Ueelatraat 8 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Opnieuw urenlang artillerie-duel aan Ruimteschip Apollo-9 maakte perfekte landing in de oceaan jiet Suez-kanaal Gift Ver. Staten aan Nigeria van 6 miljoen dollar Het boterverbruik in de E.E.G. Josephine Baker in ziekenhuis De honoraria van Hulp aan Chili HOLS VLEES écht if LEES GROENMERK Israël en Egypte nemen stappen bij de Veiligheidsraad Weer parlement voor Pakistan Moordenaar geguillotineerd Verdeling zendtijd geweekte 2 1 e i k z e e bU abonn. 2ierikse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 14- maart 1969 125ste jaargang Nr. 20165 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, poslbus 1, lel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave- Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Actie ten bate gehandicapte kind Thuis na tien dasei HOUSTON, 13-3. Het Ameri kaanse ruimteschip Apollo-9 heeft donderdag een perfecte landing in de Atlantische Oceaan gemaakt na een succesvolle tiendaagse ruimte- vlucht, die de weg opende voor een landing op de maan later dit jaar. De cabine kwam slechts anderhal ve km uit de „roos" in zee, en bin nen 50 minuten stonden de ruimte vaarders James McDivitt, David Scott en Russell Schvveickart op het dek van het helikoptermoederschip „Guadalcanal", toegejuicht door de bemanning. Duidelijk zichtbaar vanaf het ber gingsschip was de Apollo-9 precies op de vastgestelde tijd, een minuut over zes Ned. tijd, met de goede kant boven op het water neergekomen. De vorig bemande Apollo's waren on dersteboven geland en moesten door speciale ingebouwde drijvers worden opgericht. Kikvorsmanncn waren snel ter plaatse en lieten de astronauten na de noodzakelijke routinehandelingen overstappen in rubberbootjes, van waaruit ze door een helikopter wer den opgepikt. De ruimtevaarders waren de in spanningen van de vlucht nauwelijks aan te zien. Ze hadden het de laat ste vijf dagen ook betrekkelijk rus tig gehad na het ruimte-uitstapje van Schweickart en - vorige week vrijdag - het hoogtepunt: de geslaag de solovlucht met het maanlandings vaartuig, dat mogelijk in juli al met twee astronauten aan boord op de maan zal landen. Het weer in het landingsgebied, ten noorden van Porto Rico, was goed. Oorspronkelijk zou de Apollo-9 ongeveer 500 km noordelijker bij de Bermuda's landen, maar daar stond een ruwe zee. GENEVE, 13-3. De Amerikaanse regering is „diep bezorgd" over het lot van de oorlogsslachtoffers van Nigeria en schenkt het Internatio nale Rode Kruis voor zijn hulppro gramma voor maart tot en met mei zes miljoen dollar, heeft Clyde F. Ferguson, door president Nixon be noemd voor Amerikaanse hulp aan Nigeria, donderdag meegedeeld. Fer guson is in Genève voor overleg met het Rode Kruis. Zaterdag gaat hij naar Lagos. Hij is van plan ook Bia- fra te bezoeken. Groot succes De ruimtevlucht is zo'n succes ge weest dat nu alleen nog maar de vraag is, of het maanlandingsvaar tuig (LM) nog in een baan om de maan moet worden beproefd voordat de feitelijke landing plaatsvindt. Op het programma staat nog een vlucht van de Apollo-10, waarbij de LM zich moet losmaken van het moeder schip en het maanoppervlak tot op 15 km moet naderen alvorens terug te keren en weer vast te maken aan de Apollo-cabine. Er bestaat echter een kleine kans dat de NASA deze generale repetitie overslaat, nu de ontkoppelings- en rendezvous-opera- ties met de Apollo-9 zo feilloos zijn verlopen. Vluchtleider Eugene Kranz zei donderdagavond dat de vlucht had uitgewezen dat de voor bepaalde handelingen uitgetrokken tijd wat ruimer moest worden genomen. De drie astronauten Schioeickart (l.), uit de bergingshelikopter. Scott midden) en Mc.Divitt stappen BRUSSEL, 13-3. De Nederlandse minister van landbouw, ir. Lardi- nois, heeft in Brussel verklaarc. dat de EEG om het boterverbruik te sti muleren. primair dient te denken aan een verlaging van de boterprijs en niet aan een hogere prijs voor margarine door middel van een hef fing op oliën en vetten. Hij meende, dat menb.v. kan proberen volgend jaar de boter vrij te stellen van B.T.W. - dat zou de E.E.G.-consu menten 500 miljoen gulden per jaar besparen. PERIGUEX. 13-3. Josephine Baker is ter observatie opgenomen in een ziekenhuis nadat zij dinsdag was te ruggekeerd in de keuken van haar voormalige buitenhuis Les Milandes waaruit zij door personeel van de nieuwe eigenaar was gezet. Zij had geweigerd te vertrekken en zeven uur in nachtkleding doorgebracht in stromende regen. Twee vrienden van de zangeres zetten de „bezetting" van de 'keuken voort. Ultimatum van vakbonden vervoersperson.ee 1 UTRECHT, 14-3. De drie bij de vakcentrales aangesloten vakbonden van vervoerspersoneei hebben een ultimatum gesteld aan drie van de elf streckvervoersondernemingen die tot nu toe hebben geweigerd de nieuwe driejarige C.A.O. voor het streekvervoer te ondertekenen. Als deze bedrijven het ultimatum nege ren, zullen de bonden ingaande vol gende week woensdag een werksta king voor onbepaalde tijd proclame ren voor de personeelsleden bij deze bedrijven. Tweede Kamer Begroting van financiën goedgekeurd DEN HAAG. 13-3. De Tweede Ka- mer heeft zich zonder hoofdelijke stemming akkoord verklaard met de begroting" van het ministerie van fi nanciën voor 1969. Alleen de fractie van de Boerenpartij kreeg aanteke ning te hebben tegengestemd. Zij acht het ontbreken van bezuinigin gen en de voorgenomen belasting verhoging onaanvaardbaar. CAIRO-TEL AVIV, 13-3. Israël en Egypte hebben donderdag weer een urenlang artillerieduel aan het Suez-kanaal uitgevochten, het vier de in zes dagen tüds. Daarbij zijn kennelijk de Egyptische olie-instal laties in Suez, het afgelopen week einde al deerlik gehavend, weer ge troffen. In het gebied woedden don derdagavond volgens een Israëlische bekendmaking verscheidene bran den. Overigens was de strijd, naar kringen in Tel Aviv meedeelden, minder hevig dan vorige malen. Zoals gebruikelijk beschuldigden de twee landen elkaar ervan te zijn begonnen. De strijd ontbrandde te gen de avond en woedde al spoedig langs het hele 110 km brede front tussen El Kantara en Suez. Egypte maakte bekend dat het Israëlische geschut zijn vuur concentreerde op „vitale installaties" in Suez, Port Tawfik, Ismailia en El Kantara. Het meldde ook dat twee Israëlische heli kopters omlaag waren geschoten, maar dit werd in Tel Aviv als een „puur verzinsel" betiteld. Nadat V.N. waarnemers omstreeks 19.15 uur plaatselijke tijd een staakt-het-vu- ren hadden bewerkstelligd, ont brandde het duel veertig minuten la ter opnieuw in de buurt van Ismailia en noordelijker tot 20 km van Port DEN HAAG, 13-3. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft meegedeeld dat de kredieten in het kader van de ontwikkelingssa menwerking met Chili zullen worden verleend tegen een rente die één en een kwart procent lager is dan die de Interamerican Development Bank voor normale leningen bedingt. In het informatiebulletin van het directoraat-generaal internationale samenwerking van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag wordt over de extra tien miljoen gulden die Nederland bereid is ter beschikking van Chili te stellen, dinsdag verder gemeld dat de loop tijd van die leningen 25 jaar is met een aflossingsperiode van zeven jaar. De Nederlandse minister voor ont wikkelingssamenwerking, drs. B. J. Udink, heeft dit de Chileense rege ring meegedeeld tijdens zijn bezoek aan Chili van 4 tot 7 maart, aldus het bulletin. De tienmiljoen gulden, bestemd voor parallelle financiering met de Interamerican Development, komt op de zes miljoen gulden die reeds bin nen dit schema voor Chili beschik baar kwam. Tsjechische premier ]misartse„ Advertentie naar Moskou MOSKOU. 13-3. De minister-pre sident van Tsjecho-Slowakije, Cer- nik, is donderdag in Moskou aange komen. Het bezoek was niet aange kondigd. Premier Kosygin en minis ter Gromiko haalden Cernik op het vliegveld af. Ove wat de Tsjechoslo- waakse regeringsleider in Moskou komt doen is officieel niets bekend gemaakt. In Tsjedhoslowaakse krin gen verluidde dat Cernik op het Kremlin voornamelijk economische kwesties zal bespreken. ROTTERDAM. De Rotterdamse wet houder J- Worst onthulde op het Hofplein een herdenkingsmonument. Het twee meter hoge bronïen kruis, staat op de plaatts waar in 1945 twin tig verzetsstrijders werden neerge schoten als represaille voor het neerschieten van een S.D.-ambtenaar UTRECHT, 13-3. Ongeveer 175 artsen uit alle delen van het 1 nd zijn in Utrecht samengekomen om zich te iberaden op het standpunt dat moet worden ingenomen tegenover de minister van economische zaken met betrekking tot de honoraria van de huisartsen. De minister heeft de Landelijke Huisartsenvereniging (L. H.V.) eind vorige week laten weten dat hij een prijzenbeschikking over weegt uit te vaardigen, indien de artsen niet bereid zouden zijn hun tarieven tot het peil van medio de cember 1968 terug te brengen. Mi nister de Bleek heeft laten weten dat hij de tarieven voor consulten en visites, zoals die in sommige plaat sen zijn gehanteerd (resp. f 10 en f 15) onaanvaardbaar vindt. De mi nister dreigt met een prijsstop, in dien de artsen genoemde tarieven, die inmiddels zijn geadresseerd, toch zouden willen doorvoeren. dierenspeciaalza VERENIGDE NATIES, 14-3. Dc Israëlische V.N.-vertegenwoordiger Josef Tekoah heeft donderdag de Veiligheidsraad ingelicht over het artillerieduel van donderdag langs het Suezkanaal en Egypte ervan be schuldigd, schieten te zyn begonnen. Volgens Tekoah schendt Egypte voortdurend het bestand, en blijkt ook uit de rapporten van de V.N.- waarnemers ter plaatse dat zij steeds het initiatief tot de strijd nemen. Dit optreden wordt bevestigd door re geringsverklaringen dat Egypte een politiek van preventieve militaire actie zal voeren, aldus Tekoah. Ook beweerde hij dat Algerijnse troepen deel hebben genomen aan de gevechten die sinds het weekeinde iedere dag weer oplaaien. De rol van de Algerijnse troepen wordt volgens hem bevestigd door het Algerijnse persbureau, dat meldde dat landge noten zaterdag hadden deelgenomen aan het artillerieduel. Van onofficiële zijde in Caïro is vernomen dat de Egyptische V.N.- vertegenwooi'diger opdracht heeft gekregen een klacht in te dienen te gen Israël wegens het beginnen van de schietpartij van donderdag. KARATSJI, 13-3. Op de conferen tie van regering en oppositie in Pa kistan is 'besloten terug te keren tot de parlementaire regeringsvorm. Er zullen verkiezingen worden gehou den op basis van een man een stem. Dit heeft president. Ajoeb Chan don derdag na een bijeenkomst van de constitutionele conferentie in Rawal pindi bekendgemaakt. Said, waar Russische oorlogsschepen liggen. Om 20.45 uur keerde de rust weer. PAlRIJS, 13-3. In de gevangenis van Amiens is dinsdag de 28-jarige landbouwer Jean Olivier met de val bijl terechtgesteld, zo is woensdag meegedeeld. Olivier had in juni 1967 in Montlevon in Ihet departement Aisne de elfjarige Pierrette Demarle en haar tienjarig broertje Lucien - kinderen van een buurman - ver boord. Vorig jaar december was hij 'ter dood veroordeeld. Het was ide eerste terechtstelling sedert december 1967 toen in Metz Gunther VoLz werd geguillotineerd wegens moord op een meisje. Eiland in handen van gangsters LONDEN, 13-3. Volgens bevoeg de Britse kringen deelt een groep Amerikaanse gangsters, naar het schijnt verbonden met de Maffia, op het rebellerende Brits-Caribische ei land Anguilla praktisch de lakens uit. Een Britse gezant is dinsdag als gemeld door „president" Ronald Webster van het eiland gejaagd en inmiddels in Londen teruggekeerd. Webster zou een soort militie achter zich hebben van „zwarthemden". Anguilla scheidde zich in juli 1967 af van de onder Brits toezicht staan de mini-federatie., „St. .Kitts-Nevisr Anguilla", en Webster riep zich tot president uit. De Britse gezant pro beerde nu tussen hem en de centra le regering te bemiddelen. Verdovende middelen in blik WASHINGTON, 13-3. De Ameri kaanse douane heeft woensdagavond de hand gelegd op bijna tweeender tig kilo zuivere heroïne. De partij, die bestemd was om aan verslaafden te worden verkocht, was verpakt in blikjes waarop stond dat er vis in zat. Twee dagen eerder achterhaalden de douaniers ruim dertig kilo heroïne, die op dezelfde manier was verpakt. Beide zendin gen waren geadresseerd aan een niet-bestaande firma in de Verenig de Staten en afkomstig uit Frankrijk en het Midden-Oosten. De autoritei ten, die al geruime tijd een smokkel bende in verdovende middelen op het spoor waren, wisten hoe en wan neer de partijen zouden arriveren. Daarmee staat in verband de begin deze week verrichte arrestatie van vijf personen, onder wie twee Fran sen, op beschuldiging van handel in verdovende middelen. Stiulentenstaking in Groningen? GRONINGEN, 13-3. De studenten van de subfaculteit Nederlands van de Groningse Rijksuniversiteit stel len voor woensdag 19 maart een col legestaking in het vooruitzicht als de hoogleraar van het Nederlands In stituut, prof. dr. G. A. van Es hun veisen ten aanzien van beslissingsbe voegdheid niet wil inwilligen. De wetenschappelijke staf van het in stituut heeft zich achter de studen ten opgesteld. Voor a.s. dinsdag heb ben de studenten een openbare ver gadering uitgeschreven, waarin de tê volgen gedragslijn zal worden be sproken. Dr. Van Es wordt verder verweten een discriminerende hout- ding ten opzichte van de M.O.-stu- denten in te nemen. Tweede Kamer DEN HAAG, 13-3. De N.T.S. ge bruikt op het moment 38 procent van «de beschikbare zendtijd op de beeldbuis. Hieronder zijn begrepen de uitzendingen van schooltelevisie en Teleac. Zonder laatstgenoemde uitzendingen beslaan de NTS-uit- zendingen 33 procent. Dit heeft mi nister dr. A. M. A. Klompé van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk meegedeeld in de Tweede Ka mer 'bij de behandeling van de be groting van haar departement. Neemt men de zendtijdoverschrij dingen van de omroepen in aanmer king dan komt dit percentage nog lager te liggen. De AVRO spant op dit punt de kroon met 14 procent zendtijdoverschrijding. De gemiddel de overschrijding beloopt, 7 procent en de NTS slaat, aldus de minister, met 2 procent geen slecht figuur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Moppen op schoomnoeders werden het meest verteld door hen die geen schoonmoeder hebben; die er wel een hebben vertellen geen moppen meer. Verwachting tot zaterdagavond: Vrij veel bewolking Vi*ij veel bewolking met plaatselijk enige neerslag; voornamelijk in het Tnidden van het land daling van temperatuur, elders weinig verande ring; matige tot vrij krachtige oos telijke wind, maar in het zuiden van het land overwegend zwakke wind met plaatselijk mist. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tol 7. Min. temp. 1 en max. temp.: 2 tot 7 graden boven norrmaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 15 maart Zon op 6.55, onder 18.44 Maan op 6.18, onder 15.12 16 maart Zon op 6.53, onder 18.46 Maan op 6.34, onder 16.40 17 maart Zon op 6.50, onder 18.48 Maan op 6.46, onder 18.04 Nieuwe maan: 18 maart te 5.51. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 15 maart 0.46 v.m. 13.27 n.m. 16 maart 1.55 v.m. 14.29 n.m. 17 maart 2.45 v.m. 15.17 n.m. BROUWERSHAVEN 15 maart 0.44 v.m. 13.13 n.m. 16 maart 1.50 v.m. 14.10 n.m. 17 maart 2.36 v.m. 14.53 n.m. Springtij: 20 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BI'LT, 14-3. Het K.N.M.I. deelt mee: met zuidwestelijke winden drong zachte lucht in ons land op tot ongeveer de lijn Den Helder- Twente. Ten noorden van deze lijn voeren oostelijke winden koude lucht uit Duitsland ons land binnen. De zachte lucht veroorzaakte vooral in de noordelijke provincies veel re gen; vanmorgen werd op meerdere plaatsen ruim 10 millimeter afge tapt. Om noord-Duitsland viel lang durig sneeuw bij harde oostenwin den. Intussen is de druk boven Scandinavië weer gestegen en boven het Middellandse zeegebied iets ge daald. Het ziet er daarom niet naar uit dat de zachte lucht nog vorde ringen in noordwaartse richting zal maken. Met oostelijke winden zal het komende etmaal de koudere lucht uit Duitsland langzaam weer enig terrein winnen. Vader bleef slapen. DORDRECHT, 13-3. De Zwijn- drechtse politie heeft woensdag op verzoek van een verloskundige as sistentie verleend bij het spoedver- voer van een pasgeboren baby naar een ziekenhuis. Het kind moest in een couveuse worden opgenomen omdat het ademhalingsmoeilijkheden had. De vader, die tijdens de beval ling rustig had liggen slapen, bleek voor het wel en wee van zijn kind weinig belangstelling te hebben. Hij bleef in bed. Een wieg was voor de baby niet aanwezig. Weer beschuldigingen van Peking HONGKONG, 13-3. Communistisch China heeft de Sowjet-Unie be schuldigd van nieuwe „gewapende provocaties" tegen zijn grondgebied. Volgens een protestnota die op de Sowjet-ambassade in Peking is over handigd, zouden tussen 4 en 12 maart Russische grenswachten zijn doorgedrongen op het eiland Tsjen Pao, dat volgens Peking tot de Chi nese provincie Heiloengkiang be hoort. Ook zouden Russische hef- schroefvliegtuigen boven het. eiland hebben gevlogen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1