de verdwenen atoomformule Terreur en wraak volgende ronde BLIK DOOR HET WERELD DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG HET GEHEIM VAN DE STALKNECHT ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE v^u üi lebru») ws nt. 20153 Hel is weer als twee maanden ge leden: een burgerlijnvliegtuig met passagier^ wordt door Palestijnse terroristen beschoten op een lucht haven in een neutraal land. De eer ste keer was dat in Athenenu eens in Zwitserland. Overvallen waarvan men het morele peil niet hoog kan aanslaan, maar die daarenboven ook geen enkele invloed kunnen hebben op het realiseren van de verlangens der Palestijnen. Niemand toch kan verwachten dat de Israëlische rege ring ineens door de knieën zal gaan en alle Palestijnse aanspraken in willigen omdat het vliegen met de El Al wat onveiliger wordt. Guerilla kan nog zijn excuses heb ben, dergelijke terreur niet. En dan komt het wel in een vreemd licht te staan dat juist de laatste tijd de lei ders van het Palestijnse bevrijdings front en de guerilla-organisatie El Fatah met grote eer en strijkages ontvangen worden door staatshoof den als Nasser en koning Hoessein. Op die manier wordt het voor deze regeringsleiders wel moeilijk te ont kennen een zekere medeverantwoor delijkheid te dragen voor terreurda den als deze vliegtuigbeschietingen. Het maakt daarbij weinig verschil dat zeker koning Hoessein zich ge noopt voelt sympathiek te doen je gens de Palestijnse organisaties om dat hij in wezen niet tegen hen is opgewassen en gevaar loopt zijn troon te verliezen als hij zich tegen hen zou keren. Hoop op intomen De volgende fase is de Israëlische vergelding, die men mag verwach ten. De vorige keer was dat een overval op de luchthaven van Bei roet, waar (zonder dat het levens kostte) een reeks vliegtuigen van Arabische maatschappijen werd op geblazen. Het heeft toen wrevel ge wekt in Israël dat van alle kanten de veroordelingen kwamen, alsmede o.a, een vermaan van de paus, ter wijl de beschieting van het El Al- toestel in Athene vrijwel nergens leidde tot officiële verklaringen van ongenoegen. Vooral in Washington wordt ge hoopt dat Israël zich zal intomen en zal afzien van wraak. Tenslotte wordt door de toepassing van een oog-om-oogleer de spanning in het nabije oosten nooit verminderd, maar eerder aangewakkerd. Bekend Advertentie is echter dal president Nixon juist zoekt naar een standpunt dat hem wat minder automatisch da,t zijn voorganger aan de zijde van Israël plaatst. Dat houdt dan tevens in dat in deze genuanceerde opstelling jegens Israël en zijn buren de invloed van Washington op Tel Aviv geringer zal zijn dan ooit. Flitsen uit het buitenland DAMASCUS. De Wereldraad van Kerken in Genève heeft Syrië mee gedeeld, dat hij bereid is 4.000 wo ningen te laten bouwen voor slacht offers van de overstromingen van vorige maand in het noordoosten van Syrië, die duizenden huizen weg vaagden. BRUSSEL. De handel van Dene marken met de E.E.G. is sedert 1958 aanzienlijk gestegen, doch de han delsbalans gaat een steeds groter te kort vertonen, vooral als gevolg van een teruglopen van de Deense land- bouwexport naar de zes. SAIGON. In de Zuidvietnamese hoofdstad is brand uitgebroken in een opslagplaats van de Amerikaan se marine. Duizenden burgers moes ten worden geëvacueerd om aan ex ploderende munitie te ontkomen. JERUZALEM. „Frankrijk ver koopt wapens aan vier Arabische landen: Libanon, Irak Egypte en Sa- oedi-Arabië". Dit heeft de Israëli sche minister van defensie, generaal Mosje Dayan woensdagavond in het Knesseth (parlement) op vragen ge antwoord. LIMA. De Verenigde Staten heb ben formeel geprotesteerd bij de re gering van Peru naar aanleiding van het incident van vorige week vrij dag, waarbij een Amerikaanse trei ter door een Peruviaanse kanon neerboot werd beschoten, omdat de terfitoriale wateren zouden zijn ge schonden. DACCA. Militairen en politie heb ben in Oost-Pakistan acht mensen doodgeschoten bij betogingen tegen de regering. Vijf van hen vielen in Dacca. In Noachali heeft een menig te van tweeduizend een politiebu reau erg beschadigd. Verscheidene politiemannen liepen verwondingen op. MADRID. In Madrid en Valencia zijn de afgelopen dagen zeventig personen gearresteerd, zo is verno men uit bronnen in de omgeving van de politie. Zij zouden meren deels verbonden zijn aan arbeiders- commissies en clandestiene studen tenorganisaties. BOLOGNA. In de Italiaanse stad Bologna zijn 'tenminste drie perso nen om het leven gekomen toen het huis waarin zij woonden door een gasontploffing grotendeels werd ver woest. Elf mensen werden ernstig gewond. In het huis, dat vier verdie pingen telde, woonden ongeveer der tig mensen. BEIROET. In de Iraakse hoofd stad Bagdad zijn donderdag bij zons opgang verscheidene personen te rechtgesteld, die ter dood waren ver oordeeld wegens spionage voor Is raël, zo meldt radio Bagdad. SAOTOME-FERNANDO. - Acht Amerikaanse vliegers, die door ker kelijke organisaties voor verzor- gingsvluchten naar Biafra aange worven waren, hebben hun werk gestaakt. Zij hadden een gevaren- toeslag van 200 mark per vlucht ge- eist, hetgeen hun geweigerd werd. PARIJS. De Franse regering zal niet deelnemen aan het werk van de W.E.U. als het niet het voorschrift van de unanimiteit onverzwakt handhaaft, zo heeft Le Theule, woordvoerder van de Franse rege ring, woensdag na afloop van een kablnetsbijeenkomst in Parijs ver klaard. BRUNSWIJK. De Oostduitse grenswacht heeft het vrachtverkeer tussen west-Berlijn en west-Duits- land vertragingen van soms drie uur bezorgd, zo hebben Westduitse dou anebeambten meegedeeld. NEW YORK. Een 36-jarige man heeft in een ziekenhuis in New York een nieuw hart gekregen. De opera tie duurde 53 minuten. De toestand van de patiënt wordt goed genoemd. BRUSSEL. In het academisch zie kenhuis te Leuven is een levertrans plantatie verricht, zo is bekend ge maakt. De lever, die is overgeplant op een 42-jarige Belg, was afkom stig van een slachtoffer van een ver keersongeval. Ook een van de nie ren van de donor is voor transplan tatie gebruikt. Sclieepvaartbericliten Abida, 18-2 160 m. WNW Port of Spain naar Punta Cardon. Ameland, 20-2 te Palembang. Acmaea, 19-2 240 m. ZW Sabang naar Singapore. Calamares, 19-2 85 m. NW Quessant naar .Rotterdam. Camitia, 19-2 vertr. Havre naar Mo- hammedia. Ned. Herv. Kerk Zicrikzee: Gasthuiskerk: 10 uur ds. ds. G. van Noordennen, Krabbendij- ke, 7 uur ds. L. M. Verseput, Vlis- singen. Lutherse kerk: 19.00 uur ds. Assendorp. Kerkwerve: 11 uur de heer M. C. Malipaard; 9.30 uur zon dagsschool. Serooskcrke: 9.30 uur de heer Malipaard; 11 uur zondags school. Burgh: 10 uur ds. Flink. Haamstede: 10 uur ds. Huizing, 10.15 uur jeugdkerk, 19.00 uur ds. Hui zing. Renesse: 9.30 uur ds. De Wit (H. D.). Noordwelle: 11 uur ds. De Wit. Scharendijke: 7 uur ds. Feune- kes. Brouwershaven: 9.30 uur ds. Feunekes. Zonnemaire: 11 uur ds. Feunekes, 9.45 uur zondagsschool. Noordgouwe: 9.30 uur ds. Schone- veld (viering H. A.), 7 uur zangdienst m.m.v. kerkkoor. Dreischor: 11 uur ds. Schoneveld (viering H. A.). Ou- werkerk: 10 uur ds. Faber. Nicuwcr- kerk: 10 uur ds. Westerhof. Oostcr- land: 10 uur ds. Ommering, 6 uur dr. J. Bakker, Middelburg. Sirjansland: 10 uur leesdienst, 2.30 uur ds. Van Gorsel, Oud Tonge. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. E. Bouman, Urk (Doop). Lutherse Kerk 10 uur da. K. G. Hage, 38 Holm sprong naar de deur van zijn privékantoor en opende die. Gijs keek hem na en zag, dat Holm met een naar de kast liep en die naar voren trok. Toen keek hij er achter. Aanvankelijk zag Holm niets en hij uitte op luide toon een verwensing. Maar toen schoot hem te binnen, dat hei pakje taba'k natuurlijk naar be neden was gezakt, toen hij de kast naar voren haalde, dus ging hij lang uit op de grond liggen en voelde achter de kast. Gelukkig, het lag er neg. Hij voel de eensja, de steentjes zaten er nog in. Nu begreep hij, dat er in de avonduren bezoek was geweest. Hij schoof een paar bureauladen open en knikte .Ja, men had de boel over hoop gehaald, in de hoop het zakje met diamanten te vinden. Niemand was op 't idee gekomen eens achter de kast te kijken. Zo snugger waren de smokkelaars dus niet geweest. Hij stak het zakje met kostbare inhoud in zijn binnenzak en keerde terug naar het kantoor, waar Gijs neg altijd bezig was het meisje te liefkozen. „Hoe laat zijn die lui hier geweest? Was je dan nog hier?'' vroeg hij aan zijn secretaresse. In een paar woorden vertelde het meisje, dat ze al gegeten had, toen ze tot de ontdekking kwam, dat ze haar portemonnaie miste. Waar schijnlijk uit haar tasje gevallen en nog op kantoor. Daarom was ze on geveer zeven uur naar het kantoor gefietst, had de deur geopend en was naar boven gegaan. Daar had men haar beetgepakt, gebonden en ge kneveld en op de grond gelegd. Ze had wel ontdekt, dat de mannen al les overhoop gehaald hadden. Na een poesje waren ze weggegaan, zon der zich om haar te bekommeren. „Nou", troostte Gijs, „dat is alle maal voorbij. En die snuiters zullen ook niet meer terugkomen, hoor. Al les is rru in orde. Kom maar mee, dan zal ik je even thuisbrengen". „Ikik durf nietzei het meisje. „Het is al zo laat. Wat zullen die mensen wel zeggen, als ik mid den in de nacht thuis kom". „Heb je dan geen sleutel?" infor meerde Gijs. „Jawel. „Nou. dan ga je gewoon naar bo boven, maakt niet te veel lawaai en kruip in bed. Morgen is er weer een dag, dan zullen we wel verder zien". „Ja", zei Holm, „-dat lijkt me het beste. Slaap morgen maar «lekker uit. Apropos, neem eigenlijk ook maar een paar dagen vakantie. Dat heb je wel verdiend na' deze emotionele nacht. Maandagmorgen is vroeg ge noeg. hoor". Het drietal ging naar beneden, en stapte in de nog steeds wachtende taxi. De chauffeur begon er nu ge noeg van te krijgen. „Moet ik nog veel ritten maken, mijnheer?" „Even ons thuis brengen", legde Holm uit, en dan kun je ook naar huis gaan. Hier - hij haalde die nacht voor de zoveelste maal zijn portefeuille te voorschijn en gaf de man nog een briefje. „Een extraatje voor alle moeite". Dat verzoende de chauffeur weer en dus schakelde hij in en vertrok. Tijdens de rit naar de Bosboom Toussaintstraat riep Eef je ineens ver schrikt uit: „O, mijn fiets! Waar is mijn fiets?" Gijs haalde zijn schouders op. „Ik heb geen fiets meer gezien. Die zal inmiddels wel gestolen zijn. Mis schien hebben die kerels het ding wel meegenomen. Maar troost je, meid, je krijgt van mij wel een an dere". „Niks daarvan", zei Holm, „Eefje is in mijn dienst en als zij haar fiets kwijt is geraakt, krijgt ze van mij een nieuwe". Gijs keek hem van terzijde aan. „Goeie genade zeg, wat kost dat al lemaal vannacht?" „Maak je daarover maar geen zor gen", antwoordde Holm op edelmoe dige toon. „Tenslotte is het mijn schuld geweest, dat We deze rit naar Rotterdam hebben moeten maken. Door schade en schande wordt men wijs. Ook een detective". De wagen stopte in de Bosboom Toussaintstraat. Gijs drukte even een zoen op Eefjes voorhoofd, en dit maal maakte ze geen. aanmerking. Hij bracht haar tot de deur en met een handdruk namen zc afscheid. Holm had dit alles gadegeslagen en dacht in stilte, dat hij binnenkort wel een nieuwe secretaresse nodig zou hebben. door b. j. ten wesepe „Waarheen nu, mijnheer?" vroeg de chauffeur, d!ie luid geeuwde van de slaap. „Naar het hoofdbureau van poli tie. Dat is 'hier niet zo ver vandaan. En daarna ikun je terugkeren naar Rotterdam en lekker in je bed krui pen". „Nou, dat zal dan ook wel zonder mankeren 'gebeuren, mijnheer, want i'k begin het langzamerhand zat te worden". „Dat kan ik me voorstellen", lach te Holm. De wagen reed door de ver laten 'binnenstad naar het hoofdbu reau en 'daar stapte het tweetal uit. Holm nam de chauffeur nog even terzijde: „Denk er om, mondje dicht, tot je het een en ander in de krant leest". (Wordt vervolgd). Zicrikzee: Utrecht. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. P. Wa- melink, Middelburg. Haamstede: 10 en 5 uur ds. v. d. Kooy. Scharendij ke: 10 en 2.30 uur ds. Put. Brouwers haven: 10.30 uur ds. Wentsel, 3 uur ds. Keizer. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Jansma. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 en 3 uur de heer Blokland, Roosendaal. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Arntzen, 's-Gravendeel. Gëref, Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 9 en 7 uur ds. Van Dooren, Vlaardingen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nunspeet: L. Kievit, Leiden; te Hollandscheveld: G. C. Post, Giessendam. Aangenomen ,naar Schelluinen: J. Kievit, kand. te Putten; naar Ooster beek: H. J. Ponsteen, Borne; naar Gramsbengen: M. A. Westerbeek van Eerten, vlootpred. te Doorn; naar Gouda: L. Kievit, Leiden. Bedankt voor Benthuizen, Deil c.a. en voor Genderen: kand. J. Kievit, Putten; voor Amsterdam-Water graafsmeer (toez.)M. van den Bosch te Goes; voor Nunspeet: L. Kievit. Leiden. Ger. Kerken Beroepen te 's-Gravenhage-Zuid: A. C. van Beek, Katwijk aan den Rijn; te Utrecht: J. Nieuwsma, Apel doorn. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naar Amsterdam- Centrum: drs. H. de Jong, Wagenin- gen. Bedankt voor Enschedé-Zuidwest: drs. D. Deddens, Leeuwarden. Chr. Gei*. Kerken Beroepen te Broek op Langendijk: J. Plantinga, Rozenburg. Bedankt voor Apeldoorn-Zuid: H. Biesma. Stadskanaal. Ger. Gemeenten Bedankt Hoogerland, voor Bodegraven: Werkendam. Chr. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. Westerink. Haamstede: 10 uur ge combineerde dienst te Kerkwerve, 3 uur ds. Westerink. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur godsdienstoefening. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur de heer J. Schinkelshoek, H.I. Ambacht. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10 uur mej. ds. H. Modderman,. Amsterdam. Leger des Heils Zierikzee: 10 utlr heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur ver lossingssamenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zicrikzee: Eucharistievieringen: za terdag 19 uur, zondag 10 uur. Haam stede: Eucharistieviering: zondag 10 uur. OVERDENKING Want de Zoon des mensen is ge komen om het verlorene te zoe ken en te redden. (Lukas 19 10). „Kijk. dit kan nu Jezus Christus de Heer alleen". Wat? Nou, lees maar. De naam „Jezus" betekent: red ding. D.w.z. uit een hopeloze positie redden en dan in de ruimte zetten. En hiervoor moet je bij Hem zijn. Zoals Hij het doet kan Hij het alleen. Dat is prachtig te zien in die geschiedenis van Zacheüs. Dat Hij kwam om Israël te verlossen van „ongerechtigheden" en hoe, op wat voor een verrukkelijke manier Hij dat deed. Zacheüs was een uitzuiger. Dat zal waar zijn. En de Joden had den van deze Zacheüs, deze onge rechtigheid in hun volksleven veel last. Hij was een dure last. HOE 'kun je je nu van zo'n last bevrijden? Wel, de Romeinen waren de bezet tende macht. Het was het beste, te gelijk met de Romeinen op Bijltjes dag, deze Zacheüs, deze uitzuiger, een 'kopje kleiner te maken. Zo kan het inderdaad. Dan ben je van hem af. Dan ben je van hem bevrijd. Maar dan is hij niet gered. En je hebt ook niets aan hem. Inderdaad. Maar in de eerste plaats moet er nu eenmaal „sti*af" wezerï en het zal altijd de één óf de ander moeten zijn, die het gelag be taalt. Geef maar eens een andere oplossing. Niemand weet een andere oplossing. Een oplossing waardoor beide pai*- tijen verlost worden. Bestaat niet.' De één of de ander moet het loodje leggen. Bestaat wel! Jezus kan het. Hij hééft het ge daan. Hij kwam en verloste die uit zuiger van en redde hem uit z'n on eerlijkheid en onbarmhartigheid en geldzucht en nog veel meer. Toen Een boeiende vóór-1014-foto van de tramhaven te Zijpe, toen, later en ook thans nog belangrijke schakel in het vervoerswezen naar en van Schouwen-Duiveland. was hij behouden. Ja, maar zij wa ren tegelijk uit de moeite. En had den er een waardevolle 'kracht bij. Want zij waren immers de slacht offers van zijn „zonden". Hij ging niet verloren maar bleef behouden. En zij werden van de ellendige ge volgen van zijn zonden verlost. Dit kan alleen Jezus Christus de Heer. Bekeren. We moesten toch niet zo'n hekel aan het woord „bekering" hebben. Het is zo'n rijk woord. Het betekent altijd (anders is hej geen bekering) een zegen voor twee. Wilt u nog een voorbeeld. Paulus. Hij was een felle vervolger en verdrukker. Dan moet hij er aan. Er zit niets anders op. Hij gaat er aan. Maar hoe? Hij wordt zélf gered en zó worden tegelijk anderen van zijn vervolging en verdrukking verlost. Ze krijgen hem nu terug als een grote zegen voor velen. Ja, dit 'kan alleen Jezus Christus de Heer. Hij pakt de verlossing an ders aan dan wij menen dat het moet en alleen maar kan. We moesten maar eens beginnen meer op Hém te letten. Br.haven. J. KEIZER. Weekeinde ARTSENDIENST Zaterdag 22 en zondag 23 februari Dokter G. 5. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor de artsen Bontkes en Van Hoorn. Dokter G. A. M. Stcnger, Haamstede, tel. (01115) 280, neemt waar voor de artsen Simons en Terpstra. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114) 280, neemt waar voor dokter Van Leeuwen. Zuster A. K. Werkman, Kerkwerve, tel. (01110) 2309, neemt waar voor zuster Van Beveren en zuster Steutel. DIERENARTS Dienst heeft: Dierenarts T. van Koon, Zierikzee, telefoon (OHIO) 2180. De weekeindediensten vangen aan zaterdagmorgen half tien. PARAMARIBO. De arbeiders bij de K.N.S.M. in Suriname hebben meegedeeld, dat zij met ingang van 20 februari te middernacht in sta king zijn gegaan. Hogeschool le Tilburg beklad met letters TILBURG, 20-2. Met rode menie hebben onbekenden in de nacht de woorden „Karl Marx Universiteit" geschilderd boven de ingang van de 'katholieke hogeschool Tilburg. Er is aangifte gedaan bij de politie. De letters zijn ongeveer een halve me ter. De menie is diep in de poreuze natuurstenen tegels gedrongen. Als het niet lukt de letters met een che misch preparaat te verwij deren of door ze te zandstralen, zullen de te gels worden verwijderd. Dit zou dui zenden guldens kosten. 45. Terwijl dit alles zich in Grandulia af speelt, heeft, de dappere kleine Presto het kasteel van de hertog van Alamarla be reikt. Hij heeft het geluk gehad dat hij kon meerijden, vóór in het zadel bij een veekoopman, die naar de markt in de stad moest. De wachters bij de poort bekijken het kereltje argwanend, doch Presto weet zó beslist en overtuigend te praten, dat eindelijk één van hen schouderophalend de aanvoerder van de wacht gaat halen. Ook deze komt onder de indruk van Presto's verhaal en eindelijk openen zich de poor ten voor hem. Het duurt nu niet lang meer of hij wordt toegelaten in het werkvertrek van de hertog, die hem belangstellend op neemt en vervolgens aandachtig luistert naar alles wat Presto hem te vertellen heeft. De kleine schildknaap houdt niets ach'ter. Hij vertelt alles, van de geheimzin nige stalknecht, de minstreel en de vreemde gebeurtenissen op Lorca's burcht. Als hij eindelijk zwijgt, kijkt de hertog hem peinzend aan. Pr.esto kan zich nauwe lijks meer inhouden. „Gij zult heer Aram toch helpen, nietwaar?" vraagt hij gespan nen cn dan voegt hij er heel beslist aan toe: „Maar vlug, anders kan het te laai zijn!" i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 5