HET PLAN VAN MANSHOLT Sleenbergse Confektiefabriek p ousseerde mode te Nieuwerkerk Nog eens: Het blijft een groot vraagteken „Flitsen" De vogelsterfte in het Waddengebied Kleur en lijn ill „Ons Dorpshuis' MEUWERKERK, 21-2. - De N.V. Sleenbergse Confektiefabriek hield in „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk een zeer geslaagde modeshow. Het was een show ter kennismaking met dit nieuwe expansionele confektie- bedrüf, dat aan meisjes van Nieu werkerk en omgeving de mogelijk heid biedt een degelijk vak te leren. Hiermede is een belangrijke werk gelegenheid geschapen. Thans is een dertigtal dames werkzaam in het van de Fa. Vebu- tex overgenomen bedrijfseomplex aan de Weststraat. Om tot een be vredigende produktiecapaeiteit te komen voert de afdeling een perso- neelwerf-eampagne, met aantrekke lijke arbeidsvoorwaarden. Eén ervan is, dat men, bij voldoende deelname, met een eigen opleidingsklas gaat starten. Deze opleiding - onder toe zicht van het rijk - geeft na een jaar recht op het diploma V.O.C. (Vak Opleiding Confektie), voor zij éen plaats krijgen in het produktiepro- ces. Tijdens de studie staat men on der rijkscontrole, evenals bij het examen. Men zou iemand na het met vrucht doorlopen van dat jaar, een volleerd naaister kunnen noemen, met als bijzonderheid het beschikken over een degelijk vak. De opleiding beoogt een algehele cursus, en ba sis voor een algemene ontwikkeling, met het bovengenoemde vak als hoofddoel. Het bedrijf te Nieuwerkerk is een afdeling van de N.V. Eling Visser, bekend fabrikant van het merk El- vi Couture". De show werd geleid door de heer C. P. van Linschoten uit Amsterdam Overwegend werden eerst jurkjes en pakjes geshowd van zuiver synthe tische stoffen, en eveneens met syn thetische stoffen gevoerd. Uiterst praktisch dus, lauw te wassen, niet centrifugeren, zó ophangen, en droog zonder strijken weer aantrekken. Veel marine met wit, kwam voor. waarbij dun het jurkje met witte ac cessoires bleek afgezet, hetzij in de vorm van een kraag, bandje of bor duursel. Maar ook was het tegen overgestelde te zien in de zomer jurkjes, nl. overwegend wit mot ma rine-opdruk, wat een heel frisse in druk maakt. Overigens was er veel geel in combinatie met een donker der tint in de voorjaarsmodellen, ooik zeer gewilde nuances. De man nequins toonden in vele modellen, de zg. „ligne croisse" (d.i. de gekruiste lijn), topmode van het aanstaande seizoen. Inplaats van de wat warm aan doende col ziet rncr. nu ook het zg. „staandertje", een iets opstaande witte kraag verschijnen, prachtig langs de hals aansluitend. Een ander nieuwtje is de gezamenlijke verwer king van katoen met trevira. Een los jasje of hesje van gedessineerd ka toen wordt gedragen op een wit tre- vira-rokje. Het rokje wordt vlugger vuil, daar het wit is, maar geen nood, dit kan vlug gewassen wor den, en vlug droog weer aangetrok ken. In de a.s. wintermode zullen de jasjes langer word enen meer ge tailleerd, en dus slanker afkleden. Pakjes Om een gevai'ieerde indruk van het gebrachte artikel te brengen, liet ce heer van Linschoten ook nog en kele pakjes zien, in Duitsland ver vaardigd, die zowel daar als in Ne derland verkocht worden. Heel chi que modellen, voor zowel oud als jong, in verscheidene kleuren voor grote en kleine maten. De tijd, dat de oudere dames in het saaie zwart en bruin gekleed liepen, is nu wel definitief voorbij. Ook voor hen zijn er nu prachtige tinten, modern en toch niet opzichtig. Veel succes oogstten ook de complets; jurk met bijpassende jas, hetzij in hetzelfde dessin als wel de jurk in een kleur van het dessin van de jas. Een har telijk applaus aan het eind van de (Slot). Mansholt heeft ook voorbij gezien aan het feit, dat een goede verhou ding tussen arbeid en arbeidskrach ten nog ivei langs andere weg te be reiken is dan door het oprichten van zeer grote bedrijven. De praktijk weet dat al lang en sticht tal van samenwerkingsvormen. Als de man uit de N.O.P. met 12 ha grond (en daar zijn er een paar honderd van in die polder) gaat sa menwerken met twee of drie ande ren die even ongelukkig zitten, wint men niet veel. Maar als hij samen werkt met een bedrijf van 4S ha of zelfs van 24 ha wordt de zaak met een anders. Het doet er dan echt niet zoveel toe op wiens naam de pacht of de eigendom staat. Het gaat er om dat de aanwezige arbeidskrach ten en machines optimaal gebruikt worden en dat over mechanisatie voorkomen wordt. Hier vindt de praktijk al oplossingen die Mansholt niet noemde, maar die hij misschien toch wèl bedoeld heeft. Het zal voor de gemeenschap heel wat voordeliger zijn deze samenwer kingsvormen te stimuleren dan mil jarden te besteden aan het stichten van grote bedrijven. Aan hel uit cul tuur nemen van enkele miljoenen ha grond kleeft ook het bezwaar dat nu en straks geen overschakeling meer mogelijk is op teelten die onnodig in de verdrukking gekomen zijn. In E. E.G.-verband kan bijv. nog heel wat gedaan worden ten behoeve van de teelt van vlas, koolzaad, graszaad, uien enz. eer en meer wordt dui delijk, dat men niet de ene teelt (granen, suikerbietenkan garande ren en de andere vrij laten. Bij een goed sluitend landbouwbeleid is er geen cultuurgrond te veel. Vooral in west-Duitsland en Bel gië is de tegenstand tegen de plan nen van Mansholt bijzonder groot. Beide landen baseren zich m hoofd zaak op het gezinsbedrijf. Daaron der verstaan zij een bedrijf, waarop vader de baas is. Eventueel kan de zoon een tijdlang meewerken en in geval van nood kan de boerin ook een handje helpen, maar betaalde arbeidskrachten zijn dan schaars. Tegen hel gezinsbedrijf bestaal in Nederland grote tegenzin, omdat men kinderarbeid asociaal vindt en zelfs graag een boefin ziet die geen bedrijfswerk meer doet: Bovenal leidt hel gezinsbedrijf tol moeilijk heden als de zoon geld wil zien of als hij vele broers en zusters heeft en vader wil opvolgen. Daar staat dan tegenover, dal het. gezinsbedrijf economisch vrijwel onverwoestbaar is zolang de bedrijfsopvolging niet ter sprake komt. De andere landen zijn zeer huive rig voor het uit cultuur nemen van zoveel landbouwgrond. Hoe gemak kelijk kan de conjunctuur omslaan in die zin dat er weer behoefte ont staat aan meer landbouwgrond. Het ontginnen van gronden die 10 of 20 jaar bebost of verwilderd zijn ge weest, is dan peperduur. Op de we reld is nog steeds geen. voedselover- schot! Wal dit betreft spelen zoveel po litieke en economische factoren mee dat men de kwestie niet in het kort kan behandelen. Men kan ook zeg gen: wat Mansholt t.a.v. de bedrijfs- grootte wenst, zou zonder hem voor een groot deel tóch ivel gebeuren. Voor de rest vindt de praktijk reeds bruikbare oplossingen. Het ziet. er daarom naar uit dat de behoefte aan dit plan niet zo groot is. Een land bouwbeleid dat alle produkten om vat is zelfs actueler. Soldaten mogen hun schat houden MUNCHEN. 20-2. Vier solda ten, twee Amerikanen entwee Denen mogen,de schat houden, die zij in 1066 tijdens een NA- VO-oefening in een woud in de buurt van München von den. Een rechtbank in deze stad deed donderdag uitspraak in het geschil lussen de vin ders en de slaat, die de schal opeiste en wees hem aan de soldaten loe. Deze ontdekten op manoeuvres een lussen de struiken verborgen oude le- gerkisl, waarin honderden an- f tieke munten, een uniform van f de Duitse weermacht, bank- f biljetten, goud en met dla- i mant en en parels bezette ju- l welen lagen. De waarde van l de schat wordt geraamd op ongeveer 35.000 gulden. show was wel verdiend door de mannequins, die op zo elegante wij ze de modellen getoond hadden. De avond werd muzikaal omlijst door het bekende trio van Kees de Nijs, en in de pauze werd een royale con sumptie verstrekt. Reeds nu al betekent Nieuwer kerk voor het bedrijf een steunpi laar, waarop verder kan worden ge bouwd. Tien procent komt uit de nieuwe vestiging, en ziet eruit als een aanmoediging bij het startschot. Het lijdt vast geen twijfel of de zg. „kleindochter"' groeit uit tot een flinke „dochter". Gunstig spaarresultaat bij de Boerenleenbanken UTRECHT, 20-2. Bij de Coopera- tieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven, de Coöperatieve Raiffei- sen-banik te Utrecht en de bij deze centrales aangesloten banken werd in januari een spaaroverschot van f 121,4 miljoen geboekt. Ingelegd werd f 675,0 en terugbetaald f 553,6 miloen. Vorig' jaar bedroeg het spaaroverschot dn januari f 99,4 mil joen. Ingelegd werd 'toen f 585,4 en terugbetaald f 486,0 miljoen. Ultimo januari bedroeg het gezamenlijk spaartegoed bij de georganiseerde Boerenleenbanken en Raiffeisenban- ken f 11,5 miljard. AMSTERDAM, 22-2. De Neder landse Vereniging tot Bescherming van Vogels, die in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amster dam haar 70-jarig bestaan vierde, is voornemens een speciale ooievaars farm op te richten omdat gebleken is dat deze voor Nederland zo karak teristieke vogel binnen enkele jaren als broed vogel verdwenen zal zijn als geen speciale maatregelen wor den genomen. Voor de oprichting van deze farm - naar een Zwitsers voorbeeld - is een bedrag van ca. f 30.000 nodig, waarvan echter al f 23.000 bijeen is gebracht. Uit een groot aantal terreinen als omgeving voor de farm is de keus gevallen op een ca. 6 ha groot wei degebied in de Alblassenvaard on- uit het buitenlajid JERUZALEM. Volgens niet-offiei- ele berichten heeft zich in een su permarkt in Jeruzalem een onplof- fing voorgedaan die 2 mensenlevens heeft geëist en tien gewonden. LONDEN. De Britse overheidsuit gaven worden voor l968-'69 op 15.870 miljoen pond sterling geraamd ver geleken met 15.165 miljoen pond in 1967-'68. zo heeft de Britse minister van financiën, Roy Jenkins, donder dag in het Lagerhuis meegedeeld. NEW YORK. De voorzitter van de algemene vergadering der Verenig de Naties heeft west-Duitsland be noemd in de speciale commissie van de volkerenorganisatie voor de twee de economische ontwikkelingsperio de die in 1971 van stapel loopt. WASHINGTON. De Amerikaanse president. Nixon, iheeft bij het con gres met klem aangedrongen op wij ziging van de procedure bij de pre sidentsverkiezingen, in verband met de gebreken die het huidige systeem vertoont. PARIJS. Het parlement van de Westeuropese Unie heeft in Parijs een aanbeveling aangenomen, waar in de regeringen van de lid-staten gevraagd wordt bij de NAVO aan te dringen op instelling van een speci ale commissie voor het nabije oosten. AMMAN. Voor de tweede keer binnen 48 uur zijn de twee elkaar bestrijdende groepen commando's van het volksfront voor de bevrij ding van Palestina slaags met elkaar geraakt in Amman. BRUSSEL. In de Belgische provin cie Luxemburg waren zaterdag weer verkeersbeperkingen van kracht we gens cpdooi. Vrachtwagens van meer dan 12 ton mochten niet door de pro vincie rijden en andere vrachtwa gens kregen een snelheidsbeperking opgelegd vpn 30 km. per uur. AMSTERDAM. Het aantal Neder- landse plezierjachten, dat in het af gelopen jaar naar het buitenland ge ëxporteerd werd, is van 1430 in 1967 teruggelopen tot 1328. SOERAT (India). Een epidemie van pokken heeft de afgelopen twee maanden 120 mensenlevens- geëist, in de Indische kustplaats Soerat. Onder de ovexiedenen zijn. 98 kinderen. WIESBADEN. De „anti-alcoholpil" die het alcoholgehalte in het bloed zou kunnen verlagen, zal naar ver wachting in het najaar van 1970 in de handel worden gebracht in west- Duitsland. MOSKOU. Een goudklomp met een gewicht van andei'halve kilo is vol gens ihet Russische persbureau Tass gevonden op het bolsjewistische goudveld in het Russische Magadan- gebied. HILVERSUM.. Philips Telecommu nicatie Industrie in Hilversum heeft van de Westduitse overheid een op dracht voor de levering van com- municatie-appara'tuur ter waarde van f 36,6 miljoen ontvangen. Jaarvergadering afd. Duiveland Plattelandsvrouwen OUWERKERK, 21-2. Onder leiding van de presidente, mevr. Zeyler, vergaderde de afdeling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen. In haar openingswoord be groette de presidente in het blon der de heer Jilleba, die een causerie hield over het onderwerp: „Antiek, vals, namaak of echt". De seci'etaresse las het jaarverslag voor, waaruit bleek, dat er 8 verga deringen zijn geweest, een middag naar de Domeinen en een dag met het jaarliiks i-eisje naar de huisvrou- wenbeurs in de Ahoyhallen. Het le dental is wat achtex-uit gegaan; de afdeling bestaat thans uit 90 leden. Mevr. van Eeten gaf namens de kascommissie het financieel verslag. De boeken wax-en in orde bevonden en er is een batig saldo van ruim f 243. Hierna volgde de verkiezing we gens pei'iodiek afti-eden van de da mes J. van Oeveren en R. Romeijn, niet herkiesbaar, B. Gaanderse en J. Zeijler, herkiesbaar. Mevr. Gaander se en mevr. Zeijler werden met ak- klamatie herkozen. Als nieuwe leden in het bestuur werden gekozen me vrouw Koopman en jnevr. Vis. De dames werd gevraagd of zij deze functie wilden aanvaarden, wat zij beiden graag deden.. De twee aftre dende dames ki'egen als dank voor hun vele werk een presentje en een corsage aangeboden. Mevr. v. Eeten was aftredend voor de kascommissie, in haar plaats komt mevr. Lievense. Na dit uitgebreide huishoudelijke programma nam de heer Jilleba het woord. Gevraagd was of de dames zelf ook enige antieke voorwerpen wilden meebrengen, zoals tegels, ko per. brons of tin. Hieraan was door vele dames gehoor gegeven. De heer Jilleba vertelde bijzonder boeiend over antiek. Om echt antiek te kun nen onderscheiden van vals of na maak, is voor een leek ex'g moeilijk, maar enkele richtlijnen en een paar meegebrachte voorbeelden maakten heel wat wijzer. Vooral in tegels is er zeer veel vex'schil. Enkele dames hadden ook tegels meegebracht, waax-onder enkele mooie exempla ren. der de gemeente Groot-Ammers. De ligging en de zg. „biotoop" van dit gebied blijken voor het beoogde doel het geschiktst. De farm zal „Ooie- vaarsdoip het Liesveld" gaan heten. PARAMARIBO. De actiegi'oep (re geringspartij) heeft in een communi qué meegedeeld ,dat de minister van landbouw, veeteelt en visserij, R. L. Janki, geen deel meer zal uitmaken van de regering, maar zijn plaats in het parlement zal gaan innemen. BRUSSEL. Het Belgische vtakeei-s- voorsdiiift dat 's avonds en 's nachts ook in de steden met (gedimd) groot licht moet worden •gei'eden, is bij lxet overgx-ote deel van de Belgische automobilisten niet in de smaak ge vallen. MONTREAL. Aan drie Westindi- sche studenten is borgtocht gewei- gei'd hangende een onderzoek naar aanleiding van vex*nielingen die zijn aangericht in het computex'-eentrum van de Sir George Williams univer siteit in Morïti-eal. AMSTERDAM) De Amsterdamse centrale ï-echerche heeft de 32-jarige Nigex-iaanse zeeman M. O. en de 25- jarige in Amsterdam wonende Ja- maicaan R. H. F. in verzekering ge steld op veixienking van handel in verdovende middelen. Bij hun arres tatie werd oen half pond marihuana in beslag genomen. UTREOHT. In ©en autowasserij van de firma J. Duijst en Zonen aan de Nieuwe Schans in Spakenburg heeft een hevige brand gewoed. De gealarmeerde brandweer kon niet vooi-komen, dat het gebouw en de inventaris grotendeels wei-den ver nield. EINDHOVEN. Bij de tuinbouwer Lagai-de in HeJenaveen ds een dei- grote kassen onder de last van de sneeuw ingestort. De kas had een oppervlakte van 500 vierkante me ter. Er stonden 15000 slaplanten in, die vei-nield werden. De totale scha de wordt op 17 mille geschat. DEN HAAG. Het dagelijks college van oveiieg van het intergemeente lijk overleg Haagse agglomeratie (I.O.H.A.) denkt aan de mogelijkheid een collectief contract te sluiten met een in Den Haag gevestigde „sloop- oentrale", die grote aantallen auto- wi-akken opneemt en vei-wex-kt. KERKNIEUWS Ned. Hérv. Kerk Bei-oepen te Laag Keppel (toez.): C. van Ooijen, Treebeek; te Doorn spijk (toez.): A. Vlietsti-a, Waai'dcr; te Benthuizen: kand. J. den Dikken, Hai-dinxveld. Aangenomen naar Huizen (N.H.): P. Alblas, Boven-Hai'dinxveld, die bedankte voor Capelie aan de IJssel. Gei-. Kei-ken (vrijgemaakt) Bedankt voor Kampen (scribt D. Grittei*): J. Kok,Amersfoort-Cen- trum. Ohr. Ger. Kerken Tweetal te 's-Gravendeel: W. de Joode, Rotterdam-Kralingen en J. Plantinga, Rozenbui-g. Ger. Gem. in Nedei-land Beroepen te Rhenen: J. Pannekoek te Terneuzen. Evang. Luth. Kei-k Aangenomen naar Utrecht: J. Blase, Dordi-echt. Oud Gei-. Kerk BRUINISSE. Donderdag 27 febru ari, "7.30 uur, ds. J. van Pi-ooijen, Stavenisse. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Het overlegoi'gaan van 'de drie vakcenti-ales heeft er in een brief aan de raad van ministers op aangedrongen dat er op genei-lei wijze officieel contact tot stand mag komen tussen Spanje en de Europe se gemeenschappen, zolang van het hei-stel van democi-atische verhou dingen in Spanje niets is gebleken. UTRECHT. De Utrechtse recherche heeft de twee mannen, die de por tier van het Uti'echtse hotel Termi nus overvielen en er met f 2600 van door gingen, kunnen aanhouden. Het zijn de 36-jai*ige metselaar Th. H. - die ï'eeds heeft bekend - en de 18- jarige handelaar T. V.. béiden uit Utrecht. DEN HAAG. Het Tweede Kamer lid drs. J. J. Voogd (P.v.d.A.) heeft de minister van C.tR.M. gevraagd maatregelen te overwegen opdat het landgoed Elswoud te Bloemertdaal voor recreatie behouden blijft. SCHIPHOL. Heden (maandag) zullen de Fokker fabrieken uit han den van de directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, de heer W. J. Kruys, het luchtvaardigheidsbe- wijs ontvangen van de F-28 „Fel lowship". MARKTBERICHTEN Uienvciling Middelharnis Middelhai-nis noteerde jl. dinsdag voor zijn middel klasse I f 25,11, doch in Zeeland waar op dezelfde dag werd geveild, was de notering ï-eeds lager. Op de donderdagveiling in St. Annaland zette de px-ijsdaling zich opnieuw voort. De oorzaak hier van is vooi-namelijk te zoeken in de weei-somstandigheden, men verwacht nl. door het invallen van de dooi weer aanvoer van uien uit Polen. Het was te verwachten, dat Middel harnis viijdagmorgen eveneens lager zou zijn, toch vielen de meesle note ringen niet tegen. Het eerst werd de middel klasse I geveild, hiervan was aapbod in de sortei-ingen 45-65 en 40-60. Beide werden afgemijnd voor f 20,39. Gerekend naar de laagste noteringen van dondei'dag op St. Annaland, nl. f 21,50, viel dit niet tegen. De middel werd afgemijnd voor f 14,50 tegen f 18,07 op de vo rige veiling. De prijsdaling voor klasse II was dus niet zo groot als bij klasse I. Ook bij de grove was het prijsverschil tussen I en II klei ner dan vorige keren. Zo kwam de gi-ove I van f 25,49 op f 20,52 en de gróve II van f 19,10 op f 17,00. Uit dit pi-ijsverloop blijkt dus inderdaad, dat men weer Poolse uien verwacht, waarvoor enze klasse I als vervang ing heeft gediend. De drielingen I kwamen van f 16,49 op f 15,00 en de di"ielingen II van f 14,50 op f 13,00. Beide hadden dus een pi-ijsdaling van f 1,50 per 100 kg. Voor de picklers bleek er ineens geen belangstelling te zijn. Noteerden deze op de vorige veiling nog f 16,70, vrijdagmoi-gen wei-den ze opgehouden voor f 10,00. legen welke prijs ze uiteindelijk nog zijn verkocht. De eierveilingen BARNEVELD, 20-2. Coöp. Veluw- se' eiexweiling Bai-neveld. Aanvoer 896.614 stuks, stemming redelijk. Prijzen per 100 stuks: eiei-en van 52-53 gi-am f 10,10-10,38; van 56-57 gram f 10,75-11,39; van 60-61 gram f 11,57-11,96; van 64-65 gram f 12,40 -12,55. •Eiei*veiiing Bai-neveld. Aanvoer 682.110 stuks, stemming redelijk. Prijzen per 100 stuks: eieren van 52-53 gram f 10,32-10,51; van 57-58 gram f 11,26-11,43; van 62-63 gi-am f 12.09-12,13; van 66-67 gram f 12,72 -12,92. Belgische 'eieren: geen aanvoer. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer ca. 2.050.000 stuks, handel kalm. Prijzen per 100 stuks: eieren van 50-58 gram f 10,15-11,70, kg prijs f 2,03-2,02; van 59-66 gram f 12,00 -13,10, kg pi-ijs f 2,03-1,98. TERSCHELLING, 22-2. Door al- leiiei misverstanden zijn de verschil lende i'amingen van het aantal vo gels, dat in het waddengebied als ge volg van de olieramp het leven heeft gelaten, hoger uitgevallen dan met de werkelijkheid overeenkomt, aldus woi'dt van de zijde van het biologisch station op Tei-schelling meegedeeld. Zoals eerder gemeld wordt in som mige ki'ingen al gespi'oken over de dood van cii'ca hondei'dduizend vo gels. Naar het biologisch station van middag meedeelde, schatten de men sen die zich met de telling bezig houden, het aantal slachtoffers mo menteel op minstens 10.000, terwijl zij verwachten dat dit aantal nog tot ongeveer 20.000 zal stijgen. BOLOGNA. - Brandweerlieden zijn drie uren bezig geweest om de 7- jar'vge Sergio Rango uit de puinho pen te bevrijden, nadat een huis van vier verdiepingen was ingestort ten gevolge va^i een gasexplosie. Bij de ramp kwamen zes mensen om het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4