VOORJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN VAKBEURZEN film foto karwei macroshop verlichting Algemene vergadering AMRO-bank De voedselhulp van de E.E.G. Russisch protest afgewezen De prijsverhogingen Geen erkenning Noord-Vietnam en D.D.R. Minister Schut wijst motie-v. d. Doel voor meer woningen van de hand ZIFRIKZEFSCHE NIEUWSBODE Donderdag b maart 1969 Nr. 2016U Advertentie. KON. NED. JAARBEURS UTRECHT OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN werkdagen van 9-18 uur zondag 2 maart van 10 - 18 uur VAKBEURS KARWEI: dinsdag 4 maart óók van 18 - 22 uur VAKBEURS VERLICHTING maandag 3. dinsdag 4 en woensdag 5 maart óók van 19-22 uur voordelige trein - toegang biljetten op de stations verkrijgbaar Tunesië-plaatjes te Haamstede trokken veel bekijks FIN ANCIEN EN ECONOMIE HA'AMSTEDE, 5-3. De eerste van de vier dia- en filmavonden in het R.T.M. hotel Vliegveld is een groot succes geworden. De reis naar Tunesië op stil- en Levend ikleurenbeeld op doek gezet door de heer J. F. J. v. d. Berge uit Haamstede is door zoveel belangstel lenden bezocht dat de zaal te klein was en noodgedwongen de tussen deuren werden geopend, zodat een deel der hotelruimte benut kon wor den. Op een hoge kruk gezeten kre- BURGERLIJKE STAND ZIERIKZEE Geboren. 25 febr. Jan Piet, z. van Jan Willem Johan Wiltenburg en Adriana Johanna Verwest (Zierik- zee); 27 febr. Johanna Maria, d. van Marinus Adnanus Schot en Maatje Adriana d!o Jonge (Middenschouwen) 27 febr. Martin Willem, z. van Wil lem Martinus Heutink en Janny Matt ie Irene Blom (Panama-City); 1 mrt. Robert Johannes, z. van Jan van Dijke en Elizabeth Janna van Dijke (Zierikzee); 1 mrt. Diana Jo hanna, d. van Johannes Mahn en Geertruida Jacoba Hendirika Hagen beek (Zieri'kzee). Gehuwd. 27 febr. Leendert Nico- laas 'Hanse, 21 jr. en Tanny Cornelia Jacominia ten Haaf, 20 jr. (beiden Zierikzee). Overleden. 27 fobr. Cornelis ten Haaf, 82 jr. echtg. van Hendrika Booigerd (Zierikzee); 28 febr. Neeltje Adriana van Dongen, 41 jr., onge huwd (Weöterschouwen). FINANCIËN EN ECONOMIE Nixon waarschuwde voor protectionisme WASHINGTON, 5-3. President Nixon heeft de Europese landen ge waarschuwd dat hij zeer moeilijk weerstand zal kunnen bieden aan de protectionistische druk in de Ver enigde Staten, als de Europese lan den niet akkoord gaan met vrijwil lige beperking van hun uitvoer - met name van textiel- en staalprodukten naar de V.S. Op een persconferentie van een uur, waarop hij dat mede deelde, heeft de president dinsdag avond verslag uitgebracht van zijn. reis naar Europa: hij zei in alle hoofdsteden die hij heeft bezochtt, te hebben gesproken over de vraag stukken die voortvloeien uit de gro te invoer van textiel en staal 'in de Verenigde Staten. Advertentie Hèt cadeau per brief: Een platenbon is altijd raak) NIEUWERKERK, 4-3. Op zeer vlotte wyze zorgden de leerlingen der Openbare Lagere School te Nieuwerkerk, in „Ons Dorpshuis" voor een rijkelijk genuanceerd pro gramma. Het was deze avond voor de eerste maal in de school-gcschie- denis, dat het programma in zyn ge heel werd verzorgd door de scho lieren. Aan het begin van de feestavond sprak de voorzitter, de heer R. J. Visser, van de Oudercommissie, een woord van welkom tot de aanwezi gen, die in grote getale waren opge komen. Spreker wees op de opzet van deze avond, die „anders dan an ders" was. Alles wat ten tonele wordt gevoerd werd door de kinde ren zelf vervaardigd en ingestudeerd. Decors en entourage werden even Op de foto: een groepje toneelspelers van het vertelde verhaal met pan tomime. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). gen de wat laatkomers van hieruit ook een prachtig gezicht op het doek. De heer v. d. Berge, al bekend van vele vorige dia-reeksen, bezocht Tu nesië in allerlei hoeken en gaten en het waren vooral diegenen uit de zaal, die Tunesië ook reeds bezoch ten (en dat waren er zeer velen), die talrijke plekjes herkenden. Na de pauze werden de dia's vervangen door de filmprojector en konden, de bezoekers meeleven met het camera- oog dat zeer veel interessants uit Tunis en andere steden liet zien. Een uitstekend geslaagde avond. Het ziet er naar uit dat ook de volgende veel toeloop zullen krijgen. Elke dag. 40 kilometer ISTANBOEL, 5-3. Ismail Ac- kay, de Turkse marathonloper die in Mexico als vierde ein digde, heeft van militaire art sen te horen gekregen dat hij elke dag tenminste 40 km zal moeten lopen, wanneer hij wil dat zijn hart normaal blijft functioneren. Bij een onder zoek na de marathon in Mexi co bleek dat Ackay's hartslag, bloedtoevoer en de werking van de hartkleppen pas nor maal worden na het lopen van ongeveer 40 km. De 26-jarige Ackay, die in 1967 ook deel nam aan de marathon van En schedé, loopt daarom elke dag de 20 km van huis naar zijn werk op het hoofdbureau van politie in Ankara en terug. Sirlian (leed het alleen LOS ANGELES, 5-3. Sirhan Sir- han die 'in Los Angeles terecht staat wegens de moord op senator Robert Kennedy, heeft ontkend 'dat iemand of een regering hem had gehuurd om de moord 'te plegen. Hij ontken de naar aanleiding van een vraag van de verdediging over zijn dag boek waarin stond „We geloven dat Robert F. Kennedy moet sterven". Siamese tweeling in België geboren BRUSSEL, 5-3. In het ziekenhuis van het Vlaamse plaatsje Zottegem is een Siamese tweeling geboren. Het zijn twee meisjes, die met borst en buik aan elkaar zijn gegroeid. De kinderen, die samen 4.800 gram we gen, zijn met de keizersnede gebo ren en in een couveuse geplaatst. De toestand van moeder eri kinderen werd na de operatie aanvankelijk bevredigend genoemd, dodh de twee ling is in de loop van de nacht over leden. eens zelf ontworpen en vervaardigd. Hij noemde deze ontwikkeling „heel erg gelukkig". Het leeuwen aandeel van de voorbereidingen had de onderwijzer, de heer Provoost. Ook in het afgelopen jaar zijn de zorgen niet aan de school voorbijge gaan. De onderwijzeres, mevrouw Van der Spek moest in het zieken huis worden opgenomen. Een woord van dank werd speciaal gericht tot mevrouw Von Eugen, die tweemaal als tijdelijke leerkracht zich beschik baar stelde. De hoofdonderwijzer, de heer J. Buyse dankte voor de steun van de leden der oudercommissie bij de voorbereidingen van.de avond. Jan Klaassen Bijzonder aardig waren de liedjes van de eerste en tweede klas, bege leid door handgeklap. Op het toneel stond een poppenkast opgesteld, waarin Jan Klaassen en Katrijn in hoogst eigen persoon aanwezig wa ren in het stukje „Jan Klaassen naar de tandarts". De middelste twee BRUSSEL, 5-3. De Europese mi nisterraad heeft in Brussel de verde ling opgemaakt van de voedselhulp van de E.E.G. (in de vorm van graan) aan onderontwikkelde landen in het jaar 1968/69. Indonesië staat op deze E.E.G.- lijst met een hoeveelheid van 56.000 ton, Biafra met 25.000 ton, India 80.000 ton, Pakistan 50.000 ton, Tu nesië 20.000 ton, Turkije 50.000 ton en Soedan 20.000 ton. Met elkaar is dit bijna een derde van de hoeveelheid van ruim 1 mil joen ton graan, die de E.E.G. volgens de akkoorden van de Kennedy-Ron- de drie jaar achtereen beschikbaar dient te stellen. Moeder van acht kinderen op het slechte pad ALMELO, 5-3. Een 29-jarige moe der van acht kinderen is in Almelo bekeurd wegens oplichting van een reeks winkels en een bankinstelling. Ook vorig jaar heeft zij zich vele malen aan oplichting schuldig ge maakt en wel tot een bedrag van 15.000 'gulden. De rechtbank veroor deelde haar toen tot een voorwaar delijke straf. Deze keer slaagde zij er een aantal malen in zakenlieden telefonisch ite bewegen goederen naar haar adres te zenden, waarbij zij ihet deed voorkomen alsof ze sprak .namens de hervormde diako- nie van Almelo. Een boekhandelaar die opdracht ikreeg voor 100 gulden boeken en tijdschriften naar hei- adres van de vrouw te zenden, ver trouwde het «iet en waarschuwde de politie. Vanwege haar gezinsomstan digheden heeft de politie de vrouw ■niet opgesloten. Advertentie „Morgen is zij jarig. Wat moet ik geven?" Een platenbon is altijd raak! TWEEDE KAMER DEN HAAG, 5-3. Voorstellen om te komen tot erkenning van enerzijds Noord-Vietnam en van anderzijds de D.D.R. hebben woensdagmiddag in de Tweede Kamer de eindstreep niet gehaald. Twee moties van de PSP-er A. G. van der Spek, waarin dit verlangen was neergelegd, -werden namelijk bij zitten en opstaan verworpen. Een motie met het verzoek tot de vol kenrechtelijke erkenning van Noord- Vietnam verkreeg alleen de steun vai% de fracties van de PSP en de CPN. klassen verzorgden een verteld ver haal met pantomime „De drie Wen sen", waarin de acteerkunst tot in de puntjes tot zijn recht kwam. Tus sen de stukjes droegen enkele jon gedames een paar humoristische rijmpjes vooi*. Na de pauze trad het koortje van de eerste twee klassen weer op, met het bekende nummer van „Ik ben met Catootje naar de botermarkt gegaan". Als slotstuk werd het toneelspel „De hoed van Kokkieko" op de plan ken gebracht door leerlingen uit de hoogste klassen. De clown Tum-tum (Jan Bom), werkte bij ieder op de lachspieren. Toneelspel Aan het eind van deze zeer ge slaagde avond overhandigden Inge Tanis en Ineke Wandel aan twee echtgenoten van zieken, die met de school verbonden waren, een bus tulpen. Tot slot van de avond dank te de voorzitter en hoofdonderwijzer voor het welslagen van deze avond en ontvangen hulp, e.d. Men mag te rugzien op een zeer geslaagde avond, waarbij de vrolijke noot geenszins ontbrak. AMSTERDAM, 5-3. Voor de aan deelhouders van de Amro-bank, was de grote mededeling op de jaarlijkse algemene vergadering, de aankondi ging door dr. J. R. M. van den Brink van de uitgifte van 25 miljoen dol lar 20-jarige in gewone aandelen converteerbare kapitaalobligaties per 1989. De opbrengst dient ter verster king van het vermogen, zodat de ex pansie van de bank voort kan gaan. In de vergadering maakte één van de aandeelhouders zijn bezwaar ken baar tegen het uit te keren dividend van f 3, per aandeel van f 20, waarvan desgewenst f 1,in gewone aandelen ten laste van de agrio-re- serve. Deze aandeelhouder vond de uitkering uit de agio-reserve niet conform de statuten, omdat deze winst z.i. niet verdiend is. Dr. Van den Brink antwoordde dat het voor een gezonde dividendpolitiek vereist is met de totale uitkering niet hoger te gaan dan thans. Reeds is over 1968 Mislukte staatsgreep in Equatoriaal Guinee MADRID, 5-3. President Francisco Macias van Equatoriaal Guinee heeft woensdag een staatsgreep verijdeld, hebben Spanjaarden woensdagavond in Madrid gezegd. De Spaanse militairen die in de pas onafhankelijk geworden West- Afrikaanse republiek zijn gelegerd, hebben niet ingegrepen. De samenzwering zou zijn geleid door de minister van buitenlandse zaken, Ndongo. President Macias heeft de Spaanse ambassadeur ver zekerd dat hij het land geheel in zijn macht heeft en zelf het toezicht op de ministex-ies van buitenlandse zaken en defensie op zich heeft ge nomen. Hij zou Spanje er voor heb ben bedankt dat het afzijdig is ge bleven. Vóór de motie 'tot 'erkenning van de Duitse democratische republiek stemden de fracties van D '66, PSP, CPN en de vier P.v.d.A.-led'en Egas, Franssen, van den Doel en Voogd. Verworpen werd een motie van mr. M. van dér Stoel (P.v.d.A.) inzake een nieuw onderhandelingsmand'aat aan de Europese Commissie betref fende een preferentieelhandelsak koord met Spanje. Vóór aanvaarding van deze motie spraken zich 53 Ka merleden uit en ertegen 71. Eveneens werd verworpen een motie van de heer F- Jon.geO.ing (G PV) waarin werd aangedrongen op opschorting van de hulpverlening aan Indonesië, indien dit land het akoord over de volksraadpleging op West-Irian .niet loyaal zou nakomen. Een motie van 'de 'heer van der Stoel (P.v.d.A.) over het door Neder land in te nemen standpunt ten aan zien van Griekenland werd door de Kamer aangenomen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND WINSCHOTEN. In het ziekenhuis te Winschoten is de 32-jarige heer O. Bakker uit Klazinaveen overle den, die in het laatste weekeinde zwaar gewond werd toen hij met zijn auto tegen een boom reed. Een andere inzittende werd daarbij vrij wel op slag gedood. DEN HAAG. Alleen al in Neder land zijn valse certificaten van oor sprong voor ongeveer 150.000 balen koffie ter waarde van 37,5 miljoen gulden in omloop gebracht, zo wordt vernomen van een woordvoerder van het ministerie van economische za ken. DEN HAAG. Ongeveer 150 Pa poea's en Nederlanders hebben een vreedzame betoging gehouden en pe- titionementen overhandigd voor het houden van een spoedzitting van de Algemene Vergadering van de V.N., „tot de ondersteuning van het Pa poeavolk in westelijk Nieuw-Gui- nea". DEN HAAG. Een bi-and in de he renafdeling van het sanatorium Locsduinen van het psychiatrisch ziekenhuis, Stichting Rozenburg, heeft een schade aangericht van - naar de brandweer schat - 125.000 gulden. TILBURG. In het Wilhelmina- kanaal te Tilburg is de 2%-jarige Dion Dingemans spelenderwijs te water gex-aakt en verdronken. Het stoffelijk overschot kon pas na lang durig dreggen worden geborgen. ARNHEM. Minister Luns meent dat bij een voortgezette ontspan- ningspolitiek van het Westen „de belangstelling voor de Sowjet-Unie niet kleiner mag zijn dan voor de kleinere Oosteuropese landen". DEN HAAG. Bij de speurhonden- school van het korps rijkspolitie te Den Haag worden twee honden af gericht in het opspox-en van hashish en marihuana. Na het africhten, bij gebleken geschiktheid, zullen de hon den ter beschikking staan van de gehele Nederlandse politie. een 12% procent hoger dividendbe drag uitgekeerd dan over 1967. Een stockdividend weerspiegelt de eco nomische groei van het bedrijf. Het bestuur vertrouwt dat het nu lopend vex-slagjaar aanleiding zal geven een wederom groter dividendbedrag uit te keren. Advertentie „Wat breng ik voor de gastvrouw mee?" Een platenbon is altijd raak! Franse winkeliers boos PARIJS, 5-3. Franse winkeliers en handarbeiders hebben woensdag in verscheidene delen van het land ge demonstreerd tegen het belasting- en sociale verzekeringssysteem. In Bordeaux braken ongeveer 7.000 vertoornde mensen door twee politieafzettingen om bij de prefec tuur te ikomen. De rust keerde terug nadat de voorzitter van de Kamer van Koophandel, wiens aftx-eden door de menigte werd ge-eist, had toe gezegd dat een delegatie door de pre fect zou worden ontvangen. In de Bretonse stad Vannes kwam het tot botsingen tussen politie en betogers, die de ruiten van een gro- te ondex-neming in hadden geslagen. De politie gebruikte hier tx-aangas. Nog anti-Russische betogingen in China PEKING, 5-3. Grote anti-Russische betogingen zijn, woensdagmorgen in Peking 'begonnen, voor de derde dag achtereen. Karikaturen van de Rus sische premier, Kosyigin, en partij leider Breznjev, met een rood knxis er overheen, worden door de beto gers meegevoerd in de buurt van de Russische ambassade. De (gehele am- bassadewijk en de gehele binnen stad van Peking waren nagenoeg verstopt door stoeten betogers. De mislukte bankoverval te Rheden RHEDEN, 5-3. Uit het onderzoek, dat de gemeentepolitie van Rheden instelt naar de bankoverval op het bijkantoor van de Raiffeisenbank te Rheden, is nog niet vast komen te staan of or nog meer mensen dan de twee aangehouden mannen hierbij betrekken waren. Met dé mogelijk heid wordt wel rekening gehouden. Hoofdcommissaris B. Veninga, die het onderzoek leidt, heeft thans be kend gemaakt dat de twee gearres teerde, overvallers afkomstig zijn uit .Amsterdam en Doetinchem. Het zijn respectievelijk de 37-jarige van H. en de 27-jarige S. MOSKOU, 5-5. De Verenigde Sta ten, Engeland en Frankrijk hebben een Russische nota van de hand ge wezen, waarin West-Duitsland ervan wordt beticht zich schuldig te ma ken aan illegale praktijken in West- Berlijn. In de nota's van de westelijke ge allieerden, die vandaag .(donderdag) op het Russische ministerie van bui tenlandse zaken zijn overhandigd, wordt Rusland als vierde geallieerde tevens herinnerd aan zijn eigen ver antwoordelijkheden inzake Berlijn. DEN HAAG, 4-3. Zoals gemeld heeft d'e P.v.d.A.-afgevaardigde drs. J. van den Doel in de Tweede Ka mer een motie ingediend, waariln de regeiing wordt gevraagd het aantal te bouwen woningen voor 1969 te bx^engen op 130.000 en voor 1970 op 135.000 in plaats vara het voornemen van d'e regering in beide jaren een aanvang te maken met de bouw van 125.000 woningen. Deze motie werd mede ondersteund door afgevaardig den van de fracties van PSP, D '66 en van de groep-Aarden. Minister ir. W. F. Schut wees aan vaarding van de motie van de hand. Hij zei niet igelukkig te zijn met een aanvaarding van deze motie, die z.i. er toe zal leiden dat budgctaire las- DEN HAAG, 5-3. De arbeids- en rusttijderaverordeningen voor de ak ker- en weid'ebouw en de veehou derij alsmede voor de tuinbouw zijn met een jaar verlengd. Op advies van de hoofdafdeling sociale zaken besloot het bestuur van hej Land bouwschap hiertoe in zijn woensdag gehouden veigadering. De CAO's voor de landbouw (die van 1 mei tot 1 mei liepen) zowel als die voor de tuinbouw (die van 1 fe bruari tot en met 31 januari liepen) zulil-en voortaan van 1 maart tot 1 maart lopen. De verordeningen zijn thans hieraan aangepast. Om eon vaste oever verbinding onder of boven de Westerselielde MIDDELBURG. 4-3. De minister van verkeer en waterstaat heeft on langs aan gedeputeerde staten van Zeeland toegezonden h©t interim- rapport van Rijkswaterstaat over de verschillende mogelijke tracees voor een vaste oeververbinding onder of over de Westerschelde. Gedeputeex-de staten hebben de minister 'thans hun nadere argumen ten voor een vaste verbinding in de zg. middenroute voorgelegd. In de begeleidende brief bij de toezending van het 'interim-rapport, van Rijks waterstaat 'had dé minister zijn aan vankelijke voorkeur voor een tracee in de omgeving van Kruin in ge n- Penkpolder uitgesproken. Ged. sta ten hebben nu de minister verzocht om een onderhoud teneinde diens beweegredenen voor zijn aanvanke lijke vooi-keur nader te vernemen. DEN HAAG, 5-3. Op het ministerie van economische zaken zjjn bespre kingen gevoerd met vertegenwoordi gers van sectoren van het bedrijfs leven, waarin naar het oordeel van de minister van economische zaken onlangs over een breed front te ster ke prijsverhogingen zyn doorgevoerd. Deze bespi'ekingen hebben er in enkele gevallen toe geleid dat het bedrijfsleven heeft toegezegd de te sterk verhoogde prijzen texug te bx-engen tot een voor het ministerie aanvaardbaar niveau, zo heeft een woordvoerder van het ministerie meegedeeld. In twee andere gevallen daaren tegen hebben de bespx*ekingen niet tot een dei-gelijk akkoord geleid waax-door het nemen van een prijs- maati-egel noodzakelijk werd. Incident in Amsterdamse raad AMSTERDAM, 5-3. Rond half tien woensdagavond, heeft zich in de ple naire begrotingsvergadering van de Amsterdamse gemeenteraad een in cident voorgedaan. Ongeveer 25 jongelui, waarschijn lijk behorende tot de socialistische jeugd, hieven in de raadszaal leuzen aan als: „de tramtarieven moeten omlaag" en „gratis openbaar ver- voei-". Zij onderbraken hierbij de beraad slagingen. Nadat burgemeester Samkalden hen gewaarschuwd had dat zij stil moesten zijn en dit enkele malen had herhaald, hebben rechercheurs van de Amsterdamse gemeentepolitie de jongelui met zachte hand van de tri bune verwijderd. Scheepvaartberichten Ampenan, 5-3 te Port Swettenham. Abida, 5-3 te Port Everglades. Atys, 5-3 215 m. o.z.o. Ceylon naar Singapore. Calamares, 4-3 400 m. n.o. Azoren. naar ALmirante. Camitia, 4-3 800 m. n.o, Martinique naar Giiragao. Gulf Swede, 5-3 410 m. z.o. Minicoy eil. naar Mena. Zafra, 5-3 60 m. z. Masira naar Mena Al Ahmadi. De mogelijkheden en problemen van een Britse toetreding tot de E. E.G. staan op de agenda van een volgende week dinsdag in Londen te beginnen zitting van het „Actie comité voor de Verenigde Staten van Europa". ten worden opgelegd, die we niet kunn endragen. Bovendien, zo hield minister Schut de Kamer voox\ is de bouwnijverheid tot een realisering van een groter bouwprogramma nauwelijks in staat. „Niet verstan dig" noemde de (bewindsman aan vaarding van deze motie, omdat de situatie op de arbeidsmarkt z.i. niet meer overspannen mag heten. Adve j tentie „HIJ houdt van muziek. Dus?" Een platenbon is altijd raakl Binnen (het kader van de arbeids tijd verkor.ting in de landbouw is het week mini mum in de desbet ref f end e verordening gebracht op 383/4 uur (voorheen 44 uur). Tevens vond aan passing plaat-s van het vier wekelijks minimum voor veehouderij-arbei- ders tot 163 uur (voorheen 194 uur). Voor de tuinbouw werd het jaar- maximum tex-uggebracht van 2360 uur tot 2300 uur, mede in verband met de arbeidstijdverkorting van 65 uur per jaar. Het weckminimum werd teruggebracht van 38% tot 38 38 uur en het weékmaximum van 52% tot 50 uur. Gevarieerd eigen-krachten-programma op avond openbare lagere school te Nieuwerkerk Arbeids- en rasttijdenverordening land- en tuinbouw

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3