m nu respect des ut DE ZIERIKZEESCHE COURANT Minister Veringa: „Onderwijsbeleid is een nationale zaak" Roofoverval op postkantoor Terheyden Tournee Tsjechisch circus met Boltini k:\MAI 1000 DjivOIR 0 ACHAT. 5U 5 eMPt-O', ~nV-!IT|£ Overval op boerenleenbank te Hunsel Akkoord over gemeentelijke herindeling van Zuid-Beveland Biafra stelt bestand voor De landing van de Apollo-9 ▲"«.«XUlCe GEMEFNTB bij Zierikzee.- aborrn. Ueelstraat 8 Zierikss ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 maart 1969 125ste jaargang Nr. 20164 WAARIN OPGENOMEN 1797 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110)2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bi) de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze conlraclprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Uranium gevonden in Westhoek DEN 1IAAG, 12-3. „Het onder wijsbeleid is een nationale zaak. De dynamiek van het onderwijs weer spiegelt de dynamiek, die onze ge hele samenleving kenmerkt. Dat be hoeft dus niet te verwonderen: het onderwijs en de wetenschappen staan in ons volk, staan in onze maat- schppü". Aldus woensdagmiddag minister dr. G. H. Veringa (onderwijs en we tenschappen) bij de voortgezette be handeling in de Eerste Kamer van de begroting 1969 van zijn departe ment. Daarbij ging de bewindsman zeer uitvoerig in op de maatschappij structuur, zoals hij deze voor ogen heeft staan. Na er op te hebben ge wezen dat onderwijs en wetenschap pen in volk en maatschappij staan, zei minister Veringa, dat beide daar in niet staan als waterdichte schot ten, maar als communicerende vaten. „Zij communiceren zelfs meer dan ooit", zo constateerde hij. „Het on derwijs wordt beïnvloed door do maatschappij, maar er is ook een in vloed van het onderwijs op de maat schappij. Sprekende over de de hem voor ogen staande maatschappijstructuur, zei de bewindsman dat dit een vraag is waarop hij graag wil proberen een antwoord te geven. Daarbij stelde hij voorop in zijn actetas geen blauw druk van een nieuwe samenleving Cambodja laat Amerikanen vrij PHNOM PENH. 12-3. Vier Ameri- kaanse piloten, die een maand in Cambodja igevangen gezeten hebben, zijn vrijgelaten, waarschijnlijk door dat president Nïxon daar in een nota bij prins Norodom Sihanoek. het Cambodjaanse staatshoofd, had aan gedrongen. De vier piloten waren volgens de Cambodjaanse regering gevangen genomen nadat (hun vlieg tuig tijdens een schending van het Cambodjaanse luchtruim op 12 fe bruari was neergeschoten. Vorige week zei prins Sihanoek dat hij hen zou vrijlaten wanneer president Nixon daar om zou vragen. Dat zou maandag gebeurd zijn. Radiopiraat vestigt nieuwe staat LONDEN12-3. De voormalige En gelse radiopiraatRoy Bates heeft met een tiental vrienden een nieuwe „staat'' gevestigd. Woensdag gaf hij de eerste paspoorten uit. De „staat" „Sealand" genaamd, bestaat uit een veriatien fort van de Britse marine op zeven mijl voor de kust bij Har- ivich. Bates zou al juridisch hebben laten vaststellen, dat het eilandje buiten de Britse territoriale wateren ligt. Hij wil ook eigen geld en post zegels uitgeven. Het Britse ministerie van buiten landse zaken wilde geen commen taar geven. te hebben. „Ik geloof trouwens hele maal niet in de wenselijkheid van een zo versnelde evolutie, dat ont wrichting het gevolg zou zijn. Ik ge loof wel in de noodzaak van een snelle aanpassing van allerlei maat schappijstructuren aan het nieuwe besef dat overal doorbreekt, over de plaats van mensen tegenover elkaar en over de plaats van mensen tegen over de organisaties. De organisaties die er zijn moeten elke dag opnieuw bewijzen dat zij nuttig zijn, dat hun bestaan gerecht vaardigd is. Het gezag van een or ganisatie wordt niet afgeleid uit haar ouderdom, maar uit haar nut voor de gemeenschap. Een "nut dat elke dag opnieuw in discussie wordt ge steld en elke dag opnieuw moet wor den bewezen. Ook de verhouding van de mensen tegenover elkaar wordt elke dag opnieuw kritisch be zien. Onze maatschappij is meer dan ooit een kritische maatschappij ge worden. die snel sloopt wat niet de kracht heeft om overeind te blijven staan". TERHEYDEN. 12-3. Kwart over v(jf woensdagmiddag is een roof overval gepelegd op het postkantoor in dc Hoofdstraat van Terheyden, 'n plaats met ongeveer 6.000 inwoners b(j Breda. De daders waren drie mannen, die in een auto bij het postkantoor ar riveerden. Twee van hen bleven in de auto zitten, de derde ging het postkantoor binnen en eiste, met een vuurwapen dreigend, geld van de kantoorhouder, die de man ook geld heeft overhandigd. Er was op het moment van de overval geen publiek in het kantoor aanwezig. Er was geen ander perso neel dan de kantoorhouder. De buit van de overvallers be draagt f 2690. De kantoorhouder, de 60-jarige T. de Jonge gaf op de eis van de overvaller om geld eerst wat DEN HAAG, 13-3. In samenwer king met 'het circus „Toni Boltini" zal het „Ceskoslovenske Cirkusy", gevormd door een tachtigtal Tsje chen die in landen in west-Europa en Amerika verblijven, in de maan den april tot en met oktober een tournee door Nederland maken. De serie voorstellingen start op 3 april op het Malieveld' in Den Haag. De Tsjechen wilden oorspronkelijk een eigen tournee door ons land maken, maar dit plan moesten zij wijzigen o.m. door een gebrek aan technische outillage. Samenwerking met circus directeur Toni Bolini, die dit seizoen geen eigen tournee organiseerde, bracht uitkomst. Generaal Goodpaster NAVO-opperbelhebber WASHINGTON, 12-3. President Nixon heeft woensdag generaal An drew J. Goodpaster, plaatsvervan gend opperbevelhebber van de Ame rikaanse strijdkrachten in Vietnam, benoemd tot NAVO-opperbevelheb- ber in Europa. Generaal Goodpaster volgt in deze functie generaal Ly man Lemnitzer op. ^t.T.CFnT^0 klein geld. Toen de man dreigde hem te zullen neerschieten reikte de kantoorhouder hem nog ongeveer f 2500 aan. Het trio is in een groene Opel Rekord in de richting Breda gevlucht. Ver. voor Betlrijfsvrijheid in (le landbouw tegen Plan-Mansholt AMSTERDAM, 12-3. De landelijke verenigheid voor bedrijfsvrijheid in de landbouw heeft in een brief aan de commissie van de Europese Eco nomische Gemeenschappen in Brus sel meegedeeld dat de vereniging in haar algemene ledenvergadering heeft besloten met algemene stem men tegen het plan Manshalt te zijn. De E.E.G.-commissie wordt, beleefd doch met klem verzocht het plan Mansholt alsnog te verwerpen. De leden zijn er in de praktijk van overtuigd, zo schrijven ze, dat de kleine bedrijven rendabeler zijn dan de grote. De grote bedrijven moeten te veel investeren en te hoge ar beidskosten betalen, aldus de B.V.L. Ontmoeting tussen Nixon en de Russische leiders BELGRADO, 12-3. President Nixon zal komend voorjaar, waarschijnlijk na april, in Moskou of een andere grote Europese stad een ontmoeting hebben met de Russische leiders Brezjnev en Kósygin. Dit is woens dag in diplomatieke kringen in de Zuid-Slavische hoofdstad, Belgrado, vernomen. Geen kievitsei meer voor mr. Van Aartsen MIDDELBURG, 12-3. De Commis- saris der Koningin in Zeeland mr J. van Aartsen heeft besloten af te zien van het in ontvangst nemen van het eerste in de provincie Zeeland ge vonden kievitsei, nu de koningin heeft laten weten geen prijs meer te stellen op het eerste in ons land ge vonden kievitsei. Kleuter (IV2 j.) gestikt VLAARDINGEN, 12-3. In Vlaar- dingen is woensdagmorgen de ander half jaar oude Jeanette van Klooster dcor verstikking öm het leven ge komen. Het kind, dat door de moe der, die in deze woning werkzaam was, in een box was geplaatst, had kans gezien om een nylon koord van de zonwering te grijpen. Tijdens het spelen is het koord om de hals van het kindje gekomen, waardoor het gestikt is. Meisje gered uit brandende auto OOSTERHOUT, 12-3. Drie militai- ren van de kazerne Keyzersveer hebben in de vorige nacht om kwaxi, voor twee onder Oosterhout op de rijksweg Gorkum-Breda een 21-jari- ge Amsterdamse uit 'een brandende auto gered .Mej. A. der. D. is levens gevaarlijk 'gewond opgenomen in het Ignatiusziekenhuisin Breda. De auto waarin zij meereed werd van ach teren aangereden door een vx-acht- auto. De wagen vloog direct in bx-and Buit van vijftig mille HUNSEL, 12-3. Twee jongeman nen die met een Duits accent spra ken hebben woensdagmorgen bp een bankoverval op de Boerenleenbank in Hunsel voor circa f 50.000 aan Nederlands geld, 70.000 Belgische francs en een bedrag aan Duitse marken meegenomen. Van de .mannen die in een witte auto in de richting van-de Belgische grens zijn gevlucht ontbx*eekt tot nu toe ieder spoor. De auto die de ovex-vallers hebben gebruikt is onbeheerd aangetroffen in Ma^seyk en bleek te zijn gestolen uit een garage in Roermond. De overval werd gepleegd door twee mannen, die het kantoor van de bank wax-en binnengewandeld, zogenaamd om geld te wisselen. Toen de kust veilig was, sprong een van hen over de balie, terwijl de andex-e onder dx-eigen met twee x-evolvers de kassier en de overige personeelsle- den dwong naar de bestuurskamer te gaan, waar zij moesten blijven totdat zijn collega gelegenheid had gehad „Onbekende ijsman" BRUSSEL, 12-3. Een Belgisch zoöloog, Bernard Heuvelmans, heeft in het bulletin van het Belgisch Koninklijk Instituut voor Natuurwetenschappen melding gemaakt van de vondst van een onbekende, geheel behaarde mensensoort. Bij een bezoek aan de Ver enigde Staten in december vo rig jaar was hij door een Ame rikaanse kennis in contact ge bracht met een man die ker missen afreist met een blok ijs waarin een geheel met haar begroeide menselijke ge stalte zit ingevroren, aldus een verslag in het Brusselse blad Le Soir. De Belgische deskun dige heeft de „onbekende ijs man" onderzocht en is tot de conclusie gekomen dat het geen ingevroren oermens kan zijn, bijvoorbeeld uit Siberië, waar men vroeger in het ijs ook wel bevroren mammoets heeft aangetroffen. Het ijsblok is volgens hein van recente datum en niet op natuurlijke wijze ontstaan. Hij gelooft ook niet dat het een pop of na- maakmens is die in een blok ijs is verpakt, doch wel dege lijk een echte mens. Tweede Kamer AMSTERDAM. Dit is Thomasine Ruthhill, Miss Indian America, die vandaag (donderdag) ter opluistering aanwezig is bij het Transatlantisch Travel Con gres in de Rai. DEN HAAG, 12-3. Zonder hoof delijke stemming is dc Tweede Ka mer akkoord gegaan met het wets ontwerp tot gemeentelijke herinde ling van Zuid-Beveland. Als ook de Eerste Kamer het wets ontwerp goedkeurt zullen de huidige 24 gemeenten worden vervangen door 4 nieuwe: Goes, Kapelle, Rei- merswaal en Boi*sele. De fracties van Boerenpartij en Staatkundig Ge reformeerde Partij ki*egen aanteke ning tegen het wetsontwerp te heb ben gestemd. Een amendement van de P.v.d.A.- afgevaurdigdc Van Thijn, om van de 24 gemeenten slechts twee nieuwe te maken, weid verworpen met 39 te gen 79 stemmen. Voor het amende ment spi-aken zich uit de fx-acties van de P.v.d.A. en P.S.P. en vier leden van de V.V.D.-fractie: Schlingemann, Zegering Hadders, mevr. Dettmeijer- Labberton en dr. Van Dijk. Een amendement van de anti-re volutionaire heer Van Bennekom werd wel aanvaard. Hierin wordt voorgesteld de gemeente Kattendijke over te hevelen naar Goes en niet naar Kapelle, zoals in het wetsont werp werd voorgesteld. zich van de inhoud van een op een tafel staande geldtrommel meester te maken. Toen hij de txommel leeg had ge haald, ging het tweetal er vandoor. Beatle George Harrison gearresteerd LONDEN, 12-3. De 25-jarige Beatle George Harrison en zijn 24-jarige vrouw Patricia zijn woensdag in hun woning in een voorstad van Londen door rechercheurs gearresteerd om dat zij in het bezit zoudfen zijn van marihuana. Het echtpaar werd tegen een borgsom van 200 pond vrijgela ten en zal 'dinsdag voor de recht bank moeten verschijnen. LAGOS, 12-3. De Biafraanse lei der, luitenant-kolonel Ojoekwoe, heeft voorgesteld de wapens een maand te laten rusten om de twee partijen in de burgeroorlog de ge legenheid te geven het eens te wor den over de bepalingen van een langduriger bestand. Volgens radio-Biafi'a - dat dit woensdag bekendmaakte - heeft Ojoekwoe dit voox'stel gedaan in een boodschap aan de ministex-s van bui tenlandse zaken van de zes EEG- landen - Fx'ankx'ijk, West-Duitsland, Italië, Nedèi'land, België en Luxem- burg. HOUSTON, 12-3. De Apollo-9 zal de voorgenomen landing later inzet ten dan aanvankelijk was voorgeno men. De bedoeling is een slecht- weerzóne te ontgaan. De Nasa heel't officieel bekend dat de Apollo-9 van daag (donderdag) tegen het middag uur (18.00 uur Ned. tijd) zal landen. Vrachtwagen stort op spoorbaan - Chauffeur 0111 het leven gekomen UTRECHT, 12-3. Dichl bij de renbaan Mereveld, vlak bij Utrecht, is woensdagmiddag een vrachtauto met oplegger van een viadukt in rijksweg 12 (Utrecht-Arnhem) gere den en op de lager gelegen spoor baan Utrecht-Den Bosch terechtge- komen. De 21-jarige chauffeur H. Leeflang uit De Steeg (gem. Rheden) werd op slag gedood. Het ongeluk zou gebeurd zijn toen de vrachtwagen een wiel vex*loor. Het gevaarte kwam ondexsteboven op de spoorlijn terecht en werd gro tendeels vernield. Kind door trein gegrepen UTRECHT, 11-3. De drie-jarige Woltex- de Boer uit Gx*oningen is dinsdagavond omstreeks half zes vlakbij het Groningse station door een goederentx*ein aangèi'eden. Het jongetje liep op dat moment over de spcoxbaan. Dank zij de tijidige waar schuwingen van een voorbijganger kon de machinist de trein, die op weg was naar Ziwolle, nog flink af remmen. Met. een hersenschudding is het kind naar het academisch zie kenhuis in Groningen overgebracht. De familie De Boer woont vlakbij de spooi'lijn. PARIJS. „Verenigd zoals in mei" staat in grote letters op dit spandoek, dat meegedragen werd door stakers, tijdens hun demonstratieve mars door de Franse hoofdstad. Duizen den namen deel aan de mars die naar de Bastille voerde, om te pro testeren tegen de politiek van presi dent De Gaulle. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Hij is niet arm die weinig heeft Maar die met veel begeerten leeft. Veel bewolking Verwachting tot vrijdagavond: In het noorden van het land veel bewolking met regen en tijdelijk zachter, kx*achtige tot matige wind, hoofdzakelijk uit oostelijke lichtin gen. Elders: veel bewolking met plaatse lijk x-egen en hier en daar mist en weinig vex'andei'ing in tempex-atuur; matige wind uit westelijke richtin gen. Voor zatei'dag: Aantal ux*en zon: 3 of meer. Min.-tempex-atin-en: 2 tot 7 graden boven noxmaal. Max.-tempex'atui'en: 1 tot 6 gxaden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 14 maax-t. Zon op 6.57, onder 18.42. Maan op 5.55, onder 13.41. Nieuwe maan: 18 maart te 5.51. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 14 maart 12.06 n.m. n.m. BROUWERSHAVEN 14 maart 11.57 v.m. Doodtij: 13 maart. n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Zachte lucht dxingt met wes tenwinden diep in de zuidelijke helft van Eui'opa door; daarentegen vin den we een oostelijke luchtslx-oming boven de noox'delijke helft, met vrij koude lucht. De gi'enszöne tussen deze beide stromingen sti'ekt zich uit van zuid-Ierland over ons land naar het oosten. Langs deze grenszone trekken stoxingen oostwaarts, waar door het wisselvallige weertype in ons land aanhoudt, zodat wij ons dan weer in de koude, dan weer in de warme lucht zullen bevinden. FRANKFORT. Bij dc brand die dinsdag op de luchthaven van Frankfort ontstond in een Ethiopisch verkeersvliegtuig zijn acht werksters gewond, van wie drie ernstig. Dit heeft dc politie meegedeeld. De scha de wordt op 20 miljoen mark geschat

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1