de verdwenen atoomformul Voor u tot 61U°lo rente en voor u keuze uit 6 spaarvormen envooru.... Economen beschouwen 1969 tussen hoop en vrees BLIK DOOR HET WERELD Spit, Spierpijn de bank waar ook u zich thuis voelt Zuid-Afrika breidt luchtmacht sterk uit Om herziening westelijke politiek HET GEHEIM VAN DE STALKNECHT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 11 februari 1969 Nr. 20147 De belangrijke economische ope raties aan het einde van een jaar Lig gen weer achter ons. Deze operaties zijn dermate ingrijpend dat het gezicht van onze economie voor de eerste maanden van het nieuwe jaar mede bepalen. Met name aan het monetaire front hebben zich belangrijke wijzigingen voltrokken. Tegen het jaareinde was er voor liefst ca. 9 milard bankpa pier in omloop. De circulatie daar van steeg met ruim een half miljard in één week. Het is duidelijk dat de geweldige uitzetting van de gelds omloop de waarde van onze gulden geen goed doet. In 1968 is de koopkracht van ons betaalmiddel weer met meer dan 3 pet, gedaald. Terloops kan worden opgemerkt dat in de loop van de laatste zes jaar de geldswaarde met meer dan 20 pet. is gezakt. Het gaat steeds sneller bergafwaarts. De con sumenten voelen dit aan en zetten hun geld in voortdurend hoger tem po om in goederen. Dit veroorzaakt muntverzwakking en overbestedimg. Beiderlei verschijnselen betekenen een zwaktebod op onze monetaire si tuatie. Hogere rente De gevolgen zijn al zichtbaar in enige maatregelen van de Neder landse Bank. Zo is het disconto ver hoogd, waardoor alle rentetarieven omhoog gaan. Daarnaast zullen er in het nieuwe jaar forse kred;etbeper- kingen worden toegepastwaardoor zowel het bedrijfsleven als particu lieren zullen worden getroffen. Niet alleen in ons land zullen er tegen de inflatie gerichte maatrege len worden getroffen, in de gehele wereld treft men daartoe voorberei dingen. In het Verenigd Koninkrijk is men er reeds lang mee bezig. Daar remt men de loonontwikkeling af, tracht men de overheidsuitgaven te beperken en probeert men de in komsten uit export te vergroten, uiteraard ten koste van het binnen lands verbruik. In Frankrijk is men eveneens be zig met een druk op de invoer te leggen en de uitvoer te vergroten. Het slagen van dit programma hangt af van het incasseringsvermogen van de werknemers, die hiervoor een stukje welvaart zullen moeten offe ren. De Fransen zullen dit merken in een hoger prijspeil en een gerin gere werkgelegenheid. Tegenstelling Ook in de V.S. maakt tnen zich op deflatoire krachten hun werk te la ten doen. Daar zullen reeds afgekon digde belastingmaatregelen in 1969 gaan werken. Of de regering Nixon er in zal slagen de overheidsuitga ven te beperken, valt te betwijfelen. Wellicht vindt men een tegenw'cht in stijgende export en in een afrem men van de invoer. Alleen in west-Duitsland zijn te gengestelde krachten aan het werk. Daar wil men de export in toom houden door een exportbelasting. Of deze actie slaagt staat nog te bezien. De stootkracht van de Westduitse industrie is zo groot dat de duurdere Duitse produkten wel eens nadelig kunnen zijn voor de inflatie in Euro pa. De extra Duitse invoer zal veel moeten goedmaken. Mocht echter de beoogde exportmatiging van west- Duitsland werkelijk een succes wor den, dan moet dit ook op de con junctuur aldaar een depressieve uit werking hebben. Bijsturen Wat betekent nu deze complexe rode draad doorheen. Mochten vele naaste toekomst? Zekerheid daarom trent is nooit te verkrijgen omdat men wel allerlei prognoses kan op stellen maar nooit precies de reactie van het publiek kan meten. N'ette- min wordt altijd wel een deel van de beoogde correcties bereikt terwijl er ook nog kan worden bijgestuurd. Het ziet er nog niet naar uit dat met de invoering van de b.t.w. het publiek in de eerste maanden van 1969 een wat gereserveerder koop houding zal aannemen. De onder grote druk van de vakbeweging tot stand gebrachte loonsverhogingen zullen opnieuw koopkrachtinjecties veroorzaken, die dan door de duurte zouden moeten worden genivelleerd. Belangrijk is voorts of de spaar- drang zich in voldoende mate zal herstellen na de koopgolf als gevolg van de b.t.w. Mocht de spaarlust groot blijken, dan zal dit de afzet beïnvloeden en de conjunctuur af remmen. Export Het bedrijfsleven heeft daarbij de opdracht om zijn afzetactiviteit op het buitenland te richten. Daarbij hebben wij vooral goede kansen bij onze oosterburen, die immers meer invoer wensen en hun eigen export extra belast zien. De economische banden tussen de bondsrepubliek en Nederland zullen daarmee nog ster ker worden dan ze al zijn. In het overige deel van de E.E.G. zal de concurrentie nog heftiger worden dan op de Westduitse markt waarop ook de Fransende Engelsen, Ameri kanen en Italianen hun hoop geves tigd hebben. De steeds feller wordende mede dinging op de wereldmarkt, gepaard gaande met allerlei invoerbeperkin gen zoals in het Britse rijk en de V. S. zullen de ondernemers dwingen tot hoogste efficiency in hun bedrij ven. Dat dwingt hun tot diepte-in vesteringen op een schaarse en dure kapitaalmarkt. Wanneer vele bedrijven met dit economisch wereldbeeld voor ogen toch goede winstkansen blijven zien zal 1969 de gunstige conjunctuur brengen, die velen ervan verwach ten. Blijkt echter dat men de winst capaciteit van een aantal bedrijfs takken teveel heeft aangetast dan zullen wij opnieuw terugvallen in een recessie. Fusiedwang Om de winstcapaciteit in de on dernemingsgewijze produktie te be houden zal er weer veel moeten wor den samengewerkt en zal de fusie koorts blijven aanhouden. Overal waar de arbeidsintensiteit een grote rol speelt zal een maximum aan doelmatige organisatie moeten wor den nagestreefd met alle sociale spanningen daaraan verbonden. Wfj zijn 1969 niet ingegaan met de zekerheid van een soepel draaiend economisch bestelDe beurs is een afspiegeling van de twijfel, waaraan tallozen zijn onderworpen. De onze kerheid over de houdbaarheid van het bestaande patroon der wissel koersen loopt daar als een zichtbare rod edraad doorheen. Mochten veie herwaarderingen van munten elkaar gaan opvolgen, dan wordt daarmee een periode van spanningen en grote maatschappelijke onrust ingeleid. Daaraan te ontkomen is een van on ze opdrachten voor het begonnen jaar. Wij kunnen die opdracht volbren gen indien wij alle onze werkkracht volop geven, ruim rijn in onze uisie en beperkt in onze materiële eisen. Bij de beslaande verhoudingen in de Nederlandse samenleving is een rus tige verdere ontplooiing van ons eco nomisch leven zeker een haalbare kaart. Drs. A. van Mierlo. Overleden man eerst na 14 dagen gevonden KAMPEN. 10-2. De politie van Kampen heeft in het afgelopen weekend in een woning aan de Noordweg in Kampen het stoffelijk overschot aangetroffen van de 73-ja- rige alleenwonende koopman G. van de Belt. Bij onderzoek bleek dat de man minstens veertien dagen geleden moet zijn overleden. Vermoedelijk is de man, zittend in zijn rolstoel, door een hartverlamming getroffen. Aan de hand van kranten en een scheur kalender kon de vermoedelijke over lijdensdatum worden vastgesteld. Van de Belt leed een zeer eenzel vig leven. Hij onderhield geen con tact met de buren en hij ontving ook nooit familiebezoek. Slechts af en toe bracht hij een bezoek aan een familielid in IJsselmuiden. Twee gedetineerden ontsnapt GRONINGEN. 9-2. Zondagmiddag omstreeks vijf uur zijn twee gede- tineex'den. die werden verpleegd in het Dr. S. van Mesdagasiel in Gro ningen, aan hun begeleiders ontsnapt na een bezoek aan een sportwed strijd. De twee mannen van 28 en 33 jaar oud waren ter beschikking van de regering gesteld wegens resp. poging tot doodslag en doodslag Zij gingen er vandoor op een fiets en vluchtten volgens de politie vermoe delijk in de richting van Duitsland. Advertentie Indianen op oorlogspad CORNWALL, 10-2. Een groep Indianen van de stam der Mo hawks, die eens deel uitmaak te van de machtige confedera tie van de Irokezen, heeft zon dag het verkeer geblokkeerd over de internationale brug die Cornwall in Canada met Massena irt de V.S. verbindt. De Indianen uit een reservaat bij Cornwall, waren met een vrachtwagen uol kleren en le vensmiddelen uit de V.S. ge komen en weigerdende in voerrechten d raison van 5 dollar aan de Candese dou ane te betalen. Op de vracht auto volgde een dertigtal wa gens met Indianen, die direct alle verkeer over de brug on mogelijk maakten. Zondag middag is in Hogansburg over leg gepleegd tussen de verte genwoordigers van de Indi anen en ambtenaren van het ministerie voor Indiaanse za ken. De Indianen beroepen zich op het in 1794 tussen de V.S. en Engeland gesloten ver drag. waarbij bepaald werd dat de Indianen het recht heb ben met hun koopwaar en an dere bezittingen de grens tus sen de V.S. en Canada te over schrijden zonder douanerech ten te hoeven betalen. Drs. K. Zijlstra sprak op vergadering A.R. kiesvereniging „Duiveland" te Nieuwerkerk NIEUWERKERK, 7-2. Op de ver gadering uitgeschreven door de An ti Revolutionaire Kiesvereniging afd. Duiveland, spraken verschillende kiezers hun teleurstelling uit over de gang van zaken tydens de open bare bijeenkomst der A.R.P. Staten- fraktie te Goes. De afstand tussen kiezers en gekozenen had door het stellen van vragen overbrugd kun nen worden, maar hiervan is door weinig t\jd en andere faktoren niets terechtgekomen, ondanks de goede opkomst. Men drong erop aan, van Advertentie en reumatische pijnen _wrijft V eveneens weg met wnjri u eveneens weg met i-y.iTi j.-I 32 Om half twaalf had men het hele huis doorzocht. Het tweetal kwam onverrichterzake terug in het ver trek. „Och", zei Holm, „de heren hadden zich de moeite eigenlijk wel kunnen besparen, want hetgeen ze zoeken, is hier toch niet". „Waarcm heb je dat niet eerder gezegd", beet de bendeleider hem toe. Holm kneep zijn ogen half dicht. „Zou mijnheer de commandant van deze stoottroep het geloofd hebben? Ik betwijfel het". De man was besluiteloos. Hij gaf nog opdracht iedereen te fouilleren, waartegen mevrouw van Helsdingen protesteerde, zodat zij tenslotte on gemoeid werd gelaten. Geleidelijk aan kwam de leider tot de conclusie dat hij vergeefs gezocht had en dat de diamanten overal konden zijn, doch niet hier. „Als het zakje met diamanten hier niet is, waarom ben jij dan hier?" vroeg hij aan Holm. „Waarde heer, ik ben detective van mijn stiel en ik heb meer zaken dan één". „Het zullen me de zaken wel zijn", spotte de man. terwijl hij met zijn revolver speelde. Maar toen werd hij weer ernstig. „Ik geef je vier en twintig uur de tijd om de diaman ten terug te brengen. Doe je het niet. dan zijn de gevolgen voor je reke ning en kun je alvast met een be grafenisondernemer een afspraak maken". Holm lachte spottend. ..Bedankt voor de waarschuwing. We zullen intussen een plaatsje voor jou en je kornuiten reserveren op de Wete ringschans. Wanneer je me toestaat eens even iets uit mijn binnenzak te halen ,zal ik je wat laten zien". „Ga je gang", zei de man met de revolver, „maar pas op, dat je geen gekheid uithaalt, want ik schiet al tijd raak". Holm gaf geen antwoord hierop, maar haalde een portefeuille te voor schijn, zocht er even in en overhan digde de bendeleider toen een foto. ..Deze meneer kent u waarschijnlijk wel, nietwaar?" Den bendeleider nam de foto aan en bekeek die. Daarna chudde hij zijn hoofd, terwijl de foto nonchalant op tafel werd gegooid. „Nooit gezien, maar dat doet er ook niet toe. Je bent nu gewaarschuwd en denk maar niet, dat het een loos dieige- ment is. Je hebt precies vier en twintig uur de tijd. Voor morgen avond half twaalf het zakje met in houd terug en anders De man gaf zijn helpers een wenk en even later hoorde het gezelschap in de kamer hen naar beneden lo pen. Enkele seconden later werd de huisdeur ruw in het slot gegooid en nog even later hoorde men aan het gonzen van een automotor, dat de heren vertrokken waren. Holm was de eerste, die sprak. Hij keek naar de vrouw des huizes en zei: „Hebt u misschien wat talkpoe der in huis?" Ze keek hem verwonderd aan. „Voor deze foto", verduidelijkte Holm. „Daar zit natuurlijk een vin gerafdruk op van die vent. Een waardevolle inlichting voor de poli tie". Mevrouw van Helsdingen stond op en ging naar de keuken. Op dit mo ment barstte van Helsdingen los: „Wat drommel nog aan toe, nu zou ik toch eindelijk wel eens willen weten, wat dit allemaal te betekenen heeft! Wie zijn jullie? En wie waren die drie kerels, die mijn hele huis overhoop gehaald hebben? Ik neem dit niet langer! Ik ga naar de po litie!" „Heel verstandig", antwoordde Holm, terwijl hij angstvallig de foto bewaakte. „Ik had namelijk hetzelf de plan. Dan kan de politie twee vliegen in één klap slaan". Hoofdstuk 15. Holm vindt, wat anderen niet vonden. Mevrouw van Helsdingen kwam uit de keuken terug met een zakje talkpoeder en Holm strooide wat van die poeder op de bovenkant van de foto, daarna aan de onderkant. Toen haalde hij uit zijn zak een leeg si garettendoosje en borg daar de foto in. „Ziezo", zei hij vergenoegd zijn handen afkloppend, .dat is alvast een mooi bewijsstuk. En nu stel ik voor. dat mevrouw van Helsdingen voor ons een sterke kop koffie klaar maakt, want ik heb van al dat wach ten een droge keel gekregen. Daarna door b. j. ten wesepe zal ik wat over deze affaire vertel len, als de heer van Helsdingen tot zolang geduld wil hebben". „Ja", bevestigde mevrouw van Helsdingen, „dat lijkt me het beste. Ik lust trouwens ook best wat". „Zoveel te beter. Komaan, heren, laten we voor het ogenblik de strijd bijl begiiaven en de vredespijp ro ken. Aangezien ik geen pijp bij mij heb, stel ik een sigaret voor". Hij haalde een pakje tevoorschijn en presenteerde de drie anderen. De vrouw des huizes was inmiddels al weer naar de keuken gegaan. Na en kele minuten kwam ze met een blad vol dampende koppen en Holm ver zekerde, nadat hij geproefd had, dat de heer van Helsdingen zich geluk kig mocht prijzen zo'n vrouw te heb ben. Deze meesmuilde wat en keek de ander wantrouwend aan. (Wordt vervolgd). do Heer B. Douwes ChefKas-atdeling, Kantoor Groningen. kiezerszydc, dat het afd. bestuur van Duiveland een schreven zendt aan de Staten-fraktie om een herstel, binnen een zo kort mogelijke tyd. want zonder goede voorlichting gaat de Party-organisatie er onherroepe- lijk aan. Voorts is de overbelasting van desbetreffende Kamerleden de oorzaak van het niet bevredigend doornemen van de gevraagde onder werpen. Een levendige discussie zou het geheel tot zijn recht doen komen. Verder werd tijdens de rondvraag het onderwerp aangesneden om als burger de beslissingen van de raad te kunnen volgen. Doch met het bij wonen van een raadsvergadering vangt men niets anders op dan num mers van de stukken. De agenda voor zo'n openbare raadsvergadering is niet bekend, met als gevolg dat een belangstellende zelf niet weet waarover de heren achter de tafel het hebben. Kiezers zouden ook hierin gaarne verandering zien ko* men. Men wil toch de democratie in het oog blijven houden? Drs. R. Zijlstra, lid der Eerste Ka mer hield daarna een korte inleiding over het „Kamer-werk". Hij noemde „politiek"-bedrijven de kunst van het mogelijke, wat helaas dikwijls neerkomt op het „onmogelijke". „Het lijkt nergens naar", aldus de heer Zijlstra, „dat twee groepen, links- en rechtsgeoriënteerden versplinterd zijn over dertien politieke partijen". Hij is zelf een groot voorstander van het samenkoppelen van de partijen. Men wacht op het lanceren van een beter systeem voor gelijkgezinden. Bij de rechtsgeoriënteerden zullen de kerkelijke partijen de eerste jaren, als het tenminste zover komt, parten blijven spelen. Voor deze plannen verwezenlijkt kunnen worden, valt er nog zeer veel aan de partij-poli tieke construktie bij te schaven. Zijns inziens komt er op korte ter mijn geen samengebundelde Christe lijke Partij voor de dag, zolang de „kerkelijke partijen-gedachten" blij ven bestaan, die in de politiek voel baar zouden zijn. Zijlstra's grote ide aal, als jong politicus, is een grote hechte samenwerking op Christelijk- politiek terrein. Verder werden veel vragen gesteld, o.a. over de fluori dering van het drinkwater, de door stroming in de partij, wat oudere politici betreft. Tot slot dankte de voorzitter, dr. J. H. Becker de ver gadering voor de opkomst. Sparen is aantrekkelijk, vooral bij onze bank, de NMB. Hoge rentepercentages en meer spaar- mogelijkheden, voor particulieren, stichtingen en verenigingen. Daarnaast zijn er ook 61/2°/° spaar- brieven. De NMB heeft voor iedereen een aange paste spaarvorm, hoge rente en echte persoonlijke service. En ook dit laatste is iets waar we beslist Zicrikzee: Lange Nobelstraat 6. JOHANNESBURG, 10-2. Zuid- Afrika is bezig zijn luchtmacht uit te breiden en te moderniseren om het hoofd te kunnen bieden aan elke bedreiging, „conventioneel of niet". Dit heeft minister van defensie Botha zaterdagavond gezegd in een toespraak voor de vereniging van de Zuidafrikaanse luchtmacht. Hij voeg de eraan toe dat een belangrijke rol is weggelegd voor defensieve raket ten en dat Zuid-Afrika in de loop van de laatste jaren ongeveer een half miljard dollar aan de moderni sering van de luchtmacht heeft be steed. Botha onthulde dat ondermeer verkenningsvliegtuigen, jagers ter Over de streep DORDRECHT, 8-2. De officier van justitie bij de Dordtse rechtbank heeft vrijdag bij de behandeling van een aantal hoger-beroepszaken mee gedeeld dat in het afgelopen jaar in het district Dordrecht meer dan 1000 processen-verbaal zijn opgemaakt tegen automobilisten die met hun wagen over de doorgaande witte streep waren gereden. De meeste overtredingen werden geconstateerd op de smalle Zwijn- drechtsebrug tussen Dordrecht en Zwijndrecht. Voor deze gevaarlijke verkeers overtreding wordt vrijwel zonder uitzondering een „standaardtarief" van f 75,boete of 15 dagen hech tenis en twee maanden voorwaarde lijke ontzegging van de rijbevoegd heid met twee jaar proeftijd toege past. ondersteuning van grondtroepen, bommenwerpers en verbindings vliegtuigen zullen worden aange schaft. DEN HAAG. 10-2. Mr. P. J. Teu- nissen, wetenschappelijk medewer ker aan het polemologisch instituut van de rijksuniversiteit in Gronin gen pleit in een speciaal nummer van het maandblad „Oost-West" voor een herziening van de weste lijke politiek. De speciale uitgave die dient als discussiebasis voor een conferentie over het Atlantisch bondgenootschap, die in het Tweede Kamer-gebouw in Den Haag wordt gehouden, bevat bijdragen van negen auteurs. Van hen pleit mr. Teunissen voor het leggen van het accent op wapenbeheersing en regionale ont wapening omdat deze een erkend wederzijds belang van oost. zowel als west vertegenwoordigen. De Amerikaanse regering heeft het protest van PaPking tegen dc toelating van dc gevluchte tydeiyk zaakgelastigde in Den Haag, Liao Ho-Sjoe, afgewezen. Een woordvoer der van het departement van buiten landse zaken zei dat Liao vrijwillig asiel heeft gevraagd. 39. Lorca toont zich een en al veront waardiging, wanneer hij even later hoort wat er gebeurd is en ook Liorca wordt bleek van schrik als zij hoort dat Aram slechts als door een toeval aan de dood ontsnapt is. „Waarschijnlijk is het één van mijn mannen geweest die hetzelfde hert als gij onder schot nam", voert Lorca aan en hij belooft onmiddellijk een onderzoek in te stellen cn de schuldige zwaar te straffen. Aram weet niet goed wat hij ervan den ken moet. Lorca's verontwaardiging en schrik zijn zó echt. dat Aram nauwelijks kan geloven dat zij gehuicheld is. In een heel wat minder opgewekte stem ming dan waarin men vertrokken is. keert het gezelschap op de burcht terug. Het. eerste wat Aram opvalt is, dat Presto nog steeds nergens te zien is. „Waar kan die jongen toch zijn?" mompelt hij. terwijl hij zich naar de stallen begeeft om zelf een onderzoek in te stellen. Weinig kan hij vermoeden dat zijn schildknaap op bijna een dagreis rijden van hem verwijderd, hulpeloos tussen hel struikgewas ligt. half verdoofd door de smak waarmee hij op de grond is terecht gekomen en stevig gebon den aan handen en voeten. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 6