vervul je hartewens... met de zilvervloot m zeeland ügt een stad sparen- verstandig en handig HET PLAN VAN MANSHOLT Fruiteorso 1969 te Goes is nog niet helemaal vaststaand Buit van 170.000 gulden bij inbraak in juwelierswinkel te Capelle a/d IJssel Wat biedt de BEELDBUIS? ISRAËLISCHE NOTA AAN 0E THANT Belastingheffing en de gehuwde vrouw Rugklachten Watersportvereniging ziet af van exploitatie jachthaven Vergadering „Pomona" Advertentie Bij doorgaan is Westhoek weer present HAAMSTEDE, 18-2. Pomona's jaarvergadering, dinsdagavond in hotel Bom gehouden werd door 23 personen bezocht. Zij werden wel- kom geheten door de voorzitter, de heer J. C. de Peiter die zich speciaal richtte tot de nieuwe Rükstuinbouw- consulent in Zeeland ir. H. Sijtstra uit Goes, tot de hoofdambtenaar bij het R.T.C. de heer J. A. v. d. Weel en tot de voorzitter der G'oöp. Landb. Ver. „C. et C." de heer M. O. Hanse De heer De Feiter zeide n.a.v. zijn gezegde in de vorige vergadering „Ik zie nog wel een toekomst in de fruitteelt", dat hij er nog volledig achterstaat. „Om echter 'n inkomen te garanderen van 'n normale werk nemer zal steun nodig zijn van rege ring en organisaties om rond de f 11.000,- te kunnen halen". De secretaris, de heer J. A. Dale bout liet in zijn jaarverslag over 1968 sombere klanken horen. On danks een zeer goede zetting en oogst lage prijzen en verder wat hagel- schade en veel hinder van kramsvo gels en notenkrakers. Pomona telde op 1 januari 1969 82 leden en dona teurs. Het financiële verslag uitgebracht door de heer N. A. Dambruin toon de een tekort van f 13,44 doch dit bedrag kan uit de reserves aange vuld worden. De kascommissie advi seerde bij monde van de heer J. Jon ker tot goedkeuring der rekening. De voorzitter attendeerde op de Wet op de Arbeidsongeschiksheidsverzeke- ring waarin de wachttijd wat de premie betreft, een zeer grote rol speelt. De aftredende bestuursleden de heren J. C. de Feiter en K. v. d. Kas- teele werden herkozen. Het fruiteorso Over het fruiteorso 1969 gaf de corsovoorzitter de heer C. J. Boot een uiteenzetting. Het is gebleken dat de terugval van het aantal be langstellenden en de steeds groter wordende kosten het bestuur parten spelen. Momenteel is nog geen slui tende begroting te krijgen en het be stuur zoekt dan ook naar wegen om het corso aantrekkelijker te maken. Een terugkeer naar de binnenstad of naar de Bergweg is niet mogelijk of schoon het corso er veel aantrekke lijker door wordt. Ook dat wat vroe ger houden van het corso b.v. in au gustus waardoor veel toeristen zou den kunnen genieten stuitte op be zwaren. Wel zal aan de twee be staande categorieën wagens een der de worden toegevoegd waarbij uit gegaan wordt van 30 fruit en de rest in landbouw-groenteprodukten, bloemen en kunststoffen. Het avond- parcours komt te vervallen doch de zondagmiddagshow blijft, evenals het Jeugdcorso dat een week tevo ren wordt gehouden. Het corso-be stuur in Goes stelt nu de volgende voorwaarde: Indien voor 15 april zich geen 10 praalwagens hebben aangemeld voor deelname, dan gaat het feest dit jaar niet door. Nadat de penningmeester van het corsobestuur Westerschouwen, de heer J. Jonker de financiële zijde over 1968 had toegelicht waaruit bleek dat er weer een flink beginka pitaal was, hadden de leden geen bezwaar tegen een inschrijving voor 1969. Mocht Goes eventueel niet doorgaan, dan zullen stappen onder nomen worden voor deelname aan het een week eerder te houden corso in Tiel. De zomeravondexcursies zullen weer doorgang vinden en mogelijk een excursie organiseren naar de Biesbosch, eventueel tesamen met Duiveland. Kijkstuinbouivconsulcnt Als Fries in Zeeland stelde ir. Sijt stra zich voor. Als nieuwe Rijkstuin- bouwconsulent voor Zeeland dook hij ineens midden in de problemen. Pro blemen in de eigen dienst waar re organisaties in uitvoering zijn en problemen in de fruitteeltbedrijven. „Ik ben naar Zeeland gekomen om dat ik geloof in de Zeeuwse fruit teelt". Over 20 jaar zal er nog maar 50 van het aantal fruittelers van nu overzijn. Hoe snel deze afvloei ing zal gaan, hangt af van te ves tigen industrieën en van de recrea tie. Voor de groenteteelt zag spreker niet zulke moeilijkheden omdat er zeer veel geswitchd kan worden. In de fruitteeltsector heeft Nederland echter positieve punten die het bui tenland niet heeft. Spreker hoopte op een spoedige terugkeer van be tere fruitteelttijden. Bij de rondvraag kwam o.a. ook weer de pool ter sprake waarmede Westhoekse telers bijzonder slechte ervaringén opdeden. Toch meende ir. Sijtstra dat in de toekomst het kun nen beschikken over zeer grote kwantums voor de verkoop, aan trekkelijk moet zijn. Desnoods zal de teler zelf dan zijn produkt moeten laten verkopen door een ander en op hem vertrouwen. Frankrijk doet dit al enige jaren. Welke bedrijven heb ben het momenteel het moeilijkst? Op deze vraag antwoordde spreker dat dit de boomgaarden zijn die 5 a 9 jaar geleden zijn geplant. Vol opti misme zijn deze kwekers begonnen, investeerden zeer grote bedragen en komen er nu niet meer uit. De wat kleinere, oudere bedrijven zitten vaak heel wat gemakkelijker. In de afgelopen weken en maanden is zeer veel geschreven en vergaderd over het plan van Manshclt, ook wel „Landbouw 1980" genoemd. Het om vat - zoals bekend - maatregelen tot geweldige schaalvergroting in de landbouw. Nu de vloed van sprekers en artikelen wat geluwd is, kan een poging gedaan worden tot inventa risatie. Wat is er aan toegevoegd, wat verduidelijkt? Zyn er nieuwe gezichtspunten naar voren gekomen? Wat heeft men over het hoofd gezien of verkeerd begrepen? En hoe denkt men in de andere E.E.G.-landen er over? Niet alleen grote bedrijven in 1980 Een veel gemaakte fout was, dat men ervan uitging dat er volgens het plan in 19S0 alleen grote bedrij ven over zouden zijn, behoudens dan wat achtergebleven lieden die persé niet mee wilden doen en die mis schien zouden moeten uitsterven. Dat is onjuist gezien. Mansholt is bij zijn plan uitgegaan van de beschikbare hoeveelheid ar beid. Hij stelde, dat op tal van be drijven (en dan vooral op de kleine uiteraard) er niet genoeg werk is voor één man. Zo is ook op vele tweemansbedrijven teveel werk voor één man, maar te weinig voor twee. Mansholt wil arbeid en arbeids- Advertentie Hoe dat kan? Heel eenvoudig als je zo vroeg moge lijk begint te sparen met de Zilvervloot. Wanneer je ermee kunt beginnen? Op iedere werkdag tussen je 15e en 21e verjaardag; oud-militairen zelfs tot en met23 jaar. Je spaart 6 tot 9 jaar een bedrag van ten minste f 30,- en ten hoogste f 300,— per jaar. Na afloop van de spaarter- mijn (bij huwelijk al na ten minste 3 jaar sparen) ont vang je over de totale inleg plus rente een belasting vrije premie van 10%. Wie bijv. 9 jaar f 25,— per maand inlegt, krijgt maar liefst 'n dikke f 3.500,- terug (f 2.700,- inleg, zo'n f 500,— aan rente plus een premie van ruim f 300,-). Daar kun je heel wat mee doen! Vraag een brochure aan het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlichting be zitsvorming, Postbus 51, Den Haag. Nog eens: Het blijft een groot vraagteken krachten met elkaar in overeen stemming brengen en dan vooral met het oog op de toekomst. Dan immers zal per man nog méér geproduceerd moetien worden dan al het geval is. Mansholt heeft wel begrepen, dat de hoeveelheid arbeid niet alleen afhangt van de bedrijfsgrootte, maar ook van de intensiteit van het boxlw- plan en van de bedrijfsomvang. Voor de bedrijven met dierlijke verede ling heeft hij echt niet in ha gedacht maar in redelijke aantallen dieren. Wat de intensieve bouwplannen be treft, heeft hij begrepen, dat ook hier een kleinere oppervlakte nodig is dan bij extensieve bouwplannen. Het verschil is alleen onvoldoende uitgewerkt. De oorzaak was, dat veel arbeid eisende gewassen óók steeds meer gemechaniseerd worden en dat- zij daardoor ook voor grote bedrij ven steeds meer betekenis krijgen. Men ziet dat al aan de voliegronds- tuinbouw op akkerbouwbedrijven. Gerechtvaardigde kritiek De kritiek op het plan was niet temin op vele punten gerechtvaar digd. Allereerst is het waardat zo'n plan zonder regeling voor hen die afvloeien onuitvoerbaar is. Op de tweede plaats is het waar, dat schaalvergroting geen oplossing is voor overproduktie. Dat men deze evenmin kan voorkomen door een krapper prijsbeleid is ook al waar. Vandaar dat Mansholt zoveel ha landbouwgrond uit cultuur wilde ne men. Hier zag hij voorbij aan het feit, dat de beste landbouwgronden alleen via peperdure werken geschikt ge maakt kunnen worden voor recrea tie. Men denke aan klei en laagveen. Ook vergat hij, dat de recreatie zich veelal richt naar gebieden waar min der goede gronden zijn. Het mag dan voor de hand liggen dat daar herbe- bost en verwilderd wordt, een op lossing voor bijv. de randstad houdt dat toch niet in. Scherp is de kritiek geweest op de bestaande, grote bedrijven, zoals de Wilhelminapolder, de Ambachts heerlijkheid Kromstrijen, de Johan nes Kerkhovenpolder enz. Scherp- zinige lieden hebben achterhaald hoe daar de arbeidsbezetting was. Welnu, per betaalde kracht bleek veelal nauwelijks 12-13 ha aanwezig te zijn. Als dat waar is, hoeven ivij ons over de grotere winsten van het zeer gro te bedrijf geen enkele illusie te ma ken. Dat schijnt ook wel uit de ex ploitatierekeningen aantoonbaar te zijn, maar die zijn niet allemaal be kend. KERKNIEUWS Telegram van Herv. Synode aan regering over Bi afra LUNTEREN. 20-2. Dc Hervormde Synode heeft zich op de slotdag van haar vergadering in Lunteren op nieuw telegrafisch tot de Neder landse regering gewend over Biafra. Dit is verband met het feit dat woensdag uit het centrum voor in terkerkelijke hulpverlening te Zwit serland bericht wei-d ontvangen dat een Nigeriaans vliegtuig aanvallen uitvoert op de vliegtuigen die voor de samenwerkende kerken via de vluchtlijn Saotome voedsel naar Bia fra transporteren. Het volgende tele gram werd aan de Nederlandse re gering gezonden: „De Generale Sy node van de Nederlandse Hervorm de Kerk, in vergadering bijeen te Lunteren, ziet zich in verband met alarmerende berichten over bombar dementen speciaal gericht tegen C-47-g stratocruisers, gedwongen zich opnieuw tot u te wenden, thans met het verzoek stappen te onder nemen bij de federale militaire re gering te Lagos om aanvallen op de luchtbrug van de Joint Church Aid te staken". SCHIPHOL. Twee Surinaamse on derwijzers, die door de federatie van organisaties van leerkrachten in Su riname (FOLS) naar Nederland zijn afgevaardigd om daar bij de vak bonden morele en financiële steun voor de staking te zoeken, hebben voor het forum van de Nederlandse pers, radio en t.v. een stroom van kritiek los gelaten op premier Pen- gel en diens financiële beleid. en daar koopt u straks de mooiste uit elke prijsklasse 25% beneden de prijs RECHTSZAKEN Man schoot meisje «lood op haar verzoek BREMEN, 20-2. De 44-jarige Nederlander Wierd Kooistra, die in maart 1968 een liefdesverhouding met de 15-jarige leerlinge Ingrid Radtke beëindigde door haar op haar verzoek met een geweer dood te schieten, is door de rechtbank in Bremen veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De eis van de officier van justitie de Nederlander in een inrichting te plaatsen, werd door de rechter niet ingewilligd. Deze was van mening dat niet valt te verwachten dat Kooi stra, die afkomstig is uit Achtkar- spelen bij Groningen en sinds 1965 in Bremen woont, in herhaling zal val len. Uit het onderzoek is gebleken dat het paar op 22 maart vorig jaar in de woning van de Nederlander sa menkwam om gezamenlijk de dood iri le gaan. Hoewel de ouders van het meisje voortdurend getracht hadden aan de verhouding een eind te maken, gebeurde dat niet. Na een mislukte zelfmoordpoging met slaap tabletten viel tenslotte het schot. CAPELLE AAN DE IJSSEL. 20-2. In de juwelierszaak van de heer J. RL G. Saers op de hoek van het win kelcentrum „De Luifel" in Capelle aan de IJssel is in de nacht van woensdag op donderdag ter waarde van 170.060 gulden aan juwelen ge stolen. De inbrekers hebben zich via de achterzijde, waar geen alarminstal latie was aangebracht op eenvoudige wijze toegang verschaft lot de win kelruimte. Zij sneden vakkundig een stuk glas uit het glazen raam, zodat het mogelijk was de hefboom van de raamsluiting omhoog te doen. ZONDAG 23 FEBRUARI. NED. I. In Matinee o.m. de Ver rekijker, een aflevering van de Bos- brigadiers, Natte His en Theo Eerd- mans met zijn raadselspelletje. In de middaguren dan verder nog een kerkdienst. 's Avonds na de Uil, ge volgd door Aart Staartjes' Woord voor Woord. In hef kerkelijk pro gramma wordt de schijnwerper ge richt op Hendrik Algra, senator en hoofdredakteur van het Friesch Dag blad. Na N.T.S. Sport gaat de V.P. R.O. verder met High Chaparral; Het gaat er in deze serie weer flink op los, maar dat is meestal zo in deze serie. Voor het eerst in. Nederland de Bing Crosby-show. De grand old man van de Amerikaanse showbizz- is in de V.S. nog altijd bijzonder po pulair. Hij treedt als gastheer op van enkele grote beroemdheden. Er 'wor den rijkelijk liedjes uit de oude doos gezongen. De avond wordt besloten met een heroptreden van Pierre Janssen, die naar Arnhem gaat ver huizen. NED. II. Na de Uil en hel nieuws hep programma Down tot the sea in ships, een Amerikaanse dokumen- taire over alles wat met zee en zee vaart heeft te maken. De zeven we reldzeeën blijken nog altijd een ma gische aantrekkingskracht op de mens uit te oefenen. Dan het Eben Haèzerkoor van de protestantse kerk in westelijk Indonesië. Aansluitend Gastvrij Amsterdam, als ontmoe tingscentrum van folkloristische groepen, bodewijk de Boer is de auteur van de monoloog Dit Spel, dal door John Soer wordt gespeeld. Het is het wat irreële verhaal van een oude man en een lappen pop. Caro line ontvangt dan weer verschillende gasten, als de bejaarde pianiste Bet sy Culp en cellist Herre Stegenga. De heer Saers vertoefde met va kantie in het buitenland. Wel was zijn 20-jarige dochter op de boven verdieping aanwezig. De heer Saers is niet tegen diefstal verzekerd. Al leen aan de voorzijde is de zaak be veiligd door een alarminstallatie. Hierna is pr nog lijd voor het laatste deel van Volk in opstand, handelend over de vrijheidsstrijd der Nederlan den, Vanavond worden vier eeuwen overbrugd, want het gaat ditmaal om de strijd in de tweede wereld oorlog. Hoe denken de mensen 25 jaar na deze afschuwelijke worste ling, zo wordt gevraagd in deze do- kumentaire, die het programma be sluit. ZONDAG 23 FEBRUARI. NED. I: 15.00 Journaal; 15.30 Openbaar kunstbezit; 15.45 Matinee; 17.00 Kerkdienst; 18.55 Fabel; 19.00 Woord voor woord; 19.05 Links recht met Hendrik Algra19.30 Sport; 20.30 Journaal; 20.35 High Chaparral 21.25 De Bing Crosby-show; 22.15 Kunstgrepen; 22.40 Journaal. NED. II: 18.55 Fabel19.00 Jour naal19.05 Zij die de zee bevaren; 19.50 Indonesische koorzang; 20.00 Gastvrij Amsterdam; 20.35 Dij spel; 21.05 Concert met Caroline; 21.50 Volk in opstand; 22.25 Look out be low; 22.40 Journaal. c De Egyptische nationale vergade ring heel't donderdag unaniem een Britse militaire hulpverlening aan Israël gelaakt. Dc „tlicprlehei'sconi missie" DEN HAAG, 20-2. De minister van verkeer en waterstaat, drs. J. A. Bakker, heeft donderdagochtend in Den Haag een nieuwe reeds aange kondigde commissie, dc staatscom missie-Kranenburg, geïnstalleerd, welke zich moet beraden over de functie en de structuur van het wa terschap in onze huidige staatsin richting, waarbij ook do verhouding tussen de waterschappen en de an dere openbare lichamen in beschou wing moet worden genomen. Aan de commissie, die in parlementair spraakgebruik reeds de naam „diep- dclverscommissie" werd toebedacht, is door minister Bakker verzocht om indien mogelijk, op niet al te lange termijn met haar denkbeelden te ko men. ook reeds daarom, omdat daar mee bij een eventuele grondwetsher ziening rekening kan worden gehou den. JERUZALEM, 20-2. Israël heeft Oe Thant in een nota gevraagd wel ke constructieve internationale actie wordt overwogen om verdere aan vallen door „groepen piraten" op Is raëlische lijnvliegtuigen te voorko men. Een uitspraak van Oe Thant over zo'n actie heeft bij Israël grote be langstelling gewekt en Israël wil graag op de hoogte worden gehou den. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken Eban zegt in de no ta, dat de verantwoordelijkheid voor de aanval in Zürich niet alleen bij de plegers van de aanslag ligt. „Het zijn leden van bekende organisaties die op en vanaf hel grondgebied van lid staten van de V.N. opereren, aange moedigd en gesteund door de rege ringen van die landen", aldus de nota. Advertentie TWEEDE KAMER DEN HAAG, 20-2. Bij de behande ling van de begroting 1969 van het departement van financiën door de commissie voor financiën uit de Tweedie Kamér is aangedrongen op enige verlichting in de belastinghef fing van de werkende gehuwde vrouw. ■Staatssecretaris Grapperhaus (fi nanciën) zei ook dit vraagstuk te willen onderbrengen in d'e serie ver eenvoudigingen in d'e inkomstenbe lasting, waartoe voorstellen in 1970 tegemoet gezien kunnen worden. Of het vraagstuk van de belastinghef fing van de werkende gehuwde vrouw vereenvoudigd, dan wel ver licht zal woTden bleek uit zijn woor den niet. Zijn standpunt zal blijken bij deze eerlang in te dienen wets ontwerpen tot vereenvoudiging van een aantal vraagstukken rondom d;e inkomstenbelasting. Zowel van WD-zij de als door de CPN-er M. Bakker werd er voor ge pleit, in belasting-technische zin al thans, het inkomen van de vrouw los te koppelen van dat van de man. Onze speciale SPIRALEN ANTI-HERNTA helpen! Diverse uitvoeringen uit voor raad leverbaar bij St. Domusstr. 25-58-76 - Zierikzee Telef. na 18.00 uur: 3170 en 3345 enaat,en Gemeenteraad Bruinisse BRUINISSE, 19-2. In de gehou den spoedeisende vergadering van de gemeenteraad van Bruinisse deelde dc voorzitter mede, dat van de wa tersportvereniging Bru bericht was ingekomen dat zij afziet van exploi tatie van de jachthaven in 1969. Hij memoreerde nog even het be sluit van de raad van donderdag 13 februari 1969, waarbij werd besloten dat op vrijdag 14 februari nog een onderhoud zou worden gehouden met het bestuur van de watersport vereniging, over de exploitatie van de jachthaven, omdat de gemeente al in beginsel 'besloten had) deze ex ploitatie zelf te ondernemen. Dit onderhoud kon vrijdag niet doorgaan maar heeft later plaats ge had. De bespreking werd toen in zeer vriendschappelijke sfeer gehou den. Er resulteerden nog drie be zwaren waarop men nader uitleg verlangde. De vuilafvoer en wie 'dat zou gaan bekostigen. Verder de dek king van eventuele tekorten. Het gemeentebestuur had gemeend tegemoet le moeten komen aan de bezwaren tegen de vuilafvoer en wilde deze voor een gering bedrag voor haar rekening nemen. Het ge meentebestuur meende de Subsidie die voor V.V.V. in het kostenpataket is uitgetrokken, te moeten handha ven (het voorstel was alleen subsidie indien er een exploitatie.winst was) (10 pet. tot een maximum van f 1000; het gemeentebestuur wilde f 1000) en het gemeentebestuuP wilde ook vasthouden aan de eis dat. de ge hele exploitatiesom moest worden opgebracht, ook wanneer niet alle ligplaatsen verhuurd waren. Twee mogelijkheden Het bestuur was nogal gereser veerd wat betreft sommige optimis tische verwachtingen betreffende 1969 en kreeg .tenslotte keus uit twee mogelijkheden: dadelijk de exploita tie ter hand nemen en het contract tekenen, met aanvaarding van ge- noemde konsekwenties, of de exploi tatie overlaten aan de gemeente, waarbij eind 1969 opnieuw kon wor den gepraat over exploitatie door de watersportvereniging. Hoewel het gemeentebestuur dacht dat de exploitatie wel dadelijk ter hand zou worden genomen, bleek uit een ontvangen schrijven (men had een dag bedenktijd gevraagd), dat men in 1969 de exploitatie aan de gemeente wilde laten. In het schrij ven werd alle mogelijke medewer king door de watersportvereniging toegezegd. Alle raadsleden waren verheugd, met de verzekering van d'e voorzit ter dat de besprekingen in vriend schappelijke sfeer waren gehouden. Een vorige keer toch stonden de standpunten veel scherper tegenover elkaar. De heer Kik bespeurde bij de watersportvereniging wel een wat eenzijdige visie. Ter sprake kwam de sportvisserij. Van de zijde van Rijkswaterstaat is igeöfceM, idat. wanneer de jachthaven in de werkhaven klaar is, alle sport- vissersboten die hier en daar in de werkhaven liggen daar zullen moe ten verdwijnen. De voorzitter heeft echter een aanvaardbare regeling daarvoor aan Rijkswaterstaai voor gesteld. Sportvisserij De heer Verspoor vroeg zich af. of er niet te veel sport vissersboten ko men. maar hij was het met de voor zitter eens dat deze niet kunnen worden geweerd. Hoe groter het aantal sportvissers in de Grevelin- gen, hoe groter de behoefte aan bo ten. En het aantal sportvissers groeit nog steeds. Een ander punt was de benoeming van een havenmeester. Deze zal in de zomer misschien geen volledige dagtaak hebben. Hij zal evenmin in de winter in dienst kunnen blijven, want het seizoen dat de jachten in de jachthaven mogen liggen, loopt van 1 april tot 15 oktober. Er zal een advertentie worden geplaatst om ge gadigden op te roepen. De voorzitter deelde verder nog mede. dat hij besprekingen heeft ge voerd met. dc heer Korstanje. de Rijks middenst-andsconsulent, waar bij gesproken is over een vervaardi ging van een maquette van het re- creataeplan Bruinisse. zowel buiten dijks als binnendijks. Hij heeft be sprekingen gevoerd met Rijkswater staat over het vervaardigen van een dergelijke maquette en de raad juicht: het plan deze aan te schaffen toe.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3