DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gustav Heinemann (69 jaar) nieuwe president Bondsrepubliek ::n Ruimtewandeling vanuit ApoIlo-9 gaat niet door City tapijttegels IJltransport met ziek kind Saigon beschoten Nixon over zijn Europese reis Oost- en West-Duitsland Suriname heeft nieuw kabinet Verhoging van het minimumweekloon gesloten Eigen bijdrage bepaarden bij verpleging Eigen bijdrage bejaarden bij verpleging Abattoir te Goes GEMEENTE Zierikzee.- Uesl3traat 8 bij, abonn. Mieriks? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 uiuarl 1069 125ste jaargang Nr. 20160 WAARIN OPGENOMEN REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 26 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave N.V. Drukkerij v/b Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 7,80; per maand J 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen'. De advertentieprijzen zijn exclusief A B.T.W. In dit nummer: Vaste oververbinding Westerschelde? Schroder verloor pre DL ,NÜ\ WEST BERLIJN, 5-3. De 69-jarige dr. Gustav Heinemann is b(j de derde stemming gekozen tot president van de Duitse Bondsrepubliek. Hy volgt Heinrich Lübke op die op 30 juni z(jn functie neerlegt. Heinemann kreeg 512 van de 1023 uitgebrachte stemmen op zijn naam. Zijn christendemocratische tegen stander dr. Gerhard Schroder 506. Er waren vijf onthoudingen en géén ongeldige stemmen. De 69-jarige sociaal-democraat dr. Gustav Heinemann heeft een voor een S.P.D.-politicus merkwaardig verleden, alleen al door het feit dat hij een christen-democratisch minis ter is geweest. Als zoon van een di recteur van het Krupp-ziekenfonds studeerde hij aan verscheidene Duit se universiteiten economie, rechten en geschiedenis. Op de eerste twee terreinen behaalde hij de doctorsti tel. In de Nazi-tijd behoorde hij tot de leidende figuren van de tegen over Hitler staande „belijdende kerk". Zijn in het Ruhr-gebied be gonnen industriecarrière bracht hem na de oorlog in de directie van een groot concern. Contra Adenauer Dr. Heinemann werd vervolgens burgemeester van Essen en minister van justitie in Noordrijn-West falen, tot Konrad Adenauer hem in 1949 als eerste minister van binnenlandse zaken van de Duitse Bondsrepubliek naar Bonn haalde. Ongeveer een jaar later legde Heinemann wegens ern stige meningsverschillen met Ade nauer over diens streven naar her bewapening zijn functie neer en eind 1952 trad hij ook uit de C.D.U. Sa men met Helene Wessel richtte hij de Verenigde Duitse Volkspartij op, die tegen herbewapening en voor hereniging van Duitsland onder neu- tralistische vjag was. Dat werd geen succes en in 1957 werd de partij ont bonden. Aan de leden werd gevraagd zich bij de S.P.D. aan te sluiten, zo als Heinemann ook deed. Zo kwam deze diepgelovige pro testant. die zelf zegt dat een lid maatschap van deze party een groot deel van zyn leven voor hem uitge sloten was, in het socialistische kamp. De intelligente politicus, die be kend staat om zijn bedachtzame ma nier van spreken en zijn afkeer van dramatische gebaren, maakte met toespraken over de Duitsland-poli- tiek en over belangrijke juridische kwesties geschiedenis in het parle ment. Toen in de late herfst van 1966 in Bonn de grote coalitie van christen- en sociaal-democraten tot stand kwam, werd aan zijn benoe ming tot minister van justitie niet getwijfeld. Zestien jaar nadat hij als enige minister in de Bondsrepubliek wegens een diepgaand principieel conflict zijn ambt had neergelegd, betrok hij de „Rosernburg", het "mi nisterie van justitie. Anti-verjaringstermijn Heinemann is een van de felste voorstanders van opheffing van de verjaringstermijn voor moord. Als deze gehandhaafd blijft wordt van het volgend jaar af de vervolging van veel oorlogsmisdadigers onmo gelijk. Onder Heinemanns leiding werden ook de grondslagen gelegd voor eén wezenlijk liberaler recht spraak op het gebied van zedenmis drijven - een kwestie die steeds weer op de lange baan was geschoven. Een donderend applaus brak los toen Heineman op de vraag van par lementsvoorzitter Von Hassel of hij zijn verkiezing aanvaardde „ja" ant woordde. Drie stemmingen Het is de eerste maal in de ge schiedenis van de Westduitse Bonds republiek dat drie stemmingen en een marathon-zitting van 8^ uur nodig waren om tot de keuze van een nieuwe president te komen. In de eerste twee stemmingen gelukte het het kiescollege niet tot de aan wijzing van een nieuw staatshoofd te komen. Heinemann noch Schroder konden een absolute meerderheid van 519 kiesmanstemmen krijgen. Cok bij de derde stemming was de meerderheid van Heinemann slechts één stem van op de aanwezige 1023 kiesmannen. HOUSTON, 6-3. De „ruimtewan deling", die het Apollo-9-beman- ningslid Schweickart vandaag (don derdag) zcu maken, gaat niet door. Dit besluit viel nadat in een ge sprek tussen de vluchtlei^ing en de bemanning bleek, dat Schweickart zich niet fit voelt. Hij moest woens dag tweemaal overgeven. Donder dag sloeg hij een maaltijd over. De overige op het programma voor don derdag staande handelingen gaan normaal door. Het luik van de Lu- nar Module, waardoor de 33-jarige astronaut naar buiten zou gaan, wordt wel geopend. Een woordvoerder van NASA, het nationale bureau voor lucht- en ruimtevaart, verklaax-de naar aan- Advertentie. Alléén bij Vloerenbedrijf „De Spirt" ftj Telefoon (01110)2X34 leiding van het schrappen van één van de belangrijke onderdelen van de Apollc-9-missie, dat dit de voor uitzichten op een maanlanding voor eind 1969 niet aantast. ROTTERDAM, 5-3. Een ernstig ziek kind is woensdagmiddag binnen drie kwartier van het ziekenhuis in Terneuzen overgebracht naar het Soplhia 'kinderziekenhuis in Rotter dam om 'daar behandeld te worden. Het belangrijkste deel van dit ijl transport werd verzorgd door een marine helikopter van de basis Val kenburg, die door de ziekenhuisdi rectie in Terneuzen omstreeks elf uur te 'hu4p was geroepen. De heli kopter vertrdk om tien voor half een met 'het zieke kind' - een meisje van twee jaar - van een sportveldi in Terneuzen. Nog geen ihalf uur later landde het toestel op de Rotterdamse luchtha ven Z'estienhoven, waar een ambu lance het transport overnam. Bege leid door motoren van de Rotter damse politie voltooide de ambulan ce in rekordtijd het 'laatste deel van het transport. Prof. Visser van het Sophia kin derziekenhuis kon woensdagmiddag meedelen dat. het meisje 'het trans port goed had doorstaan. Peugeot-fabriek ligt stil MONTBELIARD, 5-3. De directie van de Peugeotfabriek in Sochaux heeft woensdagmiddag het personeel verzocht naar huis te gaan. Men kan niet voort door een staking in de plaatwerkerij. Het personeel van die afdeling 'heeft maandag het werk neergelegd. Dinsdag heeft het enige eisen gesteld aangaande de arbeids voorwaarden. Daarop was woensdag nog niet door de directie gereageerd. SAIGON, 6-3. Vietcongstrijders hebben donderdagochtend opnieuw een beschieting met raketten op Sai gon uitgevoerd. Daarbij zijn 22 doden gevallen. Drie-en-veertig mensen liepen ver wondingen op. Onder de slachtoffers zijn veol kinderen. Het was de vier de maal dat de stad onder raketvuur kwam te liggen sinds de Vieteong op 23 februari weer in het offensief ginig. President Nixon zei deze week dat bij voortduring van de aanvallen op bevolkingscentra in Zuid-Vietnam tegenmaatregelen zullen volgen. WASHINGTON, 5-3. President Nixon heeft op een persconferentie gezegd te menen dat zyn reis naar Europa nieuwe vertrouwensbanden heeft geschapen en dat de betrek kingen tussen de V.S. en Frankrijk zijn verbeterd. De V.S. kunnen van Europa echter geen eenheid maken en zich niet mengen in de geschil len tussen Europese landen onder ling. Ten aanzien van vooruitgang van de betrekkingen met communistisch China zei de president niet optimis tisch te zijn, vooral niet na het mis lukken van de samenkomst van 20 februari in 'Warchau. De president zei te menen dat de Sowjet-Unie de toestand om West- Berlijn niet zal laten verslechteren. Dat zou de zeer belangrijke onder- NEW YORK, 5-3. De drie weste lijke grote mogendheden hebben se cretarisgeneraal Oe Thant van de Ver. Naties woensdag een brief ge zonden waarin zij zeggen dat de Westduitse regering de enige is die gemachtigd is namens Duitsland te spreken in internationale kwesties. Hun brief was een antwoord op een telegram van de oost-Duitse minis ter van buitenlandse zaken Otto Winzer waarin deze zei „dat er een andere staat of regering is dan de Westduitse bondsrepuiblie'k die het recht heeft te spreken als vertegen woordiger van het Duitse volk". handelingen met de V.S. in gevaar kunnen brengen. Wanneer de aanvallen op de grote Zuidvietnamese steden blijven voort duren zullen de V.S. er op de juiste manier op antwoorden. De huidige toestand is in studie. PARAMARIBO. 5-3. Gouverneur Ferrier van Suriname hoeft, woens dagochtend de 'kabinetsformateur, de heer H. M. C. Bergen, ontvangen. Deze deelde mee dat hij in zijn op dracht was geslaagd om een kabinet samen te stellen hetwelk zich tot taak stelt de bevordering van ont binding van de staten alsmede de behartiging - tot het tijdstip waarop vervroegde verkiezingen hebben plaatsgevonden - van al hetgeen het in het ibelan'g van het land noodza kelijk acht. Dodelijke val vail trap VENLO, 5-3. In 'een ziekenhuis in Venlo is de 38-jarige mevrouw J. Wijn'en-Huismans ui,t Blerick over leden aan de verwondingen, die zij bij een val in haar woning had op gelopen. De vrouw was op de over loop gestruikeld; en van de trap ge vallen. DEN HAAG. Op dinsdag 25 maart zal de Tweede Kamer de brief van premier De Jong met betrekking tot het optreden van de Nederlandse mi litairen in Indonesië bespreken. AMSTERDAM, 5-3. De zieken fondsraad deelt mede, dat het in de bedoeling ligt van de regering de A.O.W.-pensioenen met terugwer kende kracht tot 1 januari 1969 op nieuw te verhogen, en wel tot f 309,- per maand voor ongehuwden en f 438,50 voor gehuwden. In verband hiermede is het ook de bedoeling de bijdrage, die personen van 65 jaar en ouder verschuldigd zijn voor zover hun verblijf in een inrichting voor rekening van de al gemene verzekering bijzondere ziek- Streven naar rustiger prijs- en loonontwikkeling AMSTERDAM. De voorjaar-zomercollectie voor 1969 van de Amsterdamse ontwerper Dick Holthaus, toont o.a. deze zwartkatoenen blazer op een beige linnen pantalon, die een elegant accent krijgen door de geknoopte shawl a la Bohémienne. DEN HAAG, 4-3. De Stichting van de Arbeid is overeengekomen het ka binet te adviseren om het minimum loon met f 2,- per week te verhogen tot f 142,-. Met ingang van 17 maart a.s. zal het kabinet dat advies over nemen. Er is afgesproken te pogen in gezamenlijk overleg in 1970 een rustiger prijs- en loonontwikkeling te bereiken dan nu het geval is. Aldus is medegedeeld door minis ter B. Roolvink na een bespreking van ongeveer vier uur tussen een de legatie uit het kabinet en het vrijwel voltallige bestuur van de Stichting van de Arbeid. In het gehouden gesprek is afge sproken dat het komende halfjaar lijkse rapport van de S.E.R. meer aandacht zal schenken aan mogelijke ontwikkelingen in 1970. Dat ge schiedde meestal eerst in het tweede halfjaarlijkse rapport van het na jaar. Ook in dat najaarsrapport van 1969 zal daar bijzondere aandacht op blijven vallen. Minister Roolvink verklaarde dat het een goed gesprek is geweest, zo was hem uit uitlatingen van ver scheiden kanten gebleken. In kleine kring zal op korte termijn nog na dere aandacht worden besteed aan het opvoeren van bespax-ingen waar toe spaarloon een der mogelijkheden zou kunnen zijn. Tijdens een persconferentie, na af loop van de bespx-ekingen zei de heer J. van Eibex-gen, voorzitter C.N.V. en sprekende namens de vakcentx*ales, o.a. dat de verhoging van twee gul den niet eerder kan ingaan dan op 17 maai't omdat veel bedrijven met een gemechaniseerde administx-atie werken. Het was de vakbeweging liever geweest haar ingang te doen vinden op 1 maart jl. en nog liever op 1 januari jl., maar daar was on der deze omstandigheden geen den ken aan. Bij gelegenheid van de enerverende voetbalwedstrijd Ajax-Benfica ver overden vele duizenden Ajax-sup- porters Parijs. De politie moest alle zeilen bijzetten, om de opgewonden menigte - na afloop van de wed strijd - in bedwang te houden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Menig hoofd is niet meer waard dan de hoed die er op staat. tekosten langer dan een jaar heeft geduurd, met ingang van 1 januari 1969 te vex'hogen. Voor ongehuwde bejaax-den zal de bijdrage naar verwachting wox-den verhoogd van f 197,- tot f 207.- per maand. Zij houden dan zelf de be schikking over f 102,- per maand. Bejaax-de echtpax-en zullen als bij- drage f 235,- in plaats van f 232,- per maand verschuldigd zijn. Zij be houden dus f 203,50 per maand. Slagers gedupeerd GOES, 5-3. Het abattoir in Goes is op last van de inspecteur van de Veterinaire Dienst dr. G. Jongeneel per 1 nxaart gesloten, omdat de si tuatie in en om het slachthuis van' dien aard was, dat de Volksgezond heid ermee gemoeid is. Het abattoir dat stex-k verouderd is, heeft o.a. rondom het gebouw geen bestrating, zodat het in tijden van regen eexi modderige boel is, tot op de slachtplaatsen toe. De gedupeerden van deze maati-e- gel zijn voox-lopig de 12 Goesse sla gers, waarvan' voox-al de acht zoge naamde zelfslachtei's dix-ect een aan- wijsbax-e financiële schade lijden. Met het slachtvee en het vlees moe ien zij nu op en neer rijden van Goes naar het Middelburgse of Vlissingse slachthuis. De tx-ansporten die onder sti'enge conti'öle van de Vetenaire Dienst staat zijn vrij kostbaar. De Goesse slagershond stelt het Goese gemeentebestuur vei'antwooi'- delijk voor de gang van zaken. Meer bewolking Verwachting tot vrijdagavond: Vanuit het noorden meer bewolking en later kans op een bui; aanvanke lijk zwakke, later ovex-wegend ma tige noordwestelijke wind; vannacht in het midden en zuiden van het land lichte vorst, elders temperatu ren om het vriespunt; moi'gen over dag in hel algemeen lagere tempe raturen dan vandaag. Voor zaterdag: Aantal ux-en zon: 0 tot 5. Min.-temperatux-en: van ongeveer noi-maal tot 4 graden boven nox-maal. Max.-temperatui'en: van ongeveer normaal tot 4 gx-aden onder nor-maal. Kans op een dx-oge pex-iode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 px-ocent. 7 maart. Zon op 7.13, onder 18.30. Maan op 23.00, onder 8.07. Laatste kwartier: 11 maart te 8.44. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 7 maax't 5.16 v.m. 17.39 n.m. BROUWERSHAVEN 7 maax*t 5.03 v.m. 17.16 n.m. Springtij: 6 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een gebied met hoge bai-ome- tei'standen stx-ekt zich uit van Gi-oenland via de Noordzee naar de Zwarte Zee. De a's van dit gebied liep vanmorgen nog ten noox-den van de waddeneilanden zodat ons land zich in een oostelijke luchtstroom bevond. Hiex-mee wei'd dx-oge lucht uit Duitsland aangevoei'd waardoor het afgelopen etmaal vx-ijwel geen bewolking aanwezig was. Vanacht kwam in ons land dan ook op de meeste plaatsen lichte vox-st voor. Van belang voor de verdex-e weers ontwikkeling is een frontensysteem dat zich van Noox-wegen over Schot land uitstx-ekt en dat bij een depx-es- sie behoort die voor de Noox-se kust ligt. Verwacht wox-dt dat dit fx-ont ons land zal passex-en. In vex*band hiermee zal de bewolking toenemen. Achter het fx-ont kunnen zich enkele buien ontwikkelen. Vannacht zal het in het algemeen minder koud zijn, maar in het zuidoosten van hel land kan nog lichte vorst voorkomen. DEN HAAG. Prinses Beatrix en prins Claus zullen op woensdag 26 maart de twintigste Nationale Bloe mententoonstelling „Keukenhof" te Lisse officieel openen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1