tt DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nota minister Dc Block over de prijsontwikkeling in januari Sirhan had willen bekennen overgordijnen BIAFRA-ACTIE Vogelramp bij Wadden nog ernstiger EUROPEES PARLEMENT BESPRAK LANDBOUWPRIJZEN Twee kinderen om het leven gekomen TEGEN KOU EN GRIEP HOLLANDSE KONJAK ZIERIKZEESCHE m NIEUWSBODE® Vrijdag 21 februari 1969 125ste jaargang Nr. 20153 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110)2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J Bi) de Vaate, lel. (01110 2938). Uitgave N.V. Drukkerij v/h lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse cnm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. In dit nunnner: De bouw van de Oosterscheldedam TWEEDE KAMEK DEN HAAG, 20-2. In een donderdag aan de Tweede Kamer gezonden nota over de prijsontwikkeling in januari zegt minister De Block van eco nomische zaken het gewenst te achten een beschouwing te geven van de sterke staging van het prijsindexcijfer voor januari hoewel hij zich ervan bewust is, dat een analyse over een zo korte periode gevaren in zich bergt. „Is een analyse van de oorzaken van een prijsstijging van een jaar al onze ker, des te sterker is dit het geval als wordt getracht de oorzaken per maand uit te splitsen en met scizocnfactorcn en incidentele invloeden rekening te houden. Bovendien is de invoering van dc b.t.w. een gebeuren zonder ver gelijkbaar precedent". beleid, stijging van invoerprijzen (bijv. cacao) en doorberekening van loonkosten in geval van onvoldoende rentabiliteit. Het gehele voedingsmiddelenpak ket, d.i. groep 1 en 2 tezamen exclu sief roken, geeft een stijging van 2,8 procent te zien. Alvorens een analyse naar goede ren- en dienstencategorieën en naar oorzaken te geven, wijst de minister erop, dat de enquete plaats vindt voor de prijzen van de meeste goe deren en diensten ongeveer in het midden van de maand. Voor een aantal produkten, waarvan de prij zen sterk aan marktschommelingen onderhevig zijn, zoals aardappelen, groenten en fruit, geschiedt de en quete wekelijks. Uit het feit, dat de enquete in hoofdzaak medio januari heeft plaatsgevonden mag bij de veronder stelling, dat zich in de tweede helft van december geen enkele prijsstij ging heeft voorgedaan en dus de prijsstijgingen zich in de eerste helft van januari moeten hebben voltrok ken, niet de conclusie worden ge trokken dat de stijging van 1 januari tot en met 31 januari het dubbele is. Hierbij wordt namelijk veronder steld, dat even grote prijsverhogin gen als in de eerste helft van ja nuari zijn waargenomen in de twee de helft er nogmaals bovenop zou den komen. Het februaricijfer is half februari opgenomen. Eerst uit dat cijfer, dat eind februari-begin maart bekend zal worden, kan worden af geleid wat de stijging van midden- februari ten opzichte van midden- januari is geweest. In onderstaande tabel geeft de mi nister een specificatie naar catego rieën van de stijging van het prijs indexcijfer met 3,5 procent per 15 januari 1969 t.o.v. dat per 15 de cember 1968: stijging invloed op het in °/t» indexcijfer in 1. agrarische produkten en vis 2,2 0,43 2. produkten uit vnl. agrar. grondstoffen 3,5 0,62 3. overige industriële produkten 2,7 1,01 4. huren (huishuui") 0,9 0,07 5. overheidstarieven 3,5 0,15 6. particuliere dienstverlening 6,7 0,41 7. medische verzorging, verzekeringen en belastingen 10,4 0,72 afrondingsverschil 0,09 totaal 3,50 Uit deze specificatie bl(jkt, aldus de minister, dat groep 4 (huren) de geringste staging te zien geeft. Dit is overeenkomstig de verwachting, om dat geen huurverhoging per 1 ja nuari heeft plaatsgevonden. De ge ringe stijging, die is waargenomen houdt waarschijnlijk verband met de huurliberalisatie. Na de huren geeft de groep agra rische produkten en vis de kleinste stijging te zien. Deze stijging is voor namelijk toe te schrijven aan de pos ten vlees en vleeswar-en, die zijn ge stegen met 3,9 procent, een stijging van de post aardappelen met 4,2 pet en de post fruit met 2,8 pet., terwijl de post eieren is gedaald met 8,9 pet. Het betreft hier goederen die in hoofdzaak op max-kten of via het systeem van veilingen worden ver handeld, waarvan de prijzen dage lijks fluctueren en sterk worden be paald door vraag (w.o. export) en aanbod (weex-somstandigheden). Gx-oep 2, produkten uit voorname lijk agrarische grondstoffen ver vaardigd, bevat o.a. de post rook- wax-en. Wanneer deze artikelen, waarvan de prijzen sterk zijn beïn vloed door de accijnsvei'hoging, uit groep 2 worden geëlïmineei'd, geeft deze gx-oep een stijging te zien van 2,9 pet. Ovex-igens is de invloed van de accijnsverhoging op de sigax*et- ten en kex-ftabak in verband met de nog aanwezige voorx-aden in januari slechts ten dele in het indexcijfer tot uitdrukking gekomen. De prijsstij ging in deze groep is behalve aan de b.t.w. en de genoemde accijnsver hoging toe te schrijven aan de door werking van het E.E.G.-landbouw- LOS ANGELES, 21-2. Sil'han Bis- hara Sirhan, die in Los Angeles te recht staat voor de moord op Robert Kennedy, heeft voor de openbai'e behandeling willen beikennen onder de voorwaarde dat 'hij niet de dood straf zou krijgen. Dit is donderdag gebleken uit ver-slagen van het voor onderzoek. Rechter Hei-bert Walker kon hem deze garantie echter niet geven omdat de jux*y over de straf maat moet beslissen en niet de x-ech- ter. Als Sirhan schuldig wox*dt be vonden aan moox-d moet de jux-y kie zen tussen de doodsti-af (door middel van de gaskamer') of levenslange ge vangenisstraf. Onderzoek naar corruptie bij hulpprogramma's WASHINGTON, 20-2, Een com- missie van onderzoek van de Ame rikaanse senaat wil, omdat corrup tiegevallen bij het hulpprogram voor Zuid-Vietnam aan 'het licht zijn ge komen, een diepgaand onderzoek naar mogelijke corruptiezaken bij soortgelijke px'ograimma's eldei's in de wereld. Advertentie f 3,75 p.m. Zowel per meter als kant en klaar genaaid. Grootste sortering van Schouwen-Duiveland Uit voorraad leverbaar. Ploeg - Gardlsette dealer TUINMAN EN ZOON Mol 19 Zierikzee Telefoon 2887 De Westduitse „Bundeswehr" gaat binnenkort beginnen met de aanleg van een centx-um voor proef nemingen met ballistische raketten, dat zal verrijzen aan de Noordzee kust van Sleeswij k-Holstein. ROTTERDAM, 20-2. Dc Stichting Vluchtelingenhulp Biafraconflict heeft besloten aan elk van de vier organisaties, die in dc stichting sa menwerken - het Roode Kruis, Men sen in Nood, Oecumenische Hulp en Unicef - f 500.000,- uit te keren. Zij is daartoe in staat gesteld door dc opbrengst van de laatste actie die tot en met 19 februari f 2.171.000,- hceft bedragen. Dit nummer bcstuat uit 10 pugina's Dodelijke val in ruim van schip SCHIEDAM, 20-2. Aan boox*d van het Duitse motorschip Bund Leon- hardt, dat ligt aan de werf van Wil ton Feijenoord te Schiedam, is don derdagnamiddag de 20-jarige R. van der Ende uit Rotterdam in een acht meter diep ruim gevallen. De jon geman is aan de bekomen verwon dingen overleden. Meer dan 10.000 vogels omgekomen DEN HAAG, 20-2. De ramp, die de vogelwereld op en om de Wadden eilanden deze week heeft getx-offen, blijkt nog veel grotere afmetingen te hebben aangenomen, dan men aanvankelijk had gevreesd. Het aantal zeevolgels, dat in de op zee geloosde olie is omgekomen, wordt thans door de deskundigen, o.a. van het 'biologisch station Schel- lingerland en van het voorlichtings centrum voor natuurbescherming van de Raad van Europa, op veel meer dan 10.000 geschat. Niet alleen zwai'te zee-eenden zijn in grote getale het slachtoffer van de olie gewox-den, ook duizenden elder- eenden zijn er in omgekomen. De olie is namelijk door de zeegaten naar de Waddenzee gedreven, waar de eidereenden zich ophouden. Zo gx'oot is het aantal slachtoffers on der de eidex-eenden, dat men bij het voox-lichtingscentx-um voor natuurbe- schex-ming zich zorgen begint te ma ken over ihet voortbestaan van deze vogelsoort in ons land. Vex-leden jaar al werd het eidereendenbestand zwaar getx-offen door olie. die ter hoogte van Kornwerdex'zand naar de kust dreef. Bovendien x-ichten de landbouwvergiften, die in de Wad denzee terechtkomen, slachtingen onder de eidereenden aan. Zo winterde hei deze wCek non in Nederland. Bij Onstwedde (Groningen) kwam een autobus mei passagiers, in de stuifsneeuw vast te zitten. Op het zelfde punt bleef ook een melkanto steken. Tal van dorpen waren niet of nauwelijks bereikbaar door de hoog opgestuwde sneeuwmassa's. LUXEMBURG, 20-2. Dr. Mans- holt heeft donderdag in dc bijzonde re vergadering van het Europese parlement te Luxemburg een door de Iandbouwcommissic van dit parle ment opgestelde resolutie inzake de landbouwprijzen voor het seizoen 1969-1970, ontraden. De Europese commissie heeft ex- met name bezwaar tegen dat de landbouwcommissie van het pax-le- ment haar voox-stellen inzake prijzen voor graan, rijst, oliehoudende zaden en suiker voor het komende seizoen wil doen vex-werpen en de thans voor deze produktie geldende prijzenx-e- geling met een jaar wil doen vex-len- gen. Over andexe punten in de onl- werpi-esolutie had de commissie geen opmerkingen. Die andere punten houden onder meer in dat het pax*- lement zich niet gauw zou uitspreken voor de door de Eux-opese commissie voorgestelde handhaving van dc richtprijs voor melk. Zo spoedig mo gelijk zal het parlement voorts vol gens de ontwex-presolutie moeten on derzoeken: de voorstellen inzake de prijzen voor melk en zuivel, rund en kalfsvlees en inzake maatregelen op middellange termijn voor het scheppen van meer evenwicht op de melkmarkt en het beter stabiliseren van de oliën- en vettenmarkt. Een ander punt van de ontwerpre solutie waartegen de commissie geen bezwaar maakte, is het aan haar ge dane verzoek de voorstellen voor de landbouwpx'ijzen in het seizoen 1970- 1971 in mei van dit jaar in te dienen. Men was van verschillende kanten verwonderd over het feit dat men door tijdnood gedwongen is deze bij zondere vex-gadering van het parle ment in Luxembux-g te houden om te pi-aten over prijzen die 6Vfe maand geleden (namelijk op 1 augustus 1968) al vastgesteld hadden moeten worden. In de ontwex-presolutie staat dat het parlement het ten zeerste be treurt dat de comissie haar voorstel len nu pas heeft ingediend, op een tijdstip dat de uitzaai van bepaalde px-oduktcn en met name de afsluiting van teelt- en leveringsconti*act en voor suikerbieten x-eeds volop aan de Een dwaas en zijn geld blij- ven niet lang bijeen. HAARLEM. Politiefunktionarissen gaan het schaftlokaal binnen aan de Phoenixstraat, waar de vorige nacht het lichaam is aangetroffen van dc 78-jarige H. P. Sandbcrgen uit Amsterdam, die door wurging om het leven is gekomen lirand te Deventer DEVENTER, 20-2. Bü een brand, die donderdagmorgen is uitgebroken in het woonhuis Rozengaarderweg 87 in Deventer zyn twee kinderen om het leven gekomen. De vijfjai'ige Bennie Molenaar en .zijn viex-jarige zusje Christie hadden zich kennelijk uit angst in de w.c. vex-stopt en de deur afgesloten. De brandweer, die bij aankomst hoorde dat er nog twee kindex-en in huis moesten zijn, drong ondanks het fel bx-andende vuur het huis binnen, maar, vond de kinderen gestikt dooi de rook. Hun di-iejarig broertje An dree was eex-der door omwonenden gered. De andeibalf jaar oude Henk werd door zijn moeder, mevx-ouw Molenaax--Keizex-, uit het raam van de bovenvex-dieping in de armen van een der omwonenden gewoi-pen. Zelf spx-ong ze naar beneden en moest met verwondingen naar het „St. Josephziekenhuis" woi-deri over gebracht. Toen de bx-andweer ter plaatse arriveerde, brandde het huis al zodanig, dat men het pand niet meer kon behouden. Wel kon worden voorkomen, dat de naastliggende huizen werden aangetast. Utrecht krijgt nieuw concertgebouw UTRECHT, 20-2. De gemeenter-aad van Utrecht 'heeft donderdag beslo ten twee ton ter beschikking te stel len voor de voorbereiding van een nieuw concertgebouw op het Vre- denburg in 'het ihart van de stad. Dit concertgebouw zal moeten wor den geïntegreer-d in het plan Hoog- Catharijne, dat beoogt de gehele Utrechtse Stationswijk te hei-schep pen in een centx-um met moderne zaken- en. winkelpanden met ge scheiden niveaus voor rijdend ver keer en voetgangers. Enkele opklaringen Verwachting tot zaterdagavond: Aanvankelijk op de meeste plaatsen droog met enkele opklaringen, mor gen overdag toenemende bewolking, later mogelijk vanuit het zuiden ge volgd door regen. Matige, tijdelijk zwakke wind tussen zuid en oost. Weinig verandering in temperatuur. Voor zondag: Voor zondag: aantal uren zon: 4 of minder; min. temp.: omstreeks nor maal; max. temp.: omstx-eeks nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 pxo- cent. 22 febi\ Zon op 7.41, onder 18.07. Maan op 9.25, onder 0.29. 23 febi\ Zon op 7.39, onder 18.08. Maan op 9.43, onder 1.46. 24 febi". Zon op 7.37, onder 18.10. Maan op 10.08, onder 3.01. Eerste kwartier: 24 febr. te 5.30. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 22 febr. 6.47 v.m. 23 febi\ 7.19 v.m. 24 febr. 7.59 v.m. 19.12 n.m. 19.49 n.m. 20.35 n.m. BROUWERSHAVEN 22 febr. 23 febr. 24 febr. 18.57 n.m. 19.37 n.m. 20.27 n.m. 6.40 v.m. 7.15 v.m. 7.57 v.m. Doodtij: 26 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-2. Het K.N.M.I. deelt mede: De dooigrens was vrijdagoch tend doorgedrongen tot een lijn, die via Polen, de Oostzee, en midden Denemarken naar centraal Engeland loopt. Ten zuiden van deze lijn kwam in geheel west Eux-opa geen voi-st ™eer ,Y00r- In grote delen van Scan dinavië vroor 'het evenwei nog ma tig tot streng. Inmiddels is boven de Golf van Biscaje een volgende oce- aandepx-essie aangekomen, die het komende etmaal .in de richting van Fx-ankx-ijk koerst. Tengevolge hier van krimpt de wind in ons land naar zuidoost, maar de aanvoer van ta melijk zachte lucht houdt aan. Aan vankelijk woiTden enkele veispi'eide opklaringen verwacht, met in de loop van zatei'dag vanuit- het zuiden toe nemende karts op i-egen. In het tem- per-atuurverloop komt in het alge meen weinig verandex-ing. Advertentie gang zijn. Dit is een van de om standigheden die de landbouwcom missie er toe bi'achten in haar ont- wei-p handhaving voor een jaar van de bestaande px-ijzen voor te stellen. De rapporteur van de commissie, de Duitse christendemocraat Lücker, spx-ak zelfs van een jui-idisch on- houdbax-e toestand. Dr. Mansholt verheelde in zijn be antwoording van dr. Lücker en de vele andexe sprekers niet dat hij enigermate ongerust is over het tem po waarin de E.E.G.-ministex'raad - die in zijn vergadei-ing van 10 en 11 maart de prijzen hoopt vast te stel len - werkt. Hy hoopte dal het parlement ui terlijk in zyn raadsvergadering dc kwestie van dc pryzen voor 1969-'70 inclusief die voor de zuivel zal wil len afronden. Wat betreft de prys- voorstellen voor 1970-'71: dc com missie zal haar uiterste best doen, daar in mei inec te komen, want ook hij vindt dat er een ruime tyd moet zyn voor discussie. T weede-KanierlecIcn naar Formosa DEN HA'AG, 20-2. Op uitnodiging van de regering van nationalistisch China zullen de volgende acht leden van de Tweede Kamer een korte studiereis maken naar Fomiosa: mr. F. H. J. J. Andriessen (KVP), drs. H. M. Fx-ansen (P.v.d.A.), mej. mr. A. M. Goudsmit (D *66), drs. Th. H. Joekes (VVD), mej. J. van Leeuwen (ARP), dxs. A. J. Lems (P.v.d.A.), dr. Th. E. E. van Schaik (KVP) en dr. H. A. Schunnk (CHU). Zij zijn ieder afzonderlijk uilge nodigd en voi'men geen delegatie van de Kamer. Ant'al Donati, dirigent van hei Stockholms filharmonisch orkesl, heeft een benoeming aanvaai'd als dirigent van het; nationale symfonie orkest van Washington.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1