Benoeming hoofd van dienst gemeentewerken Brouwershaven Nederlandse fruittelers: „Noodtoestand is niet onze schuld" Om een minimum broodprijs Nixon in Berlijn Astronauten van „Apollo" zijn ziek Overstromingen en sneeuw in de V.S. Clubkampioenschappen te Zierikzee Gemeenteraad kwam in spoedzitting bijeen INGEZONDEN STUKKEN Schiereilandman Groot gelijk, bijt maar eens flink van u af hoor. Ik heb echt „genoten'' van uw reaptie op het onvriendelijke geschrijf aan uw adres van angry young Haitsma. Zelf dacht ik eerst nog bij het le zen xan zijn stukje, dat het meer be doeld was als een aanval op ons nieuwsblad als geheel. Maar u als ervaren kranteman had natuurlijk direct, immédiatement en onmiddel lijk door, dat het een aanval op uw eigen eilandelijk persoon was. En dan staat u uw mannetje, ja ja, wie kaatst, kan de bal verwachten. Heerlijk, om te zien. hoe u, zonder uw eigen soepele stijl te verliezen, optornt tegen alle onheuse aantij gingen en deze man op zijn plaats zet. Heerlijk om te weten, dat er nog iemand pal wil staan voor alle ze ker- en verworvenheden van ons sa- menlevinkje tegen het ondermijnen de gewroet van die -langharige linkse sohijn-filosofen en andere anti-maat- schappelijken uit die „vierde wereld". Heerlijk ook lijkt me voor iemand als u om een hele krant tot uw be schikking te hebben waarin u vrij wel ongestraft kunt urineren tegen wie u maar wilt. Want, even to the point mr. S., die redactionele noot onder het stukje van de heer H. is eigenlijk een onbeschaamde scheld partij, een onbeschaamd afreageren van persoonlijke gekwetste gevoe lens. U bent gewoon boos, omdat deze heer H. u vraagt naar een me ning, waar u die niet of nauwelijks hebt of niet durft uiten. U bent boos, omdat blijkt, dat niet iederéén uw met het vreemde woordenboek „op de pak" volgepende kolommen ge selecteerd nieuws voor zoete koek slikt. U kunt gewoon niet hebben, dat iemand u publiekelijk op uw afleidingsmanoeuvres wijst, bv. in het gewraakte cursiefje: het niet in gaan op 'de in opvallend goed Ne derlands (zeker niet méér vreemde woorden dan dn één van uw penne- vruchten) geopperde gedachten, stel lingen, enz., maar het uitweiden over een bijverschijnsel als een half bloot meisje, en het er bij slepen van een of ander voor ons lezers niet of nau welijks ;te controleren gedoe in Los Angelos (dat is ver weg en liegt ge makkelijk Waarde medelezers, -ook de inner lijke sublimatie van 's heren S. weerhoudt hem er kennelijk niet van, zich nu huichelachtig voor te doen als de verdediger van onze de mocratische verworvenheden, voor rechten en zekerheden, terwijl de meeste ;toch zijn verkregen met ste vige tegenwerking uit de hoek der behcudzuchtigen, waarin genoemde heer S. zo gaarne schijnt te toeven. De kwalijke geur die uw eigen re dact ion ele -reactie verspreidt, doet mij de neus ophalen Schiereiland- man en voor uw opmerlkinig: zou u feitelijk moeten worden opgepakt" dient u volgens mij te worden be loond met plaatsing op een zwarte lijst van fa-scistoïden en met een schrijfverbod. Maar ja, zoals u zelf al zegt, onze, hoewel niet vlekkeloze, democratie is zo royaal en ruim, dat ze u igewoon uw gang laat gaan. Seroosker'ke. A. J. HUBREGTSE. P.S. Zonder gevoel van rancune zult u mijn schrijfsel niet ook rancu neus kunnen noemen en „ik vind" schrijft men niet met dt. A. J. H. (Het zou een wonder heten, als het samengebalde negativisme van de heer H.-geen „support" zou vinden; en dat nog wel uit het door mij zo zeer beminde „Seroos". Welaan me neer Hubregtse, uw stuk is een ju weeltje van sarcastische verfijning. Kijk, de heer H. heeft een grote fout gemaakt. Hij heeft een cursiefje, waarin men allés eigenlijk zo'n beetje kwijt kan'als een soort redak- teurlijk commentaar-artikel gezien en dat is echt ie veel eer. Een cur siefje heeft wat'minder „poids". Dat- is inhaerewt (ik schrijf maar 'geen vertaling bij dit woord, zoals de heer 'H. zo vlijtig heeft ge'daan) aan cursiefjes. Maar onder deindruk van -het stukje „vierde wereld" (H. leest ze nooit, maar toevallig deze wei: gek!) ;i9 de heer 'H. (we nemen maar even uw biologische vocabulaire over) gaan urineren tegen -een (hele boel zaken in onze maatschappij, die alleen in dë verkrampte verbeelding van gelukkig -nog een uiterst kleine minderheid, zo afschuwelijk fout zouden zijn. Niet ondergetekende is met persoonlijke aanvallen begon nen, maar de ingezonden stukken schrijven er. als ik een stukje „inge zonden" van u op de tong leg, dan lijkt u me geen haar boter, waarde heer Hubregtse. Een zeldzame mis ser van de heer H. is al geweest zijn ondoordacht geschrijf over „discri minatie" van het openbaar onderwijs te Zierikzee. Zo maar plotseling bleek op de dinsdag gehouden raads vergadering, hoe knullig en ondoor dacht dat scheldwoord -hem uit de pen is gevloeid. Zijn Leopards-tirade uit de Boe- tesschool 'heb ik maar onbesproken gelaten, evenals Vietnam etc., want vier maal per week kan ook de heer H. in onze krant de meest gevarieer de buitenlandse overzichten lezen. Maar dat zal hij wel niet doen. Nog dit heer Hubregtse, uw „zwar te lijst van fascistoïden." zou prach tig passen in het poëziealbum van Ulbricht, maar ook in het (goede) „Seroos" is de democratie ruim en loyaal. U mag het schrijven hoor! En hé, kom nou ook weer niet met dat meisje. Mits goed gevoed en zonder mesmiddeltjes, zou ze - naakt des noods - passen op hét strand te uwent, maar niet zo armetierig en verkrampt in een akelig rookhol, met -langs de kant al die botterikken, die stompzinnig staan te loeren naar haar waarschijnlijk snel tot kwijnen gedoemde borstjes. Tot slot, u vergist zich heer H., ik behoor niet zo tot het „establish ment"; ik heb niet eens een auto. Wel een fiets; misschien schilder Ik hem nog wel eens wit, want het is knap donker in Schouwen 's avonds). S. P.S. Uw opmerking over „ik vind" snijdt hout. Dat is verdraaid goed van u -gezien. Het moet zonder „t". In het Diets was die ,,'t" er nog wel geloof ik. Heb je van die be houdzuchtige mallerds; ze houden zelfs vast aan het idioom van het ostablisment. S. Inhaken op „ingezonden" en weerwoord Na het „ingezonden" van de heer Haitsma en het weerwoord van de aangevallen Schiereilandman, kan ik het niet nalaten, hier even op in te haken. Om met de heer Haitsma te begin nen, ik en wat „jongeren" die ik hierover sprak, voelen wel degelijk met je mee, zijn het in grote lijnen zelfs met je eens, zitten bijna alle maal met een zelfde (rancuneuze?) „prop". Maar zoals jij die prop nu laat schieten vind ik gelijk aan een boertje laten op de schoot van ko ningin Elizabeth. Het gevecht tegen alles wat jij én ik verguizen, mag en moet niet op deze. manier en zeker niet gewroken worden op een journalist, die toch ontzettend zijn best doet om een streekblad op een redelijk peil te houden. Dat deze man bepaalde fou ten maakt, fouten die zelfs wel irri teren, vind ik nog geen aanleiding om deze man nu alles maar in de schoenen te schuiven, ook zijn hori zon houdt ergens op en mag deze man misschien óf zijn mening dood eenvoudig verzwijgen óf een van de onze afwijkende, spuien in zijn krant? Diegenen die tevreden zijn met deze krant en deze redak- teur en dat laten blijken door hun abonnement en verder zwijgen, wil len we toch deze vrijheid niet ont nemen? Je moet echt niet vergeten dat we hier in Zierikzee wonen. De een hangt hier erg af van de ander, dat menen we tenminste, weinigen zeg gen (willen of kunnen) hier wat ze werkelijk wel denken. Wij, als men sen die toevallig nu óók hier wonen, hebben als eerste taak, mee te leren leveii daarin. Niet als een doetje of als zwijger, maar dan toch eerst als kenner van alle facetten waaruit zo'n gemeenschap bestaat. En ik geloof dat, zonder je af te willen vallen, Schiereilandman hierin beter is ge slaagd. Open oog voor gemeente en „hogerhandse" zaken is geboden, maar moet uitgerekend Schiereiland man die open hóuden? En aan de cursivist dit; het zelfde verlangen naar mèèr positie kiezen, in bepaalde zaken leeft ook bij mij.' Om een voorbeeld te geven, ik ben nog niet vergeten een verslag in Uw blad van een Zierikzeese kinder moordzaak waar een verdediger zich bepaald vervelend uitliet over de ge middelde Zierikzeese burger. Kijk daar had ik in de eerste plaats van U dan zowel van de „wakkere" bur gers reactie op verwacht. Tja en wat U dan met Vietnam enz. enz. doet, ach als het niet naar mijn zin in de Nieuwsbode staat zoek ik het wel op in een andere krant (die wellicht toch ook niet beter is). Dat U nou uitgerekend op zo'n noodkreet (hoe verward dan mis schien ook) niets anders laat horen dan een scheldkanonnade terug, neem ik U kwalijk. We mogen toch wel aannemen dat U in staat bent uit dit stukje van H. een eerlijke en oprechte onvrede te puren, en nu het toch voor Uw voeten lag, moest U daar wat dieper op in trachten te gaan. Dat is dacht ik wel Uw plicht En als mens En als redakteur. Mag ik eindigen met op te merken dat voor mij zowel Haitsma als Schiereilandman onmisbaar zijn in deze stad. Dat jullie er nog lang en liefst in vrede mogen wonen. Johön D. C. Berrevoets (Heer B., U bent echt Zierikzeese „insider" en weet dat bij herhaling uit de betreffende hoek uitvallen ko men. Het ingezonden van H. vond ik echter een net iets te rake persoon lijke klap. Ik had de andere wang BROUWERSHAVEN, 26-2. De raad van de gemeente Brouwershaven kwam woensdagmiddag in spoedei sende openbare vergadering bijeen teneinde een hoofd van de Dienst Gemeentewerken en een technisch ambtenaar, verbonden aan deze dienst, te benoemen. Vóór de aanvang van de vergade ring waren de fracties ieder afzon derlijk in de gelegenheid kennis te maken met beide heren om zich te kunnen oriënteren. Toen de voorzitter mr J. P. Boers- ma de benoeming aan de orde had gesteld sprak de heer M. Mathijsse iP.v.d.A.) zijn misnoegen uit over het feit, dat dit op stel en sprong moest gebeuren, zodat de raad voor een voldongen feit werd gesteld. Na het oriënterende gesprek was de gerezen schroom echter wel iets weggeno men aldus de heer Matthijsse. Gezien de staat van dienst blijken deze he ren geschikt te zijn voor de dienst gemeentewerken. Hij vroeg het col lege spoedig in kennis te worden ge steld hoe de funkties zullen worden verdeeld, met name het toezicht op de gemeentewerklieden. De voorzit ter zeide toe dat de raad stellig na der zal worden ingelicht. De heer J. A. v. d. Bijl (PCG) dankte het college voor de voort varendheid waarmee aan deze zaak is gewerkt. We maken echter wel enig bezwaar dat we als fractie niet voldoende in de gelegenheid zijn ge weest de stukken in te zien. Gezien het feit dat onze fractie niet in het college is vertegenwoordigd moeten we de wetenschap maar uit de stuk ken halen. De tijdsduur is veel te kort geweest", aldus de heer v. d. Bijl. „We hadden dan ook liever ge zien, dat de raadsvoorzitter een ge sprek over deze zaak had gevoerd met de fractievoorzitters, zodat na der overleg in de fracties mogelijk was geweest." Tydnood Burgemeester Boersma stelde dat het college de zaak voor 1 maart De produkten uit de ontwi kkelingslanden ROME, 26-2. -„Wij moeten onze markten openstellen voor de pro dukten van de ontwikkelingslanden" heeft de Nederlandse minister voor ontwikkelingshulp, drs. B. J. Udtink, verklaard in een interview dat maandag is gepubliceerd' door het tweemaandelijks verschijnende tijd schrift „Ceres", een uitgave van de landbouw- en voedselorganisatie van de Verenigde Naties (FAO). Onze hulp aan jonge onafhankelijke lan den moet niet worden opgevat als een aalmoes, aldus de minister. De rijke en arme landen -moeten zich bewust zijn van het feit dat zij al-len belang hebben bij een harmonieuze ontwikkeling van de wereld. Tsjechosïowaakse intellectuelen vermomd als ijshockeyers GENEVE, 27-2. Volgens het. Zwit serse blad „Journal de Genève" heb ben vijftien jonge Tsjechosïowaakse intellectuelen „vermomd" als ijs- hockey-ploeg een buitenlandse reis gemaakt. Zij wisten zo de bepalin gen die het verlaten van hun land bemoeilijken, te omzeilen. De groep, waartoe schilders, beeldhouwers en fotografen behoren, zou dit het blad in een interview hebben verteld. On derweg richtten ze zelfs een kleine tentoonstelling van meegebrachte werken in. De Journal de Genève schrijft dat de Tsjechen één wedstrijd hebben gespeeld, en die verloren met 10-3, „een eervolle uitslag", zoals een der leden van de groep opmerkte. Het team is kortgeleden vijf dagen in Zwitserland geweest, aldus het blad. DEN HAAG, 26-2. Het bestuur van de Nederlandse Bakkerijstichting heeft in een telegram aan de minis ter van economische zaken gevraagd op de kortst mogelijke termijn een delegatie van het bestuur te willen ontvangen, teneinde definitief van de minister te vernemen of en in hoeverre een minimumprijs voor brood kan worden verwezenlijkt. Het bestuur grondt dit verzoek op de recente ontwikkelingen in de bak kerijwereld, de langdurige onder handelingen met /'het 'departement van economische zaken en de op 10 december jl. door de Tweede Kamer aangenomen motie-Krosse, waarin maatregelen worden gevraagd tegen stuntprijzen. ZONNEMAIRE. 26-2. De voetbal vereniging Zonnemaire gaf dezer dagen in samenwerking met de Cul turele Vereniging de jaarlijkse uit voering. De avond werd geopend door de voorzitter van de voetbal vereniging, de heer J. Stoel, die in 't bijzonder een welkom toeriep tot het toneelgezelschap uit Brouwershaven, onder leiding van de heer Philip van Ast en de meisjes-zanggroep „The Miracles". De belangstelling voor deze avond was zeer groot. De voorzitter uitte de wens dat het publiek meer be langstelling voor dé wedstrijden gaat tonen en riep de leden op tot meer teamgeest en tot een trouwe op komst voor de training. Momenteel heeft de vereniging drie elftallen: één senioren en twee junioren. Nadat de heer Stoel ook nog had opgewekt rond wilde hebben, anders was er een maand tijdverlies geweest. „We zaten in ernstige tijdnood en vonden het een groot risico om een maand op te schorten. Ons was het ook lie ver geweest om een rustiger proce dure te hanteren, maar zullen in voorkomende gevallen hiermede re kening houden. Het gesprek met de fractievoorzitters had inderdaad ge realiseerd kunnen worden en ik kan me dan ook indenken dat U een wre velig gevoel hebt", aldus mr Boers ma. ZIERIKZEE, 26-2. De Zeeuwse wielerclub Theo Middelkamp zal a.s. zondag 2 maart op het havendyk- parcours te Zierikzee haar jaarlijkse clubkampioenschappen gaan verrij den. Aan de start bij deze wedstrij den komen de adspiranten, nieuwe lingen en amateurs, die allen afzon derlijk zullen vertrekken. Om half twee starten de nieuwe lingen voor een wedstrijd over tien ronden, ruim 42 km, terwijl de ad- spiranten 3 minuten later zullen ver trekken voor een wedstrijd over vijf ronden (ruim 21 km). Na afloop van de wedstrijden voor de adspiranten en nieuwelingen vertrekken de ama teurs om de strijd aan te binden om in het bezit van de clubtitel te ko men. De cours voor de amateurs gaat over twintig ronden (85 km). Het parcours dat moet worden afgelegd is Westhavendijk (waar de start en finish is), Eersteweegje, Miereweg en Weldamseweg. Aan de start worden verwacht 10 adspiranten, 20 nieuwe lingen en 30 amateurs. Als spreker MICROKORFBAL Delta II-DBGC II 1-3 DBGC II heeft af en toe alle zeilen moeten bijzetten om het af en toe gevaarlijke Delta II van de overwin ning af te 'houden. Na 10 minuten spelen schoot Nobels van de blauw witte Oude Tongenaren van grote afstand op de 'korf en terwijl de bal er bijna nog dreigde uiit te draaien, werd het toch een doelpunt (0-1). Delta zette nu enkele gevaarlijke te genaanvallen op, doch deels door pech 'leverde d'at niéts op. Direct na de wisseling had Tiggelman echter toch succes voor de cluib uit De Plaat en maakte onverwachts -gelijk (1-1). DBGC -nam 'nu het initiatief weer over en na 8 minuten spelen in de tweede helft maakte Jan de Vos er met een ver schot 1-2 van. Een mi nuut voor het verstrijken van de speeltijd was het weer Jan de Vos, die scoorde en de zege veilig stelde (1-3). Uitslagen wedstrijden Oude Tonge All Ready II-WIK II 1-0; Delta II- DBGC II 1-3; Thor I-NOAD I 0-6; All Ready II-DBGC II 3-0; NO AD I- Delta II 1-0; WIK II-Thor I 2-2. VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I 'Het programma voor a.s. zondag 2 maart luidt: 3e klasse D: Steen-Zierikzee; S.C. Gastel-DOSKO; Grenswachters- Horitenisse; Vogelwaarde-Goes; ME- TO-Steenbergen; MOC-Breskens. 4e klasse H: Renesse-HW (half 3); Oostburg-Koewacht; Clinge-Walche ren; Com. Boys-R.CS; Biervliet - Hansweertse Boys; Sluiskil-I Jzen- dijke. Afdeling Zeeland Z ondagcompetitie le klasse: Aardenburg I-DFS I (half3, scheidsr. H. Assies); Robur I-'Schoondijke I; Zeelandia I-Hul- sterloo I; Domburg I-Hoofdplaat I; Lewedorpse Boys I-Luctor I; Noor mannen I-Patrijzen I. Res. Ie klasse: Hontenisse II-Re- nesse II (half 3, scheidsr. E. van Daele); Zeelandia Il-Vlissdngen IV; Zeeland Sport IH-Steen II; Oostburg II-Middelburg IV; HW '24 II-Wal- cheren. 2e klasse B: Zierikzee III-Dom- burg II (half 3, scheidsr. M. N. Krij ger); Dreischor I-DFS II (half 3, scheidsr. J .Tholenaar)'s H. Arends- kerke III-Zonnemaire I (half 3, J. Lubbers scheidsr.); Goes III-Kwa- dendamme I; Luctor II-Hansweertse Boys II; Kruind-ngen I-Cortgene I. 3e klasse DRCS III-Dreischor II (11 uur, scheidsr. G. Korsuize); Vol harding I-SVOWKI (half 3, scheidsr. E. R. Mulder); Cortgene II-Goes IV; Patrijzen I II-Hansweertse Boys III; Kwadendamme II-Robur III. voor meer belangstelling voor de culturele avonden, werd het pro gramma geopend door de zanggroep „The Miracles", waarna door de to neelgroep werd opgevoerd het blij spel „Geen bruidspaar in duplo". In de pauze vond een verloting plaats en daarna volgde opvoering van de klucht „Gevecht met drie vrouwen". Beide toneelstukken vielen goed in de smaak, evenals het optreden van „The Miracles". Veel waardering oogstte ook de recorder-imitatie van de heer Philip van Ast. De heer Mandemaker dankte als voorzitter van de Culturele Vereniging, namens de voetbalvereniging en het publiek de sportvereniging „Brouwershaven" voor de bereidheid deze avond te willen verzorgen. Hij bood de dames bloemen en de heren een rokertje aan, waarna men nog geruime tijd gezellig bijeen bleef. Mr. A. Gast (V.V.D.) stelde de ken nismaking op prijs zodat een inzicht werd verkregen in deze benoeming. Hij stelde het college voor de in diensttreding te bespoedigen, daar de Dienst Gemeentewerken niet node loos onbemand is. Na stemming bleek dat met alge mene stemmen werd gekozen als lioofd Dienst Gemeentewerken, de heer A. Kapinga te Lobith en tot technisch ambtenaar by deze dienst de heer J. de Jonge te Oostburg. zal de heer W. Hendrikse te Middel burg fungeren. Medewerking aan het organiseren van deze clubkampioen schappen wordt verleend door het ronde comité te Zierikzee. De toe gang tot het parcours is vrij. Na af loop van de wedstrijden zal in het Duyvelants Koffyhuys de prijsuit reiking plaats vinden. Zaterdagmiddagcompetitie Het programma voor a.s. zaterdag I maart lu'idt): le klasse: MEVO I-'s H. Arends- kerke I (4 uur, schaidsr. M. J. A. Mol); Ka-ts I-VCK I; Veere I-Meeu wen II; Arnemuiden II-Wemeldinge I; Bevelanders I-Zeeland Sport V; Hoek I-M'iddelburg V. 2e klasse A: Duiveland I-Kapelle II (4 uur, scheidsr. J. Beuns); Bruse Boys I-Borssele I (4 uur, scheidsr. H. W. -Hooger-land)DFS IIT-Beren I (3 uur, scheidsr. D. v. d. Wekken); 's Gravenpolder I-WIK I (4 uur, G. M. de Schepper, scheidsr.); Nieuw- dorp I-SKNWK I (4 uur, scheidsr. S. van- dër Woude); SVD I-Brouwers haven' I (4 uur, scheidsr. T. J. Hooi kaas). 3e klasse A: MEVO II-WIK II (kwart over 2, scheidsr. J. Heijboer); WIK III-Duiveland II (4 uur, terrein ZSC, scheidsr. M. N. Krijger); Brou wershaven II-Bruse Boys II (4 uur, scheidsr. R. v. d. Wateren); Brou wershaven III-ZSC I (kwart over 2, scheidsr. K. Baumann); SKNWK II- DFS IV (4 uur, scheidsr. W. Bras). Juruorencompetit-ie Groep A I: Zierikzee A I-VLissin- gen A I (3 uur, scheidsr. J. D. v. d. Linde); Arnemuiden A I-Terneuzen A I; Middelburg A I-Steen A I; Zee land Sport A I-HW A I; Axel A I- Goes A I. Groep A V: Bruse Boys A I-Wis- senkeriêe A I (kwart voor 3, J. P. van Wei scheidsr.); Goes A II-DFS A-I (kwart voor 3. scheidsr. A. P. v. d. Vreede); Kapelle A I-SKNWK A I (half 4, scheidsr. M. J. Kloet); Wol- faartsdij'k A I-Rer.esse A I (kwart voor 3, scheidsr. J. M. Roelof); Ro bur A I-Wemeldinge A I. Greep B XIV: Zierikzee B II-Bruse Boys B I (1 uur 55, scheidsr. L. Juf fermans); SKNWK B I-Dreischor B I (half 3, scheidsr. J. C. de Bilde); Duiveland B I-Zierikzee B ill (half drie). Greep B XV: WIK B I-Renesse B I (2.50 uur); WIK B II-Zonnemaire B I ('kwart voor 2); ZSC B I-Brou wershaven B I (half 3). KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen 'te Wierden: B. J. Zaal, IJsselmuiden; te Pernis (toez.): C. W. Korst, Vianen; te Vriezeiween (toez.) Joh. Greenenboom, Muiden. Aangenomen naar Eethen en Dron gel en: kand. J. Wiillemse, Utrecht; naar Mëlissant: kand. A. Cijsouw, Rijswijk (Z.H.), die bedankte voor Scherpeniisse. Bedankt voor Oud-Alblas en voor Besoyen: kand. W. J. C. van Rennes, Utrecht. Chr. Ger. Kerken Beroepen te 's-GravendeelJ. Plantinga, Rozenburg. Bevredigende uitvoer van pluimvee en eieren ZEIST, 26-2. De uitvoer van pluim- veeh oude rijp ro du kten bedroeg dn ja nuari van dit jaar f 58.817.000. Ze gaf daarmee een bevredigende ont wikkeling te zien. De opgaande lijn die een jaar geleden al zichtbaar was heeft zich nu dn versterkte mate voortgezet: in januari 1968 een stij ging met 15 procent ten opzichte van een jaar tevoren, nu een stijging met 22 procent. De heer 'H. H. Garrelds, voorzitter van 'heb Productschap voor Pluim vee en Eieren, deeld'e dit mee 'in. de woensdag gehouden bestuursverga dering. De waarde van consumptie- kippeëieren steeg met 28,6 procent tót f 14.086.000, de waarde van ge slacht pluimvee met 19,9 procent tot f 35.413.000. Overlijden van kind achttien jaar verzwegen BRUSSEL. 26-2. Een oproep voor militaire dienst voor een jongeman in Luik heeft zijn moeder ertoe ge bracht 'bij de politie op te biechten, dat 'haar kind als baby was gestor ven en dat ze dit overlijden 18 jaar geheim had' weten te houden. Hij is in 1951 gestorven aan .brand wonden, toen zijn oudere broertje met lucifers spelend zijn wiegje in brand had gestoken, zo verklaarde de vrouw. Zij had zelf het brandje geblust 'en het lijkje verborgen in een (bouwval dn een steeg. UTRECHT, 26-2. In de algemene vergadering van de Nederlandse Fruittelersorganisatie, die woensdag in Utrecht is gehouden, is een reso lutie aangenomen. Daarin wordt ge zegd dat de noodtoestand die op het ogenblik in de fruitteelt in Neder land heerst, niet een gevolg is van uitbreiding van de fruitproduktie in Nederland, waar slechts sprake is van kwalitatieve verbetering en niet van kwantitatieve uitbreiding. Wel is de noodtoestand een gevolg van onverantwoorde en door de overheid gesteunde en gestimuleerde uitbrei ding van de produktie van appelen en peren, en daarnaast van perziken en druiven in Frankrijk en Italië. De fruittelers in Nederland, aldus de resolutie, zijn bereid en in staat te concurreren met producenten van appelen en peren in andere EEG- landen, mits er geen concurrentie vervalsende maatregelen bestaan, zoals thans in landen als Frankrijk en Italië het geval is. Maatregelen nodig De Nederlandse fruitteelt kan vol gens de resolutie slechts in stand blijven als onder andere de volgende maatregelen worden genomen: 1. Concurrentie vervalsende maat regelen in andere EEG-landen, zoals subsidies op investeringen, rentesub sidies, transportsubsidies en export subsidies, dienen op zeer korte ter mijn te worden afgeschaft, is dit niet te verwezenlijken, dan dient de Ne derlandse regering dezelfde voorzie ningen te treffen als de regeringen van andere EEG-landen voor de fruitteelt in die landen doen. 2. Zo snel mogelijk dient wijziging te komen in het belastingstelsel in Nederland. Dit stelsel is met name wat betreft de reserveringsmoge lijkheden niet afgestemd op de po sitie van de zelfstandige bedrijven in land- en tuinbouw. Daardoor verke ren de Nederlandse fruittelers in een toe moeten keren, maar heb terug gemept. Men mag het afkeuren, maar ik pleit wel voor begrip. Trouwens, wie zonder zonde is.S.). Nederlandse film „Niet genoeg" bekroond ROTTERDAM, 26-2. De film „Niet Genoeg" die do Nederlandse regis seur Wdm van der Velde in opdracht van de O.E.C.B. te Parijs heeft ge maakt over het wereldvoedselpro bleem, heeft op het negende inter nationale televisiefestival in Monte Carlo de eerste prijs - de „gouden nimf" - gewonnen. Volgens de jury heeft de film van Van der Velde het 'best bijgedragen aan het ideaal van de internationale va-ede. BERLIJN, 27-2. President Nixon is- donderdagochtend in West-Ber- lijn aangekomen. Hij zou er enkele uren blijven. Nixon sluit daarmee een bezoek van twee dagen aan West-Duitsland af. Het Amerikaanse staatshoofd ar riveerde in gezelschap van bonds kanselier Kiesinger, minister van buitenlandse zaken Brandt en diens Amerikaanse ambtgenoot, Rogers. KAAP KENNEDY, 26-2. Apollo- negen 'ruimtevlucht moet mogelijk een of meer 'dagen worden uitgesteld daar alle 'drie voor de vlucht aange wezen astronauten lijden aan lichte keelpijn en neusverstopping. Dit heeft de medische leider van het Apollo-project, dokter Charles Berry meegedeeld. Dr. Berry wil de toestand van do drie astronauten - Jaimes McDivitt, David Sco't't. en Russell Schweickart - neg een dag aanzien, alvorens 'toe stemming te verlenen of te weigeren voor de op vrijdag vastgestelde -lan cering. In hacl verdronken ORANJEWOUD, 26-2. De 20-jarige mejuffrouw G. Groenendijk te Oran jewoud :is dood in de badkuip ge vonden. Vermoedelijk .is zij tijdens het nemen -van een bad onwel ge worden en daardoor verdronken. De recherche heeft de zaak in onder- zeek. NEW YORK, 26-2. Overstromingen in Zuid-Califomië en zware sneeuw val in Nieuw-'Engeland aan de an dere kantvan de V.S. hebben 27 mensenlevens geëist. Bij overstro mingen en aardverschuivingen als gevolg hiervan kwamen 10 mensen om (in het gebied van de Sierra Ne vada en langs de zuidkust van Cali- fornië. Ini de westelijke staten Ver mont, New Hampshire, Maine en Massachusetts stierven 17 mensen, de meeste aan hartaanvallen na. het ruimen van sneeuw. Lenny Kulir wint het nationale songfestival SCHEVENINGEN, 26-2. Met het zelf gecomponeerde Nederlandse chanson „Troubadour" heeft Lenny Kuhr woensdagavond in het Sche- veniaigse Circustheater de nationale finale van het songfestival gewon nen. De jury, die voor het eerst uit vijftien 'buitenlandse en slechts zes Nederlandse leden bestond, kende haar, lied' zeven van de in totaal 21 punten toe. De tekst van het Win nende -lied, waarmee Lenny Kuhr ons land op 29 maart te Madrid zal vertegenwoordigen, werd geschreven door de heer David Hartsema, die -het hel'e repertoire van Lenny van teksten 'heeft voorzien. De winnares begeleidde zichzelf op de gitaar, bijgestaan door ihaar vaste gi'tar.ist Piet Souer. Steeds meer brandschade UTRECHT, 26-2. Sinds 1958 is de brandschade in ons land gemiddeld toegenomen met 40 miljoen gulden. In de periode 1958 tot en met 1969 klom het schadebedrag van 40 mil joen tot bijna 400 miljoen gulden. Het aantal branden in de overeen komstige periode steeg van 11.000 tot circa 16.000 dit is in tien jaar een toename van ruim 45 procent. Het schadecijfer per brand vertoont een stijging van 250 procent, want in 1958 was die schadepost 3.400 gulden en in 1968 naar schatting 13.000 per maand. veel ongunstiger positie dan de fruit telers in andere EEG-landen. 3. Wanneer in Nederland in de fruitteelt sprake is van een crisis in de zin van de EEG-regeling, en wan neer er grote voorraden appelen of peren in Nederland zijn, dient een communautair beleid te worden ge voerd met betrekking tot verdere marktverstoring door de invoer van appelen en peren van overzee. 4. Er dient in alle EEG-landen een actie te komen voor het rooien van verouderde fruitaanplantingen. 5. Om de Nederlandse levensvat bare fruitteeltbedrijven steun te ver lenen om door deze crisisperiode te komen, dient de regering de bestaan de mogelijkheden tot steunverlening zodanig aan te passen, dat ook ren teloze kredieten ter beschikking kun nen worden gesteld. Deze kredieten moeten, indien nodig, kunnen wor den omgezet in een bijdrage a fonds perdu. SPORT WIELRENNEN Feestavond voetbalver, en Cult. Ver. Zonnemaire

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3