DE ZIERIKZEESCHE COURANT Scherpe Russisch-Chinese notawisseling na grensincident MORRIS Luchtaanval op plaats in Biafra Zware aardbeving trof Iberisch schiereiland en Noord-Afrika Russische waarschuwing Weer doodvonissen gemeld uit Irak Russen versperden weg Helmstedt-Berlijn Westduitse leiders zoeken vermindering spanning rond Berlijn „Frankrijk is onze oudste bondgenoot" Wordt Golda Meir premier van Israël? Staatsgreep in Syrië GEUEENTE Zierikzee.- Ueelstraat 8 «raxuc. Mi abonn. Zierikse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 3 maart 1969 125ste jaargang Nr. 20158 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE; Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur:- M. 8ij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) f 1,75 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Bestaan „0. en UNieuwerkerk bedreigd Ernstig incident Peking—Moskou MOSKOU/PEKING. 3-3. De Sow- jet-Unie en de Chinese Volksrepu bliek hebben -zondag scherpe pro testnota's gewisseld na een grensin cident waarbjj aan beide zijden do den en gewonden vielen. Moskou en Peking geven elkaar de schuld en dreigen met ernstige gevolgen bij herhalingen. De eerste mededeling over het in cident kwam uit Moskou waar het persbureau „Tass" dat meldde dat een gewapende Chinese eenheid de rivier de Oessoeri was overgestoken naar Russische grenswachten" in het gebied van Nizjne-Michailovka, on geveer 180 kilomter van Chabarovsk. „Er zijn doden en gewonden. Door heli resolute optreden van de Russi sche grenswachten waren de grens- overschrijders van Russisch gebied verjaagd". Verdere bijzonderheden werden niet gegeven maar een re- dakteur van Tass zei; „zoals bij elke militaire aktie veronderstelt men dat aan beide zijden doden en gewonden zijn". In een Russische protestnota aan de regering in Peking staat dat even tuele verdere „provocatieve grensin cidenten zullen worden afgeslagen en resoluut de kop ingedrukt". Volgens de lezing van Peking, die vanochtend (maandag) vroeg is ge geven hebben Russische grenswach ten verscheidene Chinese militairen gedood en gewond toen zij bij Tsjen Ta Pao in de provincie Heiloeng Ki- ang met pantserwagens en vracht auto's op Chinees gebied doordron gen. In een nota van het ministerie van buitenlandse zaken staat dat China het incident „zeer ernstig" op vat en dat het „bloedvergieten ge heel door de Russen is veroorzaakt". De Chinezen hadden pas na herhaal de waarschuwingen teruggeschoten en de Russen verdreven. Advertentie Q0M.ITC FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Oarage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 OEMOEAHIA, 2-3. Een vliegtuig van de 'Ni'geriaanse luchtmacht heeft zondagmiddag tenminste drie bom men 'laten vaillen op het centrum van Oemoeahia, de hoofdplaats van Bia fra. Volgens Biafraanse functionais- sen werden vijf mensen gedood en 30 ernstig 'gewond. Een der bommen kwam terecht in een drukke straat en maakte vier huizen met de grond gelijk. Een an dere viel vlak bij een ziekenhuis.- Jongemannen pleegden bankoverval in Spekliolzerheide KERKRADE, 1-3. Twee nog onbe- kende jongemannen hebben vrijdag avond een overval gepleegd op het kantoor van de Middenstandsbank in Kerkrade-Spekholzerheide. Een van de twee was gewapend. Hij eis te van de 67-jarige kassier M. Au- genbrou „alle poen" op. Tot drie keer toe moest de kassier naar de safe die op wat klein geld na geheel werd geleegd. De buit bedroeg de in leg van vrijdag, een bedrag dat mo gelijk vanwege het feit dat het de laatste dag van de maand was, kan oplopen tot 10.000 gulden. Een nauwkeurige berekening was nog niet gemaakt. „Het Chinese leger zal verdere po gingen tot binnendringen vastbeslo ten afslaan. De Sowjet-Unie zal de volle verantwoordelijkheid dragen voor verdere incidenten". De Russi sche protestnota is verworpen. liet is het ernstigste incident in een reeks grensincidenten sedert het ideologische geschil tussen Peking en Moskou. Het enige incident waarbjj tot nog toe melding van schieten Is gemaakt had enkele jaren geleden plaats toen Chinese militairen, vol gens Moskou, op vluchtelingen had den geschoten. Snel wereldkundig Waarnemers in Moskou wijzen op de snelheid waarmee de Russen het incident wereldkundig hebben ge maakt en een protest hebben inge diend. Tot nog toe was nooit op de dag zelf bekendheid gegeven aan dergelijke gebeurtenissen. Men legt verband met de toegenomen woor denstrijd tussen de twee communis tische landen nu het tijdstip van de zo vaak uitgestelde (door het Krem lin verlangde) communistische we reldconferentie nadert. LISSABON, 28-2. Het Iberisch schiereiland en Noord-Afrika zjjn vrijdagmorgen vroeg door een zware aardbeving getroffen, die zeker een minuut aanhield. In de drie getrof fen landen - Marokko, Portugal en Spanje - is de materiële schade ech ter gering. Er zijn vijf doden te betreuren. In de voorstad Sale van de Marok kaanse hoofdstad Rabat, werden twee meisjes bedolven onder puin. De drie andere slachtoffers, een 64- jarige vrouw uit de Portugese stad Bareiro en twee even oude inwo ners van Sevilla in Spanje, stierven aan een hartaanval. In Portugal, waar in 1755 bij een aardbeving zeker 15.000 mensen de docd vonden, veroorzaakte de aard beving grote paniek. Duizenden in woners van ^Lissabon verlieten in de nachtelijke uren hun woning. Au tobezitters trachtten zo spoedig mo gelijk de stad te verlaten, waardoor monumentale verkeersopstoppingen ontstonden. Driehonderd patiënten van het Sao Jose ziekenhuis werden Overval op postkantoor in Utrecht UTRECHT, 1-3. Een ongeveer 19 a 20-jarige jongeman heeft een be drag van ongeveer 13.000 gulden ge roofd uit het postkantoor aan de J. P. Coenstraat in Utrecht. De over- waller bedreigde de lokettiste met een pistool. Het signalement van de overval ler luidt; leeftijd ongeveer 19 20 jaar. Indisch type, ongeveer 1,65 me ter lang, draagt een lichte bontjas en heeft een zwarte actentas bij zich. De buit bestaat uit bankpapier van honderd gulden en 25 gulden. ge-evacueerd, nadat scheuren in de muren en het plafond waren gecon stateerd. Ongeveer 60 personen lie pen verwondingen op. De aardschok had volgens waarne mingen van verscheidene seismogra- fen een kracht van 7,5 graden, ge meten op 12-puntsschaal van Rich ter, in het epicentrum, ruim 230 ki lometer ten zuidwesten van Lissa bon. In Lissabon zelf had de schok een kracht van 5,7 graden. In Spanje, waar vijf gewonden vielen, werd de schok overal ge voeld, maar nergens ontstond grote schade. In Marokko eiste de aardbeving naast twee doden vier gewonden. MOSKOU, 2-3. De Sowjet-Unie heeft de Westelijke Gealieerden zon dag gewaarschuwd, dat zij waarbor gen weigert voor de veiligheid van vluchten naar West-Berlijn als deze gebruikt zouden worden voor het vervoer van Westduitse kiesmannen naar West-Berlijn voor de aldaar op 5 maart voorgenomen presidentsver kiezingen. NEW YORK, 2-3. Volgens het Amerikaanse Joodse comité zijn in Irak opnieuw zeven personen ter dood veroordeeld op beschuldiging van spionage voor Israël. Onder ihen zouden twee of drie Joden zijn. HELMSTEDT, 2-3. Oostduitse grenswachten hebben zaterdag en zondag bij de doorlaatpost Helm- stedt/Marienborn de autoweg naar West-Berlijn enkele malen voor het verkeer in beide richtingen afgeslo ten. Ze brachten een versperring van drie horizontale metalen stangen aan, waarachter acht schildwachten met het machinepistool in de aan slag werden opgesteld. „Voor zover ik weet is het de eerste maal dat dit gebeurt", zei een Westduitse func tionaris. Na de afsluiting van de weg, een van de drie hoofdwegen tussen de Bondsx-epubliek en West-Berlijn, vormde zich aan de Westduitse kant van de grens al snel een lange rij personen- en vrachtwagens. De Sowjet-Unie en Oost-Duitsland hebben als bekend in verband met de door West-Duitsland aangekon digde presidentsverkiezing in West- Berlijn met strenge maatregelen ge dreigd. Zaterdagavond steeg de spanning aanzienlijk door een van Oostduitse zijde afgekondigd verbod op het vervoer van militaire goede ren van West-Berlijn naar de Bonds republiek. De Russen beschuldigen Bonn ervan, dat het in West-Berlijn militaire en strategische goederen liet vervaardigen en soldaten wierf. De afsluiting van de weg Helmstedt- Berlijn houdt mogelijk verband met aangekondigde Russisch-Oostduitse militaire oefeningen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's r Er is maar één soort liefde, maar er bestaan duizend ver- f schillende nabootsingen van. f JERUZALEM, 2-3. De Israëlische ministers van de Arbeiders Partij hebben zondagavond de 70-jarige oud/minister van buitenlandse zaken mevrouw Golda Meir aangewezen ails hun keuze voor premier, zo heb ben gezaghebbende partijkringen in Jeruzalem gezegd. De 13 ministers van de arbeiderspartij in het coali tiekabinet waren voor overleg ont boden door de waarnemend premier generaal Yiigal Alton. Slechts één van hen zou hebben tegengestemd. Hoewei 'de naam van de tegenstem mer niet bekend is gemaakt, menen waarnemers dat het generaal Mosje Dajan, de minister van defensie is. Nixon te Parijs: PARIJS, 1-3. „Het is normaal dat Frankrijk het laatste land is dat ik bezoek, want Frankrijk is onze oud ste bondgenoot, een land dat in zijn geschiedenis zowel roem als trage dies heeft gekend". Zo begon pre sident Nixon zijn toespraak toen hij vrijdag in Parijs was gearriveerd voor een bezoek dat tot zondagmid dag heeft geduurd. „U heeft gezegd, mijnheer de pre sident, dat Frankrijk geen Frankrijk kan zijn zonder „grandeur". Uw woorden gelden echter niet alleen voor Frankrijk, maar voor alle lan den. De westerse wereld heeft een bestaan van materieel gerief opge bouwd, maar wij zijn bezig te leren dat materiële resultaten zonder een verheven doel steriel zijn, dat ver anderingen zonder doel tot chaos lei den, dat een beweging zonder rich ting demoralisatie betekent", zei Nixon. De Amerikaanse president merkte verder op; „Wij eerbiedigen uw overtuiging. Wij zullen ons inspan nen om gebieden van gemeenschap pelijke verstandhouding te zoeken. Wij zullen spreken, maar ook luiste ren. Want zonder Frankrijk is er geen Europa". Nixon deed een beroep op De Gaulle „gezamenlijk op weg te gaan" om een nieuwe zin voor de doelen van het westen en een rechtvaardige en duurzame vrede te zoeken en zei, „we zullen de leuzen van onze oude geschillen niet herhalen". WEST BERLIJN BONN, 2.- 3 Bondskanselier Kiesinger, minister van buitenlandse zaken Willy Brandt, minister voor kwesties ge heel Duitsland betreffende Herbert Wehner, regeringswoordvoerder Günther Diehl, diens plaatsvervan ger Conrad Ahlers en verscheidene staatssecretarissen z(jn zondagavond kort voor middernacht in Bonn bij eengekomen om opnieuw de jongste ontwikkelingen in de crisis rond Berlijn te bespreken. Volgens ingelichte kringen willen de Westduitse leiders de mogelijk heden om als nog tot een verminde ring van de spanning te komen on derzoeken, maar de officiële voor lichtingsdienst wil niets zeggen over het onderwerp van gesprek. Men wijst er slechts op dat in de loop van de zondagavond Kiesinger zowel als Brandt en Wehner in alle stadia van de huidige crisis duidelijk hebben gemaakt dat de regering alles wil doen om tot vermindering van de spanning te komen maar weigert eenzijdig concessies te doen. In Bonn wil men ook niets zeggen over ge ruchten volgens welke burgemeester Schütz van West-Berlijn met instem ming van de regèring in Bonn aan Oost-Berlijn nieuwe voorstellen zóu hebben gedaan. Inmiddels wijzen westelijke gealli eerde functionarissen in West-Berlijn erop dat de Russen met hun waar schuwing zonder meer de veiligheid van de Iuchtcorridors naar West- Berlijn niet te kunnen garanderen vex-der zijn gegaan dan ooit bij een crisis rond Berlijn. In april 1965, bij Russisch-Oost duitse oefeningen, waarschuwden de Russen hun westelijke collega's in het vliegveiligheidscentrum dat de veiligheid van vluchten boven de 2000 meter niet kon worden gegaran deerd. Verscheidene verkeersvlieg tuigen werden door Russische straal vliegtuigen gehinderd tijdens deze manoeuvres, die wex-den gehouden tijdens een voltallige vergadei-ing van de Bondsdag in Berlijn. In 1964 waarschuwden de Oost duitse en Russische autoriteiten dat de veiligheid van directe lijnvluch- ten tussen Bex*Iijn en New Yox-k niet kon worden verzekerd, daar deze - volgens hem - niet in overeenstem ming waren met de na-oorlogse ovex-eenkomsten tussen de vier mo gendheden. Symbool De luchtcorridox-s naar West-Ber lijn zijn reeds jax-en het symbool van westelijke vastbeslotenheid de posi tie in West-Berlijn onverschillig wat er kan gebeui-en, te handhaven. Het zijn drie 32 kilometer bx-ede lucht wegen van Frankfort, Hannover en Hamburg naar Bei-lijn waarover de Oostduitsei's geen enkele eonti*óle uitoefenen. ZIERIKZEE, 1-3. Deze jeugdige en sportief geüniformeerde jonge Zierik- zeeënaars maken deel uit van de thans tot in de piLntjes geklede drumband van de dit jaar jubilerende gymnastiekvereniging „Rust Roest". De drum band maakte zaterdagmiddag in het fleurige gezelschap van „de majorettes" op grootscheepse wijze z'n opwachting bij het gemeentebestuur en vereni gingsbesturen. Daartoe werd gedefileerd voor het stadhuis in de Meelstraat. Na deze opgewekte manifestatie werd een rondgang door de stad gemaakt. Intussen dronken de genodigden de erewjjn tijdens een geanimeerde bijeen komst in het stadhuis. Een verslag van deze bijeenkomst, die stond in het teken van hel naderende „Rust Roest" jubileum, is elders in dit nummer opgenomen. (Foto: Ziferikzeesche Nieuwsbode). De ministers zouden het voorts eens zijn geworden over de vorming van een nieuwe regering met een zelfde portefeuille-verdeling als de regering-Es j kol. Px-esident Podgorny van de Sow jet-Unie zal deze maand een offici eel bezoek bx*engen aan Algerië. Dit heeft het persbux-eau Tass gemeld. AMSTERDAM. Met het schrijvers- bal in de nieuwe vleugel van het stedelijk museum te Amstex-dam is de 34ste boekenweek geopend. Het luchtverkeer rond Berlijn en boven Oost-Duitsland wox-dt gecon troleerd door het vliegveiligheidscen trum dat in december 1945 werd in gesteld en waarin de Sowjet-Unie de Vex-enigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en Fx-ankrijk samenwer ken. Het is vierentwintig uur van de dag bezet steeds door vertegenwoor- digex-s van alle vier de mogendheden tegelijkertijd. De overeenkomst betreffende de Iuchtcorridors dateert van november 1945. Er wordt niet gesproken over bepaalde typen vliegtuigen die ex- toegang hebben, behalve dat het vliegtuigen moeten zijn van de naties die Duitsland regeren. De Westelijke Geallieex-den hebben daax-onder de afgelopen 22 jaar steeds verstaan dat burgervluchten alleen kunnen wor- den uitgevoerd door Amerikaanse, Britse en Franse luchtvaartmaat schappijen. De laatste grote crisis rond de luchtroutcs was in februari 1962 toen de Russen de vrfo'c doorvlucht be perkten tot een hoogte van 3000 me ter. De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben deze restrictie steeds betwist, maar de Sowjet-Unie stelde dat de geallieerde toestellen in de praktijk nooit hoger vlogen. Ondanks protesten vliegen de toe stellen van dc westelijke maatschap pijen nog steeds onder het plafond van 3000 meter. Plaatselijk opklaringen Verwachting tot dinsdagavond: Plaatselijk opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer; zwakke lot matige oostelijke wind en de zelfde temperaturen als vandaag of iets lagei-e. Voor woensdag: Aantal uren zon: 4 of minder. Min.-tenxpex-atux-en: omstreeks nor maal. Max.-tempei-atux-en: van ongeveer nox*maal tot 4 gx-aden onder normaal. Kanes op een dx-oge periode van min stens 12 uur; 70 px-ocent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 4 maart. Zon op 7.20, onder 18.25. Maan op 18.54, onder 7.35. Volle maan: 4 maart te 6.17. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 4 maart 3.39 v.m. 16.05 n.m. BROUWERSHAVEN 4 maart 3.28 v.m. 15.39 n.m. Spx-ingtij: 6 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen weekeinde be vond ons land zich aan de zuidflank van een hogedrukgebied, dat zich uitstx-ekte van Rusland tot over de Bx-itse eilanden. Boven zuidwest- Europa handhaafde zich een lage- di'ukgebied. Een randstox-ing hiervan drong, in betekenis afnemend, over Frankx-ijk naar onze omgeving en vex-ooi-zaakte, voornamelijk in het zuiden en westen van het land, re gen. Maandagmox-gen werd in Zie rikzee 44 mm afgetapt. Met ooste lijke winden stroomde lucht uit Duitsland binnen, waax-in het de af gelopen nacht in de noox-delijke pro vincies plaatselijk 2 gx-aden onder nul wex-d. Het komende etmaal vex-- plaatst een front, dat ten noorden van de Bx-itse eilanden ligt, zich lang zaam zuidwaarts, maar zal ons land niet bex-eiken, zodat in het huidige weertype maar weinig vei*andeiing zal komen. BEIROET, 1-3. In Syx'ië is zoals gemeld een staatsgreep gepleegd President Atassi, de adjunct-secx-e- taris van de Syrische Baathpartij. Sala'h Jediid en de ministers van bui tenlandse en binnenlandse zaken staan onder 'huisarrest. Tien leden van het zestien man stex-ke bestuur van de Baath-partij zijn gearres teerd. Formaties jagex-s vlogen za terdag boven Damascus waar het echter rustig is. Schutsluizen te Rillaiul-Bath AMSTERDAM, 28-2. De combina tie Benedac (Belgisch-Nederlandse Aannemer-scomib i n a tie) heeft, naar wordt medegedeeld, deelgenomen aan de besteding voor het maken van twee schuitsluizen in de Kx-eek- raiksluizen te Riüand-Ba'th. Zij was de laagste inschrijver voor een bedrag van f 62.972.000, de hoog ste was Icust, een combinatie van de I.G.B. te Bx-eda, de Holilandsche Be- ion in Rijswijk, de Amsterdamse Ballast en drie Belgische onderne mingen met een som van f 69.438.000. Zestig doden na aardbevingop Celebes DJAKARTA, 1-3. In de ruïnes van 300 huizen die tijdens de aax-dbeving van zondag in Madjene. op Celebes. zijn ingestox-t, zijn de stoffelijke res ten van zestig mensen gevonden. Dit 'heeft het ministerie van sociale za ken in Djakarta zaterdag bekend ge maakt. De aardbeving veroorzaakte aai-dvex-schuivingen. Langs de kust van Max-jene werden vissershuisjes verwoest door de vloedgolf, die op de aardbeving volgde. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1