anders dan andere College van b. en w. werpt beschuldiging van V.0.0. van zich Een platenbon is altijd raakt Wat biedt de BEELDBUIS? 1 constante kwaliteit. De bezetting van het Maagdenhuis Geslaagde eindles van kookcurus voor mannen te Haamstede Pijnlijke zaak in Zierikzeese raad Advertentie ,lk weet niet waar ze van houdt" ZIERIKZEE, 25-2. Op de dinsdagavond gehouden vergadering van de ge meenteraad ts het college van b. en w., bij monde van burgemeester D. W. Kastelein, bijzonder scherp uitgeschoten naar de Vereniging voor Openbaar Onderwijs te Zierikzee, die op een vorige week gehouden vergadering een motie aannam, waarin discriminatie werd gesignaleerd van het openbaar onderwijs ten opzichte van bet bijzonder onderwijs. „Ik kan li wei zeggen dat de veronderstelling van discriminatie voor het college van b. en w. uitermate grievend is en dat deze motie nadelig is voor het openbaar onderwijs", aldus de voorzitter, die de stijlfout hekelde dat de motie werd aangenomen op de vergadering van 14 februari - via de krant moest het college daarvan kennis nemen - maar dat een brief van de Vere niging voor Openbaar Onderwijs, waarin vervat de mededeling inzake de motie, eerst op 20 februari binnenkwam. De vereniging heeft het allemaal gedaan zonder enig contact en vooroverleg met het college van b. en w., hoe wel (zulks bleek later tijdens het debat) de wethouder van onderwijs, mr. Keuning, ruim voor de vergadering de suggestie aan de hand had gedaan, dit juist wel te doen. De voorzitter sprak daarop uitvoe rig over de gang van zaken met be trekking tot de scholenbouw te Zie rikzee. Ten eerste het openbaar kleuter onderwijs. In januari 1962 nam de raad het principebesluit tot stichting van een openbare kleuterschool en in juli kwam het verzoek tot stichting van een openbare kleuterschool in Malta van 30 ouders van kinderen. Verzocht werd toen de opening zo mogelijk per 1 juli 1965 te doen plaats vinden en indien definitieve huisvesting binnen redelijke termijn niet mogelijk zou zijn, „de te stich ten school tijdelijk onder te brengen in een semi-permanent gebouw". In september 1963 besloot de raad toen tot het stichten van een openbare kleuterschool in Malta. In het voorjaar van 1964 kreeg het college mededeling, dat het verkrij gen van een urgentieverklaring nog jaren op zich zou kunnen laten wachten. Besloten werd toen over te gaan tot de bouw van een semi-permanen- te openbare kleuterschool, die slechts tweeklassig kon worden, door de mq- gelijkheid één lokaal aan de vereni ging voor christelijk kleuteronder wijs te verhuren, totdat in de huis vesting van de christelijke kleuter school zou zijn voorzien. Het college is- van mening dat de vestiging van de openbare kleuter school in het huidige semi-perma- nente gebouw nauwelijks achter staat bij die in een permanent ge bouw. De burgemeester gaf hierna leerlingencijfers van het openbaar kleuteronderwijs; op 1 januari 1965: 95 en op 1 januari 1969: 141. De lagere scholen Reeds in juli 1955 kwam van het bestuur van de Chr. Nat. Schoolver eniging een verzoek om medewer king voor de bouw van een nieuwe chr. lagere school. In augustus 1968 was deze nieuwbouw gerealiseerd met de school aan de Raamstraat en eind 1968 werd ook een begin ge maakt met de totale verbouwing van de school aan 't Vrije. Leerlingen cijfers: januari 1955: 361 en in 1969: 118. In 1966 kwam de urgentieverkla-» ring voor nieuwbouw af" op grond van het sterk toegenomen leerlin- gental". Leerlingencijfers o.l.-school: januari 1955: 410; januari 1966: 359; januari 1969: 384. Bekend is dat voor de o.l.- school geen urgentieverklaring kon worden afgegeven voor vervanging, doch uitsluitend voor uitbreiding. Het teruggelopen leerlingental stond het verkrijgen van eerstgenoemde urgentieverklaring in de weg. Het college zocht derhalve naar andere oplossingen en daaruit resul teerde het besluit (1966) tot de bouw van een 6-kIassige semi-permanente school in Malta. Deze school is thans l'A jaar oud en kan de vergelijking met een per manent gebouw doorstaan, behou dens het gemis van een handenar beid- en filmlokaal, een gemis dat de volle aandacht van het college heeft. Nieuwe o.l.-school De bouw van een nieuwe 6-klas- sige permanente school voor open baar lager ondierwijs, met uitbrei dingsmogelijkheden, zijn in overleg met oudercommissie en schoolhoofd vastgesteld en worden ter goedke- ring ingezonden aan de inspektie. Na voltooiing zal deze school weer ever meer mogelijkheden beschikken dan elke voordien dn de gemeente gereed gekomen school. .Van (door de Ver eniging voor Openbaar Onderwijs gemelde) wijziging van plannen om in de toekomst in de Mosselboom gaard een tweede permanente open bare lagere school te bouwen, ter vervanging van de Theo Thijssen- schooi is het college niets bekend. De voorzitter zei dat de beweringen en beschuldigingen van het bestuur van de afdeling van de Vereniging voor Openhaar Onderwijs van iedere grond ontbloot' zijn. Het college vindt het betreffende stuk dc V.O.O. on waardig en meent dat het onderhou den van normale betrekkingen met de 'afdeling van V.O.O. door toedoen van het afdelingsbestuur zeer be moeilijkt is geworden. Debat De heer Doeltrman wilde het door •het college gepousseerde stuk eerst nader bestuderen, voor hij commen taar kon geven. Mr. Keuning bleek zeer gebelgd over de gevolgde ge dragslijn van V.O.O. en sprak van „en dolkstoot in de rug". De heer Verheyen zei de cp niets berustende beschuldigingen zich zeer aan te trekken. „Deze raad discrimineert niet, noch aan de ene, noch aan de andere zijde. Er is geen enkele reden voor ook maar een enkel woord van kritiek op college en raad m.b.t. de scholen. Integendeel, in de loop dei- jaren heeft het college werkelijk alle mogelijkheden uitgebuit. Ik kan u wel zeggen nu altijd nog blij te zijn met de semi-permanente school". De heer van Weelden voelde de gelanceerde motie als een aanval. Hij sprak van een ernstige aanklacht en wilde niet dat er ook maar iets blijft zitten van dit gezwel. He»t moet aan alle kanten worden doorgepraat met het bestuur van de afdeling V. O.O. „Ja, van een gezwel kan men wel spreken", aldus mr. Keuning, die citeerde uit een „ingezonden" in ons nummer van dinsdag jl. waarin n.b. ook het woord „discriminatie" wordt gebruikt. „Het zal je maar gezegd worden". De heer Verheyen: „Er is in het verleden geen enkele begroting aan de orde geweest of door mij is over de oude o.l.-school gepraat en ge pleit". Een argument van V.O.O. zou nog zijn dat een gymnastieklokaal te dicht bij de bijzondere school zou staan. Mr. Keuning: „Het is gewoon te belachelijk om over te praten; we moeten nu eenmaal zoeken naar ruimten. Nu vraag je je toch wel eens af, in alle gemoede". De hecr de Moor vond het maar vreemd dat destijds nooit iets is gehoord van Volksonderwijs. Mr. Keuning: „Nim mer is er ook van de zijde der hoof den een klacht geweest, behalve dan het 7e lokaal, dat komen moet voor de Theo Thijssenschool. Het nu ge beurde is gewoon onbegrijpelijk". Het debat vond hiermede zijn einde. Advertentie „Hij was geweldig blij mei m'n cadeau" Een platenbon is altijd raak! VRIJDAG 28 FEBRUARI. NED. I. Op Cape Kennedy staat de Apollo negen klaar om te worden gelanceerd. Voorafgaande aan dat grote moment vertelt Henk Terlin- gen het een en ander over de voor bereidingen. De uitzending wordt bekroond, zo hoopt men, met de lan cering zelf, die omstreeks vijf uur Advertentie. caballero zal moeten plaats vinden. De KRO zendt voor de zesde maal Kopduel uit, de quiz voor voetballers. Direct na het journaal was oorspronkelijk een „Driesterren show" geprogram meerd. Deze show, waarin de Isra ëlische zangeres Yaffa Yarkoni, is echter maandagavond in de plaats gekomen voor de eerste aflevering van de strip „Rust noch duur". Voor de spanning zorgt vanavond „Gun- smoke". Het is een verhaal over twee misdadigers, die de buit van hun overval hebben verstopt en die beiden hun aandeel willen hebben. Na het laatste nieuws nog de Franse les van Teleac. NED. II. „Scala" komt o.a. met tips voor het weekeinde. De VPRO gaat beginnen met een bijzondere film: „Boeken, burgers en buitenlui". Gied Jaspers en Ruud van Hemert maak ten deze rolprent in opdracht van de commissie voor collectieve propa ganda voor het Nederlandse boek ter gelegenheid van de Boekenweek 1969. Leen Jongewaard is de hoofd persoon, die allemaal heel merk waardige situaties meemaakt, die te maken hebben met lezen en boeken. Na het journaal een aflevering van de Amerikaanse serie „Bob Hope presents the Chrystier Theatrege titeld „The small rebellion". Het'gaat over een merkwaardige conflictsitu atie tussen de schrijver van een to neelstuk en de actrice die de hoofd rol daarin moet vervullen. In de filmrubriek van Jan Blokker „Cine ma" aandacht voor het festival van de Vlaamse film, dat dezer dagen in Antwerpen zal worden gehouden. Voor de jazzliefhebbers vervolgens de opname van het Monterey-festi val. Optredenden zijn het grote or kest van Woody Herman en zijn vas te zanger Mei Torme. Tot besluit „Blikopener", een programma van Ernst van Allena over onvermoede aspecten van kunst en cultuur. ZATERDAG 1 MAART. NED. I. De KRO verzorgt het mid dagprogramma met o.mde postze gelrubriek Onder de loep", „Made in Holland" met tips voor vissers, een lachfilmpje en „Kijkkast" met nieuwe avonturen van Gompie. De NCRV 's avonds met in de voor avond nieuwe avonturen van Swie- bertjeNa het journaal alweer een Nederlandse serie: „Eerste manl> mét Rien van Nunen als taxichauffeur Freek. In „Studio Anno" richten Teddy Scholten en Pim Jacobs dit maal de schijnwerper en de micro foons op de jaren 1955-1960. In „The Greatest show on Earth" zien we naast de meevoelende en hard wer kende circusdirecteur Slade een jon ge, overmoedige stuntrijder, die een nieuw nummer wil brengen. God fried Bomans deed op zijn wereld reis ook Hongkong aan en vanavond zien we iets van de contacten die hij daar met Nederlanders had. Na het evangelie van ds. Sillevis Smit en het laatste nieuws nog een afleve ring van „Hier en nu". NED. II. Aansluitend aan „Scala" in het kader van de boekenweek „Dichters Dichterbij". Ed Hoornik ontvangt o.m. de merkwaardigste poëet die Nederland ooit gekend heeft, nl. Johnny the Selfkicker. Na het journaal zet de AVRO het pro gramma voort met de voorlaatste ronde van „A star is bom". Cees de Lange heeft nu nog drie kandidaten- waarvan één moet afvallen: Ros'ta Bloom, Jan Asselbergs en José den Burger. In afwachting van de uitslag krijgen we eerst nog een avontuur van The Saint voor geschoteld. Dit maal roept een kasteelheer zijn hulp in. Deze wil een dure diamant ver kopen en anderen willen dat op een geraffineerde manier verhinderen. In „Jazz-o-Rama" zijn de solisten Art Blakey en Sonny Murray. Na het nieuws krijgen We nog een reportage te zien van de wereldkampioen schappen kunstriiden op de schaats voor dames en paren, die in Colorado Springs in Amerika worden gehou den. VRIJDAG 28 FEBRUARI. NED. 1: 11.25 Walter en Connie; 11.50 Einde; 16.00 Apollo 9; 16.30 Lancering Apollo 9 (onder voorbe houd); 18.50 Fabeltjeskrant (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Journaal; 19.03 Ster; 19.07 Kopduel; 19.56 Ster; 20.00 Jour naal; 20.16 Ster20.20 Brandpunt; 21.00 De Driesterren show; 21.42 Gunsmoke (kleur); 22.32 Journaal; 22.37 Pauze23.00 En France avec Nicolas; 23.30 Einde. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Journaal; 19.03 Scala; 19.30 Boeken, burgers en buitenlui; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 The small rebellion (kleur); 21.05 Monterey Jazz Festival 22.10 Blikopener; 22.55 Journaal. ZATERDAG 1 MAART. NED. I: Teleac: 9.30 Export; 10.00 Noten en tonen10.30 Groenteteelt onder glas; 11.00 En France avec Ni colas; 11.30 Einde; 16.00 Nieuws; 16.02 Onder de loep; 16.15 Made in Holland; 16.25 Abbott en Costello; 16.50 Kijkkast; 17.30 Einde; 18.50 Fa beltjeskrant (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Ha die Swiep (kleur); 19.56 Ster; 20.00 Jour naal; 20.16 Ster; 20.20 Eerste man; 20.50 Studio Anno; 21.45 The grea test show on earth (kleur); 22.35 Ma de in Hongkong (kleur); 23.00 Evan gelie; 23.05 Journaal; 23.10 Hier en nu; 23.35 Einde. NED. 11: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 1S.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Scala; 19.30 Dichters dichterbij; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Cees de Lange presenteert; 21.15 De Saint (kleur); 22.05 Cees de Lange presenteert; 22.10 Jazz-o-rama; 22.45 Journaal; 22.50 Wereldkampioen schappen kunstrijden (kleur); 23.35 Einde. ECHT. In Edvt is de 79-jarige A. Th. M ecu wissen verongelukt. Dc be jaarde man stak per fiets de rijks weg over en werd daarbij aangere den door een personenauto. DRACHTEN. De heer drs. J. Sie- binga (70), huisarts te Opeinde, die twee weken geleden bij een ver keersongeval in zijn woonplaats ern stig werd gewond, is iin een Gronings ziekenhuis overleden. UTRECHT. De verzetsgepensio- neerde P. Laros uit Utrecht hield op het Binnenhof in Den Haag een een zame demonstratie legen de houding van de Nederlandse regering ten op zichte van ongeveer 15 20 Neder landers, die hebben deelgenomen aan de Spaanse burgeroorlog en nog steeds hun Nederlanderschap niet hebben terug ontvangen. ROTTERDAM. De veerboot Free Enterprise IV, bestemd voor de Britse rederij Townsend Car Fer ries Ltd. te Dover - zal zaterdag op de werf Gusto in Schiedam (LH.C.- Holland) te water worden gelaten. KAATSHEUVEL. De politie in Kaatsheuvel heeft twee inwoners van Tilburg aangehouden, de 36-ja- rige V. D. H. en de 34-jarige A. H., die geprobeerd hebben van verduis tering afkomstige auto's door te ver kopen. DEN HAAG. Het Biafra-aciie-eo- rnité heeft op het Binnenhof gede monstreerd om de regering te bewe gen te bewerkstelligen dat leveran ties van wapens door Engeland en Rusland aan Nigeria worden stop gezet, dat Nigeria wordt gedwongen een onvoorwaardelijk staakt het vu ren te aanvaarden en dat de onaf hankelijke staat Biafra wordt er kend. Advertentie „Hij heeft een grammofoon. Dus?" Een platenbon is altijd raak! KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De Amsterdamse zedenpolitie heeft, een 28-jarige ma gazijnbediende uit de hoofdstad aan gehouden op verdenking van het plegen van ontucht met zijn twee zoontjes en drie kinderen van fami lieleden. Hun leeftijd varieert van drie tot tien jaar. De man ontkent. DEN HAAG. De 16-jarige Fanny E. van Leeuwen uit Den Haag is bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Het meisje, dat met haar fiets een langzaam rijdende vracht auto en twee wielrijders wilde pas seren, raakte een van de wielrijders, waarna zij viel en onder de wielen van de vrachtauto terecht kwam. Zij is korte tijd later in een ziekenhuis in Den Haag overleden. SCHIJNDEL. Het zevenjarig jon getje José van Dommelen uit het kerkdorp Wijbosch in de gemeente Schijndel is onder een auto geraakt toen hij plotseling de provinciale weg tussen Schijndel en Veghel over stak. Het kind was op slag dood. DEN HAAG. De Nederlandse Ka tholieke Boekverkopersbond dg ver ontwaardigd over de versieringen, die in het stedelijk museum te Am sterdam worden aangebracht ter ge legenheid van het zaterdag a.s. te houden jaarlijkse boekenbal. AMSTERDAM, 26-2. Dc rector magnificus van de universiteit van Amsterdam, prof. dr. A. D. Belin- famte, heeft tijdens een persconfe rentie - gehouden naar aanleiding van de voorgenomen bezetting van het Maagdenhuis door studenten - uitdrukkelijk verklaard, dat het be stuur van de universiteit open blijft voor ieder overleg. „Wc zullen geen directe stappen ondernemen. Ik wil de zaak eerst wat laten afkoelen", voegde de rector eraan toe, die het vervelend genoeg vond dat de actie van de ASVA het overleg tussen studenten en universiteitsbestuur heeft verstoord en de onderhande lingen worden opgeschoven, „onder bedreiging van bezetting van uni versiteitsgebouwen is het onmoge lijk een gesprek te voeren". Philips-monument te Eindhoven beklad EINDHOVEN, 25-2. Maandagavond is het standbeeld van dr. A. F. Phi lips aan het Stationsplein te Eind hoven met hakenkruisen en S.S.-te- kens beklad. Zaterdagmiddag ontstonden rond dit beeld ernstige ongeregeldheden tijdens een demonstratie tegen de vestiging van een Philipsfabriek in Griekenland. De politie trachtte toerf o.m. met politiehonden te voorkomen dat het standbeeld, dat als een hom- Advertentie „Ze is morgen jarig en woont ver weg" Een platenbon-per-brief is altijd raak I HAAMSTEDE, 26-2. Herhaaldelijk wordt in de praktijk getoond dat mannen naast voortreffelijke man nelijke kwaliteiten ook voor een deel uit cellen zyn opgebouwd met een meer vrouwelijke inslag. Hier en daar zijn by mannen immers de cu linaire cellen tot ontwikkeling ge komen en in Haamstede werd dat maandagavond in de Prot. Chr. Landbouw Huishoudschool „De Schutse" duidelijk bewezen. Daar werd n.l. de eindles gehouden van een kookcursus voor mannen. In het grote kook-leslokaal was een aantal mannen bezig met echt vrou wenwerk. Op deze laatste avond moesten de heren vlees-fondue „Bourgogne" vervaardigen. Nadat de stukjes vlees dobberend in de koken de wijn op tafel waren gezet verge zeld van chips en andere hapjes, schaarde een ieder zich aan de dis om dit laatste produkt eer aan te doen. Deze Westhoekse heren, een bij zonder vrolijke groep, kreeg les van mevrouw Lievense-Klompe uit Nieu- werkerk. „Ik geef veel liever man nen les in het koken omdat zij er nog niets van kunnen, terwijl bij vrou wen altijd een zekere, niet altijd goe de lijn moet weggeschaafd worden". Namens de leerlingen dankte de heer B. Th. Boot uit Renesse de do cente en bood haar bloemen en een boekenbon aan. Op de andere lessen werden slaat jes, boterkoek, appeltaart, janhagel, ragoutbroodjes en nog vele andere lekkere dingen vervaardigd. Op een der lessen werd kruidkoek vervaar digd. Bij e ender heren is er kenne- digd. Bij een der heren is er kenne- zijn mislukte koek in een glas mee naar huis nemen. Het vloeibare spul werkte na het consumeren bijzonder goed op de spijsvertering. Als heren onder elkaar werd er nog al eens getracht een produkt de mist in te sturen. Zo was er op de eindles iemand wiens chips niet te eten waren. Een stiekemerd had een hand vol zout in de olie gedaan. Toch een bijzonder leuke cursus, waar de meesten veel van hebben opgestoken. De volgende heren na men aan de cursus deel: B. Th. Boot, Renesse, P. Quaak en R. Dijkman, Haamstede, J. Smallegange en G. v. d. Wiel, Noordwelle, J. van Weenen, J. A. Mol, Kr. Schoonaard, Burgh, M. Post, J. W. de Jonge en S. Meer hof Jr. te Renesse, I. A. v. d. Panne, M. O. Dijkman, Joh. Kenters en C. Verton, Haamstede. Nadat alles keurig netjes afgewas sen was, verliet een ieder voldaan de Huishoudschool. Toneelspeelster en TV-adrlce Kllty. Courbole 25 STUKS ft.75-EEN LAURENS PRODUKT 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 6