in die stad daar is een straat metro* nieuws j Waarde van het J menselijk lichaam INGEZONDEN STIKKEN Geslaagde feestavond openbare lagere school te Burgh Wat biedt de BEELDBUIS? Weduwe te koop Franse hoofdstad verliest „zijn buik" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrydag 28 februari 1969 Nr. 20157 EVANSTOWN (Illinois), 27-2. f De inflatie heeft voor allen f ook een goede zijde. Sinds 1936 f is de gemiddelde waarde van f het menselijk lichaam gestegen f van 98 dollarcent (3.54 gulden) r tot 3.50 dollar (12.67 gulden). f De waardeberekening is af- f komstig van de Amerikaanse f biochemicus prof. Donald For- r man van de Northwestern uni- f versiteip in Illinois. Het men- f selijk lichaam is volgens hem opgebouwd uit weinig waarde- f volle stoffen, zelfs als men re- kening houdt met de sporen r goud en zilver die erin voor- komen Aau de heren Haitsma en Sehiereilandinan Eerstgenoemde leest de meeste stukjes van S. niet, stomvervelend en ga zo maar door. Ik lees ze wel en.met plezier. De inhoud mag dan dikwijls onbeduidend zijn en in de meeste gevallen „tot enkele re gels" te herleiden. Waarom mag een krantenman één en ander niet ver sieren en een stukje aanbreien tot sappige, lichtvoetige lectuur temid den van het harde nieuws? Wat het cursiefje over „Later" be treft - de directe aanleiding tot het „ingezonden" van de heer H. - kan ik niets zeggen. Onze t.v. staat nog steeds in Eindhoven en ik ga bij een ander geen kastje kijken. De heer H. noemt zeer vele zaken op waarop de Z.N.-bode zijn lezers meer voorlichting en infoi-matie enz. kan geven. Ik ben het daar niet mee eens. De Z.N.-bode is tenslotte een streekblad voor Schouwen-Duive- land met plaatselijk nieuws en geeft ook tamelijk geregeld „een blik door het wereldvenster". Wil iemand uitgebreider informa tie over het wereldgebeuren dan be let niemand haar of hem het lezen van een „goede" krant, die weer in formatie en achtergronden geeft. Maarook bekeken van hun standpunt, 't zij „De Waarheid", „Trouw" en noem maar op. En wie een t.v.-rubriek met „dege lijke" recenties wil, neme een abon nement op een blad, die ze publi ceert. De heer H. noemt, een groot aan tal zaken op waartegen - en m.i. te recht - geprotesteerd moet worden. Maarziet hij kans de door hem zo genoemde „idealistische" jeugd daarvoor warm te krijgen? Waar bleef hun protest - om maar iets te noemen - tegen de extra 225 miljoen voor de Nato, aangenomen door de Tweede Kamer - eeuwige schande - met zitten en opstaan? In dit verband zou ik S. willen vragen: gelooft U nu werkelijk en onvoorwaardelijk dat de Leopard- tanks o.m.(!) onze niet vlekkeloze de mocratie moeten beschermen? „Als de orde zo gehandhaafd moet worden, dan pas ik voor die orde. Als de menselijkheid zo tegen de chaos moet worden beschermd, dan kies ik voor menselijkheid in de cha os, inplaats van onmenselijke orde". (Prof. J. de Graaf). C. van Burgh, Kerkwerve Reaktie op: Aan de T.V.-recensent of te wel Schiereilandman Toen ik het ingezonden stuk las dat dinsdag 25 februari in de Nieuwsbode verscheen en met name het commentaar daarop schoot er bij mij iets verkeerd. De schrijver van het stuk, de heer Haitsma, werd door de redaktie afgeschildex-d als iémahd die „vies, misleidend, één zijdig, onvolgroeid, onvolwassen enz." zou zijn. Deze woorden ston den letterlijk in het commentaar ver meld. Misschien moet volgens de re daktie uit de tekst van het stuk wor den opgemaakt dat deze woorden werkelijk van toepassing zijn, maar als dat zo is vind ik het een volko men uit de lucht gegrepen sei'ie be schuldigingen. Ik heb het idee dat de heer Haits ma volkomen gelijk had wat betreft de inhoud van door Schiereilandman geschreven stukjes. Het is toch im mers een feit dat zij dikwijls alleen z.g. „lachertjes" bevatten die qua nieuwswaardigheid nauwelijks iets té betekenen hebben? Ik geloof dat zelfs de samensteller in persoon dit niet kan ontkennen! Verder hield de heer Haitsma een naar mijn mening volkomen gex-echt- vaardigd betoog over de zaken die de Nieuwsbode betx-effen. Waax'om moet er dan toch zo'n oppijpend ver haal achter? Alle zaken die opge noemd zijn in het stuk van de heer Haitsma zijn feiten die niet te ont kennen zijn. Ik weet wel, de waar heid is moeilijk te accepteren maar als journalist moet men dacht ik wel tegen gerechtvaardigde kritiek zijn opgewassen. Waarom is de heer Haitsma een vies, misleidend, onvolgroeid enz. persoon als hij zegt dat wanneer S. de jeugd niet kan begrypen, hij er beter niet over kan schrijven? Uit een niet - begrijpen komt maar al te vaak een vooroordeel voort. De redaktie had het in zijn com mentaar ook over het feit dat men bang is een z.g. „overfrappe" te ma ken. Wel, beste redaktie, neem dan van mij aan dat U er in dit geval een behoorlijke gemaakt hebt. Ik vind dat warmeer U een commen taar op een ingezonden stuk wilt ge ven U er toch in geen geval het per soonlijke vlak bij moet betx-ekken. Ik wil de heer Haitsma gx-aag mee delen dat ik volkomen achter hem sta en de serie zwakke verwensin gen in totaal niet begrijp. Met dank voor de plaatsing, Noordgouwe H. H. Bos (Meneer Bos, Uw stuk is er gewoon naast. Ik acht de heer Haitsma ais mens even hoog als ieder ander. Mijn uitval gold niet zijn persoon, maar zijn houding en i-eactie op allex'lei zaken. Dat U meneer H. H. Bos dat vex-schil niet vex-mocht te ontdekken, voert bij -hei'haling tot de conclusie dat lezen moeilijk is. S.). Gevaar voor ganzen DEIN HAAG, 27-2. Het Kamerlid drs. H. M. Franssen (P.v.d.A.) heeft in schriftelijke vragen aangedron gen op het treffen van maatregelen tegen de ganzenjacht in ons land'. In deze vragen, gex'icht tot de mi nisters van landbouw en van cul tuur, wordt melding gemaakt van het feit, dat in Friesland gedurende het jachtseizoen 1967-'68 ongeveer 2.000 ganzen geschoten wox-den. Hier- door, aldus drs. Framssen, dreigt de ze provincie de functie van één van de belangrijkste overwinlteringsge- bieden van west-Europa voor gan zen meer en meer te vexliezen. Levend kalf lag in kadaverbak ANLOO, 27-2. In Anloo in Drente heeft zich een ernstig geval van die renmishandeling vooxgedaan. Voor bijgangers ontdekten in een kada verbak tussen de dode dieren een nog levend vaarskaif van ongeveer tien dagen. Na een ingesteld onder zoek door de rijkspolitie bleek dat de landbouwer H. S. uit Anloo hei dier, dat ziek was, met een dood kalf in de kad'averbak had gedeponeerd in de hoop dat ihet niet lang meer zou leven. Een dierenarts constateer de dat het d'ier aan ka2verziekte leed. Het kalf is voor verdere ver zorging 'in een sChutstal onderge bracht. Tegen de landbouwer is pro- cesverbaal opgemaakt. Scheepvaartberichten Acmaea, 27-2 rede van Saigon. Abida, 27-2 te New York. Gulf Swede, 27-2 420 m. w.n.w. Fre- mantle naar Meixa Al Ahmadi. Korenia, 27-2 150 m. z.w. Calcutta naar Perzische Golf. Kenia, 26-2 500 on. w. Sint Helena naar Durban. Skadii, 26-2 55 m. z.o. Mona eil naar Savannah. Zafram, 26-2 300 m. o.z.o. Beira naar Men-a Al Ahmadi. KERKNIEUWS Regeling voor studenten- ecclesia te Amsterdam HAARLEM, 27-2, Het bisdom Haarlem deelt mede dat in aanslui ting op de verklaring van 11 febru ari 1969, waarin de prediking buiten de eucharstieviering niet werd toe gestaan en als resultaat van de daar op volgende 'besprekingen', de bis schop van Haarlem, na overleg met de Nederlandse ibisschoppen bereid As voor de 'Studentenecclesia te Am sterdam de volgende regeling te tref fen: ■1. Het experimenteerkarakter van de studentenecclesia wordt door de bisschoppen erkend. 2. Rond heit geheel van de expe rimenterende studentenecclesia' zal een commissie worden benoemd ter begeleiding vain het experiment. De begeleidingscommissie draagt in op dracht van de bisschop van Haarlem en in samenspraak met de pastor-es en de studentenecclesia de verant woording voor het experiment, met name wat betreft de geloofsverkon diging en 'de liturgische vormgeving. De commissie volgt het experiment, evolueert het en bepaalt de omvang ervan. Afschaffing filmcensuur? DEN HAAG, 27-2. Naar het oor deel van de adviescommissie film keuring dient de in de bioscoopwet verankerde filmcensuur niet langer te worden gehandhaafd. De commis sie (komt 'tot 'deze conclusie in een gepubliceerd rapport, dat is aange boden1 aan 'de minister van binnen landse zaken. Uit de openbaarma king van het rapport mag riet wor den geconcludeerd, dat het kabinet reeds een standpunt zou hebben be paald over de daarin aangesneden principiële en financiële aspecten. ZONDAG 2 MAART. NED. I. De eucharistieviering komt op deze zondag uit de H. Bartholo- meuskerk in Poelgeest. In de middag Teleac en Matinee, dat misschien beelden van de Apollo 8 zal laten zien en in ieder geval de vaste ru brieken Verrekijker, Bosbrigadiers, Natte His en wegeninformatie. In kleur zien ice tenslotte de quiz „Wat doe je voor de kost'\ Als extra „Ik vind datwaarin Joop van Zijl de meningen van velen vraagt. Des avonds de wekelijkse bijbelvertelling voor de jeugd „Woord voor woord en Via Humana", een programma dat is gewijd aan de ethische proble matiek waarvoor een mens soms kan komen te staan. Na NTS-sport en het journaal een avontuur van Mai- gret. Het verhaal gaat over een ben de misdadigers uit Amerika, die Pa rijs onveilig komt maken .De FBI bemoeit er zich zelfs mee, wat Mai- gret helemaal niet aanstaat. In de maandelijkse rubriek „Signalement" behandelt Henk de By het verschijn sel acteur. „Achter het nieuws" sluit het V AR A-programma af. De NTS gaat dan nog een tijdje door met een reportage van de wereldkampioen schappen kunstrijden op de schaats. NED. II. De KRO brengt een Ita liaanse produktie van de opera De Troubadour, oftewel II Travatore van Giuseppe Verdi. Het is een ro mantisch verhaal dat zich afspeelt in de vijftiende eeuw in de zigeuner wereld. Met een sterrenbezetting uit Milaan mag men werkelijk een su blieme opera verwachten. De geza menlijke kerken gaan verder met de eerste aflevering van een serie over de grote wereldgodsdiensten, die door de Beierse en Oostenrijkse tele visie werden gemaakt. In deze eerste aflevering komt 't Boeddhisme aan de orde. De zondagavond wordt be sloten met „Frost op zondag". De grote David ontvangt weer vele gas ten, onder wie de Skiffle-koning Lonnie Donogan, the Flirtations, Vicky Carr, de Barron Knights en enkele toneelspelers. MAANDAG 3 MAART. NED. I. In het AVRO-programma „Vaders tegen wil en dank". Oom Bill koopt voor de kinderen een aquarium maar dat levert grote moeilijkheden op. De rest van het voorprogramma is voor Ria Bremer met haar RegiovizierOverigens bestaat de mogelijkheid dat we in deze tijd kunnen zien naar de ruim tewandeling rond de Apollo negen. Na het journaal de „Keerkwis" van Fred Oster. Dan een show rond de Engelse zanger Tom Jones. Hij zingt een aantal van zijn succesnummers en laat zijn gasten (o.a. Dusty Springfield) hetzelfde doen. Vervol gens de documentaire „Vracht in blik'' van Philip Bolhuys en Frans van Houtert .Onderwerp is het con~ tainervervoer, dat een steeds grotere vlucht gaat nemen. De verpakking van de te verzenden goederen is een wetenschap geworden. Na het laatste nieuws nog een teleaccursus. NED. II. Na „Scala'> neemt de NC RV de dienst over en begint met Attentie voor sport". De uitzending is gewijd aan de 22-jarige George Best van Manchester United, die is gekozen tot voetballer van het iaar 1968. Na het journaal het Duitse te levisiespel „Waldhausstrasse 20". Het gaat over een typisch Duits pro bleem. Hoofdpersoon is de jonge predikant Tarnquisf die wordt be noemd tot voorganger van de Zweed se gemeente in Berlijn tijdens de tweede wereldoorlog. Zijn voorgan ger is ten slachtoffer gevallen van het nazi-regiem. Hij maakte van zijn gemeente nl. een toevluchtsoord voor door de nazi's vervolgdenToch be sluit ds. Tarnquist hetzelfde te doen. Tot slot van de avond „Gezond Ge zin", de tweede aflevering van een serie van drie over de sexuele op voeding van kinderen. Advertentie. in zeeland ligt een stad en daar koopt u straks de mooiste uit elke prijsklasse 25% beneden de prijs BURGH. 27-2. De grote feestavond van de openbare lagere school te Burgh, die om de twee jaar gehou den wordt, vond woensdag onder grote belangstelling plaats in hotel „Het Wapen van Burgh". De heer A. de Bruine richtte als voorzitter van de oudercommissie zijn wel komstwoorden tot een volle zaal en in 't bijzonder tot burgemeester en mevrouw Everwijn, en de oud-leer krachten mej. A. J. A. Hartog en de heer A. J. de Kuijter. gestudeerd o.l.v. het hoofd, de heer A. Damman. De verbindende tekst werd uitstekend gesproken door Hes ter de Bruine. Na afloop dankte de heer de Brui ne een ieder voor het welslagen van deze avond. Mej. Bliek ging in de bloemetjes en de heren Damman en Krijnse Lokker kregen een boeken- bon. Het speet hem dat dooi- ziekte ds. Flink en de heer A. van Zuijen niet aanwezig konden zijn. Burgemeester Everwijn dankte de leerlingen en docenten namens het gemeentebestuur. „Een compliment waard om ook op deze manier on derwijs te mogen geven", zeide de burgemeester. Spreker had verder bewondering voor het doox-zettings- vermogen der oudercommissie, de ouders en zij die de kostumering ver zorgden. Een prachtige avond die over twee jaar zeker navolging ver dient. Het hiex-na door de jeugd afge werkte progx-amma bood de vele aanwezigen een zeer geslaagde en gezellige avond. Er was als eerste de blokfluitgroep van vijftien jongens en meisjes van alle klassen, die speelden onder leiding van mej. N. Bliek en ook een aantal rhytme-mo- gelijkheden demonstreerden met slagwerkinstrumenten. De eerste twee klassen werkten een aantal speelliedjes en -versjes af, met als grote uitblinker Willem Bouman, die deze winter al door Sin terklaas werd geroemd om zijn voor drachtskunst. Ook Annelies Bom had het intussen op dit gebied al ver ge bracht. Toneel en musical De leerlingen van de derde en viexde klas hadden onder leiding van de heer N. Krijnse Lokker het be weeglijke toneelspel „De Schat" in gestudeerd, waarin uitblonken Dia na Bouman, Yvonne Remmers en Jaap van Dienst. De hoogste klas bracht hiex-na de vlotte musical „Schip te water", een modern ge heel, met veel zang en voox-dracht. In de hoofdx'ollcn: Steef Groenleer als kapitein Baas, Jan Slager, als vader Batelaar, Sonja Kloet als moeder Batelaar, Jan v. d. Wex-f als Jan Batelaar en Anneke v. d. Kloos ter als Anneke Batelaar, Wim Speel man (Ouwe Tjeerd), Menno Slager (deurwaarder) en Jaap Kooman, burgemeestex'. De musical werd in- ZONDAG 2 MAART. NED. 1: 11.00 Eucharistieviering; 12.00 Einde; 14.00 Universiteit en ho geschool; 14.45 Socutera15.00 Nieuws; 15.02 Weekjournaal; 15.25 Wegeninformatie; 15.30 Openbaar kunstbezit15.45 Ik vind dat 17.25 Einde; 18.55 Fabeltjeskrant (in kleur); 19.00 Woord voor woord; 19.05 Via humana; 19.30 Sport; 20.30 Journaal20.35 Maigret en de gang sters; 21.50 Signalement (kleur); 22.40 Achter het nieuws; 22.50 Journaal; 22.55 Wereldkampioenschappen van kunstrijden (kleur); 23.40 Einde. NED. II: 18.55 Fabeltjeskrant (in kleur);'19.00 Journaal; 19.05 De trou badour; 21.15 Boeddhisme; 22.05 Frost op zondag; 22.55 Journaal. MAANDAG 3 MAART. NED. I: 1S.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Vaders tegen wil en dank (kleur); 19.30 Regiovizier; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Keer kwis20.50 Tom Jones-show; 21.45 Vracht in blik; 22.35 Journaal; 22.40 Pauze; 23.00 Teleac: Export; 23.30 Einde. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (w kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Scala; 19.30 Attentie voor sport (in kleur); 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Waldhausstrasse 20; 22.05 Gezond gezin; 22.30 Journaal. LONDEN, 26-2. Een 37 jaar oude Engelse weduwe, mevr. i Constance Dawber, die een i dochter heeft van zeven jaar, wil een man met genoeg geld om een lening van 2.000 pond sterling af te lossen, die zij ge bruikt heeft om goederen te kopen, die in waarde zijn ge daald. De weduwe heeft een J krant in de arm genomen om haar doel te bereiken. Evientu- ele gegadigden zullen overi gens van kinderen moeten houden, eerlijk, vriendelijk en attent moeten zijn, zo heeft de weduwe ,die haar adres ge heim houdt, nog gestipuleerd. Naar het A.N.P. van welinge lichte politieke zyde in Paramaribo verneemt, zal vandaag (vrydag), de informateur H. M. C. Bergen rap port uitbrengen aan de gouverneur van Suriname, naar wordt verwacht zal de gouverneur het ontslag van het kabinet Pengel dat zoals bekend twee weken geleden de „portefeuil les ter beschikking" stelde, aanvaar den. Morgen (zaterdagmiddag) hoopt de drumband van de g.v. „Rust Roest" zich, zoals gemeld te presenteren in nieuwe uniformen. Het zal een heel verschil zijn met het beeld van de foto: een opname uit het jaar 1930 van de eerste drumband van „Rust Roest". Hallen worden gesloopt PARIJS, 28-2. Dit weekeinde komt aan het bestaan van de legendari sche Hallen, door de schrijver Emile Zola betiteld als „de buik van Pa rijs", een einde. De vraag is of Parijs daarmee ook niet zijn hart verliest. De centrale markt wordt 12 km naar het zuiden verplaatst, naar de voor stad Rungis bij het vliegveld Orïy. Het is de grootste wijziging in het stadsbeeld sinds Baron Haussmann in de negentiende eeuw de boule vards en parken reorganiseerde. De hallen, gelegen 'tussen de Notre Dame en de Beurs, bestonden sinds 1135. Van de ouderwetse, vaak on hygiënische bouwsels ging een sfeer uit Idie 'de nieuwe 'klinische „markt van nationaal belang" nooit zal kun nen geven. De kooplui 'laten een we reld achter van middeleeuwse en 17'de eeuwse .gebouwen, nauive door gangen volgepakt met groente en fruit, prostituees, restaurantjes en uiensoep. Hun wachten dn plaats daarvan paviljoens met luchtverver sing over een oppervlak van 200 'hec taren, met 500 telextoestellen, een gesloten televisienet en niéuwe res taurants waarvan er een zich op een brug over een verkeersweg bevindt. Een groot probleem voi-men de naar schatting 300.000 ratten die zich voorheen in d'e hallen tegoed konden doen aan afval, maar met ingahg van hedén (vrijdagavond), wanneer de verplaatsing begint, op „honger- dieet" komen en de omliggende wij ken zullen overstromen. Honderd- vijftig rattenvangers staan met 65 voertuigen gereed voor een omsin gelingsoperatie. Ze zullen zowel dooi de riolen 'als boven de grond opruk ken, en de modernste verdelgings- miiddelen gebruiken. Weekeinde ARTSENDIENST Zaterdag 1 en zondag 2 maart Dokter W. Bontkes, Zierikzce, tel. (01110) 2280, neemt waar voor de ai-tsen Van Hoorn en Van der Waarden. Dokter H. J. Simons, Rcncssc, tel. (01116) 280, neemt waar voor de artsen Stenger en Terpstra. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113) 280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwcr- kerk, tel. (01114) 388, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Zr. W. C. Steutel, Haamstede, telef. (01115) 226, neemt waar voor zr. Van Beveren en zr. Werk man. DIERENARTS Dienst heeft: Dierenarts T. van Roon, Zierikzee, telefoon (01110) 2180. De weekeindedienstcn wangen aan zaterdagmorgen half tien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3