geueekte Zicrikzee.- üeelatraat 8 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Israël beschuldigt Russen van anti-semitisme „Egypte begonnen met schietpartij" Bezoek van Nixon aan Zuid-Slavië? Storm verwacht in landingsgebied van de Apollo-9 Dit jaar mogelijk drie bemande Amerikaanse maanvlueliten Groeiende sociale onrust in Frankrijk aanleiding stakingen Ouwe Nol: Zes jaar Ray veroordeeld voor moord op ds. King Rouwdemonstratie in bezet Jordanië LAATSTE NIEUWS Levenslang voor Hans van Z. «•-«•at. bij abonn. Zierikse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 11 maart 1969 125ste jaargang Nr. 20163 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruiibetaling 7,80; per maand J 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Het aardgas voor Wester schouwen Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Al ivat in bedde wordt gesproken f J Dient met de lakens f toegeloken. f Hartziekten eisen zware tol in België O' BRUSSEL, 10-3. Meer dan de helft van alle sterfgevallen in België zijn het .gevolg van hartziekten en aan doeningen van de bloedvaten, zo heeft de Belgische cardiologische stichting maandag meegedeeld op een persconferentie in Brussel. Ook moet meer dan een kwart van alle gevallen van volledige invalidi teit aan deze oorzaken worden ge weten, aldus de stichting, die een grootscheepse voorlichtingscampagne op dit gebied aankondigde. GENÈVE, 10-3. Israël heeft maan dag op een V.N.-commissie voor de mensenrechten, de Sowjet-regering verweten dat zij de drie miljoen Jo den in de Sowjet-Unie behandelt als „voorwaardelijk in vrijheid gestelde gevangenen" en sinds juni 1967 een anti-semitische campagne aanwak kert. In Peking is dinsdag, na vier da gen rust, weer een anti-Russische betoging gehouden. Een menigte, groter dan de vorige kenen, trok zich samen bij de Russische ambassade. Er zijn honderdduizenden mensen op de been. Hot nationale bevrijdings leger houdt een oogje in het zeil. BOEDAPEST. Op 15 maart zal het 45 jaar geleden zijn, dat radio Boedapest de eerste experimentele uitzendingen deed. Later in datzelfde jaar volgden regelmatige uitzendingen voor zo'tv 15.000 leden. Sinds kort worden de pro gramma's van radio Boedapest uitgezonden met een 300 kilowatt zender en een 314 meter hoge antenne, ivaarvan hier een fascinerende opname. V. N- waarnemers: VERENIGDE NATIES, 11-3. Ge neraal Odd Bull, hoofd van de V.N.- waarnemers in het Midden-Oosten, heeft in een rapport aan V.N.-secre- taris-generaal Thant meegedeeld dat Egypte zowel zaterdag als zondag begonnen is met schieten in de uit gebreide gevechten langs het Suez- kanaal. Zaterdag hadden 16 waarnemings posten langs het kanaal geconsta teerd dat de Egyptenaren het vuur openden. Zondag waren het er 12, terwijl vier eerst Israëlisch vuur in hun gebied hadden waargenomen. Israël heeft in een nota aan gene raal Buil Egypte ervan beschuldigd het bestand te hebben geschonden. De gevechten hebben naar officiële mededeling in Tel Aviv aan drie Is raëli's het leven gekost, terwijl 18 militairen gewond raakten. Over de verliezen aan Egyptische zijde zijn geen recente gegevens bekend. Volgens het gezaghebbende dag blad „Al Ahram" is het Egyptische leger constant in gereedheid om een nieuw oplaaien van de gevechten langs het Suezkanaal te beantwoor den en dreigt er ook elk ogenblik een nieuwe gewelduitbarsting. De Israëlische premier ad interim BELGRADO, 11-3. De Amerikaan se ambassadeur in Belgrado heeft aan Miso Pavicevitch, tijdelijk mi nister van buitenlandse zaken van Zuid-Slavië, een „hartelijke bood schap" van president Nixon over handigd, waarin deze een uitnodi ging tot een bezoek aan Zuid-Slavië aanvaardt. Dit is in doorgaans goed- ingelichte kringen in Belgrado ver nomen. Een datum voor het bezoek van Nixon zou nog niet zijn vastgesteld. Igal AUon heeft maandag een bezoek gebracht aan de Israëlische stellin gen aan het Suezkanaal en de troe pen geprezen voor hun hoog moreel en hun paraatheid. Nieuwe naam voor hoofdstad van West-Irian DJAKARTA, 11-3. De Indonesi sche regering heeft de naam van de hoofdstad van West-Irian, Soekarno- poera (het voormalige Hollandia), veranderd in Djaja Poera, aldus een verklaring van het ministerie van binnenlandse zaken. HOUSTON (Texas), 10-3. De kas bestaat dat de Apollo-9 met de drie ruimtevaarders aan boord in een an der gebied zal landien dan is vastge steld. In het gebied waar de Apollo terecht moet komen - het westelijke deel van de Atlantische oceaan op rond 1150 km. tien oosten van Kaap Kennedy - worden donderdag nl. een sterke wind en golven van ca. twee meter verwacht. Maar Nasa-functionarissen hebben er de nadruk op gelegd dat het hier een weersvoorspelling voor een ver verwijderd gebied betreft en dat de omstandigheden in hei voor de lan ding uitgezochte stuk zee zal afhan gen van de afstond die het „storm front" tot donderdag heef f, afgelegd. De drie ruimtevaarders - McDivitt, Scott en Schweickart - hebben kalm op de ongunstige weersvoorspelling gereageerd. KOPENHAGEN. Een recente opname van koning Frederik IX van Dene marken, die vandaag (11 maart) zijn 70ste jaardag viert. HOUSTON, 11-3. Wordt de eer ste Amerikaanse landing op de maan met de Apollo-ll een succes, dan hoopt men dit jaar nog twee beman de maanvluchten uit te voeren, zo hebben functionarissen in het ruim tevaartcentrum te Houston meege deeld. De Apollo-ll moet volgens plan op 15 juli naar de maan vertrekken, en bij welslagen van deze onderne ming zullen de Apollo-12 in septem ber en de Apollo-13 in december ge lijke vluchten uitvoeren. Ook bestaat het voornemen nog twee maanreizen in de eerste helft van 1970 te onder nemen. „AI deze plannen zijn gebaseerd op het succes van de Apollo-11- vlucht", aldus een functionaris. Vele deskundigen houden rekening met de mogelijkheid dat de vlucht van Apollo-10, die in mei moet plaatsvinden en voorziet in een tocht met het maanlandingsvaartuig tot 15 kilometer boven het maanoppervlak, niet doorgaat en vervangen wordt door de Apollo-ll. Men betwijfelt echter dat de Saturnus raket en het ruimteschip met maanlandingsvaar tuig voor de Apollo-ll voor juni startgereed kunnen zijn. Generaal Samuel Phillips, de lei der van het Apollo-program, heeft onlangs verklaard dat de beslissing over het wel of niet doorgaan van de Apollo-10 missie nog deze maand zal worden genomen. Hijzelf geloofde dat do vlucht zou doorgaan. De burgerastronaut Neil Arm strong, die commandant was van de Gemini-acht missie in 1966, is reeds aangewezen als commandant voor de eerste poging tot landing op de maan. Zijn metgezellen op de vlucht zijn luitenant-kolonel Michael Col lins, die piloot zal zijn van het ei genlijke ruimteschip, en kolonel Ed ward „Buzz" Aldrin, die het maan landingsvaartuig zal besturen. Voor de daaropvolgende maan vluchten zijn nog geen bemanningen aangewezen. Ook is volgens ruimte vaartfunctionarissen nog niet beslist wie van de Apollo-ll bemanning als eerste de maanbodem mag betreden. Tijdelijk opklaringen Verwachting tot woensdagavond: Plaatselijk neerslag, maar ook tijde lijk opklaringen; vannacht tempera turen cm het vriespunt tot lichte vorst; morgenmiddag in het alge meen iets hogere temperaturen dan vandaag; zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 5 uur. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 12 maart. Zon op 7.02, onder 18.39. Maan op 4.32, onder 10.51. 13 maart. Zon op 6.59. onder 18.41. Maan op 5.22, onder 12.11. Laatste kwartier: 11 maart te 8.44. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 12 maart 8.49 v.m. 21.31 n.m. 13 maart 10.20 v.m. 23.16 n.m. BROUWERSHAVEN 12 maart 8.44 v.m. 21.30 n.m. 13 maart 10.16 v.m. 23.17 n.m. Doodtij: 13 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-3. Het K.-N.M.I. deelt mede: Een frontale storing trok in noordoostelijke richting over het En gelse Kanaal. Daarbij ontwikkelde zich een neerslagggebied dat maan dagavond het zuiden van Nederland bereikte. Samenhangend hiermee heeft het alleen nog in het noordoos ten van ons land nog een enkele graad 'gevroren. Met zuidwestelijke winden wordt over Frankrijk en België zachte oceaanlucht aange voerd*, die in de nanacht en ochtend to.t zuid-Limburg doordrong met een temperatuur van ongeveer 8 graden. Inmiddels is ten westen van de Golf van Biskaje een volgende storing aangekomen. Deze houdt, eveneens een noordoostelijke koers aan. In verband daarmee wordt er in ons land in he.t komende etmaal opnieuw regen verwacht. Daarbij zullen over dag de temperaturen in het zuidoos ten van ons land iets lager worden. Grote actie met steun van de vakbonden UTRECHT, 11-3. De rechtbank in Utrecht heeft vanochtend de 26- jarige meervoudige moordenaar Hans van Z. veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. De officier had levenslang en ter beschikking stelling van de regering geëist. H(j werd schuldig verklaard aan drie van de vier ten laste gelegde moor den en een diefstal met geweldple ging. Hij werd vrijgesproken van de ten laste gelegde moord op de Rot terdamse lerares Elly Hagers. De po ging tot moord of gekwalificeerde doodslag op mevrouw Woortmetfer werd niet bewezen verklaard. UTRECHT, 11-3. De Utrechtse rechtbank heeft vanochtend de 76- jarige Utrechter A. J. R. („Ouwe Nol") wegens uitlokking van twee door Hans van Z. gepleegde moor den, uitlokking van een poging tot gekwalificeerde doodslag en heling van een gestolen televisietoestel ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 6 jaar en daarna ter beschikking stelling van de regering. De officier van justitie had een gevangenisstraf van acht jaar en t.b.r. geëist. PARIJS, 10-3. De toenemende sociale ontevredenheid in Frankrijk zal zich heden - dinsdag - manifes teren in een vrijwel algemene sta king van 24 tot 36 uur. Deze actie die de steun heeft van de drie grote vak bonden, wordt de grootste sinds de massale stakingen van mei en juni van het vorige jaar die het land toen aan de rand van de afgrond hebben gebracht. De groeiende onrust op sociaal gebied heeft ook haar weer slag op de positie van de frank. Maandagmiddag steeg in Parijs de goudprijs tot een recordhoogte van 48,43 dollar per ounce, welk peil in geen 21 jaar was bereikt. Toch zijn financiële deskundigen van oordeel, dat er geen devaluatie van de frank ophanden is. In geheel Frankrijk rijden vandaag geen treinen, terwijl in Parijs de on dergrondse treinen en de autobussen in de remise blijven. Voor het lucht verkeer verwacht men aanzienlijke beperkingen. Voor de industrie zal er in het geheel geen elektrische stroom zijn. Voor particulieren zal de stroomloze periode zich beperken tot de uren tussen 8 en 17 uur. Banken, scholen en universiteiten zullen overwegend gesloten blijven. Bij de posterijen zal het werk stilliggen met uitzondei-ing van het automatische telefoonverkeer. Dinsdagavond en woensdagochtend verschijnen er geen kranten. Ook het personeel van de staatsradio- en televisie staakt. Wel zal er een beperkt programma worden verzorgd, terwijl er ook voor is gezorgd dat de aangekondigde re de van president de Gaulle ('s avonds) via radio en televisie zal worden uit gezonden. Man wilde soort L.S.D. maken AMSTERDAM, 10-3, De Ameri- kaanse chemicus E. M. G. (33), die vorige week wegens overtreding van de opiumwet in Amsterdam werd aangehouden, beschikte volgens de centrale recherche in zijn gehuurde appartement op de Amsterdamse Haai-lemmerdijk over alle chemica liën nodig voor de vei-vaardiging van L.S.D. Omdat hij niet voldoende la- boratoriumapparatuur had maakte hij vermoedelijk het eenvoudiger te produceren en sterker werkende hal lucinogeen diethyl-triptamine. Hier van werd namelijk 60 gram, vol doende voor 180 doses in de woning aangeti-offen. Maar gezien de hoe veelheid gx-ondstoffen die in beslag werden genomen, had de Amerikaan, die doctor in de psychologie en che mie zou zijn, drie kilo (9.000 doses) met een verkoopwaarde van ca. f 60.000 kunnen bereiden. Hoewel aanvankelijk was gezegd dat het 78-jarige staatshoofd zou spreken over de voorgenomen volks raadpleging op 27 april over de re organisatie van de senaat en de ver groting van de regionale autonomie, acht men het nu waarschijnlijk dat hg het ook over de huidige sociale en financiële crisis zal hebben. De staking is bedoeld om aan loon eisen kracht bij te zetten nu het overleg met de werkgevers en de re gering vorige week is vastgelopen. De vakbonden vragen voor dit jaar loonsverhogingen van gemiddeld 12 procent om de gestegen kosten van het levensonderhoud op te vangen. De regering heeft in de overheids sector de stijging tot vier procent be perkt. De werkgevers hebben ge waarschuwd voor al te gxote stijgin gen van de loonkosten, omdat het evenwicht na de forse loonsveidio- gingen van vorig jaar zomer nog niet is hersteld. Wel hebben zij zich be reid verklaard tot „constructief overleg" met de vakorganisaties. 99 jaar gevangenisstraf MEMPHIS, 10-3. James Earl Ray is maandag tot 99 jaar gevangenis straf veroordeeld voor de moord op de Amerikaanse negerleider dominee Martin Luther King. Ray verklaarde zich schuldig om de elektrische stoel le ontlopen, waarna het tot een bliksemproces kwam, dat nog geen drie en een half uur duurde. De jury, bestaande uit tien blanken en twee negers, stemde met de door de rechter aanbevolen straf in, zonder zichzelf ook maar voor beraad terug te trekken. Het px*oces zou aanvankelijk pas 7 april beginnen, maar maandag kwam de rechtbank op verzoek van Ray's advocaat, Percy Foreman, in speciale zitting bijeen. Foreman had met de officier van justitie en de rechter een akkooi'd weten te be reiken. Verklaarde Ray zich direct JERUZALEM, 10-3. In Nabloes, in het door Israël bezette deel van Jor danië, hebben Arabische scholieren maandag rouwdemonstraties gehou den ter herdenking van de Egyp tische legerstafchef generaal Abdel Moneim Riad, die in het weekeinde bij de beschieting over het Silez- kanaal is gesneuveld. De honderden betogei-s di*oegen portretten van pre sident Nasser en generaal Riad mee. Vele winkels en bedrijven waren ge sloten. Autobusongeluk in Chili SANTIAGO, 11-3. Bij een buson geluk in Chili, 230 km ten noorden van Santiago, zijn 23 mensen om het leven gekomen; 16 inzittenden ble ven ongedeerd. schuldig, daax-mee een slepend pro ces voorkomend, dan zou automa tisch niet de doodstraf maar 99 jaar tegen hem worden geëist, volgens een bepaling in de wet van Tennes see. De jury, die formeel de straf moet vaststellen, besloot zich aan de aanbeveling van de rechter te hou den en zo was de zaak snel afge wikkeld. Russische vlootofficier deserteerde LAGOS, 10-3. Een officier van een Russische viooteenheid, die een of ficieel bezoek aan Lagos bi'engt, is maandag gedeserteex-d door ovei"- boord te springen en naar het in de buurt liggende Bx-itse vrachtschip „Tweedbank" te zwemmen, zo is van welingelichte zijde vex-nomen. De of ficier, vermoedelijk een luitenant, zou zowel de Nigei'iaanse als dè Britse regering om politiek asiel heb ben gevraagd. De Russische viooteenheid, be staande uit twee torpedojagers, een duikboot en eexi bevoorradingsschip, zou gisterochtend uitvaren. Tegen het middaguur lag zij echter nog steeds voor anker. Vrouw van astronaut Eisele wil scheiden HOUSTON, 11-3. De vrouw van de Amerikaanse astronaut Don Ei sele is een echtscheidingsprocedure begonnen. Zij beschuldigt haar man. die vorig jaar oktober met de Apol- lo-7 tien dagen in de ruimte heeft vertoefd, van geestelijke wreedheid. Het echtpaar Eisele heeft drie kinde ren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1