DE ZIERIKZEESCHE COURANT ijziging van financiële verhouding tussen staat en kerken Lichtenvoorde lust burgemeester niet Nixon in West-Berlijn geestdriftig begroet Bezoek Soeharto staat nog niet vast Nixon sprak met de Italiaanse regering Aardbeving in Portugal en Marokko Tweede Kamer verwierp na het prijsdebat ingediende moties Militaire situatie van Biafra is slecht" overgordijnen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 februari 1969 125ste jaargang Nr. 20157 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave N V. Drukkerij v'h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (ma*. 4 regels) 1,75 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B T W in dit nummer: Overkoepelend verenigingsorgaan Nieuwerkerk Comuiisttie gereed mei rapport DEN HAAG. 27-2. Minister prof. dr. H. J. Witteveen van financiën heeft de Tweede Kamer het rapport van de staatscommissie voor de za ken van de erediensten over de fi nanciële betrekkingen tussen de staat en de kerken aangeboden. De staatscommissie werd op 21 mei 1946 ingesteld. Deze zg. „Commissie van Walsum", waarvan aanvankelijk mr. H. L. s'Jacob voorzitter was, kreeg als opdracht te onderzoeken „of, en zo ja, in hoeverre de be staande praktijk met betrekking tot de financiële verhouding van de staat en de onderscheidene gods dienstige gezindten bestendiging dan wel herziening behoeft". In het rapport geeft de commissie haar visie op het hoofdprobleem. Hoe dienen de financiële betrekkin gen tussen de staat en de kerkge nootschappen in de toekomst gere geld te worden. Zij is tot de conclu sie gekomen dat de verhoudingsbasis waarop de staat en de kerkgenoot schappen berusten - dient te verval len en dat er in de plaats van de tegenwoordige, sterk verouderde en alleen voor de in 1815 reeds bestaan de kerkgenootschappen geldende re gelingen, op basis waarvan thans naar standplaatsen en personen ge- individualiseerde uitkeringen ge schieden tot een bedrag van f 3,5 min per jaar, een wet dient te komen die alle kerken op gelijke voet behandelt en voorziet in een jaarlijkse alge mene uitkering aan de kerken. Als enige praktisch hanteerbare maatstaf voor de verdeling van deze Stookolie uit tankauto weggestroomd AMSTERDAM, 27-2. Ongeveei' vijfduizend liter stookolie is donder dagochtend de Weesper Trekvaart ingestroomd nadat om ca. kwart voor twaalf een tien- (en niet 17-) tons tankwagen van Mobil Oil in de bocht van de Middenweg naar de Gooiseweg in Amsterdam-Oost om sloeg en de tank op verschillende plaatsen begon te lekken. De chau- feur, die mogelijk de bocht te snel nam, is met een shock in het zieken huis opgenomen. LICHTENVOORDE, 27-2. Dc vol tallige gemeenteraad van de Gelder se gemeente Lichtenvoorde, inclusief dc wethouders, heeft er ernstige be zwaren tegen, dat de burgemeester van deze gemeente, mr. F. J. Waals, aanstaande zaterdag 1 maart zyn werkzaamheden hervat na ruim een jaar met ziekteverlof te zyn geweest. Dit blijkt uit een open brief van de gemeenteraad, die in de loop van vrijdag zal worden verspreid. De reeds jaren slepende moeilijkheden tussen raad en burgemeester komen daarmee opnieuw in de openbaar heid. In de bewuste brief maakt de raad de acties openbaar, die hij in de afgelopen maanden heeft gevoerd om de terugkeer van mr. Waals te verhinderen. Men heeft er twee keer bij de commissaris der koningin in' Gelderland, mr H. W. Bloemers, en één keer bij het ministerie van bin nenlandse zaken op aangedrongen de burgemeester met vervroegd pensi oen te sturen of zijn ziekteverlof te verlengen. Zowel de commissaris als het ministerie achtte evenwel geen termen aanwezig om op dit verzoek in te gaan. uitkering beschouwt de commissie bet aantal kerkleden volgens de volkstellingen die om de tien jaar gehouden worden. De commissie stelt als jaarlijkse uitkering een bedrag van 50 miljoen gulden voor, periodiek te herzien in verband met fluctuaties in de waar de van het geld en in het totale aan tal kerkleden. Overweging Bij de bepaling van dit bedrug hebben enerzijds een rol gespeeld de historische aanspraken van een aan tal kerken op de bezoldiging van hun leraars, voor zover daarvoor niet uit vermogensopbrengsten kon worden geput en anderzijds de overweging, dat de tegenwoordige regeling vol komen verouderd is. Zij leidt tot on gelijkheid in de rechtsbedeling (niet alle kerken vallen er onder en de kerken die wel de voordelen van art. 185 genieten, worden niet gelijk behandeld), de uitkeringen hebben de maatschappelijke ontwikkeling niet gevolgd en evenmin de waardever mindering van het geld. BERLIJN, 27-2. „Op het moment dat Berlijn tegenover ongerechtvaar digde bedreigingen staat verheug ik me er in het byzonder over, dat ik onze verbondenheid met dc bevol king van Bcrlyn kan tonen. U staat op een voorpost van de vryheid, doch in het centrum van onze voortduren de zorg", zo verklaarde de Ameri kaanse president bij zyn bezoek aan Wcst-Bcrlyn. Generaal Ferguson, de Amerikaan se stadscommandant, begeleidde Ni xon naar een platform, vanwaar hij een parade van Amerikaanse mili tairen afnam. De kanonnen van langs het vliegveld opgestelde tanks vuurden saluutschoten af. Hierna richtte de president enige woorden tot de troepen, die hij dankte „voor hun diensten aan de vrijheid". „U bent hier in een land en in een stad die u graag mogen en die u nodig hebben. bent hier niet als een be zettingsmacht. U bent hier op grond van onze wens, die wordt gedeeld door de bevolking van dit land en van deze stad, hun recht op vrijheid te verdedigen", zei hij. Luchtbrug-gedenkteken Vervolgens reed Nixon naar het nabijgelegen luchtbrug-gedenkteken, dat een symbool is van de drie lucht- corridors waarlangs de Westerse DEN HAAG, 27-2. Het staat nog niet vast, wanneer president Soe harto van Indonesië, die van plan is van ongeveer 20 mei tot 10 juni een bezoek aan Europa te brengen en daarbij Parijs. Bonn', Brussel, Bel grado en Den Haag wil bezoeken, naar Nederland zal komen. Op een daartoe van Indonesische zijde ge dane suggestie, is van Nederlandse kant een tegenvoorstel gedaan, waarop uit Djakarta in Den Haag nog geen antwoord is ontvangen. Ook is nog niet vastgesteld op welke data de Indonesische president de andere hoofdsteden zal bezoeken. Wanneer het bezoek aan Nederland doorgaat, zal het een staatsbezoek zijn, waarvan ook de duur nog niet is bepaald bondgenoten voedsel en brandstof naar West-Berlijn vervoerden gedu rende de blokkade van 1948-1949. Nixon legde hier een krans ter ere van de 31 Amerikanen, 41 Engelsen en vijf Duitsers, die bij de luchtbrug om het leven zijn gekomen. Na deze plechtigheid maakte de president een rit door de stad, waar bij hem de tot dusver geestdriftigste begroeting van zijn Europese reis ten deel viel. De Westberlijners stonden rijen dik langs de route en juichten de Amerikaanse gast toe. Boekenbalversieringen toegestaan AMSTERDAM, 27-2, Namens het kabinet van de burgemeester van Amsterdam is de navolgende verkla ring uitgegeven: De burgemeester heeft zich na ontvangst van schriftelijke en mon delinge bezwaren tegen de versierin gen, die zullen worden aangebracht ter gelegenheid van het jaarlijkse boekenbal, nader geïnformeerd. De organisatoren hebben 'hem daarbij meegedeeld, dat de televisieuitzen - ding van de voorbereiding van de versieringen, door de aard van het medium een 'suggestie kan hebben gewekt, die niet uit het totaal der schilderingen zelf naar voren komt. Daarvan hebben zij ook bezwaar den, die zich op grond van de tele visieuitzending tot hen wendden, op de 'hoogte gesteld. Onder deze om standigheden en gelet op de aard van het boekenbal acht de burge meester geen reden aanwezig om in te grijpen. ROME, 27-2. President Nixon en Mariano Rumor, de ministers van leden van de Italiaanse regering zyn buitenlandse zaken William Rogers het in een gesprek eens geworden SèrtfPlctyo Nenni, en door diplomaten over de noodzaak van politieke een-deskundigen op defensiegebied, wording van Europa, maar ook dat Tevoren had Nixon een prive-onder- het by dit streven niet mag komen tot een breuk tussen Frankrijk en de andere Euromarktleden, aldus een Italiaanse woordvoerder. „Ook. moet .volgens, beide partijen ki-achtig maar voorzichtig worden gestreefd naar een meer open Euro pese gemeenschap, waarin zeker plaats moet zijn voor Engeland. Aan het gesprek in het quirinaal, ambtswoning van president Saragat, werd ook deelgenomen door premier houd met president Saragat gehad. Het gesprek over het Midden - Oosten tussen de permanente verte genwoordigers bij de Volkerenorga nisatie van dc V.S., de Sowjet-Unie, Frankrijk en Engeland zal hoogst waarschijnlijk de volgende week in New York beginnen, zo is donderdag van bevoegde zyde in Londen ver nomen. Dc datum is nog niet vast gesteld. LISSABON, 28-2. In Portugal heeft zich vannacht een krachtige aard beving voorgedaan, waarvan het epi centrum zich in de buurt van Coim- bra, 200 km ten noorden van Lissa bon, bevond. In Lissabon en andere steden vluchtten 'duizenden mensen de DEN HAAG, 27-2. De Tweede Ka mer heeft drie moties verworpen, die tijdens het debat over het prysver- loop sinds 1 januari 1969 waren in gediend. De motie van de heer Vellenga Kamerlid (terug uit Nigeria): n DEN HAAG. 26-2. Het Tweede- Kamerlid ir C. Cornelissen (K.V.P.) heeft in Den Haag op een perscon ferentie de ervaringen weergegeven, die hij vorige week opdeed tydens zyn reis door Nigeria, uitgevoerd op uitnodiging van dc Federale Rege ring. Advertentie zowel per meter als kant en klaar genaaid Grootste sortering van Schouwen-Duiveland Uit voorraad leverbaar. Vanaf I 3,75 por motor Ploeg- en Gardisette dealer n TUINMAN EN ZOON Mol 19 Zierikzee Telefoon 2887 Ten aanzien van de voedselsitua tie zei de heer Cornelissen dat het allemaal gelukkig nogal meevalt, al liet hij daar op volgen dat hij alleen in de door de federalen bevrijde ge bieden is geweest en niet in Biafra. „Er is in die gebieden geen hongers nood op grote schaal, de hulpverle ning werkt hier succesvol en zal moeten worden voortgezet, zo meen de hij. Over de militaire situatie gaf ir Cornelissen als zijn mening te ken nen, dat het er voor de Biafranen slecht uitziet. Het gebied dat overste Ojoekwoe in handen heeft, omvat nog slechts een procent van Nigeria. In de bevrijde gebieden komen ta melijk veel mensen uit het oerwoud te voorschijn, die nogal redelijk door de federalen worden behandeld. Sommigen worden volgens ir Corne lissen in kampen geplaatst, waar zij goed verzorgd worden. Teleurstelling Onder de Nederlanders in Nigeria trof het Tweede-Kamerlid over het algemeen teleurstelling aan over de Nederlandse houding in het conflict. De Nederlandse pers heeft volgens deze in Nigeria woonachtige Neder landers alleen goede woorden over voor Biafra. „Deze mensen zien hun eigen toekomst somber in. De fede ralen hebben weinig begrip voor de stopzetting van de Nederlandse wa penleveranties, wa armee indirect partij wordt gekozen voor Biafra", zo meende de KVP-er, volgens wie Nigeria niet erg gesteld is op zaken doen met Nederlanders. (P.v.d.A.) om de kosten van de zie kenfondsverzekering voor beaarden met lage inkomens te beperken vond onvoldoende ondersteuning. Slechts de fracties van P.v.d.A., D '66, PSP, CPN, Boerenpartij en de groep-Aar den 'gaven hun stem aan dit voor stel. Eenzelfde lot was de motie-Janssen (groep-Aarden) beschoren, waarin werd voorgesteld de eerstvolgende huurverhoging niet op 1 apri'l a.s. te doen plaatsvinden maar uit te stellen tot ten minste 1 juli 1969. Ook deze motie verwierf de stem men van P.v.d.A., D '66, PSP, CPN, Boerenpartij en groep-Aarden. De derde motie, van mevr. Brauti- gain (P.v.d.A.). waarin de wenselijk heid tot uitdrukking kwam op basis van ide prijzen van eind december 1968 een algemene prijsmaatregel in te voeren werd verworpen. Vóór stemden P.v.d.A., D '66, PSP, CPN en de groep-Aarden. Israëlische bevolking nam afscheid van Esjkol JERUZALEM, 27-2. De Israëlische bevolking heeft donderdag afscheid genomen van premier Levi Esjkol. die woensdag aan een hartaanval was overleden. De baar stond sinds acht uur in de ochtend op het grote plein voor het parlementsgebouw. Een zwijgen de stoet had in de vroege ochtend de baar begeleid van de woning van Esjkol naar de „Knesseth". Om zes uur spraken militaire rabbijnen ge beden uit. Bij de familieleden voeg den zich een rij ministers, de voor zitter van het parlement Kaddisch Luz en de burgemeester van Jeru zalem, Teddy Koliek. Langs de route stonden duizenden belangstellenden. Donderdagochtend begon de offici ële nationale rouw, die duurt tot na de staatsbegrafenis heden (vrijdag). De vlaggen hingen halfmast en alle gelegenheden voor vermaak bleven dicht. COLORADO SPRINGS. Het wereld kampioenschap kunstryden voor pa ren in het Amerikaanse Colorado Springs is een volledige Russische aangelegenheid geworden. - V.l.n.r. Alexsei Mishin an Tamara Moskvina (2e plaats), Alexsei Ulanov en Irma Roonina (le plaats) en Ljudmila Be- lousova en Oleg Protopopov (3e plaats. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Vele mensen zijn sympathie ker door hun gebreken dan door hun deugden. straat op. Er is geen melding ge maakt van slachtoffers. In de Por tugese hoofdstad kwamen enkele schoorstenen omlaag en viel de stroom uit. Over de scha'de elders is niets bekend. De beving duurde der tig seconden en werd twee minuten later dóór een lichte schok gevolgd. Het was de zwaarste aardbeving se dert vele jaren. De aardbeving trof ook Marokko, aan de overkant van de middelland se zee, waar in de buitenwijken van de hoofdstad Rabat verscheidene huizen 'instortten. Ook daar is van slachtoffers geen melding gemaakt. In de omgeving van Marokko zijn drie gewonden uit het puin van een ingestort huis gehaald. Men vreest dat er doden te betreuren zijn. De beving is ook in heel Spanje geveeld. Schietpartij in India TRIVANDRUM, 27-2. Bij een bot sing tussen arbeiders en politie in de Indische staat Kerale heeft dc poli tic donderdag drie arbeiders dood geschoten. Zeker twintig arbeiders en zeven politiemannen liepen verwondingen op. Het gevecht deed zich voor bij Idikki, waar met Canadese hulp een waterkrachtproject wor^t uitgevoerd Ongeveer 2.000 ontevreden arbeiders wilden naar het huis van een aan nemer trekken, toen de politie tus senbeide kwam. Vorig jaar was dit project het to neel van ernstige arbeidsonrust, waarvoor de communisten verant woordelijk werden gesteld dié in Ke rala een belangrijke rol spelen. NAVO-generaal hij vlieg ongeluk omgekomen M TLA AN, 27-2. De Amerikaanse generaal John Hughes, commandant van de Zuideuropese strijdmacht (SET AF) van de NAVO, is donder dagavond bij een vliegongeluk om het leven gekomen, aldus de poiiibie van Milaan. Het toestel van de generaal, een licht waarnemingsvliegtuig, veronge lukte tijdens de start. Sneeuwstorm in Quebec MONTREAL, 27-2. In de Candese provincie Quebec zijn talrijke auto mobilisten gestrand in een sneeuw storm die woensdag opstak. Honder den voertuigen, waaronder ook auto bussen. raakten vast. Vier mensen vonden de dood door koolmonoxyde- vergiftiging. Drie anderen werden in ernstige toestand naar een zieken huis overgebracht. Geleidelijk opklaringen Verwachting tot zaterdagavond: Droog weer met geleidelijk van hel oosten uit meer opklaringen: matige, bij de Wadden nu en dan vrij krach tige oostelijke wind; vannacht over wegend lichte vorst, morgen overdag temperaturen enkele graden boven het vriespunt. Voor zondag: 1 maart. Zon op 7.27. onder 18.19. Maan op 14.58, onder 6.53. 2 maart. Zon op 7.24, onder 18.21. Maan op 16.17, onder 7.10. 3 maart. Zon op 7.22. onder 18.23. Maan op 17.36, onder 7.24. Volle maan: 4 maart te 6.17. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 1 maart 1.31 v.m. 14.07 n.m. 2 maart 2.25 v.m. 14.51 n.m. 3 maart 3.04 v.m. 15.29 n.m. BROUWERSHAVEN 1 maart 1.29 v.m. 13.53 n.m. 2 maart 2.20 v.m. 14.32 n.m. 3 maart 2.55 v.m. 15.05 n.m. Springtij: 6 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Ook op de laatste dag van fe bruari wordt het weer in Europa nog voornamelijk bepaald door een rug van hogedruk. welke zich uitstrekt van Rusland via Scandinavië to< bo ven Schotland. Deze rug houdt oce aandepressies dan ook nog op grote afstand. Daar de luchtdruk boven het Middellandse zeegebied relatief •laag blijft handhaaft zich boven ons continent een oostelijke luchtstro ming. Tengevolge van luchtdrukstij gingen is de bewolking bij ons ver tikaal gezien minder dik geworden en blijft het dan ook overwegend droog weer. De aangevoerde lucht blijft vrij koud. maar wordt tijdens het weekeinde wel droger, zodai do kans op opklaringen toeneemt. De nachtelijke temperaturen kunnen hierdoor wat lager worden waarbij overwegend lichte vorst zal voorko men. Overdag échter zal het weel een wat aangenamer karakter krij gen doordat na dagenlang somber weer de zon zich weer eens zal laten zien. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1