de verdwenen atoomformule anders dan andere VENSTER BLIK DOOR HET WERELD Israël verloor man der matiging Wat biedt de BEELDBUIS? Raadslid S. Overbeeke sprak over gang van zaken in gemeente constante kwaliteit ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 maart 1969 Nr. 20160 NIEUWERKERK, 4-3. Op de bij eenkomst van de A.R. kiesvereniging afdeling Duiveland sprak de heer S. Overbeeke, lid van de A.R.-fractie in de Duiveiandse gemeenteraad. Zijn inleiding was een korte uiteenzetting van de taak van het gemeentebe stuur in zijn algemeenheid. Het be leid van en het bestuur waarin de vroede vaderen zitting hebben, is in de loop der tijden sterk veranderd. Spreker gaf een duidelijk overzicht van wat er tegenwoordig reilt en zeilt in de gemeente. Het programma kent veel meer punten dan vroeger, toen men van struktuur- en uitbreidingsplannen nog niets afwist. Het is de taak van de gemeente de leefbaarheid van het platteland te vergroten. Industriali satie en recreatie vragen de voll<^ aandacht. Toch blijft er een scheids* lijn tusenen rechts en links, temeer daar beide partijen hun eigen visie blijven houden op onderwerpen, waar men jaren geleden niet eens aan toe kwam. Samenvoeging succes De samenvoeging van de dorpen, waaruit in 1961 de gemeente Duive land is ontsproten, is volgens spre ker een goed besluit geweest. Men kan, gezien de goede financiële posi tie der gemeente, aan veel behoeften tegemoet komen. Daardoor kon de samenvoeging van acht jaar geleden, zonder horten en stoten plaats vin den. Nu, op de dag van vandaag han gen in heel Nederland weer grotere plannen in de lucht, en er wordt ge sproken over nog grotere concentra ties. De visie van de heer Overbeeke is, dat plannen om van Schouwen- Duiveland één gemeente te maken, spanningen met zich mee zal bren gen. De nadelen van een grotere ge meente is dat de band tussen bevol king en bestuurders losser wordt, „en dit moeten wij nu juist voorkomen". Het bestuursapparaat daarentegen, wordt in dit geval een groot en sterk lichaam. De woningbouw in Duiveland heeft gezorgd voor een opheffing van de woningnood, zover zelfs, dat men bij na van een „verzadigingspunt" kan gaan spreken. De struktuur- en ont wikkelingsplannen zijn gericht op het latere en roept aparte vragen af. Het devies van de raad is „vooruit zien", iets wat voor iedere gemeente van grote betekenis is. De ontwikke ling neemt in prognoses geen vaste lijn aan. De bevolkingsaanwas van Schouwen-Duiveland is niet gegaan, zoals men zich heeft voorgesteld. Het totaal aan Zeeuwen stijgt langzaam, doch langs grillige wegen. Deson danks kan Duiveland zich op één na de sterkst groeiende gemeente noe men van Schouwen-Duiveland. N De enige stimulans voor Schou wen-Duiveland om een behoorlijke toename van inwoners in het voor uitzicht te krijgen is de vestiging van industrieën, die enkele honderden werknemers kan opvangen. De recreatie In zoiets zit toekomst. Van kie zerszijde twijfelde men enigszins aan het veelomvattende woord „recrea tie".Denken we hier niet teveel van? Het is en blijft seizoenwerk. De heer J. op 't Hof, A.R. raadslid in de ge meenteraad antwoordde, dat de re- De vraag is of zijn opvolger ook de haviken kan temmen De dood van premier Levi Esjkol komt op een spannend moment in Israels geschiedenis. De hele ge schiedenis van de jonge Joodse staat is gehuld geweest in een crisissfeer, maar juist nu beginnen zich naast de alt\jd al gebruikelijke politieke ru zietjes twee stromingen af te teke nen die onverzoenlijk tegenover el kaar staan. Een kwestie ook hier van duiven en havikken - van mannen die uiteindelijk meer verwachten van een compromis en mannen die menen dat met macht alles is te be reiken. Na de juni-oorlog was er nogal wat weerstand tegen Esjkol, die dui delijk tot de duiven gerekend moest worden. Zeker heeft hij in die tijd remmend gewerkt bijvoorbeeld op mannen als Mosje Dajan, die van praten onderhand, geen enkel heil meer verwacht, maar ivel van het wapengebruik. Matiging Wat een. man als Esjkol juist op dit moment zo waardevol maakte voor zijn land was dat hij een grote charme had en die ook met humor wist te gebruiken om binnen zijn kabinet en in het parlement, de Knesseth, verzoenend te werken. Dat wil niet zeggen dat Esjkol in de verste verte er maar aan dacht de veiligheid van Israël gevaar te la ten lopen, maar bij al zijn doen en laten speelde op de achtergrond de gedachte dat het bestaan van Israël temidden van Arabische landen nooit ten eeuwigen dage een kwestie kon zijn van militaire superioriteit die het land zijn veiligheid moest geven. Juist nu die veiligheidsgarantie er nog was, zag hij de noodzaak een grondslag te leggen voor een toe komst waarin het leger niet Israëls voornaamste fundament meer zou behoeven te zijn. Die matiging die zeker in Israël niet algemeen is, kon hij met zijn verzoenende gaven en zijn persoonlijke prestige in het landsbeleid vaak doorzetten tegen verzet van anderen in. De vraag is of zijn opvolger dat ook zal kunnen. Als staatsman lijkt Esjkol verre de mindere van bijvoor beeld zijn grote voorganger David ben Goerion, maar het verschil zit hem er waarschijnlijk meer in dat wat hij deed minder spectaculair ivas, maar daarom niet minder be langrijk. Advertentie AMSTERDAM. De Islamitische buitenlandse werknemers te Amsterdam kregen de gelegenheid om in het Vondelpark het feest Aid el Kebir te vieren. Een belangrijk onderdeel van het feestprogramma was het roosteren van schapen aan het spit. Op de foto: de koks zetten het tnes in het 9P' roosterde schapenvlees. creatie één der belangrijkste punten in de toekomst is. Voor industrie is er altijd ruimte! Na het inleidend woord van de heer Overbeeke, werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan zeer druk ge bruik werd gemaakt. Deze avond was in het teken van de gemeente politiek georganiseerd, en het was daarom ten zeerste te betreuren dat er een slechte opkomst onder de le den te bespeuren viel. De aanwezi gen vroegen de heren achter de ta fel of er geen communicatiestoornis bestaat tussen b. en w. en de raad. Volgens de vragensteller handelt het college te veel, zonder de raad hier een uitvoerige uitleg te geven. Hij noemde het een gebrek aan tegen spel t.a.v. het b. en w. beleid, dat zoiets plaats vindt. Men ziet dit als een ondermijning van de afvaardi ging der kiezers in de raad. Verder gaf de ontsluiting van het plan- Gaanderse enige hoofdbrekens, waarover de heren gemeenteraads leden een duidelijke uitleg gaven. De bouw van een toren en de res tauratie van de Nieuwerkerkse mo len vroeg ook een ogenblik de aan dacht. De raadsleden hebben dit nog niet vergeten en er wordt aan de molen achter de schermen langzaam gewerkt. Over de torenbouw weet men weinig of niets. Alles is nog in nevelen gehuld en het blijft de vraag of die er ooit nog zal komen. Tot slot van de vergadering herinnerde de voorzitter, dr. J. H. Becker aan het komende jubileum van de A.R.- partij. Men is bezig een jubileum ka pitaal te verzamelen, waaraan ook de Nieuwerkerkers en sympatisanten mee kunnen werken. Aan het einde van de bijeenkomst sloot de heer J. op 't Hof uit Sir- Jansland met dankgebed. Ajax-supporters in België verongelukt BRUSSEL, 5-3. Vier Nederlanders, die met een auto op weg waren naar Parijs voor de voetbalwedstrijd Ajax-Benfica, zijn 'dinsdagnacht te Deu-rle ibij Gent '(België) verongelukt. Drie van hen werden gedood bij een botsing met een tegenligger, waarbij hun wagen volkomen werd vernield. De vierde inzittende werd zwaar 'gewond. De namen van die doden zijn: C. Ferwerda, G. Kuil en P. Bleeker, al len afkomstig uit Schagen (N.H.). De gewonde zou J. P. Winterse uit Am sterdam zijn. De kosten van de Olympische Zomerspelen, die in 1972 in Mün- chen worden gehouden, worden ge raamd op 1,008 miljard mark (ruim 900 miljoen gulden). Dat maakte Hermann Reichert, secretaris van het organisatiecomité, woensdag be kend. VRIJDAG 7 MAART. NED. I. Het wordt me het avondje wel voor de liefhebbers van de lich te muziek. In het AVRO-Uenerpro- gramma ,Doebidoe" nemen de vol gende groepen bezit van de micro foon: the Harmony Grass, the Web, the Consortium, the Sandy Coast, the Ro-d-Ys, the Free en the New Inspiration. Aansluitend aan het nieuws het Grand Gala du Disque Populaire dat tot middernacht ster ren laat stralen. De Edisons van dit jaar zullen uitgereikt worden door Guus Oster, bijgestaan door zijn dochter Annemarie en Willeke Al bert!. Voor de produktie van de show is zo'n beetje de hele platen- wereld in de weer. Grote sterren als bijvoorbeeld Mariam Makeba, Mi reille Matthieu, Amalia Rodriguez, Rika Zarai, Peggy Marsh, trompettist Nini Rossi, Gladys Knight and the pips, Ike and Ina Turner zijn er in overvloed. Het belooft een heel feest te worden. NED. II. De NCRV start met „Tweekamp", waarin studenten van de TH in Enschèdé hun collega's uit Delft ontmoeten. Na het journaal een televisiespel, een Nederlands produkt, geschreven door Erik Brenl Besemer en gespeeld door Anton Kuyl, Annemarie Heyligers, Herbert Joeks en Diny Sprock. In „De Drummers'' gaat het om een nieuwe instructeur voor de drumband van een klein plaatsje. De instructeur heeft echter eenmaal iets gedaan dat niet door de beugel kon en dat is uitgelektNa de actualite'ten van „Hier <en Nu" vraagt „Farce Majeu re" de aandacht. In de aflevering van „Bureau Bristol" is weer een in braak op handen. De voorzorgsmaat regelen die de mannen nemen leiden tot ondraaglijke spanningen. Nadat jkvr. C. M. van Heemstra heeft ge sproken over wereldvrouwengebeds dag volgt nog het laatste nieuws en de Franse les van Téleac. ZATERDAG 8 MAART. NED. I. Het middagprogramma van de KRO begint met een afleve ring van de kleurenserie „Daktari" over de dierendokter, zijn schele leeuw en zijn aap. Oebelevoor de kinderen bereidt zich voor op het grote jubileumfeest van de volgende keer. De VARA krijgt op deze mid dag extra zendtijd om een uitzen ding le wijden aan het Congres van de P.v.d.A. dat in Den Haag wordt gehouden. In de avond het vijfde deel in de Franse serie over de Sow- jel Unie. Ditmaal wordt hel leven bekeken van een onderwijzer in Ar menië. Het tiende deel van Mijn broer en ik" is getiteld Denk ook eens aan Appie". Na het journaal presenteert Jos van der Valk „Zater dagavondakkoorden", waarin als gastvrouwe de .musicalster Jenny Arean optreedt. Ze ontvangt o.a. de Dansers van Morgen en the Peddlers Na „Brandpunt laat" da vrolijke fa- A.K. kiesvereniging Duiveland mily-comedy uit Amerika Hij en Zij", die handelt over „Plagiaat". Cabaretariavan Wim lbo sluit de avond af. Met nieuwtjes en premiè res uit de wereld van het cabaret. NED. II. Op „Scala" volgt de „Sportlribune" van Jan Leyendek- ker. Sportnieuws van overal, het liefst een tikkeltje kritisch bekeken. Het programma wordt voortgezet na het nieuws. „The grand Slam. Ope ra" die hierna volgt is een beschei den filmpje met in de hoofdrol de oude lachmaker Buster Keaton. „Snarenspul" is een nieuwe rubriek van Nico Knapper. Een reeks Neder landse zangers van volksliedjes, die zich al een heel goede naam hebben verworven, werken er aan mee. Na „Achter het Nieuws" wordt de uit zending besloten met een aflevering van de serie „Wojeck" over de vast houdende politiedokter, die alle mis- dadlen probeert op te lossen. Een man met pokken is het ziekenhuis binnengebracht. Dan komen er be langrijke mannen, die hem terug willen brengen naar boord, wat na tuurlijk verboden is. VRIJDAG 7 MAART. NED. I: Schooltelevisie: 11.00 Ver kennen en ontdekken; 11.25 Walter en Connie; 11.50 Einde; 18.50 Fabel tjeskrant (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Doebidoe (kleur); 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Grand Gala du dis que populaire 1969 (kleur); ca. 22.00 Televizier; ca. 22.25-22.30 Journaal; ca. 24.00 Einde. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Scala; 19.30 Tweekamp; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 De drummers; 21.00 Hier en nu; 21.25 Farce majeure; 21.45 Bureau Bristol 22.35 Gebedsdag; 22.40 Journaal; 22.45 PauzeTeleac: 23.00 En France avec Nicolas; 23.30 Einde. ZATERDAG 8 MAART. NED. I: 9.30 Export; 10.00 Noten en tonen; 10.30 Groenteteelt onder glas; 11.00 En France avec Nicolas; 11.30 Einde; 16.00 Nieuws; 16.02 Dak- - tari (kleur); 16.50 Oebele; 17.45 Con gres; 18.30 Einde; 18.50 Fabeltjes krant (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieziws; 19.03 Ster; 19.07 De Sowjets (kleur); 19.32 Mijn broer en ik; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Zaterdagavondakkoorden (in kleur);; 21.15 Brandpunt; 21.40 Hij en zij (in kleur); 22.05 Cabaretaria22.50 Evangelie; 22.55 Journaal; 23.00 We reldkampioenschappen kunstrijden (kleur); 23.50 Einde. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Scala; 19.30 Sportlribune; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Sporttribune; 20.40 Snarenspul (in kleur); 21.15 Grand Slam opera; 21.40 Achter het nieuws; .22.05 Wojeck (in kleur); 22.55 Journaal. „Koffie?" vroeg Laman. „Graag", antwoordde Holm. „En als er soms wat bij is? We hebben ons namelijk niet eens de moeite ge troost om wat te eten, zo'n haast hadden we om jou de primeur te brengen". „Jopie", zei Laman to zijn vrouw, dié belangstellend was binnengeko men, „snij jij eens wat brood en be leg het dik, want het gezelschap komt me nieuws brengen". Gijs geneerde zich een beetje. „Doet 'U geen moeite.probeerde hij te protesteren, maar mevrouw Laman lachte en antwoordde: „Wij, Rotterdammers hebben wel niet de naam zo gastvrij te zijn als de Am sterdammers, maar daarom zijn wij het wel. En het is helemaal geen moeite". Na een kwartiertje zat het gezel schap genoegelijk aan tafel en de rijk belegde boterhammen smaakten uitstekend. Holm 'kéék tenloopt eens naar zijn overbuurvrouw, 't schoon zusje van Laman en een enkele keer ontmoetten hun blikken elkaar. Drommels, dacht Holm, wat een leuk kind is dat. Maar hij had geen tijd om meer aandacht aan Lcnie te be steden, want Laman werd hoe lan ger hoe nieuwsgieriger en ten slotte legde Holm zijn mes en vork neer en begon de hele historie te vertellen, terwijl zijn vriend ijverig notities maakte. Vooral de belevenissen in Rotterdam werden intressant ge vonden, maar I-Iolm was wel zo ver standig om de naam van de straat en die van de handelsreiziger uit het verslag tc laten. Deze mensen had den de vorige avond al narigheid ge noog gehad. „En dat is voorlopig alles", zei Holm, nadat hij meer dan een uur had zitten praten, in welke tijd het, gezelschap aandachtig had zitten luisteren en Laman zat te schrijven. Holm stak een sigaret op en strek te zich voldaan uit in de gemakke lijke crapaud. Maar Laman keek zijn oude schoolvriend vragend aan en toen Holm bleef zwijgen, informeer de Laman: „Wat bedoel je met dat voorlopig?" Hdlm lachte en 'keek eens naar zijn secretaresse. „O. in de eerste plaats komt natuurlijk de rechts zaak, zodat dit geval opnieuw in het licht der publieke belangstelling komt. Maar dat bedoel ik eigenlijk niet. Er zal te zijner tijd nog wel een zeer interessant slot komen aan deze hele affaire, doch ik denk niet, dat dit voor publiilcatie geschikt is". Mevrouw Laman keek eens naar Holm's secretaresse, die enigszins bloosde en daarna naar Gijs, die poogde zich een houding te -geven. En toen knikte ze. Een vrouw be schikt over intuïtie en ze begreep nu, wat Holm bedoelde. Ze begreep nog meer, -maar ze was een verstandige vrcuw. En daarom zweeg ze. Laman stond op. „Lui, jullie moe ien me voorlopig excuserenDit is copy voor de frontpagina. Een hoeveel 'kolomskop had ïk je ook al weer beloofd?" „Drie", lachte Holm. „Je krijgt je drie kolommen, hoor. En als je nu nog een beetje gelij kende foto van je geeft, zal ik die ook bij het verslag laten plaatsen" „Nee zeg, ben je malGeen foto's hoor", riep Holm verschrikt uit. Laman keek spijtig, ,,'t Zou juist zo mooi van pas komen. Man, een prachtige gratis reclame voor je de tective-bureau. Holm wuifde met zijn hand. „Dank je.Ik denk, dat ik maar woei* door b. j. ten wesèpe eens een andere branche'begin. Weet je. eigenlijk is dit beroep me toch een beetje opwindend". „Zeg", riep Laman ineens uit, ter wijl hij opstond, „heb jij vergunning om een revolver te dragen?'' „Ik niet", antwoordde de detecti ve. „Maar er mag zoveel niet tegen woordig' Laman trok zijn jas aan en zette een 'hoed op. „Zie ïk jullie straks nog, -als ik terug kom?" Holm schudde ontkennend zijn hoefd. „Nee, beste jongen. We gaan nu weer zo gauw mogelijk naar Mo- kum en duiken dn bed. Vergeet niet, dat we de vorige nacht vrijwel niet uit de kleren geweest zijn en die paar uurtjes slaap vanmorgen wa ren oök de moeite niet. Nee, we gaan nu eens lekker uitrusten van de emoties". „Dat 'kan ik me voorstellen", zei mevrouw Laman. Nadat Laman in vliegende haast naar het bureau van zijn krant ver trokken was, stonden de anderen op en namen eveneens afscheid. Leme zei: „Ik breng jullie even naar het station". En dat vond vooral Holm geweldig. Hoofdstuk 21. Eefje vindt er niets aan. Gijs de Waard had zijn formule met een uitvoerig begeleidend schrij ven -gebracht ibij de kolonel, wiens adres hij gekregen had van de Am sterdamse inspecteur. -De -kolonel had hem zelf te woord gestaan en •belangstellend geluisterd naar de toelichting, die Gijs igcgoven had. En beloofd zo spoedig als -mogelijk was, bericht te zenden. (Wordt vervolgd). caballero Advertentie. Toneelspeler en TV-acteur Jules Croiset 25 STUKS 11.75-EEN LAU°ENS PRODUKT

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 9