UU DE NIEUWE FORD CAPRI FORD GARAGE GLERUM DE ZIERIKZEESCHE COURANT Spoorvertragingen op drie drukke lijnen De toegenomen spanning rond Berlijn Stil protest in Paramaribo Tuinman Zoon Voorue-Putten en Hoekse Waard worden geen zeehaven gebieden Minder vluchten naar Biafra Regering van Suriname ten val gekomen Toenemende gewelddadigheid in de V.S. Man spreekt met nieuwe stembanden De schepen in het Suez-kanaal ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 14 februari 1969 125ste jaargang Nr. 20149 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. m du nummer: Stiibieleileerlingental L.T.S. sett. Naar zijn mening moet de poli tie in de steden intensiever patrouil- Onjuiste medicijnen doodsoorzaak van twee patiënten? BEN HAAG, 13-2. In een zieken huis te Veenendaal zijn twee patiën ten overleden, waarbij een vermoe den is gerezen dat dit mogelijk te wijten is aan de gebruikte digoxine- tabletten, afkomstig van de Onder linge pharmaceutische groothandel, zo deelt het ministerie van Sociale zaken en volksgezortdheid mee. Deze tabletten worden gebruikt bij de be handeling van hartpatiënten. Een voorlopig onderzoek door de fabrikant van deze tabletten, de On derlinge pharmaceutische groothan del te Utrecht, heeft aan het licht gebracht dat één partij van deze ta bletten van een onjuiste saménstel- ling zou kunnen zijn. Alle apothekers en artsen zijn in middels gewaarschuwd om te voor komen dat tabletten uit deze par tij nog verder zouden worden ge bruikt. Het staatstoezicht op de volksge zondheid stelt thans een uitvoerig onderzoek in naar de gang van za ken. Geen compensatie wegens prijsstijgingen voor kapperspersoneel UTRECHT, 13-2. De Nederlandse katholieke bond van kappersperso neel is teleurgesteld over de mede deling van de Federatie van werk geversorganisaties-in het kappersbe- drijf, dat het onmogelijk is een com pensatie te geven voor de prijsstij gingen gedurende de maanden die voorafgaan aan het afsluiten van een nievAve c.a.o. (1 april). In zijn blad „De Kapper" stelt de bond, dat de prijsstijgingen en de verhoging van de premies van de verschillende sociale verzekerings wetten voor de werknemers in het kappersbedrijf een belangrijke inko mensverlaging tot gevolg hebben. BRUSSEL, 13-2. De 62-jarige Bel- gisdhe veldwachter, op wie maan dagavond in het academische zieken huis te G<?nt een compleet strotten hoofd werd overgeplant, maakt het nog steeds goed. Het academisch zie kenhuis heeft donderdagmiddag be kend gemaakt, dat de patiënt reeds met zijn nieuwe stembanden kan spreken. Zijn voeding krijgt hij nog steeds kunstmatig. Veel krotten in België BRUSSEL, 13-2. België kent geen woningnood: het telt 3,2 miljoen ge zinnen op een woningvoorraad van ongeveer 3,5 miljoen. Maar daarvan zijn er zeker 400.000 krotten en 600 duizend andere woningen moeten dringend verbeterd of gemoderni seerd worden, zo heeft de Belgische minister van huisvesting, Breyne, verklaard in de Kamer van Volks vertegenwoordigers in Brussel. UTRECHT, 13-2. Op minstens drie druk bereden lijnen heeft het spoor wegverkeer donderdagmiddag tussen 5 uur en 's avonds 7 uur zeer ern stige vertragingen ondervonden. OOST-BERLIJN, 13-2. Oost-Duits- land heeft donderdag onthuld, dat de waarnemende ministers van defen sie van de landen van het Pact van Warschau deze week in Oost-Berlyn bijeengekomen zijn. Tezelfdertijd heeft de Oostduitse regering de bevolking van West-Ber- lijn gewaarschuwd, dat zij de gevol gen zal moeten dragen als Bonn voortgaat met zijn plan de West- duitse presidentsverkiezingen in W. Berlijn te houden. In Bonn heeft de Russische am bassadeur, Tsarapkin, een bezoek ge bracht aan bondskanselier Kiesinger, om te waarschuwen tegen het hou den van verkiezingen op 5 maart in West-Berlijn, die de Sowjet-Unie als een schending beschouwt van de viermogendhedenovereenkomst van Potsdam. In West-Berlijn menen waarne mers, dat de landen van het Pact van Warschau wellicht militaire ma noeuvres willen houden, die het ver keer naar Berlijn over land zouden kunnen belemmeren. PARAMARIBO. 13-2. Twee tot drieduizend onderwijzers hebben woensdagmiddag deelgenomen aan een sitille tocht door Paramaribo, waartoe de centrale stakingsleiding in Suriname had opgeroepen. De stoet werd door duizenden mensen langs de route 'gadegeslagen. Het publiek applaudisseerde. De deelne mers aan de stille tocht hadden een rouwband om de arm. In de stoet werden op verzoek van de stakings leiding geen borden met opschriften meegedragen. Dat was o.a. het geval op de ver bindingen vanuit Zaandam met Am sterdam, Hoorn en Uitgeest. Reizi gers op deze lijnen werden gemid deld 20 tot 30 minuten opgehouden omdat in het centrale verkeerslei dingstableau in hetzelfde station een storing ontstond die tot gevolg had dat alle wissels en seinen bleven staan. De sneltreinen in noordelijke en zuidelijke richting werden nu via Haarlem omgeleid. Rond kwart over vijf deed zich bij een elektrisch treinstel, dat uit Utrecht naar Leiden reed, een defect voor ter hoogte van Vleuten. De ver traging op deze belangrijke lijn (Utrecht, Den Haag en Rotterdam) beliep bijna een uur, terwijl het treinverkeer uit tegenovergestelde richting vertragingen van ca. 20 mi nuten opliepen. Evenals in Vleuten het geval was kwam ook op de „Gooi-lijn" tussen Amsterdam en Amersfoort een elektrisch treinstel door een defect tot stilstand. Dat ge beurde omstreeks half zes bij Weesp. Hier beliep de vertraging ongeveer 20 minuten. Chenille spreien De nieuwste modetinten, effen en bewerkt, in één- en tweepersoons Zie etalage Mol 19 - Zierikzee - Tclef. 2887 NAIROBI. Prins Claus is voorbereid om van de omheining af te springen als de door hem gefotografeerde neushoorn wat te dicht in de buurt komt. Het prinselijk paar heeft ce« bezoek gebracht aan een van de na tionale wildparken van Kenia. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's t 1 Doel winst met uw talenten! f i Strenge vorst Verwachting tot zaterdagavond: Plaatselijk wolkenvelden en hier en daar mist, maar op de meeste plaat sen droog weer; zwakke tot matige oostelijke wind; vannacht strenge, morgenmiddag meest matige vorst. Voor zondag: Aantal uren zon: minder dan 4. Min.-temperaturen: meer dan 2 gra den onder normaal. Max.-temperaturen: meer dan 4 gra den onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal50 procent. 17 febr. Zon op 7.52. onder 17.57. 15 febr. Zon op 7.56, onder 17.54. Maan op 7.53, onder 16.07. 16 febr. Zon op 7.54, onder 17.56. Maan op 8.13, onder 17.40. Maan op 8.27, onder 19.08. Nieuwe maan: 16 febr. te 17.25. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 15 febr. 2.01 v.m, 14.37 n.m. 16 febr. 3.02 v.m. 15.30 n.m. 17 febr. 3.49 v.m. 16.17 n.m. BROUWERSHAVEN 15 febr. 1.51 v.m. 14.15 n.m. 16 febr. 2.49 v.m. 15.05 n.m. 17 febr. 3.35 v.m. 15.51 n.m. Springtij: 18 febr. IIET WEEKOVERZICHT DE BILT. 14-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Grote delen van Europa be vinden zich nu in de greep van de winter. In Nederland kwam op ver schillende plaatsen zeer strenge vorst yoor. dat wil zeggen minima van min 15 tot min 18 graden. Hier mee was ons land een van de koud ste plekken in west Europa, alleen in Scandinavië was het met tempera turen van min 25 tot min 35 graden nog kouder. Op de Atlantische oceaan treffen we een krachtig hogedrukgebiec'. aan. terwijl de luchtdruk boven het con tinent relatief laag is. Boven midden Engeland ligt een kleine storing, evenals boven het noorden van de Noordzee. Deze storing boven Enge land trekt langzaam in zuidoostelij ke richting, waarbij voornamelijk In het zuidwesten van ons land het ko mende etmaal de kans op sneeuw toeneemt. Overigens moet de komen de nacht opnieuw op vele plaatsen op strenge tot zeer strenge vorst ge rekend worden. Tweede kamer Tweede sluis te IJmiiideii DEN HAAG. 13-2. Minister Bak ker (verkeer en waterstaat) vreest géén olievlek-werking van een even tuele vestiging van een Rynpoort- haven ten noorden van de Nieuwe Waterweg tussen Hoek van Holland en Maassluis over het Westland. De minister deed deze mededeling bij het debat in de Tweede Kamer over de in 1966 uitgebrachte zeeha vennota, welke verscheen onder ver antwoordelijkheid van het kabinet- Cals. Naar de mening van de be windsman is de aanleg van een Rijn- poorthaven nautisch gesproken „hin derlijk, maar overkomenlijk" en is het zout-bezwaar „niet overwegend". Over een eventuele aanleg is hij nog adviezen wachtende van de Raad voor de Rijkswaterstaat en van de Rijksplanologische commissie. Uit het antwoord van minister Bakker op dc van de zydc der Ka mer gemaakte opmerkingen en vra gen over de inhoud van de Zccha- vennota-1966, bleek o.m. dat: de regering zich op het standpunt stelt, dat de gebieden Voorne en Put ten en de Hoekse Waard niet moe ten worden ontwikkeld tot zeehaven- gebieden; dat er geen financiële mogelijkhe den zijn voor de aanleg van een nieuwe Hem-tunnel gedurende de jaren 1970-1971 (mogelijk kan voor 1971 een beslissing over een even tuele uitvoering daarvan worden ge nomen); de minister bereid is het probleem van de bouw van een tweede sluis te IJmuiden alvast te laten onder zoeken; dat in 1973 de Eemshaven in eer ste aanleg gereed zal kunnen zijn; en dat tenslotte de prognoses in de Zeehavennota over haventerreinen te laag zijn gesteld. De oorspronkelijk GENEVE, 13-2. De vluchten met hulpgoederen naar het Biafraanse vliegveld Oeli, die door kerkelijke organisaties worden verzorgd, heeft men door de aanhoudende bombar dementen van de Nigeriaanse lucht macht moeten beperken. Naar het bureau van de overkoe pelende organisatie in Geriève don derdag meedeelde, zijn maandag bij één van die bombardementen vier chartervliegtuigen beschadigd. Zij konden ondanks de schade hun basis in Sao Tome bereiken, maar zullen voorlopig niet meer aan de hulp verlening kunnen deelnemen. Het gemiddelde aantal nachtvluchten van elf of meer is hierdoor tot de helft verminderd. Groep Russische jongeren iu Nederland SCHIPHOL, 13-2. Een groep van 28 Russische jongeren is uit Moskou op Schiphol aangekomen voor een toeristisch en educatief bezoek van 15 dagen aan ons land. De reis ge schiedt in het 'kader van een uitwis selingsprogramma tussen het Neder landse bureau voor buitenlandse stu dentenbetrekkingen (NBBS) en het Russische jeugdreisbureau „Sputnik" waarbij sedert 1965 tweemaal per jaar door beide reisbureaus derge lijke trips georganiseerd worden. Deze foto toont een gedeeltelijk overzicht van de RAI. waar jl. don derdag de automobieltentoonstelling werd geopend. gedachte behoefte gedurende de pe riode 1968-1970 van in totaal 5600 ha zal vermoedelijk verdubbeling of nog meer behoeven. Tweede sluis IJmuiden De behandeling van de nota in de Kamer, welke studie tenslotte voor kennisgeving werd aangenomen, gaf een aantal afgevaardigden redenen te over om te pleiten voor het be houd van het natuurschoon op Voor ne .Het was in het bijzonder de P.v. d.A.-afgevaardigde A. J. Lems die als de mening van zijn fractie te kennen gaf, dat het Voornse duin gebied ongerept zou moeten blijven. „Weliswaar is de mensheid altijd bezig geweest met het vernietigen van de natuur, maar als we geen grens stellen om hetgeen we mini maal willen behouden en bescher men, dan tasten wij ons eigen wel zijn aan", aldus dit Kamerlid. Het antwoord van minister Bak ker dat Voorne-Putten en de Hoekse Waard niet zullen worden gebruikt voor de aanleg van havens en voor zeehavenindustrie deed hem afzien van het voornemen om over het na tuurbehoud op Voorne een uitspraak van de Kamer uit te lokken. Advertentie Te bezichtigen bij: Telefoon 2281 - ZIERIKZEE PARAMARIBO, 13-2. Uit Parama ribo wordt bericht dat de Surinaam se regering is gevallen. Premier Pengel zei later in een korte verklaring, die werd uitgezon den door de regeringsradio, dat de voltallige regering en de regerings fracties bijeen zijn geweest in ver band met de politieke druk en de moeilijkheden van de laatste dagen. Als 'gevolg van dit overleg, aldus premier Pengel, besloot de minister raad dat alle ministers hun porte feuille ter beschikking zouden stel len. De Surinaamse premier wenste de luisteraars „het beste en tot betere tijden". WASHINGTON. 13-2. William Gossett, president van het Ameri kaanse genootschap van advocaten, heeft woensdag in een toespraak tot de afdeling Washington van het ge nootschap gezegd dat de toenemende gewelddadigheid een direct gevaar voor miljoenen Amerikanen is. De presidentsverkiezingen hebben getoond, zei hij, dat de veiligheid van het land van binnen uit bedreigd wordt „door een ontstellende en steeds snellere toeneming van het aantal misdaden tegen personen en eigendommen". Vroeger waren het voornamelijk de armen die geweld pleegden, maar nu wordt het ook door „respectabele burgers"' als middel gezien. „Huis vrouwen in de buitenwijken oefenen zich met pistolen, in vele delen van het land is de verkoop van vuurwa pens verdrievoudigd en de regering is begonnen zich te bewapenen te gen de eigen burgers", aldus Gos- CAIRO. 13-2. De Egyptische rege ring is akkoord gegaan met een voor stel van de eigenaars van de veer tien schepen die sinds de juni-oor- log van 1967 in het Suez-kanaal op gesloten zitten, om op eigen kosten een onderzoek in te stellen naar de bedding van 'het zuidelijk deel van het kanaal om na te gaan of de sche pen 'kunnen worden weggehaald. Dit heeft de regeringswoordvoerder, Hassan El Zayat, meegedeeld. Ver tegenwoordigers van de eigenaars zijn in Cairo van het besluit op de hoogte gesteld. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1