DE ZIERIKZEESCHE COURANT Rusland, de Ver. Staten en West-Duitsland De Amerikanen en de maanreizen Discriminatie van blonde scholieren De aanslag op het El Al-vliegtuig Gevolgen ernstig voor visserij op de zuidelijke Noordzee De vlucht van de Apollo-9 Amerikaans protest Scherpe veiligheidsmaatregelen op vliegvelden Weer terdoodveroordelingen in Irak ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 20 februari 1969 125ste jaargang Nr. 2U152 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken tt, Zierikze<=, postbus 1, tel. (QtU0)2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave* N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer Jubilerende muzikanten te Renesse BEIROET. Portretten van de vier Arabieren, die door het Arabische Bovrij- dingsfront worden genoemd als de daders van de aanslag op het El Al vliegtuig te Zurich. Boven links Aneehah Thnad Dahbour, rechts Abdul Muhsen Hasan, onder links Mohammed Abou Al-Hayja en rechts Ibrahim Tawfic. op heeft de Sowjet-Unie Bonn en kele verzekeringen op dit gebied verstrekt. Of deze alle muizenissen van de Westduitse regering uit de weg kunnen ruimen wist Rogers niet te zeggen. Hij drukte de commisie nogeens op het hart dat de Verenig de Staten de interpretatie door Mos kou van het betreffende artikel in het V.N.-handvest niet onderschrij ven. Washington heeft derhalve ge tracht de Russen tot een wijziging van hun standpunt in deze te bewe gen. WASHINGTON, 19-2. De Vere nigde Staten hebben zich ervoor in gezet van de Sowjet-Unie garanties te krijgen, dat zij tegen West-Duits land niet van haar uit het handvest der Verenigde Naties afgeleide recht op interventie gebruik zal maken. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Rogers, deelde dins dag de senaatscommissie van buiten landse zaken mee, dat hij tien da gen geleden met een Russische di plomaat over deze aangelegenheid heeft gesproken. In aansluiting daar- NEW YORK. 19-2. Er zijn meer Amerikanen tegen het ruimtevaart- programma voor landing op de maan dan er voor zijn, blijkt uit een opi nie-onderzoek, namelijk 49 tegen 39 procent. Twaalf procent heeft geen mening. De voornaamste tegenargumenten zijn: het geld kan beter gebruikt worden voor de oplossing van de binnenlandse vraagstukken, of voor de V.N., die er de hele mensheid mee kunnen helpen. Er is geen en kele reden om de maan en andere planeten te onderzoeken, en het is geldverspilling, want de V.S, zullen niets kostbaars op de maan vinden. Degenen die vóór zijn menen dat er belangrijke wetenschappelijke ontdekkingen van kunnen worden verwacht, dat de V.S. de Russen in de ruimte vóór moeten zijn en dat de mens zich niet aan de „uitdaging van de wetenschap" kan onttrekken. Een „spel" WASHINGTON, 19-2. Een school in Washington heeft gedurende twee dagen rassendiscriminatie „gespeeld". De slachtoffers waren blonde scho lieren. Zij mochten niet van de hoofdin gang gebruik maken en moesten aan aparte tafels zitten. Bij allerlei faci liteiten werden de „blonden" gedis crimineerd. Het was een idee van het school hoofd, dat in het kader van een „broederschapsweek" de leerlingen eens aan den lijve de invloed van rassendiscriminatie wilde laten on dervinden. De schoolradio waarschuwde voort durend dat „blonden" inferieur wa ren. Reactie van een scholiere: „Ik wist dat het een spel was, maar als je dit gedurende je hele leven moest meemaken, zou je je behoorlijk naar voelen. ZÜRICH, 19-2. By de aanslag op het El Al-toestel in Zürich, zyn vijf bemanningsleden ernstig en vier licht gewond, zo heeft de vertegen woordiger van de Israëlische maat schappij in Zürich meegedeeld. Van de 17 passagiers liep niemand letsel op, aldus de vertegenwoordiger, die de Zwitserse autoriteiten prees voor hun snelle en doeltreffende optreden. Tijdens een persconferentie in het hoofdbureau van politie in Zürich werd vernomen dat de aanslag blijk baar zorgvuldig is voorbereid. De or dedienst van de luchthaven heeft vorige week donderdag drie leden van het commando dat de aanslag uitvoerde in de buurt van een rol- baan gezien. Bij de overval werd één der aanvallers gedood. In de cockpit en de romp van het vliegtuig zijn een veertigtal kogel gaten aangetroffen. De schoten zijn afgevuurd uit een auto, die op onge veer 100 meter van het vliegtuig ge parkeerd stond achter een hoog hek van ijzerdraad, dat het vliegveld be grenst. De auto was gehuurd door een onbekende uit Cairo. In de auto werd een groot aantal pamfletten van het volksfront voor de bevrij ding van Palestina aangetroffen, waarin de Zwitserse bevolking om begrip wordt gevraagd voor de mo tieven van de aanvallers. Volgens deze papieren vervoeren vliegtuigen van El Al wapens en munitie naar Israël. Enorme juwcleiuliefstal MESSINA. 19-2. Bij een juwelier in Messina zijn de vorige nacht ju welen ter waarde van 500 miljoen lire (bijna 3 miljoen gulden) gesto len. Dc inbrekers kwamen door het plafond de zaak binnen en brand den een gat in twee brandkasten. Zij probeerden met alle middelen ook een derde brandkast te kraken met nog kostbaarder edelstenen, maar slaagden hier niet in. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's j f Wie geen hand heeft kan f geen vuist maken. Mummies in Argentinië BUENOS AIRES, 19-2. Twee Ar gentijnse professoren, Pablo Sachhe- ro en Mariano Gambier van de uni versiteit van San Juan, hebben in een grot elf mummies gevonden, van acht kinderen en drie volwassenen, die tweemaal zo oud moeten zijn als de Egyptische. Zij deden de vondst terwijl zij muurschilderingen aan het bestuderen waren. Evenals de Egyp tische mummies zijn deze Argentijn se in doeken gewikkeld, op een na, voor wie een huid gebruikt is met de haren naar binnen. Vermoed wordt dat er nog minstens 40 mum mies zullen worden gevonden. De ge leerden menen dat de begraafplaats bestemd is geweest voor mensen die „nogal hoog op de sociale ladder stonden". De agenl en de flesjes Maggi DEN HAAG, 19-2. De officier van justitie zal geen strafvervolging in stellen tegen de 49-jarige Haagse hoofdagent van politie F. L. B., die enkele weken geleden in zijn functie werd geschorst wegens diefstal van twee flesjes Maggi uit een levens- middelenbedrijf. Bij zijn beslissing is de officier er van uit gegaan, dat ook een burger voor een dergelijk klein vergrijp niet strafrechtelijk vervolgd wordt. Wel zullen tegen de hoofdagent tuchtmaatregelen worden genomen. Waaruit deze zullen beslaan, is nog niet bekend. De man is nog niet in zijn functie hersteld. uitvoering van het Deltaplan DEN HAAG, 20-2. „Als wc moei lijkheden zouden verwachten, zouden wc eenvoudig niet gaan", heeft James A. McDivitt gezegd voordat hij in 1965 met de Gemini-4 een vlucht rond de aarde ging maken. McDivitt beschouwt de bemande ruimtevluchten niet als een gokspel, maar als een technische en weten schappelijke prestatie. Vrijdag (28 fe bruari) gaat hij weer omhoog, met de Apollo-9 als gezagvoerder. Tien dagen lang zal hij dan met Scott en Schweickart nauwkeurig nagaan, welke moeilijkheden zich bij een landing op de maan met de Lunar Module zouden kunen voördoen. Evenals zijn makkers is McDivitt voor zijn taak berekend. Alle drie hebben zij de technologische oplei ding gehad die hen geschikt maakt voor deze zware taak. Alle drie staan tevens bekend om hun analytische geest en hun onbewogen, realistische benadering van de ruimtevaart. DEN HELDER. De kleinzoon van keizer Haille Selassi, prins Alexander Oesta, bevelhebber van de Ethiopische marine, heeft een bezoek gebracht aan de Kon. Marine in Den Helder. Hij werd rondgeleid over o.a. Hr. Ms. Tjerk Hiddes. cloor commandant kaïiitein-luUenant ter zee A. P. E. J. J. Besnard. Veertig doden bij verkeersongeluk (Mexico) GUADALAJARA, 19-2. Op de weg van Guadalajara naar Manzanillo, in het westen vn Mexico, heeft zich een verkeersongeluk voorgedaan dat een veertigtal doden heeft geëist. Bij dit ongeluk botsten drie voertuigen op ehkaar, een vrachtauto met alco hol, een bus en een bestelwagen. Br ontstond een ontploffing, die de al cohol in brand deed vliegen. De meeste passagiers in de bus kwamen in de vlammen om. Overwegend lichte dooi Verwachting tot vrij dagavond: Bewolkt maar geen regen van bete kenis, met op vele plaatsen mist; in hoofdzaak zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuidwest; over wegend lichte dooi. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 of minder. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 21 febr. Zon op 7.44. onder 18.05. Maan op 9.12, onder Eerste kwartier: 24 febr. te 5.30. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 21 febr. 6.16 v.m. 18.42 n.m. BROUWERSHAVEN 21 febr. 6.06 v.m. 18.22 n.m. Doodtij: 26 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BfLT, 20-2. Het K.N.M.I. deelt mede: De aanval op de vorst die woensdag «begon zal zich het komen de etmaal langzaam maar gestadig voortzetten. De dooi ging op vele plaatsen gepaard met sneeuw, ijsre- gen, ij zei en regen. In De Bilt werd donderdagochtend 6 mm neerslag af getapt. De zachte lucht was donder dagochtend tot het midden van ons land doorgedrongen, waarbij Zuid Limburg om 9 uur plus 5 graden no teerde. Tezelfdertijd vroor het. in Groningen nog 4 graden. Een de pressie bij de ingang van het Engel se Kanaal zal de komende 24 uur, langzaam opvullend, over zuid En geland naar de Noordzee trekken. Verwacht wordt dat de zachtere lucht die om de storing heen naar west Europa wordt gevoerd ook tot noord Nederland zal doordringen. Boven de langzaam smeltende sneeuw zal zich op vele plaatsen mist vormen. DEN HAAG, 20-2. Uit de onder zoekingen van het Rijksinstituut voor Visserü-Ondcrzoek is gebleken dat de afsluiting van de Zuidhol landse en Zeeuwse zeegaten voor de visserij op de zuidelijke Noordzee desastreus zal zijn en dat hetzelfde effect zal optreden in de meer noor delijke gebieden van de Noordzee bij een eventuele afsluiting van dc Wad denzee. Dit zal dc nekslag worden voor de thans meest welvarende deel van onze vissersvloot: het deel dat zich met de kleine zeevisserij en dc kustvisserij bezighoudt. Al deze af sluitingen zullen, indien zij tot stand komen, voorts het einde betekenen van de oesterkuituur, de mosselkul- tuur en een groot deel van de gar- nalcnkultuur. De voorzitter van het Visserijschap dr. H. A. H. Boelmans Kranenburg zei dit in de openingsrede, die hij vandaag hield in de eerste vergade ring van dit schap in 1969. Het is vanzelfsprekend, aldus dr. Boelmans Kranenburg, dat het vis serijbedrijf zich tot het uiterste te weer zal stellen om te voorkomen dat bloeiende onderdelen van het be drijf te gronde gaan. Dat is reeds be gonnen met het verzet tegen het sluiten van de Oosterschelde en het verzet tegen een of meer dammen naar Ameland. Het verzet zal nog sterker worden tegen inpoldering van de Waddenzee en het zal een van de taken van het Visserijschap Kabelverbimliiig Zuid-Afrika-Portugal KAAPSTAD, 18-2. Premier Vor- ster van Zuid-Afrika en premier Caetano van Portugal hebben met een telefoongesprek een onderzeese kabelverbinding tussen Zuid-Afrika en Portugal van 9.650 km lengte in bedrijf gesteld. Volgens Vorster is de verbinding de langste en modernste kabelverbinding ter wereld. Zij heeft ongeveer 250 miljoen gulden gekost. NEW YORK. 19-2. De V.S. hebben woensdag bij de veiligheidsraad for meel geprotesteerd tegen de terreur- aanval van dinsdagavond op' het El Al-vliegtuig op het vliegveld van Zürich. De V.S. waarschuwden dat dergelijke incidenten alleen maar de vredespogingen in het midden-oos ten kunnen schaden. Zij vinden het „een roekeloze en woeste verstoring van het vreedzame luchtvervoer". zijn, het Nederlandse volk duidelijk te maken dat hier grote nationale belangen op het spel staan, welke overigens ver uitgaan boven uitslui tend de visserij belangen. Dcltaschadewet In de Deltaschadewet was het de voorzitter opgevallen dat als schade- oorzaken, die voor getroffenen een recht op schadevergoeding doen ont staan, zijn uitgesloten: achteruitgang van de visstand op zee doordat de binnenwaarts gelegen wateren niet langer als „kinderkamer" voor de vis kunnen dienen; verlies van gron den voor de garnalenvisserij op de Waddenzee, indien het areaal voor mosselpercelen daar zou worden uit gebreid om compensatie te bieden voor verlies van mosselpercelen in het deltagebied. En twee punten die met name ook voor de Lauwerszee van belang kunnen zijn: aanslibbing aan de buitenkant van de dijk, die invloed kan hebben op de mogelijk heid om daar nog te blijven vissen; eventuele verplaatsing van de zout- watergrens buitendijks. PARIJS, 19-2. De aanslag op het Israëlische toestel in Zürich heeft geleid tot scherpe veiligheidsmaat regelen op het Parljse vliegveld Orly en het Münchense vliegveld Riem. Vliegtuigen uit de Arabische lan den, uit Israël en uit Griekenland, worden in Parijs op grote afstand van vliegveldgebouwen afgehandeld. De papieren van de reizigers, de vracht en de bagage worden Scherp gecontroleei-d. In Mtinchen worden vliegtuigen van de El Al door de politie tot aan de startbaan begeleid en ook ge durende het gehele verblijf op hel vliegveld bewaakt. Volgens een woordvoerder van de El Al heeft de Israëlische luchtvaart maatschappij bovendien nog zelf vei ligheidsmaatregelen getroffen, „die ons miljoenen kosten". Bouw complex voor faculteit tandheelkunde UTRECHT. 19-2. De minister van •onderwijs en wetenschappen, dr. G. H. Veringa, heeft tijdens een gehou den gesprek met het curatorium van de Rijksuniversiteit in Utrecht, een bedrag van vijf miljoen gulden toe gezegd om de bouw van een complex voor de faculteit der tandheelkunde te realiseren. Dank zij deze extra bijdrage kan met de urgente bouw nog dit jaar worden begonnen. DEN HAAG. De minister van de fensie, W. den Toom, heeft in de Eerste Kamer meegedeeld, dat een wetsontwerp betreffende de rechts positie van dienstplichtigen binnen enkele maanden de Tweede Kamer zal worden voorgelegd. Twee honderdjarigen in Harmelen HARMELEN, 19-2. Dinsdag 25 (e- bruari doet zich voor de gemeente Harmelen het unieke feit voor, dat het twee honderdjarigen binnen haar grenzen heeft. Op die dag wordt na melijk de heer II. van der Linden 100 jaar, terwijl een andere ingeze tene, de heer Huib Prins, reeds 102 jaar is Laatstgenoemde, beter bekend als Huib van de Kaai, heeft altijd een zwerversleven geleid. Jarenlang was een plaggenhut zijn woning; thans, aan de grens van de gemeente, in een houten woning, die voorheen een di rectiekeet is geweest. Voor hem is het echter een paleis. De heer H. van der Linden is in Hagestein geboren. Na zijn huwelijk kwam hij in Harmelen wonen. Hij heetf vier kinderen, waarvan er twee in het klooster zijn; voorts 20 klein kinderen en 52 achterkleinkinderen. In het bejaardentehuis „Gaza", waar hij sinds 1 september 1966 woont, wordt dinsdag zijn honderd ste verjaardag gevierd. BEIROET, 19-2. Een revolutionaire rechtbank in Bagdad heeft acht Ira kezen ter dood veroordeeld. Zij zijn schuldig bevonden aan spionage voor Israël. Radio-Bagdad, die dit woens dag omriep, zei niet wanneer het proces heeft plaats 'gevonden. Een aantal van hen zijn militairen'. Een negende Irakees is bij verstek be recht. De namen doen vermoeden dat zich geen Joden onder hen be vinden. Vorige maand werden in Bagd-ad en Basra veertien mannen wegens spionage opgehangen. Daarbij waren negen Joden. De militairen zullen worden doodgeschoten, de anderen krijgen de strop.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1