DE ZIERIKZEESCHE COURANT NOODTOESTAND AFCEK0NDICD IN GEHEEL EGYPTE Bij vliegongeluk 36 doden Vakcentrales telegraferen Tweede Kamer over de opwaartse prijsbeweging Washington twijfelt aan vredeswil Hanoi Zware luchtaanval op Palestijnse bases Ook luchtactie tegen Syrië Minimumloon per 1 juli verder omhoog Ministerraad eens over de accijnsverhoging Onbemand ruimtevaartuig gelanceerd in de richting van Mars ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diusilug 25 februari 1969 125ste jaargang .Nr. 2(1155 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken IJ, Zierikzee, postbus J, lel. (011)0)2255, na 1800 uur: lel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENT|ES> Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - n Bouwrijp maken plan-W rat Zierikzee gestart CAIRO, 25-2. In heel Egypte is vandaag(dinsdag) de noodtoestand afgekondigd. Deze zal, zo is in Cai ro meegedeeld, tot nader order ge handhaafd blijven. Het dagblad „Al Ahram" weet te melden dat het bevel tot afkondiging van de noodtoestand afkomstig is van de minister voor plaatselijk be stuur. Volgens „AI Ahram" heeft de mi nister de gouverneurs van de pro vincies opdracht gegeven tijdens de komende vijf „ld Al-Adha" feestda gen, die woensdag beginnen, op hun bureau te blijven. De order van minister Hamay As- joer heeft volgens het blad ook tot gevolg dat. alle organen voor bur gerlijke verdediging, de ziekenhui zen, brandweerkorpsen en openbare diensten volledig bemand moeten zijn. TAIPEH, 24-2. Een vliegtuigonge luk in de buurt van Tainan, op For mosa, heeft maandag aan 36 mensen het leven gekost. Een tweemotorig toestel van „Far East Air Transport Corporation", een nationalistisch- Chinese maatschappij, stortte acht tien minuten nadat hef van Knoll s'joertg met bestemming Taipeh was opgestegen neer. Alle inzittenden, onder wie vier leden van de beman ning, vonden daarbij de dood. Vol gens de politie bevonden zich onder de passagiers zes buitenlanders. Hun nationaliteit is nog niet bekend. Nixon nodigt koning Boudewijn uit BRUSSEL, 24-2. President Nixon heeft maandagmiddag koning Bou dewijn uitgenodigd een bezoek aan de Verenigde Staten te brengen als cLe Apollo 10 naar de maan zal wor den afgevuurd, zo is in Brussel ver nomen. De Amerikaanse president merkte tijdens de lunch, die de koning hem in het paleis van Brussel aanbood, op dat zijn gastheer grote belang stelling voor de maanvlucht had en hij zou hem meteen hebben uitgeno digd bij de lancering aanwezig te zijn. BARCELONA. De universiteit van Barcelona, de op één na grootste van Spanje, is maandag weer geopend voor het onderwijs. De toegangen tot de faculteit werden door de politie bewaakt. Afkondiging van de noodtoestand geschiedde kort na de uitgifte van een militair communiqué, waarin ge meld werd dat Egyptische en Israë lische strijdkrachten maandag om 18.30 uur (Ned. tijd) schoten hadden gewisseld over het Suezkanaal. Een maand lang hadden de Egyptenaren geen melding gemaakt van inciden ten in de kanaalzone. In Cairo is men volgens waarne mers bang dat de Israëli's, in na volging van de aanval op Palestijnse commandobases in Syrië, ook aan vallen op Egypte zal ondernemen. UTRECHT. 24-2. Het overlegor gaan van de drie vakcentrales is bij zonder verontrust over de versnel de opwaartse prijsbeweging, zo blijkt uit een telegram dat het overlegor gaan maandagavond aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Het overleg orgaan acht het van zeer groot be lang dat ongemotiveerde prijsstijgin gen op korte termijn ongedaan wor den gemaakt dan wel worden voor komen. Het verzoekt de Tweede Kamer te bevorderen dat de regering daartoe snelle en doeltreffende maatregelen treft. Het overlegorgaan dringt voorts aan op het nalaten van over heidsmaatregelen die het prijspeil verder opdrijven, bijv. door het uit- WASHINGTON, 24-2. De Ameri kaanse regering onderzoekt in op dracht van president Nixon of de jongste serie aanvallen van de Noord- vietnamezen en de Vietcong in Zuid- Vietnam, gezien moet worden als een schending van de informele overeen komst van oktober vorig jaar, waar onder de rebellen zouden afzien van aanvallen op grote steden, in ruil voor volledige stopzetting van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam. De woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken, Carl Bartch, die dit op een persconferen tie verklaarde, voegde hieraan toe dat de regering wacht met het vellen van een definitief oordeel, in af wachting van rapporten over de toe stand in Zuid-Vietnam van ambassa deur Ellsworth Bunker en de com mandant van de Amerikaanse troe penmacht, gen. Creighton Abrams. „Door de aanvallen op de bevol kingscentra is wel de vraag gerezen of de andere partij zich werkelijk wenst in te spannen voor een vreed zame regeling van het conflict", al dus wooi'dvoerder Bartch. Een Israëlische tegenklap DAMASCUS/TEL AVIV, 24-2. Dc Israëlische luchtmacht heeft maan dagmorgen vroeg een zware lucht aanval uitgevoerd op de bases van de Palestijnse verzetsorganisatie te El Hammeh en Maisaloun aan dc verkeersweg tussen Damascus en Beiroet in Syrië. Daarna ontstond een luchtgevecht met Syrische MIG- straaljagers waarbij volgens mede delingen uit Damascus twee MIG's- 17 van Syrië en drie Israëlische Mi- ragc-toestellcn werden neergescho ten. Het luchtgevecht duurde van 07.00 tot 08.50 plaatselijke tijd. Volgens Is raëlische mededelingen keerden de aanvallende vliegtuigen alle behou den op hun basis terug. De aanval volgde op een kabinetsvergadering in Tel Aviv waarop besloten werd wel ke actie zou worden genomen als re presaille voor de aanval vorige week op een Israëlisch verkeersvliegtuig op de Zwitserse luchthaven Zürich- Kloten door Arabische terroristen. Daarna deelde de minister van bui tenlandse zaken mee dat Israël het recht heeft zich te verdedigen tegen terreur. Syrië heeft voorlopig alle burgervliegvelden gesloten en ook het vliegveld van Amman in Jorda nië werd maandagochtend enige tijd gesloten. De zwaarste aanval van de Israë lische luchtmacht was gistermorgen gericht tegen El Hammeh van waar uit. volgens Israëlische zegslieden, tochten naar Israël werden onder nomen. Het tweede kamp. bij Mai- saloen. leidt saboteurs op voor kam pen in het zuiden van Libarion, zo werd gezegd. Men zei voorts dat er enige honderden „fedayeen" in de twee kampen gelegerd waren, maar een Israëlische officier wilde geen schatting mak envan het aantal do den. De Arabische landen vreesden al sedert de aanval in Zürich een re presaille. Na de aanval haastten Li banon, Jordanië en Egypte zich te vorklaren dat zij niets mot do aan val tc maken hadden en dal dó ter stellen van de huurverhoging per 1 april aanstaande. Voorts acht het overlegorgaan een op ruimere schaal te geven voor lichting noodzakelijk over die sec toren, fabrikanten en detaillisten, die zich niet houden aan de geldende prijsgedragsregels. Deze voorlichting stelt de consumenten beter in staat tot verantwoorde aankoopbeslissin gen. Strijd tegen verdovende middelen in de V.S. WASHINGTON, 24-2. President Nixon heeft het departement van justitie opdracht gegeven de strijd tegen de verdovende middelen in het federale district Columbia, waarin Washington ligt, te intensiveren. Hij is van mening dat het gebruik van verdovende middelen een van de oorzaken is van de golf van misda den in de hoofdstad. Er wordt extra geld beschikbaar gesteld opdat meer personeel in dienst, kan worden ge nomen. Actie voor geboortebeperking NEW YORK, 24-2. Negen specia listen van de V.N. op het gebied van geboortenheperking gaan gedurende anderhalf jaar landen in Latijns- Amerika, het midden- en verre oos ten helpen de bevolkingsaanwas te verminderen. Zij vestigen zich in Chili, Ghana, Tndia, Indonesië, Tran, Kenia, Libanon, Senegal en Thailand Vandaar uit worden ook naburige landen bezocht. Inbraak bij politiebureau CORDOBA (Argentinië). In het af gelopen weekeinde hebben inbrekers uit een bank in Cordoba een bedrag van 38.900.000 peso gestolen. De bank bevindt zich op slechts 150 me ter van het hoofdbureau van poliitie. Zij braken een gat. in de muur om zich toegang tot de bank te ver schaffen. roristcn niet van hun grondgebied waren vertrokken. TEL AVIV/DAMASCUS, 24-2. Is raëlische straalvliegtuigen hebben maandagochtend twee dorpen in de omgeving van dc Syrische hoofdstad Damascus aangevallen. Volgens een mededeling van Israëlische militaire zydc gins het om een actie tegen twee belangrijke bases van de Arabi sche verzetsorganisatie „El Fatah". De aanval, die in golven werd uit gevoerd, duurde een half uur. De Is raëliërs meldden dat zij tWee Syri sche straaljagers van het type Mig- 17 hadden neergeschoten maar dat de eigen toestellen behouden waren teruggekeerd. Van Syrische zijde werd het verlies van de twee Migs toegegeven. De woordvoerder in Da mascus voegde hier echter aan toe. dat de piloten van de Migs waren gered en dat er drie Israëlische Mi- rages waren neergeschoten. In een bekendmaking in de Syri sche hoofdstad werd meegedeeld, dat er bij de aanval zes mensen orrt het leven zijn gekomen, onder wie vijf kinderen. Voorts waren zeventien personen gewond. De Israëlische actie was gericht tegen El-Hamme (Al/HAMMAH) en Mai-Saloen. In Tel Aviv werd ge zegd, dat El-Hamme het hoofdkwar tier was van El Fatah voor Syrië en Libanon. De plaats zou het verzet- punt zijn van guerillastrijders die in Egypte, Algerië en China zijn opge leid. Vandaar zouden commando's invallen deen op Israëlisch gebied. In Malsaloen zou een opleidingscen trum zijn gevestigd. Kort na de luchtactie verklaarde de Israëlische minister voor politie zaken, Eliahoe Sasson, in het parle ment, dat Israël zich het recht voor behoudt op „actieve zelfverdediging", ter verdediging van zijn staatburgers legen terroristische acties. Aandacht voor Mars WRIGHTWÖOD (Calif omië), 24-2. Amerikaanse geleerden gaan dit jaar negen maanden lang hun aandacht wijden' aan de planeet Mars, om te weten te komen of er leven op deze planeet kan zijn. Zij gaan de atmosfeer analyseren en hon derden foto's nemen. Terwijl zij daarmee bezig zijn zullen de beide; Mariners, die (Mari ner 6 maandag 24 februari, Mariner 7 op 24 maart), worden gelanceerd, naar Mars reizen en er dicht langs gaan. Deze moeten dan de opper- vlakletemperatuur van Mars meten en gegevens verschaf fen over druk en dichtheid van de dampkring .Dat gebeurt in juli en augustus. DEN HAAG, 24-2. Het minimum loon, dat per 1 januari met het oog op de verwachte prijsstijgingen van 135 tot 140 gulden per week werd verhoogd (d.w.z. met 3.7 procent), zal op l juli verder worden verhoogd, aldus heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid. B. Rool- vink, meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid dr. B. van der Lek (PSP). De minister betreurt dat de stij ging bijna geheel door prijsstijgin gen - met 3.5 procent - is achter haald. maar gelooft niet dat van een noodsituatie sprake is. Hij ziet dan Bonn wacht op teken inzake pasjes-kwestie BONN, 24-2. De Westduitse rege ring wacht op een „werkelijk zicht baar en duidelyk teken" dat de DDR bereid is besprekingen te voe ren over een nieuwe pasjesregcling voor dc bewoners van West-Berlgn, aldus regeringswoordvoerder Gün- ter Diehl. Er is echter haast geboden met dergelijke onderhandelingen, aldus Diehl op een persconferentie, daar het kiescollege op 5 maart in West- Berlijn een nieuwe bondspresident moet kiezen. Diehl liet duidelijk blij ken dat de bondsregering alleen in ruil voor een pasjesovereenkomst op lange termijn bereid is van de presi dentsverkiezing in West-Berlijn af te zien. Minister Luns over de Frans-Britse twist LONDEN, 24-2. Minister Luns heeft maandag in het t.v.-program- ma „Panorama" van de BBC ver klaard dat de Britse ambassadeur in Prijs, Christopher Soames, zijn rege ring correct heeft .ingelicht over wat president de Gaulle in een onder houd met hem gezegd heeft over de toekomst van Europa. Ook gelooft de Nederlandse be windsman dat de Britse regering er juist aan heeft gedaan, de vijf andë- i*e E.E.G.-'landen op de hoogte te stellen met de strekking van het on derhoud, en deze ook juist heeft overgöbracht. Hij zei echter de publiciteit rond de zaak, „waarvoor de fout voor zo ver ik weet. niet bij de Engelsen ligt", sterk te betreuren. ook geen aanleiding om het verzoek van dr. van der Lek in te willigen, het minimumloon met tenminste 3,5 procent vanaf januari te verhogen. Landbouwcoöperaties gaan een fusie aan ZAANDAM, 24-2. Zeven hij Cebeco aangesloten' aan- en verkoopland bouwcoöperaties in Noord-Holland hebben besloten een commerciële fusie aan te gaan. Het zijn de coöpe raties te Assendelft. Zuid-oost- Beemster, Hoorn, Kwadijk, Oost- woud, Venhuizen en Wieringen. Ge zamenlijk hebben zij een jaaromzet van 20 miloen gulden. Zij hebben 1.500 leden en 100 werknemers. Het besluit -tot de fusie is in de vergade ring van de coöperatie met grote meerdenheid genomen. Vestigings plaats van het gefusioneerde geheel wordt Hoorn. Voor het personeel zal de fusie geen nadelige gevolgen heb ben. DEN HAAG, 24-2. De ministerraad is het eens geworden over de be lastingverhogingen die op I juli zul len worden ingevoerd voor de finan ciering van de extra defensie inspan ning. De verhogingen zullen o.a. be trekking hebben op de accynzen op bier, gedestilleerd, olie en benzine en motorrijtuigenbelastingen. Nixon sprak met Wilson LONDEN, 25-2. President Nixon heeft maandagavond met de Britse premier Wilson op diens buitenver blijf Chequers bij Londen Europese en wereldproblemen besproken, zon der dat op details werd ingegaan. Vandaag (dinsdag) volgt uitgebreider overleg in Downing street. Een of ficiële Britse woordvoerder zei maandagavond dat het conflict tus sen Engeland en Frankrijk niet aan de orde was gesteld en waarschijn lijk ook vandaag buiten het overleg zou blijven. President Nixon en pre mier Wilson gaven er de voorkeur aan deze kwestie te laten rusten, zei hij. Mariner-6 moet planeet over vijf maanden bereiken KAAP KENNEDY, 25-2. Dc Ame rikanen hebben maandag een onbe mand ruimtevaartuig, de Mariner-6, in de richting van Mars gelanceerd om de geheimen van die planeet tc ontsluieren. Over een maand wordt nog een ruimteschip naar Mars ge zonden. De Mariner-6 moet de planeet over vijf maanden, op 31 juli, bereiken en op 3.200 km afstand passeren. Hoe wel de Mariner-7 een maand later wordt gelanceerd komt zij slechts vijf dagen na de Mariner-6 bij Mars aan. De 400 kilo wegende ruimte schepen zijn elk met twee televisie camera's uitgerust om de beelden, die over een afstand van circa 108 miljoen km naar de aarde worden geseind, zullen voorwerpen met een doorsnede van 270 meter nog duide lijk tonen. De Mariners gaan het kli maat en de atmosfeer onderzoeken, chemische analyses verrichten en de temperaturen meten. In 1971 gaan twee ruimteschepen drie maanden lang rond Mars cirkelen. Twee jaar later willen Amerikaanse, geleerden twee ruimteschepen met instrumen ten een zachte landing op de planeet laten maken. Foto,s van „nabij" Uit de gegevens die de Mariners-6 en 7 naar de aarde zullen sturen hoopt men tc kunnen opmaken of er volgens menselijk inzicht leven op de pkmeet kan bestaan. De enige fo to's „van nabij" waarover men tot RAWALPINDI. Gejuich in de stra ten van de Pakistaanse stad Rawal pindi, na de bekendmaking dat pre sident Ajoeb Chan zich niet meer kandidaat zal stellen voor de presi dentsverkiezingen volgend jaar. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's t f Opvoeding heeft geen zin als J J er geen voeding is. J Lichte regen Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking met in het zuiden regen of motregen; zwakke tot ma- tinge wind;, maximumtemperaturen in het Waddengebied rond het vries punt tot vier graden in het zuiden van het land. Voor donderdag: Aantal uren zon: minder dan 3. Min.-temperatuur: 0 tot 5 graden on der normaal. Max.-temperatuur: 0 tot 5 graden on der normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. 26 febr. Zon op 7.33, onder 18.14. Maan op 11.29, onder 5.10. 27 febr. Zon op 7.31. onder 18.16. Maan op 12.30, onder 5.56. Volle maan: 4 maart te 6.17. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 26 febr. 27 febr. 10.08 v.m. 11.44 v.m. 23.04 n.m. n.m. dusver beschikt zijn die, welke in 1965 door de Mariner-4 naar de aar de werden gezonden. Dit ruimtevaar tuig passeerde Mars op 10.000 km af stand. Uit de overgezonden foto's en andere gegevens bleek dat de atmos feer van de planeet zeer ijl is en dat de oppervlakte overdekt is met kra ters, zoals de maan. De Russen heb ben verscheidene vergeefse pogingen gedaan om ruimtesondes in de buurt van Mars te brengen .Verwacht wordt dat zij de huidige gunstige pe riode. die zich slechts eens in de paar jaar voordoet, voor een nieuwe poging zullen benutten. LUZERN. De Zwitserse politie heeft een bende internationale ver valsers opgerold, die van plan was in Luzern valse Italiaanse belasting zegels ter waarde van bijna 8.5 mil joen gulden te drukken. BROUWERSHAVEN 26 febr. 10.07 v.m 23.02 n.m. 27 febr. 11.41 v.m. n.m. Doodtij: 26 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Een gebied met lage barome terstanden strekt zich uit van IJs land via het Kanaal naar Italië, ter wijl boven Rusland zich nog steeds een gebied van hoge barometerstan den handhaaft. In de oostelijke stro ming tussen deze systemen komen kleine storingen voor. die boven Duitsland sneeuw veroorzaakten. Bo ven het zuidelijk deel van West Eu ropa werd Oceanische lucht aange voerd die zich tot aan de zuid-grens van ons land uitstrekte, waarbij plaatselijk lichte regen en motregen viel. In de luchtdrukverdeling in on ze omgeving wordt het komende el- maal niet veel verandering ver wacht. Ons land blijft in een zwakke oostelijke stroming, terwijl er tevens af en toe neerslag kan vallen - in het temperatuurverloop komt slechts weinig verandering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1