de verdwenen atoomformule Futurologie, wetenschap van de toekomst ingezonden stukken China hervat het treiteren Kampioenschappen Zeeuwse Wielerclub te Zierikzee gehouden BLIK DOOR HET WERELD DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Voor 60 jaar.... HET GEHEIM VAN DE STALKNECHT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vryda» 7 maart 1669 Nr. 20161 Dat er ook in de medische wereld aandacht wordt besteed aan het feit dat we thans in e entijdsgewricht le ven waarin het lijkt of alle grenzen kunnen worden overschreden en waarin alles bereikbaar schijnt te zijn, bleek dezer dagen uit de rede van de voorzitter van de Koninklij ke Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst bij de opening van het twintigste ledencon gres te Groningen. In deze rede ging drZ. Nauta eerst uitvoerig in op de technische ontwikkeling die ons heden ten dage plotseling voor de allergrootste pro blemen stelt. De allereerste periode van deze technische ontwikkeling be stond erin dat de mens leerde om gaan met gereedschap en daarin be- reikte hij een steeds grotere perfek- tie. Deze periode duurde tot ruim honderd jaar geleden. Pas toen kwam een tweede fase van technische ontwikkeling tot ont plooiing: het werd de mens mogelijk om de energie die hij geleerd had op te wekken te benutten en de machi ne tot Ontwikkeling te brengen. Kon de mens vóór die tijd de natuur al leen bewerken door eigen lichame lijke inspanning, thans leert hij de machine dit voor hem te laten doen. Versnelling Wij kunnen ons bijna niet voor stellen dat. de eerstgenoemde periode vele eeuwen heeft geduurd en dat het begin van de tweede periode nog maar honderd jaar achter ons ligt De machine heeft overal ingang gevonden, zelfs in het huishouden is het tegenwoordig een weten welk apparaat men waarvoor moet ge bruiken en welke knop men moet omdraaien: handkracht wordt vrij wel overbodig. Wie nu mocht denken dat de mens heid met dit soort machines wel weer vele eeuwen bezig zou kunnen blijven, vergist zich. De mechanisa tie heeft een schrikbarende omvang aangenomen: steeds meer lichame lijke funkties van de mens kunnen tegenwoordig al door een machine, worden overgenomen. Ook hersenwerk Bovendien is alweer een nieuwe fase van de technische ontwikkeling begonnen, want machines kunnen nu ook al verschillende geestelijke f unk ties van de mens overnemen. De computer is daarbij zelfs tot meer in staat dan het menselijk brein als het gaat om onthouden, rekenen, kiezen en reproduceren Hierdoor zijn wij, aldus dr. Nauta, wat de technische ontwikkeling be treft een stroomversnelling te rechtgekomen. Een ontwikkeling waarbij het kanovaren op wilde stromen kinderspel is. Deze kano vaarder heeft nauwkeurig zijn tra ject kunnen bestuderen en vóórdat dc tocht in de bovenloop van de ri vier begint en hij zijn vaartuigje door het kolkende water moet stu ren, weet hij dat er een eindpunt is en hoe hij er heen kan laveren. Het is voor ons echter op dit mo ment onbekend hoe het traject dat het mensdom in de toekomst moet volgen, zal verlopen. Wij weten wel dat er geen eindpunt is, tenzij ons vaartuig door onbekendheid met het traject onvoldoende beheersing van de stuurmanskunst tegen de rotsen te pletter zal slaan. Onze toekomst Om te zorgen dat onze vaart niet een dergelijk catastrofaal einde vindt is het thans een eerste vereiste dat u?Ü met alle beschikbare middelen ons afvragen hoe het traject ver loopt. Het zoeken naar het antwoord op de Ze vraag moet in de problema tiek die het wetenschappelijk den ken zich stelt, centraal staan. Aller aandacht wordt daarom op geëist voor de futurologie, een we tenschap die wij thans tot ontwik keling zien komen. Het wezensken merk van deze „wetenschap van de toekomst" is zijn multidisciplinaire karakterd.w,z. geleerden van ver schillende vakgebieden zullen er zich gezamenlijk mee bezig moeten houden. In de stroomversnelling waarin wij ons thans bevinden kan met een schouderophalen daarover beslist niet worden volstaan, daarvoor is de situatie te kritiek. Wat thans gebo den is, is het samen met de ander vooruit denken. De tijd is voorbij dat de wetenschappelijke onderzoe ker in het isolement van zijn labo ratorium rustig met zijn speurwerk kan doorgaan zonder op of om te Samen denken Wat thans aan de orde is, is een „coördinerend denken" van geleer den uit verschillende vakgebieden. Daarom is het eigenlijk nog te zwak om de futurologie een multidiscipli naire wetenschap te noemen. Nog beter zou het zijn om te spreken van „omnidisciplinair"want de weten schap van de toekomst zal slechts tot volledige ontplooiing kunnen ko men wanneer geleerden uit alle vak gebieden bij dit coördinerend den ken worden betrokken. Blijkens de woorden van dr. Nau ta is de medische wereld, met name de Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot bevordering der Genees kunst, bereid tot zulk een gesprek met mensen uit andere disciplines om de toekomstige ontwikkelingen gezamenlijk onder het oog te zien. Geen wonder want binnen het eigen vakgebied van de geneeskun de stapelen de vragen zich op, vra gen die heel wat verder reiken dan wat. men „'medische problematiek" zou kunnen noemen. Dr. Alfreda Briedé. SPORTBERICHTEN Dreischor I—Luctor II Na de zcjgc op DFS II speelt Drei schor I zondagmiddag andermaal een thuiswedstrijd en wel tegen Luctor II uit Heinkenszand. Uit elf gespeel de wedstrijden 'hebben de Zuid-Be velanders 'nog maar zes wedstrijd- punten weten te vergaren terwijl de blauw-witte thuisclub er heel wat beter voorstaat. Wanneer Dreischor zich volledig inzet, moet het al vreemd gaan willen de punten niet exp Schouwen blijven. Mijnheer de redakteur. Met minder prettige gevoelens las ik de verslagen in uw bladen, be treffende het optreden en. of even tuele uitlatingen aan de zijde van de plaatselijke Vereniging voor Open baar Onderwijs en in antwoord daarop het college van burgemeester en wethouders benevens de raad dei- gemeente Zierikzee. Inderdaad wekt het meerdere ma len de schijn, dat door elke gemeen te (dus ook Zierikzee) het openbaar onderwijs wordt achtergesteld bij het bijzonder onderwijs. Echter de voorschriften in deze worden be paald door zijne excellentie de mi nister van onderwijs. Ook ik, in mijn zeer lange periode als penningmeester en vele jaren als voorzitter en propagandist van de plaatselijke afdeling „Volkson derwijs" heb wei eens gedachten van die aard gehad, dat het open baar onderwijs door de stedelijke bestuurders werd achtergesteld bij het bijzonder onderwijs, maar aan gezien ik altijd eerst dacht en daar na praatte, werd de soep nimmer zo warm gegeten, dan ze werd opge diend. Laat niemand nu komen aandra gen met de kwestie huis hoofd open bare school in de Blokweg. Hierbij is door b. en w. aan ons gegeven, hetgeen V.O. vroeg, 'waarna het ge noemde hoofd toch vertrok en het bestuur van V.O. in de kou liet staan. Ook op het verzoek tot het bou wen van een semi-permanente kleu terschool in Maltha (na de aanvraag en toestemming van en aan katho lieke zijde) die in geforceerd tempo van de zijde van Volksonderwijs in gediend werd, werd in een goedgun stige zin beslist. Laat de indrukken bezinken; dan begrijpt men elkaar beter, zowel Vereniging voor Openbaar On 'er- wijs als gemeenteraad. Laat men dit bedenken; „In de hitte van de strijd, raakt men te veel woorden kwijt". We hebben elkaar zo broodnodig. Met dank voor de plaatsing. J. L. LEGEMAATE, Oud-voorzitter „Volksonderwijs" afd. Zierikzee. Waldy van Campen wielerkampioen amateurs ZIERIKZEE, 6-4. Onder niet be paald ideale weersomstandigheden liet de Zeeuwse wielerclub „Theo Middelkamp" op het havendgkpar- eours te Zierikzee haar clubkampi oenschappen voor amateurs, nieuwe lingen en adspiranten verrijden. De wedstrijd bij de amateurs, over 85 km. gaf een weinig opwindende stryd te zien. In de eerste helft van deze cours probeerde Chris de Jonge uit Brui nisse enige malen de lont in het kruitvat te steken. Hoewel hij er enige malen in slaagde een honderd tal meter voorsprong te nemen bleef de versterking, om met enig succes een uitlooppoging te wagen, uit, zo dat hij zich wijselijk weer in het pe loton liet terugzakken. Ook Wim Evertse probeerde het enige malen, maar evenals Charles de Smet - en Adrie van Sprundel zag hij geen kans een beslissing te forceren. Ron- denlang bleef het peloton dan ook broederlijk bijeen. Alleen zij die het tempo niet meer konden volgen ach terlatend. Drie ronden voor het einde (ruim 12 km) probeerde Wim Evertse nog een ontsnappingspoging, maar na een korte maar felle jacht zag het pelo ton kans weer op hem in te lopen. Meer succes scheen Frans Kisner in de volgende ronde beschoren te zijn toen hij een voorsprong van 250 me ter wist te nemen. Ook deze kloof bleek niet groot genoeg te zijn, daar hij spoedig weer werd ingerekend. Dc zeventien overgebleven renners waaronder Wim Evertse en Chris de Jonge, moesten dan ook onderling in de eindsprint gaan uitmaken wie van hen op de clubtitel beslag zou gaan leggen. Evertse zette de spurt van ver in, waarbij hij min of meer als gangma ker fungeerde voor de renners die over meer sprint vermogen beschik ten. Onweerstaanbaar schoten Waldy van Campen en Peter Kisner, met in hun kielzog nog enige renners, over Evertse heen. Na een nog al onregel matige eindsprint, waarvan de smal le weg mede oorzaak was slaagde Waldy van Campen erin op de club- titel beslag te leggen. De nieuwelingen Bij de nieuwelingen lieten Kees Bal, Peter en Rinus Remijn duidelijk zien dat zij, nu Kees Priem naar de amateurs is overgestapt, van plan zijn dit seizoen een dominerende rol te gaan spelen. Een goede indruk maakte ook Frans Kips uit Renesse. Jammer was het dat hij zich in de 4e ronde, toen een zevental renners een geslaagde uitlooppoging deed, liet verrassen. Het zevental bleef tot aan de finish bijeen waarbij Kees Bal op overtuigende wijze de eind sprint won. Frans Kips klopte net jes zijn drie metgezellen bij de sprint om de 8e plaats. Bij de adspiranten toonde Tonny Huijzen uit Ellewouts- dijk zich op overtuigende wijze de sterkste. Reeds in de 2e van de vijf te rijden, ronden sprong hij de ruim te in waarna zijn metgezellen hem niet meer voor de finish terug za gen. In de volgende ronde wist ook Russen en Chinezen zijn weer eens slaags geweest ergens aan hun 6400 kilometer lange grens. Dat gebeurt opeens na jarenlange betrekkelijke rust en het is voor Moskou geen ver- Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 10 uur dr. J. Bakker, Middelburg; 7 uur ds. A. J. A. Ruys, St. Laurens. Lutherse kerk: 19.00 uur ds. Ommering. Kerk- werve: 9.30 uur de heer M. C. Mali- paard, 11 uur zondagsschool. Seroos- kerkc: 11 uur de heer Malipaard; 9.30 uur zondagsschool. Burgh: 10 uur ds. Feunekes. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Huizing. Renesse: 9.30 uur ds. Assendorp. Noordwelle: 11.00 mil ds. Assendorp. Scharendijke: 11 uur ds. De Wit. Brouwershaven: 9.30 uur ds. Schoneveld. Zonnemairc: 11 uur ds. Schoneveld, 9.45 uur zondags school. Noordgouwc: 9.30 uur ds. Fa- ber. Dreischor: 11 uur ds. Westerhof. Ouwerkerk: 11 uur ds. Faber, bed. H.D. Nieuwerkerk: 9.30 uur ds. De Wit. Oostcrland: 10 en 6 uur ds. Flink. Sirjansland: 10 uur ds. Schip per, Dordrecht; 6.30 uur ds. v. d. Lin den, St. Philipsland. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. P. Kloosterman. 45 Zcdat Gijs voorlopig niets anders kon deen dan geduld hebben. Hij had echter afleiding genoeg. Holm had zijn detectivebureau opgeheven. De eerste en enige zaak, die hij in handen had gekregen, had hem geld gekost en hij begreep zeer wel, dat op die manier zijn kapitaaltje verder zou wegsmelten. Bovendien was het gedurende de belevenissen met de smokkelaars eigenlijk pas goed' tot hem doorgedrongen, dat hij in het geheel geen heldennatuur had. Of hij verder beschikte over voldoende kwaliteiten cm dit avontuurlijke be roep te blijven uitoefenen, wist hij niet. In ieder geval was het bordje weer van de 'gevel in de Lange Leid- sedwarsstraat verdwenen en op zijn kamers in Zuid peinsde hij over nieuwe mogelijkheden om eindelijk toch eens wat geld te verdienen. Na de publikatie in het Rotter damse Ochtendblad was Holm nog eens een avondje naar de Lamans geweest en zijn vriend begreep, dat Holm een baan moest hebben, waar hij onder goede leiding stond. Dat cLetective-spelen was voor een keer wel leuk, maar verder moest men dit werk in ons kleine landje maar overlaten aan gepensioneerde poli tiemannen, die toch altijd nog wel wat meer van justitionele aangele genheden afwisten dan Holm. On danks de wetboeken, die hij zich had aangeschaft. En toen Holm die avond weer naar huis was teruggekeerd, had Laman zijn plannetje gereed. Hij vroeg en kreeg een onderhoud met zijn baas, de hoofdredakteur, die inmiddels al verzoend was met het' ietwat dwaze bericht, waarvan hij niets had ge weten, omdat zijn krant tenslotte de primeur toch had gekregen. Met de baas had Laman een kort gesprek en de hoofdredakteur had wel zoveel verstand van de journalistiek, dat hij begreep, dat er in die Holm mis schien wel e engoede krantenman schien wel een goede krantenman Holm enkele dagen na deze aifaire een vormelijk briefje, waarin hij uitgenodigd werd voor een onder houd. Het resultaat was, dat Holm voorlopig voor drie maanden op proef werd aangesteld als stadsre- porter. Hij verhuisde naar de Maas stad en slaagde er in een paar ka mers te vinden in de nabijheid van zijn vriend, van wie hij nu een col lega was geworden. Sedertdien kwam 'hij wat vaker bij Laman over- huis, hetgeen Lenie, het schoonzusje wel leuk vond. Eefje had 'precies één week bij Holm gewerkt. Toen kreeg ze eervol ontslag met drie maanden salaris. Zodat ze ruimschoots tijd had om naar een nieuwe baan uit te kijken. Samen met Gijs bestudeerde ze de advertentiekolommen in de verschil lende bladen. Maar de betrekkingen die haar leken, kreeg ze niet, omdat andere meisjes, die beschikten over betere diploma's aangenomen wer den en Eefje het meestal moest doen met een beleefd dankbriefje. Gijs vond dat helemaal niet erg, want hij 'genoot in deze dagen van haar bijzijn. Ze vermaakten zich uit stekend en gingen van tijd tot tijd een avondje uit. Op zo'n avond vroeg Eefje: ,Zeg. wat ben je eigenlijk van je beroep?" Gijs lachte eens en Eefje 'haalde haar neus op. „Zeker net als die detecti ve, hé?" zei ze verachtelijk; twaalf ambachten, dertien ongelukken". ,Och, een ambacht heb ik nooit uitgevoerd", antwoordde Gijs. „Ik heb een jaar of wat gestudeerd: Mid delbare Technische School. Toen kon ik kiezen: verder studeren, dus naai de Technische Hogeschool, of een baan zoeken. Ik had genoeg van de studie en zocht een geschikte be trekking tot ik in militaire dienst moest. In die periode kreeg ik een erfenisje van eer. tante, die me 'heel welkom was. Een paar dagen vóór ik meerderjarig was, kwam ik uit diens-t. en toen speelde me die uit vinding al in het hoofd. Ik ben vele maartden bezig geweest, voordat ik zover was, dat ik een proef kon ne men. Die proef slaagde en daarna wilde ik mijn uitvinding gaan ver kopen. Enfin, je weet, dat ik die for mule kwijtraakte Eefje was nieuwsgieriger gewor den. „Je hebt het nu al zo vaak ge had over een uitvinding.... Wat is dat voor een uitvinding?" „Tja. dat durf ik hier in gezel schap, niet te vertellen. Kom mee, dan gaan we een eindje wandelen en vertel ik het". Gijs rekende af en beiden liepen door b. j. ten wesepe naar buiten. Na een poosje kwamen ze in het Vondelpark, waar het rus tig was en Gijs vertelde van zijn proefneming in de duinen bij Zand- voort. En toen Gijs het woord „atoombom" had genoemd, schrok het meisje zo, dat Gijs meende haar te moeten ondersteunen. Eefje maakte zich echter los en bleef staan. „Een atoombom...." herhaalde ze. ,Had je niets beters kunnen ontdekken? Dat is toch geen nieuws? Die lamme dingen zijn er al sinds 1945". „Ja, maar", fluisterde Gijs, terwijl hij omzichtig rondkeek, „de atoom bom, die ï!k uitgevonden heb, is veel goedkoper. „Zo? Nou ik vind er maar niets aan, hoor. Ba, al die oorlogsnarig- heict. Wat een mens 'al niet verzint. Er is toch wel wat beters (Wordt vervolgd). Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur de heer J. A. van Putten, Amsterdam. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Keizer (H.A.). Haamstede: 10 en 5 uur ds. v. d. Kooy. Scharendyke: 10 en 2.30 uur ds. Put. Brouwershaven: 10.30 uur ds. Wentsel, 3 uur ds. Keizer. Zonnemairc: 10 er. 2.30 uur ds. Jans- ma. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 11 uur ds. Brem- mer, 6.30 uur ds. Put. Bruinisse: 9.30 en 5 uur ds. Bremmer. Chr. Gereformeerde Kérken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kcrkwerve: 10 en 6 uur dienst des Woords, 3 uur ds. Weste- ds. Westerink. Haamstede: 10 uur rink. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Op den Velde. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens Oosterland: 10, 2.30 en 6.30 uur ds. C. J. van den Noort, Capelle aan den IJssel. Gereformeerde Gemeenten in Nederland - Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Ilcncssef 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oostcrland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: dienst. 10 en 5 uur lees- Remonstranls Ger. Gemeente Sommclsdijk: 10 uur ds. H. J. Adri- aanse, Den Haag. Leger des Hcils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur ver lossingssamenkomst. Rooms-Katholiekc Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen: za terdag 19 uur, zondag 10 uur. Haam stede: Eucharistieviering: zondag 10 uur. heugend teken. In het. -elfde gebied waar nu werd. geschoten, de grens rivier Assoerizijn in het verleden al vaker incidenten geweest, door gaans uitgelokt door Peking om Moskou er aan te herinneren dat het echt niet akkoord gaat met de grens, zoals die volgens de Russische kaar ten loopt. Er zit iets in hun argument: toen de Siberische grenslijn op de kaart werd ingetekend, gebeurde dit een beetje met de losse hand: het was een uitgestrekt maar dunbevolkt ge bied en Siberië betekende voor de Russen niet veel en China voor nie mand. Niet die minachtende slordig heid echter zit de Chinezen in de eerste plaats dwars. Zij menen dat indertijd vele gebieden doodeenvou dig van China zijn afgepikt door de tsaren in het noorden en door de Britten in de zuidflank bij India om dat de Chinezen toch iveerloos wa ren en niemand lust gevoelde dit volk te beschouwen als een gelijk waardige partij in onderhandelin gen. Het was immers in een tijd dat de grote mogendheden doodeenvou dig een oorlogsschip niet troepen stuurden als er iets in China voor viel wat hun niet aanstond. Over één kaïn Eer is speciaal in China iets teers. En zonder meer leeft bij het huidige bewind de lust om eerverlies uit het verleden weer goed te maken. Van daar enige grenscorrecties waarmee China te mak enkreeg en een poging om over de Siberische grens te on derhandelen met de collega's com munisten van Moskou. In 1964 werden deze gesprekken uiteindelijk afgebroken: de Russen meenden dat men niet aan de gang kon blijven dingen uit een ver ver leden alsmaar te blijven corrigeren. En bij Mao ontstond toen de neiging de Russen, ook omdat ze de door de tsaren en door henzelf onrechtmatig verkregen gebieden niet wilden af staan, over een kam te scheren met andere „imperialisten"De basis voor het afwijkende Chinese communisme ligt meer dan in communistische theorieën in dat gevoel van altijd be laagd tf> zijn. Lange tijd is het toch rustig ge bleven langs de Siberische grens. Mao voerde in die tijd zijn culturele revolutie uit en er waren allerhande andere strubbelen in China zelf. Het herleven van de speldeprikken langs de grens met de Sowjet-Unie duidt er op, dat Mao meent dat de binnen landse toestand voldoende gestabili seerd is om weer op de oude voet voort te gaan. En eventueel feller te wordenDe Sowet-XJnie heeft voor de zekerheid maar flink wat troepen in het Siberische gebied gelegerd. Sjaak Hamelink uit Terneuzen nog uit het peloton te ontsnappen zonder evenwel Huijzen nog ernstig te kun nen. bedreigen. De uitslagen De uitslagen clubkampioenschap pen Theo Middelkamp: amateurs, 1. Waldy van Campen, Hulst; 2. Pe ter Kisner, Heikant; 3. Frans Meij- aard, Wemeldinge; 4. Ko de Vrieze, Souburg; 5. Ko Blok, Kruiningen; 6. Kees Priem, Goes; 7. Wim Evertse, Zierikzee; 8. Adrie van Sprundel, Yerseke; 9. Guido Paridaen, Sint Kruis; 10. Frans Kisner, Heikant; 11. Peter Vonck, Heikant; 12. Jaap Ma rijs. Nieuwelingen.' 1. Kees Bal, Kwa- dendamme; 2. Peter Remijn, Goes; 3. Rinus Remijn, Kwadendumme; 4. Henny Gijzel, Heikant; 5. Leo de Waart, Heinkenszand; 6. Toine v. d. Bunder, IJzendijke; 7. Frans Kips, Renesse; 8. Nik Faas, Terneuzen; 9. Sjaak Boekhout, Terneuzen; 10. Leen v. d. Parel, Goes; 11. Ronnie de Jon ge. Vlissingen; 12. Henk v. d. Pas, Heinkenszand. Adspiranten: 1. Tonny Huijzen, Ellewoutsdijk; 2. Sjaak Hamelink. Terneuzen; 3. Wim de Graaf, Sluis; 4. Guido Schouw. Middelburg; 5. Ad Kuzee, Souburg; 6. André Biddelo, Graauw; 7. Ben Scheers, Middelburg; 8. Henk Wijffels, IJzendijke. ZIERIKZEE. In het openbaar wer den verkocht het woonhuis met tuin en schoolgebouwen aan hel Haven- plein, in massa voor 4.650. ZIERIKZEE. Zij die menen in de termen te vallen om kiezer te wor den, kunnen kosteloos inlichtingen verkrijgen bij het informatiebureau, dat voor dat. doel is opgericht. NOORDGOUWE. De bevolking van deze gemeente bedroeg per 1 januari 1909 1015 zielen, 533 man nen en 480 vrouwen BRUINISSE. De gymnastiekver eniging „Rust Roest" gaf een demon stratie terwijl daarna een lezing over lichamelijke ontwikkeling werd ge houden. Doel is ook hier een gymnas tiekvereniging op te richten. ZIERIKZEE (Adv,), Het Gasthuis te Goes vraagt een opasseres in de vrouwenkamer, goed kunnende naai en en verstellen, op een jaarwedde van 100 benevens vrije kost en in woning. ZONNEMA1RE. De rederijkerska mer „A.V." gaf in de bewaarschool haar gewone jaarlijkse uitvoering. Opgevoerd werden „Hun kinden „Pakketten voor Dames". NOORDWELLE. Er worden pogin gen in het werk gesteld om een ko- lenbond op te richten. Voorlopig hebben reeds 38 personen toezegging gedaan. ZIERIKZEE. De in hel Huis van Nassau gehouden bal-masqué werd zeer druk bezocht. Geopend werd met een effectvolle optocht van 40 gemaskerden. Weekeinde ARTSENDIENST Zaterdag 8 en zondag 9 maart Dokter C. M. van Hoorn, Zierikzee, tel. (01110) 2080, neemt waar voor de artsen Bontkes en Van der Waarden. Dokter G. A. M. Stenger, Haamstede, tel. (01115) 280, neemt waar voor de arisen Simons en Terpstra. Dokter H. Speelman, Oostcrland, lel. (01114) 280, neemt waar voor dokter Van Leeuwen. Dokter E. E. Vleugels Schutter, Zie rikzee, tel. (01110) 2780, neemt waai' voor dokter v. d. Zande. Mevr. v. d. Berg-Oranje, Bruinisse, tel. (01113) 418, b.g.g. (01116) 303, neemt waar voor de zus ters Steutel, Van Beveren en Werkman. DIERENARTS Dienst heeft: Dierenarts T. van Roon, Zierikzee, telefoon (01110) 2180. De weekeindedienslen vangen aan zaterdagmorgen half tien. 53. Lorca staat op om de nieuw aange- komenen te begroeten. Geen spier van zijn gelaat vertrekt, wanneer hij naast de her tog de schildknaap ontwaart, die hij mijlen ver van hier waant. Hij trekt zijn gelaat in een zorgelijke plooi, als hij spreekt: „Hoezeer uw bezoek mij verheugt, het spijt mij dat het moet geschieden onder zulke treurige omstandigheden. Heer Aram van Barranca, die mijn gast was, heeft zich niet ontzien om op laaghartige wijze een van mijn trouwste dienaren van het leven te beroven! Wij zijn ons juist aan het be raden over zijn straf en niets zal ons liever zijn dan deze netelige zaak aan u voor te leggen en uw oordeel te horen!" Een ogenblik staat de hertog beteuterd van Lorca naar Aram te staren, doch dan roept hij uit: „Aram van Barranca een moordenaar! Dat is onmogelijk!" En nauwelijks is hij uitgesproken, of Lorca slaakt een kreet van pijn en doet een woedende uitval naar Presto, die hem op een gevoelige manier tegen de schenen geschopt heeft en nu. terwijl hij zich haas tig achter de hertog terugtrekt., schreeuwt: „Hij is een moordenaar!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 7