Vlees eten is veran» woord eten... fmfnaritaé Goed verenigingsjaar hengelsport vereniging „Oostersclielde" Kans op varkensmesterij te Nieuwerkerk? Wat biedt de BEELDBUIS? HET GEHEIM VAN DE STALKNECHT Uitzet van forellen in kreek van Ouwerkerk Z1ERIKZEE, 28-2. In het „Huis van Nassau" werd de jaarvergade ring gehouden van de hengelsport- vereniging „Üosterschelde", waar voor een zeer goede belangstelling bestond. De voorzitter, de heer P. van der Welle, gewaagde in zijn openings woord van een rustig verenigings jaar, waarin het ledental met spron gen omhoog ging. Do financiële toe stand van de vereniging baart dan ook geen zorgen. De wedstrijden ver liepen vlot en prettig. De heer Van der Welle herdacht het verscheiden van het lid en oud- voorzitter de heer C. J. Schot, die altijd zijn beste krachten aan de vereniging heeft gegeven. De contacten met de besturen van de Deltafederatie en de A.H.B. zijn niet bijzonder frekwent geweest. Het bestuur van de Deltafederatie is voornemens op zaterdag 8 maart a.s. een bestuursvergadering te houden in het „Huis van Nassau" te Zierik- zee. De voorzitter deelde mede dat met ingang van 1 januari 1970 de pacht van de kreken van Ouwerkerk door de eigenaar is opgezegd. Deze kwestie Is voorgelegd aan het A.H. B.-bestuur en zal ook worden voor gelegd aan de Deltafederatie. De voorzitter deelde mede - door drukke werkzaamheden - gedwon gen te zijn zijn funktie neer te leg gen. Hij toonde zich blij geen zin kend schip te behoeven te verlaten. Aan het slot dankte de voorzitter de heren Bolijn en Vijverberg voor hun werk bij het uitreiken der ver gunningen. Bij de ingekomen stukken bevond zich het advies van de A.H.B. betref fende de pachtverlening van de kre ken van Ouwerkerk. De secretaris deelde mede dat er grote kans be staat dat in de toekomst bij de ver gunningen van de Deltafederatie de wormenspitvergunning wordt bijge voegd. Forellen Naast de gebruikelijke visuitzet- ting van glasaal en pootaal, zullen in maart 100 kg (plm. 1000 stuks) forellen in de kreek van Ouwerkerk worden uitgezet. Ondanks dat het water hiervoor is goedgekeurd, blyft de uitzetting toch een experiment. Het succes hangt af van de vangstmeldingen der leden. Uit het jaarverslag van de secre taris bleek dat veel nieuwe leden zich hebben aangemeld, van allerlei nationaliteiten. Het ledental verdub belde in één jaar tijds en bedraagt thans 325, w.o. 44 buitenlanders. Een tweetal nieuwe leden kreeg een pro- ves-verbaal, daar zij niet alle ver eiste vergunningen in hun bezit had den. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester bleken de goede finan ciële resultaten van het verenigings jaar. Een sterke financiële positie is trouwens nodig voor nu en straks. Namens de kascommissie bracht de heer M. van der Schee verslag uit, waarna de penningmeester décharge werd verleend. Uit het jaarverslag van de wedstrijdleider bleek een toe nemend aantal deelnemers aan de wedstrijden. Prijsuitreiking De voorzitter reikte hierna de prij zen uit. Ze werden als volgt ver deeld: F Timmerman, senior- en ju niorkampioen; 2e prijs C de Vrieze; 3e prijs C. van Beveren. De ereprij zen werden overhandigd aan de he ren M. Ravia: de beker vflor de zwaarste vis; J. Lems de Diepe Gat beker en G. Steehouwer de jubileum beker en een prijs voor de zwaarste vis buiten de wedstrijden. Na de pauze werd tot nieuwe voor zitter gekozen de heer A. P. Kort, terwijl de heer C. van Schelven tot bestuurslid werd gekozen. De heer H. Schot werd benoemd tot plaats vervangend lid van de kascommis sie. Voor het komend seizoen staan 10 wedstrijden op 't programma, waar van de eerste op 22 maart. Eenstem mig werd een voorstel aangenomen als vereniging toe te treden tot de V.V.V. Namers de hengelsportvereniging bood de heer A. Bakker de schei dende voorzitter, de heer P. van der Welle, een bureaulamp aan. Daarna sluiting. Gemeente Bruinisse Burgerlijke stuud en loop der bevolking over februari 1969 Geboren: 2. Jan, z. van Jan de Waal en Marina Bal; 18. Cornells Adriaan, z. van Johannes van den Bos en Cornelia Rentier; 20. Johan na Maria, d. van Jacob W. van den Berg en R. Visser; 25. Jan Cornells, z. van Leendert van der Have en Willy Andrea van Beveren; 25. Eli sabeth Frangoise, z. van Dingeman de Ronde en Marie Hoogerheide; 26. Jan, z. van Abraham Slingerland en Griet van Geyl. Overleden: 9. Janna Cornelia Pad mos, 56 j., echtgenote van Jac. van Popering. Gehuwd: geen. Ingekomen: Pietertje J. Voor- bach uit Voorhout; Willem Vlam uit Willemstad; Jan W. Roth uit Dor drecht. Vertrokken: Fenny Tuunter naar Rhenen; Leendert J. Kempe naar Rotterdam. Goed werk van gymnastiekafdeling S.v. „Duiveland' Advertentie. Vergadering Rationalisatiekern NIEUWERKERK. 28-2. Vorige weck kwam de Rationalisatiekern in hotel „De Meebaal" byeen, om de kansen van de varkensmestery en -fokkery te bespreken. Op deze ver gadering, onder voorzitterschap van de heer J. Kooyman, sprak de heer Van Maanen van de Cebeco over dit gespecialiseerde onderwerp. Hij noemde zijn algemeen praatje een onpartijdige voorlichting, met betrekking tot het varken. De var- kensveredelingssector valt uiteen in fokkerijen en mesterijen. Mesterijen vragen minder werk dan fokkerijen. De fokker moet liefde hebben voor zijn dieren, en is ook meer gebonden aan het bedrijf. Voor gemengde be drijven gaan de akkers andere func ties uitoefenen. Men gaat zich steeds meer concentreren op de veeteelt. Het benutten van onrendabele uren in eigen bedrijf, kan het gezinsinko men ten goede komen, d.m.v. var kens- en kippenmesterij. De specia lisatie wint steeds meer terrein. Ook in Nieuwerkerk is dit al te zien. En kelen zijn reeds overgestapt op de varkens. De laatste jaren is de mes- terij van varkens zeer goed bevallen. MARKTBERICHTEN Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 3-3. Klei-aardap- pelen voor het binnenland: Bintje 35-55 mm f 9,75-10,25, 40 mm opw. f 10,00-11,00, 55 mm opw. f 10,50- 11,50, Eigenheimers 40 mm opw. f 16,00-18,00, Furore 40 mm opw. f 12,00-13,50. Zand-aardappelen voor het bin nenland: Bintje 40 mm opw. en Li- bertas 40 mm opw. geen notering. Klei-aardappelen voor de export: Bintje 40 mm opw. geen handel; 35- 45 mm f 8,00-8,50, 35-50 mm f 8,50- 9,50, 35-55 mm f 9,75-10,25, 45 mm opw. f 10,00-11,50, 40-60 mm geen notering, 55 mm opw. f 10,50-11,50, Furore 40 mm opw. geen notering. Zand-aardappelen voor de export: Bintje 35 mm opw. geen notering. Andere blanke rassen van de klei grond: 40 en 45 mm opw. geen note ring. Voer-aardappelen f 2,00-5,00. Stemming: Binnenland rustig en export vlot. Prijzen (exclusief omzetbelasting) vastgesteld per 100 kg af bedrijf op auto volgens kwaliteitseisen binnen land c.q. export. „Bijzonder belangrijk", aldus de heer Van Maanen, „is de ventilatie in de gebouwen, waarin de dieren onder gebracht zijn". De temperatuur speelt bij voedsel een grote rol. De winst wordt hoger, terwijl de voer kosten gedrukt worden. Ook risico's Ook in de varkenssector kunnen de prijzen vallen door de zgn. var kenscyclus, een teken dus dat er ri sico's aan dit ondernemersschap ver bonden is. In deze branche kan ook een overschot voorkomen. Het totaal aan zeugen en biggen overtreft de binnen- en buitenlandse behoefte. Het belangrijkste exportgebied van Hollands varkensvlees is Frankrijk. Voor de industrie is de uniforme kwaliteit van het vlees uniek. In Nieuwerkerk staan diverse be drijven nog huiverig tegenover de pluimvee- en varkenshouderij. Het in zee gaan met de „nivelleringscon tracten betekent een zeker appeltje voor de dorst. Samenwerking met vertrouwde bankinstellingen is hier van node. Door de voorlichting van verschil lende zijden, bestaat in deze contrei en veel belangstelling, die hopenlijk, voor zover mogelijk is, in daden wordt omgezet. WOENSDAG 5 MAART. NED. I. Om drie uur hel TV-ver- slag van de wedstrijd Ajax-Benfica. Door deze rechtstreekse reportage gaaX de eerste internationale afleve ring van „Geen woorden maar da den" de mist hi. Een lange aflevering van „Scala" vult het hele voor avondprogramma. Na het journaal tien minuten met de PSP en een uit zending van Socutera over het Leger des Heils. In ,,Wet-strijd'' komen studenten in de rechten van de VU en de Leidse universiteit tegen el kaar in het strijdperk. Als hoofdfilm staat gepland de bekende Brief van een onbekende vrouw" van Max Op- hüls met in de hoofdrollen Joan Fon taine en Louis Jordan. Hij is een be kend concertpianist, die een kort stondige verhouding heeft niet de vrouw van een rijke diplomaat in Wenen. Hij weet niet, dat die vrouw de moeder is van zijn kind. Het komt tot een tragische ontknoping. Het meesterlijk verfilmde verhaal is van Stefan Zweig. ,Openbaar kunstbezit" is voor het laatst gewijd aan het Teyler-museum in Haarlem NED. II. Wilem Duys zoekt in „Muziékmozalek" naar het verband tussen muziek en litteratuur. Na het journaal gaan zes critici op zoek naar een schrijver, d.w.z. zij vertellen welk Nederlands boek hen in het af gelopen jaar het meest heeft geïm poneerd. De daarop volgende afleve ring van „De Saint" heet „Vlucht route" en laat ons de held in een andere rol dan gewoonlijk zien. Hij steekt de politie de helpende hand toe als uit een gevangenis telkens weer zware boeven ontsnappen. Te- levizier sluit het avondprogramma af. Na het laatste journaal nog een Teleaccursus over universiteit en ho geschool. DONDERDAG 6' MAART. NED. I. Eerst het programma voor de jeugd „Jam", achter welke naam een non-stop-action-pop-colour- show schuil gaat, waaraan medewer ken the Hollies, Amen Corner, Lulu, Barry Ryan, Melanie, the Pentangle, Cuby and the Blizzards, Dave Lee en the CatsNa het journaal besteedt de TROS de avond aan het televisiespel. De toneelgroep „Centrum" speelt on der regie van Guus Hermus het ze- ventiende-eeuwse blijspel „Volpone" Het is een bekend stuk dat nog re gelmatig op het repertoire wordt op genomen. De hoofdpersoon is een aartsgierigaard ,die erop uit is om zoveel mogelijk geld bijeen te schra pen, zonder zelfs zijn beste vrienden te ontzien. Zü zijn er op hun beurt op uit de erfenis van Volpone te ver delen al voor hij goed en wei dood is. Deze is trouwens helemaal niet van plan spoedig dood te gaan. Hij wil ze allemaal overleven, het liefst met hun centjes. Piet Römer speelt de titelrol. Tot besluit nog een Tele accursus Groenteteelt onder glas. NED. II. Na „Scala", met o.m. de filmrubriek en het kunstournaal, gaat de KRO verder met de „Flint- stones". Fred naar het carnaval, maar hij trekt een pak aan dat grote problemen oplevert. Het nieuws wordt gevolgd door „De Reporter". In Amerika is een half-fascistische organisatie en onze journalist wil daar wel eens meer van weten. „Brandpunt" gaat vooraf aan een concert dat wordt gegev'en door het Concertgebouworkest onder leiding van Bernard Haitink. Op het pro gramma staan Hector Berlioz' Romeo en Juliette, een dramatische symfo nie. De avond wordt besloten met de kerkelijke uitzending „Ontmoetingen in het. oosten". Een Nederlandse filmploeg bezocht een wereldconfe rentie van benedictijnen en trappis ten in Bangkok. De katholieke mon niken en zusters ontmoetten daar een groot aantal boeddhistische col lega's. WOENSDAG 5 MAART. NED. I: Schooltelevisie 11.00 Kijk als je tekent zie je meer; 11.25 Beeld verhaal van de kerk; 11.50 Einde; 17.00 Geen woorden maar daden.; 17.30 Einde; 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19,03 Ster; 19.07 Scala; 19.56 Ster; 20.00 Journaal: 20.16 Ster20.20 PSP; 20.30 Socutera; 20.35 Inburgeren; 21.00 Brief van een onbekende vrouw; 22.25 Journaal; 22.30 Openbaar kunstbezit; 22.45 Einde. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Muziekmozaiek; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Zes critici op %oek naar een schrijver; 21.00 De Saint (kleur): 21.50 Televizier; 22.25 Journaal; 22.30 Universiteit en ho geschool; 23.15 Einde. DONDERDAG 6 MAART. NED. I: Schooltelevisie: 10.35 So ciale voorzieningen; 11.00 Beeldver haal van de kerk; 11.25 De geschie denis van de charitas; 11.50 Einde; 14.00 Kijk, als je tekent zie je meer; 14.25 Walter en Connie: 14.50 Einde; 18.50 Fabeltjeskrant (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Jam (kleur); 19.56 Ster; 20.00 Jour naal; 20.16 Ster: 20.20 Volpone; 22.35 Journaal; 22.40 Pauze; Teleac: 23.00 Groenteteelt onder glas; 23.30 Einde. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur): 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Scala: 19.30 De Flintstones (kleur); 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 De Reporter; 21.10 Brandpunt; 21.33 Het Concertgebouworkest22.10 Ontmoetingen in het oosten; 22.40 Journaal. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bedankt voor De Kaag: G. van Asselt, Nij verdal; voor Deventer (vac. G. J. Rijks), (toez.): A. de Leeuw, Kolderveen; voor Kampen, Mastenbroek, Neerlangbroek, Nieuw Lekkerland, Guddorp, Waddinxveen en voor Wierden: T. Langerak, Vee- nendaal. Geref. Kerken Beroepen te Scherpenzeel (GId.): J. P. Bos, kandidaat, Harderwijk. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Rotterdam-Z.: Chr. Verhage, Den Haag. Geref. Gemeenten Bedankt voor Kapelle (Zld.): J. C. Weststrate, Meliskerke. Oud-Geref. Gemeenten in Nederland Aangenomen naar Grafhorst: W. Kamp, Utrecht. 51. Doch de wachters op de torens van Granduiia hebben de kleine ruitertroep reeds opgemerkt en hun scherpe ogen hebben dc kleuren voor de vrolijk wap perende vaantjes en vederbossen reeds on derscheiden. De aanvoerder van de wacht stuurt een van zijn mannen naar heer Lorca. „Haast u en zeg heer Lorca dat do hertog van Alamarla in aantocht ls cy over weinige ogenblikken voor de poort kan staan met een gewapend geleide!" be veelt hij de wachter. Juist als Lorca een nieuwe beschuldi ging tegen Aram inbrengt, hem er op wij zende dat de moord geploegd is met zijn, Aram's eigen dolk, treedt de wachter haas- tig de burchtzaal binnen en fluistert heer Lorca zijn boodschap in het oor. IIcl ge zicht van de burchtheer betrekt een ogen blik, doch dan wendt hij zich opnieuw tot Aram. „Uw vriend, de hertog van Ala marla, is onderweg hierheen", bijt hij zijn gevangene toe. „Doch verheug u niet te vroeg! Wanneer wij hem de feilen voor leggen en hem het overstelpend bewijs materiaal tonen, zal hij zelfs u niet van de galg kunnen redden!" OOSTERLAND, 28-2. Er is goed en mooi werk geleverd vrijdagavond op de uilvoering van de s.v. „Duiveland" waar de gymnastiekafdeling zich vau zijn goede kant liet zien. De voor zitter, de heer J. van van der Maas, kou een talrijk publiek verwelkomen, een feit waarover hü zich verheugd voelde. Inzonderheid verwelkomde htf wethouder Stoutjesdyk, de heer Zeyler, mevrouw Vane eu anderen. Het is nu voor de tiende maal dat er een uitvoering plaats vindt na de ramp, aldus de voorzitter, en we groeien ieder jaar, zoals te zien was op het podium, dat bijna de deel neemsters en deelnemers niet kon bevatten. Verder volgde een opsom ming van de uktiviteiten van de ver eniging in het afgelopen jaar, zowel van de gymnastiekafdeling als van het voetbal. Spreker bracht dank aan het gemeentebestuur voor de hulp die steeds weer wordt geboden. Er konden weer verschillende nieuwe toestellen worden aangeschaft en het ledental is steeds groeiende. De mid denstand van Oosterland heeft de vereniging goed bedacht, zodat er mooie prijzen te verloten vielen op deze uitvoering. Verder werd een be gin gemaakt met de uitvoering van een 16 nummers turnen, waar me vrouw Beije-Plug, mevrouw Akers- hoek-Stouten, de heer W. Stouten en ■de 'heer J. A. Waasdorp hun gewaar deerde leiding gaven. Het betrof o.m. werk aan de ringen door kleu ters, dames en jongens, ritmische oe feningen door jeugdleden, laag brug en brug ongelijk. De kabouterdans door kleuters, kwam, dank zij de ro mantische verlichting en de bijpas sende muziek, bijzonder mooi uit de verf. Door onstentenis van de beste turnster der vereniging, Jolanda Vermaas, kon een vrije oefening, die voor haar was geprogrammeerd, niet doorgaan en kwam Mieneke de Later haar plaats innemen. De wisselbeker, die Jolanda had verdiend, werd met een toepasselijk speech je door de voorzitter aan haar moeder uitge reikt. De verloting ten bate van de kas, slaagde uitstekend. Na afloop dankte de voorzitter alle medewer kenden en hoopte dat de volgende uitvoering in de nieuw te bouwen turnzaal aan de van den Abeelestraat zal kunnen worden gehouden. Wet houder Stoutjesdijk, hierop inhaken de, stak de vereniging een hart onder de riem door te verklaren dat de plannen voor de nieuwe turnzaal al in een ver gevorderd stadium verke ren. Ook hij dankle namens de ge meente Duiveland voor deze mooie uitvoering. Inzonderheid dankte hij de vier leidsters en leiders en wenste de vereniging een goed sportjaar toe, waar hij de mededeling aan verbond dat er waarschijnlijk binnenkort een sportraad in het leven zal worden geroepen, die de sportbelangen nog intensiever zal behandelen en bevor deren. Tot slot was er een bal voor de liefhebbers van de dans. Kind vlei van derde étage ROTTERDAM, 2-3. De elfjarige Johan Kloet uit Rotterdam is zon dagmiddag in een flatgebouw bij de Lijnbaan van de derde etage geval len en kort daarna overleden. Hij gebruikte met vriendjes de trapleu ning als glijbaan en verloor daarbij het evenwicht. Menselijk aas voor muskieten BRISBANE (Australië), 3-3. Drie medewerkers van het Queenslandse instituut voor medisch onderzoek zitten elke avond met blote benen aan de oever van de rivier de Warre- go als menselijk aas voor mus kieten. Zij maken gebruik van zaklantaarns om te kunnen waarnemen hoe de insekten op hun benen neerstrijken en zui gen vervolgens de muskieten op met een instrument, dat veel weg heeft van een kleine stofzuiger. De gemiddelde vangst is lot dusver duizend muskieten per man per avond, „Wij vinden het niet leuk. Hel is een pijnlijke ervaring, maar het moet gebeuren", aldus het commentaar van een der man nen, die kennelijk veel mugge beten heeft opgelopen. De ge vangen insekten dienen voor het onderzoek naar virusziek ten, veroorzaakt door bloed zuigende insekten. Advertentie puur tabak, 100% tabak «gal mild tot aan de laatste trek g^Ül zeg maar: Hofnóóóóóórltas tien voor twee gulden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4