DE ZIERIKZEESCHE COURANT AP0LL0-9 - CENERALE REPETITIE VOOR MAANVLUCHT Debré over Berlijn Het vakantiegeld Drie juweliers beroofd in de nacht De artsenstaking in Italië Ulbricht over pasjes Het proces-Sirhan Diplomatiek incident te Peking Verklaring drs. Den Uyl over prijsstijgingen Grote anti-Russische betoging in Peking Beneluxconferentie in Den Haag Nederland, Israël en de E.E.G. GEMEENTE Zierikzee.- Meelstraat 8 MJ- abonn.' Zierikse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 4 maart 1969 125ste jaargang Nr. 20159 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave- N V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (ma*. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Bouw woningen in Midden schouwen Twee maanden na kerstvlucht KAAP KENNEDY, 3-3. Twee maanden na de kerst- vlucht van de Apollo-8 rond de maan, is maandag van Kaap Kennedy het Amerikaanse ruimteschip Apollo-9 opgestegen voor een generale repetitie voor een lan ding op de maan. Met een Saturnus-5-raket werd de Apollo-combinatie, voor de eerste maal volledig uitgerust met het maanlandingsvaartuig, in een baan om de aarde gebracht. Aan boord bevinden zich de 39-jarige James McDivitt, comman dant van de combinatie, de 36-jarige David Scott, commandant van de stuuicabine, en de 33-jarige Russell Schwelckart, commandant van het maanlandingsvaartuig. Hoogtepunt van de tien dagen du rende vlucht om de aarde is de be proeving van het maanvaartuig, de „Spin" of „Kever", die officieel „Lu- nar Module" heet en waarmee waar schijnlijk al in juli van dit jaar twee Amerikanen op de maan zullen lan den. PARIJS, 4-3. Michel Debré, de Franse minister van buitenlandse zaken, heeft maandagavond in een t.v.-gesprek met drie Franse jour nalisten gezegd dat de rechten van de Westberlyners niet eenzijdig kun nen worden veranderd. Hij verwacht niet dat de BerRjnse crisis ernstige gevolgen zal hebben. Bij de besprekingen van Nixon met De Gaulle is gebleken, zei hij, dat er geen alternatief is voor de door Frankrijk voorgestelde confe rentie van de Grote Vier over het Midden-Oosten. Deze conferentie zou wel eens eerder kunnen worden ge houden dan men verwacht. De twee presidenten waren tot de slotsom ge komen dat politieke aanpassing niet beslist noodzakelijk is in een bond genootschap. Ook zonder zo'n aan passing kan er vertrouwen tussen bondgenoten bestaan. DEN HAAG, 3-3. De loonbelasting op vakantiegeld dient bjj voorkeur bjj de uitbetaling te worden inge houden, aldus heeft de staatssecre taris van financiën, dr. F. H. M. Grapperhaus, in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden A. C. M. Wejjters en F. A. A. M. Fievez (beide K.V.P.) verklaard. Zij hadden gevi-aagd of de rege ring de mogelijkheid wilde onder zoeken de loonbelasting op vakan tiegeld in te houden op de maande lijkse of wekelijkse loonbetalingen. Dit zou niet alleen een inbreuk betekenen op de hoofdregel van de loonbelasting dat inkomsten eerst worden belast op het tijdstip dat zij worden ontvangen, maar de belas ting zou zwaarder en de loonadmi nistratie aanzienlijk gecompliceer der worden, aldus de staatssecreta- De Apollo-9 heeft zich omgedraaid en met de punt naar de „Lunar Mo- dele" begeven, die zich nog in de derde trap van de Saturnusraket be vond. Het ruimtevaartuig werd ver volgens vastgemaakt aan het maan landingsvaartuig. Dit vond plaats slechts tien minuten nadat de Apol lo was gescheiden. In beide verblij ven werd de luchtdruk op gelijke hoogte gebracht. Een uur later werd het maanlan dingsvaartuig uit de derde trap van de Saturnusraket getrokken. Een uur daarna werd de hoofdmotor van de Apollo aangezet om de combinatie in een nieuwe baan om de garde te brengen. De derde trap wordt dan in een baan om de zon gestuurd. De computer aan boord van de Apollo-9 blijkt 0.4 seconde te lang zaam te werken. Door deze vertra ging moest de bemanning voortdu rend gegevens uitwisselen met de controle op aarde De vluchtleiding meent dat de fout kan worden ge corrigeerd warden is vannacht omstreeks 2 uur de etalage leeggeroofd nadat de niet beveiligde ruit met een steen was vernield. De daders zijn spoorloos. De waarde van dé gestolen artikelen is nog niet bekend. Wereldrecord broodbakken HEERLEN, 3-3. De recordpoging van veertien broodbakkers van de „Co-op" broodfabriek te Heerlen om het wereldrecord broodbakken te breken is geslaagd. In de vorige nacht is in drie uur tijds een brood van 26,50 meter lang gebakken. Gis termorgen om tien uur is het brood met behulp van twee hijskranen op een lange oplegger geladen en ver trekken naar de B.B.B.-vakbeurs in Valkenburg. Het brood' werd geës corteerd door mannen van de rijks politie en van de gemeentepolitie van Heerlen. GRONINGEN, 4-3. Vannacht om kwart over drie is aan het A-Kerk hof in Groningen een juwelier van gouden sieraden ter waarde van on geveer 10.000 gulden bei-oofd. De da ders, die de winkelruit met een steen hadden vernield, zijn in een auto ontkomen ondanks het feit dat door- het in werking treden van de alarm installatie de politie en de naastwo- nende eigenaar er snel bij waren. LEEUWARDEN, 4-3. Van een ju welier aan de Nieuwstad' in Leeu- ROME, 3-3. De staking van artsen in Rome heeft geleid.' tot een onder ling conflict, waarbij het hoofd van de chirurgische afdeling van de uni versiteit van Rome, professor Ste- fanini, zijn collega's ervan beschul digt hem 'te weerhouden van opera ties die zijns inziens dringend zijn. In een vraaggesprek met het blad „II Tempo" zei, dir. Stefanini: „Zij zijn zover gegaan mij te verbieden te opereren op patiënten met tumors, zeggend dat deze 'behandelingen niet dringend zijn. Dit grenst naar mijn mening aan het weigeren van medi sche hulp". Hij zei geheel en al met de artsen te sympathiseren, maar wilde dat er een wet zou komen die verbiedt zieken te verwaarlozen. WEST BERLIJN, 3-3. Partijleider Walter Ulbricht van Oost Duitsland heef maandag West-Duitse eisen voor een overeenkomst op lange ter mijn voor bezoeken van Wcstber- lijners aan familieleden in het oosten als „belachelijk" van de hand gewe zen. Op een receptie op de Leipziger Messe zei Ulbricht dat zijn regering bereid was een pasjesregeling voor de Pasen te bespreken als de presi dentsverkiezingen in West-Duits- land en niet in West-Berlijn zouden worden gehouden. „Toen de West duitsers dat vernamen, stelden zij meteen maximum eisen. Zo is de situ atie. En nu worden de verkeerswe gen van de (oost-) Duitse democra tische republiek veilig gesteld en be schermd tegen de provocaties van de andere kant. LOS ANGELES, 3-3. SLrhan Bis- hara Slrhan heeft maandag onder ede verklaard senator Robert Ken nedy te hebben doodgeschoten. Hij erkende dat de woorden „R.F.K. moet worden vermoord" in zijn 'dag boek door hemzelf geschreven zijn. Hulp aan Israël Om tien voor vijf vannacht is op dezelfde manier een inbraak ge pleegd bij een juwelier in Zwolle. De buit was daar mandei- groot. TOKIO, 3-3. Een Russische mili taire. attaché is maandag weggelo pen van een receptie op de Marok kaanse ambassade in Peking, toen de Chinese onderminister van bui tenlandse zaken, Tsji Peng-Fai, daar de Sowjet-Unie beschuldigde van het Russisch-Chinese grensincident van zondag. Volgens het Japanse pers bureau „Kyodo" volgden andere di plomaten binnen het Russische blok de militaire attaché, onder applaus van de aanwezige Chinezen. DEN HAAG, 3-3. De voorzitter van de P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer dis. -den Uyl, heeft naar aan leiding van de nieuwe stijging van het prijsindexcijfer de volgende ver klaring uitgegeven: „De verdere stijging van de kosten in levensonderhoud in februari met 0.9 pet. is een ernstig feit. Het brengt de prijsstijging over de eerste twee maanden vah dit jaar op 4.4 pet. Mi nister de Block heeft in zijn brief van 20 febr. aan de Kamer gesteld dat de grote prijsstijging dn januari voor een deel toe te schrijven was aan een onjuiste berekening van de B.T.W. door de ondernemers. Hij heeft dat 'geëxcuseerd door te zeggen dat in de eerste maand het bedrijfs leven nog geen ervaring had opge daan met de B.T.W. en er nog veel onzekerheid bestond over de nieuwe inkoopprijzen. Men 'had uit deze hoofde dus een zekere daling van de prijzen in februari mogen verwach ten. Het omgekeerde is gebeurd. Niet alleen het uitverkoopeffeot van ja nuari is teniet gedaan, ook overigens zijn de prijzen verder gestegen. Nu de regering en de regeringspartijen in het zioht van deze ontwikkeling weigeren tot een po-ij sstop over te gaan zijn zij ten volle aansprakelijk voor de zware last die door de 4.4 pet. prijsstijging wordt gelegd op so ciaal zwakkeren. Voor de economie als geheel is met deze prijsstijging in twee maanden de grens van het toelaatbare ver overschreden". PEKING, 3-3. De Chinese hoofd stad heeft gisteren (maandag) de grootste anti-Russische betogingen sinds minstens twee jaar meege maakt. In weerwil van een sneeuw jacht, die over Peking ging, trokken enkele honderdduizenden militairen, arbeiders, communeboeren, studen ten en scholieren naar de Russische ambassade om tegen de „grensschen- ding van de Sowjets" die zondag zou hebben plaatsgevonden, te protes teren. De stoeten droegen met bloemen omkranste portretten van Mao Tse Toeng mee en portretten van de Russische leiders Brezjnev en Kosy- gin met een strop om de nek. Boven dien waren talrijke anti-Russische leuzen te zien. In spreekkoren werd ophanging van beide Russische top- fuctionarissen geëist en vertrapping van hun „honde- en kattekoppen". BRUSSEL, 3-3. De ministers van buitenlandse zaken van de Benelux zijn maandag in Brussel overeenge komen, dat op 28 en 29 april a.s. in Den Haag de Benelux regeringscon ferentie zal worden gehouden over de voltooiing van de economische unie en een versterking van de sa menwerking tussen de drie landen. Deze topconferentie, die reeds ge ruime tijd op de Beneluxagenda staat, is reeds verscheidene keren uitgesteld, laatstelijk als gevolg van een regeringscrisis in Luxemburg. Minister Luns en zijn Belgische collega Harmei hebben maandag van een ontmoeting met de nieuwe Lu xemburgse minister Thorn, in de marge van een E.E.G.-raadsverga- dering in Brussel .gebruik gemaakt om een definitieve datum voor het topoverleg vast te stellen. Om de opvolging van premier Esjkol TEL AVIV, 3-3. Het bestuur van de Israëlische arbeiderspartij, dë „Mapai" heeft maandagavond m'evr. Golda Meir kandidaat gesteld voor het premierschap als opvolgster van de vorige week overleden'Levi Esj kol. 'Het is de eerste definitieve stap op weg naar haar benoeming tot premier. De aanbeveling van het be stuur gaat) naar het 450 man tellende centrale comité van de partij, dat binn'en enkele dagen bijeenkomt. Buitenlandse auto's werden door de betogers met kreten als „weg met het Russische revisionisme en het Amerikaanse imperialisme" over stelpt. BRUSSEL, 3-3. Onder Nederland se druk is maandag ,in de Europese ministerraad in Brussel de kwestie van onderhandelingen met Israël - voorlopig althans - uit het slop ge haald. Nadat minister Luns had v'er- klaard, dat Israël al twee-en-een- half jaar aan de E.E.G.-deur staat en dat er een onaanvaardbare discri minatie van dat land dreigde te ont staan, is overeengekomen dat de Europese commissie een ontwerp- mandaat voor een eerste onderhan delingsfase over preferentiële rege lingen zal opstellen. Dit mandaat zal op een van de volgende vergaderingen aan de mi nisters worden voorgelegd. De Fran se reactie op deze gang van zaken was maandag alleen maar, dat men nota nam van het feit dat de com missie een mandaat zou gaan uit werken. De vrijspraak van Clay L. Shaw NEW ORLEANS, 3-3. Officier van justitie Jim Garrison van New Or leans heeft maandag Clay L. S'haw van meineed beschuldigd', die zater dag werd vrijgesproken van samen zwering om president John Kennedy te vermoorden. Volgens Garrison loog Shaw toen hij alle tegen hem uitgebrachte beschuldigingen ont leende. Tegelijkertijd deelden de commis sie voor misdrijven van New Orle ans en de orde van advocaten - mee dat zij van plan zijn de mogelijkheid van vervolging van Garrison tc be spreken. Auto onder treiu WAARLAND, 3-3. Op een niet- beveiligde overweg in Waarland (ge meente Harenkarspel) is een perso nenauto gegrepen door de sneltrein Schagen-Alkmaar. De bestuurster van de auto, de 24-jarige mevr. M. Kaan-Stammes uit Kolhoi*n, werd na ongeveer 20 meter uit de auto ge slingerd en was op slag dood. De auto werd over een lengte van een kilometer door de trein meegesleurd. Ds.v.d. Hoeven terug naar zijn standplaats y.S. houden Russen verantwoordelijk voor lucht West-Berlijn SCHIPHOL, 3-3. Na een verlof van 2 maanden in ons land, tydens het welk hg als welsprekend propagan dist voor Israël nationale vermaard heid verwierf, is de 28-jarige ds. J. W. van der Hoeven samen met zgn Arabische vrouw teruggekeerd naar zijn standplaats: de graftuin van Je zus Christus in de voormalige Jor daanse sector van Jeruzalem. Hij maakte de reis - van zelfsprekend - per El Al vliegtuig. Twee weken geleken begon ds. Van der Hoeven zijn „dienst aan Is- raël"-actie, waarbij lezers een kleine van een Israëlische vlag voorziene advertentie uit de krant moesten knippen, deze van naam en adres voorzien, en dan naar postbus 24 in Baarn moesten zenden. Dat was niet zo maar een adhesie-actie („aan de latente sympathie van Nederlanders heeft Israël op zich zelf niets"), maar het begin van werkelijke effectieve steun. „We hebben in de afgelopen tien dagen 20.000 tot 30.000 reacties ont vangen," aldus ds. Van der Hoeven, „en de stroom duurt nog voort. Bo vendien heb ik enkele honderden brieven ontvangen, waarvan er vele werkelijk ontroerend zijn. Al deze mensen gaan we per folder en sten cil opwekken daadwerkelijke steun te verlenen." In dit verband dacht hij met name aan de schatten, die bestrijding van de ergste armoede onder de Arabieren vergt in de thans door Israël bezette gebieden. Tot nu toe komt die last geheel op de schou ders van Israël. Toestand was maandag vrijwel normaal BERLIJN/WASHINGTON, 3-3. Oe Ver. Staten hebben de Sowjet-Unie meegedeeld dat zij de Russische autoriteiten verantwoordelijk houden voor de veiligheid van het luchtver keer tussen West-Berlijn cn de wes telijke wereld, zo deelt het „State Department" maandag mee. Deze mededeling is vervat in een antwoord op een Russische medede ling van zondag aan de drie weste lijke deelnemers in het vliegveilig- heidscentrum in West-Berlijn dat de Sowjet-Unie niet voor de veiligheid van dit verkeer kan instaan. De Amerikaanse controleur in het cen trum heeft het antwoord zondag aan zijn Russische ambtgenoot overhan digd. De ambassadeurs van de drie westelijke mogendheden in Moskou hebben op het ministerie van bui tenlandse zaken daar gelijkluidende nota's overhandigd waarin de Russi sche beschuldiging van 28 februari wordt verworpen volgens welke er in West-Berlijn onwettige militaris tische activiteit" wordt bedreven. Voorts is Moskou herinnerd aan zijn verantwoordelijkheid voor de lucht- corridors zonder dat dit in de vorm van een protest is gesteld, zo is in Londen en Parijs vernomen. On danks de toespitsing van de zenuw- SCHIPHO L. Maandagmiddag ver trok. het elftal van Ajax met hun dames, officials en eerste supporters naar de Lichtstad. De foto toont 'ict elftal op de achtergrondDe vrou wen en verloofden van de mannen, die woensdag heel veel Nederlanders aan de beeldbuis zullen kluisteren. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Schilderijen en ruzies kan men 't best van een afstandje bekijken. oorlog rond Berlijn arriveerden in West-Berlijn maandag de twee kan didaten voor het Westduitse presi dentschap Gustav Heinemann (SPD) en Gerhard Schroder (CDU) en de helft van de leden van het kiescol lege dat woensdag de opvolger van president Lübke zal kiezen. Ook mi nister van buitenlandse zaken Willy Brandt kwam in West-Berlijn waar hij direct in conferentie ging over de jongste ontwikkelingen in de cri sis. Regeringswoordvoerder Conrad Ahlers zei dat de toestand in en rond Berlijn maandag vrijwel normaal was en dat zulks „hoop geeft dat de Sowjet-Unie en wellicht ook Oost- Berlijn tot een politiek van rede be reid zijn". Zonnig weer Verwachting tot woensdagavond: Droog en zonnig weer; in de nacht lichte tot matige vorst, morgenmid dag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag; zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-tempera turen: van omstreeks normaal tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent 5 maart. Zon op 7.18, onder 18.27. Maan op 20.14, onder 7.45. 6 maart. Zon op 7.15. onder 18.28. Maan op 21.35, onder 7.56. Volle maan: 4 maart te 6.17. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 5 maart 4.14 v.m. 16.40 n.m. 6 maart 4.45 v.m. 17.11 n.m. BROUWERSHAVEN 5 maart 4.01 v.m. 16.13 n.m. 6 maart 4.32 v.m. 16.45 n.m. Springtij: 6 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een gebied van hoge lucht druk strekt zich uit van Rusland over Denemarken en de Noordzee naar Ierland. Op de zuidflank hier van stroomde koude lucht uit Duits land ons land binnen. Hierin vroor het de afgelopen nacht plaatselijk in het noorden en oosten van het land vijf tot zes graden. Elders daalde het kwik tot één a twee graden onder nul. In Duitsland en Denemarken kwam het plaatselijk tot 12 a 14 gra den onder het vriespunt. De as van het hogedrukgebied verplaatst zich langzaam naar het zuiden. In ver band hiermee wordt de wind in ont land zwakker en kan het de komen de nacht licht tot matig vriezen. Overigens blijft het hogedrukgebied het weer in West-Europa bepalen, zodat in het huidige weertype maar weinig verandering komt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1