HHHHHI DE ZIERIKZEESCHE COURANT Russen doen (ruil) voorstel inzake de presidentsverkiezingen DE PRIJZEN EN DE LONEN Pers maakte amok in een K.L.M.-toestel De Gaulle stelt Engeland grotere economische organisatie voor President Nixon belooft veelvuldig NAVO-consult Nederlands geld voor Nigeria/Biafra Lonen in de land- en tuinbouw Weer havenstaking in New York Groep Palestijnse commando's onder schot bij de Dode Zee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE IMaandii^ 21 fchruari 1969 125ste jaargang Nr. 20154 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (ma*. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. m du nummert Zonnig weekeinde in de Westhoek Contact Moskou—Bonn BONN, 23-2. De Sowjetrussische ambassadeur in Bonn, Zarapkin, heeft laten weten dat er 'n passende regeling voor bezoeken aan Oost- Berljjn getroffen zou kunnen worden als de Westduitse regering ervan af ziet de bondspresident op 5 maart in YVest-Berlyn te laten kiezen. Naar een regeringswoordvoerder in Bonn meedeelde, heeft Zarapkin bij een onderhoud met bondskanse lier Kiesinger, dat in Stuttgart plaatsvond, gezegd dat de Sowjet- Unie een regeling van het conflict om de presidentsverkiezing als een voor de betrekkingen tussen Bonn en Moskou bevorderlijke stap zou beschouwen. Kiesinger betitelde in het onderhoud met Zarapkin het voorstel als „een bemoedigende me dedeling". Hij had echter, zo lichtte de woordvoerder nader toe, vastge steld, dut over een verplaatsing van de omstreden verkiezing pas een be sluit genomen zou kunnen worden, wanneer concrete voorstellen ter ta fel komen. Deze moesten naar de mening van de bondskanselier „duurzame en po sitieve regelingen" voor het verkeer tussen de Berl(jners in west en oost inhouden. Direct na het gesprek, dat het tweede van dit weekeinde tussen de Sowjet-ambassadeur en Kiesinger was, nam de bondskanselier contact op met de burgemeester van West- Berlijn, Schütz. Zarapkin verklaarde verder, dat Oost-Duitsland bereid is met het stadsbestuur van West-Berlijn over een passenregeling in onderhande ling te treden. Brief van Ulbricht De achtergrond van deze medede ling is volgens betrouwbare bronnen blijkbaar een brief, die de Oostduit- se staats- en partijleider Ulbricht za terdag aan de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Brandt, heeft geschreven. Aangezien Brandt op het ogenblik in de Verenigde Sta- UTRECHT, 22-2. „Het enige wa pen, dat de vakbeweging heeft om de werknemers te beschermen tegen de aanvallen van regering en onder nemers op hun positie, is de looneis. De vakbeweging zal zich daarom fel verzetten tegen pogingen haar dit wapen te ontfutselen van welke kant die ook worden ondernomen". Dit stelt het Nederlands Verbond van Vakverenigingen in haar weke lijkse uitgave „De Vakbeweging". Volgens het N.V.V. is de bezorgd- heid over de prijsontwikkeling nu zo langzamerhand algemeen geworden. Men zoekt nu naar een verklai'ing voor het feit, dat een aanvankelijk optimisme is veranderd in een dui delijk pessimisme. Hier en daar wor den de lonen al weer met de vinger nagewezen, zo concludeert het N.V. V.. en de „uit de hand gelopen prij zen" zouden de befaamde spiraal weer in werking hebben gesteld. Ontploffing in Delft DELFT. 22-2. Bij de N.V. Neder landse Gist- en Spiritusfabriek in Delft heeft zich een ontploffing voor gedaan in een oliegestookte ketel. Twee leden van de bedieningsploeg zijn daarbij zeer ernstig gewond ge raakt, doordat ze water met een hitte van 280 graden over zich heen kregen. ten verblijft is de brief door de mi nister voor zaken geheel Duitsland betreffende, Wehner, geopend. Ul bricht zou daarin hebben laten we ten, dat West-Berlijn als „zelfstan dige politieke eenheid" met Oost- Berlijn contact kan opnemen over een passenregeling voor de paasda gen. „Naar wij hebben vernomen is de regering van de DDR bereid een voorstel positief te overwegen", zo schreef Ulbricht in zijn hoedanigheid als eerste-secretaris van het Centrale Comité van de Oostduitse Commu nistische Partij en als gevolmachtig de van het politieke bureau van de ze partij. De laatste maal dat YVest-Berly- ners tijdens pasen en pinksteren hun verwanten in Oost-Berlijn op grond van een regeling tussen beide stads delen een bezoek konden brengen was in 1966. Sindsdien kon men al leen nog voor dringende familieaan gelegenheden een toelatingsbewijs krijgen. BRUSSEL, 24-2. President Nixon heeft maandagochtend in de perma nente Navo-raad in Brussel zyn At lantische partners een veelvuldige en actieve consultatie beloofd, in het bijzonder over problemen die voor hen van speciaal belang zijn als de Verenigde Staten met de Sowjet- Unie in onderhandeling zullen tre den. Wij staan aan het einde van een periode van confrontatie en begin nen een periode van onderhandelen, zo zei hij. Te zijner tijd en na goede voorbereiding zullen we onderhande lingen met de Sowjet-Unie beginnen over een groot aantal kwesties, waarvan sommige direct onze Euro pese bondgenoten aangaan. Dat zul len we doen op basis van vblledig overleg en samenwerking met onze geallieerden, omdat we erkennen dat de kansen voor succesvolle onder handelingen afhangen van onze een heid. Ik beloof u nu. aldus Nixon. dat Pyromaan aan het werk in Zoetermeer ZOETERMEER, 24-2. In de nacht van zondag op maandag zyn in Zoe termeer een hooiberg en een op en kele honderden meters afstand gele gen boerenschuur, beiden aan de Rokkeveenseweg, in vlammen opge gaan. De branden braken vrijwel gelijk tijdig uit. Bij de blussing waarmee enkele uren waren gemoeid, verleen de de brandweer van Benthuizen as sistentie. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. Over schade is niets bekend. De politie vermoedt dat de bran den het werk zijn van een pyromaan In de nacht van 24 op 25 januari de den zich in Zoetermeer al drie boer derij branden tegelijk voor, ook toen tamelijk dicht bij elkaar. 14-jarig meisje gewond SCHIPHOL, 22-2. Een amokma- kendcde Perzische passagier heeft zaterdagochtend vroeg in het DC-8 lijn toestel van de K.L.M. uit Mon treal, woest met een mesje om zich heen stekend, een veertienjarig meisje uit Canada verwondingen toe gebracht aan gezicht en handen. Ze is ernstig gewond opgenomen In het „Wilhelmina Gasthuis" te Amster dam. De dader is bij aankomst op Schiphol in arrest gesteld. Volgens de K.L.M.-persdienst be gon de obstinate Pers, die Teheran als eindbestemming had, tijdens de bij alle onderhandelingen waarbij direct de belangen van de Navo-lan- den in het geding zijn, er volledige en echte raadpleging zal zijn, vooraf en gedurende die onderhandelingen. Ook over andere kwesties zegde de Amerikaanse president overleg met de Navo-partners toe. BRUSSEL, 23-2. President Nixon is zondagavond om negen uur aan gekomen in Brussel, de eerste etap pe van zijn Europese werkbezoek van een week. Koning Boudewijn was ter begroe ting aanwezig op de Brusselse lucht haven Zaventem, waar Nixon en zijn staf, alsmede een groep van 150 journalisten die zijn reis meemaken, arriveerden in een viertal vliegtui gen. Het Belgische staatshoofd wachtte de Amerikaanse president op aan de voet van de vliegtuigtrap, die Nixon gevolgd door zijn minister van bui tenlandse zaken, Rogers, breed glim lachend afdaalde. De door de Sociale Commissie in gediende voorstellen betreffende de met ingang van 1 maart a.s. gelden de nieuwe lonen voor de land- en tuinbouw werden goedgekeurd. Deze houden een loonsverhoging van 6 pet. in, hetgeen voor de arbei ders van 23 jaar en ouder neerkomt op een verhoging van 29 cent per uur. Daarnaast wordt een arbeids tijdverkorting van 65 uur per jaar ingevoerd. De toeslag voor oogst- werkzaamheden voor vaste arbeiders in de landbouw werd met 50 cent per week verhoogd en gebracht op f 5,50. De diplomatoeslagen werden verhoogd met 25-50 cent per week. De maximum toeslag voor diploma's bedraagt per 1 maart a.s. f 12 per week. vlucht over de oceaan ruzie te ma ken: hij had er bezwaar tegen naar Teheran te gaan en wilde terug naar Toronto. De wijze waarop hij zijn zin wilde doordrijven maakte op sommige passagiers de indruk, dat hij ietwat geestelijk gestoord was. Gezagvoerder Vallance gaf het cabi nepersoneel opdracht de man in be dwang te houden. Met vereende krachten (mogelijk met behulp van enkele passagiers) wisten de ste wards de vechtende man in de staart van het toestel vast te binden. Toen de ochtend begon te gloren, begon echter, zoals altijd de run op de toiletten die zich eveneens achter in hét toestel bevinden. In deze drukte verslapte blijkbaar even de aandacht van de wacht bij de Pers, die zich met een zakmes wist te ont doen van het touw, waarmee hij was vastgebonden. Hij koelde toen zijn woede op de eerste de beste, die in zijn nabijheid stond en dat was het veertienjarige meisje. DEN HAAG, 22-2. Het leningsaan bod van 3.6 miljoen gulden dat de Nederlandse regering gedaan had aan de federale regering van Nige ria, is door het verstrijken van de gestelde termyn op 20 februari in getrokken aldus een mededeling van het ministerie van buitenlandse za ken. Minister Udink (ontwikkelings hulp) zal deze gelden nu als gift aan bieden voor onmiddellijke aanwen ding aan de organisaties hulp aan kerken en vluchtelingen, stichting Mensen in nood (Caritas Internatio- Doden door brand in ondergrondse MUNOHEN, 22-2. Bij een brand in de ondergrondse van München zijn drie mensen om het leven gekomen. De brand brak uit, toen er bij werk zaamheden onder het raadhuis met teer werd gewerkt .Het vuur greep zo snel om zich heen, dat drie arbei ders zich niet meer in veiligheid konden brengen. Ut de schacht kwa men dikke rookwolken die zich over een groot deel van de stad ver spreidden. NEW YORK, 22-2. Terwijl de Newyorkse haven hard werkt om de gevolgen van de staking van 56 da gen, vorige week beëindigd te boven te komen, is aan enige kades op nieuw een staking uitgebroken. Onderhoudsmonteurs lieten het werk in de steek, ongeveer 3.500 ha venarbeiders eei'biedigden de sta- kingsposten. De monteurs zijn het er niet mee eens dat -zij minder loons verhoging hebben gekregen dan de arbeiders. Verwacht wordt dat za terdag het werk zou worden hervat. De havenstakingen aan de Atlanti sche kust en de havens aan de Golf van Mexico duren nog voort, nu al 62 dagen lang, maar verwacht wordt dat deze spoedig zullen worden be ëindigd. Advertentie QUALITY FIRST r MORRIS Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 nales), het Nederlandse Rode Kruis en Unicef, in vier gelijke delen te verdelen, tot onmiddellijke leniging van de getroffen bevolking in het oorlogsgebied van Biafra-Nigeria. Met de betrokken organisaties zal met spoed overleg geopend worden over doelmatige aanwending van de gelden. De terechtstellingen m Bagdad LONDEN, 22-2. President de Gaul le heeft Engeland een grotere Euro pese economische organisatie voor gesteld. zo wordt van welingelichte zfjde in Londen vernomen. Die organisatie zou een kleinere centrale raad moeten hebben, een Europese politieke raad, bestaande uit Frankrijk, Engeland, west-Duits- land en Italië. President de Gaulle deed dit voor stel in een gesprek met de Britse ambassadeur in Parijs, Christopher Soames, op 4 februari. De Gaulle is bereid met Engeland te praten over de nieuwe organisatie die in de plaats van de E.E.G. zou moeten ko men, maar eerst wil hij graag een politiek gesprek met Engeland over deze kwestie. In Parijs is intussen dit bericht officieel tegengesproken. Ontkend wordt dat De Gaulle zich tegenover de Britse ambassadeur, Christopher Soames, anders heeft uitgelaten dan hij de laatste jaren in officiële toe spraken heeft gedaan. Naar Franse opvatting kan een verenigd Europa alleen tot stand komen als alle lan den akkoord gaan met een van Ame rika onafhankelijke politiek. Mo menteel was dat door een pro-Ame rikaanse gezindheid, vooral in En geland, onmogelijk. Van 'welingelichte Britse zijde wordt meegedeeld, dat Engeland het niet met de Gaulle eens is en dat een los verbonden en van Amerika on afhankelijk Europa de NAVO over bodig maakt. Engeland zal blijven streven naar het lidmaatschap van de E.E.G. Engeland heeft de partners, in de W.E.U. ingelicht over het gesprek van de Gaulle met Soames. Officieel zijn over dat gesprek geen bijzonder heden bekend gemaakt. Zaterdagochtend zou de Franse minister van buitenlandse zaken Michel Debré vragen van een Fran se radiojournalist over deze zaak be antwoorden. Israël sloeg terug AMMAN/KAIRO, 23-2. Zeven Is raëlische vliegtuigen hebben zondag middag een gebied in het zuiden van Jordanië gebombardeerd. De aanval len werden in golven uitgevoerd. Dit is door een Jordaanse militaire woordvoerder bekendgemaakt. Hij zei dat Israëlische straaljagers raketten afvuurden, nadat vier ge pantserde voertuigen in het gebied van Gharandal, ten zuiden van de Dode Zee, de bestandslijn waren overgetrokken en het vuur op daar gelegerde Jordaanse militairen had den geopend. Volgens de woordvoer der waren aan Israëlische zijde de slachtoffers gevallen, die door hef- schroefvliegtuigen werden wegge voerd. Het politiebureau van Gha randal, dat ongeveer vijf kilometer ten oosten van de bestandslijn staat, is beschadigd. Volgens het persbureau voor het Midden-Oosten in Kairo, dat een Jordaans communique aanhaalde, is bij de actie een Jordaanse soldaat gewond.' Verscheidene Israëlische militairen zouden zijn getroffen. Drie Israëlische pantserwagens zijn ver nietigd, aldus het communique, dat voorts melding maakt van aanzien lijke schade door de luchtaanvallen. TEL AVIV. Een Israëlische woord voerder deelde zondagavond in Tel AMSTERDAM. De Fokker Fellow ship in. de kleuren van de Noorse maatschappij Braaihens, tijdens een proefvlucht boven ons land. Deze Noorse maatschappij en de Duitse L.T.U. wachten, evenals Martinair in ons land, op de aflevering van de toestellenDe bewijzen van lucht- vaardigheid zijn inmiddels afg^ge- Dit nummer bestaat uil 6 pagina's i Manieren zijn slechts goed f J als het karakter goed is. J BAGDAD, 22-2, Radio-B. gdaa heeft bekend gemaakt, dat nog een vierde militair in Irak is terechtge steld, naast de andere drie, wier na men werden bekend gemaakt. De vierde is luitenant Najat Kazem Choersjid. Hij werd eveneens gefu silleerd. Behalve genoemde militai ren werden ook vier burgers terecht gesteld. Zij werden opgehangen. Choersjid wordt het hoofd ge noemd van een spionageorganisatie. Zijn zaalk is apart behandeld, aldus radio-Bagdad. Spaanse priesters demonstreren BARCELONA, 22-2. Voor het eerst sedert de Spaanse regering de uit zonderingstoestand afkondigde, is in de Catalaanse geestelijkheid een ernstige crisis ontstaan. Naar van betrouwbare zijde is vernomen heb ben ongeveer honderd priesters een uur lang voor het bisschoppelijk pa leis in Barcelona tegen „het politie ke gewield" gedemonstreerd. Hon- derdvijftig anderen zetten hun hand tekening onder een brief, waarin zij protesteerden tegen „het samenspan nen van het regiem en de R.K. hië rarchie". Een hulpbisschop diende bij de autoriteiten een klacht in te gen de vervolging van geestelijken. Hij noemde deze een schending van het concordaat. Spoorwegstaking in Lombardije (Italië) MILAAN, 24-2. Het spoorwegper soneel in het Italiaanse district Lom bardije is zondagavond om negen uur een 24 uursstaking begonnen. Ook de overwegwachters hebben het werk neergelegd. Alle vakbonden steunen de actie, die bedoeld is om kracht bij te zetten aan overwegend financiële eisen. De staking zal het treinverkeer in heel Italië beïnvloeden. In Lombar dije zullen belangrijke verbindingen door bussen worden onderhouden. Voorts neemt het leger een deel van het vervoer over. Aviv mee, dat zich in het woestijn gebied ten noorden van Eilath een fel gevecht heeft voorgedaan. Des middags onderschepte een eenheid van het Israëlische leger een groep Palestijnse commando's in de streek van Nahal Hashita, ten zui den van de Dode Zee, op 20 km van Beer Mcnoètsja. „De saboteurs waren al in actie", aldus de woordvoerder, die verder zei, dat Jordaanse troepen het vuur op de Israëliërs openden toen deze doende waren de commando's te achtervolgen. Het vuurgevecht duur de ongeveer een uur. Daarbij werd een Israëlische militair licht gewond. Vrij koud Verwachting tot dinsdagavond: Veel bewolking en op de meeste plaatsen droog weer; vrij koud met in de nacht en ochtend lichte vorst; zwakke tot matige oostelijke wind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 3 of meer. Min.-temperaturen: 1 tot 6 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 1 tot 6 gi'aden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. 25 febr. Zon op 7.35, onder 18.12. Maan op 10.42. onder 4.10. Eerste kwartier: 24 febr. te 5.30. HOOGWATERSTANDEN BROUWERSHAVEN 25 febr. 8.52 v.m. 21.38 n.m. ZIERIKZEE 25 febr. 8.51 v.m. 21,33 n.m. Doodtij: 26 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een gebied met lage barometerstanden, dat zich uitstrekt van de Golf van Genua, via Ierland naar de zuidpunt van Groenland, en een hogedrukgebied boven Rusland, wordt een zuidoostelijke luchtsti'O- rning in stand gehouden. Hiermee werd gedurende het, weekeinde dro ge lucht naar ons iand getranspor teerd. waarin op uitgebreide schaal opklaringen voorkwamen. In het zuiden van ons land liepen de mid- dagtemperaturen plaatselijk op tot 10 graden. Intussen stijgen de baro meters boven het Kanaal, waardoor de wind bij ons gaat afnemen. Bo ven noord-Duitsland bevindt zich in de oostelijke stroming een front dat de scheiding vormt met koudere lucht. Dit front, kan het komende et maal tot hot noorden van ons land doordringen, zodat vooral daar mot tlagere temperaturen rekening moet worden gehouden. TEL AVIV. Israëlische vliegtuigen hebben maandagochtend de bases van Palestijnse terroristen in Syrië gebombardeerd, heeft een Israëli sche woordvoerder meegedeeld. De bases bevinden zich te El Ilammn en Maisatoun.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1