de verdwenen atoomformule anders J dan andere SCHIETERIJ BIJ SUEZ Rapport begrotingscommissie en repliek van college b. en w. constante kwaliteit Wat biedt de BEELDBUIS? BLIK DOOR HET WERELD ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 waart 19b3 Nr. 20164 Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE. 12-3. Op dinsdag 18 maart a.s. wordt de begrotingsverga dering van de Zierikzeese gemeente raad gehouden. Aan de orde komt de begroting 1969 en een aantal begro tingswijzigingen. Een rapport is overgemaakt van de begrotingscommissie (voorzitter de heer M. de Moor), waarin wordt op gemerkt dat als pluspunt dient aan gemerkt, dat voor het bepalen van de faktor „Sociale zorg" van de al gemene uitkering 1969 wordt uitge gaan van de werkelijke uitgaven voor 1969. Onbillijk wordt geacht dat de middelen uit het gemeente fonds eerst worden afgeroomd door de grote gemeenten, waarna eerst verdeling over de andere gemeenten aan de orde komt. Ook voor 1969 kan niet worden ontkomen aan het in dienen van een aanvraag om een aanvullende uitkering. De commissie adviseert tot het indienen van .een verzoek. De commissie conformeert zich aan het standpunt van de com missie voor P.W. inzake de nood zaak tot het uitvoeren van een aan tal dringend noodzakelijke kapitaals- werken. Plaatselijke belastingen De plaatselijke belastingen zijn - naar oordeel van de commissie - tot het maximum opgevoerd. Gewezen wordt op het kruispunt Hoge Molen straat - Schuithaven - Lange Nobel- straat en gevraagd wordt om nog meer veiligheidsmaatregelen. Ge vraagd wordt of de 22 woningen in etagebouw (N.V. Bohan) snel kunnen worden gerealiseerd. De commissie meent dat t.a.v. het Kaaskenswater niet langer een afwachtende houding mag worden aangenomen. Betere re aliseringsmogelijkheden dienen te worden geschapen. Het doorstro mingsfonds zal worden opgeheven. Gevraagd wordt naar de mogelijk heid de nog aanwezige middelen ter bestemming voor het aanbrengen van bad- en doucheruimten in wo ningen, waardoor het mogelijk wordt het badhuis af te stoten. Reactie b. en w. De industrialisatie dient zich ver der voort te zetten. Zowel met de le tot en met de 8e wijziging van de begroting kan de commissie zich ver enigen, evenals met het subsidiebe leid, de begroting voor de Volkskre dietbank. Een dankwoord wordt ver meld aan allen, die medewerking aan de totstandkoming van de begroting, verleenden. B. en w. hebben inmiddels gerea geerd op de opmerkingen van de commissie en delen mede (reeds ver meld), dat de aanvullende bijdragen over 1967 en 1968 voor Zierikzee de finitief zijn vastgesteld. Voor de aanvullende bijdrage '68 (f 350.000) is als extra voorwaarde door de ministers gesteld, dat de ge meenteraad een bindend sanerings plan dient vast te stellen, dat voor ziet in het sluitend maken van de begroting in een nader - na advies van G.S. - te bepalen termijn. Het resterend tekort voor de dienstjaren tot en met 1968 zal plm. f 115.000 be dragen en het college zint op finan cieringsmiddelen. Bouw Bohan-woningen De opmerking over het kruispunt Molenstraat-Schuithaven zal aan de Verkeerscommlssie worden voorge legd. Over het begin van de bouw van de Bohan-woningen is nog niets be kend. Een wijziging van plan Malta II zal ter vaststelling aan de raad worden voorgelegd. De stedebouw- kundige is gevraagd een wijziging voor te bereiden voor het plan Kaas kenswater. Een onderzoek wordt in gesteld naar het geven van een an dere bestemming aan een gedeelte van het badhuis. Een door de com missie vastgestelde telfout zal wor den gerectificeerd. Subsidies Ter vergadering komt een voor stel aan de orde een eenmalige sub sidie te verlenen van f 400 aan de zwemvereniging „De Zeepaardjes" voor het bezoeken van het overdekte zwembad te Middelharnis. Een één malige subsidie van f 150 wordt ver der gevraagd voor de afdeling Zie rikzee van de „Zonnebloem" (bejaar- Overeenstemming over ultracentrifuge- samemverking O LONDEN, 12-3. Engeland, west- DuitsJand en Nederland hebben dinsdag in ruime mate overeen stemming bereikt over een gezamen lijk plan voor de produfktie van ver rijkt uranium voor vreedzame doel einden volgens de ultracentrifuge- methode. De produktie zal, naar na afloop van besprekingen in Londen werd bekend gemaakt geschieden in Engeland en Nederland. Het admi nistratief centrum zal gevestigd zijn. in west-Duitsland. De bijzonderhe den zullen worden uitgewerkt door ambtenaren van de drie regeringen, die ook een ontwerpverdrag zullen opstellen. Dit zal besproken worden op een nieuwe ministeriële bijeen komst in juni. Sneeuw over Tokio TOKIO, 12-3. Tokio is woensdag getroffen door een sneeuwstorm waardoor in enkele uren al meer dan 30 centimeter sneeuw viel. Het weg en spoorwegverkeer kwam nagenoeg tot stilstand en binnenkomende vliegtuigen moesten uitwijken naar Zuid-Korea, noord-Japan of Oki nawa, Scholen, winkels en kantoren slo ten vroeg om de menensen de kans te geven hun huizen nog te bereiken voordat ook het openbaar vervoer zou uitvallen. denwerk). Voorgesteld wordt f 10 extra te verlenen aan de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel voor het te Vlissingen te houden jaarcongres. Een aanvullende bijdrage van f 2000 is verder gevraagd door de Zierik zeese Schaakvereniging, ter dekking van het nog steeds bestaande tekort, voortvloeiende uit de in 1967 gehou den landelijke kampioenswedstrijden Meer geld voor opruimen oude boomgaarden DEN HAAG, 12-3. Het bestuur van de Stichting Ontwikkelings- en Sa neringsfonds voor de landbouw heeft besloten het geldelijke maximum van de onder de rooipremieregeling voor verouderde boomgaarden aan te ga- ne verplichtingen van het fonds te verhogen van vijf tot tien gulden. De rooipremieregeling maakt het mogelijk, onder bepaalde voorwaar den een bijdrage te verkrijgen in de kosten van het rooien van voor 1950 geplante appel- en pereboomgaarden. De bijdrage bedraagt f. 15 per ge rooide hoog- of halfstam en f. 7,50 per gerooide struik met een maxi mum van f. 1500 per ha. Bij de vaststelling in juli 1968 van deze regeling heeft het bestuur een bedrag van f 5 min voor te betalen premies gereserveerd. Het effect van de rooipremie is echter van dien aard dat per 31 januari 1969 reeds voor een bedrag van in totaal f 4,8 min aan verplichtingen door het fonds was aangegaan. Gezien de gro te uitwerking van de regeling heeft het bestuur het verplichtingenni veau verhoogd tot f 10 min. Advertentie „Ik weet niet waar hij van houdt" Een platenbon is altijd raak! KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Geldermalsen: E. F. Verbaas, Fijnaart. Bedankt voor Pemis (toez.): C. W. Corts, Vianen; voor Oosterend (Fr.) (toez.): W. van der Wolk, Mid!del- stum. Ger. Kerken Beroepen te Goes: J. C. Seegers, Gouda; te Rhed'en-De Steeg: G. W. Rijksen, Hillegersberg-Ter Bregge. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naar Gouda: H. W. Ophoff, Leek. Ger. Gemeenten Beroepen te Zeist: A. Hoogerland, Werkendam. Advertentie caballero Weer drieling geboren HAARLEM. 12-3. De 26-jarige mevrouw e. J. Hartman-Hamelink in Haarlemmermeer is bevallen van een drieling, drie jongens. Zij had reeds een jongen van acht jaar en een meisje van twee jaar. Een dei- jongens van de drieling is thuis ge boren en de twee anderen in het Diaconessenziekenhuis in Haarlem. De kinderen liggen in een couveuse. HOLTEN. In de vorige nacht is op de rijksweg tussen Holten en Marke- lo de 85-jarige heer J. Kaal, wonen de in een bejaardentehuis te Deven ter, bij het oversteken van de weg door een auto gegrepen en gedood. Advertentie „Ze heelt een grammofoon. Dus?" Een platenbon is altijd raakl VRIJDAG 14 MAART. NED. I. In de maandelijkse kunst- revue „Uit Bellevue" brengen Trino Flothuis, Jan Kees de Rooy en Hans Sleutelaar weer allerlei wetenswaar digheden uit de wereld der kunsten en kunstenaars. Na de actualiteiten van Achter het nieuws" is het tijd voor de rolstoel-detective „Ironside". „Daar zit wat achter" is de titel van dit avontuur. Er wordt iemand ge dood tijdens de onlusten in een New Yorkse negerwijk. Hij is winkelier en zijn dood lijkt geen toeval .Een van zijn grote tegenstanders, een jonge neger, wordt van moord op hem beschuldigd, maar Ironside ge looft dat er meer achter zit. Voor Mies en Scène is het volgende uur bestemd. Daarna het laatste nieuws en de cursus Teleac. NED. II. Na „Scala" een avondje met de TROS .Om te beginnen „Het spook en mevr. Muir". Het spook vraagt mevr. Muir een borreltje te komen drinken bij hem op zolder. Er komt echter telkens wat tussen als ze de trap wil bestijgen. Na het jour naal „Vakantie, waarheen". In twee programma's gaan we inlichtingen krijgen over zes landen. In de eerste aflevering een reisje op de Rijn, een badplaats in Tunis en voorts Portu gal. Daarna een optreden van de Franse zanggroep „Les enfants ter- ribles". „De dief van Washington" raakt lelijk in de knel. Hij wordt be trapt door een spion als hij diens safe opent. ZATERDAG 15 MAART. NED. I. In het middagprogramma een reportage van de ijshockeywed- strijd Tsjechoslowaikije-Canada uit het tournooi om het wereldkampi oenschap te Stockholm. In „Teles- koop'' o.m. de uitzendingen „Dit is mijn beroep" en. „Stuif-es-iu". Voor de tiende maal deze jeugd-vuist. Tussen zeven en acht 's avonds het VPRO-programma „Later", het in formatieprogramma voor de jeugd. Na het nieuws heeft Merel Laseur een gesprekje me± de Duitse chan- sonniere Hildegard Knef, die later op de avond in het programma „Tran sit" optreedt. Hildegard ivas vroeger filmster. Ze heeft eigenlijk helemaal geen zangstem, maar ze weet haar teksten zo gevoelig te brengen, dat ze iedere sfeer weet te treffen. Eerst komt de autorubriek „Wereld op wielen", dan het programma rond acteur-zanger Willem Nijholt. Rob Touber zocht enkele Nederlandse en buitenlandse liedjes uit voor Willem die door bekende auteurs werden vertaald. Vervolgens Elliot Ness in „Onaantastbaar". Ditmaal is een be rucht misdadiger ontsnapt uit &e ge vangenis. Hij heeft zich door plasti sche chirurgie onherkenbaar ge maakt en blijft lang uit handen van Ness. Tenslotte dus in Transithet programma met Hildegard Knef, ge presenteerd door Merel Laseur en Schieterijen komen zo vaak voor aan de grens van Israël en de bezet te gebieden, dat ze amper meer nieuws zijn. Wat dit weekend aan het Suezkanaal plaats greep, is dat echter wel. Hier ging het niet meer om een incidentje, maar om een goed georganiseerde actie der Egyptena- ren. Waarbij, men zich afi>raagt: waarom? Een reden ligt voor de hand. Bin nenkort komen de ministers van buitenlandse zaken van de Arabische landen bijeen en op de agenda staat de bijdrage van olierijkaards al$ Sa- oedië en Koeweit aan de Egyptische staatskas, waaruit voornamelijk ge put zal moeten worden voor een fors legerbudget. Betalen doet niemand graag en het helpt vaak als men even laat zien waarvoor het eigen lijk is. Een tweede reden zou kunnen zijn dat Nasser pressie op de grote vier wil uitoefenen om eindelijk eens aan tafel te gaan zitten teneinde een re geling voor het nabije oosten op te leggen aan alle partijen, waarbij te ruggave van de bezette gebieden na tuurlijk het eerste artikel moet vor men. De artillerieduels en luchtge vechten aan. het Suezkanaal moeten dan het bewijs leveren dat snel iets moet gebeuren om een nieuwe oor log in dit gebied te voorkomen. Hoge rekening Een derde reden die men mag ver moeden is dat de Egyptische leiders met enig misnoegen zien hoe de gue- rilla-organisaties de grootste publi citeit krijgen die daardoor bij de Arabische bevolking de indruk moet wekken dat die vooraan staan bij de strijd tegen Israël. En er is Nasser altijd veel aan gelegen geweest zelf als de voorman in die strijd gezien te worden. Dus moest eens bewezen worden dat de Egyptische president bepaald ook niet stil zit. Wat ook beoogd mag zijn met de tweedaagse schieterij, de rekening is voor de Egyptenaren in ieder geval hoog. Niet alleen door de schade aan of ie-installaties en een kunstmest fa- briek, maar vooral door het sneuve len van stafchef generaal Riad. Deze begon na de rampzalige julioorlog van 1967 met de reorganisatie van hét Egyptische leger, die onder meer gepaard ging met het ontslaan en vaak veroordelen van tal van offi cieren, generaals incluis. Het Egyptische leger zat al niet te dik in zijn goede kader, vooral niet aan de top en dan is het verliezen van wat dan beschouwd werd als de beste generaal een hoogst onaange name zaak. De Israëliërs werden blijkbaar heel goed voorgelicht over de plaatsen die zij onder vuur moes ten nemen. Ook dit moet de Egyp tenaren afschrikken om iwg eens te gaan schieten „Miljonairszoon" roofde een half miljoen AMSTERDAM, 11-3. De 23-jarige Zweedse fotograaf E. F., die eind vo rige maand in de Amsterdamse ha ven werd aangehouden wegens geld- diefstallcn aan boord van schepen heelt van begin 1966 tot aan z\jn ar restatie, ongeveer een half miljoen gulden in diverse Westeuropese ha vens buitgemaakt. Tot deze overtuiging is de recher che van de rijkspolitie te water in Amsterdam gekomen na de reacties die van de politie-instanties in ande re havensteden werden ontvangen op het verzoek om inlichtingen over daar gepleegde scheepsdiefstallen. In Amsterdam wordt de Zweed verdacht van veertien diefstallen, die hem een ton opbrachten, in Ant werpen van zeventien en in Rotter dam van tenminste twee diefstallen. Als de rechercheurs in de hoofdstad met hem klaar zijn wordt de ver dachte naar Rotterdam overgebracht voor verder verhoor. Ook Belgie heeft belangstelling. Advertentie „Hij is morgen jarig en woont ver weg" Em platenbon-pir-brief is altijd raakl geregisseerd door Rob Touber. NED. II. Vanavond kunst en sport in „Scala". De NCRV vergast de jeugd nog eens met een optreden van de Beach Boys, die in decem ber in ons land waren. Hoofdschotel van de avond is een aflevering van „World Première Theatre". „Op zoek naatr Sullivan" is de titel van deze speciaal voor de televisie gemaakte film. Het verhaal gaat over ene me neer Sullivan, die met zijn vliegtuig boven het onherbergzame gebied van de Amazone verongelukt. Niemand heeft het vliegtuig nog kunnen be reiken en de politie vo>elt ook niets voor zo'n gevaarlijke expeditie. Zijn drie zoons besluiten dan zelf op on derzoek uit te gaan. In „Het sprook je is uit" spreekt Jan van HUlo met Godfried Bomans in het bekende sprookjesland Disneyland van Walt Disney. „Zing'' is een muzikaal pro grammaatje waaraan behalve een groot aantal accordeonisten ook en kele koren en zamggroepjes meedoen. „Hier en nu'' en het evangelie door mej. van Egmond sluiten de zater dagavond van de NCRV af. VRIJDAG 14 MAART. NED. I: Schooltelevisie: 11.25 Wal ter en Connie11.50 Einde; 18.50 Fa beltjeskrant (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Uit Belle vue; 19.56 Ster: 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Achter het nieuws; 20.45 Ironside (kleur); 21.35 Mies en scè ne; 22.35 Journaal; 22.40 Pauze; 23.00 En France avec Nicolas (kleur); 23.30 Einde. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Scala; 19.30 Het spook en mevrouw Muir (kleur); 19.56 Ster; 20.00 Jour naal; 20.16 Ster: 20.20 Programma overzicht; 20.23 Vakantie, waarheen? 21.24 Les enfants terribles; 21.40 De dief van Washington (kleur); 22.30 Journaal. ZATERDAG 15 MAART. NED. I: Teleac: 9.30 Export; 10.00 Noten en tonen; 10.30 Groenteteelt onder glas; 11.00 En France avec Ni colas; 11.30 Einde; 15.30 Wereldkam pioenschap ijshockey 1969 (kleur); 16.00 Nieuws; 16.02 Teleskoop; 17.35 Einde; 18.50 Fabeltjeskrant (kleur); 18,56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster 19.07 Later; 19.56 Ster; 20.00 Jour naal; 20.16 Ster; 20.20 Merel Laseur interviewt Hildegard Knef; 20.30 Wereld op wielen; 21.00 Willem; 21.30 Onaantastbaar; 22.15 Transit (kleur); 22.50 Journaal. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Scala; 19.30 The Beach Boys (kleur); 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Op zoek naar Sullivan (kleur); 21.45 Sprookje is uit (kleur); 22.00 Zing; 22.30 Hier en nu; 22.55 Evan gelie; 23.00 Journaal. Advertentie „Ze vond 't fijn om zelf uit te zoeken" Een platenbon is altijd raak! Toneelspeler en TV-acteur Jeroen Krabbé 25 STUKS f 1.75-EEN EAURENS PRODUKT 48 Holm knikte en dronk intussen koffie. Maar zo spoedig als het mo gelijk was, vertrok hij weer uit Weesp en reed naar Den Haag. 's Middags was Eefje op de trein gestapt en zij arriveerde tegen vijf uur in de Veeluststraat, waar ze Le- nie nogmaals feliciteerde en toen rondkeek naar haar verloofde. „Waar is m'n oude baas?" vroeg ze schertsend. Lenie lachte geheimzinnig. „Och je weet hoe dat bij die krant gaat. hij moest noodzakelijk nog even weg. Dat is altijd zo vervelend Maar ja, hij zal straks wel komen". Intussen wachtte Piet Holm rustig in 'de auto gezeten, 'bij een groot ge bouw in Den Haag. Hij wist, dat Gijs hier naar binnen was gegaan voor een bespreking. Dat hield na tuurlijk verband met die uitvinding. Veel verstand had Piet Holm nooit gehad van uitvindingen en daarom was hij niet zo optimistisch als me vrouw de Waard. Enfin, het ging er nu maar om Gijs mee te krijgen naar Rotterdam. Hij hoorde bij de ploeg en nu Eefje er ook was Het was goed vijf uur, toen Piet's wachten beloond werd. Hij zag Gijs door de brede draaideuren van het ministerie naar buiten 'komen. Eén blik op zijn gezicht was voor Holm voldoende om te begrijpen, dat Gijs teleurstellende mededelingen had ontvangen. Hij stapte uit de wagen en liep opgewekt naar de jongeman. „Ha, die Gijs! Hoe gaat het, kerel?'' Gijs schrok en keek de ander een beetje wantrouwend aan. „Hoe. hoe 'kom je hier zo verzeild ge raakt?" „O", antwoordde Holm luchtig, „ik moest toch in de buurt zijn en ik dacht: laat ik even 'bij het ministerie wachten tot de beroemde uitvinder te voorschijn komt Nog grotere verbazing bij Gijs. „Hoe kon jij weten, dat ik hier was?" Holm lachte en klopte de ander op de rug. „Ben ik detective geweest of niet? M'n speurderstalenten zijn nog niet verroest. Maar stap in, jonge man, dan ikunnen we wegrijden en wat praten". Aarzelend, misschien een beetje in trance, voldeed Gijs aan dit verzoek. Holm schakelde in en reed weg, in de richting Rotterdam. Maar daar had Gijs schijnbaar geen erg in. Hij zat naast Piet en keek uitdrukking loos voor zich uit. Holm begreep wel, dat er iets niet in orde was en zei op voorzichtige toon: „Mislukt?" Gijs knikte. „Het is nikshele maal niksal die maanden voor nieits geëxperimenteerd Holm zweeg en wilde niets force ren. De jongen moest uit zichzelf gaan praten. Dat was het beste. En langzaam begon Gijs: „Ik ging met de formules naar het ministerie van oorlog. Je weet, dat ik 'het adres kreeg van die inspecteur van politie in Amsterdam. Ik zou be richt krijgen, en dat kreeg ik ook. Vandaag moest ik op het ministerie komenDiezelfde kolonel, die me ook de eerste keer te woord heeft gestaan, was er nu weer. Met een paar andere officieren. Ze deden zo gek en na een poosje kwam ik tot de ontdekking, dat het met de uit vinding toch nog niet in orde was. Ze vroegen me van alles, of ik al een proef had genomen en zo. Ik zei, dat ik dit enkele weken geleden op een avond gedaan had in de duinen door b. j. ten wesepe bij ZandvoortEnfin, ze vroegen nog veel meer. Op het laatst werd ik kwaad en zei: „Zeg, wat denken jullie eigenlijk van mij? Ik ben geen bedriegerIk 'heb toch de for mule in goed vertrouwen gegeven! Als jullie er niets in zien, geef mij de papieren dan maar terug". De kolonel ikeek me toen lang aan en zei tot de andere officieren„Nee, een bedrieger is hij niet. Alleen on gelooflijk naief". En toen haalde een officier iets uit een itas. Hij liet het me zien en ik schrok, want het was net zo'n bommetje ,als ik indertijd gemaakt had en in de duinen had laten ontploffen. Ze vroegen: „Was het zoiets, dat u gemaakt hebt?" En toen ilk „ja" zei, nodigden ze me uit mee te komen. We gingen naar bui ten. Achter het ministerie was een grote tuin, met bloemen en zo. En toen zei een der officieren: „Nu moet u eens goed opletten, mijnheer de Waard". Hij nam dat 'bommetje, dat nog Meiner was dan een duivenei en wierp het enkele meters van zich af. Toen het op de grond' kwam, ont plofte het met een flinke slag. Er was een klein gat in de grond geko men, maar meer ook niet. We gin gen er heenHet rookte een beetje, maar dat was ook alles. En toen zei de kolonel: „Mijnheer de Waard, dat wat u meende uitgevon den te hebben, kennen wij - en tal van andere landen in de wereld - al larng. Het is doodgewoon een soort handgranaat. U zoudt het ook een soort vuurwerk kunnen noemen. Misschien dat u wat meer geluk hebt, als u met uw formule naar een vuurwerkfabriek gaat.... Wij kun nen het. helaas niet gebruiken (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 7