DE ZIERIKZEESCHE COURANT Stafchef van Egyptische strijdkrachten Riad gesneuveld HOLS VLEES écht VLEES GROENMERK Gaat consumptiemelkprijs omhoog? Guyana wordt republiek morris De L.M. vloog alleen en deed het goed Antiekdiefstal te Middelburg De verjaring van oorlogsmisdaden Dreigende staking bij streekvervoer Anti-atoom-mars in Brussel Frankrijk gaat morgen staken Prof. Heertje over de P.v.d.A. Veel doden bij Nigeriaans bombardement GEWEENTE Zier i k z e e Weelstraat 8 f bij abonn. 2ierikse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maaiulag 10 maart 1969 125ste jaargang Nr. 2Q1G2 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, pojlbus J, lei. (01110)2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110 2938). Uitgave N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meandert bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Uniformen voor „Nieuw Leven Hevig artillerieduel aan Suez-kanaal CAIRO, 9-3. De stafchef van de Egyptische strijdkrachten, luitenant- generaal Abdel Moneim Riad, is zondag bjj het artillerieduel met de Israëliërs gesneuveld. Zo wordt of ficieel in Cairo meegedeeld. Hij is dodelijk door een granaat getroffen. Van Port Tauflik tot Kantara heb ben Egyptenaren en Israëliërs zon dag weer een artillerieduel over het Suezkanaal gevoerd, nadat zij elkaar ook zaterdag over deze afstand van meer dan honderd kilometer vijf uur lang op deze wijze hadden bestreden. Volgens de Israëlische lezing deed zich zondagochtend bij Kantara een klein incident voor, waarbij de Egyp tenaren het vuur openden. De Isra ëliërs schoten toen niet terug. 's Middags begonnen volgens die lezing de Egyptenaren ten noorden van Port Taufik met lichte wapens te schieten. De Israëliërs beant woordden het vuur en tien minuten later begon Egypte ook met artille rie. Het artillerieduel breidde zich snel uit tot over genoemde breedte. Israël heeft zich in de nacht van zaterdag op 2ondag bij de Veilig heidsraad beklaagd over het schie ten door Egypte. Nadien heeft ook Egypte een memorandum over „de agressieve politiek van Israël" laten overhandigen. De Egyptische minis ter van buitenlandse zaken Riad heeft de chef van de V.N.-waarne- mers, generaal Odd Bull, dringend verzocht voor overleg naar Cairo te komen. Bij de schietpax-tij van zaterdag zijn delen van een olieraffinaderij bij Suez in bx*and geraakt. De bi-and woedde ook zondag nog. 3x 1,79 5,37 -/Tfc 3x0,99 2,97 3x0,58 1,74 Wi in de dierenspeciaalzaak Plotseling'' Egypte zegt dat Israël „plotseling" met artillerie, machinegeweren en pantsergeschut het vuur geopend heeft op de steden Kantara, Ismalia, Deverstir en Suez. In geheel Egypte moest met ingang van zondag worden vei-duisterd. De koplampen van auto's moeten blauw zijn geverfd. Lichtreclame's mochten niet branden. GEORGETOWN, 9-3. Guyana wordt op 23 februari volgend jaar een republiek en hoopit binnen het gemenebest te blijven, zo heeft de regering zondag bekendgemaakt. Het krijgt dan een president hi de plaats van de Britse gouverneur-generaal. De voormalige Britse kolonie is in mei 1966 onafhankelijk geworden. Opslagplaatsen ontdekt van gestolen kunstvoorwerpen GENUA, 8-3. Drie opslagplaatsen van gestolen kunstvoorwerpen ter gezamenlijke waarde van ongeveer 3 miljoen gulden ,zijn door de Ge- nuese politie ontdekt. De voorwer pen bestaan uit schilderijen van oude en moderne meesters, meubelen, wapens, snuisterijen enz. Zij zijn af komstig uit kastelen, villa's of ap partementen die bezoek van dieven gehad hebben tijdens de afwezig heid van 'de bewoners. Er zijn 'drie arrestaties verricht. Het zijn de helers. DEN HAAG, 8-3. Er bestaan ge ruchten over plannen om in het melkprijsjaar april 1969-april 1970 de prijs voor consumptiemelk te ver hogen met twee cent per liter in de zomermaanden en vijf cent per liter in de wintei-maanden. De heer S. van der Ploeg (ANAB) vertelde dit tijdens de ï'ondvraag in een aan de verdeling van koelhuis- boter gewijde extra-vei-gadering van het produktschap voor zuivel. Hij wilde er inlichtingen en calculaties over hebben. Van de voorzittei-, ir. B. van Dam, kreeg hij te horen dat hij er in de stukken van een besloten Concentratiekampen in Amerika? NEW YORK, 8-3. De Newyorkse advocaat William Kunstier, gespeci aliseerd in de verdediging van ne gerradicalen, heeft de Amerikaanse regering ervan beschuldigd zes con centratiekampen te hebben laten bouwen van zwarte en blanke poli tieke agitators. Kunstier, zelf een blanke, zei donderdag op een pers conferentie dat een van deze kam pen op het ogenblik gebruikt wordt voor het detineren van recruten die weigeren hun dienstplicht te ver vullen. Het ministerie van justitie in Was hington heeft de beschuldiging on gegrond genoemd. Advertentie Qmnxrosr - Dealer voor Schouwen-Dulveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Landen op maan kan HOUSTON, 7-3. Met het totdusverr gevaarlijkste, maar feilloos uitge voerde ruimtevaartexperiment van vrijdag, hebben de drie Amerikaanse ruimtevaarders van de Apollo-9 de weg voor een landing op de maan geopend. Voor de eerste maal vloog het vreemd gevormde maanlandings voertuig met de 33-jarige Russell Schweickart, de eerste Amerikaanse burger-ruimtevaarder, en de 39-ja- rige overste James McDivitt aan boord, alleen door de kosmische ruimte. De L.M. verwijderde zich tot ongeveer 170 km van het moeder schip, dat door overste David Scott werd gestuurd, en bootste met zijn Nachtmerrie van trambestuurder STUTTGART, 8-3. Per auto nagejaagd door zijn bestuur der raasde een lege tram een hellende straat in Stuttgart af. De man, die even was uitge stapt maar vergeten had de tram op de rem te zetten, slaagde er niet in het steeds meer vaart krijgende gevaarte in te halen. Voor zijn ontzette ogen reed de tram na een rit van een kilometer uit de rails en veranderde en passant drie auto's in wrakken alvorens te gen de gevel van een huis tot staan te komen. Twee inzitten den van de vernielde auto's raakten bij het voorval zwaar gewond. De materiële schade word geschat op ongeveer vijftigduizend gulden. manoeuvres precies de voor juli voorgenomen landing op de maan na. Precies om 13.38 uur, Ned. tijd, tijdens de 59ste omwenteling en vijf dagen na de start, maakte de „spin" zich op meer dan 200 km hoogte boven de Caraïbische zee los van de Apollo-9. Na een korte for- matievlucht bij het moederschip werd de landingsmotor in werking gezet. Deze motor moet later voor een zachte landing zorgen op de maanoppervlakte. Nadat de motor voor de tweede maal werd ontstoken verwijderde de „spin" zich van het moederschip tot op 171 km. Tijdens deze solovlucht werden landingsge stel en ladingsmotor afgestoten. Daarna volgde het punt waarvoor men in Houston de adem inhield: het ontsteken van de startmotor. Van het feilloos werken van deze motor hangt de terugkeer van twee ruimtevaar ders van de maan af. Doet de motor het niet, dan kunnen ze niet meer van de maan af. Pi-ecies om 17.58 uui", Ned. tijd, bleek de motor goed te functioneren. Geen routinenianoeuvre HOUSTON. Voor de eerste maal tijdens de ruimtevlucht van de Apollo 9 is zaterdag een routinema noeuvre wegens een stox-ing uitge steld, Het plan was, de hoofdmotor 1,6 seconden lang te laten branden. Dat ging niet door omdat de nood zakelijke voorafgaande compressie- ontsteking niet in orde was. De bemanning van de Apolll 9 had zondag een ï-ustdag. De compu ters aan boord van het ruimteschip zijn met een bezuini'gingsprogram gevoed teneinde het brandstoffen- verbruik de komende dagen zo klein mogelijk te houden. Commandant James McDivitt voerde alleen foto- opdrachten uit. vergadei-ing, die al in zijn bezit moesten zijn, niets over kon vinden. Naar het A.N.P. verneemt is over de consumptiemelkpi-ijs al gesproken in de jongste besloten vergadering van het schap. MIDDELBURG, 9-3. De gemeen tepolitie van Middelburg heeft be kend gemaakt, dat er in de nacht van vrjjdag op zaterdag j.I. bü de Middelburgse antiekhandelaar Flip- se ingebroken is. Er zijn volgens de heer Flipse on geveer 300 antieke Zeeuwse siei-aden verdwenen, De totale handelswaarde zou ongeveer 65.000 gulden bedragen. De antiekwaai-de is waarschijnlijk veel gx-oter. De sieraden zijn niet te gen diefstal verzekerd. Het staat vast dat de dieven (het zijn waai-schijn- lijk meer dan een geweest) bekend geweest zijn in de omgeving van het oude pand van de heer Flipse aan de Segeei'straat in Middelburg. De dieven zijn via een achter straatje bij de achter-deur van de an tiekwinkel gekomen. Daar hebben ze een keurig x-ond gat in de deur uit gesneden, waarna ze bij de sleutel konden, die aan de binnenzijde in het deurslot stak. De deur was sinds jaren min of meer gebarx-icadeerd met een bij zonder zwax-e en onhandelbare an tieke spiegel. Het is de heer Flipse dan ook een x-aadsel hoe de inbre- kex-s deze loodzwai-e spiegel met een hand door het gat in de ruit hebben kunnen wegkx-ijgen. GENEVE, 8-3. De V.N,-commissie voor de rechten van de mens heeft een beroep op alle landen gedaan de V.N.-conventie betreffende het niet- verjaren van oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid te ondertekenen. Dit beroep is vex-vat in een x-eso- lutie, die met 16 tegen 2 stemmen (Amei-ika en Engeland), bij 12 ont houdingen, is aangenomen. De V.N.-assemblee wordt vei-zocht alle landen ter wereld te vragen al het mogelijke te doen om oox-logs- misdadigers op te sporen, eventueel uit te lever-en en te straffen. Alle V.N.-leden worden uitgenodigd het V.N.-secretariaat in te lichten over de stappen die zij in deze hebben ge daan. AMERSFOORT, 8-3. Bij 12 streek- verwoex-sondernemingen iin Limburg, Overijssel, Zeeuws-Vlaanderen en Friesland-Groningen dreigt een sta king als de betrokken ondernemin gen 'het ultimatum, dat zij deze week van de drie vervoersbon'den zullen ontvangen, naast zich neerleggen. Dit hebben de drie vervoersbon- den aangekondigd na een vruchte loze 'bespreking in Amei-sfoort met de 12 ondernemingen, die blijven weigeren de nieuwe C.A.O. autobus- dienstondernemingen te onderteke nen.. Jongen gedood op overweg VUGHT, 8-3. De 13-jarige Theo van Kampen uit Vught is op een met automatische knippexiichten be veiligde overweg in, de Wolfskam- merweg nabij Vught door de tx-ein Den Bosch-Eindhoven gegirepen en vrijwel op slag gedood. Het ongeluk gebeurde omstreeks 'kwart voor acht 's avonds. De automatische knipperlichten werkten normaal. MIDDELBURG. Een groot gedeelte van de oude Middelburgse binnenstad aan de kanaalzijde is neergehaald, in' verband met de bouw van een groot overdekt zwembad. Hierdoor verdwenen vele intieme straatjes uit het oude stadsbeeld. Sabotage bij de Bundeswehr BONN, 8-3. Mathias Hoogen, par- lementair commissaris voor de strijd krachten en oud-inspecteur-genei'aal van de weexrnacht, spreekt in zijn jaarx-apport zijn ongerustheid uit over de anti-militai'istische instelling van de dienstplichtigen, die zich niet alleen uit in betogingen en de ver- spreiding van pamfletten, maar in toenemende mate ook in sabotage en overtx-eding van de voorschriften. Dagelijks wox-den er beschadigingen aan materiaal geconstateerd, brand stof wox*dt onbruikbaar gemaakt en wapens en munitie worden gestolen. Eén van de oorzaken van deze houding acht Hoogen de wijze van i-ecruteren, die hij onrechtvaardig noemt. Slechts 45 procent van de ge schikte jongelui komt onder de wa penen. BRUSSEL, 5-3. In Brussel hebben zondag circa 10.000 mensen deelge nomen aan een arati-atoommars die was georganiseerd door 58 jeugdver enigingen van uiteenlopende strek king. De deelnemers protesteerden tegen een internationale politiek die op oorlogsrisico's is gebaseerd, voor atoomvrije zone's en ontwapening. Er deden zich een tweetal incidenten voor, waarvan de leiding van1 de be toging zich nadrukkelijk heeft ge distantieerd. Toen de stoet het Beui-sgebouw passeerde, stormde een groepje be togers de 'trappen van het gebouw op en gooide ruiten in. Na het ont binden van de stoet in de Brusselse gemeente Evei-e, nabij het NAVO- hoofdkwartier, probeerde een 100- tal manifestanten naar het NAVO- gebouw op te rukken. Kinderen vonden stoffelijk overschot DEN HAAG, 9-3. Kinderen heb- ben zondag aan de voet van de Af sluitdijk een stoffelijk overschot ge vonden. Mogelijk betreft het hier het li chaam van de sinds 12 februari ver miste geneesheer-dix-ecteur van het Sint Elizabeth ziekenhuis in Haar lem, di\ Graafland. Zijn auto is eni ge dagen nadat hij vermist was, ge vonden bij het monument op de Af sluitdijk en nadien zijn enige mel dingen binnen gekomen van mensen die hem te voet op of nabij de Af sluitdijk zouden hebben gesigna- leei'd. Het, niet ver van Hyppolitus- hoef, gevonden lijk is echtei-, volgens de Haai-lemse politie, nog niet ge ïdentificeerd. Later is van de zijde der politie medegedeeld, dat het stoffelijk over schot index-daad is geïdentifxeeex-d als zijnde van dr. A. C. Graafland. Dit nummer bestaat uit G pagina's f Vele vrouwen danken haar schoonheid voor een vierde deel aan de natuur en voor f t drie vierde deel aan de kwist. f WAT" y f* V U0T VI bilt jk:« PARIJS, 8-3. Verscheidene Franse vakbonden hebben besloten aan de stakingscproep voor dinsdag 11 maart gehoor te geven. Het zijn twee vakbonden van spoorwegarbeiders, de voornaamste bond van onderwijzers, de vakbond C.G.T. van de metaalindusti-ie, de drukkerijen en alle journalistenbon den; deze laatsten voor slechts één uur. De studentenbond UNEF heeft zijn volgelingen verzocht de staking te steunen. De federatie van kleine en middelgrote bedrijven echter zal niet meedoen. Deze heeft op 5 maart ge staakt. Na het besluit dat de elektriciëns donderdag hebben genomen, lijkt het dat veel bedrijven hun poorten zul len moeten sluiten en dat het ver voer in Pa lijs zal komen stil te lig gen, ondanks het feit dat de onaf hankelijke bonden van tramperso neel het niet met de staking eens zijn. De douane-beambten zullen ge deeltelijk tot een stiptheidsactie over gaan, het andere deel gaat staken. DEN HA AG,. 9-3. Prof. Heertje, een der voormannen van de gi-oep „Democi-atisch Appel" in de Partij van de Ai-beid, meent dat de P.v.d.A. door het congres in Den Haag de grondslag heeft gelegd voor een ver kiezingsoverwinning van D'66, en zich door zijn uitspi-aken over geen samenwerking met de K.V.P. en voor erkenning van de D.D.R. heeft ge ïsoleerd en zich in een positie van permanente oppositie heeft gema noeuvreerd, „Democi-atisch Appel", dat volgens prof. Heertje geen rechtse stroming in de partij is en slechts „sanering" van het bestuur vooi-staat, verklaar de in die mate teleurgesteld te zijn over het verloop van het congres dat hij zich afvroeg of de P.v.d.A., die z.i. eigenlijk uit twee min of meer even sterke partijen bestaat, op deze ma nier zou kunnen doorgaan. Fin schoot vier politiemannen dood HELSINKI, 8-3. In het dorp Pih- hipudas in midden-Finland' heeft een man diie buiten zinnen was geraakt, vier politiemannen doodgeschoten. De slachtoffers 'hadden zich naar het huis van de man begeven, .nadat diens buren 'hadden gemeld, dat hij zich vreemd gedroeg. Na de schiet partij meldde de man zich bij een politiepost. LAGOS, 9-3. Een Nigeriaans vlieg tuig 'heeft zaterdag 'bombardementen uitgevoerd op drie dorpen in Biafra, zo is gezegd in een zondag in Lagos opgevangen uitzending van de Bia- fraanse radio. Bij de aanval, met bommen en boordwapens liepen zestig Bia tranen verwondingen op. Gevraagd naar commentaar zei de beveLhebber van de Nigeriaanse luchtmacht, kolonel Sjittoe Alao, dat hij niets wiat van een dergelijke aanval. Volgens dc ï-adio waren in een dox'p in de buurt van de Biafi-aanse hoofdstad Oemoeahia dertig huizen verwoest. De aanval kwam op een moment, dat de Biafraanse vluchte lingen en medewerkers van het Rode Kruis aan hot middagmaal zaten. Vooi4s zouden een kei'k en een zie kenhuis zijn beschadigd. Iets hogere temperaturen Verwachting tot dinsdagavond: Wolkenvelden en later kans op plaat selijk enige x-egen, in hoofdzaak in het zuiden van het land; zwakke tol matige wind tussen oost en zuid; de zelfde of iets hogere temperatux-en. Voor woensdag: Aantal ui*en zon: 0 tot 4. Min.-temperatux-en: van ongeveer nox-maal tot 4 gi'aden boven normaal. Max.-tempera turen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder nox-maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 40 procent. Kans op een geheel dx-oog etmaal: 20 procent. 11 maart. Zon op 7.04, onder 18.37. Maan op 3.22, onder 9.49. Laatste kwartier: 11 maax-t te 8.44. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 11 maai't 7.46 v.m. 20.18 n.m. BROUWERSHAVEN 11 maart 7.40 v.m. 20.13 n.m. Doodtij: 13 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een actieve depressie trok zon dag van zuid-Nooi-wegen in vrij snel tempo over de Oostzee naar Rus land. Aan de achtex-zijde van de de- px-essie stroomde polaii-e lucht naar onze omgeving. In deze lucht kwa men flinke opklaringen voor, onder invloed van een boven Groenland gelegen hogedx-ukgebied, waarvan een uitloper zich van IJsland over Schotland en ons land tot aan de Alpen reikte. In de nacht van zondag op maan dag heeft het bij ons vrijwel overal licht gevroren. Op het vliegveld van Twente wei'd zelfs nog een mini mumtemperatuur van min zes gra den genoteerd. Het komende etmaal breiden een voor de westkust van Nooi*wegen aanwezige storing en een fx-ontale storing boven de Golf van Biskaje zich naar onze omgeving uit. Erwoi-- den daarom wolkenvelden ver-wacht, waarbij de kans op x-egen iets toe neemt. Griekse filmster bijna slachtoffer van bom GENUA, 8-3. Een aanslag op de Griekse filmster Melina Mercotiri is voorkomen, doordat de politie ander half uur voordat zy een tegen de Griekse regering gerichte toespraak zou houden, een bom uit het theater verwijderde. Deskundigen brachten de kleine maar dodelijke gelignite-bom in een nabijgelegen tuin onder zandzakken tot ontploffing. De bom had gelegen onder de microfoons waar de film ster zou gaan staan. Volgens de poli tie zou niet alleen de filmster gedood zijn maar zouden veel mensen zijn gewond wanneer de bom niet was opgemerkt. In Vercelli, bij Turijn, werd een zelfgemaakte bom tegen de deur van het plaatselijke hoofdbux-eau van po litie geworpen. Vier mannen wei'den gearresteerd. Sieraden gestolen DEN HAAG, 9-3. Siei'aden ter waaide van 10 duizend gulden en een bedi-ag van 500 'gulden zijn dit weekeinde verdwenen uit een wo ning aan de Benoordenhoutseweg in Den Haag. De dief kon de woning binnenkomen door de niet afgeslo ten keukendeur .De buit werd in de huiskamer in een paar doosjes aan getroffen. f 9.400 en enkele gouden munten wei-den zaterdagavond buitgemaakt in een woning aan de Driebergen straat in Den Haag. Deze woning was men binnengekomen door het slot van de voordeur te forcex-en. Zoals in de afgelopen twee we ken heeft de Vietcong vannacht op nieuw 30 steden en militaire bases in Zuid-Victnam onder vuur genomen. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1