POLYETHER MATRASSEN „De Magneet" DE ZIERIKZEESCHE COURANT "V Ruimtevaarder Schweickart ging buiten capsule de ruimte in Bomontploffing in Jeruzalem Heintje zong twintig miljoen mark bijeen HOLS VLEES écht VLEES GROENMERK Stijging van bet reëel inkomen in de E.E.G. Nieuw spionage- proces in Irak Anti-Russische betogingen in China Crisis in Vietnam-onderhandelingen De werkgelegenheid Beraad in Tweede Kamer over de herindeling van Zuid-Beveland GEMEENTE 2ierikzee Ueelatraat 8 aborm. Zierikze ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 7 maart 1969 125ste jaargang Nr. 21)1 ül WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken II, Zierikzee, posfbus I, lel. (01110) 2255,Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,60; per maand 2,60. Losse na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Redakteur: M. J. Bij de Vaate, fel. (Ot 110 2939). Uitgave- Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (ma*. 4 regels) 1,75. N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W, In dit nummer: Een gemeentelijke schulenreis HOUSTON, 6- 3. Onverwachts is de commandant van dc Amerikaan se Lunar Module, Russell Schweic kart, donderdag toch buiten zyn cap sule in de kosmische ruimte gegaan. Deze manoeuvre, waarby Schweic kart 37,5 minuut lang op het plat form „voor de deur" van de Lunar M< dule stond, was woensdagavond uit het programma geschrapt omdat hy zich niet goed voelde. Van onge veer 225 km hoogte meldde de ruim tevaarder boven het zuiden van de Stille Oceaan, dat het zicht „zeer goed" was. Hy kon de ster Aldeba- ran in het sterrenbeeld de Stier dui- delijk herkennen. Deze ster wordt door ruimtevaarders voor de navi gatie toegepast. Het oorspronkelijke vluchtpro- gramma voorzag in een verblijf van twee uur in de ruimte. Daarbij moest Schweickart uit het luik van de L.M., uitgerust met een eigen verzorgings systeem en beveiligd door een nylon koord, door de vrije ruimte langs de combinatie naar het luik van de stuurcabine kruipen en daarna naar de L.M. terugkeren. Dit experiment moest aantonen dat ruimtevaarders uit het maanlardingsschip in geval 'van nocd ock „buitenom" in hun „moederschip" zouden kunnen terug keren. Het gewijzigde programma, dat pas een uur voordat het werd uitgevoerd JERUZALEM, 6-3. Donderdagmor gen is een bom ontploft op het ter rein van de Hebreeuwse universiteit van Jeruzalem. In Ramallah ontplofte een lading in een filiaal van de Israëlische „Leumi" bank. Het gebouw werd ernstig beschadigd. Door de bomaanslag in Jeruzalem werden 22 personen gewond, de meesten echter zeer licht. Vijf per sonen werden naar een ziekenhuis overgebracht, van wie er drie na be handeling weer konden vertrekken. Het interieur van de cafétaria, die ook toegankelijk was voor het pu bliek, werd volledig vernield. Ook een aansluitende gang wex-d bescha digd. UTRECHT, 6-3. De Westduitse Bertelsmanrïgi'oep. die met 40 on dernemingen en 10.000 personeelsle den „communicatie" maakt en ver koopt (met boeken grammofoonpla ten, films e.d.), heeft vorig jaar een omzet geboekt van 600 miljoen mark, tien procent meer dan in 1967. On geveer 20 miljoen mark van de to tale omzet komt op rekening van het platen-idool Heintje, die de grammofoonplatenomzet fors om hoog zong, zo heeft „Ariadne", het weekblad voor reclame en marke ting uitgerekend. Supporters hadden ongeluk door oververmoeidheid DELFT, 6-3. Vier Ajax-supporters uit Haarlem zijn donderdagmorgen bij hun terugkeer uit Parijs op de Rijksweg 13 onder Delft ernstig ge wond geraakt, toen de auto waarin ze zaten met grote snelheid achterop een vrachtwagencombinatie reed. De gewonden zijn de Haarlemse echtpa ren C. B. en W. N. De bestuurder van de wagen, de 25-jarige C. B., werd zeer ernstig gewond. Alle slachtoffers zijn opgenomen in het Gasthuis in Delft. Vermoedelijk is oververmoeidheid oorzaak van het ongeluk. duor het controlecentrum in Hou ston werd bekendgemaakt, voorzag er alleen in dat Schweickart op het „stoepje" voor de afdalingsladder van het maanlandingsvaartuig zou gaan staan. Daar zijn de „gouden pantoffels", waarin de ruimtevaar ders kunnen gaan staan om beide handen vrij te hebben. „Oh, oh, ik kan Califomië zien", riep Schweickart toen hij op het bal kon stond. Leuk, leuk", zei hij wat later, „maar het water daar beneden is vuil". Schweickart, de eerste burger on der de Amerikaanse ruimtevaarders, is de eerste die sinds novemberl966 weer is „uitgestapt". Dat deed hij bij „zonsopgang" boven het zuiden van de Stille Oceaan. Toen hij weer naar binnen ging, had hij de Canarische eilanden onder zich. Advertentie 3x 1,79 5,37 -Jk 3x0,99=2,97 3x0,58 1,74 WA in de dierenspeciaalzaak BRUSSEL, 6-3. In de zes E.E.G.- landen is in 1968 'het reële inkomen van de werknemers verbeterd, door dat de loonstijgingen groter zijn ge weest da.n 'de stijging van het index cijfer voor de kosten van levenson derhoud, dat gemiddeld slechts met twee procent is opgelopen. Bex-ekeningen van de Europese commissie, in haar sociale verslag aan het Europese parlement, geven voor Nederland in 1968 een stijging van het reële inkomen (d.w.z. de ge middelde loonstijging verminderd „Politieman"- oplichter langs de weg LONDEN, 6-3. Vermomd als poli tieman en. rijdend in een auto met een officieel aanzien, heeft een op lichter qp de weg naar de Engelse badplaats Margate talloze te snel rij dende automobilisten voor de keus gesteld een boete van twee pond sterling ter plaatse te betalen of voor de j-echtbank te verschijnen. Daar alle aangehoudenen een boe te verkozen, werkte het systeem voor de oplichter uiterst lucratief, totdat een van de slachtoffers, die nadere inlichtingen was gaan inwinnen, ie horen kreegdat de „procedure" waaraan hij onderworpen was ge weest niet bestond. De politie weet nog niet hoeveel automobilisten er in gelopen zijn. BAGDAD, 6-3. In een nieuw spio- nageproces, dat in Bagdad wordt ge voerd, is donderdag de doodstraf ge- eist tegen vier mannen, die econo mische inlichtingen aan Israël zou den hebben doorgegeven. Onder het viertal, twee Irakezen en twee Per zen, bevinden zich geen Joden. met gestegen kosten van levenson derhoud en gestegen sociale lakten) van 2 pet. In België bedroeg de stij ging 1 a 2 pet., in Duitsland 3 a 4 pet., in Frankrijk 5 pet. en in Italië 3 pet. HONKKONG, 7-3. Honderdvijftig miljoen mensen hebben tot nog toe deelgenomen aan anti-Russische be togingen over geheel China na het grens-incident van zondag, zo meldt Radio-Peking vandaag (vrijdag). De demonstraties werden zowel op het platteland als in steden en dorpen gehouden. Wiesenthal spoort oorlogsmisdadiger op WENEN, 6-3. Simon Wiesenthal, leider van ihet Joodse documentatie centrum in Wenen, heeft ontdekt dat de door de Sowjet-Unie wegens oor logsmisdaden gezochte, in Letland geboren Karlis Lobe onder eigen naam in een voorstad van Stockholm woont. Hij is nu 74 jaar. Wiesentihal heeft de Zweedse mi nister van justitie van zijn ontdek king op de hoogte gesteld. Koster collecteerde voor zichzelf LOURDES, 6-3. De koster van de basiliek Sint Pius X in Lourdes, de uit Spanje geboortige Manuel Lo- zano, is samen met zijn vrouw aan gehouden. Het echtpaar wordt, ervan verdacht in 'tien jaar tijd 300 a 350 duizend frank aan collectegeld ten eigen bate te hebben aangewend. PARIJS, 6-3. Dc voordurende com munistische aanvallen op Zuidviet- namese steden hebben tot een crisis toestand op dc Vietnam-conferentie in Parijs geleid. Na heftige wederzijdse beschuldi gingen zijn de vier delegaties, de V.S., Zuid-Vietnam, Noord-Vietnam en het Bevrijdingsfront, donderdag na hun zevende bijeenkomst uiteen gegaan zonder dat het tot een dis cussie was gekomen. Toch zullen zij volgende week donderdag weer ver gaderen. De Zuidvietnamese afgevaax-digde Pham Dang Lam veroordeelde de ra- ketaanvallen op Saigon en andei'e steden en drong aan op directe ver daging van de bijeenkomst. De ver tegenwoordigers van Hanoi en het Bevrijdingsfront gaf hij de raad „een houding aan te nemen die te vere nigen is met het zoeken naar een on- derhandelingsvrede". De raketaan- val van donderdag op Saigon alleen al had 25 doden en 40 gewonden ge kost en vormde een „massamoord op weerloze burgers", zei hij. De Amerikaanse afgevaardigde Ca bot Lodge had tevoren al de beschie ting van Saigon veroordeeld en op de jongste verklaring van president Nixon gewezen, dat deze aanvallen op gepaste wijze zullen worden be antwoord wanneer zij blijven voort duren. Lijken van jonge vrouwen gevonden (V. S.) PROVINCETOWN, 6-3. In een bos- aehtige streek by Provincetown in de Amerikaanse staat Massachusetts, zyn de zwaar verminkte lyken ont dekt van drie jonge vrouwen. Ze lagen in ondiepe graven. Twee ervan zijn geïdentificeerd, die van een 23-jarige onderwijzeres en een even oude studente. Het derde lijk moet er al langer dan een jaar be graven hebben gelegen. Een 24-ja- rige gescheiden man. vader van drie kinderéYx, is in "verband"'mef de-gru welijke vondsten aangehouden en in staat van beschuldiging gesteld. Vorige maand was op enkele hon derden meters van de bewuste plek al het lijk van een tot dusver onge ïdentificeerd meisje opgegraven. Premier Eskjol in Amsterdam herdacht AMSTERDAM, 6-3. De overledexi Israëlische px-emier Levi Esjkol is donderdagavond in Amstex-dam her- daoht op een bijeenkomst die de Ne derlandse Zionistenbond in samen werking met de drie Joodse kex-kge- nootschappen had belegd in de aula van het Spiriozalyceum. Naast, een geprojecteexd portx-et van ds px-emier hing de Isx-aëlische vlag hafsterk. De echtgenote van bur gemeester Samkalden vertegenwoor digde op de herdenkingsbijeenkomst haar man, die ziek is. DEN HAAG, 6-3. Aan het eind van februari 1969 waren 63.800 maxinen werkloos .Dit aantal komt overeen met 2.2 pet. van de afhankelijke mannelijke beroepsbevolking. Een maand geleden wax^en 65.100 man nen zonder werk, zodat in de ver- slagmaand een daling met 1.300 is opgetreden. Een jaar geleden waren 93.600 mannen zonder werk; het aantal werkloze mannen is sinds dien dus verminderd met 29.800. Aan het eind van de vex'slag- maand waren 7.200 vrouwen werk loos. Jongetje verongelukl DEN HAAG, 6-3. De negenjarige Miehiel Goinga is donderdagavond vlak voor de ouderlijke woning aan de Suestdijksekade in Den Haag bij het overstéken van de weg door een personenauto aangereden. Hij liep daaxibij zodanig hoofdletsel op. dat hij later op 'de avond in een zieken huis is overleden. Veroordeling van Amerikaanse deserteur FORT DIX (New Jersey), 6-3. Een Amerikaanse desex'teur die naar Amerika is temggekeerd omdat hij in Zweden naai- zijn zeggen geen werk kon vinden, is tot vier jaar dvvangarbeid vex-oordeeld. Hij diende in Zuid-Vietnain. Toen hij met ver lof in Japan was, ging hij naar Zwe den, via de Sowjet-Unie. Er hebben de laatste twee jaar 150 Amerikaan se militairen asiel in Zweden gekre gen. Advertentie Beide zijden geborduurd 14 cm dik, met handgrepen In de kleuren beige en groen 80 x 190 f 89,75 met f 20,- inruil 120 x 190 f 139,75 met f 30,- inruil 130 x 190 f 149,75 met f 30,- inruil 80 x 190 f 39,95 Schotse ruit met f 10,- inruil Fa. A. S. Flikweert zoon Hoge Kerkstraat 12 NIEUWERKERK Telefoon (01114)265 b.g.g. 373 A.s zaterdag- en zondagavond Voor de laatste maal in dit winterseizoen serveren wij onze uitgebreide Indische rijst tafel f 7,50 alles inclusief Uiteraard zijn de overige gerechten van onze uitgebreide spijskaart normaal ver krijgbaar Restaurant MONDRAGON Oude Haven 13 Zierikzee Telefoon (01110)-2870 DEN HAAG, 6-3. Dc Tweede Ka mer heeft zich donderdag bezig ge houden met het vraagstuk van dc gemeentelijke her-indeling van Zuid- Beveland. Aanleiding hiertoe was het voorstel, daterend reeds uit 1966, tot vorming van slechts vier gemeen ten in het betrokken gebied ter grootte van 33.000 vierkante kilome ter in plaats van dc 24 gemeenten die er thans zyn. Deze vier te vormen gemeenten zouden moeten zyn Goes, Borssele, Kapcllc en Rcimcrswaal. Vrywcl al gemeen was de Kamer dc gedachte toegedaan, dat voor dit gebied een radikalc bcstuurlyke ingreep nood zakelijk moet worden geacht. Voor de P.v.d.A.-afgevaardigde drs Ed van Thijn was de vorming van vier gemeenten nog niet voldoende. 7.o bleek uit zijn betoog. Hij diende een amendement op het voorstel in, inhoudende de vorming van slechts één gemeente ten westen van het kanaal door Zuid-Beveland. In deze gedachtengang zouden de nieuw te vormen gemeenten Goes, Borssele exx Kapelle samengebracht moeten wor den tot de nog grotere gemeente Goes. Juist gezien de belangen die er voor de streek als geheel op het spel staan zei de heer Van Thijn de totstandkoming van één streekge- meente ten westen van het kanaal noodzakelijk te achten. De A.R.-afgevaardigde J. A. van Bennekom noemde het gewenst ge heel de gemeente Kattendijke ie voe gen bij het nieuwe Goes en niet te splitsen over Goes en Kapelle. Een amendement op dit punt werd door hem ingediend. Minister mr. H. K. J. Bcernink (binnenlandse zaken) bestreed beide amendementen. Daarbij wees hij et- op, het oox-deel over het amendement van Bennekom over de positie van Kattendijke in de nieuwe gemeente lijke structuur aan de kamer zelf over te laten. Aanvaarding van het amendement-Van Thijn zei hij te moeten ontx-aden. De vox-ming van één gemeente Rei- mex-swaal noemde hij bepaald niet px-ematuur. Vanuit de Kamer name lijk was er op aangedx-ongen in dit gebied van Zuid-Beveland voorlopig nog te volstaan met een minder in grijpende grenswijziging door de vorming van twee of drie gemeenten. Over het voorstel zelf en over de beide daarop ingediende amende menten zal dc Kamer volgende weck dinsdag stemmen. By dc replieken bleek o.m., dat de fractie van de V.V.D. zich verdeeld zal opstellen te genover het amendement-Van Thyn. BODEGRAVEN. Mevr. Verheul-van Os schonk deze week het leven aan een vierling: drie jongens en een meisje. De baby's verblijven in de couveuses in het algemeen zieken huis te Woerden, waar zij ter we reld kwamen. De foto loont het echt paar Verheul. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Wij schrikken over onze eigen 4 zonden wanneer wij ze bij an- f f deren zien. (I Westelijke wind Verwachting tot zaterdagavond: Vex-andex-lijke bewolking en ovex-we- gend droog weer; aanvankelijk zwak ke, later ovei*wegend matige en aan de Waddenkixst mogelijk krachtige wind uit westelijke x-ichtingen; van nacht plaatselijk lichte vorst en hier en daar mist. Voor zondag: Aantal ui-en zon: 1 tot 5. Min.-temperatux-en: omstx*eeks nor maal. Max.-temperatux-en: 0 tot 4 graden onder normaal. Kans op een dx-oge periode van min stens 12 uur: 70 px'ocexit. Kans op een geheel droog etmaal: 40 px'ocent. 8 maax-t. Zon op 7.11, onder 18.32. Maan op onder 8.21. 9 maart. Zon op 7.09, onder 18.34. Maan op 0,29, onder 8.40. 10 maax-t. Zon op 7.06, onder 18.35. Maan op 1.58, onder 9.07. Laatste kwartier: 11 maart te 8.44. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 8 maart 5.48 v.m. 18.10 n.m. 9 maax-t 6.22 v.m. 18.45 n.m. 10 maax-t. 6.59 v.m. 19.26 n.m. BROUWERSHAVEN 8 maax-t 5.36 v.m. 17.50 n.m. 9 maax-t 6.13 v.m. 18.32 n.m. 10 maart 6.52 v.m. 19.17 n.m. Doodtij: 13 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen etmaal bevond orxs land zich ixi een uitloper van een hogedrukgebied waarvan het centruxn boven Groexxland lag. hier door was er weinig wind en kon de temperatuur vannacht voornamelijk in het zuiden en oosten van het laud tpt omstx-eeks min 5 graden dalen. Voor het weer van de komende da gen is een storing van belang die zich thans zuid van IJsland bevindt. Het. ziet er naar uit dat deze over zuid-Scandinavië zal trekken. Van avond passeert nog een rug van hoge luohtdruk ons land, hierin, komen opklaringen voor zodat vannacht de temperatuur tot om het vriespunt kan dalen. Morgen zal onder invloëU van eerder genoemde depressie een toenemende westelijke wind waaien, maar neerslag van betekenis wordt niet verwacht. k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1