AGENDA Jeugd vogelwacht maakte excursies te Ouvverkerk en in Westhoek Weekendzon lokte velen naar het strand f 1 Jff' j z.v.u. STREEKNIEUWS Er viel weer veel te zien OUWERKERK/WESTERSCHOU- WEN. Zaterdagmiddag zijn er, on danks het grijze, wat miezerige weer, twee enthousiaste excursies van de Jeugdvogelwacht gehouden. Er is in de Westhoek, vanaf de trap van Westenschouwen naar de Punt ge wandeld. Omdat het pas vloed was geweest, was er van alles in de vloedlijn te vinden. Er werden wul keneieren (net een spons), boormos sels, een stukje van het ruggeschild van een inktvis en zelfs een wentel trapje gevonden. Helaas werden er ook zes slachtoffers van de stookolie aangetroffen, liet waren allemaal zwarte zeeëenden. De ploeg, die de ze keer niet zo groot was, trok bin nendoor terug naar huis. Bij de caissons van Ouwerkerk was het heel wat drukker. Ruim 40 kinderen trokken er op los en wan delden langs de dijk om de „inlage" heen. Aan de buitendijk werd ook weer allerlei tussen de stenen losge peuterd om wat nader te bekijken. Onder de wieren, zoals blaaswier, knotswier, zee-eik, werd een kolonie van (waarschijnlijk) gepluimde hoorncelpoliepen gevonden. Het is een prachtige zeer fijn vertakte po liep. Verder werd er op deze excur sie ook een stookolie-zeeëend gezien. Er werd kennis gemaakt met zeesla, een minikrabje, wulkeneieren, zee sterren en nog meer van de mooiste' vondsten, die de zee bieden kan. Ef werd ook nog een stuk van het aan gelegde bos van Staatsbosbeheer be keken. De duindoornstruiken zien er veelbelovend uit. Tussen de struiken werd een goudhaantje waargenomen. De kurkiep De kurkiep met zijn vierkante stam, die aan de vier ribbels er op, zo duidelijk te herkennen is, werd eens nader onder de loupe genomen. Er werd een verdroogde luizenbun del gevonden en een eikengal. Dit is een ronde ..noot", die ontstaat, door dat het weefsel van de eik gaat woe keren, waar een galwesp een eitje legt. De larve, die uit het ei komt, leeft van het weefsel van de gal. De larve verpopt en uit de pop komt weer een wesp die een gaatje maakt in de galwand en naar buiten kruipt. Al met al zeer leerzaam om eens te bekijken. Moe en voldaan werd er naar huis gefietst. Men werd onder weg nageroepen door een blauwe reiger en een scholeksterpaartje, dat in een weiland wat voedsel probeer de te vinden. WESTHOEK, 23-2. Nog maar een week geleden kroop iedereen bij de kachel terwijl buiten de winter re geerde. En nu op deze laatste febru arizondag, terwijl de smeltende sneeuw hier en daar nog te zien was, moest iedereen er uit en met de oostenwind was het strand de aan gewezen plaats om lekker een frisse neus te halen. Het parkeerterrein te Westen- schouwen was al voor een derde vol en elders in de Westhoek stonden ook vele auto's op de daarvoor be stemde terreinen, ten teken dat de inzittenden het voorjaar voelden na- dex-en. Want het is duidelijk dat het deze richting uitgaat, gezien de heer lijke zpn die lente-allures begon te krijgen. Wel waren er nog de dikke jassen, die het duidelijk maakten dat we nag steeds in het winterseizoen leven. Er is in het afgelopen week end al hier en daar in zomerhuisje en caravan met wijd open staande deuren en ramen gepoetst en ge beend. De recreatie-schoonmaak is dus al begonnen en die ligt altijd in een vroeger stadium dan in de bur gerlijke sector. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). L. Annie M. G. Schmidt's „En ik dan De onverklaarbare - maar altijd aanwezige - marge, die het blijspel biedt voor spelers van klasse tot het demonstreren van hoog kwalitatief spel, liet zich vrijdagavond in een werkelijk stampvolle Concertzaal, weer ruimschoots vermoeden met de opvoering van Annie M. G. Schmidts eerste en enige toneelstuk: „En ik dan?", meteen een drie-bedrijvige topper, volgeladen met spitse woord spelingen, raak gespietste grapjes en bewust toegepaste relativeringen, waarvan de 'schrijfster het geheim kent. Die spitse tekst is „meegenomen" voor de speelstersen spelers, waar van twee het Stuk dragen; Max-y Dresselhuys en Joan Remmelts, de ideale vaderlandse blijspel-combina tie, -dat met „En ik dan" verrukke lijke staaltjes toneel op de planken bradht. Het verhaal heeft niet zoveel om het lijf en men is geneigd te spreken van „schon dagewesen", maar uitgerekend het milieu, een idealistische instelling „Beweging Nieuw Positief" geeft de schrijfster legio kansen allerlei glanzende bal lonnetjes van menselijk doen en la ten, van geloven a tout prix, van ij delheid ook wel, door te prikken en daarmee is het zaai-bed geëgd voor de humor, die charmant - en zelden stekelig - van het toneel af- vonkt. Het verhaal dan. Een jonge man werkt bij de „Beweging", knoeit in de boeken, komt in moeilijkheden als de echtgenote van de zakelijk leider plotseling 'komt te overlijden, maar krijgt onverwachte hulp van zijn eigen moeder, die - zich uitge vend voor een meisje van het Zweed se bijkantoor - zich indringt in „de zaak" en naar mogelijkheden zoekt om de zaak voor zoonlief recht te breien. Het loopt allemaal fraai uit de hand. en gelijkertijd wordt de schijn van morele phrasologie over donderd door een werkelijkheid, „die niets met mijnwerkers, maar alles met de zeden heeft te maken". Mary Dresselhuys trok in dit stuk alle registers van haar interpretatief vermogen open en zette een - zij het life ingekapseld in leugen^ - geloof waardige Nora Reuling neer, die met veel raffinement zich staande hield in de neteligste situaties. Joan Rem melts - als Marius Vos, zaakvoerder van Nieuw Positief, tilde zijn rol met een door routine ondersteunde vanzelfsprekendheid, op een vex*ge- lijkbaar niveau. Voor achter in de zaal was zijn stem soms wat zwak, vooral door onophoudelijk opklin kend gelach; spekjes in deze vrolijke worst. Jaap Wieringa zagen wij als de zoon - Han Reuling - in een rol, Eisenhower geopereerd WASHINGTON. 23-2. De 78-jarige oud-president Eisenhower heeft van nacht in het Walter Reed-hospitaal te Washington een operatie onder gaan wegens een darmverstopping, waar hij zaterdag last van had ge kregen. Hij maakt het naar na afloop werd vernomen goed. De succesvolle operatie, die twee uur en twintig minuten duurde, werd uitgevoerd door een team van elf man. Eisenhower ligt al sinds mei 1968, toen hij een hartaanval kreeg, in het ziekenhuis. In augustus volg den nog twee hartaanvallen, maar daarna ging zijn toestand steeds vooruit. De darmverstopping maak te het nbodzakolijk dat hij kunstma tig gevoed werd. die soms iets te schrikkerig en te ge- avancheerd werd gespeeld. Els Bouwman ,als juffrouw Bats, was een kostelijke gedienstige en Etha Coster een vleesgeworden schrijfster van deze tijd, t'o 'the point, sexy en zeer onafhankelijk. Dit blijspel - onder regie van Be rend Boudewijn en tegen een goed- kleurend décor van Harry Wi'ch - kreeg aan het slot een ovationeel ap plaus. De Z.V.U. stuurde een char mant hulpje het toneel op voor het overhandigen van een ruiker aan de dames. B.d.V. Pianostemmer H. J. M. Heeren overleden Op de leeftijd van bijna 61 jaar is te Middelburg overleden de heer H. J. M .Heeren, destijds pianostemmer bij Quispel's Pianohandel te Middel burg en Rotterdam. De heer Heeren is jarenlang werkzaam geweest op Schouwen-Duiveland en was reeds geruime tijd ziek. ZIERIKZEE Kontaktbijeenkomst K.N.V.B., afdeling Zeeland Gp maandag 10 maart a.s. wordt in het „Huis van Nassau" te Zierikzee een kontaktbijeenkomst gehouden tussen het afdelingsbestuur van de K.N.V.B., afdeling Zeeland er de verenigingen, scheidsrechters, com missieleden en consuls van Schou wen-Duiveland. Deze bijeenkomst vindt plaats wegens een destijds ge daan verzoek dn de algemene verga dering van de K.N.V.B., afdeling Zeeland. Verharding Rijksweg 18 ZIERIKZEE, Op woensdag 5 maart a.s. wordt, door de Rijkswaterstaat in Zeeland te Middelburg aanbesteed het aanbrengen van een asfaltbeton verharding op een gedeelte van de hoofdrijbaan van rijksweg 18 van het Rijkswegenplan 1958 op Schouwen- Duiveland in de gemeente Duiive- land. Afdeling N.C.V.B. Op 26" februari wordt in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw een ver gadering gehouden van de N.C.V.B.- afdeling. De gebns. Boomsma te Mid- delharnis houden op deze vergade ring hun causerie over Kenia. HAAMSTEDE Bromfietser geslipt Vrijdagavond laat vond de heer R. Saman, rijdend over het fitespad naast de Kloosterwcg, ter hoogte van hotel „Witte van Haemstede" een jongeman naast zijn brommer lig gen. Het was K. Dalebout uit Haam stede die zo later bleek over een snceuwbobbci was geslipt en was ge vallen. Hij had wonden aan het ge laat en was bewusteloos. De ge waarschuwde plaatselijke afts liet de jongeman per ambulance naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee vervoeren waar bleek dat hij een hersenschudding had opgelo pen. De brommer werd zwaar be schadigd. BURGH Schoolavond Woensdag wordt de tweejaarlijkse schoolavond gehouden in de zaa'l van hotel „Het wapen van Burgh". De leerlingen van de o.l.-schooi te Burgh nemen het programma voor hun rekening en het onderwijzend personeel heeft al menig extra uur tje na schooltijd opgeofferd om de schoolavond van 1969 voor te berei-i. den. Op deze schoolavond wordt een musiical gebracht, die - zo ziet het er naar uit - wel zal inslaan bij het pu bliek. RENESSE O.L.-school wint vliegreisje De zesde klas van deze school heeft enkele maanden geleden mee gedaan aan een handenarbeidwed- strijd, die, ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan, door de Kon. Ned. Ver. van Luchtvaart was uitgeschre ven. Behalve een gezamenlijk werk stuk moesten de leerlingen ook ieder een vragenformulier invullen en een tekening maken over verleden, he den of toekomst van de luchtvaart. Voor 'het klasse werkstuk had men als onderwerp: „Vliegen naar andere mensen" genomen en men had dit (vilt op linnen) zo bijzonder goed en origineel uitgewerkt, dat de jury be sloot hier een provincieprijs voer toe te kennen. Dit betekent voor de 6e klassers en hun onderwijzer da't zij op 22 maart naar het vliegveld Zes- tienhoven zullen, reizen. Er wordt •hun daar een lunch aangeboden, waarna ze een vliegtocht boven Zee land gaan maken. BROUWERSHAVEN Boottocht „Henri Dunant" De traditionele boottochten met- het Rode Kruisschip de „Henri Du nant" nemen op 10 maart a.s. weel een aanvang. Voor deze eerste reis, welke gaat van Wemeldinge, Dor drecht, Heus den en Venlo is onze stadgenoot de heer A. Bokelaar uit genodigd deze reis mee te maken. Toneel en zang voor bejaarden De sportvereniging Brouwersha ven heeft met haar toneel- en zang groep veel succes geboekt op de avond van de bejaarden, waar ook de zusterverenigingen uit Kerkwer- ve, Zonnemaire, Noordgouwe en Drei schor waren uitgenodigd. De presidente verwelkomde de aanwe zigen, in het bijzonder de leden van de sportvereniging, die zo bereid willig waren de bejaarden een Ai-o lijke avond aan te bieden. En dat er genoten werd van het toneel, de zang en de recorderimitatie bleek wel uit het daverend applaus dat opklonk. Mevr. Boersma dankte de vereniging heel hartelijk voor haar optreden en overhandigde de medewerkenden een presentje. Verdwijnt Floialial Voor de vergadering van de bloe menvereniging Floralia te Brouwers haven welke was uitgeschreven ten einde te bespreken of het bestaan van deze vereniging nog zinvol is was de belangstelling van de 230 le den zeer'slecht. Slechts het bestuur was aanwezig, zodat nog geen defi nitief besluit kon worden genomen. Een tweede vergadering op 6 maart a.s. zal over het lot dei* vereniging beslissen terwijl op deze avond een bestedingsdoel van het aanwezige kassaldo (ruim f 400) zal worden aangewezen indien tot opheffing be sloten wordt. DREISCHOR Uitvoeringen „Crescendo" Op donderdag 20 en zaterdag 22 februari j.l. heeft het plaatselijke harmoniegezelschap „Crescendo" weer haar jaarlijkse uitvoeringen ge houden in café-dorpshuis „De Drie Schorren" te Dreischor. De avonden, waarvan de eerste matig en de tweede druk bezocht werd, werden geopend door de voor zitter, die een overzicht gaf van het geen op de jaarvergadering was be sproken, waarna hij de aanwezigen vroeg een minuut stilte in acht te nemen als een betoon aan de in 1968 overleden leden/ere-leden. Hierna ging men over tot de ver tolking van het muzikale gedeelte van de avond, waarvoor men zeven stukken had uitgekozen. Ze werden allen vlot - in circa 50 minuten - en met veel enthousiasme gebracht. Op vallend was, dat vooral de voorste gelederen van het korps uit nog jon ge krachten bestaat, terwijl er ze ker sprake is van een gezond mu ziekleven, vooral omdat dit wordt gedragen door een groot aantal mu ziekliefhebbers, die behoefte gevoe len de muziek op daadwex-kelijke wijze te uiten. De kern van een mu ziekvereniging ligt wel voornamelijk in de repetitielokalen, maar treedt de vereniging naar buiten, dan ge tuigt ze van velerlei ambitie en vormt zo een middelpunt van de dorpsgemeenschap. Toneelstuk Hierna werd een pauze gehouden, die uitliep tot ruim een half uur, terwijl men daarna verder ging met het toneelstuk „De laatste strohalm" geschreven door P. van Molenbeke en Cl. van Onck. Het was een klucht, waarin dan ook de komische situa ties de boventoon voerden. De me despelenden waren gedeeltelijk eigen krachten, terwijl het spel goed en van sommige zelfs bijzonder goed genoemd mocht worden. Wel moest er in het laatste bedrijf iets meer ge souffleerd worden. De verloting, gehouden tijdens de grote pauze, bracht beide avonden een aanzienlijk bedrag op, terwijl er na afloop een bal werd gegeven voor de liefhebbers van dansen. Dit ver liep beide keren zeer geanimeerd en er was veel belangstelling voor, zo dat men tot vroeg in de ochtend doorging. Jammer was, dal er in het geheel geen aandacht werd geschonken aan het verzoek van het bestuur, in de zaal niet te roken. OOSTERLAND Collecte „Zonnestraal" De huis aan huis-collecte, die hier ter plaatse werd gehouden ten bate van de tuberculosebestrijding van het Nationaal Vakverbond, de „Zon nestraal" bracht op de mooie som van f 170,80. Hiervoor worden alle gevers en geefsters een bijzonder woord van dank gebracht en degene, die deze collecte heeft willen ver richten. Weegbrugvereniging Het verslag van de Weegbrugver eniging alhier, die vorige week werd gehouden in het café van de heer Bouma, behoeft enige verbetering. De mededeling betreffende het weegloon voor 1969 geeft aan f 0,40 per 1000 kg. en voor losse voorwer pen f 1,- inclusief de B.T.W. Dit moet echter zijn exclusie/ de B.T.W. BRUINISSE Aanrijding In de nabijheid van zijn woning (parallelweg bij veer Zijpe) werd de heer L. G. Pikkaart, waterbouwkun dige te Bruinisse, aangereden door een broedbezorgster, mej. de W. uit Bruinisse. Geen der bij het ongeluk betrokkenen liep kwetsuren op. Causerie voor vakantie voor N.C.V.B. In de vorige week gehouden maan delijkse vergadering van de afdeling Bruinisse van de Ned. Ohr. Vrou wenbond, las de presidente mevrouw van der Spek-de Waal Matth. 8 23 -27, waarover zij een korte medita tie hield. De heer C. J. van der Maas uit Zierikzee sprak na de pauze over va kantiespreiding. Het grootste voor recht van <de vakantie .is, aldus de heer van der Maas, dat we vrij zijn. Het is een persoonlijk bezit. Ieder mag er van genieten op zijn eigen manier. J3r zijn echter ook mensen die er een statussymbool van maken. Ze moeten nog verder van huis het buitenland in, dan vrienden of bu ren. Wanneer we met een reisbureau met vakanitie gaan, is het zaak een gezelschap te kiezer, van gelijke ge zindheid als we zelf zijn. „Dat zal voer een christen dus een christelijk reisgezelschap zijn". We blijven dan in de eigen sfeer. „Wanneer we oog hebben voor natuurschoon zien we dat de ganse schepping van Gods heerlijkheid vol is". Er werden dooi de heer van der Maas prachtige dia's vertoond. Hij eindigde met dankge bed. De volgende vergadering zal wor den gehouden op 20 maart. DODELIJKE ONGELUKKEN AMSTERDAM. De 60-jarige L. G. de Jong uit Amstelveen is op de pro vinciale weg onder Ouderkerk ver ongelukt. Hij reed met zijn auto de voorrangsweg op, zonder voldoende aandacht aan het verkeer te wijden. Een aanrijding volgde, waarbij hij om het leven kwam. WANROOY. Zondagavond is op de provinciale weg Rijkevoort-Wanrooy de 81-jarige W. Tijssen uit Rijke voort, die op ide linkerzijde van de weg' liep door een auto aangereden. De man werd zwaar gewond en is na aankomst in het ziekenhuis overle den. DE BILT. Op de kruising Amers- foortseweg-rijksweg in De Bilt is de 23-jarige J. T. uit Driebergen op zijn scooter door eer. auto aangereden en tegen een boom geslingerd. Op weg naar het ziekenhuis overleed hij. BEÏtGUM. In het Diaconessen/huis te Leeuwarden is de 91-jarige J. Tjepkema uit Eestrum overleden. De heer Tjepkema is woensdag 12 fe bruari bij het oversteken van de Schoolstraat in zijn woonplaats ge grepen door een bestelauto, hij raak te daarbij levensgevaarlijk gewond. ECK EN WIEL. De 27-jarige mej. S. M. Kapelle uit Eek en Wiel is in haar woonplaats dodelijk gewond bij een verkeersongeval. Zij werd op de fiets aangex-eden door een personen auto. Na aankomst in het ziekenhuis is zij overleden. DEN HAAG. Zaterdagavond is de 58-jarige landbouwer C. R. uit Rens- woude met 'een door hem bestuui-de. auto op de weg Renswoude-Schea-- penzeel tegen een boom gereden. De bestuurder was op slag dood. OSSENDRECHT. Zondagmorgen omstreeks half negen is de 46-jarige directeur van gemeentewerken van het Belgische Deux-ne, de heer L. Dieles onder Ossendrecht overleden nadat de door hem bestuux-de auto tegen een boom reed langs de weg Putte-Hoogerheide. Het ongeluk is vermoedelijk aan gladheid van de weg te wijten. GROESBEEK. Bij 'het per bx'om- fiets oversteken van een voorrangs kruising in zijn woonplaats is de 68- jarige heer van der Horst uit Groes- beek door een bestelauto aangere den. Hij was op slag dood. Maandag 24 februari Zierikzee Mondragon, 8 uur, jaarvergadering Tennisclub. Dinsdag 25 februari Zierikzee Stadhuis, 8 uui-, vergadering van de gemeenteraad. Dreischor De Drie Schorren, contactavond Herv. Vrouwenverenigingen. GROOTEGAST. In de nabijheid van Grootegast is een tot nu toe niet geïdentificeerde jongeman bij het te voet ovei-steken van de rijksweg Groningen-Di-achten door een auto geschept. De jongeman is aan de verwondingen overleden. WOUDRICHEM. Zondagmorgen is een nagenoeg nieuwe personenauto met drie zustere Franciscanen uit Wcudrichem op de rijksweg 15 van Gorinchem naar Geldei-malsen van de weg geraakt en in een sloot be land. De bestuurster, de 44-jarige zuster G. K. is daarbij verdi-onken. HEESCH. De 76-jarige J. van den B. die vorige week een verpleeghuis in Oss heeft vei-laten en daar niet was teruggekeerd, is in een naast de Spitsbexgenweg in Oss liggende sloot levenloos aangetroffen. VEENWOUDEN. In het „Diako- nessenhuis" te Leeuwarden is de zestigjarige mevrouw A. Procee- Veenstra uit Veenwoudsterwal over leden. Dxïe weken geleden liep ze zware verwondingen op, toen ze bij het oversteken van de Woudweg in Veen. wouden werd aangereden door twee auto's. Vietcong-aanvalle» op steden en bases SAIGON, 23-2. Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen hebben zon dag aanvallen van de Vietcóng en Nocrdvietnamese eenheden op acht steden en militaire bases afgeslagen nadat in de vx-oege ochtenduren Vneer dan 100 plaatsen en bases - waar onder de hoofdstad Saigon onder vuur waren genomen met raketten, mox-tieren en bazoka's. Meer dan honderdvijftig tegenstanders sneu velden, zo zei zondagmiddag een Amerikaanse woordvoex-der, volgens wie de verliezen aan eigen zijde „licht" wax-en. Hartziekten in Israël JERUZALEM, 22-2. Uit Europa naar Israël geëmigreerde mannen hebben diïemaal meer te lijden van hartkwalen dan emigranten uit Mo hammedaanse landen. Dit blijkt uit een onderzoek naar hartziekten, in gesteld ibij meer dan 10.000 manne lijke ambtenai-en in Israël, in de leeftijdsgroepen boven 40 jaar. On der de immigranten uit midden- en oost-Europese landen komen de meeste hartziekten voor. Het onderzoek, verricht door de Hadassah medische organisatie te Jeruzalem en het nationale hartin- stituut in de Verenigde Staten,' om vatte viermaal meer mannelijke vol wassenen dan enige ander ondei-zoek van deze aax-d, dat tot nu toe werd ingesteld. Anti-Israël-betoging in Londen LONDEN, 23-2. Tweeduizend anti- Israëlische betogers, onder wie een groot aantal Ax-abiei-en, hebben zon dagavond getx-acht een demonslx-atie te houden voor de ambassade der Verenigde Staten in Londen. Zij 'wex-den echter door de politie tegen gehouden. De betogex-s vex-brandden een Israëlische vlag, waax-bij de kle ding van een politieagent en twee demonstranten vlam vatte. Zij lie pen lichte bx-andwonden, op. Tenslot te mocht een delegatie op de ambas sade een document afgeven, waax-in de „agx-essie van de Amexïkaanse en Israëlische imperialisten" wex-d ge hekeld. Een idyllische foto van het Koepeltje te Scharendijke in 1906. Opvallend is de volmaakte harmonie van dit an tieke Repard-plaatje, nog ver ver wijderd van de tijd, dat allerlei ru moer hier begon te komen, dat ook deze hoek van Schouwen drastisch zal wijzigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2