AGENDA Met veel ruiters en amazones vierde Noordwelle weer Stra STREEKNIEUWS „De Zoom" n.v. REGEN Feest op zonnige (lag NOORDWELLE, 8-3. Begunstigd ditmaal door stralend voorjaarsweer, vierde Noordwelle weer het traditio nele Straf eest. In het begin van de middag verzamelden ruiters en ama zones zich met hun versierde vier voeters op het dorpsplein om te ver schijnen voor de jury, bestaande uit de dames Van Weelden, mevr. Jon ker-van Dongen, mevr. Dalebout- van Zalm en mevr. De Ruiter-Kou- wen. De jury had geen gemakkelijke taak, daar niet minder dan 27 rui ters aanwezig waren met hun paar den, waarvan er 18 fraai waren ver sierd. Na de jurering begonnen rui ters en amazones aan hun tocht naar duin en strand. Hierna was de beurt aan de schoolkinderen, die al ston den te trappelen van ongeduld om te beginnen met het ringsteken op de fiets. De Kon. Harmonie „Witte van Haemstede" was present om - com pleet met drumband - de ruiters bui ten de dorpskom weer op te vangen. Een groot aantal muzikanten was aanwezig en vrolijk klonken de klanken op deze zonovergoten mid dag over het anders zo rustige Noordwelle. Het was een fascinerend gezicht de grote stoet paarden, dartelend trap pelend, door de dorpskern te zien trekken. Halt werd gehouden voor café Lokker-v. d. Zande, waar zich inmiddels veel publiek had opge steld. Een welkomstwoord werd ge sproken door de vice-voorzitter van het Strè-comité de heer M. C. Moer- mond, die de ruiters dankte voor hun grote opkomst en de zorg aan de versieringen besteed. Hij bracht ook dank aan de rijschoolhouders, die hun paarden voor Stra beschik baar hadden willen stellen. Verder dank aan „Witte van Haemstede" en allen, die tekenden op de lijst. In zijn welkomstwoord begroette de heer Moermond speciaal burgemeester Everwijn. Hij riep de ruiters op bij het ringsteken hun best te doen en onderlijnde dat alle omstandigheden gunstig waren voor het Strafeest van dit jaar. Tenslotte dankte hij het co mité voor de organisatie. Na een verfrissende dronk begon het ringsteken te paard, wat evenals altijd weer een grote behendigheid vereiste. Na enig kampen waren de uitslagen vastgesteld. Veel publiek bleef dit jaar tijdens het ringsteken buiten om zich daarna met moeite een plaatsje te veroveren in café Lokker-v. d. Zande waar een aan tal muzikanten van de Harmonie zich uitbundig uitleefde in het spelen van vrolijke wijsjes. Toen om 5 uur de prijzen werden bekend gemaakt, was het weer een speciale Stra-sfeer die Noordwelle eigen is. 's Avonds ver maakten velen zich bij een uitste kende dansband tot laat in de avond. De uitslagen De uitslagen waren als volgt: ring steken fietsen kinderen: groep I: 1. Henk Dalebout; 2. Nelleke Jorge, 3. Bert van Keulen. Groep II: 1. Maartje Oosse, 2. An- dré Vis, 3. Marja van Keulen. Ringsteken te paard: dames: 1. juffr. Stakenburg, 2. mevr. Flohil, 3. juffr. Van Hoorn, 4. juffr. Kalf, 5. juffr. Kosten. Heren: 1. Joop Hanse, 2. Nico Beije 3. Wout Lokker, 4. R. Tangeman, 5. Adrie Padmos, verder alle deelne mers een prijsje. Versierde paarden: 1. mevr. Flohil, 2. de heer Smeets, 3. de heer Fon- teijne, 4. de heer- Tangeman, 5. juffr. Siessen, 6. de heer Gelijnse, 7. de heer M. de Vrieze, 8. de heer J. Ho- genboom. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE Contactavond Korfbalvereniging .All-Ready" De Zierikzeese Korfbalvereniging „All-Ready" houdt op vrijdag 21 maart a.s. in het „Duyvelants Kof- fyhuys" een contactavond voor leden en genodigden. Deze avond werd reeds eerder vastgesteld op vrijdag 28 februari j.l. doch kon toen wegens omstandigheden geen doorgang vin den. Jeugdmiddag K.V. „All-Ready" Op zaterdag 15 maart a.s. wordt in de Graanbeurs van het „Huis van Nassau" te Zierikzee een speciale jeugdmiddag gehouden voor de jon gere leden van de korfbalvereniging „All-Ready". Er zal o.a. een quiz worden gehouden. De leiding berust bij de jeugdcommissie van „All- Ready". Ver. „Stad en Lande" Op vrijdag 28 maart a.s. wordt in de Mondragon-foyer de voorjaars vergadering gehouden van de Ver eniging „Stad en Lande van Schou- wen-Duiveland". Filmvoorstelling in „De Lichtboei" Op donderdag 13 maart a.s. wor den in „De Lichtboei" weer film voorstellingen gegeven. Vertoond wordt de film „Willem Teil in men senjacht". Ver. v. Rechtzinnig Hervormden Heden (dindsdag)-avond houdt de Vereniging van Rechtzinnig Her vormden een bijeenkomst in het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw. Als spreker treedt op ds. B. Aks te Kruiningen, met als onderwerp: „Wat is aktuele prediking?" Vrijzinnig Hervormde Vrouwenfederatie Op dinsdag 22 april vindt te Zie rikzee in het Ned. Hervormd Veren igingsgebouw, de voorjaarsvergade ring plaats van de Federatie Zeeland en West Brabant van de Vrijzinnig Hervormde Vrouwenfederatie. De wijdingsdienst op deze bijeenkomst wordt gehouden door ds. J. B. As sendorp. Mevr. Luteyn-Beerens te Goes zal spreken over: „Natuurmo numenten in Noord-Amerika". De stadhuisrestauratie Waarom worit de dienst van ge meentewerken van Rotterdam inge schakeld opi restauraties in Zierik zee te begroten; zijn er geen particu liere instanties om dat te doen? Aldus luidt een vraag van de ad viescommissie voor onderwijs, cul tuur enz. met betrekking tot het voorstel van ged. staten inzake de restauratie van het stadhuis te Zie rikzee. In antwoord op deze vraag delen ged. staten mee dat er uiter aard particuliere instanties zijn om een begroting te maken. In het on derhavige geval moet deze dienst verlening van dc gemeente Rotter dam worden gezien als een gevolg van de adoptie van Schouwen-Dui- voland door deze gemeente na de watersnoodramp van 1953. Intussen blijikt uit een andere mededeling van g.s., naar aanleiding van een opmer king van de adviescommissie, dat de dienst gemeentewerken te Rotter dam aanvankelijk had verzuimd in de begroting een post op te nemen voor het herstel van het stucwerk in de trouwzaal. De commissie stelt verder de vraag of zal kunnen worden voldaan aan de door de minister gestelde voor waarde dat het werk binnen twee jaren moet zijn beëindigd. Ged. sta ten antwoorden op deze vraag dat het aannemelijk is dat de onderha vige werkzaamheden, die worden uitgevoerd! onder toezicht van de rijksdienst voor de monumentenzorg, binnen de gestelde termijn kunnen worden gerealiseerd. De derde fase van de restauratie is neg niet be ëindigd, maar alvorens deze af te kunnen werken, dient eerst een ge deelte van de vierde fase te worden uitgevoerd. Opening lederwarenzaak Morgen (woensdag 12 maart) wordt de nieuwe zaak Etoile-Luxe-leder- waren, in het pand Dam 9, geopend. Veertigjarig jubileum Morgen - woensdag 12 maart - zal het veertig jaar geleden zijn dat de heer L. van Sluis in dienst trad bij het Staatsbedrijf der P.T.T. De jubi laris is werkzaam als dienstkringlei- der der Telefonie en Telegrafie te Zierikzee. BURGH Openbare verkoop Ten overstaan van notaris P- Hee- ring werd vrijdagmiddag in hotel Het wapen van Burgh, volgens art. 1223 verkocht de villa „Wayra" Hoge Hilleweg 19 te Westenschouwen. Ko per werd N. N. voor een bedrag van f 70.000. WESTERSCHOUWEN De „Henri Dunant" Het Rode-Kruishospitaaischip „Hen ri Dunant" vertrok maandag uit We- meldinge voor een rondvaart van een week. De reis wordt ditmaal mee gemaakt door de arts de heer H. J. Simons te Renesse, belast met de medische verzorging aan boord. Ver der is aan boord ds. G. E. Huizing, ned. hervormd predikant te Haam stede, die met de geestelijke zorg van de patiënten is belast. De restauratie van het slot Haamstede Het ligt in de bedoeling dat het slot Haamstede na de restauratic - rret uitzondering van het bewoonde gedeelte - voor het publiek wordt opengesteld. Aldus delen G.S. mee naar aanleiding van een desbetref fende vraag van de commissie voor onderwijs en cultuur. Verder delen G.S. mee dat inmid dels een voorschot is uitgekeerd van f 18.000,op de reeds toegekende bijdrage van de op f 410.000,ge raamde subsidiabele restauratiekos ten. De commissie merkt op te betwij felen of de N.V. Landgoed Slot Haamstede wel bij machte zal zijn om het eigen aandeel te bekostigen (maximaal haalbaar is een bedrag van f 267.0000,waarbij inbegre pen de niet-subsidiabele kosten. G.S. delen hierop mee dat door verkoop van grond het mogelijk zal zijn de restauratie van het slot Haamstede financieel af te renden. De gemeente Westerschouwen verleent een bij drage van 10 procent in de restaura tiekosten. Verder delen G.S. op een betref fende vraag nog mee dat de moge lijkheid bezien zal worden voor een bezoek van de Statencommissie aan de werkzaamheden. Daarnaast zal tevens worden overwogen of het mo gelijk is bij een volgende excursie van alle Statenleden, eveneens één of meer projecten te bezoeken. RENESSE Modeshow Plattelandsvrouwen In het Dorpshuis te Renesse houdt de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Noordwelle op maandag 17 maart a.s. een mode show. Deze show wordt verzorgd door Modehuis Holty uit Zierikzee en Maison Drehsen-Poel, eveneens uit Zierikzee. Ook een aantal eigen leden zal medewerking verlenen. Na de gehouden bestuursverkiezing zijn de taken van de nieuwe bestuursle den als volgt verdeeld: mevrouw Krijger-Vrij is vice-presidente ge worden, mevrouw M. Gilijamse- Meijers, contact-lid en mevrouw M. Hanse-Bax, bestuurslid. Ledenvergadering Coöp. Raiffeisenbank „Schouwen" Donderdag 13 maart vergadert de Coöp. Raiffeisenbtn'k „Schouwen" in het 'Dorpshuis te Renesse. Een 16 puniten tellende agenda omvat de jaarlijkse hoogtepunten uit het be staan der bank. Er zuilen twee be stuursleden gekozen moeten worden uit deze drie heren (in alfabetische volgorde): J. P. C. Boot, J. A. Fride- richs en J. A. v. Waveren. Voor de verkiezing van een plaatsvervan gend bestuurslid luidt de voordracht; 1. M. P. Moelker en 2. M. J. Steur. In de raad van toezicht zal gekozen moeten worden tussen de heren N. Steur (nummer één der voordracht) en S. C. Coomans, wegens periodie ke aftreding van de heer N. Steur, Na het huishoudelijk gedeelte zal de heer W. P. de Vrieze uit Haam stede reisindrukken ten beste geven aan de hand van kleurendia's over Marokko en de Dominicaanse repu bliek. Hoofdprijs in nat. tekenwedstrijd voor leerlingen o.l.s. Rijni Dorreman, leerling van de tweede klas van de O.L.S. Renesse heeft in een nationale tekenwedstrijd die enige weken geleden onder het motto „Snoep verstandig, eet een appel" door de Centr. Vereniging van Tuinbouwveilingen werd uitge schreven en waarvoor iedere klas één tekening mocht inzenden, een hoofdprijs gewonnen. Rijni is uitge- odigd a.s. zaterdag naar Amsterdam te komen om daar uit handen van pref. Backer-Dirks (Ivoren Kruis) zijn prijs in ontvangst te nemen. Consequenties heeft dit ook nog voor de gehele school, daar op 27 maart een rijk versierde „appelauto" de school zal aandoen -en alle leerlingen door een vertegenwoordig(st)er van de schooltandartsendienst op een appel zullen worden getrakteerd. NOORDVVELLE Jaarvergadering Verbond voor Veilig Verkeer De afd. Schouwen van het Verbond voor Veilig Verkeer houdit op don derdag 13 maart in de zaal van me vrouw Lokker-v. d. Zande de jaar vergadering. In verband met de steeds hoger wordende uitgaven zal op deze avond getracht worden de contributie te verhogen, 't Huishoude lijk 'gedeelte bestaat verder uit de gewone jaarlijks terugkerende pun ten. OUWERKERK Het verjaringsfonds der Herv. Gemeente te Guwerkerk heeft over februari f 86,30 opgebracht. Het eind bedrag van de voorjaarszendingscol- lecte bedraagt f 89,50. Gemeente-avond Woensdag 12 maart a.s. zal in hefc. Dorpshuis een bijzondere gemeente avond plaats hebben, waarop ieder een wel'kom is. Ds. Stratinig met zijn staf zal ikomen spreken over het werk van wKinderzorg". OOSTERLAND Vergadering „Helodea" Op vrijdag 14 maart a.s. houdt de aquariumvereniging „Helodea" te Zierikzee een vergadering op het adres: St. Joostdijk 26. Wereldvrouwengebedsdag De Werel-dtvrouwengebedsdag werd hier gehouden in 'het kerkgebouw van de Ger. Kerk aan de Lange Achterweg, waarvoor maar matige belangstelling bestond. Aan de hand van een liturgie, ditmaal samenge steld door vrouwen uit Afrika onder het motto: „Samen naar Christus toegroeien" werd het programma uitgevoerd door de dames D. Hage- Rentier en J. Stoutjesdijk-Borst. Er heerste een gewijde stemming. Het kerkorgel werd bespeeld door mevr. D. Cape)lle-d!e Ronde .De gehouden collecte, bestemd voor de zending, bracht f 26 op. BRUINISSE land Anna Jacobapolder de jaarver gadering in „Ons Dorpshuis". In zijn jaarverslag deelde de se- kretaris mee dat de afdeling in 1968 749Mi pet. boven het streefbedrag stond en dat de sampagne f 4122.52 had opgebracht. De contributie van de leden bedroeg f 1244,50, dat was f 110.50 meer dan in 1967. Het leden tal bedraagt 627. De verloting van de Chr. Gem. Zangvereniging „Cres cendo", die werd gehouden ten bate van de afdeling bracht f 295 op. Medegedeeld werd nog dat de eerstvolgende bloedafnameavond zal zijn op 20 juni aanstaande. Bij ak- klamatie werd de heer J- M. Ligten- dag herkozen als bestuurslid. De heer A. Labruyére moest om gezondheids redenen zijn bestuursfunctie neer leggen, na een 15-jarige zittingspe riode. Zijn werkzaamheden als se- kretaris waren niet te onderschat ten, aldus dokter Menger in zijn toe spraak. Verschillende initiatieven beitreffende Rode Kruistaken kwa men van hem en werden door het bestuur overgenomen. Ook leidde hij het Jeugd Rode Kruis, dat interna tionale bekendheid verwierfd. In zijn dankwoord zeicjo de heer La bruyére dat de behaalde resultaten door samenwerking van bestuur en leden is 'tot stand gekomen. Hij hoopte dat het bestuur op de inge slagen weg zal voortgaan. Laat voor al het belang van he>t Rode Kruis vooraan staan. De voorzitter deelde nog mede dat op 14 maart de jaarvergadering te St. Philipsland zal worden gehouden waar dan ook leden van hot hoofd bestuur aanwezig zullen zijn. In de pauze werden Welfare arti kelen verloot. Tot slot werd de film „Spencers Mountain" vertoond, gulden. Onze wasserij levert een kraak heldere was in enkele dagen uit en thuis Wasserij Zierikzee - Telefoon 2673 NEW YORK. De Amerikaanse autoriteiten hebben vier personen gearresteerd op beschuldiging van poging tot smokkelen van een partij heroïne van meer dan acht miljoen Advertentie Ophokperiode duiven Volgens de politieverordening van Bruinisse mogen de duiven nie,t. vlie gen van 15 maart tot 15 mei (behou dens uitzonderingen). Dit is inder tijd gedaan voor de landbouw, be scherming uitgezaaide erwten enz., maar het is uitgegroeid tot een be lang voor «de postduivenhouder zelf, omdat immers de kans dat de vogels vergif binnen krijgen, doordat ge zaaide produkten met giftige stoffen ontsmet zijn, ieder jaar groter wordt. Ongeval in bedrijf De heer A. van den Berge, com missionair in aardappelen te Brui- nisse, kwam maandag met zijn hand in een van de in zijn bedrijf opge stelde machines. Hand en arm wer den daarbij gekwetst en de heer van den Berge moest zich onder behande ling van dokter van Leeuwen stellen. SINT PHILIPSLAND Rode Kruis-afdeling weet te offeren Onder voorzitterschap van dokter Menger hiëld de afdeling S. Philips- De door de drie grote vakverbon den ter ondersteuning van looneisen uitgeroepen algemene 24-uursstaking heeft vandaag, dinsdag, het openba re leven in Frankrijk in grote mate aangetast. Zwaar getroffen is het openbare vervoer. ISMALIA. Puinruimers aan 't werk na het vijf uren durende lange ar tillerie-duel tussen Egyptische en Israëlische troepen langs het Suez- kanaal. je Dinsdag 11 maart Zierikzee Ned. Herv. verenigingsgebouw, 8 uur Ver. van Rechtz. Hervormden. Huis van Nassau, 7.30 uur, bijeen komst voor oprichting van bridge- vereniging. Huis van Nassau, 7.30 uur, vergade ring Z.O.V., bespreking programma Koninginnedag. Mondragon-foyer, 8 uur Parochiebe- raad. Bruinisse Jaarvergadering Coöp. Raiffeissen- bank. R.T.M.-hotel Vliegveld, 7.30 uur, film- en dia-avond. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, 7.30 uur, uitvoering Chr. Gem. Zangvereniging en Kin derkoor o.l.v. E. Nieland. Woensdag 12 maart Zierikzee Mondragon, 2.15 uur, afdeling Schou wen Ned. Bond van Plattelandsvrou wen. Ouwerkerk Dorpshuis, 7.30 uur, kerkelijke ge meente-avond. Donderdag 13 maart Zierikzee De Lichtboei, 4 en 8 uur, filmvoor stellingen. Huis van Nassau, 8 uur, jaarvergade ring Rust Roest. Dorpshuis, 7.30 uur, verg. Coöp. Raif feisenbank „Schouwen". Noordwelle Zaal Lokker-v. d. Zande, 8 uur, jaarvergadering Verb, voor Veilig Verkeer, afd. Schouwen. DEN HAAG. Het congres van de Partij van de Arbeid heeft een voor stel volgens hetwelk Nederland uit de NAVO meet treden, met 1982 te gen 583 stemmen verworpen. PARAMARIBO. Woensdag zullen 120.000 leerlingen van de lagere-, ulo- en muloscholen weer les krijgen nu de staking van meer dan 4.000 onderwijzers, die zes weken duurde, is opgeschort. Illlllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll STEUNT de aktie Overdekt zwembad' E Stort uw bijdrage op giro s 137677 t.n.v. Zierikzeesche E 5 Nieuwsbode met vermelding van het motto! Ook kasstor- E E tingen zijn welkom! 5 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Wetend hiermede weer een waar deloze en sentimentele opmerking aan het papier toe te vertrouwen, wil ik toch iets zeggen over de re gen van vanmorgen. Misschien mag het, want zelfs het cabaret Paul van Vliet kwam met het heel indringende 1 iedje: „Drie mensen in een regen jas", duidelijk geïnspireerd door het feit dat het in de grote stad ook wel eens regent, maar - dit provinciaals chauvinisme zij vergeven - „ten plattelande" is de regen nog heel wat anders. Het druilt of het gutst, of het zwiept of liet. giet. Het bijzondere van de regen van vandaag is, dat zij komt na weken van bedriegelijkheid. Die al duide lijk in kracht toenemende zon, die onmiskenbare voorjaarstekenen in de mensenwereld sponsenemmers en bezems in het vrouwenrijk), voed den al weer de vermetele gedachte, dat wij zonder veel soesah, via zach te lentelijkheden, een stralende zo mer zouden inglijden, om - dromend in de stilte van bossen of aan de zee kust - de wirwar van de wereld en de sommige lastigheden des levens te vergeten. Maar dat optimistische vliegertje gaat niet op en daarom de regen van vandaag, die - hoe ook - gevoelens wekt van: „juist, zo hoort het ook eigenlijk"; een grijze lucht, het spatten in de goten, glimmende straten. Zo'n regen is onontkoombaar en het zet vele zonnige fantasieën op losse schroeven. Maar het pluspunt van die plotse linge regen is de eerlijkheid en het zonder pretentie zijn. Laat het maar wat regenen, want „het regent hier altijd". Het is je konsekwentie van een geografische situatie. Regen heeft (een beetje) ons lot bepaald. Hier aan de kust - omdat het „altijd" regent - geen hemelbestormende ac ties en volksexplosies, omdat de he mel bedekt is, geen voetroffels van volksdansers, geen hartstochtelijke daden of hoogoplaaiende passies, want de regen werkt corrigeretid en verkoelend. In de nissen van onze jassen gaan wij de zomer tegemoet, die - hoe hij ook zal zijn - ook regen zal kennen. Eerlijke regen en regen zonder pretenties, die grijzig uil- waaiert over het land. Maar soms breekt zelfs het wolkendek aan de kust en komen er ivarme dagen, maar de regen bepaalt voor een deel ons lot, ons karakter misschien wel en onze leefwijze, want we zijn allen „mensen in een regenjas". En dan spreken wc nog niet van de plastic regenkapjes van de dames, die on menselijke uil-vinding van de tech niek. die alle charme op één hoop gooit en mateloos droef stemt! SCIilEREl LANDMAN. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2