<0 1 de verdwenen atoomformule fig&i ffiggjg VOORJAARSBEURS gebruiksgoederen Ir. J. D. Dorst benoemd tot Ridder Orde Nederlandse Leeuw DE W.H.O. OVER HARTZIEKTEN Voortschrijdend verval Hollandse molen BLIK DOOR HET WERELD Onredelijkheid zegeviert in Ierland Deze winter somberste van de eeuw Advertentie - - m KON. NED. JAARBEURS UTRECHT mSÏSlSOPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN: VAKBEURS VERLICHTING ^^KjAém werkdagen van 9 -18 uur maandag 3. dinsdag A en woensdag 5 maart zondag 2 maart van 10-18 uur óók van 19 - 22 uur VAKBEURS KARWEIvoordelige trein-toegangbiljetten dinsdag 4 maart óók van 18 - 22 uur Tv op de stations verkrijgbaar 7 vakbeurzen FILM FOTO KARWEI MACROSHOP VERLICHTING Secretaris-generaal dr. Patijii reikte versierselen uit GOES* 28-2. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd is ir. J. D. Dorst te Goes, direc teur van de Keuringsdienst Zeeland, vrijdagmiddag gehuldigd door agra risch Zeeland. Bij deze gelegenheid deelde dr. J. H. Patijn, secretaris-generaal van de landbouw mee dat iy. Dorst was bevorderd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Dr. Patijn memoreerde de vele verdiensten van ir. Dorst in de afgelopen 40 jaar voor de Zeeuwse landbouw en vis serij o.a. als secretaris van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, als provinciaal voedselcommissaris, als voorzitter van de visserij op de Zeeuwse stromen en als directeur van de Keuringsdienst. Ir. J. Prins, voorzitter van de Z.L.M., sprak woorden van dank na mens agrarisch Zeeland, terwijl mr. M. Vlaming de dank vertolkte van het bestuur van de visserij op de Zeeuwse stromen. Ir. Dorst dankte in een humoris tisch speechje allen die aan dit af scheid hebben meegewerkt. Na afloop van de plechtigheid werd een receptie gehouden, die druk werd bezocht. Jan Dingenus Dorst, op 29 febru ari 1904 geboren te St. Annaland (Tholen), werd na het ingenieursdi ploma' aan de Landbouwhogeschool te Wageningen te hebben behaald, in 1928 benoemd tot assistent-secre taris van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij. Na drie jaar werk zaam te zijn geweest als leraar aan de Rijkslandbouvvwinterscholen te Leeuwarden en Drachten, keerde hij in 1932 terug naar Zeeland en werd benoemd tot secretaris-penning meester van dc Z.L.M. In datzelfde jaar werd hij eveneens secretaris van de Stichting Keuringsdienst Zeeland van de N.A.K. (Nederlandse Algemene Keuringsdienst voor Zaai zaad en Pootgoed van Landbouwge wassen), alsmede o.m. secretaris van de Gewestelijke Tarwe Organisatie voor Zeeland. In de periode van 1932 tot 1939 oefende ir. Dorst - behalve de reeds genoemde - tal van belang rijke functies uit bij landbouworga nisaties en bij de uitvoering van maatregelen in het belang van de instandhouding landbouwbedrijven. Hij was voorts nog (1934) secretaris van de Stichting Landbouw Crisis Organisatie voor Zeeland Provinciaal voedselcommissaris In 1939 werd ii*. Dorst benoemd tol Provinciaal Voedselcommissaris (P.V.C.) voor Zeeland. Na een aantal jaren als gijzelaar te zijn vastgehou den, werd hij na de Tweede Wereld oorlog - in 1947 - benoemd tot di recteur ven de N.A.K.-Zeeland. Van 1945 tot 1951 was hij o.a. ook secre taris van de Stichting van de Land bouw in Zeeland. Ir. Dorst is voorts tot het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd lid geweest van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Land bouwschap, voorzitter/lid van het Bestuur der Visserijen op de Zeeuw se Stromen, lid van de Centrale Cul tuurtechnische Commissie (C.C.C.), plaatsvervangend voorzitter van de Stichting Beheer Landbouwgronden, secretaris van de Stichting Proef- boerderijen in Zeeland, lid van de Raad van Kwekersrecht, afdeling Landbouw en lid van het bestuur Zeeuws Tijdschrift. Ir. Dorst, reeds eerder onderschei den als officier in de Orde van Oran- je-Nassau, werd bij zyn afscheid in 1947 als secretaris van de Zeeuwse Landbouw Maatschappü tot ere-lid van de Z.L.M. benoemd. AMSTERDAM, 1-3. Naast dank baarheid voor de belangrijke sub sidies die de overheid het afgelo pen jaar voor het behoud van het molenbestand in Nederland verleen de en vcor het begrip dat deze over heid heeft voor de waarde die dc mclens voor ons land vertegenwoor digen, wijst de vereniging „De Hol landse Melen" in haar jaarverslag over 1968 er op dat er nog steeds vcor de molens niet voldoende ge daan wordt om het voortschrijdend verval te kunnen opvangen. Het verslag werd zaterdagmiddag uitgebracht op de jaarlijkse alge mene ledenvergadering, die in Kras- napolsky in Amsterdam werd ge houden. Vorig jaar mei telde ons land 946 molens. Onder een molen Torenfeesten te Breda BREDA, 1-3. Het gereedkomen van de restauratiewerken aan de Grote Kerk, de bijbehorende gemeenteto ren en het beroemde orgel in de kerk is voor de gemeerde Breda aanlei ding diverse evenementen te organi seren. Tevens herdenkt men dan, dat 500 jaar geleden met de bouw van de toren werd begonnen. De toren feesten zullen hoofdzakelijk plaats vinden m de periode van 16 mei tot en met 29 juni. Israëlische premier Eskjol begraven JERUZALEM, 28-2. Premier Levi Esjkol van Israël is vrijdag op de Herzl-begraaf plaats bij Jeruzalem ter aarde besteld. Op het Parlementsplein, waar don derdag 250.000 mensen een laatste eerbewijs aan de overleden premier hadden gebracht, nam president Sjazar tijdens een half uur durende rouwdienst een bewogen afscheid van zijn vriend. Duizenden belangstellenden varen aanwezig bij de begrafenis, onder wie afvaardigingen uit bevriende landen zoals de V.S., Engeland, Ca nada, Australië, west-Duitsland en diplomaten uit alle landen die be trekkingen met Israël onderhouden. De plechtigheid werd in het hele land over radio en televisie gevolgd. Schade door studenten Treinongeluk op Sicilië BONN, 1-3. De schade die het af gelopen jaar in West-Duitsland door studenten aan universiteitsgebouwen is toegebracht, wordt volgens de Westduitse minister van binnen landse zaken op 402.000 mark ge schat. Hamburg spande de kroon met 125.000 mark, gevolgd door West-Berlijn met 95.000 mark. CATANIA, 1-3. De snelterein Ro- me-Cataria is vrijdagavond in de buurt vap laatstgenoemde stad ont spoord en tegen een leegstaande boerderij gereden. De bestuurder kwam om het leven, zestien men sen werden gewond. Het ongeluk is veroorzaakt dcor een op de rails ge vallen rotsblok. wordt verstaan een bouwsel waar de wieken nog aanzitten. Geduren de 1968 werd er in het hele land met de beschikbare financiën en mankracht veel gerestaureerd. Er kwamen 55 molens gereed en 65 zijn nog in restauratie of zullen spoe dig hersteld worden. Voorts vroegen neg 233 molens om een of andere reden de speciale aandacht van de vereniging. Tct haar verdriet maakt de ver eniging in haar verslag ook melding van een aantal molens dat verlo ren ging of verloren dreigt te gaan. Auto boorde zich door muur woonhuis DEN BURG, 28.2. De 27-jarige mevrouw T. Langeveld is vrijdag avond met haar auto in de Dortse- straat te De Koog tegen een woon huis gereden. Zij was op slag dood. De auto boorde zich door de muur- van het huis en werd totaal ver nield. De bewoonster kwam met de schrik vrij. Verdachte hekent wurging Amsterdammer HAARLEM, 1-3. Na een aanvan kelijke ontkenning heeft de 30-jari- ge los arbeider G. K. uit Munten dam bekend cp woensdagavond 19 februari de 78-jarige H. P. Sand- befgen uit Amsterdam door wur ging om het leven te hebben ge bracht. K. werd op het Rembrands plein te Amsterdam aangehouden. GENEVE, 1-3. Aandoeningen van de kransslagader kunnen „de groot ste epidemie" gaan vormen die de mensheid ooit gekend heeft, zo waar schuwt de wereldgezondheidsorgani satie (W.H.O.) irr een vorige week gepubliceerd rapport. De coronaire of ischemische hart ziekten hadden een enorme omvang aangenomen en deden zich steeds vaker bij jonge mensen voor. Een diepgaand onderzoek naar oor-zaken en preventie was dringend' noodza kelijk. De preventie was voorname lijk gebaseerd op dieet, behandeling van te hoge bloeddruk, lichaamsbe weging en niet-roken. Atherosclero sis (verkalking), de meest voorko mende oorzaak van coronaire ziek ten. kon al in de kinderjaren optre den en de preventie moest dan ook vroeg beginnen. Cijfers uit 1964 van negen landen toonden aan dat het sterftecijfer als gevolg van coronaire ziekten dn de leeftijdsgroep van 35 tot 64 jaar het hoogst was in Finland', zelfs meer Dienstweigeraars staakten een half uur OEGSTGEEST, 1-3. In de psychi atrische inrichting „Endegeest" te Oegstgeest is vrijdagmiddag een korte, ruim een half uur durende staking uitgebroken onder de in de ze inrichting werkzame dienstweige raars. Directe aanleiding tot demon stratie van deze zichzelf „geen las tige jongens" noemende dienstweige raars, was de overplaatsing met in gang van zaterdag 1 maart van twee van hen naar het kamp Vlèdder in Drente. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen -te 's-Grevelduin-Capelle: B. J. Zaal, IJsselmuiden; te Dintel- oord en te Nun speet: G. C. Post, Giessendam; te Anjum: kand. J. H. Gorier, Amsterdam. Aangenomen inaar Streefkerk: W. J. C. van Rennes, kand. te Utrecht, die bedankte voor Langerak bezui den de Lek en voor Waspik (toez.). Bedankt voor 'Sluiskil (toez.): A. H. Smits, Noordwijkerhout; voor Groningen (toez.): J. Monteban, Al melo. Ger. Kerken Bedankt voor Assen: A. C. van Beek, Katwijk aan den Rijn. dan op de tien in de groep vaar 55 55 tot 64 .In Amerika, Schotland en Finland stierven ruim twee op de honderd mensen tussen 65 en 74 jaar aan deze ziekten, in Tsjecho-Slowa- kije, west-Duitsland en Israël ruim een op de honderd. Alleen Japair eri Venezuela vertoonden lagere cij fers in deze leeftijdsgroep. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De raad voor het midden- en kleinbedrijf zal zich in zijn vergadering van 19 maart a.s. bezig houden met o.m. een ontwerp- brief aan de Sociaal-Economische Raad over kinderbijslag. Die ont- werp-brief is opgesteld door de acht leden tellende commissie sociale ver zekering die onder voorzitter-schap staat van de heer H. J. Vermeulen. AMSTERDAM. Een groot aantal sieraden, waaronder antieke, zijn in de nacht gestolen bij een inbraak in een juweliers zaak op de Ceintuur baan in Amsterdam. In afwachting van de inventarisatie wordt de waarde van het gestolene geraamd op rond 50.000. DEN HAAG. Staatssecretaris mr. J. H. Grosheide van onderwijs en wétenschappen beziet of gekomen kan worden tot oprichting van on derwijsfondsen voor part-time-on- derwijs aan werkende jongeren, zo dat het er voor de werkgever finan cieel niet meer toe zal doen of hij leerlingen in dienst heeft. DEN HAAG. De minister zonder portefeuille, 'belast met de ontwik kelingshulp, -drs. B. J. Udink, heeft in het gebouw Van de firma Nijhoff in Den Haag, een 'tentoonstelling ge opend van1 boeken over- ontwikke lingshulp en internationale samen werking, die is 'ingericht ter gele genheid van de boekenweek. UTRECHT. Via zijn jaarlijkse so lidariteitsactie „Wij en Zij"' heeft het Nederlands Katholiek Vakver bond wederom f 100.000 geschonken aan de christelijke vakbeweging ln Latijns Amerika. DEN IIAAG. Op uitnodiging van de Nederlandse regering arriveerde vrijdag op Schiphol een groep van vijftien Indonesiërs, die in ons land een aanvullende studie zullen vol gen. ROTTERDAM. De kustvaarder Cascade (400 ton) is bij de werf Figee in Vlaardingen verbouwd voor de sport visserij buitengaats. Per dag reis kunnen 45 sportvissers met de Cascade de Noordzee op. DEN HAAG. De geconsolideerde winst 1968 van Unilever in totaal over de gehele wereld bedroeg f 748 (1967: 1698) miljoen, waarvan over het vierde kwartaal f 179 (1967: f 191) miljoen. MARKTBERICHTEN De eierveilingeii BARNEVELD, 27-2. Coöp. Veluwse eiervetling Bameveld. - Aanvoer 700.917 stuks. Stemming redelijk. Prijzen per 100 stuks: eieren van 52-53 gram f 10,52-11,06; van 56-57 gram f 12,02-12,23; van 60-61 gram f 12,17-13,55; van 64-65 gram f 12,89 -14,38. Eierveiling Bameveld. Aanvoer 504.988 stuks. Stemming redelijk. Prijzen per 100 stuks: eieren van 52-53 gram f 11,09-11,72; van 57-58 'gram f 12,72-13,01; van 62-63 gram f 13,56-13,77; van 66-67 gram f 13,80 -14,37. Belgisdhe eieren: geen aanvoer. Eiermarkt Barneveld, Aanvoer ca. 1.950.000 stuks. Handel vlug met kal me afloop. Prijzen per 100 stuks: eieren van 50-58 gram f 11,00-13,00, kg. prijs f i2,20-2,24; van 59-66 gram f 13,25- 14,30, kg. prijs f 2,24-2,17. ROTTERDAM. Prins Claus heeft vorige week, tijdens een werkbezoek aan Rotterdam, een boompje geplant i-n een van de nieuwe buitenwijken van <lcze havenstad. Op dc foto: de prins doet er nog een schepje bovenop. DE BILT, 1-3. Een zo sombere winter als de afgelopen drie winter maanden' in De Bilt werd geregis treerd, is tct dusver in deze eeuw nog nooit voorgekomen, zo heeft het K.N.M.I. medegedeeld. Ditmaal werd 113 uur zon geno teerd tegen 167 uur normaal. De winter van 1922/23, die tot dusver de somberste was, had nog 117 uur zon gebracht, vier uur meer dus dan het afgelopen tijdvak van drie maanden, Gpmerkelijk is ook dat de juist geëindigde maand februari de tien de opeenvolgende maand is, die ge middeld over het gehele land som berder is dan normaal. Na april van het vorige jaar zijn alle maanden te somber geweest. Van de laatste vijf winters kan overigens worden gezegd dat zij zonder uitzondering Probleem van een reuzenzeebaars AMSTERDAM, 27-2. De reu zenzeebaars in een van de gro te tropische zee waterbassins gaat het Artis-aquarium par ten spelen. Het dier kwam eind 1962 als ongeveer 25 cen timeter lange kleuter in de collectie en kreeg een plaatsje in een van de grote tropische zeewaterbassin. - Reuzenzee- baarzen groeien echter snel met als gevolg dat het dier thans een lengte heeft van on geveer een meter. Het aquari um waarin hij huist, is nog niet te klein voor hem, maar dat toch niet lang meer du ren. Bovendien begint de zee baars min of meer een gevaar te ivorden voor zijn overigens stiik voor stuk flink uit de kluiten gewassen medebewo ners. De zeebaars is een grote eter die een enorme muil heeft Om hem zo rustig mogelijk te houden/crypt hij fikse porties te eten. Het. gevolg daarvan is dat hi) er bolrond en zeer wel gedaan uitziet en.nog al tijd flbik groeit. En terecht, want: hij is nog lang niet vol groeid. Volgens de literatuur moet de vis drie meter lang kunnen worden met. een ge- f wicht van 400 kilo. Australi- f sche vissers - de rcuzenzee- f baars leeft in de Stille en In- f dische oceaan - gaan. zelfs nog i een stapjp verder en beweren t dat hij een lengte van vier me- ter met een gewicht van 500 f kilo lean bereiken. aan de sombere kant waren. De afgelopen winter kon echter niet lot de natte winters worden ge rekend. Gemiddeld is in ons land ongeveer 140 milimeter regen en sneeuw gevallen tegen 175 milimeter nol-maal. Het was de minst natte winter sedert die van 1963/64 De temperatuur was te De Bilt ge middeld bijna een graad onder nor maal December en februari waren koude maanden, januari - anders de koudste van de drie wintermaanden - bracht ditmaal het minst koude weer In De Bilt heeft het op 48 da gen gevroren tégen op 41 dagen normaal De weg is vrij voor een opgewekt seizoen van rellen in Noord-ierland. Premier captain O'Neill heeft dan iveliswaar de verkiezingen niet ver loren, maar zijn winst komt wel neer op een verpletterende nederlaag. De verschuivingen zijn miniem in cij fers: als gebruikelijk is de Unionist Party de grootste, maar dat zegt wéinig, Eén deel van de Unionisten namelijk is er hartelijk van over tuigd dat O'Neill veel te voorkomend is jegens de katholieke minderheid. De helft ongeveer van de afge vaardigden in het parlement staat formeel achter de gematigde premier maar het is nog de vraag of ze ach ter hem zullen blijven staan nu bij de Verkiezingen duidelijk is geble ken hoe onder de bevolking papen haters als dominee Paisley een ster ke aanhang hebben. Linkse groeperingen O'Neills eigen district geeft er een voorbeeld vanHij is 23 jaar zonder tegenkandidaat gekozen, een teken dat alle andere partijen ervan over tuigd waren dat tegen hem niet viel op te boksen. Ditmaal haalde hij een krappe meerderheid van nog geen vijftienhonderd stemmen op uitgere kend dominee Paisley. En dan waren er nog andere kandidaten van het fellere soort, zodat O'Neill in feite door een minderheid van zijn district is afgevaardigd. En zo is het onge veer over heel Ierland. Opvallend is dat de kalhol'eken die uit zijn op wat men kan noemen gelijke burgerrechten, zich niet en bloc achter O'Neill hebben geschaard die tenminste ook daarvoor ijvert. Het vermoeden bestaat dat die ka tholieke stemmen voor een groot deel zijn gegaan naar linkse groepe ringen die ih felheid niet onderdoen voor Paisley's aanhang. Waarmee dan alle voorwaarden zijn vervuld voor bloedige botsingen, die onder de opvliegende Ieren toch al gauw ontstaan. De redelijkheid zegeviert niet zo heel vaak ih verkiezingen, maar een glorieuze zege van de onredelijkheid als in Noord-Ierland i-s gedemon streerd is toch wel bijzonder zeld zaam. 43 Via een andere uitgang kwam De Boer weer op het plein en liep naar zijn fiets. Inmiddels was een andere rij wiel agent ook naar bulten- gekomen "en samen reden ze terug naar de Spaarndammerstraat. „Weet je het nummer nog?" vroeg de ander. De Boer schudde zijn hoofd. ;,Daar heb ik niet op gelet. Maar het was vlak bij een tramhalte, en ik herken toch wel de deur. Er waren er een stuk of drie op een rijtje en die man kwam uit de middelste." Hij keek eens naar de pakhuizen, maar er waren er meer dan drie. Drommels, uit welke was die man ook weer gekomen? Op dat ogenblik ging een deur van een der pakhuizen open en een an dere meneer kwam naar buiten. Hij keek even rond en zag bijna direct de beide agenten staan. Een ogen blik aarzelde hij, toen keerde hij op zijn schreden terug en ging weer naar binnen, de deur in het slot gooi end. De Boer keek de ander aan, die zijn fiets neersmeet en naar de deur liep. „Zie je wel", zei de Boer, „dat het geen zuivere koffie is? Die vent hoeft een kwadd geweten!" De ander rammelde aan dc deur en sommeerde: „Doe open. Politie." Maar hij had net zo goed kunnen zeggen: „Hier is dc bakker", want binnen reageerde niemand. Dc Boer talmde niet langer. Ei- was natuurlijk een tuin achter deze pakhuizen cn wellicht zou de man via zo'n tuin toch nog kunnen ver dwijnen. Hij haalde zijn revolver te voorschijn cn sloeg dc matglazen ruit in. Hij kon door de gemaakte ope ning nog net zién, dat iemand door een deuropening naar achteren ging. De Boer ging met zijn arm door- de gemaakte opening en probeerde van binnen uit de deur te openen. Dat gelukte en weldra waren ze bin nen. Met de revolver in de vuist renden ze door de deuropening en kwamen via een ander vertrek in een smal keukentje op een binnen plaats, die echter vrij hoog ommuurd was. Daar sonden drie mannen, als ratten in de val. Ze begrepen wel, dat ze geen kant heen konden en ze staken, zonder daartoe gesommeerd te zijn, de handen in de hoogte. Een goed half uur, nadat De Boer met zijn collega van het Haarlem merplein vertrokken was, keerde hij alweer terug, nat van het zweet, maar in de overtuiging, dat hij een goede slag geslagen had. Wat deze heren op hun kerfstok hadden, wist hij nog niet, maar dat kwam er wel uit. Voor alle zekerheid had hij ze gefouilleerd cn bij ieder een zakje diamanten gevonden. Als daar 'geen luchtje aan zal Op het posthuis telefoneerde hij het hoofdbureau en daar hoorde men stom van verbazing, dat op de post Haarlemmerplein iemand zat, die beantwoordde aan hel signalement, dat dc detective Holm die nacht op gegeven had. En hel werd nog dui delijker dat men althans dc leider- en enkele leden van de bende te pak ken had, toen Dc Boer vertelde, dat hij op de drie heren elk een zakje diamanten gevonden had. Terstond werd een overvalwagen naar do Spaarndammerstraat gestuurd cn door b. ten wesepe vandaar zou men tevens de leider van de bende halen. Deze zat inmiddels op hete kolen. Het duurde hem allemaal te lang en die wachtcommandant hield hem teveel in de smiezen. De politieman was zo gaan zitten, dat hij met één sprong bij de deur zou zijn, zodat ontsnappen onmogelijk was. Er was iets niet in orde, dat begreep hij nu wel. En hij begreep het helemaal, toen een grote overvalwagen voor het posthuis stopte en enkele agenten binnen kwamen, waaronder de in specteur, die de nachtdienst had ge had. Hij knikte tevreden. „Dat is knap werk geweest, Dc Boer," zei hij tot de agent, die inmiddels ook te voor schijn was gekomen. En zich toen tot de lange man wendend: „En hier is zo waar onze vriend „De Belg" nietwaar? Alias Van Deuveren, alias Oudenaarde. Namen genoeg. De vin gerafdrukken klopten uitstekend, al is het alweer twaalf jaar geleden. Maar de bendeleider loosde een zucht en begreep, dat het spel uit was. Hij zei niets meer en liet zich gewillig meenemen naar zijn kor nuiten, die reeds geboeid in de over valwagen zaten. Een half uur later werd dc wacht bij perceel 224 Oude Zijds Achterburgwal opgeheven. Vanuit Leiden was inmiddels bericht gekomen, dat daar ook iemand in arrest zat. Naar alle waarschijnlijk heid was dc hele bende geknipt. Er- zouden voorlopig althans geen dia manten meer naar België gesmok keld worden. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4