 uur, vergadering aquariumvereniging „Helodea,,. Zaterdag 15 maart Graanbeurs, 2 uur, jeugdmiddug k.v. „All Ready". Burgh „Het Wapen van Burgh", 2 uur, uit voering kinderkoor voor de bejaar den. Haamstede Recreatiezaal Ger. Kerk, 7.15 uur, jaarfeest C.J.V. ,,'sKonings Jeugd". Maandag 17 maart Renesse Dorpshuis, 8 uur, modeshow afd. Noordwelle e.o. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Oosterland Ned. Herv. verenigingsgebouw, 7.30 uur, ledenvergadering Chr. Kleuter school. ZIERIKZEE Vergadering N.C.V.B Op 19 maart a.s. wordt in het Ned. Herv. verenigingsgebouw weer een vergadering gehouden. De avond wordt verzorgd door de heer Schoen maker te Zoutelande, die bij een se rie dia's vertelt over een reis naar Marokko. Afd. C.P.B. Op woensdag 19 maart a.s. vex-ga- dert in het Ned. Herv. verenigings gebouw de afdeling Schouwen-Dui veland van de C.P.B. De avond wordt verzorgd door de P.Z.E.M. Kook- en bakdemonslratxes zullen wox-den gehouden, terwijl vex'der een film wordt vertoond. Kassabons voor zwembad In het 'kader van een aktie ten ■bate van het overdekte zwembad, zette Supermarkt Quist een bedrag aan kassabons om van f 10.290, waarvan de eigenaar en initiatief nemer twee procent .beschikbaar stelde voor het goede 'doel. Derhalve kon op rekening Overdekt Zwembad een bedrag van f 205,80 worden ever-gemaakt. HAAMSTEDE VéGé-reis De VéGé-winkeliers van Schou wen-Duiveland kwamen bijeen voor het 'bespreken van de a.s. speciale VéGé-reis. Mede aanwezig was de heer J. Willemse van het Touring- carbéd'rijf Van Oeveren uit Ziex-ik- zee die, nadat de reis was toegelicht, ikreeg te hoi-en dat het dit jaar per bus naar de Zuid-Westrand van de Veluwe zal gaan met een bezoek aan Utrecht, waar wordt gewinkeld en het kasteel Doox-n wordt bezichtigd. De reizen worden gehouden op 13 en 20 mei. Voor deelname kan men zich nu x-eeds opgeven bij de VéGè-win- keliers of 'bij de heer A. de Bruine te 'Haamstede die deze reizen weer organiseert. BROUWERSHAVEN Modeshow voor Piattelandsvrouwenbond De afdeling van de Ned. Bond van Plattelandsvx'ouwen, organiseex*de een 'bijeenkomst, waai'op een mede show werd ver-zorgd door Modehuis Holty, Maison Drehsexi-Poell, Schoen'han'd'el Verton en de schoon heidsspecialiste mej. T. de Oude. De avond werd ingeleid door de presidente mevrouw Jansen-Ki'oon, die een volle zaal mocht begx-oeten. Zij meende dat de belangstelling voor kleding wel verklaarbaar is, want het „we willen wel eens an ders" is typisch voor de dames. Na een inleidend woord van mevrouw Holty, traden vijf manequins naar voren, die op vlotte wijze verschil lende costuums, japonnen, regen- en zomermantels toonden, o.a. van de volgende huizen: Delmod, Elvi, Bet ty Bax'clay, Holthaus e.a. Voor de pauze liepen ook vier kinderen mee in nieuwe lente en. zomexmodelletjes. Tot slot wei-den de mannequins ver rast met een 'bouquet voorjaarsbloe men en bracht de presidente dank aan allen, die aan de geslaagde avond hun medewerking vexieenden. OOSTERLAND Ledenvergadering Chr. Kleuterschool Op maandag 17 maart a.s. houdt de Chr. Kleuterschool „Radda Bar- nen" alhier in het Ned. Herv. vex-e- nigingsgebouw aan de Sint Joostdijk een algemene ledcnvex-gadex-ing. Er zullen diverse huishoudelijke aange legenheden worden besproken cn een aantal lichtbeelden wox-den ver toond van de kleuters in en om do school. Verder is hel hoofd van de Beatrixschool te Zierikzee bereid ge vonden om een inleiding te komen houden over het werk op de B.L.O.- school. Belangstellende niet-leden, die deze leerzame inleiding willen horen, zijn eveneens van harte wel kom op deze bijeenkomst in het ver enigingsgebouw. Dinsdag 16 maart Zierikzee Stadhuis, 8 uur, vei-gadex-ing gemeen teraad. Haamstede Ger. Kerk, 7.45 uur, gecombineei'de N.C.V.B.-vergadex-ing Haamstede en Kerkwerve. R.T.M.-hotel „Vliegveld", 8 uux-, film en dia-avond. Nieuwerkerk „De Meebaal", 7.30 uur, Coöp. Ver. tot Exploitatie van Landbouwwerk tuigen en Machines. Woensdag 19 maart Zierikzee Verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaar denbijeenkomst N.C.V.B. Ned. Herv. verenigingsgebouw, 7.30 uur, C.P.B. Idem, 8 uur, N.C.V.B. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, 7.30 uur, afd. Ned. Band van Plattelandsvx-ouwen. Vrijdag 21 maart Zierikzee Ned. Hei-v. verenigingsgebouw, 8 uur, Ver. van Vrijz. Hex-vox-mden. „Duyvelanls Koffyhuys", kontakl- avond k.v. „All-Ready". Brouwershaven „Jacob Cats", 8 uur, ledenvei-gade- x-ing Watersportvereniging „Brou wershaven". Zierikzee heeft ijden gekend, waarin de paardemarkt ook inder daad een paardemarkt was. Thans is alleen de naam overgebleven, her- imierend aan de periode, waarin de edele viervoeters ook inderdaad de Balie en omgeving bevolktenMen kon er knolletjes kopen en verko pen en een paard of veulen, waren ook prijzen in de loterij, die toen nog was verbonden aan deze bijzondere jaarmarkt. Uit die lijd stamt een verhaalwaaruit blijkt dat moraal - ook in zaken - wel eens onderhevig is aan betrekkelijkheid, maar dit maal werd (prei voor de een en pech voor de ander) het spei van koop en verkoop doortrokken met een ele mentdat van humor niet ontbloot is. Een venier bood zijn paard te koop aan. Nu, dat was moeders mooiste niet (dat paard dan); lange haren, ongeknipte manen en lelijke „sokken", maar ook lelijke paarden komen aan de man en er %diende zich een koper aan. De koop ging door, maar de oorspronkelijke eige naar had daarmee zijn zaken ter markt nog niet afgerond, want hij wilde zelf een ander - en beter - paard kopen, maar dat wilde niet erg vlotten. Bij het scheiden van de markt echter verscheen een fiks paard ten tonele. Dat was een beautye?i zag er zeer goed verzorgd uil. Ja, dat leek wei wat en bij handslag wer den bieder en koper het eens over de prijs. De nieuwc (trotse) eigenaar ging met zijn aanwinst huis toe en op de boerderij werd het dier aan alle kan ten bewonderd. Het was een fraai dier en wat zo wonderlijk was - vol gens verklaring van de koper - „dat beest kent nu zijn baasje al". Zo wonderlijk was dat overigens nu ook weer niet,*want de eerste koper was - zeg maar - een deugniet, die - na de koop - het dier snel van liet marktterrein had verwijderd en toen als dol was gaan knippen en borste len aan het beest, dat ook nog een „face Zi/fkreeg en een peppillelje, ivaarna het weer uitzonderlijk chi que en monter (echt een Mijndert toen) tussen het marktgewoel ver scheen. Onderweg naar huis onderscheid de hei, dier zich door een opvallende kennis van zaken. Hij kende de weg, de baas en draaide - zondoy aarzc- ling - hel goede erf op. Dc baas had dat al niet zo begrepen, maar later is hij er wel achter gekomen. Toen het haar cn de sokkengingen groeien en dc pil was uitgewerkt. schiereilandman.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2