die straat daar staat eeiipand Gemeente huldigde dhr. M. W. Catshoek als veelzijdig vakman Von Thadden was onwelkome gast INGEZONDEN STUKKEN 111 ZIEK1K/EKSC11L NIEUWSBODE Vrijdag 7 maart 1969 Nr. 20161 Zierikzeese jubilaris met drievoudige „meestertitel" ZIERIKZEE, 7-3. Gisteren (donderdag) vond in de bovenzaal van bet „Huis van Nassau" tijdens een druk bezochte en feestelijk getinte bijeenkomst de huldiging plaats van een bekend Zierikzeeënaar. „Een man met een drie voudige meestertitel", zoals één der sprekers van deze middag het uit drukte. Deze „meesterlijke man" was de heer M. YV. Catshoek, die omringd door zijn familie, een grote afvaardiging van de dienst gemeentewerken, ge meentesecretarie en het korps vrijwillige brandweer zijn 23-jarig ambts jubileum herdacht als vakman-timmerman in dienst van de gemeente Zie rikzee. Uiteraard was bij deze huldiging ook het hoogste gezag van de jubilaris aanwezig: burgemeester D. YV. Kastelein in gezelschap van wet houder C. Bij de Vaate, gemeentesecretaris R. van Ommeren en de direc teur van de dienst gemeentewerken de heer J. Louwerse. De aanwezigheid van een delegatie van de ABVA en van de districtsbestuurder de heer A. van Aalst maakten duidelijk dat de jubilaris in vakbondskringen bepaald geen onbekende is. Een aantal raadsleden gaf eveneens blijk van hun be langstelling. Burgemeester Kastelein schetste, na woorden van welkom tot de fa milie Catshoek en het aanwezige personeel de „ambtelijke" loopbaan van de jubilaris, die zijn opleiding kreeg bij de L.T.S. en daarna een aantal jaren in het particuliere be drijf werkzaam was. In 1944 werd de heer Catshoek benoemd als vakman in dienst van de gemeente. „We heb ben u leren kennen als een vakman in de beste betekenis van het woord want u kunt niet alleen met hout maar ook met mensen omgaan" al dus de heer Kastelein, die de jubi laris vooral ook roemde om zijn ij ver. De heer Catshoek heeft als vak man fraaie staaltjes handwerk ge leverd. Het pronkstuk is daarvan ze ker de deur van het museum. Burgemeester Kastelein schetste verder de activiteiten van de heer Catshoek als vakbondsman. Als zo danig heeft hij voor de ABVA zit ting in diverse sociale commissies. Een andere activiteit in zijn leven heeft de heer Catshoek gestalte ge geven in de vorm van brandweer- meester bij de plaatselijke brand weer. Andere „meester-titels" die de jubilaris op zijn naam wist te schrij ven waren waagmeester en markt meester. „We zijn u als gemeentebe stuur bijzonder dankbaar voor uw werk in dienst van de gemeente" al dus besloot burgemeester Kastelein zijn toespraak, waarin ook d^ echt genote van de jubilax-is deelde in de woorden van hulde en eerder een fraai boeket namens de dienst kreeg aangeboden. De directeur van gemeentewerken, de heer Louwerse, herinnerde aan de moeilijke omstandigheden bij de indiensttreding van de heer Catshoek in het laatste oorlogsjaar. Er moest toen voor de gemeentetimmerman een hoekje worden ingeruimd in het Waaggebouw. Via de „soepkokerij" in de Nobelstraat verhuisde de heer Catshoek tenslotte met z'n beitels en zagen naar het gebouw aan de Steil- tjesstraat. De jubilaris heeft zich als „ambte lijk timmerman" leren kennen als een veelzijdig man. De heer Louwer se noemde in dit verband zelfs het (uiteraard tijdelijke) optreden van de jubilaris als scheepsconducteur en zijn werk bij het gereedmaken van de vloedplanken. Veel heeft de heer Catshoek ook „gesleuteld" - als vak man vanzelfsprekend - aan de Zie- rikzeese eeuwfeesten. „In deze veel- soox-tigheid kennen wij u als een ple zierige man" aldus de heer Louwer se, die vaststelde dat de jubilerende „meester" dikwijls aan het werk moest terwijl anderen met ,,'t nette pak" aan liepen. Immers, op bijzon dere dagen en feesten gaat het werk van de dienst dikwijls voor. De directeur schetste verder de verhouding in het gehele corps van werkers waarin de heer Catshoek bepaald een eigen plaats inneemt als, zoals de heer Louwerse omschreef, een vluchtadres. „U levert daarbij een duidelijke bijdrage aan het scheppen van de zo nodige open ver houdingen", aldus de heer Louwerse, die namens de gehele dienst de heer BERLIJN, 6-3. De directie van hotel Ambassador in West-Berlijn, een der grootste van de stad, heeft N.P.D.-partijleider Adolf von Thad den en zes andere partijgenoten vriendelijk verzocht naar een ander logement uit te kijken. Von Thadden en zijn politieke vrien den, afgevaardigden op de Bondsver gadering, hadden zich als „leden van een landbouwcoöperatie" laten in schrijven en waren vervolgens de stad ingegaan. De hoteldirectie had echter de ware identiteit van de gasten op hun bagage gevonden en deze in de hal laten zetten. Bij hun terugkeer werd de N.P.D.-ers duide lijk gemaakt dat zij ongewenst wa ren. De directie was wel zo vriende lijk hen te helpen bij het vinden van een ander hotel. Vreemde vogel ASHBOURNE (Engeland), 6-3. Jack Wheeldon heeft lange tijd gepoogd een vreemde vogel op zijn duivenplat te verjagen maar het dier wilde niet weg. Ten einde raad schreef hij aan een vereniging van duiven- houders en vroeg of deze het getal op de ring om de poot van de vreemde duif wilde verifiëren, in geval iemand het. fücr mocht missen. Het antwoord van de duivenhou- dersvereniging„Ja u hebt de duif negen jaar geleden als vermist opgegeven"Jack heeft inderdaad de duif in 1960 voor een oefenvlucht losgelaten. Maar het dier keerde niet te rug en Jack Wheeldon ver brandde daarna de bescheiden behorende bij „de vreemde vogel". en mevrouw Catshoek feliciteerde bij het bereiken van deze mijlpaal en de jubilaris daarbij namens gemeen tewerken en Personeelsvereniging een uurwerk aanbood: „U bent ten slotte een man stipt van tijd". De heer R. Ornée maakte als op zichter gewag van een 25-jarige sa menwerking met een „veelzijdig en handig" man, bovenal een bereidwil lig en hulpvaardig man. Actief voor dc vakbond De heer A. van Aalst, die sprak namens hoofd- en afdelingsbestuur van de ABVA, stelde vast dat er soms een jubileum voor nodig is om iemand te leren kennen. „Ik ken de jubilaris vooral als een gemeen schapsmens in de ware zin van het woord" aldus de ABVA-functiona ris, die de heer Catshoek gedurende een tiental jaren heeft meegemaakt bij het werk voor de vakbond en hem leerde waai•deren als een vak bondsman in hart en nieren. De heer Catshoek was na de bevrijding een van de eersten die aan de slag gin gen om de organisatie op te bouwen. Hij was achttien jaar secretaris van de afdeling Zierikzee en gaf als zo danig mede leiding aan de ontwik keling van deze afdeling waarvan het ledental groeide tot een kleine 300 mensen. De heer Van Aalst her innerde verder aan andere aktivitei- ten van de jubilaris, zoals die op het terrein van de gemeentelijke belan genbehartiging. De ABVA-bestuur- der besloot zijn woorden met de overhandiging van een envelop met inhoud, namens hoofd- en afdelings bestuur. De heer M. A. Sweere vertolkte vervolgens als voorzitter van de Per soneelsvereniging gevoelens van waardering voor de heer Catshoek, vooral ook voor zijn inbreng bij de bespreking van allerlei zaken. „U bent bovendien een man die al tijd bereid is mee te werken als er initiatieven genomen worden" aldus de heer Sweere, die zyn plaats ach ter de sprekerslessenaar vervolgens inruimde voor de commandant van het brandweerkorps, de heer C. Ber- revoets, die op humoristische wijze een stroom van vriendschappelijke en respectvolle gevoelens onder woorden bracht eno.a. constateerde dat de heer Catshoek zeker geen goed ambtenaar kan zijn „omdat hy daarvoor altijd bepaald veel te hard heeft gewerkt". „Bij de brandweer hebben we je leren kennen als een vent in de geestelijke zin van het woord" aldus de heer Berrevoets, „kleurecht en als een baken in zee". „Dat waarderen wij ten zeerste. Vooral ook je begrip voor anderen en de wijze waarop je toch je principes niet prijsgeeft", al dus vertolkte de brandweercomman dant de waardering van het corps voor de heer Catshoek. Als oudste collega dankte de heer J. v. d. Berge tenslotte voor de ja ren van prettige samenwerking, waarna de heer Catshoek een uit voerig dankwoord sprak voor de ve le gesproken woorden, die uiteraard op gepaste tijden werden onderbro ken voor gebruik van een verfris send of pittig drankje. De microkorfbalcompetitie in de le klasse >van de KBGO in de sport hal te Oude Tonge is op een oor na gevild. 'Deze week werd wederom een drietal wedstrijden -gespeeld en nu is het wel duidelijk geworden, dat het bovenaan de ranglijst prij kende 'SKNWK uit Nieuwerkerk haar kampioensaanspraken wel bij na kan vergeten. De Duivelanders stonden met DFS 'gelijk aan de -lei ding doch All Ready uit Zierilkzee heeft een lelijke streep door de Nieuwerkerkse papieren gehaald. De rood-zwarte Zierikzeeënaren speel den het namelijk 'kl'aar om Romijn en de rijnen met niet minder dan 2-7 te verslaan. Hierdoor is All Ready nog vrij onverwacht naar de twee de plaats geklommen en het ziet er naar uit, dat deze plaats nog zal moeten worden prijsgegeven. DFS ging op het pad der overwinningen voort en 'het zwakkere DBGC uit Oude Tonge moest tegen de Burghe- naren met 6-2 de vlag strijken, na dat de rust reeds niet een 3-0 voor sprong voor DFS was ingegaan. Wanneer DFS op de laatste wed- DFS I All Ready I SKNW-K I DBGC I VIOS I WIK I In de Flakkeese microkorfbalcom petitie staan voor dinsdagavond a.s. weer enkele interessante ontmoetin gen op 'het programma. In de eerste wedstrijd zal All Ready het. op moe ten nemen tegen het onderaan de ranglijst bengelende Delta II uit Ooltgensplaat en wanneer de rood zwarten nog een kans op de titel willen behouden, zal deze wedstrijd in winst moeten worden omgezet. De rood-zwarten zijn daar echter ongetwijfeld wel toe in staat, DBGC II-Thor I is alleen voor leider Thor maar van belang meer. De acht uit Oude Tonge hebben toch geen kans meer en verwacht mag worden dat Thor hier geen steek eal laten val len. WIK II heeft ook altijd nog een kansje om op de bovenste plaats te recht te komen en de Kerkwervena- rcn zullen in ihet treffen tegen Delta H ongetwijfeld wel alles in het werk stellen om beslag op de punten te leggen. AU Ready II krijgt aan het wisselvallig spelende Good Luck I uit Sommelsdijk de hand'en vol cn willen dc Zierikzeese korfballers in de bovenste gelederen blijven ver- DFS I—DBGC I 6-2 Het duurde aanvankelijk nog al geruime tijd eer het leidende DFS de korf van DBGC kon doorboren. In de 14e minuut schoot Adrie van der Weel echter raak (1-0). Twee minuten later zag mevrouw Huy- brechtse-Krijger haar kans schoon en de stand was al 2-0. Vlak voor tijd was het Joop Hanse, die de Burghenaren met een fraai schot op 3-0 bracht, terwijl een strafworp voor DBGC door A. van Kouteren om zeep gebracht werd. Ruststand 3-0 voor DFS. Hoewel er in de eer ste speelhelft maar een matig spel letje vertoond werd en -beide acht tallen aan elkaar gewaagd waren, diende DFS rich in de tweede speel- helft als de betere ploeg aan. Na 5 minuten spelen kwam echter eerst een tegenpunt van DBGC tot stand door Jan Hameete (3-1). Drie minu ten later stond DFS echter al weer wat veiliger, want Wim van Dienst had nummer vier in de Flakkeese korf gedeponeerd (4-1). Daarna wa ren er aan beide zijden wisselende kansen met DFS wat in de meerder heid. In de 21e minuut slaagde Adrie van dei- Weel er in om de stand op 5-1 te brengen. Dit was in feite wel de beslissing want al kon A. van Kouteren nog een tegenpunt voor DBGC produceren (5-2), was dat niet genoeg. Kort voor het einde maakte Joop Hanse het halve dozijn vol, waarna scheidsrechter A. Hartog het einde met een 6-2 zege voor DFS aankondigde. Burgemeester Kastelein overhandigt de jubilerende heer Catshoek de ge bruikelijke gesloten enveloppe. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). SPORT MICROKORFBAL Leider SKNWK verloor van All-Ready (2-7) strijd'avond - 18 maart a.s. - kans ziet om WIK te overwinnen - en wie twijfelt daar nou eigenlijk nog aan - zijn de acht uit de Westhoek kam pioen. Het ibetekent 'dan tevens pro longatie van de Flakkeese micro- titel want ook vorig seizoen ging DFS met) de eer strijken. WIK uit Kerkwerive is ook in -de laatst ge speelde wedstrijd weer te zwak ge bleken om in 'deze klasse haar woordje mee te kunnen spreken. VIOS uit Numansdorp legde deze keer beslag op d'e inzet door met 6-5 in de meerderheid te blijven. Aangezien -de Kerkwervenaren al leen VIOS nog op de ranglijst 'kon den inhalen, is dit nu definitief ver keken en zijn de groen-witten op de laatste plaats geëindigd. De stand is nu geworden: 9 7 0 2 14 46-35 9 6 1 2 13 48-22 9 6 0 3 12 35-33 9 4 14 9 26-35 9 2 16 5 32-49 9 0 1 8 1 37-44 Nemen All-Ready II en WIK II leiding over van Thor? toeven, dan zullen zij er goed aan doen om van het begin af flink aan te pakken. WIK II Ikrijgt ihet in haar tweede wedstrijd tegen DBGC II lang niet gemakkelijk want de blauw-witten uit Oude Tonge kun nen de Kerkwervenaren op de rang lijst nog voorbij streven. Waar schijnlijk zullen Bram Bevelander en zijn groen-witte teamgenoten het wel niet zover laten komen en de volle winst mee naar Kerkwerve ne men. Good Luck I besluit de wed strijd a vond tegen Thor I en ook hier zien we de acht uit „Menheerse" de vlag strijken. He(, volledige programma luidt als voUgt: 19.30 uur: 'Delta II-A11 Ready II; 20.00 uur: 'DBGC II-Thor I. 20.30 uur: WIK II-Delta II. 21.00 uur: All Ready II-Good Luck I 21.30 uur: DBGC II-WIK II; 22.00 uur:Good Luck I-Thor I Voetbal K.N.V.B. Afdeling Zeeland Zondagcompetitie Het programma voor a.s zondag 9 maart luidt: Domburg I-D.F.S. I (half 3, scheidsr. J. Mondeel); Luctor I-Noormannen I; Lewedorpse Boys I-Robur I; Patrij zen I-Zeelandia I; Aardenburg I- Hoofdplaat I; Hulsterloo I-Schoon- dijke I. Reserve 1ste klasse Steen II-Renesse II (half 3, scheidsr- L. Cornelis); Zeelandia II-Terneuzen III; Middelburg IV-Walcheren II; Vlissingen IV-Vogelwaarde II; Oost burg li-Zeeland Sport III; Hontenis- se II-H.V.V. '24 II. 2e klasse B. Zierikzee III-'s Heer Arendskerke III (half 3, scheidsr. R. G. Meester); Dreischor I-Luctor II (half 3, scheidsr. J. P. van Wel); D.F.S. II- Kruiningen I (half 3, scheidsr. J. Tholenaar); Goes III-Zonnemaire I (11 uur, scheidsr. J. Lubbers); Hans- weertse Boys II-Domburg II; Kwa- dendamme I-Cortgene I. 3e klasse D. Hansweertse Boys III-S.V.O.W.K. I (half 3, scheidsr. C. Koevoets); Ro- bur Ill-Goes IV; Volharding I-Cort- gene II; R.C.S. Ill-Patrijzen III. Zaterdagmiddagcompetitie Het programma voor a.s. zaterdag 8 maart luidt: lste klasse. 's Heer Arendskerke -Hoek I; V.C.K. I-Bevelanders I; Middelburg V-Vee- re I. 2e klasse A. Brouwershaven I-Duiveland I (kwart over 4, scheidsr. L. Baaijens); Bruse Boys I-Kapelle II (kwart over 4, scheidsr. J. Lubbers); S.V.D. I-W.I.K. I (kwart over 4, scheidsr. J. Beuns); Borssele I-D.F.S. III (kwart over 4, scheidsr. F. C. Landa); Beren I- Nieuwdorp I. 3e klasse A. M.E.V.O. II - Brouwershaven III (kwart over 4, scheidsr. D. Schipper) W.I.K. III-W.I.K. II (kwart over 4, scheidsr. J. P. van Wel, terrein Z.S.C.); Duiveland II-Brouwershaven II (kwart over 4, scheidsr. Th. Sies); D.F.S. IV-S.K.N.W.K. II (3 uur, scheidsi*. L. Juffermans). J uniorencompetitie Groep A I. Zierikzee A I-Zeeland Sport A I (kwart over 3, scheidsr. K. Bau- mann); Arnemuiden A I-Goes A I; Middelburg A I-Vlissingen A I; Ter- neuzen A I-H.V.V. A I; Steen A I- Axel A I. Groep A V. Renesse A I-S.K.N.W.K. A I (half 3, scheidsr. J. van Dijke): Bruse Boys A I-Wemeldinge A I (half 3, scheidsr. J. C. de Bilde); D.F.S. A I-Wissen- kerke A I (half 3, scheidsr. R. v. d. Wateren); Kapelle A I-Robur A I. Groep B XIV. M.E.V.O. B I-M.E.V.O. B 2 (half 2); Dreischor B I-Bruse Boys B I (half 3). Groep B XV. Zierikzee B I-W.I.K. B 2 (2 uur 10); Zonnemaire B I-Renesse B I (half 3); Brouwershaven B I- D.F.S. B I (half 3). KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Lange rak: kand. B. Schroten Hasselt; te Maassluis: E. F. Verbaas, Fijnaart. Aangenomen naar Schipluiden: kand. G. wan Asselt, Nijverdal, die bedankte voor Beesd', Optiemert en voor Zennewijnen; naar Roden (toe zegging): J. Zagema, Ballum c.a. (op Ameland). Ger. Kerken Beroepen te Schipluiden: kand. J. P. Bos. Harderwijk; te Benschop, DLnxperlo en te IJsselsteinkand. R. Hassefras, Lobith; te Hai'derwijk: W. de Vries, Bedum. Bedankt voor Hoogezand-Sappe- meer: H. Langenburg, Broek op Lan- gendiijik. Ger. Keiiken (vrijgemaakt) Bedankt voor Haarlem: A. G. Ver steeg, Stadskanaal; voor Hoogvliet- Spijkenisse: J. Scheltens, Zuidwolde Ger. Gemeenten Beroepen tc Leerdam: A. W. Ver hoef, Barnevoid. (Dr.). Heibel in het Belgische leger Reeds werd in het Belgisch le ger in 1911 aan alle officieren de plicht van tweetaligheid opgelegd. In 1914-18 bestond het officieren korps op het front, en nog meer in de veilige zone, voor het overgrote deel uit ééntaiig-franssprekenden. Dit stond in flagrante tegenstelling tot de samenstelling van het front - leger waar de Vlaamse soldaten 85% (en in 1918 reeds meer dan 90%), aandeel in hadden. 85% der gesneu velden waren Vlamingen. Ter -beoordeling van de talenken nis van de officieren werden exa mens uitgeschreven, waar de kennis van het „flamand usuel" (enkele tientallen zelfstandige naamwoorden) volstond. Sedert 1918 werden verschillende taalwetten voor het leger gestemd, doch nooit uitgevoerd! Zo wordt o.m. voor officieren de „grondige" ken nis van de tweede landstaal gevergd. Nochtans wordt op heden nog het Belgisch leger, dat 62% van zijn sol daten onder de Vlamingen rekru teert, gecommandeerd door 22 a 25% vlaamse, tweetalige hogere officie ren. De anderen zijn fransspreken- den, die voor een zeer groot deel eentalig zijn. Minister P. W. Segers, Vlaming, nam zich voor maatregelen te ne men, die volgens zijn verklaring, voor 1973 de verhoudingen zouden brengen tot 60% Fr. legen 40% Ned. (Ja, U leest juist!) Zijn eerste maatregel was: over plaatsing van twee Nederlands-on kundige kolonels, die Vlaamse een heden moesten inspekleren, iets waar zij dus onbekwaam voor wa ren. De Waalse generaal C., die een paar maanden vóór zijn oppensioen- stelling stond, nam op spektakulaire wijze ontslag en vervroegd pensioen, uit protest tegen de ministeriële maatregel. Onmiddellijk daarop schreef de Waalse Lt.-kolonel Weber een wre kend artikel in het razend-anti- vlaams Brussels dagblad ,Le Soir", vol lof voor de taalwetovertreders, en tegen de „t'lamandiserende" le- germinister. Hij vermeldde tevens zijn naam en legergraad, wat dooi de wet van 1961 verboden is. De ééntalige-Waalse stafchef, Vi- varie, zelf enkele maanden geleden door de minister benoemd, kon niet werkeloos blijven toekijken op de rebellie. Hij miek het dossier W. over aan Gen. D. en verder aan Gen. G., die beiden weigerden. Vivarie, ver plicht tot handelen, deed het met handschoenen aan. Lt.-kolonel W. kreeg een overplaatsing (wat geen straf is), en 8 dagen kamerarrest (wat straf is). Deze tekende beroep aan tegen de straf, bij de oudste genex-aal in dienst B. die om wettige i*eden weigex-de. Dan ging het dossier naar Gen. D., die onmiddellijk de straf ophief. En de gevolgen? Minister Segers verschuilt zich achter het militair reglement, en „zal onderzoeken." Steekt hij de kaakslag op zak? Of bréngt hij de zaak vóór de Raad van State? Of neemt hij ontslag? En wat met Stafchef Gen. Vivarie? Intussen gaat de strijd verder tus sen de fransschrijvende hetzebladen, en de Vlaamse partijpex-s, die getem- pex-d door de partijleidingen, op tam me wijze de toepassing van de demo- kratisch gestemde wetten vraagt. Eén van de 85% uit de frontlijn aan de IJzer. (Naam en adx-es aan de Redaktie be kend). Advertentie in zeeland ligt een stad in die stad daar is een straat en daar koopt u straks de mooiste uit elke prijsklasse 25% beneden de prijs GEMEENTE ZIERIKZEE Onteigening Bestemmingsplannen YVost I en YVest II Het hoofd van het gemeentebestuur van Ziex-ikzee maakt bekend, dat met ingang van 10 maart 1969, gedui'ende 21 dagen voor een ieder op de ge meentesecretarie, le afdeling, ter in zage is nedergelegd het besluit van de raad dezer gemeente van 25 fe bruari 1969, nr. 8 tot onteigening van een perceel en twee perceelsgedeel ten in de bestemmingsplannen West I en II, ten behoeve van de bouw van woningen, sti-ac'A-xanleg, aanleg van rioleringen, plantsoenen en sportvelden. Zierikzee, 7 maart 1969 Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, D. W. KASTELEIN. SCHIPHOL. Toen de Ajacieden op Schiphol arriveerden - terug uit Parijs - waren de gevoelens kennelijk niet onverdeeld gunstig. De dochter van Bennie Muller zag geen reden tot vreugde en liet dc traten rustig stromen. De dochter van Henk Groot begroette haar vadcr cclicr hartelijker na. zijn overwinning op Benfica.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3