inschrijving kan u jaarlijks f100.- extra opleveren UW sparen... verstandig en handig AGENDA Vele zorgen voor de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland STREEKNIEUWS Vraag naar mosselen blijft aanhouden INGEZONDEN STUKKEN WORKUM Westhoek probleemgebied in de zomermaanden NIEUWERKERK. 28-2. De Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland functioneert niet naar wens. In Dui- veland zjjn weinig moeilijkheden maar vooral in Westerschouwen, waar de bevolking in de zomermaan den vertienvoudigt loopt de zaak wel eens stroef en dat was aanlei ding voor de hoofden van gemeente werken op Schouwen-Duiveland om een organisatie en reorganisatierap port op te stellen, een en ander in opdracht van het algemeen bestuur. In dat rapport wordt allereerst de bestaande toestand belicht, waarna diverse mogelijkheden worden nage gaan als: 1. Eilandelijke dienst met deelne ming van Zierikzee. 2. Voortzetting van de bestaande dienst, onderverdeeld in: A. Normale ophaaldienst. B. Ophaaldienst t.b.v. campings en kamphuisjesterreinen. 3. Uittreding van de gemeente Wes terschouwen en voortzetting van de dienst door de overige gemeenten. In het rapport komt men tot de conclusie, dat een eilandelij ke dienst met deelneming van Zierikzee geen oplossing van de moeilijkheden geeft. Het zich steeds uitbreidende Zierik zee heeft zijn eigen problemen. Uittreding van de gemeente Wes- ter-Schouwen behoort wel tot de mogelijkheden, maar wordt door de ze gemeente op de achtergrond ge schoven, omdat men van de zijde van het gemeentebestuur wel inziet dat uittreding van Westerschouwen me de zóu betekenen, dat de lasten over de overblijvende gemeenten evenre dig zwaar zouden komen te drukken, zodat het bestaan van de dienst in gevaar zou kunnen worden gebracht. Blijft over de mogelijkheid: Voort zetting van de bestaande dienst. Het punt B. Ophaaldienst t.b.v. camping en kamphuisjes wordt uit de gemeenschappelijke regeling ge nomen. Deze zaak speelt voor 95 procent in de gemeente Westerschou wen en deze gemeente zal deze zaak zelf regelen. Tenslotte dus de gewone ophaal dienst. Op de vrijdag 28 februari ge houden vergadering van het Alge meen Bestuur van de Reinigings dienst werd het wel als een bezwaar gevoeld, dat in het rayon Duiveland de dienst volambtelijk is, terwijl in het rayon Schouwen de ophaaldienst is uitbesteed aan de firma Radema ker, waarbij de chauffeur in dienst is van de firma Rademaker. De auto is van genoemde firma, maar de bei de vuilnisophalers zijn ambtelijk in dienst van de Reinigingsdienst. Ge sproken werd om over te gaan tot het stichten van een vol ambtelijke dienst, vooral ook omdat de thans in gebruik zijnde vuilniswagen in het rayon Schouwen te klein is en door over belading te vroeg versleten. Het aantal emmers, dat door de heer Rademaker moet worden ver werkt is in de loop van de tijd veel groter geworden. Uit de besprekingen bleek, dat ook de heer Rademaker een nieuwe wa gen wil aanschaffen, maar dan zal een nieuw tienjarig contract met hem moeten worden aangegaan. Hij wil ook wel een tweede hands auto aanschaffen, om de drie jaar dat het nog lopende contract duurt vol te maken. Het voor en tegen van de drie mogelijkheden: a. geheel volambte- Jijke dienst voor het gehele eiland, b. beëindiging van het nog lopende contract nadat de drie jaar om zijn, dat het nog lopende contract nog duurt, (thans zeven jaar), c. Sluiting van een nieuw tienjarig contract, werd uitvoerig besproken. De commissie zal opnieuw con tact opnemen met de firma Rade maker. Plastic zakken Algemeen was men van mening, dat het gebruik van plastic zakken in de toekomst aanbeveling verdient. Ook hierbij heeft men keuze uit di verse mogelijkheden, maar algemeen wordt in Nederland nog met plastic zakken geëxperimenteerd. Er is een mogelijkheid om in de bestaande emmers plastic zakken te gebruiken, er is ook gedacht aan de mogelijkheid grote plastic zakken te gebruiken, waarbij het gebruik van emmers komt te vervallen. De commissie zal deze zaak nog nader bestuderen en inlichtingen vragen bij die gemeenten die reeds plastic zakken gebruiken. Wel zou het aanbeveling verdie nen, aldus de algemene opinie in de vergadering, om in de verstrekking van plastic zakken een deel van de vaste kosten in te calculeren. De bij drage zou dan een gedeelte moeten zijn van de nu vast verschuldigde f 24,-, terwijl de plastic zakken voor een bepaalde prijs beschikbaar zou den moeten worden gesteld. Grotere gebruikers zouden dan een groter deel van de kosten gaan be talen. De proef met plastic zakken zal waarschijnlijk het eerst in het rayon Schouwen worden genomen, daar is men aan het aanschaffen van een nieuwe vuilnisauto toe. Deze wagen zal aangepast moeten zijn of worden aan vernietiging van vuil in plastic verpakking (zakken). Terwijl in Ouwerkerk de stort plaats voor vuil nog wel enkele ja ren kan worden gebruikt, is de toe stand op de belt in Serooskerke zo danig, dat men nog slechts tot 1970 vooruit kan. De gedachten van de gemeentebesturen in het rayon Schouwen gaan dan ook uit naar de mogelijkheid van vuilverbranding. De voorzitter, burgemeester van Ee- ten van Nieuwerkerk had echter kortelings gelezen, dat de kosten daarvoor op Walcheren f 10,- per in woner per jaar kosten. Ook op de Bevelanden speelt men met de ge dachte een vuilverbrandingsoven in dienst te stellen. Besloten werd met Noord- en Zuid-Beveland contact te zoeken teneinde de mogelijkheden van samenwerking te kunnen na gaan. Over de wenselijkheid de kringen op te heffen bestond geen eenstem migheid. Er is zelfs een tekort ZIERIKZEE-BRUINISSE, 3-3. De vraag naar mosselen blijft nog steeds aanhouden en vooral Frankrijk blijft mosseilen betrekken in vorige jaren onbekende hoeveelheden. Het aanbod .is thans tegengesteld aan het beeld, dat men van augustus tot half februari gewoon was. Toen een overvloedig aanbod, thans een tekort. De gezamenlijke 'handelaren heb ben dan ook al aan de minister van landbouw en visserij telegrafisch verzocht, ide mosselen die in het fonds van het Produktschap in voor raad staan, daar terecht gekomen omdat het aanbod te groot was, thans •te mogen 'kopen zoals ook van de kwekers wordt gekocht, door deze mosselen per vaartuig te 'laten aan voeren en per vaartuig gewoon, over de vismijn bij inschrijving te ver kopen aan de handel. Dit zou betekenen dat een deel van de mosselen 'die op 'de percelen van het 'mosselfonds gereed staan en die op 11, 12 en 13 maart in kavels zou den worden geveild aan die verkoop zouden werden onttrokken en dus niet beschikbaar zouden komen, van De achttienjarige scholier Jan Zajic, die vorige week dinsdag door zelfverbranding op het Wenceslas- plein te Praag een einde aan zijn le ven maakte, is zondag onder grote belangstelling te Vitkov begraven. Advertentie Wat njoet u daavoor doen? Gewoon met uw vrouw deel nemen aan het Premie Spaarplan. Als u per jaar bij voorbeeld samen f 500,- betaalt als premie aan een spaarkas, krijgt u later per jaar een premie van 20% (maximaal f 100,-). Belastingvrij. U kunt met die f 100,- eventueel uitbreiding geven aan uw spaarkasinschrijving. Dat betekent later meer uit kering. Aan het Premie Spaarplan kunnen deelnemen zij die in Nederland wonen, tot de leeftijdsgroep van 21 t/m 59 jaar behoren en in het vorige jaar een belastbaar inkomen hadden van ten hoogste f 15.000,-. Het maxi male spaarbedrag is f 250,- per deelnemer per jaar en f 500,- voor een echtpaar. Vraag morgen eens inlichtingen. Spaarkassen zullen u graag helpen. U kunt ook een brochure over alle spaar- vormen van het Premie Spaarplan aanvragen bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afde ling Voorlichting bezitsvorming, Postbus 51, Den Haag. de kwekers, die deze mosselen wel licht nodig zullen hebben om het sei zoen medio juni weer te kunnen be ginnen. Vorig jaar was er, zoals be kend, geen officiële sluiting van het seizoen (nu 24 april) er. er was een vroeg begin. Ongetwijfeld zal men ook dit jaar weer vroeg willen be ginnen. Mijnheer de redakteur. Mijn eerste reactie op de penne- yruohit van meneer Haitsma, gesteld in uw blad van 25 februari jl. was een neus- en schouderophalen: Een vreemde eend in de bijt Spoedig tweedracht verspreidt! Als ik het gesdhrijf van meneer H. mag belichten dan concludeer ik dat zijn epistel gevloeid is uit een schrijfstift gedoopt in galnoteninkt en gesteld is door een figuur zoals Hildebrand destijds iemand ontmoet te in de 'Haarlemmerhout. A'ls me neer H .zich nog eens terugtrekt in zijn scriptorium, mogen dan de boze geesten buiten de deur blijven! Er 'i's iper conclusie van antwoord ■op 's heren H.'s ontboezeming reeds voldoende commentaar verschenen, dk wil gaarne 'adhesie betuigen aan de zienswijze van de heer C. van Burg te Kerkwerve, die op de juiste wijze en gepaste manier de heer H. op zijn plaats zét, door de spijker praktisch op de kop te slaan. Indien meneer H. zich te „hoog" acht de cursieven van S. te lezen en deze op zij te leggen, als zijnde voor hem van generlei waarde, welaan, laat meneer H. zioh dan laten voor- lichlten door „Prawda" of „Voor waarts", noem maar op! De Zierrkzeesche Nieuwsbode is een uitermate goed streekblad, „de Bode" wordt met graagte in Schou wen 'gelezen en de cursieven van S. zijn „in" en bij iedere lezer welkom! Zij zijn blijkbaar te „laag" voor de intelligentie van een meneer H. Hij die niet laag ds i'n eigen ogen zaïl niet verheven worden in de ogen van anderen. Dank voor de plaatsing, mijnheer de redakteur en hoogachting. Uw oud-'stadgenoo't, J. DE BRAAL. Zwolle, 3-3 1969. Na een weekeinde van spanning schijnt de crisis in Syrië in een machtsstrijd te zijn overgegaan, tus sen de militairen en de socialistische Baath-partij. ZIERIKZEE3-3. Zaterdagmiddag maakte de. nieuwe geüniformeerde drumband van „Rust Roest", zoals gemeld, een geslaagde rondgang door Zierikzee. De drumband gaf een vlotte entree te zien in de Meelstraat, waar -werd gedefileèrd voor het stadhuis. (Foto: Zieriikzeesche Nieuwsbode). Subsidie-voorstellen restauraties in vergadering Prov. Staten De eerstvolgende vergadering van Provinciale Staten van Zeeland zal gehouden worden op 21 maart a.s. Aan de orde komt o.a. een voorstel van Gedeputeerde Staten tot wijzi ging van het reglement van politie op de waterkering en de waterbe heersing in Zeeland. Op de agenda staan ook voorstellen tot subsidie verlening in de kosten van restaura tie van het slot Haamstede, het stad huis van Zierikzee en het stadhuis van Brouwershaven. Wat betreft de restauratie van het slot te Haamstede stellen gedepu teerden voor een bijdrage toe te ken nen van ten hoogste f 16.050,- (5 °/o) in de op f 321.000,- geraamde meer dere restauratiekosten. ZIERIKZEE Hearing Studiegroep „Oosterschelde" Heden (dinsdag! ontvangt de Vaste Commissie van Verkeer en Water staat, in Den Haag, een uitgebreide deputatie van de studiegroep „Oos- terschlde". De studiegroep zal een memorandum van veertien punten overhandigen, waarin bezwaren van allerlei aard worden aangevoerd te gen de voorgenomen sluiting van de Oosterschelde. Ontspaningsavond bejaarden Op vrijdag 7 maart a.s. wordt in Concordia weer een ontspannings avond voor bejaarden georganiseerd. Het programma wordt ditmaal ver zorgd door de Ver. voor Openbaar Onderwijs, die een 'toneelstuk op de planken zal brenger.. Alle bejaarden zijn weer welkom op deze avond. WESTERSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad Op maandag 10 maart vergadert de gemeenteraad van Westerschou wen ten 'gemeentehuize te Haamste de. Voorgesteld wordt een wijziging aan te brengen in het reglement van orde voor de gemeenteraadsverga deringen. In het vervolg zullen de vergaderingen zoveel mogelijk op de maandagavonden gehouden worden. Verder komt een 4-tal punten aan de erde over schoclzaken. De Hcgen- bocmlaan is ,te smal om er aan weerszijden van te kunnen parkeren met auto's en daarom stellen b. en w. voor om van 1 mei-1 september hier een parkeerverbod voor beide zijden te mogen instellen, en wel van de Molenhoeve tot aan het einde der Hogenboomlaan. Tevens zal voorge steld worden om de maximumsnel heid op deze vrij smalle laan vast te stellen op 30 km per uur. Het colle ge van b. en w. komt opnieuw met een voorstel om het winkelcentrum te Rehesse een naam te geven. OOSTERLAND Bij de verkeersexamens aan de Rijkskweekschool voor kleuterleid sters te Middelburg slaagde mej. M. Zeijler M.Jd. In de krant van maan dag stond abusievelijk vermeld dat betrokkene voor het examen kleu terleidster was geslaagd. BRUINISSE De jachthaven in de werkhaven Voor de betrekking van haven meester voor de jachthaven in de werkhaven te Bruiinisse hebben zich 11 sollicitanten aangemeld. Door het gemeentebestuur wordt ©en vouwblad verspreid voor deze per 1 april gereed komende jacht haven, waarin, wordt gewezen, op de unieke ligging van deze haven, die all'e eigentijdse comfort biedt, als: douches, toiletten, telefoon, water leiding, verlichting en 'elektriciteit. Tevens zal er een parkeerterrein worden aangelegd. De boten kunnen met een loepkat vlo.t dn het water worden gezet of daar weer worden uitgehaald. Het -reoreatiekamp Stoof polder biedt dn het bijzonder gelegenheid voor groepen of gezelschappen om in pension te gaan. Ook zal er mo gelijkheid' van zelfonderricht zijn. Dit laatste zou er op wijzen dat de gemeente, nu de zevlschool van de heer Schaap geliquideerd is, toch nog mogelijkheden, ziet, te Bruinisse zeilcnderricht te laten geven. Gevonden voorwerpen Op het bureau van de groepscom mandant der rijkspolitie te Bruinisse zijn nadere 'inlichtingen te bekomen over d'e navolgende in de maand fe bruari 1969 te Bruinisse gevonden voorwerpen: een gebreide .blauwe handschoen, een paar grijs wollen handschoenen, een wollen halsdoek groen-bruin, een wollen sjaal blauw met bruin, twee autosleuteltjes aan ring. Gunstige gang van zaken bij de Co-op. Raitfeisenbank De Coöperatieve Raiffeisenbank te Bruinisse was als een der eerste banken in zuid-west Nederland ge reed met balans en verlies- en winstrekening. Dat he.t de bank op Bruinisse goed gaat was uiterlijk al te zien. Dezer dagen werd de derde werknemer aangesteld, maar ook uit de jaarcijfers blijkt een uitstekende groei. De toevertrouwde middelen stegen met f 932.000. Hiervan had de spaarbank met f 588.000 natuurlijk het leeuwenaandeel. De vooruitgang dn uitzettingen bedraagt te Bruinisse f 370.000, de voorschotten aan na tuurlijke personen namen toe met f 290.000, de debiteuren saldo in re kening-courant met f 80.000. Aldus het bestuur in het jaarverslag. De jaarvergadering zal op 11 maart worden gehouden. Aftredend is de voorzitter van het bestuur de heer Jac. de Jonge, terwijl de heer M. K. Krepel als lid van de raad van toe zicht periodiek aftredend is. Woningen onder de kap Van de door de gezamenlijke aan nemers voor rekening van de Chr. Woningbouwvereniging te Bruinisse gebouwde 12 keuzewoningen, kwa men de vier die gebouwd worden door de firma C. en Jac. Deurloo deze week het eerst onder de kap. Stroom viel uit Het wePkvaartiuig „Moby Dick", van Rijkswaterstaat, haakte met zijn anker deze week achter de elektrici teitskabel door het Zijpe, met het gevolg dat 'te Bruinisse de stroom uitviel. Door overschakeling duurde de storing miet zo heel lang. Het 'ge beurde om plan. 3 uur. Een half uur later was er weer stroom. SPORT BILJARTEN Viertallencompetitie district Sch.-Duivelaiul Voor de viertallen-competitie van het district Schouwen-Duiveland der K.N.B.B. werden in de afgelopen week de volgende wedstrijden ge speeld: Klasse C 3, afdeling A. De drie Schapen-OKK 3-6. A. J. Dorst-M. Lems 2-0; J. L. Braber-J. C. Gouds waard 0-2; W. J. Doeleman-L. v. Klinken 1-1; J. Nelisse-M. Quist 0-2. De drie Schapen-Entre Nous 5-4. A. J. Dorst-A. Krijnse Lokker 2-0; H. G. der Weduwen-J. Hagestein 0-2; W. J. Doeleman-A. J. Berrevoets 2-0; J. Nelisse-J. de Jonge 0-2. Klasse C 4, afdeling B. Renesse-Graaf Flo- ris 6-3. J. Verseput-J. van Schelven 2-0; Hulshof-C. Duinhouwer 2-0; L. C. Hanse-J. C. A. Kosten 2-0; J. Everaerts-H. de Glopper 0-2. Nationale inzameling '69 van liet Leger des Heils (Ingezonden) „Soap, Soup and Salvation" (zeep, soep en heil). Dat was zo'n honderd jaar geleden de verklaring, die men had voor de „S" op de kraag van de heilssoldaat. Die woorden zijn nog altijd actu eel, want al worden de zeep en de soep mogelijk op andere wijze ge bruikt en verstrekt dan in de begin periode van het Leger des Heils, nog altijd strekt dit Leger zijn hand uit tot hulp aan de naaste en brengt het ook vandaag nog daarmee samen gaande de boodschap van het heil in Jezus Christus. Juist in deze tijd wil het Leger des Heils dit nog eens accentueren en het heeft daarom voor dit jaar het motto gekozen: „Dienst aan de an der". Om dit waar te maken is er geld nodig en het Leger des Heils heeft daarom toestemming ontvangen om hiervoor van 3 tot 8 maart 1969 in Zierikzee zijn jaarlijkse Nationale Inzameling te houden. Heilssoldaten, voorzien van een identiteitsbewijs, en let u ook op die „S" op de kraag, zullen in die pe riode bij u aankloppen met een lijst of een collectebus. U kunt ook gireren op nr. 120120 t.n.v. Hoofdkwartier Leger des Heils te Amsterdam, gaarne met vermel ding „Nationale Inzameling". Dinsdag 4 maart Zierikzee Mondragon, 8 uur, Philatelica. Huis van Nassau, 8 uur, Ver. van Oudleerlingen van de Tuinbouw Wintercursussen. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 7 uur, feestavond openbare lagere school. R.T.M.-hotel Vliegveld, 8 uur, film en dia-avond. Woensdag 5 maart Brouwershaven Zierikzee „De Lichtboei", 7.30 uur, Vrouwen vereniging van het Leger des Heils. Restaurant „Jac. Cats", 9.30 uur v.m. algemene vergadering Ver. van On derwijzers en Onderwijzeressen. Donderdag 6 maart Zierikzee Concertzaal, 7.30uur, modeshow Goese showcombinatie. Vrijdag 7 ma art Zierikzee Mondragon, 8 uur, „Delta-Foto". Ned. Herv. Ver.gebouw, 8 uur, fo rumavond afd. Zeeland Ver. tot Be- voxdering der Homoeopathie. Huis van Nassau, 8 uur, belasting voorlichtingsbijeenkomst N.V.V. Lutherse kerk, 8 uur, Vrouwen-we reldgebedsdag. „Concordia", 8 uur, U.V.V.-onlspan- ningsavond voor de bejaarden. Burgh „Het Wapen van Burgh", 8 uur, kin derkoor „Westelijk Schouwen". Haamstede Rusthuis'„Duinoord", 8 uur, Nulsde partement. Nieuwerkerk „Rehoboth", 2.30 uui", Vrouwen-we reldgebedsdag. Burgemeester Klaus Schütz vau West-Berlün heeft maandag meege deeld dat op de jongste poging om tot een regeling over de kwestie- BerJij» te komen, door Oost-Duits- land niet gereageerd is. Winston Churchill, de kleinzoon ven de Britse premier uit de Twee de Wereldoorlog, heeft Nigeria be schuldigd van het welbewust bom barderen van de burgerbevolking in Biafra. Zwitserland heeft bij Syrië en Jordanië geprotesteerd wegens het beschieten van een Israëlisch lijn- vliegtuig in Zürich. Vanmorgen meldde zicli op de zaak 'n jongeman uit Workum (Friesland) die te Zierikzee komt werken. „Wor kum, Workum", dacht ik en toen kwam het allemaal weer .Vlak voor de spoorwegstaking in 1944 was er nog een kans per fiets van Amster dam. naar Friesland te rijden, een nogal lugubere onderneming, maar de grote stad toen had niet veel te bieden. Vuil, honger, geruchten, raz zia's. De fiets gepakt derhalve en naar „Frieslan", kleine binnenweg getjes berijdend en wachten tot de controle op de Lemmerboot gepas seerd was, alvorens te embarqueren. Het liep allemaal op rolletjes. In vergelijking met de klemmende druk in de stad, leek Friesland wel het paradijs, ook ai waren de spannin gen daar groot. Maar het land was zo wijd en het gras was zo groen en de koeien zagen er vredig uit. Zo kwam ik in Workum en betrad de dorpsherberg, met de wel verklaar bare bedoeling daar een maal te ge bruiken. In westelijk Nederland was de hongerwinter nog nie.t helemaal begonnen, maar al maanden was de schraalste schraalhans keukenmees ter geweest. Een diner dus in Wor kum. De herbergier was er een van de oude stempel en hij vroeg, wat het allemaal mocht zijn. „Kijkt u maar eens", zei ik met grote be scheidenheid. Het kón, al zou hel even duren, want diners a la carte liepen niet zo druk in Workum, dat wel uitgestorven leek. Na drie kwartier begon het zoele spel: soep (en geen slechteeen pan gekookte aardappelen, groente, een lel van een stiik vlees en een bord pap achterop. Mijn eetlust was even groot als mijn verbazing, maar soms denkt, een miens; „niet. denken, maar eten" en dat geschiedde dan ook op een wijze, die tliaps nog niet uit de herinnering is uitgewist. De gezonde Friese lucht en de co pieuze maaltijd, maakten ivat doeze lig en hel was maanden, zeg maar na wel een jaar één van de weinig verrukkelijke momenten in die be drukte lijd. Toen hel naar betalen toeginghad ik zes tientjes gereed gehouden, maar kon nog uitwijken naar meer. Niet zonder nieuwsgierigheid dan: „Hoeveel krijgt u?" Zei de herber gier de onvergetelijke woorden: „Drie en een halve gulden". Drie en oen halve gulden, drie en een halve gulden. Hoe ter wereld ivas in die tijd zoiets mogelijk. „Ja, we berekenen hier nog zo'n beetje de oude prijzen", zei de Workumse kastelein, een heerlijke man, een idealisteen onvergetelijke Workuvi- mer, die vau mij honderd jaar en ouder mag worden. Terug naar hei westen (wat dom) werd het dra bollen- en bietensoep, en heel realistisch zweefden des avonds - vinor helaas in de geest - nadien de Workumse heerlijkheden langs het dakraam van een o zo armzalig kamertje. De enige mens voorheen ooit uit Workum ontmoet was een gave. Een dric-cn-een-halvc-guldcn-man. in. een tiid dat ccn doosje lucifers dra twaalf gulden ging kosten en een onbenullig stukje scheerzeep f 65. SCHIERE1LANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2