i DE ZIERIKZEESCHE COURANT Wetsontwerp voor invoering meldingsplicht prijsverhogingen Nixon's Europese besprekingen Brand te New York eist negen levens Vakcentrales: hoger minimumloon Motie inzake Griekenland in de Tweede Kamer Incidenten in liet Midden-Oosten Stralingsgevaar bij verbrand treinstel Kabinet en Stichting van de Arbeid gaan praten over de loonpolitieke situatie Premier Esj kol van Israël overleden Celebes getroffen door aardbeving Opnieuw stak een jongeman zich in brand ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 27 februari 1969 125ste jaargang Sr. 20150 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave' N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per«maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: li. en tv. Zierikzee contra V.O.O. Aankondiging minister in Tweede Kamer: Per 1 april a.s. verhoging kinderbijslag OEN HAAG. 26-2. Op korte ter- myn zal dc Tweede Kamer een ont werp van wet worden aangeboden, dat beoogt dc invoering van een meldingsplicht van voorgenomen prijsverhogingen. Na aanvaarding van dit wetsontwerp dienen prijs verhogingen t(jdig en dus vooraf te worden gemeld bij het departement van economische zaken. Minister mr. L. de Block (econo mische zaken) heeft dit woensdag avond in de Tweede Kamer meege deeld bij de voortzetting van het kamer-debat over de prijs-ontwikke- ling. Hij noemde het „nuttig" het ar senaal tegen prijsstijgingen met deze maatregel uit te breiden. Minister de Block deelde de Kamer voorts mee, dat binnenkort „een heet aantal prijs-maatregelen" zal wor den genomen. Over de aard van de ze maatregel liet hij zich niet uit. Minister B. Roolvink (sociale za ken en volksgezondheid zeide de Ka mer toe, dat binnenkort een ontwerp van wet bij dc Kamer zal worden ingediend inzake een verhoging van de uitkeringen ingevolge de wet op de arbeidsongeschiktheid. Met te rugwerkende kracht tot 1 januari j.l. zullen deze uitkeringen met vier procent worden verhoogd. „De werk nemers zijn met voorstellen daartoe akkoord gegaan en de werknemers zullen zich daartegen niet verzetten", zo merkte minister Roolvink op. Advertentie I GEEN BETERE DAN. Ingaande 1 april zal de uitkering ingevolge de algemene kinderbijslag met drie procent worden verhoogd, dit als gevolg van „normale" aan passingen. Naar het oordeel van minister Roolvink is voorzichtigheid geboden bij een eventuele verhoging van het minimuminkomen, waarom vanuit de Kamer was gevraagd. De be windsman noemde dit een zaak bij uitstek van het bedrijfsleven. Wel deed hij de toezegging, zich welwil lend te zullen opstellen tegen posi tieve resultaten in het gesprek over een eventuele verhoging van het minimum-inkomen in de Stichting van de Arbeid. Minister Roolvink wees de beide socialistische moties over enerzijds de ziekenfonds-verzekering voor be jaarden en over anderzijds het op trekken van het minimum-loon van de hand. Zijn collega ir. W. F. Schut (volkshuisvesting en ruimtelijke or dening) zei aanvaarding van de mo tie over het uitstellen van de komen de huurverhoging „beslist te moeten ontraden". Bij de bestrijding van de ze motie wees minister Schut o.m. op de negatieve effecten, welke aan vaarding van déze motie zou heb ben voor nieuwbouw en onderhoud. NEW YORK, 26-2. Een brand in een kantoorgebouw aan de Fifth Avenue in New York heeft aan ne gen mensen het leven gekost. Circa vijftien mensen werden gewond. De brand is vermoedelijk veroor zaakt door het ontploffen van twee bussen hoogst brandbare lijm in een architectenbureau op de derde etage Het vuur breidde zich snel uit tot twee van de vijf verdiepingen. Een deel van het kantoorpersoneel pro beerde met de lift te vluchten, maar deze weigerde doordat mensen tus sen de deuren bekneld raakten. Ze ven mensen vonden daar de dood. Volgens de brandweer moeten de vluchtenden in hun paniek een vlak bij gelegen trap over het hoofd heb ben gezien. Honderden brandweer lieden bestreden de brand, die na ruim een uur was bedwongen. Het was de zwaarste brand in New York sinds 18 oktober 1966, toen twaalf brandweerlieden de dood vonden in een souterrain op Broadway. ROTTERDAM. Een opname tijdens het bezoek van prins Claus aan de Maasstad. Op de foto de prins samen met burgemeester Thomassen in het stadhuis. LONDEN, 25-2. NAVO-aangelegen- heden hebben op dc voorgrond ge staan van de besprekingen, die de Amerikaanse president, Richard Ni xon, dinsdagochtend in Downing Street met de Britse premier, Ha rold Wilson, heeft gevoerd. Tijdens de nauwelijks twee uur durende meningsuitwisseling, die als „zeer nuttig en vriendschappelijk" werd gekenschetst, sneden de beide staatslieden bovendien de verhou ding tussen oost en west aan, als mede de Europese politiek en han dels- en economische kwesties. BONN, 26-2. President Nixon van de V.S. cn de Westduitse bondskan selier Kiesinger zijn woensdagoch tend in Bonn onder vier ogen be sprekingen begonnen over de toe komst van de NAVO, de verhouding VS-Europa, de betrekkingen met de Sowjet-Unie, de jongste ontwikke- UTRECHT, 26-2. Het overlegor gaan van de drie vakcentrales is vant mening dat in verband met de for-' se prijsstijgingen, al in het begin van dit jaar, het wenselijk zou zijn dat ook het minimuminkomen eniger mate wordt verhoogd. Het overlegorgaan heeft dit aan hangig gemaakt bij de Stichting van de Arbeid in de hoop dat met de werkgeversorganisaties overeen stemming kan worden bereikt over een gezamenlijk advies aan de re gering. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid zal hierover dinsdag aan staande van gedachten wisselen, voorafgaande aan een gesprek dat op zijn verzoek toch al zou plaatsvin den met minister Roolvink. ling in Berlijn, het atoomstopverdrag en de betalingspolitiek tussen Bonn en Washington. De ministers van buitenlandse za ken van de twee landen, Brandt en Rogers, wisselden apart van gedach ten. DE NHAAG. 25-2. In de Tweede Kamer heeft de P.v.d.A.-afgevaar- dlgde mr. M. v. d. Stoel een mede door afgevaardigden van de KVP. CHU, D '66, Groep Aarden en PSP ondertekende motie ingediend, waar in de regering wordt gevraagd om in het ministerscomité van de jtej^dü van Europa 'de schorsing van Grie kenland als lid van de Raad, of uit stoting uit de Raad, te ondersteunen. De motie constateert dat de Griekss regering weigert de parlementaire democratie te herstellen en herin nert er aan dat de assemblee van de Raad van Europa eind vorige maand een resolutie betreffende schorsing of uitstoting heeft aangenomen. De motie vraagt de regering te handelen overeenkomstig deze resolutie. Ir. van Dis (SGP), keerde zich als enige onomwonden tegen de motie. TEL AVIV, 26-2. B(j een bomont ploffing in het dorp Bet El, op zes km ten noordoosten van Ramallah in het door Israël bezette deel van Jordanië, hebben woensdag vier Arabische kinderen zware verwon dingen opgelopen. Aan het Suezkanaal werd diezelf de dag een Israëlische militair ge wond door een schot van Egyptische zijde. Volgens een Israëlische mili taire woordvoerder hebben zich de laatste dagen vele dergelijke inci denten voorgedaan. Dit was ook ge- Kind overreden OOSTEIND, 26-2. Woensdagmid dag is de 3-jarige Petrik Janssen uit Oosteind om het leven gekomen toen hij plotseling de weg Oosteind-Don- gen overstak en door een auto werd aangereden. Het .kind was op slag dood. UTRECHT, 26-2. Naar thans is ge bleken is bij de brand maandagavond in een trein bij Akkrum een zending radioactieve stoffen van het reac torcentrum in Petten bestemd voor een therapeutisch instituut in Leeu warden verbrand. DEN HAAG, 26-2. Op uitnodiging van de minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Rool vink, zal de Stichting van de Arbeid op dinsdag 4 maart 's avonds met een delegatie uit het kabinet de al gehele loonpolitieke situatie onder de loep nemen. Daarbij zullen o.a. onderwerpen als spaarloon en minimumloon aan de orde komen. Minister Roolvink had, zoals ge meld, dit gesprek enige weken ge leden al in uitzicht gesteld. Hij deed daarvan nl. mededeling op de pers conferentie over het ongehinderd la ten passeren van de CAO-Groot-Me- taal. Het gesprek zal vermoedelijk wor den gehouden in het gebouw van het Directoraal-Generaal van de Arbeid in Voorburg. Ter plaatse is een gering stralings gevaar geconstateerd, waardoor con stant werken voorlopig niet moge lijk is. Het gevaar zal na een paar weken verminderd zijn. Het Rijksin stituut voor de Volksgezondheid in Bilthoven heeft de raad gegeven voorlopig uit de buurt van het treiri- wrak te blijven. De in loden kokers verpakte verbrande resten van mo- lybdeen 99 en jodium 131 (bestemd voor schildklieronderzoek) zijn in middels verwijderd en in een met zand gevulde fust door het personeel van het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid afgevoerd. De afdeling voorlichting van de Nederlandse Spoorwegen verklaar de niet eerder op de hoogte te zijn geweest van de verbrande radio isotopen. De brand in de trein werd maandagavond wel door de afdeling voorlichting gemeld. Zaterdag eerste proef vlucht „Concorde" TOULOUSE. 26-2. Het Franse pro totype van het supersone „Concor- de"-passa'giersvltegtuig zal met goed weer zaterdag zijn eerste proefvlucht maken, zo heeft de hoofd-in vlieger van de Sud Aviation, André Turcal, op een persconferentie meegedeeld. constateerd door de waarnemers van de Ver. Naties. De Israëlische woordvoerder maak te voorts bekend dat Israëlische vliegtuigen boven Zuid-Libanon pamfletten hebben verspreid, waarin de bevolking gewaarschuwd wordt tegen hulpverlening aan leden van Arabische verzetsorganisaties, die te gen Israël opereren. Generaal Al Ion opvolger JERUZALEM, 26-2. Premier Levi Esjkol van Israël is woensdag na een ziekte van enkele weken in Jeruza lem op 73-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. De Israëlische premier was drie februari door een eerste hartaanval getroffen en kreeg daarna last van bronchitis, maar herstelde, volgens leden van het kabinet, de laatste da gen snel. Het Israëlische kabinet heeft woensdagmiddag generaal Igal Al- Ion benoemd tot waarnemend pre mier tot een nieuwe regering zal zijn gevormd. Naar uit doorgaans betrouwbare bron verluidt, was de benoeming unaniem. DJAKARTA, 26-2. Bij een aard beving op Celebes zijn zondag jl. minstens twintig mensen omgeko men, zo meldde het Indonesische persbureau Antara. Pas dinsdag had den reddingsploegen in de stad Mad- jene onder ingestorte huizen twintig lijken aangetroffen. Gevreesd wordt cat er 'nog meer slachtoffers onder 'het puin liggen. Een aardbeving in hetzelfde gebied aan de westkust van Celebes kostte vorig jaar augus tus het leven aan circa 200 mensen. Bij hevige gevechten in en om de dorpen Bien Hao en Ho Nai, nog geen 30 km. ten noorden van Saigon, zijn woensdag volgens een Zuidviet- namese opgave 145 Noordvietname- se militairen gesneuveld. De eigen verliezen worden licht genoemd. Triest incident in Praag PRAAG, 26-2. In Praag heeft zich weer een jongeman door verbran ding van liet leven beroofd. Het was Jan Zajic, ccn 18-jarige middelbare scholier uit de Noord-Moravische plaats Opava. die zich op het Wcn- ccslasplcin met benzine overgoot cn vervolgens in brand stak. Volgens welingelichte kringen zou zich een ongeveer even oude jonge man gepoogd hebben zich op dezelf de wijze van het leven te beroven. Hij zou met zware brandwonden naar een ziekenhuis zijn overge bracht. De bevolking van de Tsjechoslo- waakse hoofdstad nam met ons tel- tenis kennis van de wanhoopsdaad van dc twee jongelui, die naar ver luidt al enige dagen geleden in eigen kring hun poging lol zelfmoord.had den aangekondigd. Naar van welin- LONDEN. President Nixon bezocht de Engelse koninklijke familie op Buckingham Palace. Op de foto: Nixon in gesprek met koningin Eli sabeth. achter hen prinses Anne en prins Charles. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's f Het valt sommige mensen moeilijk te eindigen wanneer zij klaar zijn. gelichte zijde werd vernomen, zou den zij beiden vorige week met Rus sische officieren in conflict zijn ge raakt en daarbij mishandeld zijn. Vgfticn jongeren Het officiële persbureau CTK maakte alleen melding van de dood van Jan Zajic. In een afscheidsbrief zou deze hebben verklaard te beho ren tot de groep van ongeveer 15 jongeren, die zich hadden verzameld rondom de 21-jarige Jan Palach, dc student in de filosofie die op 19 ja nuari j.l. overleed nadat hij zich drie dagen tevoren op het Wenceslasplein in brand had gestoken. In zijn laatste brief schreef Palach, dat circa vijf tien jongeren hadden beloofd zijn voorbeeld te volgen, als de censuur niet zou worden opgeheven en het door de Russen verspreide blad „Zpravy" niet zou verdwijnen. Veel bewolking Verwachting tot vrijdagavond: Veel bewolking met hier en daar enige sneeuw; zwakke tot matige wind tussen noordoost en oost; van nacht lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: 0 tot 5 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 2 tot 7 graden onder normaal. 28 febr. Zon op 7.29. onder 18.18. Maan op 13.41, onder 6.29. Volle maan: 4 maart te 6.17. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 28 febr. 0.31 v.m. 13.02 n.m. BROUWERSHAVEN 28 febr. 0.27 v.m. 12.54 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen woensdag en donder dag vertoont de weerkaart weinig veranderingen. Boven noord-Rus land ligt nog steeds een hogedruk- gebied, met een uitloper néar Scan dinavië, waarin het nog volop win ter is, met minimumtemperaturen van omstreeks min 25 graden in Fin land en noord-Zweden. Van midden- Rusland via noord-Duitsland tot in Engeland voert een oostelijke lucht stroming minder koude lucht aan. waarin het algemeen slechts lichte vorst voorkomt. Deze lucht is tame lijk vochtig, wat aanleiding geeft tot veel bewolking. In de afgelopen nacht bevond zich boven ons land een zwakke storing, welke langzaam naar het westen wegtrekt. Daardoor zal de sneeuw geleidelijk minder worden, maar ver der wordt er weinig verandering ver wacht. BEEMSTER. 26-2. In Beemster zijn dinsdagavond twee personenau to's met elkaar in botsing gekomen. Dc bestuurder van een van de wa gens, de 55-jarige heer A. C. Keizer uit Hensbroek, werd hierbij zo ern stig gewond dat hij kort na aan komst in het stadsziekenhuis in Pur- merend overleed. Zijn echtgenote werd licht gewond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1